Miljoenen tonnen gemene stoffen over onze wegen Wat wordt eraan „gedaan CDJJ-congres begin van verkiezingscampagne Jury in proces-Ruby zal zich nu gaan beraden Eisen van vrije vakverenigingen Aanbeveling voor houding EEG op Gatt-conferentie Reconstructie van mammout roos ss Zweedse actie tegen sexuele slapheid ZATERDAG 14 MAART 19*4 Ex-slavenarbeider nazi's heeft recht op vergoeding In een proefproces te Stuttgart is vastgesteld, dat een voormalig bewo ner van een concentratiekamp die in de oorlog als „genummerd menselijk pro- duktiemiddel" voor een bewapeningsbe- drijf heeft moeten werken, principieel recht heeft op een schadeloosstelling en een smartegeld. Het bedrijf waarvoor de betrokkene heeft gewerkt, moet dit be talen. Het proefproces was met instemming van het betrokken bedrijf aanhangig gemaakt. De eiser was een man die van maart 1943 tot april 1945 In een con centratiekamp heeft gezeten. De uitspraak werd gedaan in hoger beroep. In eerste aanleg was de eis van de voormalige concentratiekampbe woner afgewezen. De eiser was een voormalige direc tiesecretaris van een grote onderneming die in het kamp Sachsenhausen moest werken voor een filiaal van een wapen fabriek in Oranienburg, die de kamp leiding daarvoor 132 mark per maand uitbetaalde. De Bondsrepubliek had de man al een schadeloosstelling uitge keerd voor het feit dat hij gevangen was gezet en voor de schade die zijn gezondheid daardoor had geleden. De voormalige kampbewoner nam hier geen genoegen mee en sprak daarom de on derneming aan waarvoor hij indertijd gedwongen was te werken. Leider Oostduits reisbureau ontslagen De directeur voor internationaal toe risme van het Oostduitse nationale reis bureau. Helmut Heinicke, is samen met twee van zijn medewerkers ontslagen. Naar het Westberlijnse anti-communis tische voorlichtingsbureau West iIWF.i meedeelde had Heinicke begin deze week onrechtmatige voorschriften uitgegeven met betrekking tot een nieuwe regeling voor het doorgaande reizigersverkeer door Oost-Duitsland met ingang van 1 april. Volgens deze nieuwe regeling zou den voortaan ook Westduitsers en West- berlijners 72 uur in verscheidene Oost duitse steden mogen doorbrengen, wan neer zij op weg waren naar het buiten land of daaruit terugkeerden Twee da gen na het bekend worden van de nieu we voorschriften werden ze van officiële Oostduitse zijde herroepen. Dit is een graafmachine met circusartiesterige neigingen. Een voorname eis die aan zo'n (kost baar) geval moet worden gesteld is dat het zich over elk soort terrein moet kunnen voortbewe gen. Als het nu met dit terrein te gortig wordt, welnv. dan drukt de machine zichzelf om hoog op zijn schuivers, maakt dus een hand-, pardon een schui- verstandje, aldus een poort vor mend waar een volwassen vrachtauto onderdoor zou kun- (Van een onzer redacteuren) „Het is een noodzakelijk kwaad, dat jaarlijks miljoenen tonnen brandbare en giftige stoffen over onze wegen worden vervoerd", zo lazen we dezer dagen in een be schouwing uit het maartnummer van het Tijdschrift voor de Politie. Een beschouwing, waaruit naar vo ren komt wat een leek zich niet zo gauw zal realiseren: dat het vervoer van deze gevaarlijke stoffen na de laatste wereldoorlog, voornamelijk als gevolg van de zich revolutionair ont wikkelende chemische industrie, een omvang heeft aangenomen die de wet uit een oogpunt van daartegenover te stellen veiligheidsmaatregelen eenvou dig niet meer bij heeft kunnen sloffen. Men zou hieruit de conclusie kun nen trekken dat we dan in een uiterst gevaarlijke vacuum-situatie moeten leven. Mensen van de brandpreven tie mogen klagen dat er zo wei nig coördinatie in dat opzicht ia. gevaarlijke Moffen over de weg geldt, waarbij overigena