Nieuwe Leidse CouramU Hereniüd Godsdienstonlusten laaien op in India CHARLOTTE BLIJFT TOT NAJAAR Getuigen vinden reis te duur Al 28 doden en 59 gewonden Vrees dat gevechten zullen uitbreiden Zes mensen vermoord in Wales Salinger wil in cle Senaat Martin Bormann is uit kamp gevlucht Wiesenthal „Ik beschik over bewij zen Oud-minister Korthals lid Raad v. State Tweede net: akkoord L.S. over gevangenhouding vliegers Russen schuldig aan Oostduitse daden Commentaar Prijzenwet ook voor huizen Helikopter uit Cuba naar Ver. Staten weerbericht Zaterdag 21 maart 1964, 44*te jaargang Mrtctavr. f. MEMER Hoofdredacteur: .Dr. E. MEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Staatvastigh i< ghebleva* mijn hert in tagherupoaf" Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,34, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Een nieuwe golf van godsdienstonlusten dreigt in India uit te lopen in gevechten op grote schaal tussen hindoes en mohammedanen. In de staat Orissa zijn gisteren bij ernstige ongeregeldheden 28 mensen om het leven gekomen en 59 gewond. Vandaag zouden per vliegtuig troepen worden overgebracht naar de staalstad Rourkela, waar de onlusten begonnen en naar twee andere gebieden. Gevreesd wordt dat de gevechten zich zullen uitbreiden. Volgen ssommige berichten kwamen de onlusten in Rourkela voort uit de aankomst van een trein met vluchte lingen uit Oost-Pakistans die op weg waren naar een rehablitatiecentrum. Anderen zeiden dat het alleen gevech ten waren tussen hindoes en moslims. De meeste slachtoffers kwamen om door messteken. Eerder deze week hebben zich, zo Is thans bekend geworden, eveneens rel letjes voorgedaan. In de fabrieksstad Raigarh in de staat Madhya Pradesj werden zeven moslims gedood. Uit drie andere steden in deze staat zijn brand- In een woning in Llanharen (Wales) vlak bij het plaatselijke politiebu reau heeft zich gisteren een af schuwelijk drama afgespeeld. Op gru welijke wijze werden, waarschijnlijk in de nachtelijke uren. zes mensen vermoord. De slachtoffers zijneen weduwe, haar dochter en haar schoon zoon en drie dochtertjes van dit echt paar. De meisjes waren resp. 6, 8 en 16 jaar oud. De lijken van de drie kinderen werden in een slaapkamer aangetroffen. De meis jes bleken met een kussen te zijn ge wurgd. De weduwe en haar dochiter zijn met een hamer doodgeslagen. De oorzaak van de dood van de man is hangende het onderzoék niet bekendgemaakt. Het drama werd 's morgens vroeg ont dekt door een zoon van de weduwe. Op weg naar zyn werk wilde hij nog even bij zijn moeder langs gaan. Toen hij geen gehoor kreeg en de deur op slot vond waarschuwde hij de politie. De dader is nog niet opgespoord. Salinger, de perschef van het Witte Huis, die als zodanig ontslag heeft ge nomen, stelt zich verkiesbaar als kan didaat van de democratische partij voor de post van afgevaardigde van Californië in de Senaat. Hij maakte dit gisteren op een persconferentie bekend. „Er bestaat geen twijfel aan dat veel van mijn vrienden in de democratische partij hun stem reeds beloofd hebben aan andere kandidaten omdat ik mc zo iaat verkiesbaar heb gesteld", aldus Sa linger. ,,Ik zal geen poging doen om daar iets aan te veranderen. In plaats daarvan zal ïX een campagne met vrijwilligers op touw zetten om de stemmen van de duizenden inwoners van Californië te verkrijgen die te kennen hebben gegeven dat ze graag een andere keuze zouden maken", zo voegde hij eraan toe. In één oogopslag Herinnering aan prof. Schilder Pag- Ds. Diekerhof: „Geen dienstweigering" pag. RTV in de Stille Week pag- Kerkbrand: wie betaalt de schade? pag. Wereldeconomie en de arme landen pag. en zes pagina's ZONDAGSBLAD stichtingen en andere ongeregeldheden gemeld. In Calcutta vonden begin deze week 21 moslims de dood nadat opstoot jes waren uitgebroken. Dergelijke incidenten hebben in het verleden geleid tot vergeldingsaanvallen door moslims op de hindoestaanse