Malakka moet ingelijfd worden bii Indonesië Europa los van VS onverdedigbaar Huis als hoofdletter A Nog goedkoper dan Bogaerswoning Rode winst in Frankrijk hi een. daufce lij, Europa neme afstand van huidige Franse politiek Geloof aan eenhoorn Vergroot steun aan Z.-Vietnam 5 MAANDAG 16 MAART 1964 Men wilde het al 20 jaar geleden: Confrontatie ander woord voor oorlog (Van een speciale medewerker) Reeds in 1945 hebben de In donesische leiders plannen op gesteld, die de inlfjving van Malakka bij Indonesië inhiel den. Het bewjjs hiervoor is te vinden in een in Djakarta ge publiceerd boek ,,Naskah Per- siapan Undang-Undang Dasar 1945", dat bestaat uit een ver zameling documenten met be trekking tot de voorbereiding van de Indonesische onafhan kelijkheid in het laatste jaar van de tweede wereldoorlog. In één van die documenten zegt Soekarno: ,,Op gevaar af. dat ik van imperialisme wordt beschuldigd, zeg ik dat Indo nesië niet sterk kan zjjn en zich niet veilig kan voelen, als het niet de gehele Straat van Malakka in handen heeft. Ook wanneer we de westkust van de Straat van Malakka niet be heersen, zal onze veiligheid in gevaar zijn". donesië zou zijn overgeleverd. Een van de methoden van Indone sië om zijn doeleinden te verwezen lijken is het stelselmatig ondermij nen van de positie van de regering van de federatie. Dat is niet moei lijk, want Malakka heeft heel lange grenzen en de lange kustlijn stelt in filtranten gemakkelijk in staat, bin nen te dringen. Met jonken en prau wen wordt dan ook niet alleen ge smokkeld, zoals dat de eeuwen door het geval is geweest. Maar ook wordt er een stille en onopvallende oorlog gevoerd, die de Maleisische politie voor grote problemen plaatst. De subversieve activiteiten dateren ech- In een ander document zei Mo hammed Yamin, dat Malakka een brug vormt, die iedere mogendheid i President Soekarno (20 jaar geleden) in staat kan stellen, naar Indonesië Malakka hoort bij Indonesië". door te stoten. Aan de andere kant! stelt het schiereiland volgens Yamin Indonesië in de gelegenheid, het Aziatische continent te bereiken. „Het vormt een natuurlijke brug tus sen de Chinese zee, de Javazee en de Indische oceaan. De Straat van Malakka verschaft de toegang tot on ze eilanden en het schiereiland Ma lakka is de nek van onze archipel. Het afzonderen van Malakka van de rest van Indonesië betekent een aanzienlijke verzwakking van de in ternationale positie van Indonesië. Daarentegen zou het inlijven van Malakka bij Indonesië onze positie versterken en onze nationale aspira ties bevredigen". Malakka vrijwilligers ging voor de strijd tegen de Nederlanders op Nieuw-Guinea is het al begonnen. Deze vrijwilligers zijn niet verder gekomen dan Poelaoc Sakoepang, een Indonesisch eiland, dat dicht bij Singapore is gelegen. Later is geble ken, dat zij daar werden opgeleid om tegen hun eigen regering in ac tie te komen. Reserves Het is dan ook geen wonder, dat de Maleisische federatie zich in staat van oorlog met Indonesië beschouwt. Alle maatregelen, die de regering in Koeala Loempoer neemt, wijzen hier overigens op. De bevolking neemt al les nogal kalm op, ook al hebben zich veel vrijwilligers gemeld voor de strijd tegen de Indonesische infil tranten. Vooral op Noord-Borneo ver oorzaken deze lieden grote moeilijk heden. De Britse minister van defen sie heeft verklaard, dat de troepen die zich daar bevinden voldoende zijn om zich van hun taak te kunnen kwijten. Daar moet hij mee bedoeld hebben, dat zulks het geval de Indonesiërs kunnen binnen niet al te lange tijd numeriek veel sterker zijn dan de Britse en Maleisische troepen. Zij hebben heel wat reser