Rabbi Silverman: Ruby handelde als in droom Verf? Piasticolor! Belgische socialisten trekken eis in donkere dreiging in Amerikaanse rassenstrijd WAT GAAT MALCOLM X NU DOEN? Kleur? Piasticolor! Acht jaar voor Zélf schilderen? Dan Piasticolor verf! e&H doftfce EEG-eommissie met plan James Hoffa voor het suikerbeleid Ivoor van mammout 5 VRIJDAG 13 MAART 1964 Als het sein gegeven wordt. Er is nu óók Vettü, haarbouclé in RIJNMOND-kwaliteit, 3.80 m. breed, dus „kamerbreed"! Deze 'broadloom' staat bijzonder rijk. IJzersterk door de extra hoge dichte pool. Bovendien blijvend motecht. Zij, die eisen stellen aan hun interieur zonder te diep in de beurs te willen tasten, kiezen Mfti haarbouclé RIJNMOND- kwaliteit. Keuze uit warme, mo derne kleuren. Ideaal voor uw zit- of studeerkamer. Let op de ingeweven naam ZVrifa op de achterkant. Een product van de N.V. Vereenigde Touwt'abrieken - Rotterdam Rabbi Lillel Silverman heeft gisteren voor het gerechtshof in Dallas verklaard van mening te zijn dat Ruby reeds op de avond van de moord op president Ken nedy ,,in een soort droomtoe stand verkeerde. Met enkele an deren namelijk stond Ruby na afloop van de dienst op de rabbi te wachten. .Iedereen had tranen in de ogen, maar Ruby stond er verloren, wezenloos bij. Ik ver wachtte dat hij mij zijn gevoelens zou kenbaar maken, maar in plaats daarvan bedankte hij mij voor het feit dat ik zijn zuster, mevrouw Grant, in het zieken huis had opgezocht." /al, waarbij Ruby zijn zuster, Grant, gedurende Joodse feest dagen had geduwd en zelfs had gesla gen. Toen hij Ruby hierover onderhield, bleek de nachtclubeigenaar zich van deze gebeurtenis niets meer te herinne- Dr. Walter Bromberg was ervan over tuigd dat Ruby de moord op Oswald in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gepleegd. De psychiater schetste Ruby als een epilepticus, die manisch depressief is. Ruby had de rol van mar telaar willen spelen en willen bewijzen dat Joden moedig zijn. „De „Messias- neiging" treft men bij elipeptici dikwijls, aan", aldus dr. Bromberg. Met deze getuigenverklaringen werd het eerste gedeelte van het proces af gesloten. Verwacht wordt dat de jury niet voor maandag een beslissing zal In antwoord öp een door de verdediger gestelde vraag gaf rabbi Silverman als zijn mening dat Ruby op het ogenblik waarop hij Oswald neerschoot het ver schil tussen goed en kwaad niet besefte ,.Ik geloof zelfs dat hij dat ook nu nog niet begrijpt", voegde de rabbi eraan toe. In verband hiermee verhaalde hij I uit de zuiverste tabakken De socialistische eis, dat een parle mentaire commissie wordt ingesteld voor een onderzoek naar het ongeval, waarbij drie Belgische militairen het leven heb ben verloren, is ingetrokken. De Bel gische minister van defensie, P. W Segers, had het ..onaanvaardbaar" over deze eis uitgesproken en aangekondigd te zullen aftreden indien de eis zou worden gehandhaafd. Dr. Globke in proces-Kiel: Jodenmoord was «leen geheim De vroegere Westduitse staatssecre taris dr. Hans Globke heeft gisteren tijdens het proces tegen de vroegere s.s.-kapitcin Hans Graalfs in Kiel ver klaard dat, ofschoon de uitroeiing van de Joden door de nazi's een geheime „reichs"-zaak was. het nieuws van massamoorden in Oost-Europa toch tot Berlijn was doorgedrongen. De 05-jarige dr. Globke was een ver trouweling van bondskanselier Adenauer met wie hij in oktober van het vorig jaar gelijk aftrad. Globke fungeerde ais getuige-a-dechar- ge in de zaak tegen Graalfs die wordt beschuldigd van „onmenselijke en laffe" moard op tenminste 1500 Joden in Wit- Rusland in 1941. Dr. Globke verklaarde als ambtenaar op Hitiers ministerie van binnenlandse zaken slechts administratieve taken te hebben verricht. Zeer dikwijls vertelden verlofgangers over de moorden, zo zei hij. „Ik veronderstel dat een botte weige ring van leden van de executie-pelotons in Rusland om bevelen op te volgen niet mogelijk was zonder grote kans op een strenge straf, maar precies kan ik het niet zeggen", aldus Globke, die vorig jaar door een Oostduitse rechtbank bij verstek tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld wegens „ernstige mis drijven tegen de mensheid" (Van een onzer redacteuren,) Malcolm X mocht