Tl Beeld op de brug of ik begin een proces" Ultimatum van 16 maart uitgesteld KREYMBORG OVERHEMDJE KREYMBORG MAX HEIJMANS Fraaie collectie veel variaties met Leven onze 1,2 miljoen bejaarden gelukkig «*3ö#»tiicii cn z xcilcm 'NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 17 MAART 19M 55 Slavomir wanhopig en verbitterd: "T\E houtwerker" is niet dood, het publiek is niet dood en Miletic is niet dood. De 33-jarige Slavomir roept het uit met het vuur, dat een zuidelijke afkomst verraadt, Zijn ogen schitteren en zijn wilde haren, die tot op de schouders hangen, wapperen bij elk gebaar. „Mij zullen ze niet kapot krijsen", zegt hij. ..Ik zal niet rusten voordat mijn beeld op de brug staat". In zijn armoedige woonkamer aan het Zaandamse Rustenburg, waar in alle hoeken gebeeldhouwde koppen prijken en waar de muren zijn vol geplakt met krantenknipsels en foto' loopt hij wat driftig heen en wee Stapels papieren worden tevoorschijn gehaald. Tussen tijdschriften zoekt hij brieven. Een voor een gooit hij zi tafel- Officiële papieren en in voudig handschrift geschreven brie ven. Bij elkaar vormen ze de droevige beschrijving van het drama, dat nu al anderhalf jaar lang een jong kunste naarsgezin in zorgen gebannen houdt. Nog maar enkele maanden geleden leek het succes ineens voor het grij pen. De directie van de fabriek, waar Slavomir werkte, had ontdekt dat de jonge en enthousiaste Slavomir heel andere aspiraties had dan het werk als fabrieksarbeider. We willen je een kans geven, zei de directeur, ontwerp maar eens een beeld. Miletic toog aan het werk. Avonden en nachten lang sloot hij zich op in zijn atelier. Toen kwam hij met het ontwerp. De directie was enthousiast en gaf hem een de finitieve opdracht, de eerste, die Mi letic in zijn nieuwe vaderland kreeg. Eind 1962 werd het twee meter hoge betonnen beeld, voorstellende een fa brieksarbeider, onthuld op het plein voor de hoofdingang. Kans Slavomir en zijn jonge vrouw zagen de weg naar het succes al openliggen. Vooral toen zij bezoek kregen van Zaandams burgemeester G. J. D. Fran ken en de wethouder van kunstzaken M. J. Hille. Naar aanleiding van de gunstige reacties waren deze naar de beeldhouwer gekomen om hem te vragen een ontwerp te maken voor een beeld, dat op de nieuwe Prinses Beatrixbrug in Zaandam zou moeten komen te staan. Gelijkertijd werd het jonge paar een woning aangeboden even buiten Zaandams centrum. Die kans greep Slavomir met beide handen aan. Nog dezelfde avond maak te hij het schetsontwerp dat hij bij ge brek aan papier tekende op het be hang van zijn woonkamer. Zó toonde hü het de volgende dag aan de bur gemeester en de wethouder. Goed, zeiden deze. maak maar eens een modelletje. Maar daarop ging Wat minder zon T\E droge, continentale lucht is ver- der uitgevloeid tot in zuid- Frankrijk, maar in Ierland en Enge land wordt de kou wat teruggedron gen. Daar komt langs de overgangs zone veel regen en ook natte sneeuw voor. Intussen handhaaft zich in noordoost-Europa een hogedrukge- bied terwijl dc druk in het Middel landse Zee-gebied en aan de Atlanti sche kust laag blijft. De circulatie blijft daardoor oostelijkzodat de aan voer van koude lucht uit Duitsland voortduurt. Bij Hamburg bevindt zich een storing van kleine omvang die een paar cm sneeuw veroorzaakt. Deze kleine storina beweegt naar het wes ten. vermoedelijk dicht langs het noorden van het land. In verband hiermee is te verwachten, dat er wat bewolking binnendrijft en zijn plaat selijk enkele sneeuwbuitjes mogelijk. De vorst wordt de komende nacht overwegend licht. Overdag bereiken de temperaturen ongeveer dezelfde waarden als vandaag. ZON EN MAAN Woensdag 18 maart: zon op 6.48 onder 18.49: maan op 9.06, onder Vrijdag 20 maart: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 18 maart: 5.57 v.m.: 18.20 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur 1 I Temper. 