niet al. léén van brandgevaar aprake kan zijn, hebben ze voor klagen geen reden! Dit bleek on» toen we nadere. informaties inwonnen over het voorkómen van dit zeer moderne gevaar. Onze informanten waren de heren M. Wolthoff, hoofd sec tie preventie voor het brand- weerwezen en C. D. A. Mouwen van de afdeling „Transport ge vaarlijke goederen" der Algeme ne. verladers- en eigen vervoer ders organisatie (EVO). eigen verladers praktisch alle bij deze organisatie aangesloten de be- t rokken be roepsgoederenvervoerders nadrukkelijk instrueert inzake gevaar lijke stoffen. Zo heeft de EVO speciale kaarten doen vervaardigen waarop de aard van elke gevaarlijke lading, de specifieke beschermingsmiddelen, en maatrege- gelen bij ongeval staan aangegeven. Voor elke lading is er weer een ande re kaart, die in een plastic mapje in de chauffeurscabine moet worden op gehangen. 30.000 kaarten dat de EVO met 30 verschillende ten begon, een aantal dat tot ruim zes tig is uitgegroeid er zijn thans 30.000 kaarten van alle soorten in om loop! en in de nabije toekomst Toii/tpn materie Internationaal zoveel mogelijk zouden _::n rv,. al „„.dat °.en °P gelukkig. het be- President Joao Goulart van Brazilië heeft een decreet ondertekend waarmee alle braakliggende grond tot. tien ïklo- meter aan beide zijden van federale we gen. spoorwegen, reservoirs en land voor waterwinning kan worden onteigend. Het voornemen daartoe heeft ui Brazilië gro te spanning verwekt. Uit Saó Paulo kó men berichten van ophanden zijnde in vasies door landloze boeren, die het doel van het decreet niet hebben begrepen. Slechts 2R procent van het particulier landeigendom wordt bij de nieuwe maat regel betrokken (Van onze correspondent te Bonn) Met het vandaag in Hannover begonnen partijcongres heeft de Westduitse CDU de campagne voor de algemene verkiezingen van volgend jaar geopend. Mor gen spreekt ex-kanselier dr. Adenauer en maandag houdt kan selier prof. Erhard een rede over de internationale politiek. Dins dag moet de nieuwe partijvoor zitter worden gekozen. Enige kandidaat is dr. Adenauer, wiens .ambtstermijn" met twee jaar zal worden verlengd. De 61-jarige dr. Frederick Gibbs uit Chicago heeft de jury in het proces-Ruby gisteren meegedeeld, tot de conclusie gekomen te zijn, dat Jack Ruby aan een zeer zeld zaam soort vallende ziekte lijdt, die zich niet uit in plotselinge aan vallen maar op andere manieren. (Dr. Gibbs zegt hersengolven van Ruby bestudeerd te hebben.) een kruisverhoor op vrijdag waarbij hem gevraagd werd of hij meende dat Ruby goed van kwaad had kunnen onder scheiden toen hij Oswald, de vermoede lijke moordenaar van de president neer schoot, antwoordde dr. Gibbs hierover geen mening te hebben. Dr. Gibbs, een specialist op het ge bied van elefctro-encephalogrammen, was de laatste getuige. Tijdens zijn verhoor moest dr. Gibbs, die gezegd had de eerste te zijn geweest die zich, in 1932, Oostberlijns protest Amerikanen storen zich niet aan de verkeersregels De Oostberlijnse stadscommandant. ge- neraal-majoor Helmut Poppe. heeft het afgelopen weekeinde bij de Amerikaanse stadscommandant in West-Berlijn. gene- raal-majoor James Polk, geprotesteerd tegen het volgens hem ongeoorloofde ge drag van bestuurders van Amerikaanse militaire voertuigen in Oost-Berlijn. Het Oostduitse persbureau A.D.N, meldt, dat alleen al in februari Ameri kaanse voertuigen acht keer de Oost duitse verkeersreglementen hadden over treden. In enkele gevallen werd daar door niet alleen het verkeer belemmerd, maar ook de Oostberlijnse bevolking ge provoceerd. Een els voor een 40-urlge. vijfdaagse werkweek vormde het hoogtepunt van de slotzitting van de algemene vergade ring te ParUs van de Vrye vakverenigin