Nieuwe LeMse Comiraiil classic Invasiedreiging voor Cyprus weggenomen V.S. moeten spionage toegeven Werkgevers veroordelen standpunt van regering Turkije tevredengesteld C.A.O. bevoordeelt georganiseerden Commentaar Voorlopig geen schip door Twentekanaal Afspraak Ben Bella De Gaulle was geheim CHRIST ELIJK-NATIONAM. DAGBLAD „SttnlvêHigk M gbeblevaa mijn Kerf in teghempoef" r' Zaterdag 14 maart 1964. 44ste jaargang Half tot zwaar bewolkt Half tot zwaar bewolkt met in hoofd zaak in het zuiden van het land enige regen. Matige tot krachtige en langs de lVaddenkust krachtige tot harde wind tussen oost en zuidoost. Middagtemperaturen van omstreeks acht graden in het zuiden tot omstreeks drie graden in het noorden van het land. p.m. 3,31. p.kw. 10,05 (Zie voorts pagina 7) J Geconfronteerd met een Turks dreigement, Cyprus binnen te vallen om de Turkse bevolkingsgroep op het eiland te beschermen, heeft de Veilig heidsraad gisteravond met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, waarin gevraagd wordt, de handen van Cyprus af te houden. De Ver enigde Naties zullen in allerijl hun troepenmacht naar het eiland over brengen. Tevoren had Turkije ontkend, dat elk ogenblik een Turkse in vasie op Cyprus zou kunnen beginnen. De crisis-atmosfeer is nu vermin derd. De Turken hebben met hun lutimatum in elk geval bereikt, dat de vorming van het VN-leger werd bespoedigd en dat de Griekse aanvallen op Turkse Cyprioten zijn beëindigd. Kwartiermakers voor de Canadese troepen, die in het VN-leger dienst zullen doen, zijn al naar Cyprus onder weg. De door de raad aanvaarde resolutie l gemachtig werd, de vredesmacht te vor- werd ingediend door Brazilië, Noor we- men. ren, Bolivia. Ivoorkust en Marokko. Er j De raad kwam bijeen op verzoek va„ werd nota genomen van de verzekerin- Cyprus „ter verhindering van een drei gen van secretaris-generaal Oe Thant. gende Turkse invasie Voordat de Cy- dat de vredesmacht weldra op Cyprus prische en Turkse afgevaardigden het zou zijn. Bevestigd werd, dat alle V.N.- woord hadden gekregen, had Oe Thant leden zich van acties dienden te onthou- een beroep gedaan op Turkije, terughou den, die de toestand op het eiland zou- dendheid te betrachten in een toestand den verereeren of de wereldvrede m se- vol van 2eer ernstlK gevaren. Hij vroeg vaar zou kunnen brengen. Het was m de Turkse regering tijd, om de strijd- feite een herhaling van de bewoordingen macht naar Cyprus te kunnen overbren- m de resolutie die de raad negen dagen gea „hoeveel geduld dit ook mocht ver- De Turkse afgevaardigde merkte geleden goedkeurde en waarin Oe Thant Moskou wil piloten vrij laten, maar I De Sowjetunie zou, volgens welinge- Kchte kringen, de V.S. hebben voorge- I steld de drie Amerikaanse vliegers die I boven Oost-Duitsland zijn neergeschoten vrij te laten, als Amerika toegeeft dat deze mannen bevel hebben gekregen boven Oost-Duitsland te vliegen. Van de zijde van het Amerikaanse mi- I nisterie van buitenlandse zaken wordt vernomen dat een dergelijk voorstel tot I nu toe niet is gedaan. Men toonde zich hoogst verbaasd, omdat de V.S. geen en kele informatie hebben gekregen uit de Sowjetunie over de verblijfplaats en de toestand van de bemanning. De V.S. hebben onmiddellijke om een onvoor waardelijke vrijlating van de vliegers gevraagd. De Berlijnse zegsman die de Russische eis openbaar maakte, deelde verder mee I dat als Amerika niet openlijk erkend dat de vliegers bevolen is boven communis tisch gebied te vliegen, de mannen te- I recht zullen staan wegens spionage. Ame. rika houdt vol dat het toestel op trai- I ningsvlucht was. Rusland zegt dat het