De Fon van Bafut DDR viert morgen tien jaar „souvereine" staat Wim Glaudemans - sleutelfiguur Nederlandse jongeren vrijwilligers in Kameroen (7) Stamhoofd in J.V.P.-gebied „Liever naar gaskamer dan uniform van S.S." Beklaagde op zijn plaats gezet Anti-kankerpil voor roker rs? Squazzardi bekent Colombo te hebben vermoord Juryberaad in het geheim MacArthur weer geopereerd Ulbricht heeft weinig keus 9 DINSDAG 24 MAART 1964 IN het binnenland van Kameroen voetballen de kin deren op blote voeten met een leeg conservenblik - uit Holland. De Nederlandse levensmiddelenindustrie heeft hier een flinke afzet van groenten en vlees, boter en kaas. Vandaar Maar Kameroen doet ook iets terug. In Nederland zijn vrijwel alle houten brugdekken gezaagd uit azobé-stammen, ge veld in de wouden van Kameroen. Het hout is spijkerhard, bestand tegen wormen en tegen water. Ideaal hout voor de Deltawerken. Het handelsverkeer tussen beide landen loopt in hoofdzaak via de havens van Amsterdam en Douala. De Holland-West Afrikalijn onder houdt er een regelmatige dienst tussen. Hun agent in Douala, Wim Glaudemans (34) is tegelijkertijd honorair-consul. Vroeger was dat een rustige erebaan; maar sinds de jongeren vrijwilligers zich in Kameroen hebben neergezet weet Glaudemans wat een consulaat is Hij is de sleutelfiguur in alle zendingen van Den Haag naar Bambui. Nederland heeft in Kameroen geen ambassadeur. De dichtstbijzijnde beroepsdiplomaat resideert in Leopoldstad - Kongo. Veldbedden, keukengerei, gereedschapskisten - heel de uitrusting van het vrij- willigersteam tot voedselvoorraden en vrachtwagens toe loopt over Wim Glaudemans. Hij heeft er niet alleen de hele papierwinkel van - hij moet tevens op zoek naar stukken die aan de zwerf zijn gegaan. Tenslotte is hij door zijn nieuwe taak ook nog een vaste klant geworden bij een uitgebreide kring van autoriteiten, die zich met deze transporten hebben bemoeid. Des te uitgebreider, omdat het hier een invoer zonder rechten betrof. Het vrijwilligersteam heeft aan deze man wel iets te danken. Op zijn beurt zegt Glaudemans: „Een goed stel. Ik geloof dat ze daar boven inderdaad wei iets zullen klaar spelen". (Van f redacteuren) Nederlandse marine-officier: Tijdens het Auschwitz-proces in Frankfort heeft gisteren de Nederlandse marine-officier, ko lonel Anton Frans van Velsen, als getuige de huiveringwekkende toestanden in het concentratie kamp Auschwitz geschetst. Hij verklaarde voorts dat hij een aan. bod om bij de S.S. te gaan om zo doende uit het kamp te komen, had afgeslagen. ,,Ik heb gezegd dat ik liever gas in mijn longen wilde, dan een uniform van de S.S. aan mijn lichaam", aldus kolonel Vian Velsen, die in 1941 in Nederland door de S.S. werd ge arresteerd en wegens staatsge vaarlijke handelingen naar Auschwitz werd gedeporteerd. De Nederlandse officier vertelde dat in de periode dat Franz Hofmann, die zich eveneens tijdens dit proces te verantwoorden heeft, kampopzich ter was in Auschwitz, er naar schat ting 25.000 tot 30.000 mensen in gas kamers waren omgekomen. Herr Oberst Kolonel Van Velsen identificeerde de beklaagde als een bewaker in het kamp, die gevangenen graag mishan delde. Toen Hofmann dit hoorde, sprong hij op en schreeuwde: „Dat is niet waar Van Velsen". De getuige draaide zich langzaam om en beet Hofmann in net Duits toe: „Als jij tegen mij spreekt, Hofmann, noem je mij Herr