gen in de gemeenschappelijke markt de, werd gesproken over langere vakan ties, sociale gelijkheid van werkgevers en werknemers, gelijk lonen en gelijke arbeidsvoorwaarden voor mannen en Tenslotte eiste de vergadering „zonder verwijl" een stabilisatie van de tarwe- en maïsprijzen op een nieuw prijgemiddel- de. Met grondradar zijn ..talloze" schen dingen van het Navo-luchtruim door vliegtuigen van het Sowjetblok vastge steld. aldus een woordvoerder in Washington. Deze schendingen ontston den meestal doordat de vliegtuigen van hun koers afweken. „Een vliegtuig dat een paar kilometer het Navo-luchtruim bij de grens een grote bocht maakt, kan invliegen", zei de woordvoerder. In het algemeen wordt dan door Nav vliegtuigen gewaarschuwd dat het moet landen, met tekens als het neerlaten van het landingsgestel en het schommelen met de vleugels. De Navovliegers moeten de indringer identificeren en melden. Zij „gaan niet op eigen gezag tot vijandelijke daden over", aldus de woordvoerder. Studenten in Madrid hebben vrijdag een demonstratie gehouden omdat een se rie lezingen is afgelast, die gehouden zou den worden door professoren die bekend staan om hun kritische houding ten aan zien van de regering-Franco. Ongeveer 200 studenten wilden het betrokken uni versiteitsgebouw niet verlaten en bleven er „zitten". Ambtenaren van het Amerikaanse mi nisterie van defensie hebben vrijdag mee gedeeld, dat het plan bestaat om een Amerikaanse parachutistenbrigade in april naar Perzië over te vliegen voor oefeningen met Perzische troepen. elektro-encephalogrammen speciali seerde, toegeven dat hij pas in 1957 pro moveerde. Tot dien had hij geen patiën ten gehad. Dr. Gibbs moest verder toe geven door „meningsverschillen met zijn collega's" gedwongen te zijn geweest uit de vereniging van specialisten te treden. heraden vier' vrouwen bekendmaken, dat zjj tot een besluit z(jn gekomen. Tullen microfoons en een televisiecame- in dc rechtszaal toegelaten worden, is door rechter Brown bepaald. HU zei, dat hU deze maatregel genomen had te voorkomen, dat het een „bende" worden en omdat de aanwezigheid een televisiecamera in de rechtszaal geen Invloed op het proces meer zou hebben, daar de jury dan reeds een be slissing zou hebben genomen. De verdediging van Ruby heeft be waar gemaakt tegen de redactie door echter Brown van de tenlastelegging 'oor de jury. Deze wordt partijdig ge acht. Ruby's verdedigers eisen wijziging in het document van rechter Brown. Naar alle waarschijnlijkheid zal de jury pas zaterdag zich. óver haar beslis sing kunnen beraden, temeer daar ook nog het requisitoor en het pleidooi ge houden moeten worden. Treinsaboteurs van Florida gepakt zijn beschuldigd een trein in Florida te willen laten ontspo ren. Het tweetal zou staven dynamiet tot een totaal gewicht van bijna 23 kilo op de rails hebben uitgezet. Een der ge arresteerden is een vroegere werknemer van de spoorwegmaatschappij in Florida. Dit jaar zijn al yijf treinen opgebla zen. nadat stakers geen overeenstemming hebben kunnen bereiken met hun direc ties over looneisen President Johnson heeft destijds beloofd de FBI bij het on derzoek in te schakelen met het boven gemelde resultaat Jaarbeursbezoek 40 procent hoger Van maandag tot en met donderdag, de eerste vier dagen van de Voorjaarsbeurs in Utrecht die acht dagen duurt, zijn er enorm veel bezoekers geregistreerd. Het waren er dagelijks 40 procent méér dan op de Voorjaarsbeurs 1963. Hoewel de verwachtingen in dit opzicht hoog ge spannen waren mede met het oog op de afdeling aardgas en de „Techni-Show" die dit jaar extra trekpleisters zijn 1 men in Utrecht toch niet gerekend op i dergelijke toeloop. VoOral de afdeling verwarmings- kookapparatuur heeft