Nieuwe Leidse Comuramnt grote elders Huren 10 pet hoger in steden, 12,5 De Gaulle onder confetti Algemene staking verlamt Frankrijk VVD wil klaarheid over financiën van omroepen rN Na 1957 gebouwde huizen meestal niet Inspecteur Bundeswehr zou bombardement van Rotterdam hebben geëist Prinses Irene leert vliegen Commentaren Steun voor expeditie Woensdag 18 maart 1964, 44ste |aargang Zwakke wind I Vannacht lichte en hier en daar matl- I ge vorst. Morgen overdag aanvankelijk zonnig. later toenemende bewolking In I de hogere niveaus. Droog weer en matl- ge tot zwakke wind uit oostelijke rich tingen. Dezelfde temperaturen als van- daag of iets hogere. Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRIST EllJK-NATIONAAl DAGBIAD «Stantvattigh ii ghebleven mffn hert in teghenspoet" 1 k._ (Zie voorts pagina 7) Steenstraat 37 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, 3,34, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 1 .J Kamer akkoord Aanslaggrens nu f 10.000 (Van onze parlementsredactic) De Tweede Kamer is gistermiddag z.h.s. akkoord gegaan met het wets ontwerp van staatssecretaris Van den Berge (financiën) om de aanslaggrens voor de inkomstenbelasting te verho gen van f8650 tot f 10.000. Deze grens Is tot dusver steeds gekoppeld geweest aan de loongrens voor de sociale ver zekeringen, die met ingang van 1 januari is opgetrokken tot f 9700. In verband met de belangrijke loonstijging In 1964 meent de staatssecretaris, dat de aanslaggrens iets verder moet stij gen, omdat daarmee kan worden voor komen, dat binnenkort weer een voor stel tot verhoging moet worden inge diend. Als bijzondere overweging voert og aan, dat een zeker vooruitlo pen op de toekomstige ontwikkeling van de loongrens voor de sociale verzeke- |ringen tevens een stimulans kan zijn >verwerk te verrichten. Voor be langrijke groepen werknemers zou een verhoging van de aanslaggrens tot f9700 immers in de regel niet kunnen voorkomen, dat zij als gevolg van over werk inkomstenbelasting moeten gaan betalen. Daarmee zou voor hen het voordeel, dat schuilt in het gunstige loonbelastingregime voor overwerkloon, verloren kunnen gaan. Tijdens het korte debat toonden de heren Kieft (a.r.) en Van Urk (soc.) zich geen voorstanders van de ontkop peling van aanslaggrens en loongrens de sociale verzekeringen, maar zij legden zich tenslotte bij het wets voorstel neer. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs. Bogaers, heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarhij een huurver hoging op 1 juli wordt voorgesteld van 10 pet in de grote gemeenten ei agglomeraties (gemeenteklassen 1 en 2) en van I2V2 pet. in de overige gemeenten, voor het merendeel der vooroorlogse woningen en voor de na oorlogse woningen, gereedgekomen voor 1957. Met deze verhoging beoogt de minister in de eerste plaats een harmonisering van de huurprijzen van woningen. Vooral bij de naoorlogse woningen doen zich aanmerkelijke verschillen in de huren voor, die hun oorzaak voornamelijk vinden in de fluctuaties in de bouwprijzen, die zich in de loop der jaren hebben voor gedaan. Bij percentages is in verband met de looncompensatie rekening gehouden met hetgeen daarover in het zogenaamde stichtingsakkoord is gezegd. De komende huurverhoging zal globaal genomen als volgt gedifferentieerd zijn: De woningen die ernstige gebreken vertonen of niet voldoende door de verhuurders zijn onderhouden blijven in principe buiten de verhoging, tenzij hierop zowel de huurverhoging 1960 als die van 1962 niet van passing zijn geweest. Alle voor 1 januari 1957 gebouwde ningen, met uitzondering