Braziliaanse gereformeerden pakken zendingswerk fors aan GEESTELIJK LEVEN PRESIDENT JOHNSON WIL EEN GEDENKTEKEN VOOR GOD DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD Ds. F. L. SCHALKWIJK WERD PASTOR FRANCISCO" ZATERDAG 14 MAART 1964 Waarschuwing zaak. Terwijl de tijd veran dert en vaak de schrijver eveneens, blijft het geschre vene staan. En als we soms na jaren zo'n oud stuk weer in handen krijgen zijn we geneigd wat te blozen, als we tenminste niet ons hoofd moeten laten zakken. De baptistenpredikant dr. F. E. Huizinga rommelde onlangs in een stapel oude spullen. Toen vond hij een kerkblad met een wel heel fel anti- baptistisch artikel. Onder de kop ..Waarschuwing'" stond „De kerkeraad doet een zeer ernstig beroep op de ge meente. dat zij de door de baptisten belegde samen komsten in de openlucht en in „Bethel" vermijde. Hij kan natuurlijk niemand een bezoek aan deze samenkoms ten verbieden. Hij verzoekt u echter met de meeste aan drang: Verleen geen steun aan, toon geen belangstel ling voor, luister njet naar de onwaardige propaganda van een secte. die blijkens het onlangs verspreide geschrift je: „Wist gij...?" kerk zeer vijandig gezind is." „Gemeente, bedwing uw niews- gierigheid! Ouders, houdt uw kinderen thuis! Jonge men sen. toont, dat ge van sec- tarij en verdeeldheid niet ge diend zijt! Gij zijt Her vormd! Weet dan. waartoe uw doop de heilige doop, waarmede gij in Gods drieënige Naam gedoopt zijt. en die door de secten gelas terd wordt en uw belijde nis waaraan de secten u ontrouw willen maken u verplichten." „Weest dankbaar voor deze on gezochte gelegenheid om uw trouw aan Christus en Zijn kerk te tonen. Blijft thu:s!" De schrijver zelf is echter niet thuis gebleven. Het is name lijk de eertijds hervormde pre dikant. en nu roomskatho- liek priester ds. J. Loos, die toen het was 7 juli 1945 in Workum stond. 'e nemen dit oude artikel niet op om iemand die van ons heenging een steek na te ge ven, maar meer om onszelf nog eens te waarschuwen dat wat we op papier zetten blijft staan, zelfs in een kerkbald, dat altijd zondags morgens al zoek schijnt te zijn als men wil zien wie er eigenlijk preekt. Maar misschien toont juist dit artikeltje en de latere levens- Hij riep op tot loyaliteit een kerk. Er is er echter slechts één die wij volko men loyaal moeten zijn, na melijk de Heer van de Kerk. Wanneer de band met hem er is, dan wordt de juiste band met de kerk zeker open baar. Ds. J. J. Oranje, de voorganger t an de protestantse gemeente t an Sao Paolo, oorspronkelijk een urge gemeente met leden uit vele Nederlandse kerken, die zich ech ter nu ook aangesloten heeft bij de jonge „Igreja Evangelica Re- formada Brasil", de evangelische- gereformeerde kerk van Brazilië. TTET is een bijzondere er- A-"- varing om nu ook eens een zendingsterrein te bezoe ken, waar althans wat be treft het werk van de Ge reformeerde Kerken nieuw werk wordt opgezet. In Indonesië, Pakistan en Roeanda heeft het zendings werk al een langere of kor tere geschiedenis achter zich. In Brazilië en Argen tinië is men nog maar kort met het werk begonnen: drie jaar geleden. Dat schept ui teraard bijzondere proble men. Maar de zaak wordt met groot elan aangevat, een elan. dat men aantreft zo wel bij de zendingsdeputaten van de Igreja Evangelica Re- formada als bij de zendings arbeiders en hun medewer kers te velde. Zoals bekend is de Igreja Evan gelica Reformada waarvai: men de naam zou kunnen verta len met ..Evangelisch Gerefor meerde Kerk", hoewel deze vei-] taling toch niet een