niet te klagen ge had over gebrek aan belangstelling. Dins dag was het zelfs zo druk, dat de stand houders het bezoek niet meer konden verwerken. De handelaren die afkomstig zijn uit de aardgasgebieden. hebben vele bestellingen geplaatst. Dr. Josef Hermann Dufhues, de se cretaris-generaal van de CDU moet dus nog twee jaar wachten en in die tijd het werk doen, dat eigenlijk door de 88-jarige Adenauer moet worden ver richt. De herverkiezing van Adenauer betekent intussen, dat „Der Alte" in de komende verkiezingscampagne nog een belangrijke rol zal spelen, al zal hij na Erhard de tweede man zijn. Doel van de campagne is: het terug winnen van de absolute meerderheid in de Bondsdag, die in 1961 verloren ging. Sindsdien is de CDU in een „marriage de raison" met de liberale FDP ver bonden. Deze band wordt door de CDU in toenemende mate ais een enorme last gevoeld, waarvan zij zich nu hoopt te bevrijden. Een der sleutelfiguren van het CDU- partijcongres is de minister van buiten landse zaken. dr. Gerhard Schroder. Hij moet rekenschap afleggen van zijn buitenlandse politiek, waarop de laat ste maanden in toenemende mate kri tiek is uitgeoefend Binnen de partij be staan zeer uiteenlopende buitenlands-po litieke tendensen. Men waarschuwt echter met klem te dr. Schroder te dra een openlijk votum in partijkringen n, de kritiek op >u in Washington en Lon- i andere landen onbehagen erwarrinr veroorzaken. ge initiati ties en, niet te vergeten trokken bedrijfsleven-zèlf Och ja. dagelijks ziet menigeen wel met een verstrooid oog grote vracht wagens met vaten of flessen, dan wel fors uit de kluiten gewassen tankauto's over onze wegen daveren. Dat deze la dingen in beginsel wel eens heel ge vaarlijk zouden kunnen zijn en uit dier hoofde met uitgebreide veiligheids- i veiligheidsvoor- uniform te doen zijn. Ook al. omdat het vervoer van gevaarlijke stoffën zich immers niet alleen binnen de grenzen van elk land afspeelt en voorts bij in ternationale eenheid in schriften een snel vervi kan zijn gediend. Hoe ligt deze zaak naai? De Verenigde Naties komt de toe vroegtijdig, d.w.z. betrekkelijk vlak na 1945. het grote belaDg van interna- 'f-1 ,f„e" tionale regelen te hebben ingezien, uit dien VN hebben alles geveer honderd verschillende kaarten vatten, die dus betrekking heb- even zovele verschillen- - soorten ladingen. Om enig idee te geven: op de kaart voor een lading TRI. ofwel trichloore- thyleen, staat het volgende te lezen: maar "®ij ongeval onmiddellijk politie en, teen maar J0 nodjg brandweer waarschuwen Lading: Trichloorethyleen Aard van internatio- M gevaar. de stof is giftig riekt aan genaam. werkt prikkelend op de ogen en verwekt soms verschijnselen van dronkenschap. De vloeistof wordt door rborgen dienden" te "worden 'omge- vermoeenl a g omhjërtóe te komen. veüigheidsbri'l. plastic of "lederen hand- dringt eigenlijk n.uveelijk, tel b'ui- ÏÜ»S. MLïT?'' tenstaanders door. Echter, illekeurige greep uit de vele tientallen mogelijkheden ogenblik butaangas vcrvi aceton, natronloog of zoutzuur, water stof of trichloorethyleen, vinylacetaat nf zwavelkoolstof. Steeds ladingen, die bij ongeval tijdens transport weer an dere gevaren kunnen opleveren en dus weer andere veiligheidseisen behoeven. Wel honderd Als men weet dat na een enquête onder het bedrijfsleven naar voren op het ogenblik niet r tot gevolg, dat er thans een ontwerp- conventie op tafel kan liggen doen vervoer van gevaarlijke goederen wHUSS 'toXXStS.&SSl ij* aoKiersnuip .