van aantal premiewoningen, vallen auto matisch onder de huurverhoging. Voor de na 1 januari 1957 tot stand gekomen woningen en de niet auto matisch onder de huurverhoging val lende vóór 1957 gebouwde premie woningen kan, ingeval het huurpeil beneden dat van de in de jaren 1945 tot en met 1956 gereed gekomen woningen zou komen te liggen, de huur op verzoek worden verhoogd tot het peil van de eerder gebouwde TTET Franse overheidspersoneel heeft vandaag een 24-uurssba- king gehouden, die overal vrij alge meen was en vooral in Parijs voor de nodige moeilijkheden zorgde. Want al hadden velen een dag vrij gekregen, die zaterdag moet worden ingehaald, de verkeerschaos was groot, de openbare vervoersdiensten lieten voor een groot deel verstek gaan, gas-, water- en elektriciteits voorzieningen kwamen in de knel en de vuilnisbakken werden niet ge- leefcd. LOONEISEN Zo was het vandaag in Frankrijk, terwijl de president in Mexico is om ook de Franse belangen in Latijns- Amerika te vergroten. Het overheids personeel heeft gestaakt om zijn eisen voor loonsverhoging kracht bij te zet ten. Het treinpersoneel had opdracht gekre gen, na vier uur vannacht niet verder dan het volgende station te rijden en daar 24 uur te blijven staan. Het kleine aantal werkwilligen kon slechts voor de verbindingen op lange afstand worden gebruikt. Het werk stagneerde echter in de ziekenhuizen, in het mijn wezen, bij de banken, bij de posterijen op de scholen. De meeste kinderen zijn maar thuis gebleven LEGERAUTO'S De regering heeft geprobeerd, de sta king voor een deel te breken door 300 legerauto's in te schakelen voor het gratis vervoer tussen het stadscentrum 1 de omgeving van de hoofdstad. Hier mede kon echter slechts een deel van het normale forensenverkeer worden opge vangen. Het luchtverkeer lag voor een belangrijk deel stil. Op Le Bourget had de Franse luchtmacht een noodverkeers- toren opgericht. Ook de KLM had voor vandaag haar vliegsehema wat vluchten Frankrijk betreft belangrijk gewij zigd. Bij de Parijse Metro staakte slechts de helft van. het personeel maar de treinen konden lange tijd niet rijden ais gevolg gebrek aan elektriciteit. In Parijs In één oogopslag Vreemde praktijken in Israël? pag. 2 Jaarbeurs: aardgassucces pag. 2 Proces-Ruby: weinig nieuws pag. 5 Sinit-Bernardtunnel open pag. 5 Sjoukje nog eens kampioen pag. 7 Schoner kamperen pag. 7 onstonden enorme verkeersopstop pingen. omdat door het uitvallen van de elektrische stroom de verkeerslichten niet werkten en het dubbele aantal par ticuliere auto's zich op de weg bevond. Eenmaal op hun werk gearriveerd, moes ten de volhardende Parijzenaars nog aan lange klim beginnen langs onver lichte trappen, omdat de liften het niet deden woningen. Na 1960 voltooide w( gen zullen vrijwel zeker buiten de huurverhoging vallen. Dit alles houdt ln. dat een groot tal van de woningen die na 1 januari 1957 zijn gebouwd niet of slechts deeltelijk onder de huurverhoging vallen. De bewoners van deze woningen betalen reeds een relatief hoge huur in vergelijking met hen, die eerder ge bouwde woningen bewonen. Een alge- VS waarschuwen Rusland: laat vliegers vrij De Verenigde Staten hebben vandaag de Sowjetunie gewaarschuwd dat het gevangen houden van de drie Ameri kaanse vliegers die boven Oost-Duits- land zijn neergeschoten de goede ver standhouding tussen beide landen in ge- zou brengen. nieuwe Amerikaanse eis tot vrij lating van de vliegers werd ingediend bij het Russische ministerie van buiten landse zaken door de Amerikaanse zaak gelastigde in Moskou Waiter J. StoesscL De eis tot vrijlating van de vliegers