zuivere weer gave is van wat er eigenlijk me: de naam wordt bedoeld oniang; zelfstandig geworden. Tot voor kort maakten de kerken in Era zilië en Argentinië deel uit van do Gereformeerde Kerken in derland, maar men gaf er de keur aan om zelfstandig te wor den. De problemen van de ker ken in Nederland liggen r)S. B. RICHTERS, direc- teur van het Zen dingscentrum te Baarn en secretaris van de Pa- roeba-commissie van de zending van de Gerefor meerde Kerken in Neder land die voorlopig het werk op de nieuwe zen- dngsterreinen behartigt rond ons zijn eerste indruk ken over de reis. die hij in opdracht van de zen ding naar Zuid-Amerika maakt. Hij bezocht eerst Brazilië en zal daarna een bezoek brengen aan Ar gentinië om zich vervol gens naar de Verenigde Staten te begeven om daar besprekingen te voeren met Amerikaanse zendings instanties. Nt- maal geheel anders dan die in Zuid-Amerika maar men wilde ook bewijzen geen buitenlandse kerk te willen zijn. doch kerk in Bra zilië. Men wilde geen „Fremdkör- per" blijven, maar midden in de Braziliaanse samenleving staan. Grootse plannen Het pleit voor de kerk hier. dat men ten aanzien van het zendings werk met grote plannen rond loopt. Helaas is het niet mogelijk, om deze geheel zelfstandig ten uitvoer te leggen. De groep is maar erg klein. In het kerkver band van de I.E.R. zijn opgeno men de kolonie-kerken in de staat Parana: Carambeï, Castrblahda en Arapoti en de vroegere Neder landse protestantse kerk in Sao Paulo, van welke kerk vogels van diverse kerkelijke pluimage lid Omdat men zelf onmogelijk het werk kon financieren en ook niet dc personen had. die het werk konden doen, deed men een beroep op de kerken in Neder land. Het siert de kerken in Brazilië en Argentinië, dat ze bij het maken van de plannen tot zclfstandigwordlng als vanzelf uit spraken, dat, als men eenmaal zelfstandig was, men ook direct met zendingswerk wilde begin nen. Een kerk, die niet het evan gelie naar buiten uitdraagt, is geen complete kerk, zo redeneer de men zeer terecht. Er zijn in heel de wereld veel k»rken, die er langer over gedaan hebben om tot dit besef te komen. En dit tot hun geestelijke schade. In Brazilië zag men grote mo gelijkheden voor de evangelie verkondiging. Het wordt hoop ik langzamerhand overbodig om te zeggen, dat er voor zen dingswerk in Zuid-Amerika zeker plaats is. Een enkel cijfer kan dit bewijzen. Van de naar schatting 170 miljoen inwoners. die samen een derde van het rooms katho licisme in de wereld uitmaken en waarvan 95 pet. gedoopt is, zijn maar 20 tot 15 procent „prac- tiserend". De rest doet er dus niets aan. Twee derde, dat is dus een massa van meer dan 100 mil joen mensen, kent het evangelie niet. Groot is de invloed van het spiritisme, waarvan men telkens weer de „tempels" tegen komt. Geen wonder, dat de zending van de I.E.R. grootse plannen heeft: er is nog enorm veel te doen. Concentratie Natuurlijk is het niet mogelijk om heel Brazilië met het evange lie te bereiken. Daarom beperkt men zich vooralsnog tot het ge bied rondom de nederzettingen van Nederlandse boeren in Ca- rambei. Castrolanda en Arapoti, welke laatste gemeente in ot> komst is. Deze concentratie rond om bestaande gemeenten heeft grote voordelen. Want het thuis front. dat stimulansen aan de werkers moet geven, is vlakbij. En bovendien is het mogelijk om de leden van de koloniekerken te mobiliseren voor h et eigenlijke zendingswerk. Daarbij is het me opgevallen, hoe vooral de jeugd enthousiast reageert op de oproep om toch vooral mee te doen en