Jamie JJimijk &pe n bri&l Blad KLEINE HAPJES to burei\~, L. werd per ongeluk lands kampioen Suède- jasjes reinigen ZONDAG! ZATERDAG 14 MAART 1964 if Even op de skelter voor een zieke collega fJET KWAM uit Amerika overwaaien: skelteren of karting. Een duur woord voor een gemoderniseerde versie van onze zeepkistenwagens. De een of andere jongeman uit de garagebranche zette een motortje iti zijn zeepkist, hij reed er mee weg en de hobby kartingwas geboren. In ons land is karting be paald nog geen alledaagse sport. Het grappige is, dat de speelgoedskelter eerder inge burgerd is dan het grote mensen-speelgoed. Wij voet ballen, wij schaatsen, maar karting? Zelfs de landskam pioene Jannie Struyk was helemaal niet van plan te gaan skelteren, en ze is dat ook nu niet. Hoe ze haar titel behaalde met de grote beker destijds in Utrecht is een verhaal apart. Een open (gezicht met ferm neusje en fijn getekende werk- brauwen, donker en rijzig, „een en twintig jaar", lacht ze onbe vangen. Stevig omklemt ze het stuurwiel van de skelter de witte helm charmant op het hoofd geplant Zó zagen velen in den lande Jannie Struyk. Zoals wij al zeiden, skelteren is be paald geen alledaagse bezigheid ook niet voor Jannie. Het ging al lemaal desondanks. De kam pioene is tuindersdochter en woont in de Nieuwe Tuinen in De Lier. Haar broer werkt bij vader in de zaak en zij helpt moeder in het huishouden. Terwijl vader Struyk zich 's zomers over de tomaten buigt in zijn stookbedrijf samen met junior, en 's winters zorgt dat we nog sla kunnen eten wijdt Jannie zich aan de edele kook kunst, zó de produkten van de fa milie in hoog aanzien brengend. Want de échte hobby van haar is koken. „Als je dat tenminste een hobby kunt noemen", zegt ze be scheiden. Het huishouden laat haar veel vrije tijd en ze vond het wel verfrissend in die vrije uurtjes iets anders beet te pak ken. Zo belandde ze twee midda gen in de week (in Naaldwijk) en op de koopavond op vrijdag, bij de firma Koppend. Daar ver koopt ze gramofoonplaten en dat vindt ze bijzonder leujc allemaal. Onvoorbereid te kostbaar. Dat heb ik er niet voor over. Je moet vaak nieuwe banden aanschaffen, dan is er de moeilijkheid van het vervoer van en naar de skelterbanen. Het ge val loopt bepaald niet op water. Ik ga de skelter verkopen!" Mejuffrouw Struyk komt niet voor op de ledenlijst van de aange sloten karting clubs, noch had ze een stem bij de oprichting van de Stichting Karting Nederland vori ge week. Het tijdschrift Kart en Karter heeft haar belangstelling niet, wat voor haar in de ouderlij ke brievenbus glijdt zijn de brie ven van haar drie buitenlandse correspondentievrienden, aan wie ze graag een paar nummers van haar lijfblad (onze krant) ver zendt, want meeleven, dat doen Eén openluchtsport is er die ze met enthousiasme beoefent: het kamperen met haar oudste ge trouwde zus en haar gezin. Voor Jannie geen halsbrekende toeren op de kartodrooms in Driebergen, Leidschendam of Bodegraven, maar gewoon lekker lui zijn bij een huis van tentdoek, en weer uit gerust terugkeren naar de bak plaat en de gramofoonplaten in het Westland. Jannie gaat gelukkig niet helemaal op in de sport; ze helpt haar moeder graag in het huis- strijden, de baten waren bestemd voor het Groene Kruis. De ploeg van Koppenol zou meedoen met vijf man, maar helaas werd er één ziek. Jannie, die een ervaren scooterberijdster is, viel onvoor bereid in voor de uitvaller en het ongelooflijke