Nieuwe LeMse Courant Inflatie bedreigt de landen der E.E.G. Prof. Andriessen: Genève kan een chaos worden Marjolin komt met programma Uitbreiding verwacht van Frankrijk en Italië uit Oe Thant kiest Fin als bemiddelaar V oorzitterswisseling bij het C.N.V. Van Mastrigt geridderd Commentaren Frankrijk wordt goede klant voor aardgas A Dingdag 24 maart 1964, 44eto Dr. e. WfMCT CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD ,4t«Mv«ttigh gtieblavMi mijn hert in teghenspoef" Plaatselijk regen Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Matige tot krachtig# wind tussen zuidoost en noordoost. La gere middagtemperatnren. Zie Terder pagina Abonnementsprijzen I Sleepboot aangevaren door eigen sleep: kapitein vermist In het Noordzeekanaal te Amsterdam b vanochtend ter hoogte van 't Barnegat de sleepboot Ika-Goedkoop van de N.V. reederij Goedkoop door haaar sleep, m.s. Geestland zodanig aangevaren dat zij water maakte en kort daarna zonk. De kapitein van de gezonken sleepboot, 1 Wortel uit IJmuiden wordt vermist. De machinist en de matroos zijn gered. De Ika-Goedkoop had de Geestland (1937 brt) juist van de kant getrokken toen het ongeluk gebeurde. Zwarte bouwlonen Arbeiders voeren kleine acties Op enkele bouwwerken in Den Haag Amsterdam en Rotterdam zijn in de af gelopen dagen door de bouwvakarbeiders zogenaamde prikstakingen gehouden. In de agglomeratie Den Haag hebben arbei ders bij Van Vliet en Van Duist Bouw bedrijf N.V gisteren het werk voor een telegd uit protest tegen het «trikte naleven van de c.a.o. door de werkgevers. De aannemersbedrijven hebben na de goedkeuring van de ca.o. per 1 maart besloten deze overeenkomst stipt na te leven, welk streven ook de steun heeft n de werknemersbonden. De werkne- :rs die tot voor 1 maart zwarte lonen hu nzakje kregen, kwamen inu tot de conclusie, dat zij iets minder ontvingen. ■ekte ontevredenheid, zodat men ongeorganiseerd acties is gaan voeren. Uiteraard distanciêren de erkende bon- hvan deze prikstakingen of lang- -acties De Europese economische gemeenschap wordt door inflatie bedreigd. Dit heeft Robert Marjolin, een der vice-voorzitters van de Europese commissie van de E.E.G. gisteren verklaard in een rede voor het Europese parlement te Straatsburg. Hij waarschuwde, dat de zes E.E.G.-landen afzonderlijk geen afdoende maatregelen kunnen nemen. En hij voegde er aan toe, dat een gecoördineerd programma nodig is om het inflatiegevaar te bestrijden. De Europese commissie zal aan de ministerraad van de E.E.G. een pro gramma voorleggen om te helpen, de prijzen en produktiekosten te stabili seren. De raad komt 13 april in Brussel bijeen Marjolin zei nog, dat de inflatie zich van Frankrijk en Italië uit over Europa uitbreidt. Marjolin verklaarde, dat de doelein den van het sociale en economische beleid ondergeschikt gemaakt moeten worden aan het herstel van het mone taire evenwicht. De maatregelen zul len van land-tot land moeten verschil len, omdat de situatie van land tot land verschilt. In januari heeft Marjo lin al gepleit voor beperking van over heidsuitgaven en het geven van kre diet. Nu gaf hij de raad, niet voor tij delijke belastingverhoging en aanpas sing van de prijzen van openbare diensten of vervoer en energie terug te schrikken. Ook moet men de huren niet losmaken van de eisen van een rendabele woning bouw. Hij gaf toe, dat dit harde maat regelen zÏJn, maar zo zei hij in eer gebrek aan moed zou op dit ogenblik juist een groot gevaar schuilen. De Nederlandse afgevaardigde drs. G. M. Nederhorst verklaarde als woord voerder van de socialistische fractie, dat de inflatie in Frankrijk voor een deel door de uitgaven voor de Franse atoom bom was veroorzaakt. Het gevolg E.E.G. i», dat de Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft de instem ming