Oberst". JJe beklaagde ging automatisch in de üoudmg staan, kreeg een kleur en zei: „Jawohl Herr Oberst". T ranen De Nederlandse getuige verklaarde Voorts nog, dat Josef Mengele, de kamp arts zelf zestien tweelingen had dood geschoten, na ze gebruikt te hebben voor zijn medische proeven. Met tranen in zijn ogen zei de kolo nel, dat Mengele die in Zuid-Ameri- jee? toevluchtsoord heeft gevonden de kinderen op hun gemak stelde al vorens hen met zijn eigen pistool bij het crematorium te doden. ,„E.e.n andere getuige, Jakob Kronauer, verklaarde aanwezig te zijn geweest bij ^L°iP e^f gevangenen en gestoken. Oswald Kaduk, één der be klaagden, had de SS'er een klap in het gezicht gegeven. Kaduk echter sprak tegen, dat zich e.en SS'er -onder» de ge- angenen bevond! Hij gaf toe een bank- _e te hebben weggetrapt waarop een der gevangenen stond. Kronauer ver telde voorts dat bij een andere gele genheid twee priesters in een ton wa ren gestopt, aie daarop in het water werd gerold. Toen zij bijna dood waren werden zij eruit gehaald, waarna ze een veldkeuken moesten kruipen een metalen etensbakje in hun mond. Daarna werden ze door een SS- officier doodgeschoten, aldus de getui- Nieuwe voorlopige grondwet voor de V.A.R. Gisteren is in Cairo een nieuwe voor lopige grondwet gepubliceerd, die on- aer meer bepaalt dat de ambtstermijn van de president zes jaar is. Dit houdt 5L de Ambtstermijn van president «asser op 26 maart 1965 afloopt. De nieuwe voorlopige grondwet v kracht en zal dat bl: lotdat de nieuw gekozen nationale gadering, die donderdag voor de eerste keer vergadert, een permanente grond- et opstelt, die aan een volksstemming zaj worden onderworpen. «ia voortoPtee grondwet geeft de pre- Mdent het recht een oorlog te verkla ren na goedkeuring van de nationale ver gadering Voorts wordt gelijkheid voor SL^» Van anlle Egyptenaren gegaran deerd, evenals persvrijheid, vrijheid van meningsuiting en van vergadering. ue nationale vergadering wordt bij geheime stemming gekozen, waarbij de President het recht heeft zelf tien le- aen te benoemen. De zittingsperiode van de nationale vergadering is vijf Jaar. Zij kan haar vertrouwen in de re gering of regeringsleden opzeggen en en wanneer de president in bepaalde gevallen geen vertrouwensmotie krijgt moest hij aftreden. De president heeft n^«,jrej nationale vergadering te TOTOlnden en algemene verkiezingen uit jtyjlSSCHIEN wel de machtigste man van West-Kameroen is de Fon van Bafut, stamhoofd over de naar schatting twintigduizend mensen van het volk der Tïkar. Zijn faam reikt wijd en zijd. In een deel van zijn gebied ope reren Nederlandse jongeren-vrij willigers. Er bestaan plannen met de bevolking van het dor*p rond om zijn paleis aan het werk te gaan. Er was dus reden mijn op wachting bij hem te gaan maken. Dat gebeurde op een zondag middag na een tocht van Bambui naar Bafut door een eerst weel derig begroeid landschap, met metershoog gras en overal bomen, dat echter achter enkele heuvel kammen plotseling in savanne gebied overging. Daar groeide al leen nog wat kort kreupelhout. En verder een Volkomen verla tenheid: geen dorpen, geen ver keer en alleen een kale schrale leegte. Bafut zelf bleek echter te liggen in ïn oase. Vlak achter de markt staat „ït ommuurde paleis-complec: de merkwaardigste verzameling bouwsels, die ik ooit heb gezien. Niet alleen al lerlei hutten en