min derheid in India en anti-hindoestaanse gewelddadigheden in het buurland Pa kistan. In januari werden honderden mensen gedood toen zich in Calcutta en in ge deelten van Pakistan dergelijke inciden ten voordeden. In een poging om te voorkomen dat het vuur van de eeuwenoude gods diensthaat wordt aangewakkerd, is de Indische regering zeer jsuinig met offi ciële berichten over de gevechten. Een functionaris van de Indische regering maakte gisteren bekend dat er meer dan 1550.000 hindoestanen. christenen en Shikhs uit Pakistan naar de In dische staten Assam en West-Benga len zijn gevlucht. Voor het eerst zou nu ook een klein aantal boeddhisten aan de religieuze exodus meedoen: Simon Wiesenthal. het voormalig hoofd van het joods documentatiecen trum in Wenen, heeft verklaard, dat hij beschikt over „aannemelijke bewijzen" dat Martin Bormann de tweede we reldoorlog heeft overleefd. Ik heb be wijzen. dat Bormann is ontsnapt uit een krijgsgevangenkamp in W.-DuL-ts- land en ik weet precies langs welke route hij is gevlucht, aldus Wiesenthal, die voorts vertelde twee jaar geleden het openbaar ministerie in Frankfurt de naam te hebben gegeven van vrouw, die Bormann in 1956 in Paulo heeft ontmoet. Van een broer Richard -as Wiesenthal niets bekend. Martin Bormann had 1 een broer en die heet Albert, zo zei Deze Albert, die 62 jaar oud is, bevindt zich op het 'ogenblik in West-Duitsland. Tegenover een verslaggever van „Bild- zeitung" verklaarde hij geen Richard, ij zijn familie te kennen. Politie-autoriteiten in Brazilië zijn vai mening dat de zich Richard Bormann Vietnamees toestel boven Cambodja neergeschoten Het Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek .heeft gisteren be- kendgemakt, dat een licht Zuidvietna- mees vliegtuig donderdag boven Cam- bodjaans grondgebied is neergeschoten. De Amerikaanse piloot werd ernstig ge wond en een lid van de Zuidvietnamese luchtmacht werd gedood. Volgens wel ingelichte kringen betreft het een ver kenningsvliegtuig met Zuidvietnamese militairen, die zouden hebben deelgeno men an de aanval op het dorp Tsantrea, waarbij zestien Cambodjanen werden ge dood en veertien gewond. Volgens de Amerikaanse missie in Saigon bevond .het toestel zich boven Zuidvietnamees gebied, waar het leger- operaties leidde, toen het door twee vlieg tuigen werd aangevallen en neergescho ten. De regering van Cambodja heeft in middels tegen het bombarderen van het dorp geprotesteerd bij de Internationale controlecommissie. Het protest gold ook het binnendringen van Cambodjaans grondgebied door tank eenheden van het Zuidvietnamees leger. Het Cambodjaanse staatshoofd ver klaarde dat Amerikanen in gepantserde voertuigen hadden deelgenomen aan aanval op het bewuste dorp. Sihanoek voorts niets te weten omtrent het lot van de bemanning van het neergescho ten vliegtuig. Drs. H. A. Korthals is benoemd lid van de Raad van State. De heer Korthals, die van 1959 tot 1963 vice- minister president, tevens minister verkeer en waterstaat in het kabinet De Quay was. bezet hiermee een vai nieuwe plaatsen in de Raad van State. De vacature, ontstaan door de pensio nering van de heer M A. Reinalda, is dus nog niet vervuld. noemende man, die dezer dagen kwam vertellen dat Martin Bormann (die zijn broer zou zijn) nog in leven is en zich schuil houdt in Douraaos in de Brazili aanse staat Matto Grosso, een geestelijk gestoorde is. Foto Intussen wordt in Londen gemeld dat de 53-jarige arts Nevil Leyton aldaar heeft verklaard kort na de oorlog foto van Duitse gevangenen te hebben gezien, waarop ook Martin Bormann stond. De foto was hem getoond in een hotel in Bazel door een Britse sergeant. Deze had de arts gezegd: ,,u weet dat wij Bormann te pakken hadden, maar 1 er vandoor gegaan". De foto zou zijr maakt in een Duits kamp ongeveer 15 km van Bazel. Een woordvoerder in Bonn heeft klaard dat het Westduitse ministerie buitenlandse zaken zo spoedig mogelijk