verworven van de regeringen van Griekenland en Turkjj met de aanstelling van de Finse ambassa deur in Stockholm, Sakari Tumio- ja, als bemiddelaar in de kwestie- Cyprus. Gisteren had Thant nog een onderhoud van twee uur met Tu- mioja, die hiervoor speciaal uit Stockholm was gekomen. De Finse diplomaat heeft al eerder be. langrijke opdrachten voor de V.N, ver vuld. Zo is hfj met een missie naar Laos geweest op verzoek van wijlen secreta ris-generaal Dag Hammarskjöld. Oe Thant heeft ook nog besprekingen gevoerd met luitenant-generaal Gyani, de bevelhebber van de vredesmacht op Cyprus en de Turkse minister van bui tenlandse zaken, Feridun Erkin. Op Cyprus zelf hebben gisteren zeven Turkse Cyprioten het vuur geopend op drie autobussen met Griekse Cyprioten die op weg waren van Larnaca naar Nico sia. De bestuurder van de eerste bus en passagiers van de tweede werden gewond. De aanval geschiedde in het overwegend Turkse dorp Loeroedjina. De 23-jarige koning Constantijn Griekenland heeft tijdens de eedaflegging in het parlement, de kwestie-Cyprus aan geroerd. De jeugdige vorst, die gekleed was in een maarsehalksuniform, zei on der meer: „De gehele natie deelt de be proevingen en strijd van de Grieken op Constantijn zei voorts dat „het bewaren an de vriendschap en het bondgenoot schap met Turkije een gemeenschappelijk belang is". Ten slotte zei de jeugdige vorst dat de Grieken twee idealen hebben: vrede en vrijheid, waarvan het tweede het belangrijkst wordt geacht „Dit is ge bleken bij de jongste crisis om Cyprus", aldus de koning. In één oogopslag De Kerk en de buitenlandse arbeiders pag. 2 Amerika gaat president kie zen pag. 5 Aanval op de Gaulle pag. 5 Volkswagen tegen Spiegel pag. 5 Olie-offensief ingezet pag. 7 Met 70 skeletten terug van Tellem-expeditie pag. 7 Spijtoptantenprobleem op een oor na gevild pag. 7 Reportageserie over Kame roen pag. 9 DDR 10 jaar „soevereine" staat pag. 9 Proces-Colombo pag. 9 Regenmantel doet met mode mee pag. 11 partners van Frankrijk, die het helemaal niet eens zijn met de Franse militaire politiek van De Gaulle toch vooi gevolgen daarvan op economisch gebied moeten boeten. Ook bleek drs. Neder horst verontrust te zijn over de aan beveling van Marjolin, dat men het vooral moet zoeken op het gebied van de beperking der overheidsbestedingen. (Voor vervolg zie pag. 13) Volgens de kalender is de lente al weer enige dagen oud. De Bilt zegt: ..Mijn naam is haas" en in Amsterdam treuren de kale bomen in de lente-mist". Toch is het al een beetje lente. De Keukenhof is wat dut betreft letterlijk zijn tijd vooruit: kleurende en geurende tulpen wachten (in de kassen) op bewonderaars, die vanaf morgen, wanneer het bloemenlustoord in Lisse wordt geopend, de pracht kunnen aanschouwen Morgen zal minister Andriessen het woord voeren op de wereldhandels conferentie, die gisteren te Genève is geopend door V.N.-secretaris gene raal Oe Thant. Toen hij gisteravond naar de conferentie vertrok, ver klaarde hij te verwachten dat de eer ste maand van de conferentie voor namelijk gevuld zal zijn met het af leggen van Intentie-verklaringen. Het werkelijke gesprek kan pas daar na op gang komen. Het zal trouwens niet meevallen, zo meent de minister van economische zaken, „want zo'n enorme vergadering kan heel gemak kelijk in een chaos ontaarden" Minister Andriessen, die donderdag weer naar Nederland hoopt terug te keren, vertelde nog, dat alleen de kleine vaste staf van de twintig leden tellende Nederlandse delegatie de drie maanden durende conferentie van begin tot eind zal bijwonen. „Wij zullen een positieve houding aannemen tegenover redelijke voorstellen. Natuurlijk kan niet alles wal de onderontwikkelde landen vragen, wor den gerealiseerd. De Nederlandse dele gatie zal echter tegemoetkomendheid tonen. Wij