in de een of andere vorm actief te zijn in de evangelieverkondiging naar buiten. Maar niet alleen de leden van de vroegere Nederlandse ker ken zijn actief: ook trekt men oij voorkeur medewerkers uit de Brazilianen aan. Hoe dit alles moet worden geregeld is nog -en voorwerp van studie.. Je kunt nu eenmaal niet onmiddellijk mens- sen, die nog niet lang christen zijn, erop uit sturen. Ze zullen in de een of andere vorm moeten land, heel grote en heel kleine, kon de uitgave worden gefinan cierd. En ds. Kuiper zal binnen kort na een periode van voor bereiding. die bijna is voltooid het lectuurwerk zonder grenzen gaan beginnen. Men denkt bovendien al aan so ciaal-economisch werk. Maar het zal nog wel even duren, eer men de mogelijkheden heeft onder zocht. Belangrijk is dat men het zogenaamde Instituto Cristao heeft kunnen overnemen. Ik heb het gezien: een prachtig complex, al zal het helemaal opnieuw moe ten worden opgeknapt. JongenL en meisjes zullen hier christelijk lager en middelbaar onderwijs kunnen volgen en het zal ook mo gelijk zijn om in internaatsver- band in het „Instituto" te leven. Het is gevaarlijk om van geloofs daden te spreken. Het lijkt zo heldhaftig. En christenen zijn over het algemeen niet zo held haftig. Maar toch moeten we het zien als een bewijs van geloof, dat men besloot om het „institu to" over te nemen van de Pres byteriaanse Kerk in Brazilië, die er „niet zo heel veel meer in zag". Overal grijpt men ae kan sen. die veel blijken te zijn. aantrof. Eén brok soberheid Cn haast zou Ik zeggen: viezigheid. De zendingsarbeider trekt er zich niets van aan. Hij is de Brazi lianen een Braziliaan geworden. Wat moet het voor een Braziliaan betekenen, als er midden in dc bossen, waarhij woont, een zen deling komt, die zich voor hem in- interesseert en hem van de Here Jezus vertelt. Wat de zendeling zégt. is natuurlijk belangrijk, maar dat hij zoveel doét, door zo'n lange reis te mikcu en aandacht te geven aan één gezin, spreekt :- boekdelen. We bleven er ongeveer ander half uur; langer dan gewoonlijk, omdat ik dit specifieke werk op de film en de foto wilde vastleg gen. Verder gingen we met de Kom- bi langs wegen, die uitstekend ge schikt zijn om de reiziger wande lende nieren te bezorgen. Ergens spoorweg aangelegi' De het rerk. De vrouwen en kinderen wonen in het zogenaamde „kam pement". Om de kinderen was het te doen. U had „pastor Fran cisco". zoals ds. Schalkwijk hier wordt genoemd, Op reis Op een dag ben ik met ds. Schalkwijk op reis gegaan naar het zendingsveld. naar „de bos sen", zoals dat heet. Hij had het zó georganiseerd, dat ik verschil lende aspecten van het werk kon zien. Eerst gingen we naar een eenvoudig Braziliaans gezin, er gens in de bossen, waar dc zen deling huis-catechisatie gaf. Ik zal maar niet proberen, een teke ning te geven van het „huis" en van de „inventaris", die ik daar i luid zingend, om de kinderen mogelijk ook de moeders uit te nodigen naar het evangelie te ko men luisteren. En ze kwamen, tientallen kinderen en een paar moeders. Op eerbiedige afstand .snorde de filmcamera om dit werk toch vooral niet te storen. Het volgende punt was een dorp. kilometers en nog eens ki lometers ver weg. Hier zou huis aan huis colportage worden ge daan. Pastor Francisco en ds. Oranje die me op mijn re:s vergezelde gingen huis aan huis boeken en bijbels verkopen. Het lukte. Tevreden kwamen ze terug. Een staartje werd gevormd door een bezoek aan een Brazi liaan. die zo'n ech! ouderwetse opdraai-grammofoon zou lenen met daarbij platen, die