1 Station Ween- UJ J gestcldh. j .5 -g 3 IS S u t tf Is-S £s Sï s« z Kopenhager Aberdeen Londen München ZUrlch Genève Locarno Wenen Innsbruck lndstil -1 -15 lndstü -4 -15 Slavomir niet in. Als ik een beeld houw, maak ik het gelijk op grootte; ik ben niet gewend kleine modellen te maken, zei hy. Aan zyn els werd voldaan en drie weken later stond het beeld er: de vier meter ho ge Houlwerker in klei Ingestort Dat was het moment waarop Slavomir Miletic alle ellende begon. De esthetisch adviseuer van Zaandam (de bekende prof. Esser uit Amsterdam) kwam kijken. Zijn oordeel gaf Slavomir e'en slag in het gezicht: op esthetische en technische gronden keurde hij het af. De adviseur vreesde onder meer, dat het in zou storten. Dat laatste ge beurde ook inderdaad: enkele weken later stond een bijna wanhopige Mile tic bij de kleibrokken van zijn schep ping. Hoewel het gemeentebestuur al had laten weten, dat Zaandam zijn beeld niet wilde hebben, ging hij opnieuw aan het werk. Nu maakte hij De Houtwer- ker in gips. Alleen aan een artikel van de kunstcriticus Hans Redeker was het te danken dat de gemeente op haar eerder genomen besluit terugkwam. Er waren in het gipsen beeld verscheide ne essentiële veranderingen aange bracht schreef hij, zodat het onbillijk zijn de eerder gegeven beoordeling te handhaven. Het gemeentebestuur gaf toen een ieuw college van advies (uit kringen in de Nederlandse Kunststichting) op dracht een oordeel te vellen. Maar ook dat was negatief: „uit het beeld blykt een duidelijk geïnspireerde werkwijze, maar de toets van een se- :e kritiek kan het niet doorstaan". Voor Slavomir en zijn vrouw betekende die uitspraak een onverwachte vernie tiging van al hun toekomstdromen. Acties Ik heb opdracht gekregen voor het maken van een beeld en nu wil ik ook dat het geplaatst wordt, zegt hfj. Bo vendien vraagt hij een vergoeding van f 15.000. Het hem door de gemeente aangeboden bedrag noemt hü een fooi heeft hü niet geaccepteerd, een mengelmoes van Frans en Duits zegt hy: ik maak kunst voor nens. Daarom zal de Houtwerker zijn plaats krijgen, ik heb velen ach ter mij staan. Over de onbeklede en verveloze trap gaat hij naar boven en toont zijn atelier, waar andere werken klei nog staan. Middenin prijkt een enorme en tot in details ge lijkende kop van Kennedy. Waarom dit werk? „Het drama van Kennedy is mijn drama", zegt hij. Rotterdam Intussen is de strüd rond De Hout werker in Zaandam uitgegroeid tot een juridisch steekspel. De Amsterdamse advocaat R. Kokosky (bekend o.m. de zaak-Meulenbelt. behartigt nu sinds enkele weken de belangen van Miletic. En ook de gemeente heeft zich oorzien van een juridisch adviseur. Deze strijd heeft er toe geleid dat de gemeente Miletic een ultimatum stel- roor 16 maart zou het beeld van het terrein van het gasbedrijf moeten zijn verwijderd. Als reactie daarop kwam de brief van de advocaat: als het beeld verwijderd wordt zal het onher stelbaar kunnen worden beschadigd. Tevens wees hij op de eis van Slavo mir, die f 15.000 vraagt als honorarium voor het door hem verrichte