SAFARI MET HITTESCHILD SCHEPEN een monsterschouw Meer lichtere caravans Novum onder de tenten 9 DINSDAG 17 MAART 1964 HUW HISWA-GOEDKAMP, de in enkele jaren tijds internationaal bekend geworden vakantie-tentoonstelling, heeft haar poorten vandaag in de Am sterdamse RAI weer geopend. Tien dagen lang zal de bezoeker er kunnen ronddo len langs de tientallen stands, waarin een monsterschouw wordt gegeven van boten, tenten, caravans en duizend-en-één voor de vakantieganger begerenswaardige ac cessoires. Inderdaad: een monsterschouw, want groter dan de twee voorgaande ja ren is de expositie ditmaal en de organi satoren spreken zelfs van de grootste ten toonstelling op dit gebied ter wereld. Alle sectoren zijn vergeleken met vori ge jaren weer gegroeid. Er zijn méér sche pen, méér tenten en méér caravans. Novi teiten zijn er ook, vooral op bet gebied van de accessoires. De industrie doet al les om tegemoet te komen aan bet ver langen van de vakantieganger naar meer comfort. Om die groei in enkele cijfers weer te geven: er zijn een kleine 400 schepen, meer dan 200 caravans en een welhaast ontelbaar aantal tenten, die de enorme RAI-kallen (45.000 m2) tot in alle boe ken vullen. Uiteraard beeft zo'n monsterschouw ook nadelen: bij een zo enorme variatie, zal liet de bezoeker-koper moeilijk vallen een keus te doen. Weliswaar wordt kwis tig met folders rondgestrooid, waarin tot in alle details informatie wordt gegeven, maar bun aantal is zo groot, dat de ko per er onder bedolven dreigt te worden. Evenals vorige jaren zijn bet de sche pen, die de grootste ruimte voor hun re kening nemen. Deze sector heeft bet ac cent gekregen, wat niet alleen merkbaar is aan het reuze-motorjacht van ruim 22 meter lang en een waterverplaatsing van 47 ton (kosten: ruim een half miljoen!). Groot is het aantal boten en bootjes, dat daarnaast een plaats heeft gekregen. Een aantal dat een goede weerspiegeling geeft van de toenemende belangstelling voor de watersport. Nederland telt thans niet minder dan 44000 zeiljachten, 17000 toermotorboten en 2400 raceboten en ieder jaar stijgt dit aantal. Een ontwikkeling, die het minis terie van verkeer en waterstaat wel een beetje zorgen baart omdat men in de toe komst moeilijkheden vreest op de vaar wegen. Een stijging is er ook merkbaar in het aantal caravans, die men op de tentoon stelling in alle soorten en grootten kan vinden. Algemene tendenseen zich rich ten op de man met de bescheiden wagen. Veertig procent van de caravans heeft een gewicht tussen de 400 en 600 kg. En wat de tenten betreft: in deze sec tor ziet men een bang naar het „steeds groter", naar tenten voor bet hele gezin. Wat overigens niet wegneemt, dat ook het aantal kleinere tenten groot is. Verschei dene firma's introduceren in deze groep nieuwe lichtgewicht-tenten, die speciaal voor de trekkers zonder auto een belang rijke last minder zullen betekenen. Kamperen: voor weinigen is het nog het échte kamperen van vroeger met het houtvuurtje en het sheltertje. Steeds méér zoekt men het com fort en de industrie komt aan dit verlangen in ruime mate tegemoet, getuige ook deze foto's. Boven een van de grotere bungalowtenten voor het hele gezin en onder de langzamerhand populair geworden vouw wagen, waaruit met enkele handbewegingen een- ware villa van linnen kan worden opgebouwd, QP de caravan-afdeling, die met 230 inzendingen weer groter is dan vorige jaren, nemen de kam peerwagens voor de bescheiden auto's de grootste plaats in. Veer tig procent van a'lle inzendingen heeft een gewicht tussen 400 en 600 kg. Deze tendens naar het compacte weerspiegelt wel duide lijk de toenemende populariteit van de caravan bij, de Nederlandse vakantieganger. Grof geschat is het aantal caravans vorig jaar met niet minder dan 5000 gestegen en nu op ongeveer 25.000 gekomen. De meeste caravans op