van het evangelie vertelden. Hii zelf was om het apparaat in ontvangst te nemen, om het daarna door te geven aan degene, voor wie het bestemd was. Pastor Francisco hoopte, dat de nieuwsgierigheid van de weerspannige buurman het zou. winnen van zijrt afweer tegen het evangelie. In maanlicht Het was al donker, toen we ar riveerden in een bergdorp, waar voor het eerst het evangelie zou worden gebracht. En weer kwam de harmonica van pastor Fran cisco in actie en zette hij zijn stem uit. om alle bewoners van het dorp te bereiken. Het leek erg romantisch met de opkomen de maan en onder een prachtige sterrenhemel. De opkomst was (nog) niet groot, maar toch luis terden velen naar de woorden, die gesproken werden door pas tor Francisco met een onbeschrij felijke geestdrift en met groot en- Pastor Barend" (ds. Richters) moest er ook aan te pas komen. Hij werd door zijn collega-pastor vertaald met het voordeel, dat on-Braziliaans klinkende uitdruk kingen in de goede zin van het woord konden worden verdraaid. Het was twee uur in de nacht. In de Braziliaai liggen drie gereformeerde land bouwkolonies. Een tan de be kendste is wel Carambeï. In het centrum van de kolonie ligt hel lieflijke kerkje. toen we thuis kwamen; moe, maar in de overtuiging, dat het zaad niet nutteloos wordt gezaaid. één dag op de Zendingspatroon Dit lijkt veel op het patroon, dat men ook op andere terrei nen aantreft. Allereerst moet vermeld worden de rechtstreek se Woorddienst, waarvoor in Brazilië door de Nederlandse zending ds. F. L. Schalkwijk en ds. K. Kuiper ter beschikking zijn gesteld. Deze trekken er op uit. Daarnaast treft men de eenvoudige poliklinieken aan, waarbij werksters, die van oor sprong Nederlandse zijn, prach tig werk verrichten: Berthina Los en Ida Moorlag. Ook het lectuurwerk krijgt de aandacht. Ik maakte mee, hoe de eerste kinderbijbel van Anne de Vries d.w.z. het Oude Testament in het Portugees naverteld kon worden aangeboden. Dit was een historisch moment. En er zullen nog meer delen volgen: het Nieuwe Testament en ook de kleuterbijbel. Een Brazili aanse predikant voorspelde, dat de hele voorraad in 14 dagen zou zijn uitverkocht. Waarschijnlijk zal dit niet het geval zijn, maar uit deze voorspelling blijkt toch overduidelijk, hoe groot de be hoefte aan dergelijke boeken is. Dank zij veel giften uit Neder- (Van onze kerkredactic) In een toespraak tol duizenrl gasten die deelnamen aan de. jaarlijkse presidentiële ontbijt- bijeenkomst, heeft de Ameri kaanse president, Lyndon B. Johnson voorgesteld om in Washington een gedenkteken voor God te stichten. Deze ontbijt samenkomst wordt geor ganiseerd door de Amerikaanse Breakfastclub-movement, een- beweging die deel uitmaakt van de Internationale Raad voor Christelijk Leiderschap. Deze organisatie belegt, samen komsten, meestal 's morgens vroeg, waarin een korte toe spraak gehouden wordt of mensen op vooraanstaande plaatsen getuigen wat het ge loof voor hen betekent. Sedert Eisenhotver president werd, belegt de organisatie éénmaal per jaar een bijzondere bijeen komst ter ere van de president. Het voorstel vond geen onmid dellijke bijval, maar is toch wel opmerkelijk, want het is nog niet vaak voorgekomen dat een Ame rikaanse president persoonlijk een dergelijk voorstel heeft gelan ceerd. In het verleden heeft een president tot een christelijke ge meenschap vrijwel alleen maar gezegd dat „zij een goed werk de den en daarin moesten volhar- De bijeenkomst werd geleid door de republikeinse senator Frank Carlson. Talloze belangrij ke