gebeurde: ze won! Thuis en op de zaak moest ze er heel wat opmerkingen over ho ren, die aangroeiden toen cr be kend werd dat in Utrecht de fi nale verreden zou worden en dat mejuffrouw Struyk zou meedoen. Uit het hele land kwamen de deelnemers, sommigen behendige skelterrijders die in tegenstelling tot Jannie, ervaring hadden in VAN BLOEM EN PLANT ijd voor Volgens de boek jes moeten we on begin maart van hun winterdek ontdoen. En acht dagen la ter staat dan de voorjaarssnoei op het programma. De meeste schrjj- vertrouwen op het ge zond verstand van hun lezers dat zy dit voorschrift niet te letterlijk zullen opnemen en by vriezend weer de rozen nog hun be scherming behouden. Dit jaar verkeerden wij in de omstandigheden dat we de ongemoeid moesten la ten. En nu wij dit schrijven, zijn de struikrozen nog aange hoogd en de kronen van de stamrozen in stro en sparre- groen gehuld. Maar het weer kan ineens omslaan en dan moeten we even tijd vinden onze rozen te bevrijden. De aangehoogde grond ver delen we over het vak en we geven dan meteen de voor jaarsbemesting. Oude koemest verdient de voorkeur, die we ondiep in de losgemaakte grond spitten om de wortels niet te beschadigen. Wie moeilijk aan koemest kan komen, kan zich ook behelpen met kunstmest, gemengde korrelmest, en dan bij voorkeur de speciale ro- zenmest, die bij elke zaadhan- del verkrijgbaar is. Acht dagen nadat de struik- snoeischaar bewerken. Aller eerst dode en zwakke takjes verwijderen en vooral het hart luchtig houden. Van de gezon de hoofdtakken wordt zoveel afgenomen, dat i blijft. We letten karting. Velen van hen hadden al meegedaan aan grote wedstrijden op grote banen, die de naam „kartodroom" dragen. „Je kunt met zo'n ding heel hard rijden", verklaart ze. Maar de finale werd gehouden op een overdekte baan in de Prins Bernhardhal te Utrecht. Feilloos Een overdekte baan stelt an dere eisen. „Je moet je wagen goed in de hand houden en op passen dat je niet uit de bocht vliegt. Op een overdekte baan moet je door de bocht glijden, gas geven en tegelijk remmen." Vol spanning beleefde vader Struyk de prestaties van zijn middelste dochter. Vol zelfver trouwen hanteerde zij haar kar, stevig de voeten geklemd tussen de grote voorvielen van haar laag-bij-de grondse voertuig. Het motortje achter haar rug zoemde lekker, ze nam de boch ten feilloos, remde op tijd en na een spannende wedstrijd in de categorie dames won ze de eerste prijs en de titel. Die prijs bestond uit een nieuwe skelter benevens een grote be ker, waarmee ze nog eens po seerde voor de fotograaf. 'ader Struyk is altijd graag be- eid zijn snelle dochter een duw tje te geren. „Wat is Uw mening overI Als we dan nu verschillende niet in juichtoon gestelde brie ven gaan bekijken, gebiedt de eerlijkheid mij te zeggen dat deze brieven verre in de min derheid waren. Post in de trant van „Ik zou mijn buren voor geen goud willen missen" overvleugelden die wat nega tievere volkomen. We hebben echter vorige week afgespro ken nu de „stekeltjes" onder de loep te nemen en dat gaan we dan maar doen. Kunnen de genen, die het zo uitstekend getroffen hebben eens zien hoe het (helaas!) ook wel eens kan zijn. Zo tobt een bejaard echtpaar met het volgende. „Ik kan u kort meedelen, dat ik buren bo ven me heb die eigenlijk de naam van buren niet waardig zijn", begint de brief van me vr. W. te R. „Het zijn plaag geesten, deze mensen. Ik ben bijna 75 jaar, mijn man 77, en