Hiswa-Goed Kamp zijn van Nederlandse makelij. Maar deze voorsprong, die er altijd is geweest, wordt steeds meer door het buitenland ingelopen. Vlak achter Ne derland staat thans Engeland op de tentoonstelling. Dit komt met name omdat uit dit land de grote meer dan 6 meter lange wooncaravans komen: 21 van de 23 op deze show geëxposeerde modellen. Twee wooncaravans. zgn. „living- vans" zijn van Nederlandse makelij en worden voor het eerst gedemon streerd. Ze zijn resp. 8 en 10 meter lang. De prijzen van de wooncaravans variëren van een kleine zes mille tot een kleine 14 mille. Tourcaravans Het accent van de expostle ligt ech ter op de toercaravans (er staan er 175), dié vooral uit Nederland en Duits land komen. Nieuwe modellen zijn er in deze sector weinig, maar wél wer den verscheidene verbeteringen aange- Vele wagens kregen een „undercoa- ting" tegen roestvorming; andere fa brikanten zochten het in de lichte maar dure en corrosievrije alumi- niumlegering. Andere verbeteringen: de onafhankelijk geveerde wielen en schijf- bij verscheidene wagens. VOOR 'T EERST SLAAPZAK VAN PAPIER ]£EN novum voor Nederland op de tentenafdeling is de Safaritent, die in verschillende grootten wordt gede monstreerd. De serie bestaat uit tenten, voor vier, vijf, zes en acht personen. De 4- en 5-persoons uitvoeringen kunnen nog worden aangevuld met een keukenuitbouw en met een extra, binnentent in de woonruimte, waarin 's nachts nog twee personen extra kunnen slapen. Voor bezitters van Safaritenten, die in warme landen gaan kam peren is een speciaal „hitteschild" ontworpen, een extra dak van gemetalliseerd doek, dat de warmte buiten houdt. De uitvoering is fraai, maar duur: men moet er zeker 800 gulden voor neertellen. De Safari is overigens niet de enige feld de Allgas-brander. Het voordeel bungalow-tent op de tentoonstelling. J dit (lichte) toestel is dat de weg- Bij de slaapzakken maakt eiderdons als vulling nog steeds opgang, hoewel dit comfort wel betaald moet worden. Goedkoper is de slaapzak, die geheel van papier is vervaardigd en waarvoor men slechts zes gulden behoeft neer te tellen. De fabriek experimenteert er nog mee, voortbouwend op goede er varingen met een eerder ontwikkelde slaapzak van popeline, met verwis selbare vulling van Pagecelstof. De le vensduur wordt opgegeven als drie we- Andere attracties (een greep): 0 een op petroleum werkend appa raat, dat zowel voor koken, verwar men als verlichten kan worden ge- transportabele tv-apparaten, die zo wel op 220 volt wisselstroom op accu's van 6, 12 en 24 Volt als op ingebouwde oplaadbare batterijen werken, Algemeen streven in deze sector is een vergroting van de woonruimte. Deze vergroting hebben de vele tenten- kers trachten te bewerkstelligen dooi de dagluifel tevens als naehtluifel te gebruiken. Bij vele van dergelijk* dag- en nachtluifels zijn de zijluifel: en de voorsluitingen aan vastgenaaid- en dus niet tot nu toe, daaraan afritsbaar verbon den. Tegenover deze ontwikkeling Voor de kampeerder een goede oplos sing voor het probleem van merken, die niet op andere branders passen. arciau^ Dat het roosteren op vuur het dergelijke barbecuen de laatste jaren veel op- zijluifels gang maakt, is te zien aan de ver- het luifeldak scheidenheid, die op dit gebied wordt zoals tentoongesteld. Nieuw is de Primus grill, die op propaan werkt en de hitte van opzij naar het braadspit straalt. Afdruipende vetdruppels kunnen daar tegenover aeze om,wiK.i«ums uaat u<= walm meer geven. Een Euro- steeds comfortabeler gezinstent, s aan ^ege prjmeur Vormt de demontabele Grilomit, die slechts twee kilo weegt en op proppen krantenpapier werkt.... Hoezeer de nachtrust van de kam peerder de industrie ter harte gaat, bewijzen de steeds comfortabeler wor- Accessoires dende bedden en slaapzakken. Bij de luchtbedden springt het zgn. BBC-bed eruit, dat aan de onderkant is uitge voerd met opstaande randen, waardoor de slaper nergens de grond raakt. Door de nodige aandacht. Een revolutionaire vondst voor ge bruik ln de kampkeuken Is ongetwij- hèt een waterfilter ter ontharding (dus: ontkalking) van was- en drinkwater, dat kan worden aangesloten op de kraan van de waterleiding. 