ves achter de hand, hetgeen bij de anderen niet het geval is. Min. De Jong voor KVP: fang^de VS I <Van onze parlementsredactie) elke poging, van welke kant dan Slagveld? Bovendien is het niet waar, dat dc Indonesische guerrilla's gedemorali seerd zouden zijn door het uitblijven van opvallende successen. Men zal er dan ook goed aan doen, de vij and niet te onderschatten. Als de Indonesiërs doorgaan met hun „con frontatiepolitiek", kan Noord-Borneo wel eens een groot slagveld worden... Soekarno heeft blijkens dit in Dja karta uitgegeven boek ook gezegd, dat „Allah in zijn wijsheid bepaalde delen van de wereld tot afzonderlij ke eenheden heeft gemaakt". Hij noemt o.a. de Britse en de Japanse eilanden. „Om die reden", aldus de Indonesische president, „steun ik hen die pleiten voor een onafhanke lijk Indonesië, dat zich uitstrekt van Malakka tot Papoea". Men werd het er toen over eens dat „het grond gebied" van vrij Indonesië zou be staan uit het vroegere Nederlands- Indië, met toevoeging van Malakka, Noord-Borneo, Papoea, Portugees Ti- mor en andere eilanden. Van betekenis is, dat dit besluit werd genomen door een commissie van 66 leden, die alle facetten van de Indonesische samenleving verte genwoordigden. Een deel van dit programma is al afgewerkt. Papoea (het vroegere Westelijk Nieuw-Guinea. dat nu West-Irian heet) is in Indonesische handen. De tweede fase is ni gang. En de diplomaten, die probe ren de vrede in dit deel van reld te bewaren, doen er goed beseffen, dat zij heel weinig kans op succes hebben. Het enige wat Soe karno blijft zeggen is, dat de Ma leisische federatie (Malakka, Singa pore en het vroegere Britse Noord- Borneo) vernietigd moet worden, omdat het in feite een Britse kolo nie is gebleven. Hij verlangt het vertrek van de Britse strijdkrachten. Als dit een feit is, zal Maleisië niet langer een bedreiging donesië vormen, zegt hij. Maar het is duidelijk, dat een aan zijn lot Indonesië bereidt nieuwe Bandoeng- eonferentie voor De Indonesische regering heeft z entwintig Afrikaanse en Aziatische lan den uitgenodigd voor een bijeenkomst van ministers, die op 20 april in Dja karta zal worden gehouden en die gewijd zal zijn aan de voorbereiding van een tweede Afrikaans-Aziatische conferentie. De vorige, die bekend staat als de Ban- doengconferentie, vond in 1955 plaats Welke landen zijn uitgenodigd is niet bekendgemaakt, doch volgens bevoegde kringen in Djakarta zouden de Chinese volksrepubliek en Indonesië hebben af gesproken dat de eerste niet voor de voorbereidende conferentie wordt ge vraagd teneinde India en de Philippij- nen niet voor het hoofd te stoten. Com- munistisch-China zou echter wel op de Afrikaans-Aziatische conferentie zelf wezig zijn. De federatie Maleisië zou zijn geïnviteerd. Een hoge Russische officier is vorige week met een aantal steekwonden in een militair hospitaal in Frankfurt opgeno men. Hij zou deze wonden opgelopen hebben in Bornheim, een wijk stad Frankfurt. De man zou behoren tot de Russische militaire missie in Frankfurt, doch men kon op het hoofdkwartier van het Ame rikaanse leger in Frankfurt naam noch rang van de officier meedelen. Bij de criminele afdeling van de Amerikaanse politie was ook geen enkel verzoek met betrekking tot de ernstig gewonde bin- aengekomen. (Van een onzer verslaggevers- TTET zoeken naar de fabrikage van goedkope woningen blijkt nog steeds een urgente zaak te zijn. Naast de reeds bekend ge worden typen (als b.v. de zgn. rs" woningen, is in Utrecht een nieuw prototype ont. wikkeld naar een idee van de heer N. van Vliet (t.v. presenta tor, die in Californië geïnspireerd werd. Het huis is een geheel