staan in het algemeen positief tegenover bepaalde preferenties grondstoffen en industrieprodukten, die de ontwikkelingslanden in Europa willen verkopen. Ook zou het aanvaardbaar zijn om als eerste stap tot een soort douane unie in te stemmen met preferenties tussen ontwikkelingslanden zelf". Volgens de minister staat Nederland zekere stabilisatie van prijzen voor, mits die prijzen niet te hoog zijn. Hoge prijzen zouden op lange termijn niet helpen, om dat zij op korte termijn tot een te hoge produktie zouden leiden. In zijn openingswoord zei Oo Thant, dat Met heide benen op de grond de landen, die in het algemeen ontwikke lingslanden worden genoemd, zich niet snel genoeg ontwikkelen. Zij lijden min of meer aan een acute en voortdurende onderontwikkeling. Niet alleen blijven zij achter bij de geïndustrialiseerde lan den, in bepaalde gevallen zijn de levens omstandigheden zelfs verslechterd, mede vanwege de grote bevolkingsgroei. Wij staan hier. aldus Thant, voor het grote dilemma van onze tijd: het feit. dat poli tieke emancipatie in de wereld niet ge paard is gegaan met voldoende econo- ischc vooruitgang. Deze conferentie is. VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 5010.' FLEXA-Decler Fa. H. Schutte Cr Zn FLEXA verkrijgbaar bij IHerenstraat 34 aldus Oe Thant, opgezet als een middel om tot daden te komen. Men verwacht dat zij de grondslag zal leggen voor eer nieuwe handelspolitiek ten aanzien var de ontwikkeling, de weg voor een derge lijke politiek zal banen en zal bepalen, welk apparaat nodig zal zijn om deze politiek tot uitvoering te kunnen brengen. In de voorafgaande bijeenkomst van de delegatieleiders werd de benoe ming goedgekeurd van de Egyptische minister van financiën. Kaissouny, tot voorzitter van de conferentie. Meppel weigert erfenis (2 ton) De gemeente Meppel wil een erfenis van f 200.000 plus een huis met inboedel weigeren, omdat de erflaatster, wijlen mevrouw van Wijk—Visser in haar tes tament als eis had gesteld dat de woning bij aanvaarding door de gemeente museum zou moeten worden. Nadat en W. van Meppel advies van deskundi gen hadden ingewonnen, kwamen zi de conclusie, dat het huis slechts echt antiek meubel een Amsterdamse staande klok bevatte. De rest wa: mooi, maar niet antiek Daarom: geen museum en ook geen erfenis. Als de raad B. en W. volgt, zal de erfenis naar doopsgezinde gemeente gaan. die van huis een bejaardentehuis wil maken. Gisteravond is de zesjarige Herman Keizer in Hengelo plotseling overgesto ken en tegen een passerende grote Duitse vrachtauto met aanhanger gelopen. (Van onze soc. econ. redactie) l Vanmorgen heeft in een algemene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond de heer C. J. Mastrigt het voorzitterschap van het verbond overgedragen aan de heer J. van Eibergen. De vergade ring vond plaats te Utrecht in het gebouw voor K. en W. Behalve een groot aantal afgevaardigden lit de kring van de christelijke werkne mersvakbeweging zelf, waren ook repre sentanten aanwezig van het Convent van Chr. Sociale Organisaties, de beide andere vakcentralen N.V V. en N.K.V., het be stuur van de Stichting van de Arbeid, de Sociaal-Economische Raad en vele andere colleges, waarin de scheidende en de voorzitter zitting hadden of heb ben. Zoals bekend heeft de heer Van Mastrigt om medische redenen zich ge dwongen gezien het voorzitterschap neer te leggen: hij blijft evenwel deel uit ma an het CNV-bestuur. zijn afscheidsrede als voorzitter sprak de heer Van Mastrigt de verwach ting uit, dat voor de toekomst nog be langrijke structurele hervormingen in het maatschappelijk leven doorgevoerd zullen moeten worden, willen de maatschappe lijke verhoudingen beantwoorden aan de Bijbelse normen. Aan de werknemer in het bedrijfsleven behoort medeverantwoordelijkheid