Nieuwe Leidse CbnraMt President de Gaulle V.S. heen" langs naar Mexico V.N.-vredesmacht werkt kalmerend FRANKRIJKS ROL ALS WERELDMACHT Johnson: Meer begrip zou wenselijk zijn Luchtbrug Canada-Cyprus Soebandrio in april naar Nederland Man bij brand omgekomen Ondanks doodvonnis zeker nog drie jaar respijt voor Ruby Auto-ongeluk kost echtpaar met twee kinderen het leven Grote brand aan boord de Ootmarsum van Lord is zijn titel beu bx?„,c.r s t CHRISTElIJK-NATIONAfll DAGBIAD „SUntvistigh 'n gheblevMi mijn hert in teghanspoef" Maandag 16 maart 1964, 44^te jaargang Meer wind Droog weer met weinig bewolking Tot krachtig en aan de kust mogelijk tot hard toenemende wind tussen oost en zuidoost. Vannacht lichte, hier cn daar matige vorst. Morgenmiddag tem peraturen enkele graden boven het vriespunt. (Zie voorts pagina 7) Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. 3,34, p.kw. 10,05 -J IV ÜRESIDENT DE GAULLE van Frankrijk hoopt vanavond per vliegtuig in Mexico te arriveren voor een vierdaags bezoek aan dat land. Type rend voor de betekenis die aan dit bezoek wordt toegekend, is de ver klaring van de Amerikaanse president, vvaarin hij de wens uitsprak dat Frankrijk meer begrip zal tonen voor de Amerikaanse buitenlandse poli tiek. Intussen heeft de Franse ambassadeur in Washington, Hervé Alphan l, ontkend dat de Franse president de Ver. Staten in verlegenheid tracht te brengen door een bezoek aan Mexico te brengen. De Gaulle gaat naar dat land,aldus Alphand, om heel oude economische en culturele banden te be vestigen en te versterken. DE GAULLE inti-Amerikaans? De New York Times schreef naar aanleiding van de reis, dat De Gaulle de toenemende betekenis van Frankrijk als een onafhankelijke we reldmacht en een betrouwbare poli- Er is een luchtbmig geslagen tus sen Canada en Cyprus. In totaal zul len 1150 Canadese militairen naar hei eiland worden overgevlogen, dit dienst zullen doen in de VN-vredes- macht. De vliegtocht duurt ongeveer twintig uur. Een deel van de vluch ten wordt zonder tussenlanding ge- maakt. Andere worden onderbroken in Frankrijk of Griekenland. Ongeveer tachtig procent van de Ca nadezen heeft nooit buiten Canada dienst .gedaan, maar de officieren zijn in Korea geweest of met de strijdkrach ten van de Verenigde Naties in he Israëlisohe grensgebied. Verwacht wordt, dat het gehele Canadese contin gent op 24 maart op Cyprus zal zijn ge arriveerd. Later komen itroepen uit Zwe den (700), Finland (700) en Ierland (500). De Canadezen, die de blauwe baret van de VN dragen, zijn tijdelijk onder gebracht in een oud Brits kamp aa rand van de Cyprische hoofdstad, tot de kwartiermakers met de Cyprische gering een regeling hebben getroffen voor hun definitieve legering. De komst van enkele honderden Canadezen had gisteren al een kalmerende uitwer king op beide bevolkingsgroepen op het eiland. In Nicosia en andere plaatsen de toestand veel minder gespannen. De dreiging van een Turkse invasie heeft ook een heilzame uitwerking gehad op de Grieken, hetgeen niet wegneemt, dat de bedreigde Turkse minderheid leurgesteld is over het uitblijven de invasie. Bejaarde man zwaar gewond bij overval De 73-jarige, alleenwonende heer A. J. van Tol uit de Korte Landstraat in Alk maar is zaterdagnacht door twee mannen ernstig mishandeld Hij is in zorgwekken de toestand in het ziekenhuis te Alkmaar opgenomen. De twee jongemannen, die geld eisten verdwenen met een portefeuille met 25. Zwaar gewond strompelde de heer Van Tol naar het politiebureau, vanwaar hij onmiddellijk naar het ziekenhuis werd vervoerd. In één oogopslag Nederlandse vrouw her denkt 150 jaar Koninkrijk pag. 2 Nederlandse jurist weeit niets van internationaal recht pag. 2 Wajt en waarom in Malei sië pag. 5 Nieuw soort goedkope wo ning pag. 5 Deffeire valt De Gauile aan pag. 5 Reportageserie Kameroen pag. 6 Nog wat méér dan klompen pag. 6 Parijse lentemode in koud Nederland pag. 7 Sport op de pagina's 9, 