ik lijd da z in dag uit aan hoofd pijn. Daarom moet ik van de dokter 's middags een uurtje rusten en 's avonds uiterlijk tien uur naar bed. Maar het lijkt er wel op of die buren de hele dag bezig zijn mij dit te be letten door te bonzen, te gooien enz. enz. tot twaalf uur 's nachts toe. Mijn man heeft hen al eens een briefje geschreven en ook persoonlijk wel eens ge vraagd of zij met het oog op mij niet wat rustiger aan kun nen doen, maar dan was het antwoord: „Wij doen wat wij willen, jullie moeten je maar aanpassen, anders moeten jul lie maar in een rusthuis gaan." U begrijpt dat dit alles voor ons niet leuk is. Ik hoop maar dat u niet al te veel van deze klach ten zult ontvangen, maar ik moet u toch even schrijven dat dit voor mij geen leven is". Radio Als u nu misschien zoudt den ken, dat oudere mensen wellicht wat „moeilijker te hanteren zijn" dan jongeren, heb ik hier de brief van de (veel jeugdiger) vrouw van een onderwijzer, wel ke reactie toch wel het tegen deel aantoont. Zij beschrijft hoe het net gehuwd allemaal rozegeur en maneschijn was: eigen huis, een school waar m'n man plezierig werkte daar zat het jonge paar dan 'savonds samen knus bij de haard. „Wat hoor je die radio van de buren duidelijk", zei de „Wat hebben ze hem veel aan", vond de ander. Zo ging dat in het begin, maar het werd al gauw een plaag. Een licht punt was, dat het geval 's avonds om twaalf uur meestal uitging, totdat de buren op het idee kwamen een plck-up aan te schaffen. Toen begon de narig heid pas goed. Ieder week-end was het feest, kaarten, bier en die plck-up tot diep in de nacht Hoe die mensen dat uithiel den om steeds weer diezelfde platen aan te horen is me nog een raadsel. Mijn man ging 's zondags in de keuken zitten (bij mooi weer gingen we wan delen) onder het motto: ik wil graag rustig lezen en heb geen zin me de hele zondag aan de buren te ergeren. Ik ging dan ook maar in de keuken zitten maar dan zat ik me nog meer op te winden over het feit dat je door de buren de keuken werd ingejaagd. Zo kwam de ge luidshinder tussen ons te staan en wat hebben we daar een ver driet van gehad. We hebben het heus wel verschillende keren te gen hen gezegd maar dan was het „Gunst, het zijn toch zulke mooie plaatjes, daar kan toch niemand last van hebben!" Wat is het erg als huizen ongelukkig zijn gebouwd met de woonka mers tegen elkaar". Toch is aan dit probleem een eind gekomen, want nu woont deze lezeres naast andere buren oudere mensen waarmee het heel plezierig omgaan is. „Dan ver geet je je narigheid zo. Toen was het een groot probleem voor ons, en nu zijn we het allang vergeten", aldus dit toch nog happy-end. Mevr. M. te D. zit er helaas nog mee. Ook hier de radio kei hard aan en de pick-up er nog bij „mijn dochtertje kan er ge woon niet van leren. Als je vraagt of het wat minder kan, gebeurt dat even, maar binnen een paar dagen is het weer zo. Iedereen die bij mij op bezoek komt vindt het ook vreselijk". Lenen Het bij elkaar lenen hoeft als het een enkel keertje per jaar in noodgevallen gebeurt geen problemen te geven, maar wee degenen die leentjebnnr- spelen de gewoonste zaak van de wereld vinden. Dan kan het volgende gebeuren: „Al jaren kijkt mijn buurvrouw Alles goed en wel, maar het moet niet ten koste van een an der gaan. Eerst durfde ik het niet terug te vragen, maar daar ze steeds meer en steeds vaker kwam lenen heb ik de stoute schoenen toch maar aangetrokken. Dan „was