0 een opberghanger, een praktische „legkast" van tentdoek met hard board, ophangbaar in de hoek van een bungalowtent. 0 een strijkbout, die op petroleum 0 textiellijm voor het plakken van katoen bij tenten en kleding. Het ge plakte deel raakt door wassen niet los. Aluminium blijkt als materiaal voor de buitenwand bij de uit het buiten land afkomstige caravans het Zweeds hardboard vrijwel geheel te hebben ver drongen. Aan de andere kant is men voor wat het interieur betreft juist overgestapt op duurdere houtsoorten zoals mahonie en teak. Ook aan de vloerbedekking wordt meer zorg be steed dan vroeger. Aan de behoefte aan een zo groot mogelijk aantal slaapplaatsen in de ca ravan wordt in Nederlandse wagens tegemoetgekomen door het aanbrengen van canvas hang-, of rolbedden boven de normale één- of tweepersoons bank bedden. In Engelsecaravans treft men dikwijls een tweepersoons opklapbed aan, dat het voordeel heeft onmiddel lijk gereed te zijn voor gebruik. Het aantal speciaal voor gebruik in caravans ontworpen koelkasten neemt toe. In de hoger geprijsde wagens zijn zij gewoonlijk als standaard ingebouwd en in de prijs begrepen, Ook de warm tevoorziening is eerder regel dan uit zondering. Vooral de op flessengas wer kende vloerkachel wordt veel toege- Een gebrek bij vele Nederlandse ca ravans is nog altijd dat een toiletruim te ontbreekt. Vouwwagens De vouwwagens zijn er ook weer. Deze wagens, waaruit in enkele hand bewegingen een compleet huisje van tentdoek is te bouwen, vormen vooral voor de vakantieganger met de kleine auto een oplossing voor het trekpro- bleem. Onder de 32 typen bevinden zich niet minder dan zeven nieuwe model len. Eén ervan kost nog geen 1000 wat 300 gulden minder is dan de tot nu toe laagst geprijsde vouwwagen. Enkele modellen bezitten dubbele, op halve hoogte scharnierende wanden. Zij doen uit het oogpunt van bescherming en comfort nauwelijks onder voor een caravan met onbeweeglijke wanden. Een oplossing voor het bagagepro bleem leveren de kleine handige ba gagewagens. Op de tentoonstelling zijn er verscheidene van te zien. V oor lichting Gezien de grote verscheidenheid zal het maken van een keuze voor de se rieuze koper niet meevallen. Om hem te helpen zijn er in de A.N.W.B.-ln- formatiestand daarom evenals vorige jaren weer deskundigen, die gratis aankoopadviezen geven. Informatie be ogen ook de zgn. typebladen te geven. Daarin staan alle essentiële gegevens, Varen op de plassen met een straffe bries in de volle zeilen. Ideaal van alle watersportliefhebbers, maar voor velen niet altijd te verwezenlijken. Want dat men voor een eigen schip toch dikwijls diep in de beurs moet tasten toont deze Hiswa óók... 7^ EN waar mastenbos vormt de ■1^ hal, waarin de watersport afdeling is ondergebracht. Een kleine 400 boten staan" er opge steld, kleine en grote met als blikvanger het ruim 22 meter lange motorjacht Cara veile II, volgens de organisatoren het grootste schip dat ooit op een overdekte expositie is tentoonge steld. Meer dan een curiositeit is het schip echter niet, want de prijs van meer dan een half mil- Belangrijk is de vraag bij voorbeeld welke caravan het best bij een bepaalde auto past. Hoewel daarover lijs ten bij de ANWB zijn te ver krijgen, kan wel zeer in het algemeen worden gezegd, dat de beladen caravan uit vei ligheidsoverwegingen niet meer mag wegen dan plm. 65 pet. van het wegenbelas- tinggewicht van de trekauto. Polyester nog steeds in opmars joen gulden zal serieuze kopers wel op