11 en 13. In de nog omsingelde Turkse wyk van Nicosia heerst een dreigende stilte. De Cyprische regering van aartsbis schop Makarios bewaart intussen nog een diep stilzwijgen over de inhoud van een persoonlijke boodschap, die Chroesjtsjef aan hem heeft gezonden. Waarnemers menen, dat de brief mos terd na de maaltijd is, omdat hij be trekking moet hebben op de dreigende Turkse invasie van vorige week. tieke gids voor Latijns-Amerika wil doen uitkomen. In de komende herfst wil De Gaulle een reis van een maand door Latijns-Amerika maken. Hij wil de economische en ook de culturele betrekkingen met dat deel van de wereld verbeteren. Om de bevol king te kunnen toespreken neemt hij Spaanse les. „Bom" Na het bezoek aan Mexico gaat De Gaulle naar de Franse gebieden in West- Indië. Op 24 maart zal hij naar Frank rijk terugkeren. Het vertrek uit Parijs ging met de nodige spanning gepaard. Kort tevoren deelde iemand telefonisch aan het vliegveld Orly mede dat er een bom in het vliegtuig van De Gaulle (een Amerikaanse Boeiing 707) was ver borgen. Er werd echter niets gevonden en het toestel vertrok op tijd. Vannacht maakte het een tussenlanding op Guade loupe. Daar heeft de Franse president, die vergezeld wordt door zijn vrouw, de minister van buitenlandse zaken. Couve de Murville, en enkele hoge amb tenaren. de nacht doorgebracht. In Mexico zijn vele duizenden poli tiemannen en militairen ingeschakeld om de veiligheid van de Franse presi- De minister van buitenlandse za ken van Indonesië dar. Soebandrio zal in het begin van april een bezoek brengen aan Nederland. Dit bezoek zou volgens het Indonesische blad „Soeloeh Indonesia" op uitnodiging van minister Luns plaats vinden. Het nationalistische blad zei verder dat minister Soebandrio in Den Hac besprekingen zal voeren die „de vei sterking van de banden tussen Nedei land en Indonesië" zouden betref je.., waarbij was inbegrepen de versterking van de economische betrekkingen. Het bezoek van minister Soebandrio zal het eerste bezoek van een Indonesisch minister aan Nederland zijn sinds het Prins Bernliard en prinses Beatrix in Verenigde Staten Prins Bernhard en prinses Beatrix zijn zaterdag in New York aangekomen voor een bezoek van tien dagen aan de Vere nigde Staten. De Prins zei bij zijn aan komst op het Vliegveld Kennedy dat hij naar Amerika is gekomen om op te tre den als voorzitter van de dertiende Bil- derberg conferentic's over internationale aangelegenheden. Ongeveer 100 vooraan staande figuren uit de Verenigde Staten, Canad en Europa zullen de conferentie bijwonen. De Prins verklaarde dat Prinses Beatrix :en levendige belangstelling heeft voor wereldaangelegenheden maar dat zij niet zal deednemen aan de besprekingen in Williamsburg. „Zij is daar luriteraarster", aldus de Prins. Twee zusters door gas omgekomen Aan de gevolgen van gasvergiftiging jn in Laren (N-H) twee zusters over leden. Zaterda gbleef het in het huis van de dames Distclblom lange tijd stil en omdat de buren, bij ervax-ing wisten dat de bewoonsters altijd vroeg bij dc hand waren, kregen zij ax-gwaan en waarschuw- den de politie. Deze verschafte zich toe gang tot de woning. Er hing een sterke gaslucht. De 64-jarige mejuffrouw J. Distelblom bleek xeeds te zijn overleden, haar 54-jarige zuster Johanna was nog in leven en werd ijlings naar het ziekenhuis gebracht Daar is ze vanmorgen over leden. De politie heeft vastgesteld, dat een gasslang van de leiding was losgespron- herstel van de diplomatieke betrekkingen in mei van het vorig jaar. Het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken en de Indonesische ambas sade in Den Haag hebben vanochtend in antwoord op vragen meegedeeld dat hun over het tijdstip van minister Soeban- drio's bezoek aan Nederland nog niets be kend is. dent te verzekeren. In de meeste win kels van Mexico is een portret van het Franse staatshoofd te zien. De regen heeft bijna alles in de war gestuurd. Vandaag