werk. Burgemeester Franken zei ons hier over desgevraagd: de gemeente heeft Miletic nooit een definitieve opdracht gegeven. We hebben hem alleen ge vraagd een ontwerp cn een model te maken en daarvoor hebben wij hem ruimschoots betaald. Als voorschot hebben wij hem een bedrag van f2900 overgemaakt, voorts leverde de gemeente de benodigde 1900 kg klei en betaalde de transportkosten. Daar naast hebben wij een honorarium van f 2700 gegeven. Bij elkaar maakt dat 6000 gulden, dat is aanzienlijk meer dan volgens de gewoonteregels bij het niet aanvaarden van een ontwerp zou moeten worden betaald. Het geld is gestort op een speciaal daar voor geopende bankrekening. Maar Mi letic heeft het niet willen Uitstel De advocaten zullen het nu verder moeten uitvechten. Het ultimatum is inmiddels uitgesteld. Dezer dagen heeft de advocaat van de gemeente een brief gestuurd aan mr. Kokosky, waarin hij deze „bepaalde voorstellen" doet We geven mr. Kokosky gelegenheid hier op te antwoorden, aldus burgemees ter Franken. In afwachting daarvan zal het beeld nog mogen blijven staan. Duidelijk is wel dat het nu hard tegen hard gaat. Zegt de gemeen'e het beeld moet weg. Slavomir vol hardt: De Houtbewerker zal op ie brug komen. Zo niet dan begin ik een proces tricot-nylon wit en streepdessins Makkelijk wassen niet strijken A 95 7 jaar nil %3I kleine stijging per maat Alléén geldig 18 maart. (Van onze moderedactrice) IVfAX Heymans gebruikt geen -L*-'- woord Nederlands voor zijn collectie, het is al Frans wat de klok slaat. Zo is het letterlijk en figuurlijk, want uitnodiging en programma van ,n shows zijn in het Frans, maar ook zijn mo dellen hebben een allure die Parijs waardig is. We vonden zijn collec tie ditmaal bijzonder mooi, even wichtig en toch gevarieerd. Zoals altijd bij Heymans is het kleuren gamma heel beperkt. Teer zacht- blauw, een ietsje grijs, wat wit en creme en zwart. Alle rokken hébben op een of andere manier ruimte gekregen. Soms door gering, soms door diepen naar binnen gevouwen plooien, die opzij, achter of voor geplaatst zün. Korte rechte jasjes, die net over de taile reiken met daaronder mouwloze blousjes. Veel manteltjes en mantels hebben ge- incrusteerde ceintuurs. Byzonder mooi was een pak met blousende rug op zo'n tussengevoegde ceintuur en met een schootje van een handbreed eronder. De jasjes kunnen open vallen of slui ten met een lip of met enkele vr(j grote knopen. Aardig was een sluiting van twee knopen met ook op de klep jes van de zakjes knopen, waardoor er drie knooprljcn waren. Heel byzon der was een pak bestaande uit japon plus jasje van grijze grofgeweven wol len materiaal. Rok en jasje waren on regelmatig met roze wolsteekjes op gewerkt en het jasje met effen roze wollen tres afgebiesd a la Chanel. Alleen de mantels met licht aange- rimpelde rok konden we niet waar deren, mede door de toepassing van schouderpassen was de lün te ver- door naadverwerking in stukken was verdeeld, terwijl de rok door een bontrand enige centimeters boven de zoom ook weer een gebroken lyn gaf. Over het algemeen vonden we de ma terialen verrassend mooi: tweeds, chiffons, züden o.a. in een beeldig la vendel blauw-rose cashmir dessin, kamgarens. grove pieds poules. Enkele zwarte toiletjes in ciré, dat erg glimt. Waarom nu dit juist de enige japon nen met kokernauwe rokken moesten z(jn was onbegrijpelijk. Bij alle toilet ten hoeden van hetzelfde materiaal Veelal ronde pillboxes, maar dan de vorm verzacht door gebolde