een afstand houden. Domineert dit reuzenjacht, toch is de algemene tendens in de watersportaf- verdere oriëntering op de deling man met de minder ruime beurs." Het aantal kajuit en kajuitmotorjachten van tussen de 5000 en 45.000 is na melijk vrij groot. Polyester Wat al een aantal jaren duidelijk was, namelijk een toenemende belang stelling voor polyester als bouwmate riaal. toont de Hiswa ook dit jaar. Voor de kleinste en kleinere boten zo als de volg-, zeil- en roeijollen blijkt polyester het pleit voor een groot deel te hebben gewonnen. Bij de grotere en grootste jachten is het geleidelijk in opmars, waarbij het zwaartepunt vooral ligt bij de kajuit zeiljachten rond 6 meter lengte. Toch handhaven hout, aluminium en vooral staal zich goed als bouwmateriaal. Voorts wordt een verdergaande ra tionalisatie in de jachtenbouw door een verder doorvoeren van serieproduktie getoond, niet alleen bij de polyester- bouw, maar ook bij staal- en houtbouw. De expositie geeft de indruk, dat er ditmaal wat meer kleinere typen zeil jachten en motorboten op de markt zijn. Daarbij is ook kennelijk gespecu leerd op de mogelijkheid van trans port achter de auto. Opvallend is ook, dat de snelheden opnieuw zijn opge voerd. Tot voor enkele jaren was 15 km per uur gebruikelijk. Nu wordt veel meer gesproken van „zeker twin tig". Platbodems Voor de liefhebbers is het verheu gend dat deze Hiswa een groot aantal platbodems en rondjachten laat zien. Zo staat er een groot botterjacht, voorts een Lemsteraakje, een zee- schouw, een Tholense schouw, een Zeeuwse poon. een tjotter en twee Friese schouwtjes. Daarnaast hebben OOk Een van de kleine caravans ge schikt voor de man met een bescheiden auto. Met een ge wicht van 400 kg heeft deze kampeerwagen een bijzonder vaste wegligging, mede bereikt door een onafhankelijke vering. Op een totaal oppervlak van nauwelijks zes vierkante meter biedt dit rijdend huis ruimte naar believen aan twee tot vier personen. De meest vreemde vogel onder de kajuit jachten: een Chinees jonkjacht, dat in Hong Kong werd gebouwd en in ons land werd afgetimmerd. Dit van teakhout en yacal gebouwde schip zal met zijn merkwaardige takelage en zijn fraai Oosters houtsnijwerk on getwijfeld veel belangstelling trekken. In de categorie der kleinsten (roei-, volg-, vouw- en opblaasbare boten) be vinden zich verscheidene nog niet eer der geëxposeerde typen. Interessant is een 8 meter lange plastic oefenskiif, van welk type 20 exemplaren door de Nederlandsche Roeibond werden be steld. Belangwekkend is ook de 10 voet lange spantloze van mahonie ge bouwde Nordson roei- en zeilboot. Onder de vouwboten bevinden zich zowel toer- en wedstrijdkano's als zeil- en motorbootjes. Nieuw voor ons land is de Waser, een strand-zwemboot van het praam-type, die in het bijzon der bedoeld lijkt te zijn voor speleva ren in natuurbad of kleinere binnen* watertjes. lUotoreu Naast de vaartuigen nemen de mo toren veel plaats in. De keus in kracht bronnen wordt steeds groter. De die selmotor rukt snel op er zijn zelfs al buitenboord-types te koop. uit Ja pan komt de petroleum-motor (van 8 pk) met vaste tank: een wereldpri meur. Evenals vorig jaar is ook nu weer de Wankel-motor, gemonteerd in een waterskitrekker te zien. Dit jaar is de motor iets robuuster. Attractie voor serieuze gegadig den op deze tentoonstelling: een proefvaart met de Amphicar op de Amstei. Deze Duitse auto-boot is thans, anderhalf jaar na de eerste demonstraties in ons land, ook te koop. De Amphicar staat als auto gezien wat hoog op de wielen en ligt als boot wat diep in het wa ter, maar volgens Nederlandse ex perts schijnt dit produkt zowel op de weg als in het water goed te voldoen. De auto-boot wordt voort gestuwd door een 1147 cc Triumph- motor (uit de Herald), j

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9