„roeppn, hF' toh« S;,rïSi, S bi; ingeademd. Aan Omstanders op afstand houden. Uit stromende vloeistof laten verdampen (geen brandgevaar). Eerste Hulp: Di- doktershulp inroepen, indien ter het ijzeren gordijn, zal kunnen gaan gelden De inwerkingtreding wordt over on geveer anderhalf jaar verwacht. Het geldt hier dan het eervoer SJjÖ®" ninx aiarogen en aaarna invetten, mei verontreinigde kleding direct uit arts meedelen dat TRI is ingeademd. Bij inademing frisse lucht verdwijnen verschijnselen dronkenschap vrij snel. Bij aanraking van TRI met huid: flink afdrogen en daarna invetten. Met de stoffen fen. Binnenslands trekken; bij onmogelijkheid afspoelen met veel water. Deskundige voorlich ting kan gegeven worden door: Dit dus voorzover het het interna tionaal vervoer betreft. Wat. het bin nenlands vervoer van gevaarlijke stof- Belangrijk der dan ongeveer honderd verschillen de gevaarlijke goederen zijn die voor regelmatig vervoer in aanmerking ko men. dan wordt het duidelijk dat het voor de overheid (de wetgever) in fei- ,®r., 00r te een onbegonnen taak is om hier 117etn 'a- zelfstandig een in alle opzichten ade- De Wet Gevaarlijke Stoffen is een quaat stelsel van veiligheidsregelen te- ra8mwet, hetgeen betekent, dat op genover te stellen. basis van die wet de verschillende re- Vandaar. dat bij het tot stand ko- ™°*ten worden j vastge- men van een nationale wetgeving - Het moge duidelijk zijn dat fen aangaat. ___o H gekomen de Wet Gevaarlijke Stoffen. waarvan, zoals men begrijpen zal, het diverse "piaats'en' hebben" reeds alle gevaarlijke stoffen zo veilig mogelijk te doen geschieden het bedrijfsleven ten nauwste wordt betrok ken Vandaar, dat er bovendien een streven ontstond de gehele veiligheids- steld. door daartoe aangestelde missies. Een en ander houdt in, dat de wet in de praktijk nog niet functioneert en dat de ingewikkelde materie „ver voer gevaarlijke stoffen" bij gebrek aan beter, behalve voor de onderdelen explosieven en benzine Commissie van Europees parlement: o r I De commissie voor buitenlandse [f.'an^'-engen I handel van het Europese parlement heeft gisteren in Brussel een aantal aanbevelingen bekendgemaakt voor de houding van de Europese economische gemeenschap op de Wereldhandelsconferentie, die op 23 maart in Genève zal worden ge opend. Deze conferentie staat on der auspiciën van de Verenigde Naties en zal door meer dan 120 landen worden bijgewoond. 1469) De naam mammout houdt misschien verband met het Poolse «voord „mamona" dat de betekenis heeft van „onhellsdier". Mocht de- erre voorgeslachten van de Po len de mammout in levende lijve hebben gekend. Het staat vast, dat en en lange gedraaide slagtanden Is horens. Dat leek natuurlijk naar niets, laar dit kwam pa» aan het licht •erondersteliing juist zijn, dan toen in 1797 de Toengoezenhoofdman daaruit kunnen blijken dat ver- Ossip Sjoemachof in de stelle oevers de Lena-monding een bevroren imoutlijk had ontdekt, dat door overstroming was blootgelegd. het dier. dat zU her kenden als een oli fant die vóór de zondvloed moest hebben geleefd. Des ondanks was hun reconstructie nog verre van volledig. mout bestaan en ge tuige ook de ver wondingen die de mammout hier en daar heeft opgelo pen en die hem al leen maar door de mens kunnen zijn toegebracht. Maar lat ook de Polen met de levende mammout in kon- takt zouden zijn geweest, wagen we alleen maar spelenderwijs uit ge noemd woord af te leiden. "ET ZO! Voor de weten schap hebben uiter- de volledige kada vers die uit het fosiele Siberische Us te voorschUn kwamen de beste gege vens opgeleverd, maar een niet onbc- langrUke bedrage hebben in dit op- siele ijs Ingevr i de in het Siberische fos- Op sommige primitieve tekeningen 1 mammouten, wordt onder de staart böv. i i huid- i Nederlander, genaamd Nicolaas plooi afgebeeld, waardoor de anale •pening kon worden afgesloten, welke huidplooi aan de uit het ijs gehakte kadavers ook inderdaad Is gevonden. We laten