de jongste van een reeks die reeds langs diplomatieke weg door de Verenigde Sta ten is gesteld werd vergezeld van de verklaring dat de drie vliegers die op 10 maart werden neergeschoten niet een spionagevlucht waren. De Koningin heeft de ambassadeur 1 Luxemburg en mevr. Schulté in af scheidsgehoor ontvangen. De Koningin heeft de scheidende ambassadeur be noemd tot grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. j huureompensatie zal voor die be- ;rs een verlichting van hun lasten betekenen. Op korte termijn hoopt de regering het oordeel van de Stichting van de Arbeid te vernemen over een compen- in de loonsfeer voor de huurver hoging. Het ligt niet in de bedoeling ge en het oogmerk van de huurverhoging de subsidies voor nog te bouwen woningen naar aanleiding van die huurverhoging te verminderen. De kloof tussen de huren van de nog te bouwen yan bestaande woningen zou door dergelijke verlaging opnieuw wor den verbreed, hetgeen het streven naar beter evenwicht zou verstoren. Wel zullen in het algemeen, zoals gebruike lijk, de subsidies voor bestaande wonin gen worden verlaagd als de huurver hoging hierop van toepassing is. Een geweldige bosbrand in de buitenwijken van Los Angeles heeft meer 1 dan dertig kapitale huizen in de as gelegd en tientallen andere woningen beschadigd. De bewoners van huizen in het Whiting Woodskwartier van Glendale bij Los Angeles helpen de brandweer bij het aansluiten van de brandweerslangen. Debat verboging luistergeld (Van onze parlementsredactie) HET Tweede-Kamerdebat over het wetsontwerp om de jaarlijkse luis terbijdrage met ingang van 1 juli a.s. te verhogen, is gisteren onver wachts geschorst tot vanmiddag. Hiertoe werd besloten omdat de Kamer zich eerst wilde beraden over een liberale motie-Van Someren-Downer, waarin werd voorgesteld de verdere beraadslagingen en de beslissing over het-ontwerp uit te stellen totdat de Kamer meer inzicht zal hebben gekre gen in de financiële positie van de omroepverenigingen. Dc motie verlangt nadere inlichtingen „omtrent de samenstelling van het geheel van inkom sten en uitgaven der onderscheidene omroepinstellingen, die voor een groot deel betrekking hebben op publieke gelden". Zoals bekend wil de regering verhoging van de luisterbijdrage tot f 18 per jaar per 1 juli. Maar daarnaast vraagt zij de bevoegdheid 1 zonder voorafgaande goedkeuring n de Staten-Generaal het luistergeld t een maximum van f24 per jaar te rhogenals de omstandigheden op Nieuwe Oostduitse beschuldiging O reau A.D.N. meldt, dat bonds kanselier Erhard „volgens berichten uit welingelichte kringen die in nauw contact staan met de Westduitse bondskanselier", verleden week alle bescheiden over dc persoon van ge neraal Heinz Trettner, de inspecteur- generaal van de Bundeswehr, heect opgevraagd. Tevoren zou Erhard enkele malen een „scherp" onder houd hebben gehad met de West duitse minister van defensie, Von Hassel, die de generaal in bescher ming had genomen, aldus A.D.N. Erhards persoonlijk ingrijpen Ln deze zaak is volgens het Oostduitse pers bureau een gevolg van het feit. dat ..een hooggeplaatste ambtenaar van een NAVO-land" de kwestie onder zijn aandacht bracht en aandrong op een „snel en volledig" onderzoek naar het verleden van Trettoer. Het persbureau Reuter bericht uit Rome. dat twee communistische leden van het Italiaanse parlement de rege ring hebben gevraagd een onderzoek in te stellen naar de Oostduitse be richten, volgens welke Trettner in 1944 de leiding had van repressaille-acties tegen Italiaanse verzetsstrijders en burgers als bevelhebber van de vierde Duitse