huizen, maar ook tem pels (met zinken dak) en zelfs een kas teel vrij hoog en bereikbaar via lange trappen. Zoals gebruikelijk werd de toegangs poort niet bewaakt. Elke vreemdeling loopt gewoon binnen, om dan „vanzelf" terecht te komen in een ontvangstzaal aar vergeelde foto's hingen van de ontmoeting van de fon met konin gin Elisabeth van Engeland. Na tien minuten anti-chambreren kwdmen twee vrouwen vertellen dat het hun heer en meester behaagde een audiëntie te verlenen. i een vreemde wandeling door en en kamers, over binnenplaat- in langs dikke muren kwamen we op het „slotplein"; links het lange lage woonverblijf en rechts een hoge „hei lige hut". Dr. Charles Huggings, die een belang- ijk rol speelt op het gebied van de kanker-research, zegt. dat nieuwe die- renproeven de mogelijkheid openen van een ontwikkeling van pillen, die siga rettenrokers tegen het kankerrisico kun- ïn beschermen. Dr. Huggings, die aan de universiteit an Chicago verbonden is, verklaarde tijdens de jaarvergadering van weten schappelijke auteurs (onder auspiciën van de American Cancer Society ge houden), dat een van de ongeveer 60 .aromatische koolstof" geneesmiddelen bij toediening aan ratten in 60 pet. van de gevallen bescherming biedt tegen dat chemische bestanddeel van sigaretten rook, dat anders onherroepelijk borst kanker in vrouwelijke ratten veroor- oorzaakt. De beschermende middelen zijn ge makkelijk te verkrijgen en zij zijn goed koop. Maar hij verklaarde nadrukkelijk, dat de proeven jarenlang zullen moeten doorgaan om een definitief resultaat'te verkrijgen. V.S.-ambassadeur in Japan met mes gestoken Een negentienjarige student heeft gis teravond de Amerikaanse ambassadeur apan, Edwin Reischauer, met een in het been gestoken, zo heeft de rikaanse ambassade in Tokio me degedeeld. De toestand van de ambas sadeur is niet ernstig, hoewel hij veel bloed heeft verloren. De jongeman heeft verklaard, niet uit politieke overwegingen gehandeld te hebben. De ambassadeur werd neerge stoken toen hij in zijn auto wilde stap pen bij de ambassade. Een jongeman in werkkleding wierp zich op hem en stak hem in zijn rechterdij. De aanval ler werd onmiddellijk gearresteerd. De Fon van Bafut, gekleed naar zijn waardigheid. Hij poseert naast de muur van de heilige hut op het terrein van zijn bespreking met zijn bad Koninklijk Toen verscheen de Fon van Bafut. Ik wist, dat hij oud was: legen de tachtig, wat een uitzonderlijk hoge leeftijd is in Afrika- Voor mij stond niettemin een kaarsrechte en konink lijke figuur, groot en waardig. Dat was dus Archirimbi, ofwel ,;hij die eeuwig leeft". „Wees welkom", zei hij en glim lachte. Achter het linkerglas van zijn grote hoornen bril ontbrak een oog. Gevolg van een infectie. Een meisje van hooguit zestien jaar ondersteunde hem bij het binnengaan de troonzaal. De fon ging zitten :en bank van bamboe. Voor be zoekers waren er clubfauteuils. Na deinleidende beleefdheden over i weer begon de fon moeilijk ver staanbaar in Pidgin-Engels te vertellen zijn leven en zijn rol in het ge- taak. Pas hierna gaat de fon er komt dan een speciale vrouw om hem te scheren. Hij ontbijt alleen. Vrouwen hebben broodwortels voor hem neergezet, overgoten met gepeperde palmoliesaus en een kunstig bewerk te hoorn vol palmwijn. Ondertussen verzamelen zich onder zijn veranda zijn vrouwen met pas ge boren babies. De fon spreekt met ze en