geheel in het midden, waarvoor deze huidplooi kan hebben gediend, want het was ons slechts te doen om de scherpe opmerkings gave van de primitieve tekenaars in onderaardse ie- liet licht te stellen. Dit wetende, kan gronde uit die oude tekeningen ook worden Witsen, die in zijn hoek „Noord Oost-Tartarije" In 1692 van het dier melding maakte. Zoals u weet wer den in Siberië talrijke mammoutres- ten gevonden en de Jakoeten. Toen- goezen, Ostjaken en andere Siberi sche stammen meenden uit die fos siele beenderen te moeten afleiden dat die dieren eei venswijze leidden gingen, zodra ze het aardoppervlak opgemaakt, of de uitgebeeld) bereikten. De Zweedse militair ba- mout in de ron Kagg die in Siberië een tijd ge vangen had gezeten, bracht in 1722 op de vetbult die in de dan ook een reconstructie van de hoog was, maar in de winter mammout mee naar Zweden, althans opgeteerd een voorstelling van het dier, zoals de bewoners van Siberië zich die dachten. Zij stelden zich de mam mout voor als een soort koe, voor zin van klauwen in plaats van hoe- werd getekend, door verd instructie van de mam mout voert ons automatisch naar dc befaamde eenhoorn. (Nadruk verboden). H. Fétlllon. In de aanbevelingen, die in de vörm in een resolutie aan de pleinaire ver- de Europese Assemblee orden voorge- ingedrongen op een Ordening gadering ..mi in Straatsburg zullen legd, wordt onder meer het totstandbrengen v; de wereldmarkten mogelijk aantal grondstoffen. Daarbij zou moeten worden gestreefd opheffing van schommelingen korte termijn van de inkomsten uit de uitvoer van de ontwikkelingslanden. Voorts zou moeten worden overge gaan tot opheffing van de interne ver bruiksbelasting, die nog wordt geheven op thee. cacao en enkele sndere tropi sche produkten. Deze belastingen zou den geleidelijk over een periode van vijf jaar dienen te verdwijnen door een jaarlijkse verlaging van 20 procent. De Europese gemeenschap dient ■oorts te streven naar een geleidelijke opheffing van de kwantitatieve beper- jen. Met de andere geïndustrialiseer- landen dient de gemeenschap voorts iet raamwerk van een economische regionale hergroepering een poging te doen tot het instellen van preferen- in de douanerechten voor de ont wikkelingslanden. alsmede in het han delsverkeer tussen deze landen onder- "ig- Tenslotte wordt in de aanbevelingen gezegd dat de Europese gemeenschap zich dient te beijveren rin" betere organisa- de handel in grondstoffen industriële produkten, waarbij met me de ontwikkelingslanden door middel van passende voorzieningen op het ge bied van technische bijstand worden ge- be tere afzet van hun produkten. Kamerlid dringt aan op herziening IJkwet Het Tweede-Kamerlid mr. F. Porthei- ne (lib.) heeft-de minister van economi sche zaken schriftelijk gevraagd of de IJkwet niet dringend herzien moet wor den en of hij bereid is deze herziening op korte termijn te bevorderen of te be spoedigen. Het Kamerlid maakt melding vai richten dat op grond van de huidige IJk wet in Zutphen proces-verbaal wordt opgemaakt indien aanduidingen gebruikt worden, in strijd met die wet. Die aan duidingen komen overigens als volko men normaal nog steeds in het spraak- en aanduidingsgebruik voor, zo zegt mr. Portheihe. Verder maakt hij de minister attent op berichten dat bij het. leveren van aardgas door de gasbedrijven, eveneens moeilijkheden zijn te vrezen, aangezien de voor deze levering noodzakelijke aan duidingen niet kunnen worden gebruikt zonder met de wet in strijd te komen. Mr. Portheine stelt in zijn vragen vast dat de bestaande wet punten bevat die een normale gang van zaken in het be drijfsleven bemoeileken en met de nood zakelijke dynamiek ook ten behoeve van de consument onvoldoende rekening