ze het totaal vergeten". Resultaat: nu komt ze alleen in hoge noi wat lenen en verder hebben i gelukkig nooit geen woorden gehad". als vraagt waarom dan moet ik zeg gen dat het toch haar eigen schuld is. Toen zij namelijk pas naast mij woonde kwam zij al gauw om een kopje suiker. Een enkele dag daarna was het kof fie (niet een beetje, maar een pak, want er was plotseling vi site). Zeeppoeder, zout, melk... enfin ik leek al gauw een krui denierswinkel en terugkrijgen was er zeker niet altijd bij. Toen haar strijkijzer op een goeie dag stuk was, kwam zij het mijne halen om hetbijna veertien dagen te houden. Dat was de druppel die de emmer deed overlopen. Ik ben echt niet hatelijk geweest, maar heb haar wel duidelijk gemaakt, dat zij voor „leveranties" in het ver volg toch ergens anders moest zijn. Sindsdien en dat is al weer een paar jaar geleden kan er geen goeiemorgen meer af. Dan heb ik links betere en gezelligere buren wonen! Wij helpen elkaar óók, niet aan kof fie en thee. maar echt tijdens ziekte en als er eens opgepast moet worden", zo haal ik aan uit de brief van mevr. K. de G. te H. Nog iets over lenen: „Wij gaan goed met elkaar om, maar ik moet wel op mijn hoede zijn", aldus een lezeres met de schuilnaam „Margriet". „Mijn buurvrouw is erg vrij postig en komt graag lenen, o.m. petroleum, eieren, suiker, melk, etc. met de bedoeling het nooit terug te geven. Voor zichzelf leeft ze erg zuinig liever gezegd gierig om auto, t.v., radio, brommer en bont jas er op na te kunnen houden. hebben grote gevolgen In de stal De kleine geneugten van het leven, daar kunnen we het min ste afstand van doen. Een kop je koffie met wat lekkers, een hartig hapje als de kleintjes naar bed zijn, een portie room ijs als het warm is. Die zijn ech ter de boosdoeners die een gro te hoeveelheid calorieën toevoe gen aan ons dagelijks menu, en dat meestal ongemerkt. We zullen de tabel laten spre ken die het Voorlichtingsbureau van de Voeding geeft in de fol der „Wie veel weegt, veel waagt". Een bonbon 55 cal, een koekje 40—45 cal, een Maria-biscultje 20 cal, een plakje cake 157 cal, een gebakje 350 cal., een appelbol 320 cal, amandelbroodje 400 cal, reep bittere chocolade 165 cal, portie roomijs 100 gr. 204 cal, croquet 150 cal, ons zoute pin da's 601 cal, schepje suiker van 5 gr. 20 cal. Wilt u vermageren? Vergeet dan niet de kopjes koffie en thee mee te tellen, zorg voor mager broodbeleg zoals vlees of kaas, bruin brood in plaats van wit, to maat of appel of worteltjes in plaats van zoetigheid zoals ont bijtkoek. Wie zelf graag wil be rekenen hoeveel calorieën er in zijn voeding voorkomen, kan voor 15 cent de Nederlandse Voedings middelentabel raadplegen, ook een uitgave van het Voorl. Bu reau voor de Voeding in Den Haag, dat overigens adviseert: ga niet te drastisch te werk en gebruik geen preparaten of ver mageringsmiddelen zonder voor afgaand overleg met uw arts. in beetje vlak bo- buiten gericht oog. Bij de ouderwetse stam rozen gaan we op de zelfde wijze te werk, maar hierbij kunnen de hoofdtakken een lengte van 15 cm behouden. Klimrozen verlangen weinig snoei. Dood hout en ook oude afgedragen takken tot op de grond wegnemen, waarna jon ge takken op hun plaats wor den gebonden, met zo moge lijk 20 cm afstand tussen de takken De klimrozen bloeien over 't algemeen rijker als ze horizontaal geleid worden. Als we dus onze gevel laten be groeien is het aan te raden ze om deur of ramen te