regelt eventuele moeilijkheden. Hier na heeft hij een soortgelijke conferen tie met al zijn andere vrouwen. Daar bij komen overigens niet alleen huishou- bod, maar ook meer terug. Maar niet voordat hij toch nog even had gezegd, dat zijn volk bijzon der dankbaar was voor de aangeboden liulp van de vrijwilligers uit Holland. Archirimbi staat bekend als een nobel en rechtvaardig heerser, vriende lijk en met een subtiel gevoel voor humor. Naar verluidt vindt zijn volk hem alleen wat gierig: hij heeft veel delijke zaken personeel in dienst, dat slecht wordt intieme kwestii betaald en de meesten van zijn Na het middagmaal volgt een samen- meer dan honderd kinderen gaan niet komst met de Raad van Ouden. Ver- naar school omdat hun vader het volgens is het tijd voor de audiënties: schoolgeld niet wenst te voldoen. daar gaan meestal enkele uren mee heen. Soms verlaat de fon zijn paleis D.-f,ifl0l om het dorp te bezoeken. Ook reist hij l\llUCa wel eens naar bijvoorbeeld Bamenda. 's Avonds luistert de fon voor het Lang niet iedereen mag het woord slapen gaan meestal nog even naar het richten tot de fon. Hem aanraken is volstrekt taboe. Wie hem wil spreken, moet aan de poort gaan staan en wach ten tot hij wordt gehaald dat kan een hele dag duren. Voor dorpelingen kost elke audiëntie tegen de tien gulden plus twee kalebassen vol mimbo Hoogte, palmwijn, voor de Raad van Ouden, begrafenissen. Dan komen allerlei. ge- Men moet de fon gebukt naderen en heime genootschappen in actie, waar horizontaal gehouden handen drie van alleen mannen lid kunnen zijn. De zingen i ook toestaat hem te dansen. Begrafenissen Proces in Italië begonnen In Rome is gisteren het proces begonnen tegen twee Italianen, die verdacht worden van moord op hun landgenoot Bruno Colom bo, in 1961 in Amsterdam ge pleegd. De verdaohten zijn Enri co Prisco en Sergio Squazzardi. Hun wordt te laste gelegd moord met voorbedachten rade en dief stal. Het lijk van de industrieel uit Milaan is eerst verborgen in de kofferruimte van zijn eigen auto en later begraven in het Am sterdamse bos. De 35-jarige Squazzardi heeft de recht bank verteld hoe de moord is gepleegd. H(j zei naar Nederland te z(jn gegaan op zoek naar werk. Een Tunesiër had hem gevraagd of hü voor hem niet aan een pistool kon komen. Toen de Tunesiër het wapen niet kon betalen, had Squazzardi het zelf gehouden „om indruk op de meis jes te maken". Hij ontmoette Prisco, die toen student was, in september 1961. De ze stelde hem voor aan Colombo, die zich schoenverkoper noemde. Op zekere avond, in de Milano Bar te Amsterdam, had een vriend van Prisco, de student Renato Calapso, hem f Squaz zardi) attent gemaakt op het feit dat Colombo een stapel bankbiljetten zat te tellen. Van dat ogenblik af was het plan gerijpt Colombo te beroven. Prisco had aan Colombo, die per auto naar Italië zou gaan. om een lift gevraagd voor hem en Squazzardi. Dat was een mooie gelegenheid, had Prisco gezegd, om Colombo te vermoorden of te bero- BEGRAVEN „Ik durfde Prisco niet te vertellen dat ik bang was", aldus Squazzardi. Van af de achterbank heeft Squazzardi het dodelijke schot gelost. „Ik weet niet wat mij bezielde Ik loste een schot Ik weet niet waarom." Zij waren naar een stille plek gereden en hadden het lijk van Colombo in de Hoge nazi-juristen waren ingelicht over euthanasie De hoogste nazi-autoriteiten waren ingelicht