van de tra ditionele typen afwijkend model wo ning, van de grond af spits toelo pend, met een royale vloeroppervlak te van 57 vierkante meter. Op de be gane grond heeft deze woning als in houd: een huiskamer (5.80 bij 4 me ter), een slaapkamer (3.60 bij 3.05 meter), een 'kleine hal (2.90 bij 2 me ter) en een keuken (3.05 bij 2 me ter). Op de bovenverdieping bevinden zioh twee slaapkamers en een dou checel, tevens geschikt om er de was te doen. Op de zgn. „over loop" zijn een aantal kasten. De trap aar de eerste etage is in de huiska- er aangebracht en is geheel open. Door het bouwbedrijf van de heer J. G. v. d. Bilt is vorige week maandag een begin ge maakt met de bouw van een mo delwoning in Bunnik aan de Cam- minghalaan. In één week is het huis gebouwd. Frappant was, dat de bijbehorende garage (schuur) in één dag werd opgezet. Het is een verkleind model (uiterlijk) van de woning zelf. G«en stem Zaterdag is de woning geheel gestoffeerd opgeleverd. Na be zoek van vertegenwoordigers van het ministerie van volkshuisves ting vandaag zal het huis voor lopig als modelwoning dienst Tot de velen, die tijdens het weekeinde de woning b ekeken, behoorde ook de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid, drs. P. C. W. M. Bogaers. Voor hij met vakantie ging, wil de hij het nieuwe type huis nog zien, waarvan men hem had ge zegd, dat het iets bijzonders was. De prijs van de woning zal naar men mededeelde onder de 14.000 liggen. Er wordt vrijwel geen steen gebruikt, alleen is er een laag muurtje. De dak bedekking bestaat uit vier lagen, waar van de buitenste gevormd wordt door eternietplaten. Het frontale uiterlijk doet aan de voorzijde denken az letter A, vandaar de benaming A-frame huis. De woning wordt opgeleverd, en van sanitair, bedrading, centrale verwarming. Het huis heeft geen ge brek aan stopkontakten: in de keuken vee met aardranding, in de huiskamer 5, in de slaapkamers elk vier etc. Voor het aanbrengen is een vernuf- g systeem uitgedacht, de bedrading loopt nl. in een speciale geconstrueerde plint langs de wanden. Geen ontsierin- Het ligt in de bedoeling de huize... irie te bouwen waardoor de prijs laag wordt gehouden. Als stoffering van een landelijke streek zal deze woning ook zeker voldoen. T„„„|Ook, om de militaire invloed van Minister van defensie De Jong Amarika in E te verzwak. heeft vanmiddag in een rede te ken en Mn verwijdering tussen de Emmeloord (N.O.-polder) met de stater| en West-Europa kracht stelling genomen tegen.te ver060rzaken. ijDe dcfensieve kracht van het Westen is alleen dan in staat de gevaren van alle Johnson gezond als een vis De Amerikaanse president Johnson heeft in een vraaggesprek voor de televisie verklaard, dat hij zich nooit beter gevoeld heeft dan thans, hoe wel zijn eerste 100 dagtn in het Wit te Huis „bijna te veel gevuld waren". Hij voegde er aan toe dat hij zich nu het programma aangepast had. Dit dagelijks programma was als volgt opgesteld: Bij het ontwaken begint de president de kranten fien tot vijftien per dag te lezen en daarna de rapporten waaraan hij de vorige dag niet is toegeko men en de dagelijkse stukken. Tus- negen en tien gaat hij soorten van agressie te weer staan, indien Amerika en Europa nauw met elkaar blijven samen werken", aldus de bewindsman die sprak voor het zg. Overijssels Appel van de K.V.P Noch de nationale kernmacht die Frankrijk op het ogenblik opbouwt, noch het nucleaire potentieel waarover Enge land beschikt, zijn volgens de mi in êtaat ook al zouden beide den gecombineerd een uitsluitend Europese defensie die afschrikwekkende werking te geven, die nodig i bureau, hij tamelijk koortsachtig