de berichten uit Brazilië via de diploma tieke kanalen zal onderzoeken. Hij liet echter duidelijk merken, dat e regering sceptisch tegenover de berichten staat. Groothertogin Charlotte van Lu xemburg heeft er gisteren in toege stemd niet te zullen aftreden voor de herfst van dit jaar en In geen ge val voor de algemene verkiezingen van 7 juni, zo wordt in gezaghebben de kringen in Luxemburg vernomen. Verwacht wordt dat de abdicatie in november zal plaats hebben. De Groothertogin heeft gisteren ge sprekken gehad met prenver P'erre Werner en met de leider" van de drie grootste politieke partijen Hoewel zij aanvankelijk zo spoedig mogelijk had willen aftreden schijnt de Groothertogin tijdens deze gesprekken de raad te zijr gegeven tot de herfst nog op de troon te blijven om geen polit eke onrust to veroorzaken. Premier Werner zal woensdag ir. de kamer van volksvertegenwoordiger een verklaring afleggen. A'og zonder reclame De pacificatie-commissie heeft gisteren in Den Haag vergaderd De redactie van het concept voor de ministeriële beschik king, waarin voorwaardelijk zal worden vastgelegd dat de NTS en omroepvereni gingen op 1 oktober het tweede televisie programma officieel zullen gaan uitzen den. was het onderwerp van bespreking. Men kwam tot overeenstemming en zo zal worden «voldaan aan de wens van mi nister Bot, dit concept voor 1 april te mogen ontvangen. Op de agenda stond ook bespreking van het ondei-werp „reclame-televisie", maar aangezien de voorzitter van de commissie, mr. Langemeijer, slechts korte tijd kon meevergaderen wegens zieken huisbezoek aan zijn echtgenote, bleef daarvoor geen tijd meer over. De commissie zal op 17 april weer in Den Haag bijeenkomen. KLM zal dienst heropenen De K.L.M. deelt mede dat zij de dienst New Yoik-Ax-uba zal heropenen als de nieuwe landingsbaan op Aruba is gereed gekomen. De dienst zal dan op zondagen worden uitgevoerd in beide richtingen. De vliegduur zal drie uur ei bedragen. De Britse premier, Sir Alec Douglas Home, gekleed in de traditionele gewaden van Laos, bij de Oba koningAdenigi Adele de Tweede van Laos tijdens zijn beleefdheidsbezoek, dat hij aflegde op zijn drie daags bezoek aan Nigeria. TAE Verenigde Staten blijven de Sow- *-* jetunie verantwoordelijk stellen voor het lot van de Amerikaanse vlie gers en ook de vernieling van hel vliegtuig, aldus is gisteren door eer woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in Washington verklaard. Rusland is ech ter van mening dat de van de drie boven Oost-Duitsland neergeschoten vliegers, die door de Oostduitsers worden vastgehouden, „een zaak het regime-Ulbricht is". D, ter i Vijftien van ?nkele tien tallen Nederlanders die door de Italiaanse autori teiten zijn opgeroepen om te getuigen in het proces tegen twee Italianen, be schuldigd van moord op *e Italiaanse schoenfabrikant Bruno Colombo in Neder- land, hebben geweigerd naar Rome te reizen, om dat de onkostenvergoeding voor de reis, te gering is. Het proces, dat ii Hof wordt gehouden, begint maandag. De affaire begon met de geheimzinnige verdwijning van Colombo, die voor een zakenreis in Nederland vertoefde. De Nederlandse politie en Interpol hande lend op verzoek van de Italiaanse autoriteiten, kwamen te weten dat Co lombo voor het laatst ge zien v.erd in gezelschap van twee landgenoten, de 23-jarige student Enrico Priscia en de 35-jarige ver tegenwoordiger Sergio Squazzardi. in de Amster damse koffiebar Milano. Het lijk van Colombo werd een maand later in het Amsterdamse bos ge vonden. Hij was doodge schoten. Na een tip arresteerde Interpol Squazzax-di in Pa_ rijs. die aanvankelijk ont kende iets met de moord te maker, te hebben. Maar later gaf hij toe sa men met Pris^ Colombo te hebben vermoord en het slachtoffer te hebben be roofd van 1600 gulden. Bei de mannen verborgen het lijk in een haastig gedol ven graf in een bos buiten Amsterdam. Behalve van moord op de schoenfabrikant