lei- niet verticaal naar dak te laten klimmen. De grootbloemigc polyantha hybride Koningin Juliana met welriekende zalmrose met gele bloemen behoort lot de beste rozen in Europa en Engeland en is zeer houdbaar als snijbloem. Oude koemest Wie nog rozen wil aanplan ten heeft nog tot half april de tijd. Mislukking is meestal het gevolg van onvoldoende ge spitte en bemeste grond, een ongunstige plaats en verkeer de plantwijze. Het is nodig minstens twee steek diep te spitten en oude koemest in la gen aan te brengen. Zo'n voor- raadbemesting is zeer belang rijk voor groei en bloei. Over het algemeen is een kruiwa gen mest per vierkante meter voor weinig vruchtbare grond een goede verhouding. Hoge zandgrond kan bovendien beterd worden door het mengen met oude bagger of kleigrond. Veengrond daaren tegen is er bij gebaat als er grof zand, klei en paarde- of varkensmest aan toegevoegd wordt. Laat de grond een c" twee weken zó liggen voor i gaat planten. Geef struikrozen 40 cm afstand en zorg bij het planten dat de veredeling 3—5 cm onder de oppervlakte komt te zitten. Zoek een plekje, niet onder bomen of in de scha duw van een hoge gevel en zo mogelijk tegen noorden- en oostenwind beschermd, waar uw rozen het beste gedijen. En uw leverancier kan u al le typen leveren, grootbloemi- ge theehybriden, naast groot bloemigc trosrozen, polyantha hybrida, baby-rozen of wat u prefereert: de ouderwetse ro zengeur of een rijkere bloei. A. C. MULLER-IDZERDA. Eenmaal thuis in de Nieuwe Tuinen werd het een heel feest met bloemen en gebak, felicita ties van links en van rechts. Ook het Groene Kruis, dat de baten van de eerste wedstrijd immers gekregen had, vergat Jannie niet. Het maakte een sympathiek ge baar met een groot boeket rode rozen. Je moet maar landskam pioene worden, en voor, tussen en na de wedstrijden zelfs nog nooit geskelterd hebben! Aanvankelijk kwam de gewonnen skelter in de etalage van Koppenol, waar ieder een hem kon bewonderen en com plimentjes maken aan de char mante berijdster. Nu staat het voertuig in de stal, in casu in het ketelhuis van de tuinderij. Te kostbaar de sport is mij Nu de lente opmarcheert, zijn suèdejasjes ideaal om te dragen. Was het uwe wat smoezelig of vettig geworden en vindt u che misch reinigen of zandstralen een riskante onderneming? Er is sinds kort een speciaal geïmpregneerde doek voor suède in de handel, waarmee u uw kost bare jasje zelf regelmatig kunt reinigen. Er komt geen ander rei nigingsmiddel, borstel of water bij te pas. De importeur beweert dat het onschadelijk is voor de leder vezels en geen hinderlijke kringen of verkleuring achterlaat na de bewerking. De doek wordt eenvou dig eenmaal in de lengte opgevou wen en tot een stevige dot gerold. Daarna met eerst lichte en ver volgens sterkere druk over het jasje op en neer strijken. Alle aan klevend vuil en stof wordt door de doek opgenomen en vastgehouden De rond-gaande beweging richt de platliggende ledervezels weer op u ziet uw jasje schoon, en de doek vuil worden. De doek be houdt zijn speciale impregnering tot hij geheel is versleten. T\E vorige keer zijn we in het verhaal over een originele brlefvriendln blijven steken. Be grijp me goed: niet iemand die alsmaar dingen doet waarop een ander nooit zou kunnen komen. O nee, we zijn allen heel gewone mensen. Ik zou willen zeggen: haar originaliteit is bittere nood zaak. Het is een dappere oor spronkelijkheid TV7ANT als je een mooi huis