vliegtuig uitgerust was met camera's voor luchtfoto's. Indianen omsingelen expeditie in Peru "TEN Peruviaanse expeditie die was uit- gezonden om de mogelijkheden na ti gaan tot aanleg van een weg naar d< grens met Brazilië is omsingel^ door Indianen, die waarschijnlijk worden aan gevoerd door bandieten. De omsingelden verkeren in een zeer benarde positie en I de Peruviaanse luchtmacht heeft opdracht gekregen, het gebied te bombarderen De I expeditie telt reeds een dode en twee ge- De expeditie, die was vertrokken Requena voor een tocht naar de bron nen van de Rio Yavari (dicht bij de Braziliaanse grens), bestaat uit twintig burgers en een militair escorte. Over het gebied waar zij doorheen trekt, is nog zeer weinig bekend en men kan dan ook niet met zekerheid zeggen tot welke de oproerige Indianen behoren. Men moedt echter dat het Achuale-Indianen zijn, die geleid worden door lieden die het een en ander op hun kerfstok hebben en die in dit afgelegen gebied een uitste- I kend toevluchtsoord hebben gevonden 1 waarbij zij zich bovendien op smokkelarij I kunnen toeleggen. In één oogopslag Regering: Ontwapening is niet gelijk aan vrede pag. 7 Straks maandloon voor 200.000 metaalarbeiders pag. 7 Gemene stoffen op onze we gen pag. 9 Jury in proces Ruby gaat zich nu beraden pag. 9 Drs. Schmelzer op KVP- congres pag. 11 en zes pagina's ZONDAGSBLAD op, dat in de nota van zijn land aartsbissohop Makarios geen tijdslimiet werd gesteld. Het was een waarschuwing, die geen maatregelen aankondigde, wel ke onmiddellijk te"n uitvoer gebracht konden worden. De Turkse woordvoer der kondigde aan, dat zijn land enkele honderdduizenden dollars zou bijdragen ihet financieren van de vredesmacht. Intussen heeft Oe Thant de dant van de V.N.-strijdkrachten in Gaza, de Braziliaanse generaal Shavez, op dracht gegeven naar Cyprus te gaan als voorlopig commandant van V.N.-strijd- krachten. die daar heen gaan. Le In dische generaal Kyani, die de V.N.-troe- pen uiteindelijk zal leiden, is van Cyprus naar India vertrokken voor een bezoek van een week. HU heeft dit verlof om privéredenen gevraagd. Verschillende landen hebben nu liulp toegezegd voor de vorming van het V.N.- leger. Canada, Ierland en Zweden zullen troepen zenden (resp. 1150, 700 en 600 mn). Er is reden om aan te nemen, dat Oe Thant ook nog andere landen bereid zal vinden, troepen voor Cyprus af te I staan. Tot de landen die een financiële bijdrage leveren, behoort ook Nederland, dat maximaal 350.000 gulden heeft toe gezegd. Griekenland heeft de gezinnen van Griekse officieren, die verbonden zijn aan het Navo-hoofdkwartier in Izmir (Turkije) laten evacueren. De vrouwen en kinderen zijn in Athene gearriveerd. De officieren zijn nog op hun post ge bleven. Verwacht wordt, dat de spanning tussen Griekenland en Turkije nu lang zaam zal verminderen. Vloten van beide landen bevinden zich (overigens op vei lige afstand van elkaar) in de wateren rondom Cyprus. Er is echter reden aan te nemen, dat zich geen incidenten meer zullen voordoen. Voorwaarde is echter, dat het op Syprus rustig blijft. Schandaal in Rusland Geheel flottielje vaartuigen verduisterd De hoofdingenieur van de technische dienst in de Russische vlootbasis Sabasto, pol. blijkt kans te hebben gezien, een ge heel flottielje vaartuigen te verduisteren. Dit wordt gemeld in het jongste nummer Rode Ster, het orgaan van de Russi sche strijdkrachten. De hoofdingenieur, Konstan tin Vid- mont, die in Sebastopol een algemeen ge. acht man was, begon zijn illegale activi teit met het ontvreemden van dertien scheepsmotoren en eni»e honderden derdelen die hij aan