was het echter droog en men hoopte nu maar, dat het zo zal blijven. Zaterdagavond is een zending van 334 kg levensmiddelen uit Parijs in Mexico gearriveerd voor een banket dat De Gaulle president Lopez Mateos van Mexico zal aanbieden. De zending, die in dertien kisten was verpakt, bestond o.a. uit vis, kip en wijn. Kachel defect Zaterdagavond is bjj een brandje in zijn woning op de eerste etage op de Insulindeweg in Amsterdam de 71-jarige stucadoor D. Sjollema door verstikking om het leven gekomen. Omstreeks kwart voor zes ontdekten achtex'bui'en de bx-and. Zij waax-schuwden door luidkeels gex-oep de bewoners van de boven gelegen verdiepingen. Dezen trapten de deur in bij de heer Sjollema. De rookontwikkelingen belette hen naar binnen te gaan. De inmiddels gealarmeerde brandweer aagde er spoedig in met één straal op de waterleiding het vuur te blussen. In de woonkamer vonden ze het stoffelijk overschot van de alleen wonende heer Sjollema. Vex-moed wordt dat een defect aan de peti-oleumkachel de oox-zaak van de brand vee omgekomen Veel bij boerderij brand Een zeer felle brand heeft gisteravond in enkele uren tijd de kapitale beorderij de heer K. Langhout in Jelsum (Fr.) geheel in de as gelegd. Bij deze brand niet minder dan 112 stuks hoornvee om. Slechts een stier en vijf koeien konden uit de vuurzee worden ge red Toen de brand uitbrak omstreeks half negen waren de heer Langhout en op bezoek bij buren Alleen de beide dochters Geeske en Janke, x-esp. zestien en dertien jaar oud. waren thuis. Toen zij de brand ontdekten, was er ech ter geen redden meer aan. Aangewakkeid door de storm brandde de boerderij in korte tijd als een fakkel. Het vuur werd bestreden door vier brandweerkorpsen Ook hebben zich gisteren enkele ern stige bosbranden vooxgedaan. Bij Ruinen (Drente) eix in het Alteixase bos tussen Hengelo en Haaksbergen gingen twintig ha verloren. Soekarno vraagt vrijwilligers voor „verplettering" van Maleisië President Soekarno heeft vandaag de Indonesische jongeren opgeroepen, zich als vrijwilligers te melden om Malesië te helpen „verpletteren". In een toespraak in zijn paleis te Djakarta tot ongeveer veertig poli tieke cn militaire leiders, leden van het diplomatieke corps en buitenland se verslaggevers zei hij ,,Toenkoe Abdoel Rachman (öe premier van Maleisië) heeft duidelijk laten uitko men dat hü niet bereid is tot overleg met mij om het geschil om Maleisië te regelen. Hij heeft zelfs in zijn land de mobilisatie afgekondigd. Nu doe ik in antwoord op zijn handelwijze een beroep op alle Indonesische jongeren, zichzelf op te geven als vrijwilligers en wij zullen ze niet alleen opleiden in het militaire vlak maar ook voor verhoging van de produktie". (Zie ook pag. 5) Jack Ruby is zaterdag door de jury schuldig bevonden aan moord op Lee Harvey Oswald, de vermoede lijke moordernaar van president Kennedy. En aangezien de jury in Texas zich niet slechts uitspreekt over de schuld of onschuld van dc beklaagde, maar ook de straf vast stelt, betekent dit dat Ruby veroor deeld is tot dood in de elektrische stoel. (Overigens kan men rekenen op een voortzetting van de juridische Na het uitspreken van het vonnis wordt Jack Ruby (links), uiterlijk onbewogen, de rechtszaal uitge- Enige uren nadat hij bij de Leidse lmig onder Haarlem zeer ernstig wai gewond bij een autobotsing, waarbij zijn 36-jarige echtgenote, him twee jarig dochtertje en hun vijfjarig Schepen in moeilijkheden De br-and op het in de haven van de Franse haven van Marseille lig gende Nederlandse schip Ootmax'- sum, die in de nacht van vrijdag op zaterdag in ruim twee ontstond, is gistermiddag bedwongen. Gister ochtend was reeds gemeld dat men de branden in de ruimen twee en dxie meester was. Nu zijn ook de vlammen in ruim een gedoofd. De brand ontstond i jute. De brandweer streed uren lang te gen de vlammenzee. De Ootmarsxxm (6.165 brt.) is later de haven uitgesleept en in de baai van Saumaty. bij