hebt, omgeven door een tuin, een zonnig terras waarop je kunt zitten naaien, op de kinderen letten, baby in de kinderwagen in een rustig hoekje kunt zien staan, als je misschien enige hulp hebt, niet net de mooiste uren van de dag door de huishouding en de luierwas hoeft racen, als je wie weet ook nog ver van lawaai leeft, ver van zorgen, ver van... ja, dan gaat originaliteit mee in het dagelijks gebeuren. Dan is oorspronkelijkheid weinig meer dan spel. [AAR als in een samenleving als de onze dat alles ont breekt, als de woning zich vier hoog bevindt, de kleuters al rol schaatsend tegen de grond slaan en gaten in de lange broeken val len (en toch fijn dat ze in de frisse lucht kunnen zonder dat je zelf altijd mee moet gaan), de baby hoogstens in de slaapkamer voor een open raam kan staan (want ie kunt toch niet altijd naar een park) wanneer je geen hulp hebt en wèl zorgen en wanneer dat alles maar door draait. dag in dag uit, kleertjes, was, kamers, eten, wie moet er iets nieuws, wie heeft er iets ka pot, wie heeft op het behang ge tekend. wie huilt daar. wanneer de wijk waarin je woont niets biedt dat aan je behoefte aan schoonheid, je dorst naar één verstild moment tegemoetkomt, en als dan ook nog papa op zon dag moet werken en er dus he lemaal niets verandert wel, dan is het gewoon een wonder dat je fantasie binnen de ruimte van een paar vierkante meters zoveel blijde oorspronkelijkheid weet te vinden. Bittere noodzaak, zei ik. Ik kan ook: innerlijke veerkracht zeggen. Want je niet gewonnen geven aan een situatie is een kwestie van veerkracht. Een kwestie van: ik kan het niet laten. Ik kan het niet laten van de dag iets anders te maken dan die dag van mij wenst te maken. Ik wil hem an ders. Niet verhevener, niet over dreven, niet buiten de realiteit, maar blijder. En dat blijder, dat wil ik niet zo maar, b.v. omdat ik een opgewekt karakter heb, niet tegen zeuren en klagen kan. nee, het zit dieper. Het heeft te maken met vrijheid die voor mij gekocht is, met de dag die ik ont vang, niet verlost zijn. FN als ik pannekoeken ga bak- J-' ken op zondag, mijn kinderen ieder met een schortje voor om me heen. de jongens met een koksmuts op, verrukt over de heerlijke middag, dan gebeurt er meer (nietwaar, briefschrijfster) dan dat we opgewonden raken en dc zondag anders-dan-anders vin den. Dan gebeurt er wat op elke waarachtig beleefde zondag moet gebeuren: vreugde en vrijheid val len samen. Ik zie u duidelijk. Ik zie u in optocht door huis gaan op een grijze zondagmiddag, zin gend. met uw gesmeerde boter hammen en thermoskan met thee door uw zoveel-kamer-flat: waar zullen we gaan picknicken? Ik zie uw verjaardagen, en ik ben eerlijk gezegd, een beetje dol op u: ik zou willen meedoen. Ik speur echter ook de vraag ach ter al uw verhalen. Zo goed als de vraag achter het verhaal van de briefschrijver met de paffen de kinderen. E vraag: kan dat nu zo maar? Hebben we vroeger niet voor een bepaald soort zon dag, op een bepaalde wijze ge vierd, gekozen? Wat moet er te recht komen van kinderen die door omstandigheden gedwongen weliswaar leren zich nooit te vervelen en van de zondag op eigen wijze een feest te maken? Straks gaan de grote jongens als vader geen dienst heeft, met hem naar de kerk. Zullen zij met heim wee aan de pannekoeken terug denken? Als het goed is, nee. Als va der even enthousiast naar de kerk kan gaan als moeder destijds naar de keuken, dan nee. Als het gesprek