worden beide beklaagden ook be schuldigd van het verbor gen houden van het lijk. Zij kunnen, indien zij schuldig worden bevonden, levenslang krijgen (Italië kent geen doodstraf). Een Nederlandse familie ver enigd. Twee delen van hetzelfde schilderij, door experts toege schreven aan de Nederlandse schilder J. C. Cuijp die in 1651 stierf. De twee gedeelten van het doek zijn lange tijd van elkaar gescheiden geweest door de At lantische Oceaan. Een gedeelte was in de National Gallery van Schotland, in Edinburgh. In 1920 bleek het tweede gedeelte van het doek in Amerika te zijn, waar het eigendom was van een zekere dr. John Stillwell. Wan neer en hoe het naar Europa kwam is onbekend. Drie maan den geleden kocht de Gallery echter het rechter stuk. waar mee de „legpuzzel" compleet Mevr. J. J Hacke-Oudemans te Put ten tGld.) is op haar 70ste verjaardag door de Koningin benoemd tot eredame in de Huisorde van Oranje, dit haar werkzaamheden voor de oudheid kunde en natuurbescherming en het be houd van het Veluws landschap, mede ten bale van Het Loo. reisbeperkingen voor Oostduitsers ge deeltelijk zouden kunnen worden op geheven als de vliegers worden vrij gelaten. De leider van de republikeinen i: Amerikaanse Senaat. Dirksen, en collega Halleck, zijn van mening dat de onderhandelingen over de nieuwe lucht- verbinding tussen New York en Moskou maar moeten worden onderbroken, om dat de Russen weigeren de drie Ameri kanen vrij te laten. De republikeinen zeiden voorts dat men het in luchtvaart kringen er overeens is dat een ni( luchtlijn meer voordeel aan de Russen zou bezorgen dan aan Amerika. ,.Er zijn bovendien veel mensen die denken, dat het de Russen een nieuwe verbinding zot verschaffen voor hun spionagenet ir de V S. De Russische minister van buitenland se zaken. Gromiko, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Zweden, verklaar de kennis te hebben genomen van dt Amerikaanse nota betreffende de vlie gers, maar hij bleef er bij dat de zaak e< Oostduitse aangelegenheid is. TANDTECHNICUS VEROORDEELD De Nederlandse tandtechnicus J. uit Waddinxveen is door de rechtbank in Hasselt vex-oordeeld tot een boete van 4.240 Belgische frank wegens het onwettig uitoefenen van de tandheel kunde in België. Een tas met instrumenten en een bedrag van 7.000 frank werd verbeurd verklaard J^U EN DAN worden (och weer po gingen ondernomen om te gera ken tot meer politieke eenheid onder de protestantse christenen. We doen daar als krant dan braaf en nauw gezet verslag van. Hoe we er zelf ook over mogen denken, verder dan dat kan een krant niet gaan en be hoort zij wellicht ook niet te gaan. Wan' die toenadering is een kwestie van de partijen zelf. Wat zij doen, is haar recht. Geven zij de voorkeur aan een geheel zelfstandig voortbe staan, kiezen zij voor belangrijk gro tere toenadering, zouden zij zelfs overgaan tot samensmelting het is een zaak van de partijen. Lanee ervaring vanuit onze journa listieke ui'kiikpost heeft ons wel ge sterkt in onze overtuiging, dat. zo er al toenadering is. deze niet beslis send mag heten. Misschien is het voorlonig beter over de gescheiden heid ni»t te veel meer te spreken of te schrijven. Nieuwe argumenten, voor welk s'andnunt ook. ziin niet meer aan te voeren, en «e bestaande hehhon geen keer gebracht in de si tuatie Ons volk vertoont nu eenmaal een onmerkeliike geestelijke verscheiden heid ook niet iet* om te betreu ren. Dat die verscheidenheid op noli- tiek terrein sprekender gevolgen boef' dan elders, is niet verwonder lijk: dat hangt ook met het wezen van de politiek samen. Desondanks telkens weer over de verscheiden heid te soreken. zou ontmoedigend kunnen werken: en zo nodig is ook dat weer niet. Wel is het nuttig, alles in de juiste pronorties 'e beschouwen. De ver schillen groter of kleiner te zien dan zij zijn het is beide niet zonder gevaar. De taak van een onafhankelijke krant als de onze is duidelijk. Zii mag niet trachten gesteld dat zij het zou kunnen iets te doen wat der partijen Is. Zii zal getrouw inlichtend en voor lichtend melding maken van het geen de partijen aan activiteit ver richten. Op deze wijze al zal zij een goed en billijk zicht op elkaar kunnen bevorderen En intussen zal zij de noodzaak blijven voorstaan van een beoefening ook van de polEiek, in christelijke zin. Het voorstel-Vondeling om de werking van de prijzenwet uiit te breiden tot on roerende goederen zal van A-R.