regeringsfunctionarissen en af gevaardigden waren aanwezig. Johnson zei dat hij dankbaar was voor het feit dat hij gedragen werd door het gebed van /yejgn. Ook naties De eerste die op het voorstel reageerde was dr. Bob Cook, voorzitter van de Raad van Evan- gelischen iij Amerika, een vrij sterke groepering, die geen deel uitmaakt van de bij de Wereld raad aangesloten Amerikaanse Raad van Kerken, maar een soort van (sterke) middenpositie in neemt tussen Wereldraad en I.C.C.C. Dr. Cook schreef dat de bijbel keer op keer duidelijk maakt dat volkeren zowel als individuele personen God moeten erkennen. De God van de Amerikaanse ge schiedenis is de God van zowel het Oude- als het Nieuwe Tes tament. zo vervolgde hij. Hem als zodanig erkennen kan bijzon der belangrijk zijn. Een dergelijk gedenkteken kan een getuigenis zijn voor ve le duizenden die de Amerikaan se hoofdstad bezoeken. Dr. Cook voorzag echter wel een aantal moeilijkhedén die eerst overwonnen moeten wor den maar gaf als zijn mening te kennen dat „volkomen theo logische eensgezindheid voor een dergelijk project niet ver eist is." Cook hoopte dat de be weging Internationaal Christe lijk Leiderschap een dergelijk project zou willen opzetten. De president gaf zijn voorstel als een geheel persoonlijke gedachte. Letterlijk zei hij: „De stad Was hington waar wij wonen en wer- Amerikanen niei on verdeeld enthousiast ken. is meer dan een woonplaats. Voor de 190 miljoen mensen, die wij dienen en voor veel meer mil joenen is Washington een sym bool. Washington is de etalage van een grote natie en een ge tuige van christelijke vrijheid op aarde. In deze hoofdstad hebben wij gedenktekenen opgericht voor Lincoln, voor Jefferson, voor Washington en voor vele staats lieden en soldaten. Maar in deze plaats waar de regering zetelt zou ook een gedenkteken moeten ko men voor God, die ons allen schiep. Onze regering kan en mag een dergelijk gedenkteken niet stichten uit de openbare kas. Maar toch zou er een dergelijk levend getuigenis moeten zijn, een centrum van gebed, te allen tij de open voor mensen van alle ge- De president stelde toen voor dat de mensen die de ontbijtbij- eenkomst belegd hadden, deze taak op hun schouders zouden ne men. want. zo zei Johnson: „De wereld is op de hoogte van de statistieken van de misdaden in Washington. maar de wereld weet veel te weinig van de waar den die in de harten van vele Nodig Het Amerikaanse evangeli sche blad „Christianity Today" schreef in een hoofdartikel dat het voorstel van' Johnson heel wat vragen oproept. In de eer ste plaats wel of het nodig is dat er in een stad, waarin vele kerken vertegenwoordigd zijn dóór eigen grote gebouwen, waaronder een kathedraal, die alle open staan voor mensen om er te bidden, nog weer eens een nieuw gedenkteken wordt ge sticht. denkteken dat gebouwd ten worden door mensen van ver schillende religies, niet de indruk wekt dat alle godsdiensten eigen lijk alleen maar verschillende we gen zijn naar de ene God. Terwijl de Amerikaanse christe nen het recht erkennen van een ieder om zijn God naar eigen ge weten te dienen, kunnen zij toch niet verder gaan dan de woorden van de Here: „Ik ben de Weg. de Waarheid en het Leven. Nie mand komt tot de Vader dan door Mij." Als het echter de bedoeling van de president is, zo besluit het blad, om de historisch- christelijke wortels te erken nen, waaruit de natie is gebo ren, en te wijzen op het geloof van de pelgrimvaders die de natie slichtten, en als het nieu we gedenkteken echt een chris telijke plaats voor