tussen ouders en kinde ren zonder rem, zonder valse schaamte begonnen is toen de kleuters nog met een pakje boter hammen op een bed klommen en „dit is de boot" riepen en later blij een danklied zongen en als dit gesprek nu wordt voortgezet: YV7ANT heimwee ontstaat pas als V> het éne wel van verlost-zijn getuigt, en dat wat later plaats vindt, niet. Heimwee ontstaat als de pannekoek geen dode zaak is maar het kerkgaan wel. En zo is het altijd. Spanningen over cigaretten-roken ontstaan als er niet in verlost-zijn is gespro ken, anders gezegd: als er voor het gemak altijd is verboden, en niet is geoefend in de veel moei lijker vrijheid. Een kind leren oog in oog te staan met zijn eigen vrijheid eist gesprek, eist dacht, eist eerlijkheid, nooit houdend bezig-zijn van jezelf wat er om je heen, in de wereld omgaat. Problemen ontstaan men voortsjokt en vindt dat het maar moet blijven zoals het was Dan staat ons doen en laten niet meer in verband met dat wat Niet zo netjes Nu 4 ik een die we niet in extenso zullen behandelen, maar toch wel zullen noemen onder het motto „niet zo netjes". Het betreft hier namelijk al te vriendschap pelijke verhoudingen tussen buurvrouw en „een vreemde mijnheer" of buurman „en eei onbekende juffrouw". Om twe van deze brieven aan te halen: mevr. X.Y.Z. ergert zich ongeluk aan een van haar buurvrouwen in de flat, die hoewel getrouwd en in het be zit van drie leuke kinderen, volgens haar een vriend op i houdt. „Zoiets kun je wel niet bewijzen, maar je voelt het op je klompen aan. Ik wil me er echter beslist niet mee bemoei en, al gaat het me wat de kin deren betreft beslist hart. Soms heb ik de neiging haar de waarheid eens te zeg gen, maar dar beheers ik me maar weer, want wat schiet je er uiteindelijk mee op? Niets dan narigheid haal je je op je hals", is het besluit van deze Ook op het portiek familie S. uit 's-G„ die daar al 35 jaar woont, deden zich op dit gebied minder prettige din gen voor. In deze brief worden allerlei gebeurtenissen opge haald, die ik verder maar a laten rusten, maar dat zo'n tuatie niet aangenaam is, wel klaar als een klontje. drie boven ons geschiedt: het werken Gods. Dit is een heel moeilijke kwes tie. Er zijn grote groepen mensen onder ons die jarenlang een zon dagsviering hebben gekend waar aan niet te wrikken was. Waar om was er niet aan te wrikken? Omdat de viering als zodanig paste in het leven van die men sen. Zij kozen, door opnieuw, evenals hun ouders, de zondag zó te vieren, voor deze wijze van rust waarin ik zei het al vreugde en vrijheid samenvallen. Nergens staat geschreven dat wij b.v. tweemaal op een zondag naar de kerk moeten gaan en daar bij na uitsluitend moeten luisteren. Maar toch kwam op die wijze het woord Gods tot duizenden en zij vonden er vrede en blijdschap in. en zo droegen zij heel de dag, ook al viel deze soms uiteen in gebod en verbod, over aan hun kinderen. En de kinderen, ziende op de vreugde van hun ouders, maakten die dag als het ware weer tot hun eigen feestviering. Tot het voor iedereen vaststond dat de zondag zo behóórde te wor den gevierd. ■Jl/TAAR ondertussen veranderde J-Vl de tijd. Kinderen stoven ver weg, ontmoetten mensen met wie zij zich moesten verstaan ook al spraken zij eikaars kerktaal niet. Kinderen ontdekten dat die ander die zij als een vreemde beschouw den, Jezus liefhad, Hem in zijn leven kende. Zij ontdekten dat die ander alleen een andere viering van wat hij