niet meer spreken. Toen president Kennedy vorig jaar november in Dallas was vermoord, maakte de spreek buis der Amerikaanse Zwarte Moslems zijn laatste opmerking in het openbaar. Hjj gaf toen dit commentaar: ,,Htf heeft zijn trekken thuis gekregen." En die uitlating was zelfs de hoogste leider van die secte der Black Muslims, the Honorable Elijah Muhammad, te gortig. Malcolm X, de gladde en gevierde spreker, die in de naam van Elijah Muhammad en dóór hem ook in de naam van Allah, gro te groepen Amerikaanse negers een merkwaardig gevoel van eigenwaarde had gegeven, werd voor onbepaalde tijd de mond gesnoerd. Dat gebeurde door de man. wiens belangen hij op zo voorbeeldige wijze had behartigd: de schrale, weinig op de voorgrond tredende neger Elijah Poole, afkomstig uit Sandersville in de zuidelijke staat Georgia, de nu 67-jarige leider van de Black Mus lims, die als centrum van activiteit Chicago hebben. Hutspot Malcolm X is in de voorbije maan den blijven ijveren voor de ideologie der Black Muslims, een merkwaardige hutspot van wereldgodsdiensten, aan gepast aan de verlangens van de Amerikaanse neger. Dit was in het kort, wat Malcolm X predikte: Het blanke ras (the blue-eyed devils) heeft eeuwenlang de gekleur de volkeren tot slaaf gemaakt. Die duivels moeten worden uitgeroeid. De 20 miljoen Amerikaanse negers moeten niet vechten voor integratie. Zij moeten onder geen beding samengaan met de slavendrijvers, die de blanken nog altijd zijn. Zij (de negers) zijn het superieure ras, en hebben recht op een eigen onaf hankelijke Islam-staat in Noord- Amerika. In de tempels der Black Muslims (gevestigd in vele steden) is overi gens nooit concreet aangeduid, in welk deel van de States die neger staat dan wel gevestigd zou moeten worden. O De blanke overheersers hebben de negers als slaven uit Afrika naar Amerika gebracht. Zij beroofden ons van onze oude cultuur, die geënt was op de Islam. Achter deze stel ling zet iedereen natuurlijk een vraagteken, behalve de Black Muslims. De enige ware godsdienst is de lendheid der blanke Amerikanen wel Islam. Het Christendom heeft, alleen eens een negerstudent op een blanke universiteit geplaatst krijgt, maar die imet zijn medestrijders) toch al te veel aan de leiband van de blanke blijf' lo pen. Aldus de Black Muslims. Toen Johnson Hinton (als John son X lid van de Temple Number Seven in Harlem) was getroffen, werd alarm geslagen. Eén Muslim belde tien zette. HIJ mocht zich voortaan Elijah Muhammad noemen en toen Fard, na eerst door de politie gearresteerd ge weest te zijn, in 1934 plotseling ver dween en men nndien nooit meer Iets van hem vernam, zette Elijah Mu hammad het werk voort. Lijfwacht De trouwe aanhangers kregen een plaats in ..The Fruit of Islam", uitge lezen mannen, die als een soort lijf wacht van de voormannen moesten dienst doen. In vele andere plaatsen werden tempels ingericht. De beweging kreeg aanhang en de Muslims legden hun „valse" naam af. Die naam was hun immers door de slaveneigenaars meeuwbal systeem, van weleer gegeven. De achternaam van iedere Muslim werd X. In de tempels I Newyorkse werden de mannen en de vrouwen ge- poljtie had voorde scheiden en zoals in alle negerkerkeneerste maai kennis beantwoordden de toehoorders de indrin-1 gemaakt met een gende predikaties met uitroepen als: weerstand, die een ..That's right, brother minister', alseenheid was Zij klaard werd, dat de God der negers hadden ook de in- voor stuk ook wuci tien, enz. Zo wer- i L A den in dit geval in weinige minuten honderden demon- stronten ter plaat- se gebracht, dank :(j dit eenvoudige Malcolm X heeft de Black Muslim belangrijkste r de hele VS ar op bijeen ki doel steil in .v. zette hij heeft nut voor de blauw-ogige blanke dui vels, die ons nog altijd in een positie van nederige dienstbaarheid willen houden en die daarbij graag gebruik maken van passages uit de Bijbel. Breuk ook zwart was, en „Make it plain" naak het duidelijk) als de spreker zei. dat de tijd van de blanke man, hel einde van zijn overheersing nu weldra zou komen. Grote invloed Tot de problemen der rassen-integra tie in de Verenigde Staten naar een acute crisis renden, bleef de organi satie der Black Muslims, een weliswaar