lijnen. Een beeldige creme hoed met brede rand versierd met open naden. Een snoezige bruid in heel wazig lavendel blauw was het verrassende slot van deze goede collectie. Overeenstemmi ng Horecabedrijf De werkgevers- en werknemersorgani saties, in het Horecabedrijf hebben op 16 maart te Den Haag overeenstemming bereikt over een verhoging van 10 pro cent met ingang van 1 april 1964 in de lonen en garantie-inkomens van de c.a.o. voor het Horeca- en aanverwante be drijf, alsmede over een inkomensgaran tie. Tot lid van de raad van commissa rissen van de Canadian Pacific Railway Company te Montreal is een Nederlan der benoemd, de heer Allard Jiskoot De heer Jiskoot (45) is firmant van de bankiersfirma Pierson, Heldring en Pierson (Amsterdam en Den Haag) en bekleedt in verschillende Nederlandse bedryven commissariaten. 20.00 Radiophilhai 2310 Lichte gra 3.55—24.00 Nw. KRO-tv zoekt antwoord ..Vroeger noemden wij mensen I"' '"en bchoudtn) w«rta j geconfronteerd. boven 65 jaar „ouden van dagen De zcs maandm arbcid. aa„ maar tegenwoordig zeggen wij „be- cumentaire besteed. zijn voor de helft jaarden". Wij Nederlanders zijn een opgegaan aan research, mede omdat er gezond volk en wie gezond blijit, geen nationaal overzicht beslaat aan- r j„ gaande de situatie, waarin de bejaarden is zo maar met „oud verkeren. Dit zegt Ad Zonneveld, die zes Dank zij medewerking van de minb- maanden lang voor de KRO-tele- lories van maatschappelijk werk visie „in het bejaardenprobleem vanavond KRO: 19.30 De Flints! Journaal. KRO: 20.20 Br; a a ret 21.05 En zij leefdci lukkig?. documentaire 2] Hitchcock, filmprogramr 12.30 Journaal. Experimentele uitzendini L0g lang en ge- Wanneer je je zo lang en intens hebt verdiept in wat men dan „een pro bleem" noemt, ga je over verschillende dingen heel anders denken. „Kijk, het is nog geen 25 jaar gele- ciale zaken en volksgezondheid, de SER. de Ned. Federatie voor Bejaardenzorg en vele andere officiële maatschappe lijke instanties heeft men tenslotte toch meer houvast gekregen. „En dan ga je zien", is de mening van Ad Zonneveld, „dat het probleem an ders ligt dan je oppervlakkig zou den ken. Het is mij duidelijk geworden, dat vele bejaarden er werkelijk in slagen. den, dat wij ons weinig het hoofd bra- gelukkig oud te worden. Maar ook. dat ken over het feit, dat 7 pet van onze veei te veel anderen daartoe eenvoudig geen mogelijkheden hebben". Programma voor morgen landgenoten „ouden van dagen" Maar nu 1.2 miljoen bejaarden 10 pet. van onze bevolking uitmaken, gaan wij dat in onze nationale bezorgdheid een probleem noemen. En als dat probleem „Dat gebrek aan mogelijkheden hangt niet alleen samen met minder goede of zelfs slechte lichamelijke conditie, maar ooral met het feit, dat de t 7.45 Radiokrar (gr) 8.45 Lichte 1.45 Lichte gram 12 an land- en tuinbol zangsoliste 12.53 Gra FTHERG0LVEN isslon (gr) 15.05 Muziekstuder eiunuziek: klas6 en moderne mu- BijbelverteUlng voor de jeugd jeugd 17.15 Lichte muziek (opn) erne gram 18.10 Koorzang 18.30 :rum 18.45 Gram. 7.10 Ochtendgym 7.20 Socialistisch stri lied 7.23 Lichte gram en berichten 8.00 h cn socialistisch strijdlied I ----- >orpagina. i 8.18 Lichte gram 8.55 Gym VPRO; 10.00 Licht- en amu O vrouw 11.35 En nu Grov programma 12 30 Meded ten 1 land- en tuinbouw 12.33 Vooi nd 12.38 Orgelspel 13.00 Nw Ad Zonneveld wil daarover wel een korte bespiegeling houden ter inleiding op de documentaire „En zij leefden nog lang en gelukkig?" (inderdaad