parachutistendivisie. De kwes tie werd, aldus een bericht in het partijorgaan l'Unita. ter sprake ge bracht door de afgevaardigden Arrigo Boldrini en Renator Sandri. Boldrini organiseerde de verzetsbeweging tegen de nazi's in het gebied van Rome on der de naam ..Bulow". Hij kreeg later de gouden medaille voor betoonde dapperheid. Regeringskringen in Bonn verwierpen de beschuldigingen tegen Trettner als „oostelijke propaganda Kanselier Er hard heeft volgens hen geen onderzoek Zestig man van de 480ste genie groep uit Schaarsberg, zo langzamerhand bekend om het snelle slaan van de Bailey bruggen op punten waar in Ne derland het verkeer dreigt klem te lopen, zijn gisteren begonnen met een dergelijke brug in de IJsselpolder bij Rh eden. In het kader van het kanaliseren van de IJssel ter plaatse is n.l. door het graven van een honderd meter breed kanaal een bocht van die rivier afgesneden, waar door evenwel de beivoners van de z.g. ,,Muggenwaard"., waarin een steenfabriek is gelegen, van het dorp afgesneden geraakten. Door de Baileybrug is het drei gende isolement opgeheven. De foto toont de mannen van de genie bij de bijna voltooide brug in de weer. naar de persoon van de generaal inge steld en heeft evenmin met de minister van defensie. Von Hassel over Trettners verleden gesproken. Ook is hierbij geen hoge NAVO-officier in het geding ge weest. zeiden zij. Albert Norden, die de leiding heeft van de Oostduitse persdienst, beschuldig de op 27 februari Trettner ervan tüdens de Spaanse burgeroorlog mede de bur gerlijke bevolking van Gnernlca te heb ben gebombardeerd en in de tweede wereldoorlog, nadat tot een wapenstil stand was besloten, het bombarderen van Rotterdam te hebben geëist. Op 4 mei 1945 zou Trettner geweigerd heb ben de wapens neer te leggen, hoewel drie dagen tevoren het Duitse opperbevel in Italië de capitulatie had aangeboden. een gegeven ogenblik daartoe aanlei ding mochten geven. In deze vorm zal bet voorstel de eind streep zeker niet halen. Gisteren bleek, dat de fracties van KVP, ARP CHU slechts met een verhoging tot f 18 akkoord kunnen gaan. Van f24 willen zij niets weten. Freule Wttewaall van Stoetwegen diende dan ook een amen dement in om het bedrag van f18 als maximum in het wetsontwerp vast te leggen. Ook de VVD vindt f24 veel te hoog en voelt in feite evenmin iets voor f 18, maar zoals gezegd wil deze fractie de beslissing nog even uitstel len. De PvdA acht een verhoging van het luistergeld op dit ogenblik voorba rig. Haar woordvoerder, de heer Voogd, kwam met een amendement, dat be oogt de verhoging op een nader te be palen datum, maar in ieder geval niet OAS-er loert op president TNE Franse president Dc Gaulle heeft gisterochtend in Mexico- stad een krans gelegd bij de gedenk zuil voor de onafhankelijkheid als een eerbetoon aan dc Mexicaanse vrijheidshelden. Werd De Gaulle bij zijn aankomst met applaus begroet, aan het einde van de korte plechtig heid werd hij door duizend mensen omringd, die om hem te zien, de af zettingen hadden doorbroken. Voor dat hij in zijn voertuig wist te ko men moest de generaal vele handen drukken. Later op de dag werd hij met een ware confetti-regen begroet toen hij een bezoek bracht aan een complex ar beiderswoningen. In het Nationale paleis van Mexico bood president Mateos De Gaulle een banket aan. Bij De Mexicaanse veiligheidspolitie heeft een inlichting ontvangen volgens welke een van de personen die verantwoorde lijk zijn voor dc in augustus 1962 te Petit Clamart, bij Parijs, gepleegde aan slag op president De Gaulle zich ln Mexico bevindt. Dit is gisteren door gewoonlijk be