-kant se rieus worden bekeken, zo schrijft het a.r.-weekblad Nederlandse Gedachten, deze week. „Eén overweging daarbij zal stellig zijn, dat nu het roerend goed wel onder de prijzenwet valt, er geen principieel verweer mogelijk is om grond- en hui zenprijzen niet door de overheid in de gaten te doen houden". Wel rijst de vraag, aldus het blad, of gelet op de aard der objecten met de simpele oplossing, die dc heer Von deling aan de hand doet, kan worden volstaan. Het blad wil niet op de uitkomst van het beraad van de A.R.-fraetie in de Tweede Kamer vooruitlopen, maar con stateert wel, dat vast staat dat goede ar gumenten om tegen de speculatie niets te doen hoe langer hoe schaarser en schraler worden. „In een optimistische bui kan men zich nog voorstellen dat de schaarste aan woningen niet blijvend zal zijn. Met betrekking tot de grond is dat bepaald wel het geval. Huizenbouwers en re creatiebevorderaars zullen steeds meer grond aan het agrarisch bedrijf ont trekken. Ons volk. dat in 1970 naar ver wacht wordt. 18 a 20 miljoen zielen zal tellen, dient reeds thans uit die ont wikkeling consequenties te trekken". Aan boord dode en gewonden Een gekaapt Cubaans militair hef- s'chroefvliegtuig is gisteren in Key West-Florida, geland met aan booid een dode mane die bij een vuurge vecht om het leven was gëkomen. Zodra het toestel op het vliegveld var Key West was geland sprong een in bur gerkleren gestoken neger eruit en tracht te te vluchten. De luchthavenpolitie wist hem echter aan te houden. In het toestel zaten nog twee mannen wier kleding bloedvlekken vertoonde. De neger werd naar het hefschrocf- vliegtuig teruggebracht. Men liet hem de munitietrommel van een ma chinegeweer, dat in de neus van het toestel was gemonteerd, verwjjderer Du- drie inzittenden werden in hechtenis ge Een ooggetuige op het vliegveld ver telde aan verslaggevers dat dc helikop ter bijna op een ander vüegtuig landde- Korte tijd na de landing wemelde het terrein van politieagenten, immig-atie- ambtenaren en ander functionarissen. De gedode man had, aldus de oogge tuige. tenminste vier kogels in zijn li chaam en een in het hoofd. Het wind. scherm van het nefschroefvliegtuig was eveneens door enkele kogels geraakt. Twee mannen hebben na hun landing verzocht om politiek asiel. Autoriteiten op het vliegveld zeiden het andere beman- dat de dode i ningslid naar Cuba zullen worden terug gezonden. Tegen de twee vluchtelingen zal geen vervolging worden ingesteld. Hun namen werden opgegeven als Guil- lermo Santos. 20 jaar en de eveneens 20- jarige Andres Izaguirre. Dc beide man nen vertelden aan de politie hoe alles in zijn werk was gegaan. Vlak voordat het toestel uit Havanna zou vertrekken rende Izaguirre van zijn eigen helikopter weg en klom aan boord bij Santos. Toen men was opgestegen ga ven Santos en zijn metgezel Marcia op dracht naar Florida te vliegen. Hij wei gerde dit en een vuurgevecht volgde. Santos zette het toestel in Key West aan de grond. Na de landing sprong dc 17-jarige Rogue er uit en vluchtte Hij werd echter achterhaald. De jongeman heeft verzocht naar Cuba te worden te ruggebracht. Plaatselijk enkele buien Plaatselijk mist. voornamelijk In de kustgebieden. Overigens wisselend be wolkt met plaatselijk enkele buien. Overwegend zwakke wind uit oostelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur. (Zie voort* pagina 7)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1