en medezeggenschap toe te vallen; alleen dan komt de vakbeweging uit boven het an het syndicalisme, van actie- comité's en categorale bonden. Voorts zul len de verantwoordelijkheden van vak beweging en overheid goed afgegrensd dienen te worden. De heer Van Eibergen noemde in zijn installatierede met nadruk de grote be tekenis van de samenwerking binnen het van Chr. Sociale Organisaties. Hij toonde veel begrip voor de moeilijke positie waarin ook vele zelfstandigen in de kring van de handeldrijvende midden stand en de landbouw verkeren. Hij sprak zich uit voor een vrije loon politiek in „verantwoordelijkheid er bondenheid". Aandacht vroeg hjj vooi andcel van de werknemer in de ve ensaanwas bij de ondernemingen, de herziening van de structuur vai ak be we ging en voor een wenselijke democratisering van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Op pagina 2 wordt de inhoud van beide redevoeringen weerge- J. H. Hazes volgt Van Eiber gen op (Van onze soc.-econ. redactiel De bondsraad van de -.ederlandse Chri- telijke bond van werknemers in de hout en bouwnijverheid heeft als opvolger de heer Van Eibergen tot voorzitter de bond gekozen, de heer J, H. Hazes. De heer Hazes was tot nog toe de tweede penningmeester van deze meer dan 38.000 leden tellende en op een na groot ste C.N.V.-bopd en behartigde voorts de belangen van de werknemers in de tim- merfabriekc- ei de betonindustrie. De nieuwe voorzitter van de N.C.B. is 51 jaar oud. H f f Soebandrio 1 april naar Den Haag buite De Indonesische minister landse zaken, dr. Soebandrio, geilde week een bezoek aan o brengt, wordt woensdag 1 april Haag verwacht. Zijn echtgenote, de vice- minister van gezondheid en vice-voorzit- ter van de Wereld-Gezondheidsorgani satie, zal de reis meemaken. Soebandrio zal besprekingen voeren met minister Luns zijn opwachting ma ken bij minister-president Marijnen en mogelijk ook door koningin Juliana op Paleis Soestdijk worden ontvangen. Dit laatste staat overigens nog niet vast. Wel zal de Indonesische minister de ge bruikelijke beleefdheidsbezoeken bren gen aan de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer. Hij zal naar alle waar schijnlijkheid ook een persconferentie De 43-jarige M. J. Hirsch, uit de Hya cintstraat te Kerkrade is op slag gedood bij een verkeersongeluk op de weg van Maastricht naar Tongeren. De man viel met zijn bromfiets en kwam op het weg dek terecht, waarna hij gegrepen werd door een personenauto. Op de duo van de bromfiets zat een 13-jarig zoontje, de auto trachtte De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F- G. M- de Meijer, heeft vanmorgen in Utrecht de scheidende voorzitter van het C.N V-, de heer C. J. van Mastrigt, medegedeeld dat hij is benoemd tot ridder in de Orde van de Neder landse leeuw. land Neem geen risico.verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voor de doe-het-zelver 1 bezorging 18.00—19.00 uur ■yANDAAG een gelukwens aan het adres van het Christelijk natio naal vakverbond. In de eerste plaats omdat de heer C J. van Mastrigt, weliswaar afgetreden als voorzitter, bereid is gebleken in het verbonds- bestuur te blijven. Op bezielde en bezielende wijze heeft hij zijn werk kracht in dienst gesteld van de chris telijke vakbeweging en van wat zij voorstaat Dat hij, zij het niet als voorzitter, zijn werkzaamheden voortzet, stemt tot dankbaarheid. In de tweede plaats is een gelukwens op zijn plaats omdat het verbond een van zijn wijste en ervarenste mannen bereid heeft gevonden het voorzitter schap over te nemen. De heer Van Eibergen is geen man die hard van stapel loopt Hij heeft zich een bedachtzaam man getoond, uit wiens woorden overigens altijd de christelijke overtuiging doorklinkt. De nieuwe voorzitter gaat geen ge makkelijke tijd tegemoet. Veel zal van hem