hou- In de nieuwe wetgeving zullen der gelijke kaarten ongetwijfeld óók een rol spelen. Wellicht, dat verdere „ver fijningen" zullen worden aangebracht, zoals geen ophanging in de cabine, maar buiten aan de wagen omdat de cabine bij ongeval vaak onbereikbaar Dit laatste is slechts een kwes- ie van uitwerking. Het verblij- Waren- en Hinderwet die 'irT dit op- dende van de zaak is echter zicht enkele a anknopingspuntengeven. ^O-dat JS de moraal van dit be- Nu valt het onderwerp venroer ge- va ar] ij ke stoffen op zijn beurt in vier toog de kwestie .van de gevaar- delen uiteen, namelijk het vervoer door lijke goederen OD de weg natio- wegU<Het ^JuchtveYvoer^erf zeevervoer naa^ internationaal doeltref- zijnal geregeld, evenals het vervoer fend en grondig wordt aange- de Nederlandse pakt. Zó grondig, dat ongetwij- Spoorwegen kennen een reglement, dat T lf praktisch gelijkluidend is aan het in- feld, zelfs bij deze gevaarlijke ternationale spoorwegreglement voor ladingen, gesproken zal kunnen Voïï^rde^dTpr^elurï'nu w« WOKien van veilig vervoer, de Nederlandse wetgever oók gaan werken bij de nog niet officiéél gere- glemênteerde vervoerssectoren, te we ten die op de weg alsmede de binnen vaart. Bij de wetgever zit in band duidelijk de bedoeling vi bovengenoemde Europese conventie model zal staan vóór de Nederlandse binnenlandse regeling- Anderhalf jaar Met grote voortvarendheid werkt het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan deze zaak, daarbij onder mèer ter Shell onderhandelt niet met Cuba De president-directeur van de Konin klijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij. jhr. mr J. H. Loudon, heeft in Caracas verklaard, dat de Shell geen onderhandelingen met de Cubaanse re gering heeft aangeknoopt over schade vergoeding voor de genaaste bezittingen van de maatschappij op Cuba. Hij zei i ook. dat de mogelijkheid, dat de Shell de handel met Cuba zal hervatten, niet De Cubaanse premier, Fidel Castro, heeft onlangs gezegd dat hij bereid was schadeloosstelling tc betalen voor de bezittingen van de Shell, omdat Enge land een „correcte handelspolitiek" je gens Cuba voert.) Jhr. Loudon zei de positie van de Shell duidelijk te hebben gemaakt aan dr. Raul Leoni, die woensdag als pre sident van Venezuela is geïnstalleerd. Zijn voorganger, Romulo Betancourt. had voorgesteld dat Venezuela de han del met landen die zaken met Cuba doen. zou verbreken Aangenomen wordt dat jhr. Loudon dc nieuwe president heeft verzekerd dat de Shell geen over eenkomst zal aangaan voor de verkoop van Venezolaanse ruwe olie aan Cuba de Europese conventie (over derhalf jaar) Ook de binnenlandse (wet telijke) regeling voor het vervoer gevaarlijke stoffen een feit zal zijn. Intussen blijft er uiteraard geduren de die tijd van „afwachten" de in de aanhef genoemde wettelijke vacuum-M- tuatie bestaan, omdat, er in deze pe riode zo goed als géén régels ten aan zien van verpakking, stuwage, eisen i het voertuig te stellen, enz. alles verband met het vervoer van ge vaarlijke stoffen, van kracht zijn. De praktijk is evenwel, dat men zich bij dit vervoer zo goed als algemeen de regelen van de ontwerp-con' e houdt. Voor een zeer belang rijk deel is dit te danken aan de acti viteiten dar Algemene verladers en eigen vervoerdersorganisatie EVO. die zelfs over een speciale afdeling ..Trans port gevaarlijke goederen" beschikt. Daar het vervoer van gevaarlijke stoffen een zeer specialistische aange legenheid Is, die bij voorkeur eigen vervoer zal zijn en geen beroepsgoe- derenvervoer (expeditiebedrijven) en de EVO als de enige eigen vervoer dersorganisatie in ons land geldt, waarbij zo goed als alle eigen ver- voerders zijn aangesloten, kan gezegd worden dat een zo