de noor delijke haveningang aan de grond gezet. Het schip, dat uit India kwam. behoort toe aan de N.V. Stoomvaart Mij. Oostzee te Amsterdam. Vernomen werd dat een lid van de be manning in lichte mate door de rook werd bevangen. Bij Harwich (Engeland) is zaterdag nacht de 498 ton metende Groningse aantal balen kustvaarder Merak aan de grond gelo- De brandende Ootmarsum buiten de haven van Marseille aan de pen. De kustvaarder was bij het licht schip „Sunk" op een zandbank gelopen. Zondagmorgen verzocht de kapitein aan de bemanning van de reddingboot Wal ton de opvarenden van de Merak van boord te halen In een half uur tijd was dat gebeurd. Het schip is daarna over ecix aantal zandbanken geschoven en in dieper water geraakt. De sleepboot Pool- zee van L. Smit en Co's internationale sleepdienst is naar het schip gevaren. Aan boord van de Merak bevonden zich ne gen mannen en een vrouw. Alle opva renden z(jn in veiligheid. Twee Franse sleepboten, zouden vanmiddag bij hoog water proberen het schip vlot te trekken. In de nacht van zaterdag op zondag heeft het 499 brt. grote Zweedse kust vaartuig „Brita ThorelT ln de buurt van het lichtschip Terschellingbank te kam pen gekregen met roerschade. De sleep boot Holland van dc rederij Doeksen braoht het schip naar IJmuidcn. zoontje zijn omgekomen, is zaterdag avond de 41jarige boekhouder D. van Bennekom uit Santpoort in een zie kenhuis bezweken. De 13-jarige zoon, die in de auto mee reed. liep bij het ongeluk een hoofd wond en een hersenschudding op. Hij wordt ïxu verpleegd in Haarlem- Het echtpaar Van Bennekom bevond zich met drie van zijn vier kinderen in de auto die wex-d aangex-eden door een uit de tegenovergestelde richting komeixde auto met de 19-jarige monteur J. V. uit Haarlem aan het stuur. Uit een onderzoek Is gebleken dat de monteur kort voor het ongeluk tue< glaasjes cogmac heeft gedronken. Ge tuigen hebben verklaard dat de mon teur met grote snelheid een aantal auto s heeft gepasseerd. De politie heeft hem opgesloten. De heer M. Jansen (36) uit Valkens- waard is gistei-middag overleden aan ge volgen van een ongeluk, dat hij zater dagnacht had. De heer Jansen kwam in aanrijding me een tegemoetkomende Duitse auto. Dc achtjarige Rikie Jansen is giste ren voor de woning van haar ouders te Veltum (gemeente Veni'ay) aangereden door een personenauto toen zij plotse ling de weg overstak. Een half uux later is zij overleden. De 67-jarige heer C. van Egex-aat is gistei-en toen hij de Antwerpse Straat weg te Bergen op Zoom overstak door een slippende bestelauto geschept. Eni ge uren later is hij overleden. De heer E. van Zoeren uit Terschuur is vannacht in de omgeving van woonplaats op rijksweg .29. tussen Amersfoort en Apeldoorn, met zijn tegen een boom gereden. Hij werd Amersfoort overge- >rt na aankomst ovex-leden. Daggeld verlaagd Het tarief voor daggeld (Call Money) is, vandaag, met een half procent ver laagd tot 2Vi procent. Dit in verband met de ruimer wordenden geldmarkt Op 10 dezer werd met een half procent ver hoogd tot drie procent strijd, zodat Ruby zeker nog drie jaar respijt heeft). De uit acht man nen en vier vrouwen bestaande jury kwam tot deze uitspraak na een be raad van twee uur en achtentwintig minuten. Onmiddellijk daarna werd Ruby door drie agenten weggevoerd. De veroordeelde werd weggeleid voor iemand met hem kon spreken. De belangrijkste verdediger van Ruby, Meivin Belli, diep geschokt door het be sluit verklaarde „Deze jury gaf zich zelfs niet de moeite naar onze argumenten te luisteren. Haar besluit stond al vast. Wij gaan in hoger beroep, vandaag nog". Belli riep tot de journalisten dat rechter Brown „mee is gegaan met het O.M. cn dat heeft hem ongeveer dertig vergissingen be zorgd". Hij vroeg dat in de stukken zou worden opgenomen dat de jury slechts ongeveer tweeëntwintig minuten heeft beraden. „Een sneltreinvaart", zo noemde Belli het „Als de wereld hiex-over zal oordelen", aldus