met een vraagteken erachter') waarvan u van avond het eerste deel op het scherm Want leven onze bejaarden wer kelijk allemaal zo „gelukkig"? De KRO heeft daar een eigen mening over en heeft daarom Ad Zonneveld opdracht gegeven tot samenstelling van dit televisieprogramma. Meer geld Men ging hierbij van deze gedachte uit: de plannen van minister Veldkamp 2ëü te"zórgen voor nieuwe bezigheden? om met 1 januari a.s. de AOW-uitke- is de relatie tot kinderen en kleinkin- ringen op te trekken tot een sociaal mi- deren hecht genoeg om daarbij een be- nimium, brengt het bestaan van meer langrijke rol te spelen, of moet men van miljoen Nederlandse bejaarden buitenaf worden bijgestaan door middel i- jjUn jongere Van byv. werkplaatsen voor gepensio neerden .bejaardenclubs of anderszins? Ervaring heeft geleerd, dat het pas- belang- sief ondergaan van de vorderende leef- gelijkheden om een redelijk inkomen te verwerven, gebrek aan geschikte wo ningen, aan onmisbare hulp. kortom, aan de juiste nationale aanpak van be jaardeninkomens, -huisvesting en -ver zorging. Verandering Het eerste deel van de tv-documen- iaire heeft Ad Zonneveld gewijd aan de vrij plotselinge verandering, welke de pensionering teweegbrengt in het dage lijkse en in het maatschappelijke leven. De documentaire tracht een antwoord te geven op vragen als: hoe wordt de fase beleefd? Ziet men kans. sterker in de aandacht landgenoten. Daarbij mag men er zeker niet allerwege kelork 13.35 Ka azzmuziek 14.50 Politiek praatje I jeugd 18 50 V d zieken 17 20 eest en zangsolisten 17.50 Rege- iding: Geven en nemen. Tips an weggebruikers 18 00 Nws 18.15 i brief uit Vlaanderen 18.20 Uit- an de Volkspartij voor Vrijheid tijd zeer ongunstig werkt op lichaam e geest, dat men letterlijk en figuurlijk beweging" moet blijven om werke lijk te kunnen genieten van de (dikwijls zeer vele!) latere levensjaren. U zult ook kunnen zien, hoe tegen woordig vele ouderen maar al te graag de VVD 18.30 Ritm TELEVISIE Ook laas water bi j IJsselmeer De aanhoudende wind uit oostelijke richting en het uitblijven van neerslag hebben ook in streken, waar anders vrij regelmatig wateroverlast dreigt, tot een ongewoon lage waterstand geleid. Dit is bijvoorbeeld het geval op het IJsselmeer met zijn randwateren en daarop uitkomende rivieren. Staat gewoonlijk langs de oever een meter of meer water, thans ziet men uitge strekte witte zandvlakten. Hét indertijd aangelegde vogeleiland bij Vollenhove, dat normaal rondom in bevaarbaar water ligt. is te voet te bereiken. Het Meppelerdiep, dat dikwijls de massa's water van het hoger gelegen gebied moeilijk kan verwerken, moet nu op peil worden gehouden door het In werking stellen van de keersluis te Zwartsluis. De Kas-Associatie schat de kostenstij ging in 1964 op f300.000 zowel wat loon kosten als wat nog te maken verbou- wingskosten betreft. Over de omvang van de noodzakelijke tariefsverhogingen valt nog weinig te zeggen. Dc stijging van de rentevoet zal niet nadelig zijn voor het winstvermogen. In 1964 zal de markt voor onderhandse leningen op gang komen en de Kas-Associatie hoopt daar van het middelpunt te worden. De open reserves bedragen 37 pet van het kapitaal en zyn voldoende. Onder crediteuren be vinden zich nog de gebruikelijke voorzie ningen. De verzekerde waarde van hei gebouw is f9 miljoen. stelling bestaat voor de belangen naar voorzichtige schatting 40 pet deze ruim tien miljoen, die een jaarin komen hebben van niet meer dan om