amateur-vissers kocht. Toen dit ongestraft bleef ging Vidmont. met behulp van een marine officier, Kostme, de vloot van de school voor adelborsten „inspecteren Een tal vaartuigen zocht hij uit voor een ganisatie van de stad Sebastopol. Later „vorderde" hij verscheidene schepen de jachtclub en een reeks militaire v tuigen. Op deze wijze verdween een heel flottielje. Op vele plaatsen op Cyprus staan Engelse militairen en Grieks-Cypriotische of Turks- Cypriotische troepen tegenover elkaar. De foto toont een Britse versterking met een verken ningswagen van de Life Guards" op de voorgrond. '■mm Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS van Egmond Zo was de situatie in Marietta, Ohio, nadat de rivier de Ohio buiten haar oevers was getreden. Niet al leen richtte het water een schade aan van miljoenen dollars, doch duizenden mensen moesten worden geëvacueerd. Tenminste zeven personen vonden de dood bij deze overstroming. VERBOD VERTICALE PRIJSBINDING De groothandel en de industrie zijn het niet eens met de regering over de afschaffing van de verticale prijs binding. In een gesprek met de ver tegenwoordigers van de drie werk geversverbonden en het Verboni voor de Groothandel heeft staats secretaris Bakker gistermiddag echter duidelijk gemaakt, dat de plannen van de regering reeds vast liggen en doorgang zullen vinden. Niettegenstaande dit ernstige me ningsverschil werd de sfeer van het gesprek bijzonder goed genoemd. (Zoals bekend houdt verticale prijs- Voor het eerst in Nederland: (Van onze soc.-econ. redactie) De Stichting, van de Arbeid ziet zich in de komende dagen gesteld voor de vraag of zij haar goedkeu ring moet hechten aan een tweetal cja.o.-bepalingen, die georganiseerde werknemers bevoordelen boven niet bij eeh erkende vakorganisa tie aangesloten collega's. Dei-gelijke bepalingen zijn nl. opgenomen in de komsten voor het administratief per soneel in het grafisch bedrijf. De werkgevers- en werknemensorgani- saties in de grafische bedrijfstak zijn o.m. overeengekomen de pensioenvoorziening voor het administratief personeel zodanig te verbeteren dat daarmee een stijging ven het premieplichtige inkomen van 2.5 procent van het salaris gemoeid is. Hier van zullen de werknemers 1 procent moeten dragen, doch de werkgevers heb ben zich bereid verklaard daarvoor eer looncompensatie van 1.1 procent te ver lenen aan hen, die bij een erkende vak organisatie zijn aangesloten. Dllt betekend dus, dat deze werkne mers 1.1 procent mcér zullen ontvangt dan hun niet-georganiseerde collega'n. (De looncompensatie is gesteld op 1.1 procent, omdat rekening is gehouden met aftrek van belasting e.d.). Recht voor f 50 De grafische vakbonden hebben er al vele jaren naar gestreefd, dat ook voor het administratief personeel het lidmaat, schap van de vakorganisatie verplicht wordt gesteld evenals dat het geval is met betrekking tot het technisch perso neel. Bij de onderhandelingen over dc nieuwe c.a.o. voor 1964 bleek deze eis opnieuw geen haalbare trek te zijn. doch de werkgevers bleken nu wel bereid te zijn „iets extra's" voor de georgani seerden te doen. In de (afzonderlijke) c.a.o. voor het administratief personeel in het dagblad bedrijf is dit bereikt door een andere bepaling, op grond waarvan ongeorgani seerden, die een beroep willen doen op de grafische recbtspraakcommissie, behandeling van hun moeilijkheden moeten betalen met f 50 per geval. Consequenties Het is voor het eerst in Nederland, dat dergelijke „bevoordelingsclausules'' in een collectieve arbeidsovereenkomst zijn opgenomen. Als de Stichting van de Ar beid en het College van Rijksbemidde laars hieraan hun goedkeuring verlenen, dan zal dit in de toekomst vrij zeker consequenties hebben voor andere be drijfstakken. Het is de vakbeweging na- Toch goede sfeer bij gesprek met staatssecretaris (Van onze soc.