tempo" werkt tot half twee of twee uur. Na een korte ver pozing in het zwembad volgt de lunch gewoonlijk een zo ge noemde werklunch. Omstreeks drie uur doet de president een middag slaap van twintig minuten tot een half uur. „Dit breekt voor mij de dag en dan kan ik er weer tegen tot acht of ne gen uur". Na het avondeten kijkt de president naar het televisie-jour naal, waarna hij zich tot tien uur weer in de stukken verdiept. Johnson gaf in 1955 na een hartaan val het roken van sigaretten op. Hij gaf toe dit dagelijks nog als een gemis te voelen, maar hij was blij dat hij niet weer voor de verleiding was bezweken. rpiJDENS het afgelopen week einde bestond er geregeld belangstelling voor dc A.-woning. Op de achtergrond de garage, die een verkleinde uitgave is. De woning werd in een week en de garage in een dag gebouwd. Stierengevecht ep het dak yACARIAS zag er uit als een echte matadoor, toen h\j dezer dagen oog in oog stond met een woedende stier, die niet van plan was zich over te geven. Niet voor niets was het dier in het abattoir de dans ontsprongen en via allerlei wonderlijke we gen, een spoor van verwoesting achterlatend, op het dak terecht gekomen. Daar. hoog en droog speelde zich een echt Spaans gevecht af, dat bovendien, om dat het drama zich ergens in Chicago voltrok, veel op een Wild West-tafereel leek. 1 Rus land van avonturen te weerhouden. Is Europa alleen te verdedigen met hulp van de V.S. en van de Amerikaanse kernwapens, aan de andere kant is Ame rika onverdedigbaar als Europa verlo- Het moet voor de Russen boven el ke twijfel verheven zijn, dat zij zich niet kunnen permitteren Europa aan te vallen in de verwachting dat Amerika zal terugdeinzen voor interventie. Om dit duidelijk te blijven maken, is naar het oordeel van minister De Jong de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Europa van essentieel belang. Vanaf het ogenblik dat deze zouden verdwij nen, ontstaat voor Europa een uiterst gevaarlijke situatie. De minister meende voorts, dat de kans op een wereldconflict menselijker wijs gesproken klein is geworden, ge zien de afschrikwekkende werking van de nieuwe nucleaire wapens. Maar tus sen totale vernietiging en vrede ligt voor de communisten een scala van mogelijkheden om de defensieve kracht van het Westen te ondermijnen of op de proef te stellen. De doelstelling van het communisme: de heerschappij over de gehele wereld, is onveranderd ge bleven. ondanks de interne wrijving. Overigens wilde de minister een zeke re interne evolutie in het communisme niet uitsluiten. ,.Wij moeten daar waar het mogelijk is contacten tot stand brengen, alleen al omdat wij niet gelo ven in de absoluutheid van een stelsel, maar in een geestelijke orde. die in staat moet zijn op den duur geleidelijk alles te doordringen" Anti-kernwapen mars in Brussel Vele duizenden Belgen, van wie hi merendeel studenten, hebben in Brussel deelgenomen aan een „anti-atoommars" voor het afschaffen van de kernwapens. In slagzinnen werd niet alleen de ver nietiging van alle atoomwapens geëist, maar ook een niet-aanvalsverdrag tus sen de landen van de Noordatlantische verdragsorganisatie en van het pact van Warschau. „Het leger naar het museum" een ander opchrift, dat in de stoet, die door de straten van het Brusselse cen trum trok, werd meegedragen. „Bever- lo moordenaars" werd uitgeroepen als protest tegen de verantwoordelijke In Frankrijk is gisteren gestemd voor de tweede ronde van de verkiezingen voor plaatselijke raden, die betrekkelijk weinig invloed kunnen uitoefenen. Een van de opmerkelijkste resultaten van deze stemming is dat de communisten een zeer grote