trouwbare kringen in de stad Mexico meegedeeld. Het signalement van de man is aan alle politieposten in het land doorge geven. De politie weigerde zijn naam te onthullen. vóór 1 juli 1965 in werking te doen De Kamer moet dus vanmiddag, aan de hand van de motie van mevr. Van Someren-Downer (lib.), eerst uit maken of ze reeds nu, óf pas over en kele weken een beslissing over de ver hoging zal nemen. Mevr. Van Someren voerde gisteren tegen het regerings voorstel enkele fundamentele bezwa ren aan. In de eerste plaats vond zij het onjuist om wél het luistergeld te verhogen, maar de invoering van re clame in de ether niet toe te staan. De verhoogde kosten van de radio-om- roep. die de regering nu via de hoge re luisterbijdragen wil dekken, zouden ook door het toelaten van een aan vaardbare vorm van radio-reclame kun nen worden opgevangen. Waarom wordt dit niet beproefd? Iedereen is er toch langzamerhand wel van overtuigd dat radio-Veronica in een behoefte voorziet? (Voor vervolg zie pag. 1) Rokers hebben er tabak van De algemeen directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs, drs. J. H. D. van der Kwast, heeft gisteravond op een persconferentie meegedeeld, dat de matiging onder de rokers en het overschakelen van de sigaret op de pijp weer tot de verleden lijd gaan behoren. Aan de hand van mededelin gen, verstrekt door de voorzitter van de adviesgroep rokersbeno digdheden, tijdens de slotzitting van de Jaarbeursadviescommis sies gedaan, verklaarde hij. dat de „pijprage" voorbij is. De ro kers worden misselijk van een pijp. zo zei hij. De Prinses heeft zich kort geleden laten inschrijven als leerlinge van de Na tionale Luchtvaartschool, een dochteror ganisatie van dc Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart. Haar opleiding voor het vliegbewijs A geschiedt op het vliegveld Hilversum. De opleiding voor het vliegbewijs A houdt in, dat de Prinses het brevet sport vlieger wil halen. TJET verlangen dat de omroepver- enigingen meer openheid be trachten met betrekking tot de finan ciën is niet onbillijk. De kwestie is aan de orde gekomen in de Tweede Kamer. Daar ging het om verhoging van de luisterbijdragen. De Kamer wenste meer inzicht in de besteding- Daarover zijn gegevens verstrekt ter vertrouwelijke kennisneming door de parlementseleden. Deze procedure menen wij te moeten betreuren. Wij zijn er niet voor dat, behoudens in geval van strikte onvermijdelijkheid, gegevens aan parlementsleden ver trouwelijk worden overgelegd, zon der dus dat wij, de meer gewone bur gers, ze mogen zien- Dat is niet pret tig voor ons. alsof wc namelijk onvol waardige burgers zijn. Het is ook niet prettig voor de parlementsleden zelf, die nu belemmerd zijn in hun moge lijkheid om over de cijfers te pra ten. Of het parlement gerechtigd is ook over de meer gewone komsten van de omroepverenigingen te spreken, moet worden betwijfeld: het zijn ten slotte verenigingen. Maar dat dit recht dc leden van de verenigingen toekomt, lijkt ons wel duidelijk. Ook daarvoor geldt dat het tenslotte ver enigingen zijn. En dat we in dit op zicht de meest ideale toestand heb ben bereikt, zullen weinigen willen beweren. Ook daarvoor kan het Ka merdebat nuttig zijn geweest. TNE minister voor de bouw heeft tegen 1 juli een huurverhoging aangekondigd. Althans wanneer hij de steun krijgt van de volksvertegen woordiging. Daar kan, vermoeden wij zo. weer een zware wijs opgaan. In het afge- trokkenc zijn we het er als burgers van deze staat wel over eens, dat het globale huurpeil nog altijd te laag ligt Globaal, zeggen we, omdat er ook woningen zijn waarvan dat