-econ. redactie) binding voor de fabrikant het recht ir betalen moet. De winkeliers waren tot nog toe verplicht zich hieraan te hou den. De regering wil nu deze plicht laten vervallen). Partijen hadden er begrip voor, dat de staatssecretaris vrijwel geen onder handelingsvrijheid was gelaten. De Commissie Economische Mededinging heeft de kwestie in een rapport uitvoe- besproken, de zaak van de verticale prijsbinding heeft voorts onderwerp van kabinetsberaad uitgemaakt en er zijn reeds maatregelen in deze richting in de Kamer aangekondigd. - wettelijke maatregelen zijn zelfs reeds in een- vergevorderd stadium "van voorbereiding. Zijn wij wel geïnfor meerd dan liggen de plannen reeds voor advies bij de Raad van State. Van de zijde van de industriële werk geversverbonden is gistermiddag duide lijk gesteld, dat de zaak van de mede werking aan het prijsbeleid van de re gering zwaar op de proef wordt gesteld. Het bedrijfsleven heeft eerst een prij zenwet te verwerken gekregen, vervol gens een toespitsing van deze wet op de individuele ondernemer, zodat nu op prijzengebied ook de afzonderlijke on dernemer tot de orde kan worden geroe- en thans wordt de collectieve ver ticale prijsbinding in haar totaliteit en in enkele gevallen ook de individuele ver ticale prijsbinding op de helling ge bracht. De verbonden waren er niet op tegen de regering bevoegdheden te ge ven tot verbod voor verticale priji binding in een bepaalde seotor. indien zich daar evidente misstanden t doen- De verbonden zagen echter geen reden dc bestaande toestand in het al gemeen met een verbod te treffen. Uit wassen zouden van geval tot geval be zien moeten worden. De problematische voordelen, die een afschaffing van de verticale prijsbinding voor de nationale economie en de sument mee zouden brengen wegen de mening van de werkgevers zeer slist niet op tégen de concrete nadelen voor het bedrijfsleven. De verticale prijsbinding in haar hui dige vorm zou een overwegend nuttige rol vervullen in het verkeer tussen con- iment en producent. Ernstig werd getwijfeld aan het ver wachte effect van de te nemen maatre gelen. Eventuele prijsdalingen zouden sr onzeker zijn. Ook dreigen de gezonde concurrentieverhoudingen te worden verstoord. De kleine fabrikant wordt voorts in een bijzonder nadelige positie gemanoeu vreerd, omdat hij zijn beleid altijd op anderen moet afstemmen, terwijl de grote ondernemingen een machtspositie memen en hun beleid onafhankelijk unnen bepalen. Zelfs zijn er ondernemingen die alle schakels van produktie tot consumptie beheersen en dus helemaal niet getrof fen worden door het verbod. De merk artikelenfabrikant ziet zich bovendien geplaatst voor het risico van sterk fluc tuerende prijzen, waardoor wantrouwen in de kwaliteit van het produkt kan worden gekweekt met alle schadelijke gevolgen vandien voor het werk. Evenals in het gesprek met de midden standsvertegenwoordigers heeft ook gis teren staatssecretaris Bakker geen me dedelingen gedaan over de branches of produkten. die het eerst door het ver- de verticale prijsbinding zullen worden getroffen. gesprek met de industriële werk verbonden werd echter door een veel betere toon gekenmerkt dan het gesprek met de middenstand. Zoals w(j leds berichtten hebben de drie midden- standscentralen besloten tot het houden van een demonstratieve vergadering, ge richt tegen het verbod van de verticale prijsbinding. "\/"OOR HET