streeks 3000 gulden, een som, waarvan men in deze tijd in feite niet kan be- Er heerst bij deze en gene wat onbe- gebruik maken van geboden kansen tot hagen over het stijgen van de AOW- lichamelijke en geestelijke activiteit, premie, dat elke werknemer zich zal o.a. door het vormen van gezelligheids- moeten laten welgevallen, maar er komt clubs, zangkoren, gymnastiekclubs enz. ook bij, dat mensen beneden 65 jaar nog Ook onderwerpen zij zich graag aan niet graag bewust denken aan de le- verkeerslessen, omdat zij in het steeds vensfase, die zij voor zichzelf graag ver ingewikkelder wordende verkeer niet weg willen schuiven en waarvan zij hulpeloos staan. dan slechts vage, uitsluitend negatieve Dat dit alles echter nog in een bertn- voorstellingen hebben. stadium is. valt niet te ontkennen en Deze overwegingen vormden voor de daarom is het goed gezien, dat de KRO KRO aanleiding tot het doen samenstel- deze gehele materie eens onder ogen ien van de televisiedocumentaire, rond- van de kykers wil brengen. Niet In do uit tot lering van jongere Nederlanders, eerste plaats voor de bejaarden self, die hiermee niet alleen met het he- maar voor degenen, die pms over tien. staande probleem, maar ook met hun twintig of dertig jaar de grens van 65 eigen onafwendbare toekomst (indien jaar hopen te passeren. En dat was niet omdat ze hem niet ver trouwden, Ze wisten veel te goed, dat hij zijn rente en aflossingen wel op tijd zou betalen. Het was alleen omdat ze hem niet mochten. Hij is toen heel lang weggeweest, want werk kreeg hy ook niet in het dorp. Eindelijk kwam hij terug met een oude praam, die hy waarschyn- lyk ergens in Duitsland gekocht had. Daar heeft hij een paar jaar mee gevaren, maar elke keer als hij ermee in zee ging, waagde hy zijn le ven. zelfs als het behoorlyk weer was. Toen Jakob Thomsen bij hem kwam vragen of hij met hem wilde varen, zei hij dadelyk: „Ja!" HOOFDSTUK 3 - was destijds weer een vreemd meisje in het dorp komen wonen. Een verpleegster. Niet heel jong meer. Vyf-. zesentwintig zal ze geweest. Het heette, dat ze uit Holland kwam. Uit een van de grote steden. Een lang. blond meisje was het. Als ze eens ging wande len, droeg ze een bontjas, maar gewoonlijk liep ze in haar verpleegstersuniform met een blau we regenmantel daar overheen. Ze had een hond ook, een groot mormel, dat tegen iedereen gromde. En ze was by Jan Boetjes, de reder, thuis. Jan Boetjes had twee loggers en een paar treilers in de vaart, dus hy hoefde geen kamers te verhuren om wat bij te verdienen, maar nam dat verpleegstertje alleen opdat zijn vrouw een beetje aanspraak zou hebben als hij zelf weg was, wat nogal eens voorkwam. Die kamer had hij best zelf kunnen gebruiken. Zyn schrijftafel had er gestaan en zyn brandkast en als de schippers van de loggers en treilers kwa men afrekenen, ontving hij ze daar. Er hing een olieverfschilderij van de oude Maria, zyn eerste logger, die later op de Noordzee geble ven is. Dat schilderij kon daar blyven hangen, maar de schryftafel moest er weg, toen het verpleegstertje er haar intrek nam. Aan de kap stok in de gang hing haar bontmantel. De schippers die binnenkwamen, konden het niet la ten even te voelen hoe zacht die was. „Een beste jas om te dragen als je by slecht door KLAAS VAN DER GEEST weer aan het roer moet staan." zeiden ze. Er was een eigenaardige lucht aan, een lucht van medicynen en reukwater. En dat was weer eens iets anders dan de lucht van garnalen en vis. Alleen een paar