gebed is, open voor allen, dan kunnen de christelijke kerken zeker aan een dergelijk project hun me dewerking geven. Maar als dat niet de bedoeling is dan kan het voorstel beter meteen ver geten worden. Jongeren gezocht voor oe cumenische werkkampen op Bali en in de Kongo (Van onze kerkredactie) De Wereldraad van Kerken is op zoek naar dertig jonge mensen die een jaar van hun leven willen geven voor hulp verlening op het Indonesische eiland Bali of in de Kongo. In beide streken zal een oecume nisch werkkamp worden geor ganiseerd. De kampen zijn toe gankelijk voor mensen tussen de negentien en dertig jaar, mits zij reeds enige ervaring hebben op het gebied van hulp verlening en in het bijzonder constructiewerkzaamheden. Het kamp op Bali wordt ge houden van 1 september van dit jaar tot 30 juni van het volgend jaar. Het kamp in de Kongo be gint een maand later en duurt tot 15 augustus 1965. Op Bali zal in het bijzonder hulp geschonken worden aan de kampongs die moeten worden gebouwd, na de vulkaanuitbars ting die een groot deel van het eiland met lava en as bedekte. Het ligt in de bedoeling dat op Bali varkenshokken getimmerd zullen worden, een vijver gegra ven en meegebouwd zal worden aan de heropbouw van de kera mische industrie. Meubilair Bovendien wordt van de jonge mensen verwacht dat zij de be volking zullen leren hoe zij van bamboe tafels kunnen maken, hoe ze kasten moeten timmeren en banken voor de scholen. De voertaal van het kamp op Bali zal Engels en Indonesisch zijn. Het kamp in de Kongo heeft tot taak mee te werken aan de bouw van een jeugdcentrum in Leopoldstad. Tevens zullen een aantal woningen gebouwd moeten worden voor lepra- en t.b.c.-pa- tiënten en zullen andere projec ten gesteund worden. De deelnemers aan deze kam pen- ontvangen vrij levensonder houd, maar moeten zelf zorgen voor reiskosten, zakgeld en ver zekeringskosten. EZEL Een dominee en nog een andere reiziger zaten in dezelfde treincoupé. De reiziger die de dominee voor dc gek wilde liouden vroeg of hij wel eens gehoord bad dat in Parijs, tel kens als er een dominee werd op gehangen, cr tegelijk een ezel opge hangen werd. De dominee antwoord de vriendelijk: Wel, laten we alle. twee dankbaar zijn dat wc niet in Parijs zijn. Turken dreigen slachtoffer te worden van eenzijdig Grieks optreden - Engeland in netelige situatie - Wat gaat er in Zuid-Vietnam gebeuren? ZOLAS de zaken er nu voor staan ziet het er naar uit, dat de Cyprische kwestie „op gelost" is, voordat de nog te vormen strijdkrachten van de Verenigde Naties op het door onrust verscheurde eiland zijn gearriveerd en er iemand is aangewezen, die ln het conflict tussen de belde bevolkingsgroe pen moet bemiddelen. Terwijl het meningsverschil tussen aartsbisschop Makarios en dc westelijke mogendheden over dc samenstelling van de vredes macht voor Cyprus slepend werd gehouden, werd het eiland overstroomd met wapens uit Griekenland, Algerije cn nog Middellandse zeegebied. In het Ïeheim werden zoveel mogelijk rieks-Cyprische mannen uitge rust met deze nieuwe wapens. Toen dit eenmaal gebeurd was. Het Makarios weten, dat hij het politlelegcr van Cyprus met en kele duizenden manschappen zou uitbreiden. Uitgelokt Het was duidelijk, dat deze stap van de aartsbisschop-presi dent tot grote moeilijkheden aanleiding zou geven. Wat was nl. het geval? Al dan niet met instemming van Makarios had den zich al enkele maanden geleden overal op Cyprus uit Grieken bestaande groepen ge vormd. die bereid waren, met geweld een eind te maken aan de sinds 