beleed, beleefde. En wonderlijk, dat was niet erg Dat was juist niet erg als je waarachtig liefhad. waarachtig achter ie eigen feesten stond. En toen de kinderen thuiskwamen stonden zij anders, wat losser te genover het aan hen overgedra- gene. Wat roepen de ouders: maar als je dat doet, waar blijf je dan! Geef ons mensen visie! Wel. óls we eens nergens ble ven, dan hadden we toch altijd onze originele briefschrijfster nog. Nog drie brieven zij het bekort nemen we deze week mee en dan is de buren-koek wat deze rubriek betreft weer op. Nog iets over geluidshinder kwam ik tegen in de brief mevr. J.K.-L. te L. „_.i een flat wonen gaat goed als je geen kinderen hebt of oudere mensen bent, maar an ders" en dan beschrijft deze hoe toen haar eerste zoon ging lopen, de zaken al mis gingen. „Hadden ze dat nu maar ge zegd, dan hadden we er reke ning mee gehouden. Maar niets hoor, er viel zelfs niet met deze :en te praten. Toen wij logé's hadden en in plaats half elf om elf uur naar bed gingen (later w.c. doortrek ken en wat gestommel natuur lijk) was het helemaal met de vrede gedaan. Ze bleven op hun beurt later op, gingen met deuren smijten, de w.c. iedere keer doortrekken, herrie lopen maken dat was iets waar ik allemaal niet tegen kon, vooral omdat ik me van geen kwaad bewust was geweest, echt niet Zo raakte ik daar in die flat op den duur overspannen en dokter raadde me dan ook te gaan verhuizen. Daar ruilen in dezelfde stad niet ging heeft mijn man zelfs een betrekking ;n andere plaats gezocht voon ik in L., heerlijk i n een benedenhuis en buren van thans betreft heb ik een eigen standpunt genomen. We zijn altijd bereid elkaar te helpen, we maken soms aan de deur eens een praatje, maar koffiedrinken (en roddelen!) doen we nooit!" Dan vertelt mevr. M. te N. hoe zij „waardeloze buren" heeft. ,.Of ze nu denken, dat zij meer zijn dan wij, ik weet het niet Als we gelijk de was op hangen gaat ze aan de andere kant staan om toch vooral geen goeiemorgen te hoeven zeggen. Voor bloemen, die ik haar (na pas acht dagen na de geboorte een kaartje te hebben gekre gen!) toen zij kraamvrouw was stuurde, heb ik zelfs geen be dankje gekregen 't is alle maal niks. Ik denk wel ligt het aan mij, maar ik heb het toch al vele malen vriende lijk geprobeerd." Tenslotte de klacht van n Van D. te R„ die zich het lot van haar buurkinderen beetje aantrekt. „Kijk een afhalen en kopjes afwassen vind ik voor kinderen een ge wone zaak, maar het hele huis houden doen als je acht, negen en twaalf jaar bent om dan al moe op een holletje i school te moeten, nee. En dat terwijl ma gelipstift en met ge lakte nagels op visite gaat. Deze vakantie nog gingen pa en ma samen op de brommer uit, de kinderen moesten de grote was maar doen (wat ze ook deden, gevaarlijk hoor met dat hete water en zo'n wasmachine). De hele vakantie zijn de kinderen uit dit grote gezin geen dag, maar dan ook geen dag uit ge weest en zij maar brommen." Kijk en dit alles zit deze vrouw niet al te lekker en wilde ze even kwijt. Bij plaatsing van uw mening ontvangt u naar wens het boek Tip Parade De dokter zegt 1 of De dokter zegt 2. Wilt u uw naam en adres óók vermelden in de brief, die u kunt sturen naar de redactie „Blad- Zij" met op de enveloppe „Uw mening" Zo nodig zal de redac tie een keus maken uit de binnengekomen brieven en deze bekorten. Over deze beslissing wordt niet gecorrespondeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 15