oude schippers beweerden, dat een mens daar beslist niet gezond by kon bly- Toen ze er al een paar maanden was, is Rooie Tjeerd ook eens by Jan Boetjes gekomen. Hij had Jan iets te vragen. Dat was op een namid dag het liep zo tegen het voorjaar. Maar hij moest nog een keer terugkomen, want Jan zelf was niet thuis. Dat zei z'n vrouw tenminste. Het klonk niet erg overtuigend en het was niet waar ook. Jan zat in de huiskamer met zyn trypen pantoffels aan bij de kachel een pijp te roken en hü was zelfs helemaal niet van plan om uit te gaan. Hij was een brave kerel, Jan Boetjes: zün vader had nog samen met de grootvader van Rooie Tjeerd op een blazer ge varen. Jan moet al een opgeschoten jongen zün geweest, toen de vader eens een beetje geluk had omdat er een bootje strandde benoorden Borkum en hü er het eerst bü was. Het bleek, dat de kapitein en de bemanning al met de reddingboten van boord gegaan was. De oude Boetjes. de vader van Jan, was toen de vin der. Hü kreeg een hoop geld omdat hü erin slaagde het bootje weer vlot te brengen en naar Den Helder te laten slepen. Voor dat geld moet hü zijn eerste logger hebben gekocht. Het was natuurlük niet alleen maar geluk. Jan Boetjes, de Oude. was ook een goed zee man en een van de beste vissers van de wad- denkust. Hij verdiende in een paar jaar met zijn ene logger zoveel, dat hü er nog eentje bij kon laten bouwen. Later had hü er vier in de vaart. Maar hij bleef altijd dezelfde wat ruwe maar gemoedelijke en eenvoudige oude Jan, zo als hü genoemd werd. Alleen Jonge Jan was een beetje anders. Ook wel goedhartig en ge- moedelük, maar hij meende toch soms te mo ten laten zien, dat hij reder was. En dat mocht ook wel. Niemand nam het hem kwalük. Ook niet als hü Het zeggen, dat hü niet thuis was, terwijl hij achter de kachel zat en zyn pijp rookte. Geen mens vond het erg om tweemaal te moeten komen. Ook Rooie Tjeerd niet, hoe wel die zich soms kwaad maakte om dingen waar anderen om lachten of lachte om dingen waar anderen zich kwaad over maakten. „Je ziet me wel weer" zei hü tegen de vrouw van Jan Boetjes, een mensje, dat altüd last had van haar dikte. En hü was diezelfde avond al terug. Tjeerd keek toen ook eens naar de bontmantel, maar hij kwam er niet aan. Hij had van een hoop dingen verstand. Zelfs van bontmantels. En hü dacht alleen: „Zo'n mantel kan een verpleegster niet van haar traktemen- tje kopenDie meid moet van goede familie zün.. van een familie met geld Hoewel dat natuurlük ook niet nodig was; er waren voor een jonge vrouw nog wel andere manie ren om aan bontmantels te komen. In de huiskamer, waar Jan Boetjes achter de kachel zat, zei hij: „Ik was vanmiddag al even hier Hü deed een mens graag plezier en wist, dat Jan zo iets wel wilde horen. „Maar je was op reis. Je hebt het nogal druk zeker?" Druk? Hü had het zo druk, dat hü erover dacht een boekhouder te nemen, zei Jan Boet jes. Hü was groot, log, onbehouwen, een vent om aan boord van een logger aan het roer te staan, maar niet om achter een schrijftafel te zitten. En hij vertelde, dat hy die middag naar de stad was geweest, voor een bespreking met een paar Duitsers, kerels uit Swinemünde, die een treiler wilden verkopen. (Wordt vervolgd) HOI Eerste lijst Labrador M Malta n««lUK 15 Bat -voor INOS 16 ao Hako A DM1RALRNT3RAOH T 1 6 ZO SpurnhWd Kloosterdak Uv^OgQ^Kg Race PR WLU£M v Oranje 8-*t Maastricht 16 NNO S ar! 17 Bangkok t Sleepboten

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7