1960 bestaande situatie op het eiland. Het zijn deze in bendeverband opererende groe pen geweest, die de onlusten van de afgelopen maanden heb ben uitgelokt en die achter de schermen zware druk hebben uitgeoefend op Makarios, toen deze met de Ver. Staten en Engeland onderhandelde over de rol. die de Navo zou kunnen spelen bij het herstellen van orde en rust op Cyprus. Men kent de afloop van dit gesprek: de kwestie kwam ten slotte toch ln de Veiligheids raad terecht, die vele weken nodig had om tot een besluit te Geen twijfel Die tijd hebben de Griekse Cyprioten goed gebruikt. Want nog maar nauwelijks had de Veiligheidsraad besloten, secre taris-generaal Oe Thant te machtigen een vredesmacht van de VN naar Cyprus te zenden en een bemiddelaar in het con flict tussen de beide bevolkings groepen aan te wijzen, of dc ijlings bij het politieleger van Makarios ingelijfde „ongeregel de troepen" kwamen in actie. Er heeft van het begin af geen twijfel aan bestaan, dat zij er op uit waren, het probleem te „regelen", zoals zij dat zelf wensen, opdat de VN-vredes- macht voor een voldongen feit zou worden geplaatst. Dat voldongen feit zou dan moeten zijn een door Grieken geregeerd Cyprus, met een Turkse minderheid, die aan de willekeur van een Griekse meer derheid zou zijn overgeleverd. En dat was nu juist, wat Brit ten en Amerikanen wilden Begrijpelijk De Britten, die enkele maan den geleden wellicht wat al te spontaan op zich genomen heb ben, vrede en veiligheid op het door onrust verscheurde eiland te bewaren, zijn niet tegen de acties van de ongeregelde troe pen van Makarios op zoveel plaatsen tegelijk opgewassen. Daarvoor is de sterkte van de Britse troepen op Cyprus te ge ring. Bovendien nemen de Grie ken een vijandige houding aan tegenover de Britse militairen, wanneer dezen trachten te voor komen. dat zij de Turken te lijf gaan. Het is dan ook begrijpe lijk, dat de Britten hun voor naamste aandacht wijden aan de hoofdstad Nicosia, waar de beslissende slag tussen Grieken en Turken zou moeten vallen. Het grootste gevaar dreigt in Nicosia, in de nabijheid waar van Turkse troepen zijn gele gerd. die wel eens in actie zou den kunnen komen, als de Grie ken zouden proberen, de Turkse wijken binnen te dringen. De bases Al met al zitten de Britten in een bijzonder netelige situatie. In de eerste plaats beschikken zij niet over de mogelijkheid, overal op het eiland de als pad destoelen uit de grond gerezen „ongeregelde troepen" in be dwang te houden. Er is echter nog een ander probleem, nl. dat van de Britse bases op het eiland. Engeland is langzaam maar zeker vrijwel al zijn mili taire steunpunten in het Middel landse zeegebied kwijtgeraakt. Zoals we in de afgelopen week uitvoerig hebben bericht ziet het er naar uit, dat de Britten bin nen afzienbare tijd ook uit Ly- bye moeten vertrekken. De ont wikkelingen op Cyprus kunnen ertoe leiden, dat aartsbisschop Makarios ook het vertrek van de Britse troepen gaat eisen. Er is dan ook wel iets voor te zeggen, dat Engeland secretaris generaal Oe Thant heeft ge- McNamara, de Amerikaanse minister van defensie, die een belangrijk bezoek aan Zuid- Vietnam bracht. waarschuwd. dat het niet langer de verantwoordelijkheid kan dragen voor hetgeen op Cyprus gebeurt. Zuid-Vietnam Een andere haard van onrust is Zuid-Vietnam, waar de strijd tegen de communisten de laat ste maanden een voor de rege ringsstrijdkrachten ongunstig verloop heeft gekregen. Hier voor kunnen twee oorzaken wor den aangewezen. In de eerste plaats zien we ons geconfron