veilig mogelijk ver voer van gevaarlijke stoffen, zij het dan op vrijwillige basis, behoorlijk ge dekt wordt In land. Ongeveer 140 Zweedse artsen hebben by de regering een verzoekschrift inge diend om op te treden tegen de sexuele „slapheid" in het hele land. Zij wijten dit grotendeels aan de sexuele lessen op scholen aan kinderen vanaf elf jaar. Zij verwerpen het sexuele verkeer voor het huwelijk, dat volgens hen in Zweden „sterk verbreid" is en wijzen erop dat het aantal venerische ziekten in vijf Jaar met 75 procent is gestegen, waaronder 52 procent onder tieners. Zij hebben te vens kritiek op de wet op de abórtie, waardoor het aantal buitenechtelijke zwangerschappen volgens hen is geste gen. Eén ploeg sociologen en medisch deskundigen wil nu een „Kinsey-rap- port" over Zweden gaan opstellen. Wil Brazilië schuld nog niet inlossen? In Parijs is uit betrouwbare bron ver nomen dat de creditéurenlanden van Brazilië maandag én dinsdag in Parijs een bijeenkomst zullen beleggen om de situatie waarin Brazilië zich bevindt te onderzoeken. Het zijn de groep Europe se landen van de club van Den Haag. alsmede de Verenigde Staten en Japan. De bijeenkomst is een uitvloeisel van de briefwisseling tussen de Braziliaan se president Góulart en de secretaris generaal van de OESO. In zijn brief herinnert president Goulart eraan dat de helft van de Braziliaanse schuld, die 3 miljard dollar bedraagt, in 1964 en 1965 moet worden afgelost. In Parijs wordt verwacht dat de Braziliaanse regering opnieuw om consolidering van de schuld zal verzoeken. Ift ecft &oft£e by, I De 72-jarige Christopher Draper. die zichzelf de „gekke majoor" noemt, mag niet meer vliegen. Het Britse ministerie van luchtvaart heeft om me dische redenen geweigerd zijn vliegvergunning te verlengen. De man, die onder meer opzien haar de door in 1953 achter eenvolgens onder vijftien bruggen van de Theems door te vliegen, is nog het meest gebelgd over het feit. dat het betrok ken stuk is ondertekend door een ambtenaar van het vrouwelijke geslacht. Dit Is de eerste keer ln mijn leven dat een vrouw- decreteert dat ik niet in staat ben te vliegen", al dus de majoor. I Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 222 tegen 184 stem men een voorstel tot salarisverhoging voor 1.700.000 functionarissen van de federale regering verworpen. Daarmee heb ben zij zichzelf een ver hoging van tienduizend dollar per Jaar gewei gerd. Een voorstel tot salarisverhoging voor PTT-personeel. federale rechters e.a. ad veertig miljoen dollar werd eveneens afgewezen. I Gisternacht zijn uit het museum Galliera in Pa rijs vier schilderijen en een tiental kleine kunst voorwerpen gestolen, waarvan de waarde op ongeveer 180.000 wordt geschat. De meest waar devolle stukken hebben zij meegenomen, onder meer een doek van Re noir, een schilderij van Utrillo en twee doeken van Vlaminck. I „Nu is het genoeg", zo zei een inwoner van het AVestduitse plaatsje Koc- dltz tot zichzelf. Hij ruk te de verbindingen van zijn televisietoestel los en gooide het apparaat met een grote boog uit het raam. De man had cr zich vreselijk over opge wonden, dat zijn familie leden elke avond bij hem kwamen „kastje kijken". Het was zo erg, dat er zelfs bleven slapen als het programma laat was afgelopen I Mevrouw Kennedy ont vangt nog steeds gemid deld duizend brieven per dag waarin medeleven wordt betuigd met de moord op haar echtge noot. In antwoord op der- Relijke bewijzen van me deleven worden volgende week 900.000 dankbrie ven en -kaarten naar alle delen van de wereld ver stuurd. Daar deze mede werking is opgehouden zullen de thans binnen komende brieven niet meer kunnen worden be antwoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9