Belli over de uitspraak, „zal dat een aardige indruk geven van een van de rotte plekken in Amerika. Dit is het wal gelijkste dat ik ooit heb meegemaakt'. Geen emotie Ruby tponde geexx enkel spoor van emotie toen hij het doodvonnis over Zich hoorde uitspreken. Hij bewoog zijn ogen van de jury naar de rechters toen het oordeel door Brown bekend werd ge maakt, maar hij vertrok geen spier. Voor dat de jury zich zou terugtrekken, noem de Belli in zijn pleidooi Ruby „de dorps gek'' die niet in de gevangenis thuishoort. „Ruby is een heel, heel zieke man. Deze man moet op vrije voeten worden ge steld. Geef hem een rechtvaardig en eer lijk vonnis, dat verenigbaar is met de moderne wetenschap. Dat wil de wereld zien", zo sprak Belli. Requisitoir De openbare aanklager, Wade, zei in z(jn requisitoir: „Als u deze man vrij spreekt, zet u de klok der beschaving een eeuw terug. Ruby streefde naar glo rie. Hij wilde de geschiedenis ingaan als de man die een van moord beschuldigde doodde. De communistische wereld zou gaarne vernemen dat men in de V.S. 'n ge boeide man die arrestant is van de politie kan vermoorden cn dan vrij uit gaan. „Wade eiste de doodstraf omdat Ruby met voorbedachte rade Oswald had doodge schoten. Hij noemde de 52-jarige nacht clubeigenaar een „doder uit sensatie". Toen de ter doodveroordeelde naar zijn cel werd teruggebracht zou lxij volgens Belli „opmerkelijk kalm" zijn geweest ,Jack heeft mij gezegd iedereen te ver tellen hoe aardig hij in de gevangenis is behandeld". De advocaat zei dat hij niet geloofde dat Ruby zich nog bewust is van at er is gebeurd. Er is na het bekend worden van het xnnis geen demonstratie geweest, in overeenstemming met de order van de rechter dat het publiek in de rechtszaal zich rustig moest houden. De burgerij Dallas, die zeer geschokt is door de reeks historische gebeurtenissen in haar 'ad, is het oneens met het doodvonnis. Na de uitspraak verlieten de juryleden het gerechtsgebouw in een politiewagen. Het merendeel van hen heeft er de voor keur aan gegeven, voorlopig nog niet huis terug te keren en eerst enige .geheim-adres" te verblijven. Reacties De moeder van Lee Harvey Oswald verklaarde na de uitspraak van de jury. dat zij gewild had dat de jury Jack Ruby Lot levenslang had veroordeeld in plaats van ter dood. „Ik ben tegen de doodstraf, Ik geloof dat Ruby een betaalde moorde naar was die mijn zoon van een proces heeft beroofd. Ik weet zeker dat ik kan bewijzen dat er iets bijzonders aan de hand is". De New York Times schroeft: „De doodstraf is een barbaars anachronisme in rechtsorde, maar een onderdeel van de wet. Ruby heeft zijn kans gekregen voor de rechtbank de rechtvaardigheid van het vonnis zal in hoger beroep wor den overwogen. Geen van ons mag 't recht eigen hand nemen. Dat zou lelden tot het einde van alle orde en vrijheid". De New York Herald Tribune schreef, dat het proces „een sceptische wereld n moest overtuigen, dat het vermoor- van Oswald een persoonlijke daad dat het niet, zoals de meeste Euro peanen en een niet onbelangrijk aantal een samenzwering om Oswald tot Amerikanen hebben beweerd, ontsproot zwijgen te brengen". De Franse vereniging tegen de dood straf heeft telegrafisch een beroep gedaan op de goevemeur van Texas, Conally, om het leven van Jack Ruby te sparen. De tienerzanger Rob de Nijs en zijn be geleidend orkestje „De Lords" zijn onge deerd gebleven bij een ernstige aanrijding tussen het door Rob de Nijs bestuurde busje, waarmee het gezelschap op weg naai- Vlagtweddc en een ander busje. doen van zijn adellijke titel om andere dan politieke redenen. „Ik ben al dat flauwe gedoe beu zo zou lord Southampton in een interview hebben gezegd Lord Southampton zou weer gewoon Charles Fitzroy willen heten „om af ie komen van de snobs Door zijn titel was hij, naar hij verteld zou hebben ten prooi gevallen aan „klaplopers, die hem wilden uitbuiten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1