teerd met de desastreuze gevol gen van de gebeurtenissen in de laatste maanden van het be wind van president Ngo Dinh Diem. De staatsgreep, die een eind maakte aan de periode Diem. bracht niet wat de com plotterende generaals er van hadden verwacht. Integendeel. De vastbeslotenheid om de communisten de beslissende slag toe te brengen leek als sneeuw voor de zon te verdwij nen. Zorgeloosheid was er bij velen voor in de plaats geko men. Zuid-Vietnam werd meer dan ooit verscheurd door inner lijke tegenstellingen. Generaal Nguyen Khan pro beerde met een nieuwe staats greep weer vaart te brengen in de militaire operaties. Maar totdusver is het getij nog niet De Gaulle Van grote invloed op de stem ming in Zuid-Vietnam is echter geweest het pleidooi van gene raal De Gaulle, de problemen van Zuidoost-Azië op te lossen door het neutraliseren van de landen, waar zich moeilijkhe den voordoen. Daarbij zijn het niet zozeer de denkbeelden van de Franse president, die een demoraliserende uitwerking hebben gehad, maar de reactie er op door verschillende voor aanstaande Amerikanen, die in het vuur van de reeds begonnen campagne voor de presidents verkiezingen de teleurstellende ervaringen in Zuid-Vietnam ge bruiken om er in de Ver. Sta ten voor binnenlands gebruik politieke munt uit te kunnen Het Is thans al zo ver geko men. dat de Amerikaanse re gering moet beslissen, of zij zich zal neerleggen bij een on vermijdelijke nederlaag in Zuid-Vietnam, of dat zij maat regelen zal nemen om definitief een eind te maken aan de com munistische bedreiging van Zuld-oost-Azië. Methoden Dit laatste kunnen de Ver enigde Staten slechts verwezen lijken. als zij de communisten op andere wijze gaan bestrij den. dan totdusver het geval is geweest. Hierbij dient in aan merking te worden genomen, dat talrijke rebellen in opstand zijn gekomen tegen hun eigen regering in Saigon en dat zij vaak wapens gebruiken, die zij in de loop der jaren op de re geringstroepen hebben buitge maakt. Het valt echter niet te ontkennen, dat deze opstandige elementen niet veel tegen de troepen van generaal Khan zou den uitrichten, als zij niet op grote schaal hulp uit het com munistische Noorden zouden ontvangen. Vandaar dat de Amerikaanse regering op het ogenblik ernstig overweegt of de tijd niet gekomen is, dat de vijand in zijn eigen huis moet worden opgezocht. Met andere woorden zou het noodzakelijk kunnen worden, luchtaanvallen te ondernemen op opslagplaat sen en aanvoerroutes in Noord- Vietnam. Gevaren Een dergelijke onderneming bergt echter grote gevaren in zich. Zij kan leiden tot een oor log op grote schaal in Zuidoost- Azie. waarbij ook communis tisch China betrokken zou kun nen worden. Het zou een oor log zijn op een ongelegen ogen blik, op een ongelegen plaats en onder omstandigheden, die niet erg geschikt zijn om een oor log te winnen. De tegenstan ders van aanvallen op Noord- Vietnam wijzen op de tweede fase van de Koreaanse oorlog, die zich op Noordkoreaans ge bied afspeelde. Toen de geal lieerden bijna geheel Noord-Ko- rea hadden bezet golfden hon derdduizenden Chinezen over de geallieerde stellingen heen en dwongen zij hen. in een bloedige strijd, zich op Zuidkn- reaans gebied terug te trekken. Ook wijst men op de gevolgen, die dergelijke aanvallen kunnen hebben voor de positie van de Ver. Staten in Zuidoost-Azië. Toch moet er een oplossing worden gevonden. De beslissing zal spoedig vallen, als minister McNamara (Defensie) uit Saigon is teruggekeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 14