over het euthanasiepro gramma en zij hadden de raad gekre gen zich er niet mee te bemoeien, zo heeft de beklaagde Hans Hefelmann verklaard. De toenmalige minister van justitie, professor Franz Schlegelberger, had destijds een honderdtal hoge ambtena ren over de actie „T-4" ingelicht. Nie mand had toen volgens Hefelmann eer protest laten horen of zijn ontslag in gediend. Als zulke hoge functionaris sen de euthanasie erkenden kan men deze nu niet als verwijt doen gelden, meende Hefelmann, die ambtenaar Hitiers Rijkskanselarij was. Als inleiding tot Hitiers groots opge zette euthanasie-actie „T-4" was een •iertal geestelijk gestoorden, in bijzijn 'an de geestelijke vaders van het eutha- lasie-programma, met koolmonoxyde gedood. Als aanwezigen bij deze handeling noemde Hefelmann Hitiers lijfarts, Karl Brandt, Leonhard Conti en drie andere leidinggevenden, te weten professor Werner Heyde, Philipp Bouhler en Vik tor Brack. de Tikar. Uit zijn antwoor- keer klappen. Het is verboden hoger te belangrijkste heet Kweyifon den kon ik opmaken, dat hij dertig jaar geleden zijn vader gevolgd. Zijn verplichtingen zijn tal rijk. Hij heeft politieke functies, r gieuze en juridische bevoegdheden en onderhoudt ook sociale contacten. Daarbij wordt hij geassisteerd door ftaan* l Raad van Ouden. De twaalf leden zijn 24 hutten zijn door hemzelf gekozen. „Vroeger was ik de enige rechter laar tegenwoordig hebben we een ge rechtshof. Aan mij worden alleen dan de fon En elke stoel, die hij alleen toegankelijk voor adellijke per- heeft gebruikt waar dan ook mag sonen. Bij het weeklagen om de over- nooit meer door iemand anders wor- ledene hanteren gemaskerde dansers reli- den bezet. versierselen, die nooit door een vrouw Zijn paleis is gebouwd op een stuk mogen worden gezien. Deze voorwerpen grond van 150 m in het vierkant. Er totaal 44 gebouwen. Daarbij dit bestaan zijn de de fon. Dat alles verloopt volgens tradities van eeuwen. Hoe lang deze zich nog na de plotselinge hevige aanraking met het westen zullen handhaven? In tien jaar tijds zijn er al van verdwenen. Dit verval zal ongetwijfeld voortgaan. De vraag is: wat komt er voor in de plaats en: zal het Westen dat kun nen geven? /oor- Colombo's hoofd de schotwond onzichtbaar Squazzardi had gewei- kofferruimte gestopt. Prisco had gesteld met de autor,-', te rijden J" te maken, De meeste bagage van Colombo werd Amsterdamse grachten gegooid. Men kocht een schop en in het Amsterdamse bos werd het lijk begraven. De auto werd, na een wasbeurt, ergens in Den Haag neergezet. Squazzardi zei dat Prisco later met zijn vriend Calapso naar Italië is gegaan. Nadat Colombo's broer Italo naar Am sterdam was gekomen om een onderzoek in te stellen, nam Squazzardi de trein naar Parijs. Volgens Prisco was het Squazzardi die voorstelde met de auto over het hoofd van het slachtoffer te rijden. Toen de rechter Squazzardi hierop wees, zei deze alleen gelogen te hebben toen hij aan vankelijk verklaarde dat Prisco het T reinroofproces De jury van twaalf in het grote treinroversproces in Engeland is gis teren met een politieauto naar een geheime plaats gebracht om zich een oordeel te vormen over de schuld of onschuld van de elf verdachten. Het proces heeft 48 dagen geduurd. Het kan verscheidene dagen duren voordat de jury tot een eenstemmig oordeel komt. De leden zullen in die tijd geen contact met de buitenwe