worden gevraagd, ook op het gebied van de samenwerking, zo wel binnen het Convent van christe- lijk-sociale organisaties als met de beide andere vakcentralen als binnen heel het maatschappelijk leven. De afscheidsrede van de heer Van Mastrigt en de rede van de heer Van Eibergen elders vindt de lezer een samenvatting tonen dat de christelijke vakbeweging over man nen beschikt die van een onbevangen aanpak niet wars zijn. /AOK in de internationale politiek doen zich soms mogelijkheden voor, van een verliespunt een winst punt te maken. De Russen hadden boven Oost- Duitsland een Amerikaans vliegtuig neergeschoten. Stellig een ernstig in cident. De Amerikanen plegen in zulk een situatie anders te handelen. Zij volstaan met een waarschuwing. Of dat zo blijven zal? Uit het incident had van alles kun nen groeien. De Russen hadden de vliegers kunnen uitleveren aan de Oostduitsers, wat problemen had op geleverd bij de niet-erkenning van het Oostduitse bewind door Amerika. Ze hadden ook een monsterproces tegen de vliegers kunnen organise ren, zoals in het verleden eveneens is geschied. Dit alles is niet gebeurd. Op de na drukkelijke verzekering van Amerika dat de vliegers alleen maar waren verdwaald, zijn ze vrijgelaten. Dat wijst al op een zekere ontspanning. En in antwoord daarop heeft van zijn kant Amerika zich tot verdere toe nadering bereid verklaard. Men kan niet zeggen dat vanuit de westelijke wereld iedere opening die Rusland maakt, niet ook wordt be nut- Over de openingen zowel als over het benutten ervan mogen wij ons verheugen. De machtsverhoudin gen waren langzamerhand tot een impasse geworden. Valt er in de ont stane starheid iets door te breken, dan gaarne. TN de noordelijke provincies van ons land wordt straks noodgedwongen het daar verschijnende enige r.k. dagblad opgeheven. Wij achten dat een betreurenswaardig iets. omdat het een symptoom is van de gevoe lige situatie zoals deze hier en daar binnen onze krantenwereld bestaat. Hoe vaak hebben wij niet betoogd dat een krant niet zomaar een zaak is, hoe belangrijk op zichzelf een zaak overigens ook kan zijn. Een krant is een produkt met, zo men wil, geestelijke aspecten. In ons land met zijn grote verscheidenheid in maatschappelijk en in geestelijk op zicht, heeft men dat wel begrepen. Daarom weerspiegelt bij ons de pers ais het ware die verscheidenheid. En daarom kan het wegvallen van een krant ook een wezenlijke verarming betekenen. Men heeft dit in de noor delijke provincies binnen de kring der r.k. landgenoten ook wel begre pen. Men heeft getracht de opheffing van deze krant te voorkomen. Men is daarin niet meer kunnen slagen. Er bleek geen voldoende bestaans mogelijkheid meer aanwezig Zulk een ervaring moet ons de be tekenis en de waarde van een eigen pers te sterker bewust maken. Die pers is iets om zuinig op te zijn. Een eigen krant, met de eigen levens beschouwing, is ook in deze tijd echt niet iets vanzelfsprekends. BETALING ABONNEMENT De abonnees, die in het bezit zijn van een giro-rekening, doch ons nug geen machtiging hebben ver leend om het abonnementsgeld automatisch te laten afschrijven, verzoeken wij beleefd vóór 1 april a.s. 10.05 voor het abonnement over het 2e kwartaal 1964 over te 5893$Ven °P 0nZC postre^en'ng nr- Op aanvraag worden gaarne na dere inlichtingen over automatische afschrijving verstrekt. 1_TET HOOFD van het Franse bureau voor mijnbouwdocumcntatic, Francois Callot, voorspelt, dat van 1966 af Frankrijk per jaar 4000 tot 5000 miljoen kubieke meter Nederlands aardgas zal kopen. Het gas zal bestemd zijn voor Noordoost-Frankrijk en voor de omgeving van Parijs. De onderhandelingen tussen Frankrijk en Nederland over de levering van het aardgas ziin overigens nog niet voltooid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1