OGENBLIK is de span ning om Cyprus geweken. Tur kije ziet af van ingrijpen. Bovendien is, wellicht onder de druk der om standigheden, schot gekomen in de internationale politiemacht. Wat dit laatste betreft, bewijst het de nog bestaande gebrekkigheid in de samenwerking tussen de staten wanneer de secretaris-generaal dei- Verenigde Naties zo moet soebatten om soldaten en zelfs om geld. Maar goed, beiden schijnen er nu ie zijn en de politie kan aan het werk. Echter, al is voor het momen'. de spanning om Cyprus wat geluwd, op het eiland, dat daar grillig gevormd in de Middellandse Zee ligt. blijft de spanning voorlopig nauwelijks verminderd bestaan. Voor de oplossing van het probleem Cyprus, overigens niet het enige in de internationale verhoudingen, blijkt ook de moderne dinlomatie ondanks al haar vindingrijkheid nie1 toerei kend. Ergens speelt de menselijke onvolkomenheid zelfs ons telkens weer parten. Dat laatste immers is ook od Cyprus het geval. Men bestriidt elkaar als Griekse Cyprioten en Turkse Cyprio ten, als Grieken en als Turken, en men doet het ten dode toe. Maar het zijn mensen die tegen elkaar od- staan, mensen ook die gewond raken en sneuvelen. Hier !s een bevriiding geboden uit de cirkel, zoals deze in het louter menselijke vlak onmoge lijk schijnt. Ook bij de erkenning van deze on volkomenheid overigens blijft het, juist wi.il het mensen geldt, geboden, nog enigerma'e naar een regeling in de verhoudingen te streven. TJET KAN wellicht geen kwaad dat het hun wordt meegedeeld, ai zullen ze er niet kapot van zijn, maar onze lezers en lezeressen zijn „cul turele heidenen". De aanhalingste kens zijn weliswaar van ons, maar de betiteling is van Alfred Kossmann, literair medewerker aan het partij blad van de P.v.d.A., Het Vrije Volk. De heer Kossmann geeft onze le zers en lezeressen deze fraaie be titeling in een wat zuur, maar intus sen ook onthullend stukje naar aan leiding van de toekenning van de kritiekprijs aan onze medewerker, de heer C. Rijnsdorp. Behalve zuur is de ontboezeming van Kossmann onthullend. Onthullend voor de wijze waarop hij de beoor deling van de jury heeft gelezen, daarbij verwaarlozend wat hem voor zijn betoog blijkbaar niet van pas kwam, verwaarlozend bij voorbeeld ook wat de heer Rijnsdorp zelf bij de uitreiking van de prijs heeft ge zegd over zijn methode van werken een methode die onze lezers vol komen bekend is. Onthullend boven dien door Kossmanns beschuldiging aan het adres van protestantse criti ci, een beschuldiging even voos als oppervlakkig, dat namelijk hun werk in het algemeen wordt gekenmerkt „door de geborneerdheid die tot de christelijke folklore behoort." Het lust ons eigenlijk nauwelijks, op het artikel van de heer Kossmann in te gaan. Wat zouden trouwens „cul turele heidenen" hem nog aan wijs heid kunnen bijbrengen? Maar nut tig kan het wel zijn. een artikel als dit te signaleren. Het werd geschre ven in het .iaar 1964 in het dagblad van de P.v.d.A. Er is een tijd geweest, waarin libe ralen het monopolie leken te hebben van verwatenheid. Misschien over schrijdt het de bescheidenheid, die ons als „culturele heidenen" past, niet al te zeer, wanneer wij consta teren, dat de verwatenheid zich in middels ook aan socialisten heeft meegedeeld. Overigens wel een be wijs van een progressieve levens houding. JN het pompstation van het grote sluizencomplex „De Waarbeek" in het Twentekanaal heeft gisteren tegen het vallen van de avond een enorme brand gewoed die zeer grote DRESIDENT De Gaulle en president x Ben Bella van Algerije hebben gistermiddag volkomen onverwacht een ontmoeting gehad op het Franse