reld hebben. Him huizen zullen ge durende hun afwezigheid worden be waakt. De rechter heeft hiertoe op dracht gegeven in verband met de mededeling van een van de gezwore nen dat men had getracht hem om te kopen. Generaal Douglas MacArthur heeft gisteren in Washington een spoedopera tie ondergaan na kort tevoren een ernstige maag-darmbloeding te hebben gehad. Hij zou de operatie goed heb ben doorstaan. De 84-jarige generaal, die opperbevel hebber van de geallieerde strijdkrach ten in het Verre Oosten is geweest, werd ook al op 6 maart geopereerd. Toen werd zijn galblaas weggenomen. ongezouten -puur plantaardig licht verteerbaar-dus gezond de i zoals onenigheden aruidsschat en dergelijke, diefstallen berecht ik zelf. de Kostbaarheden - dat zal dan misschien dergelijke. Ook kleme redenen zijn waarom hij er zoveel heeft. r»M ik- zelf Eertijds had de fon ook privé-jachtge- bieden. Speciale symboliek was ver bonden aan pytons en luipaarden de ze dieren mochten niet worden gedood als ze de fon in de ogen hadden geke- de attributen te ken, aangezien deze dan 's nachts hun gedaanten kon aannemen. Vroeger had de fon een grote kudde vee. waaruit geregeld koeien werden geofferd. Dat schijnt nu tien jaar ge- sieraden; fraai leden voor het laatst te zijn gebeurd. Wèl beschikt de fon nog over een eigen bron, die wordt „bewaakt" door taboe- De fon stond op tonen, die hij daarbij hanteert. Die zijn uitgestald in een privé-museum unieke kostbaarheden: prachtige m kers, ingelegd met kleurige kralen witte schelpen; ivoren sieraden; fr versierde kalebassen voor palmwijn en tenslotte alle eretekenen, die beho- Kennclijk had het verkleden hem omlaag wijzende stengel mand mag van dat water nemen. Elke morgen om zes uur staat de fon vermoeid. De audiëntie werd op en begint de dag met t tocht, begeleid door zijn twee belang- Duitse democratische re publiek zoals het ook wel ge noemd wordt, zal op 25 maart zijn tienjarig bestaan als sou vereine staat vieren. Op die datum in 1954 heeft Rusland namelijk verklaard dat de mi litaire bezetting van de Rus sische zone is geëindigd. Aan de Oostduitse regering, die reeds in 1945 werd gevormd, werd volledige souvereiniteit gegeven en een jaar later werd deze verklaring omgezet in een formeel verdrag. Deze souvereiniteit stelt in wezen niets voor, want uiteindelijk wordt het gezag in dat land uitgeoefend door het Kremlin. Het regime van partijleider Walter Ulbricht wordt nauw lettend gecontroleerd door de Russen. Het beste bewijs, dat Ulbricht slechts een marionet van het Kremlin is, kwam eni. ge maanden nadat de muur werd gebouwd. Bij deze gele genheid zei de Russische pre mier Chroesjtsjef: ,,Ik heb toestemming gegeven tot het bouwen van de muur en daar ^en ik trots op". Rusland en het Oostduitse regime zorgen er echter wel voor, in of ficiële verklaringen steeds de nadruk te leggen op de souvereiniteit van Oost-Duitsland. Als zij het bijvoor beeld hebben over de ruim 300.000 Russische militairen, die in Oost- Duitsland zijn gestationeerd, heet het altijd: „De troepen van de Sowjet- unie, die bij onderlinge overeen komst tijdeljk in de Duitse demo cratische republiek zijn gelegerd". Geen keus Deze troepen leven bijna geheel op kosten van Oost-Duitsland. Officieren en manschappen ontvangen de helft van hun soldij in Oostduitse marken, die in het Oostelijke blok niet vrij in wisselbaar