zetelwinst boekten. Zij stegen van 50 tot 99 zetels, zodat zij hun vertegenwoordiging in de raden bij na verdubbeld zagen. Ook de gaullisten boekten een forse winst: van 90 naar 123 zetels. De socialisten wonnen 26 ze tels. Verder behaalden de conservatie ven 166 en de rooms-katholieke MRP 148 zetels. De minister van binnenlandse zaken. Roger Frey, die gisteravond commen taar gaf op de uitslag van de verkiezin gen, verklaarde dat de winst van de communisten, gaullisten en socialisten werd behaald ten koste van de conser vatieven, radicalen en andere partijen van het centrum. Aan de verkiezingen heeft slechts zes tig procent van de stemgerechtigden deelgenomen. De plaatselijke raden heb ben in totaal 1.528 leden. Gisteren is ge stemd over de bezetting van 551 zetels. Malcolm X tot negers: WAPENS KOPEN EN OEFENEN Malcolm Little (de voormalige spreek buis Malcolm X van de secte der Zwart» Moslems, over wie wy vorige week uit voerig schreven) heeft al gesproken. Als leider van de nieuwe organisatie voor dc stichting van een onafhankelijke staat voor de negers in de V.S. richtte h\j vo rige week een oproep tot de negers om zich in het bezit te stellen van vuurwa pens, om in geval van nood gereed te z(jn. Malcolm Little wilde, dat de negers zich met dat schiettuig in vereniging gin gen oefenen. Ds. Martin Luther King, de leider van de campagne om via geweldloze acties de gelijkstelling der negers te verkrij gen. heeft zich fel tegen de uitlatingen van Malcolm Little gekeerd. „De vorde ringen, die zonder geweld zijn gemaakt, waren reeds belangrijk. Vele tegenstan ders in het zuiden zouden het bijzonder geschikt vinden, als wij onze toevlucht tot geweld gingen nemen", aldus ds. King. een ondergrondse kernproef op de proef- terreinen van Nevada, zo heeft de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie gisteren bekendgemaakt. De grootste hoe veelheid, zesduizendste Roentgen per uur, werd gemeten in Cactus Springs in Ne vada. De natuurlijke straling in Nevada bedraagt ongeveer honderdvijftig-dui- zendste Roentgen per jaar. militairen voor het ongeval bij een mi litaire oefening, waarbij enkele weken geleden drie dienstplichtigen om het le ven kwamen. De dit jaar voor de derde keer ge houden anti-atoommars" telde ook en kele delegaties uit andere landen, waar onder uit Nederland. Ipiales en Puerres in Columbia* rivier gestort. Dertig scholieren vonden daarbij de dood. Een aantal anderen werd ernstig gewond en men vreest dat het uiteindelijke dodencijfer nog zal stijgen. Defferre valt De Gaulle aan: Voor tweede maal de strop ontlopen Christopher Simcox, die morgen we gens moord in de gevangenis van Bir mingham zou worden opgehangen heeft ten tweede male gratie gekregen. De 51-jarige was deze keer ter dood ver oordeeld omdat hij ijn schoonzuster had doodgeschoten. Hij kreeg in 1948 zijn eerste terdoodveroordeling toen hij zijn echtgenote van het leven beroofde. Deze straf werd toen gewijzigd in levens lang. waarvan hij tien jaar uitzat, waarop hij wegens goed gedrag werd vrijgelaten. Simcox leidde een aantal jaren een voorbeeldig leven doch pleeg de in november vorig jaar een moord op zijn schoonzuster, waarna hij zich zelf een kogel in de borst schoot. De minister van binnenlandse zaken wijzig de, na een verzoek van Simcox' advo caten, thans wederom de straf in le venslang. De raadslieden hebben hun verzoek gemotiveerd door te wijzen op de slechte lichamelijke toestand van Simcox. I Het gezaghebbende En gelse tijdschrift Tailor en Cutter, heeft voor 1964 de „Hercules Look" ge propageerd. Het concept is heel eenvoudig. De kleermaker zal de schou ders en borstkas goed moeten laten uitkomen en middel en zitvlak min deren. Het doel is de man van 1964 zoveel mo gelijk te laten lijken op de klassieke Griekse sterke man. I Inbrekers hebben in Rome uit een kantoor twaalf schilderijen van meesters uit de zestien de, zeventiende en acht tiende eeuw ter waarde van 350.000 gulden gesto len. Onder de schilde rijen bevinden zich wer ken van de Palma de Oude, Parmigiano en Longhi. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken in Washington heeft het corps diploma tique te verstaan gege ven, dat zij zich aan de verkeersvoor- schriften moet houden en dat zij anders boete zal moeten betalen. Tot dus ver was dc praktijk, dat een Amerikaans burger gevangenisstraf kon krij gen. als hij weigerde te betalen. Een diplomaat liep alleen kans bij een overtreding zijn diploma tieke plaat te verliezen. I Tien dagen geleden is in Frankfort een Siame se tweeling, die op 31 de cember van het afgelo pen jaar was geboren met succes geseheiden. De kinderen, jongens, hadden ieder een onaf hankelijke bloedsomloop. I Sjeik Kazein Joessefj Khalil, een Irakees, die j zegt tussen de 165 en 180 jaar oud te zijn, vertel-1 de gisteren in Damascus voor de televisie over zijn herinneringen, die het bewind van drie sul tans uit het Ottomaanse keizerrijk in de 19de eeuw omspannen. De sjeik vertelde dc kijkers, dat hij zich nog uitste kend voelt en dat zijn ge hoor en gezicht nog in prima conditie zijn. 1470) Het is werkelijk niet dc be doeling vandaag de vroegere burge meester van Maagdenburg, Otto von Guericke, af te vallen. Verre van dat! Hij was de uitvinder van de luchtpomp en bracht daardoor in de 17de eeuw een omwenteling teweeg op het gebied van de proefondervin delijke natuurkunde. Dit op zichzelf is natuurlijk nog geen reden de man op een ander terrein te ontzien, maar aangezien de jeugd op de la" gere scholen een alleraardigst stuk je natuurkundig speelgoed aan hen heeft te danken, t.w. de „Maagde burger halve bol len", zullen we ons enige beperkingen hebben op te leg gen, opdat niet alle jeugdige lezers de ze rubriek in het vervolg zullen mijden. Was Otto von Guericke destijds dus een bekend natuurkundige, van de biologie had hij zich beter ver re kunnen houden. Maar dat was in die dagen nogal moeilijk, omdat zo wel de fysica als de biologie ele menten van „de natuur" in zich ber gen en daarom nogal eens met el kaar werden verward Toen in het jaar 1663 bij Quidlinburg dan nok enkele beenderen en kiezen van een mammoet werden gevonden, achtte ipen het welhaast vanzelfsprekend, dat dc „natuurkundige" Otto von Guericke zich met deze vondsten be moeide. Hij herkende deze restanten als de overblijfselen van dc een hoorn, het dier u t de fabelwereld, dat meestal wordt voorgesteld als een paard met een lange rechte op het midden var het voor- TOCH IS «fFT ZO! zins verklaarbaar zou zijn, indien ter plaatse ook inderdaad ee mam moettand zou zyn gevonden. Maar dat was niet het geval. De resten van de mammoet die aan het dag licht waren gebracht bestonden uit sluitend en alleen uit de schedel en wat beenderen, zodat er geen en kele aanleiding was hieruit een een hoorn te construeren. Nu moeten we ée burgemeester van Maagdenburg ook weer niet al te hard vallen over zijn fantasie, want de berichten over dit fabeldier gaan terug op lite raire overleverin gen uit de oudheid. Dienovereenkomstig is op dc re constructie van Von Guericke dan ook een stoottand midden op het voorhoofd van de mammoetschedel geplaatst, een voorstelling die enigs- (Nadruk verboden) de 17de eeuw nog alle ontzag had Zo wel Aristotels, als Plinius en Aeliantis maakten van het dier melding, hoewel