buiten. Chateau de Champs in de om geving van Melun, ten zuidoosten van Parijs. Ben Bella keerde terug van een officieel bezoek aan Zuid-Slavië, maar week onderweg van zijn route af en landde op liet vliegveld van Melun. De Gaulle vloog per helikopter van Parijs naar het kasteel waar de Alge rijnse president inmiddels, eveneens met een Franse legerhelikopter, was gearriveerd. Het was de eerste maal dat beide staatslieden elkaar ontmoetten. Het moet wel een zeer dringende kwestie zijn ge weest waarvoor dc Franse president het protocol opzij schoof om deze bespreking buiten Parijs te houden. Men neemt aan dat het gaat om de olie van de Sahara. Algerije zou niet tevre den zijn met de 50-50 regeling die in het akkoord van Evian is overeengekomen. Peking China. Amerika en Italië hebben kortgeleden belangstelling getoond voor schade heeft aangericht, zodat de pompen voorlopig niet bruikbaar zijn. Dit betekent dan ook dat het scheepvaartverkeer zal zijn ge stremd. Men verwacht dat de repa ratie zeker vier dagen in beslag zal qemen. De oorzaak van de brand moet ge zocht worden in het feit dat een pomp bediende een vergissing maakte. De man had tot opdracht een gasolietank met brandstof voor de pompen te vullen. Hij vergat echter de toevoer tijdig weer af te sluiten. Toen de tank. die een inhoud heeft van 1800 liter, vol was. liep deze over, waardoor de olie over de in bedrijf zijnde pompen liep. Er ontstond vrijwel onmiddellijk een steekvlam, die het gehele gebouw in lichterlaaie zette Inmiddels bleven de pompen op volle kracht doorwerken, waardoor ernstig ge vaar voor ontploffing ontstond. Toen bleek dat de Hengelose brand- die met al het beschikbare mate- vas uitgerukt, niet bij machte was net vuur te blussen, heeft men de hulp ingeroepen van de bedrijfsbrandweer van de Koninklijke Nederlandse Zoutin- dustrie, die speciaal is uitgerust met blusapparatuur voor allerlei chemische stoffen. Met gevaar voor eigen leven gingen vrijwilligers telkens opnieuw in het gebouw om te trachten de pompen uit te schakelen. Door de dichte rook wolken en de enorme hitte was dit na genoeg niet mogelijk. Eerst na lange tijd gelukte het de machines buiten gebruik te stellen. Doordat deze pompen niet gebruikt kunnen worden zal het ook niet moge lijk zijn de sluizen tussen Hengelo en Enschede te gebruiken, omdat het wa terpeil in het laatste hooggelegen ka de olie. en gaswinning in de Sahara. Frankrijk is echter financieel in grote mate geïnteresseerd in de Algerijnse bo demrijkdommen en ook in zekere zin af hankelijk van de opbrengst. Het gesprek duurde anderhalf uur. Daarna werd in Parijs een communiqué uitgegeven, waarin werd meegedeeld dat tussen beide presidenten de betrekkingen tussen Frankrijk en Algerije aan een be schouwing waren onderworpen, waarbij zij uiting gaven aan hun bereidheid tot handhaving en uitbreiding van de poli tiek van samenwerking in het belang der twee landen. Ben Bella liet op het vlieg veld al evenmin iets concreets los tegen wachtende journalisten. Hun Franse collega's zijn overigens wel goed om de tuin geleid. Terwijl het vlieg veld van Orly werd belegerd door jour nalisten die wachtten op de komst van Ben Bella op doorreis naar Algerije wer den daar ook veiligheidsmaatregelen door de politie genomen. Dit was, zoals later bleek, een afleidingsmanoeuvre. Het moet voor Ben Bella wel een er- varing zijn geweest de man te ontmoeten j naalvlak onrustbarend zal ^aan°zakki... wiens gevangene hij jarenlang is geweest, als nie' gelijktijdig water wordt opge- In maart 1962 werd hij vrijgelaten. I pompt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1