zijn. Ulbricht zal dit zeker niét leuk vinden, maar hij heeft geen andere keus. Hij is er zich van be wust, dat zijn regime zonder de steun van het Kremlin gedoemd is in te storten. Toen het Oostduitse volk in 1951 op stond, heeft het Russische leger die opstand in de kiem gesmoord. Vijf jaar geleden beloofde Chroesjtsjef een afzonderlijk vredesverdrag met het regime-Ulbricht te zullen sluiten, als de Westelijke mogendheden niet bereid wa ren, een enkel vredesverdrag met West- Oost-Duitsland beiden te sluiten. Een dergelijk verdrag zou het prestige van Ulbricht ongetwijfeld zeer verhogen. Maar het sluiten van een afzonderlijk verdrag werd verscheidene malen uitge steld e" «?-- dat zich hier voordoet, vormt uiteraard West-Berlijn. Dc Russen hebben ver klaard, dat bij een afzonderlijk vredes verdrag alle controle op de toegang tot de door communistisch gebied omgeven stad aan het Oostduitse gezag zou ko men. Dit zou echter een ernstige cri sis tussen Oost en West tot gevolg heb ben die waarschijnlijk op een oorlog zou uitlopen en Chroesjtsjef is zeker niet bereid dit risico te lopen. Politieke druk Wat heeft Oost-Duitsland dan in de tien jaar van zijn soevereiniteit bereikt? Met zijn grondgebied van 104.250 vier kante meter is het een zeer geïndustria liseerd lid van het Oostblok geworden. Het is ook de belangrijkste handelspart ner van Rusland. De Sowjetunie levert grondstoffen en olie en Oost-Duitsland exporteert zware machines, gereedschap pen, electronische apparaten en textiel. In 1954 voorspelde Ulbricht, dat zijn land West-Duitsland omstreeks 1961 zou hebben ingehaald, maar tot op heden zijn levensmiddelen, zoals boter, zeer duur. Vlees, fruit, zoals bananen en si naasappelen, zijn haast niet te krijgen. Kleding en schoenen schijnen schaars te zijn, maar als men de doorsnee Oostduit ser vraagt hoe de zaken staan, krijgt men gewoonlijk als antwoord: We zijn niet slecht af maar...". En wat ze met dat „maar" bedoelen kan worden sa mengevat in drie woorden: „voortduren de politieke druk". W rok De wrok daartegen schijn het afgelo pen jaar te zijn toegenomen, naarmate berichten over liberalisering in andere communistische landen van Europa in Oost-Duitsland doorsijpelden. Aan de ho rizon van de DDR is niets van liberalise ring te zien cn het regime van Ulbricht blijft met een ijzeren, Stalinistische vuist regeren. Het Russische leger, 93.000 Oostduit se soldaten. 30.000 agenten van de vei ligheidspolitie, 80.000 man van de ge wone politie en tenminste 1.500 uiterst /{edisciplineerde manschappen van de geheime politie, helpen het regime van Walter Ulbricht in het zadel te blijven. Volgens Westerse geheime diensten ten moo -i n nnrt „Natuurlijk" Dat de souvereiniteit maar slechts schijn is blijkt tenslotte nog uit het vol gende voorbeeld. Toen een Vopo on langs bij een wegversperring een auto met een Westduitse nummerplaat aan hield en tegen de bestuurder zei dat slechts met een speciale vergunning de reis kon worden voortgezet, kreeg hij van een vrij hooggeplaatste Russische functionaris die in de wagen zat als ant woord: „Laat ons door, hier ben ik de baas". Een Westerling die ook in de auto zat vroeg de Rus: „Is dat wat u bedoelt, als u spreekt over de souverei niteit van Oost-Duitsland?" De Rus grinnikte en zei: „Konetsjno", hetgeen betekent „natuurlijk".

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9