z(j ruiterlijk toegeven het beest persoonlijk nim mer te hebben gezien. Het geloof aan de eenhoorn stamt uit het oosten waar het dier r»eds voorkomt op Indische zegels uit om streeks 3000 v. Chr e. het fabeldier kreeg in Europa vooral bekendheid door de artsen. De hoorn van het dier gold oudtijds als een amulet, welke functie voortsproot uit een verkeerd verstaan van de Oudin dische legende, die verhaalt van de kluizenaar Ekagrnga (di. Eenhoorn) die door een koningsdochter werd verleid; allegorisch werd deze legen de in de middeleeuwen toegepast op Christus, waarna de legeudari sche enhoorn tenslotte veelvuldig het symbool voor Christus werd. Dc grote kracht die aan de stoottand werd toegeschreven is deels hierdoor te verklaren, deels (uiteraard) door de zeldzaamheid en dus de hoge prijs van dit wapen. H. Pétillon. De tegen-kandidaat van gene raal De Gaulle voor het Franse presidentschap, G. Defferre, heeft zaterdagavond in Luik ver klaard voorstander te zijn van een Europese politieke unie. De pe riode van de overheersing door de twee blokken in de wereld is than-s voorbij, zo zei hij, en voor Europa is het ogenblik gekomen elke voogdijschap of overheer sing af te wijzen. Het middel hiertoe noemde hij de politieke unie van Europa.' Dc burgemeester van Marseille en so cialistisch volksvertegenwoordiger voeg- d' hier aan toe, dat de Europese lan- dei. afstand moeten nemen van de hui dige Franse politiek. Ik ben van oor deel. dat de door generaal De Gaulle verdedigde onafhankelijkheid volstrekt voorbij is gestreefd. Alle landen, hoe groot zij ook zijn, zijn van elkaar af hankelijk. Defferre antwoordde in Luik op vra gen van journalisten na te hebben deel genomen aan een bijeenkomst van d» raad van Europese gemeenten. Hij zei daarbij wat het Spaanse ver zoek om onderhandelingen met de Euro pese economische gemeenschap betreft „niet goed in te zien, hoe het Franco bewind zijn plaats zou kunnen krijgen in een democratische instelling". Wel stemde hij in met het Franse besluit tot erkenning van communistisch China over te gaan. hoewel hij kritiek had op het feit. dat Frankrijk daarbij zijn bondgenoten heeft genegeerd. Voordat hij naar Luik doorreisde had Defferre zaterdagmiddag een bijeen komst met twee socialisten uit België en Nederland. Aan een lunch voerde hij besprekingen met vice-premier P. H. St. .ak en de vice-voorzitt.r van de com missie van de EEG. dr. S. L. Mans- holt. Aangenomen wordt, dat Europese vraagstukken werden besproken in het licht van de komende presidentsverkie zingen in Frankrijk. Advies NcNamara: In Amerika wordt op het ogenblik druk gespeculeerd over de vraag of de Amerikaanse minister van defen sie McNamara aan president John son zal voorstellen de oorlogshan delingen ook tot Noord-Vietnam uit te breiden in de -orm van guerilla's. McNamara zou in Zuid-Vietnam onder de indruk gekomen zijn van het streven van premier Khanh om de oorlog te beëindigen. Daarom is McNamara be reid om elk verzoek van Khanh om mi litaire bijstand tc ondersteunen tegen over president Johnson. Zegslieden wis ten te melden dat het echter voorlopig onwaarschijnlijk lijkt, dat Johnson zijn goedkeuring zal hechten aan guerrilla-ac tiviteiten in Noord-Vietnam. Grotere mi litaire en economische hulp aan Zuid- Vietnam lijkt wel waarschijnlijk. Dat weekeinde zijn weer zes Ameri kaanse vliegers door communistisch af- weervuur in Zuid-Vietnam gedood. Vier van de militairen zaten in een helikop ter. De andere twee in een verkennings vliegtuig. Het totaal aantal gesneuveld» Amerikanen in Zuid-Vietnam sinds 1962 is nu op 122 gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5