niet kan worden beweerd. De moeilijkheden rüzen zodra er een voornemen is tot verhoging. Dat pleegt dan een moeizame operatie te zijn- Het tijdstip van 1 juli lijkt niet gek gekozen, gelet op de kosten van het levensonderhoud en in aanmer king genomen dat er voor velen dan wel eens iets extra's uit de bus pleegt te komen. Een probleem zal opnieuw schuilen in de compensatie, cn nader in de grootte daarvan. Een niet onbelangrijke bijkomstig heid lijkt ons, dat liet voorstel af komstig is van een minister die zich zo zonder enige reserve op de be strijding van de woningnood heeft geworpen en wie men zo gaarne succes gunt. Zal men liem dan op het punt van de huurverhoging hin derlijk willen zijn. TNE mededeling van het heengaan van onze collega Lücker als hoofdredacteur van De Volkskrant kondigt in feite een verlies aan van de Nederlandse pers. Die pers is er een van een grote ver scheidenheid en geschakcerdheid. Zij vertoont als geheel een hoog niveau. Zij is wars van overheidsbemoeiing en van overheidssteun. Zij vraagt alleen een economisch klimaat, ook van overheidswege, dat zij haar werk naar behoren kan doen. Binnen die wereld van de pers neemt het r k. ochtendblad De Volkskrant haar eigen plaats in een goede krant met veel actueel nieuws waaraan eisen van betrouwbaarheid worden gesteld, een krant die ook door niet- r.k. wordt gelezen. Het is een publiek geheim dat Jücker aan het aanzien van zijn krant we zenlijk heeft bijgedragen, ja men kan stellen dat hij de krant, aanvan kelijk een meer bescheiden orgaan, heeft gemaakt tot wat zij is. Ook buiten onze landsgrenzen geniet Lücker reputatie om zijn vakbe kwaamheid; niet voor niets is hij bijvoorbeeld bestuurslid van de om vangrijke internationale organisatie van hoofdredacteuren. Lücker is heengegaan in een con flictsituatie waaromtrent thans nog veel onzekerheid bestaat. In een we reld als van de pers zullen spannin gen onvermijdelijk zijn. Maar wan neer zij leiden tot een besluit als dit, geeft dat wel even te denken. BETALING ABONNEMENT De abonnees, die in het bezit zijn van een giro-rekening, doch ons nog geen machtiging hebben ver leend om het abonnementsgeld automatisch te laten afschrijven, verzoeken wij beleefd vóór 1 april a.s 10.05 voor -het abonnement over het 2e kwartaal 1964 over te schrijven op onze postrekening nr. 58936. Op aanvraag worden gaarne na dere inlichtingen over automatische afschrijving verstrekt. ^/"LIEGTUIGEN hebben gisteren wapens, proviand, medicamenten cn een nieuwe radiozender afgeworpen boven de open plek in het oerwoud van Oosl-Peru, waar een Peruaanse expeditie door Indianen is omsingeld. Eerder was gemeld, dat de radio van de expeditie zijn uitzendingen abrupt had ge staakt en dat er weinig hoop meer bestond, de omsingelden te kunnen redden. De versterkingen die onderweg zijn, zouden nu niet ver meer van het bewuste gebied af zijn. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat dc aanvallers in het bezit zijn van radioapparatuur, want zij schijnen een boodschap van de omsingelden te heb ben onderschept waarin deze meldden, rooksignalen te zullen geven om de taak van de vliegtuigen te vergemakkelijken. Kort daarna stegen namelijk van verscheidene plaatsen in het gebied rookzuilen op, waardoor de vliegtui gen zich niet konden oriënteren. De piloten hebben in de omgeving van de open plek in het oerwoud papaver- veldjes waargenomen. Mogelijk kweken de Indianen de papaverplanten onder leiding van smokkelaars in verdovende middelen. Dit zou dan ook de aaaval op de expeditie verklaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1