geheimzinnige, maar nog weinig bete kenende groep. Hoe groot de invloed echter geworden was, toen de eisen voor rassengelijkheid overal in de States tot een uitbarsting waren gekomen, wordt duidelijk uit een door Louis E. Lomax beschreven gebeurtenis in de Newyork- se negerwijk Harlem. Op 14 april 1958 werd de politie gealarmeerd voor een vechtpartij tussen twee negers. Agen ten begonnen met gummiknuppels te slaan. Eén der omstanders, een zeke re Johnson Hinton, die met het gevecht niets uitstaande had. werd door een politieman met de gummiknuppel neer geslagen en ernstig aan het hoofd ge wond. Daarna gebeurde iets, dat de Amerikanen te denken heeft gegeven. De gewonde Hinton werd paar de poli tiepost vervoerd en voor dat gebouw verzamelde zich een morrende menig- Een rassenrel leek niet te voorkomen. De enige man, die de zaak zou kun nen sussen, was Malcolm X, zo zei een neger-verslaggever tot de politie, want alle demonstranten waren Black Mus lims. Malcolm X verscheen. Hij maak te een gebaar met de hand en ging het gebouw binnen. Even later werd Hin ton naar een ziekenhuis gebracht. Mal colm X maakte opnieuw een gebaar en de menigte verdween. Zij waren naar het ziekenhuis gegaan, waarheen Hin ton was getransporteerd. Pas toen Mal colm X daar ter plaatse was versche nen. gingen alle Black Muslims huns weegs The Word In de Sig- Library een belangwekkend versohenen van de hand van ne ger-auteur Louis E. Lomax. (assis tent-professor in de psychologie aan het Goergia State College). When gevtnluidt de titel tekend geschreven en eve boek ontlenen wij Malcolm X, rad van tong en een Library een belangwekkend boek knappe verschijning, heeft zijn redevoe ringen, die een bijna hypnotische uitwer king hadden op zijn negertoehoorders, de laatste maanden niet meer mogen houden. Hij, de man. die voorbestemd the Word leek, de opvolger van Elijah Muham- Aan dit t mad te zullen worden werd het zwij- zeer instru gen opgelegd. de gcgevei Malcolm X heeft dit met kunnen ver- artikel, kroppen, want deze weck heeft hij of ficieel gebroken met de organlsa' der Volgens The New York Times heeft schr ft Lous E. Lomax. verscheen in Malcolm X de Muslims verlaten en een i het neger-ghetto van Detroit een man. eigen groep gevormd, die op een bre-jdie in zijn koffer wat negotie voerde, dere basis en op politiek gebied actie maar die nog een andere veel bclang- wil gaan voeren voor de rechten der rijkèr bagage meebracht. Hij zag er Amerikaanse negers. wat vreemd uit. Zijn huid was geelach- Nog enkele weken geleden legde deze sommigen dachten dat hij een Ara- handige „ambassadeur" der Black Mus- bier was. anderen vermoedden, dat hij lims bslag op de nieuwe bokr''imoioen. uit Palestina of India kwam Doorgaans de neger Cassius Clay, die had ver- noemde hij zichzelf V.' D. Fard. maar klaard tot de secte te behoren. Mal- 1 hij werd in het ghetto ook bekerd als colm X sjouwde met Cassius Clay over-Mr. Farrad Mohammad. Mr. F. M. Ali. 1 rond en in het gebouw der Verenigde I Professor Ford of Mr. Wali Farrad Tot Naties liet hij zich met de bokser door jde gretig luisterende negers zei hij: ele leiders van Afrikaanse broeder- 'k ben W. D Fard en ik kom uit dc olken ontvangen. Alles leeg nog koek I heilige stad Mekka Meer over mijzelf n ei. maar Malcolm X was toen al Advertentie OLIFANT TE KOOP echte Olifant-borrel 1 Malcolm groot verschil met de vele andere ne gers, die ook jaar lijks door de blanke politie worden ge wond. aldus auteur Lomax. Van een blanke jury kreeg Johnson Hinton voor de rechtbank een schadevergoeding van 75.000 dollar toegekend. Dat gebeurde, omdat men de macht van het gesloten front der Muslims had onderkend. Malcolm X. de man, die nu dus met de groepering heeft gebroken, heeft die macht geconsolideerd, samen met de zoons en schoonzoons van Elijah Mu hammad, die in de organisatie belang rijke plaatsen innemen. Eén hunner heeft In Cairo gestudeerd en Elijah zelf heeft een pelgrimstocht naar Mekka ge maakt. Dit ondanks het feit, dat zijn „religie" wel heel ver van het Moham medanisme af staat. De leiders zul len zonder twijfel de touwtjes strak in handen nemen, nu door het uittraden an Malcolm X een crisis In de gclcde- •n is ontstaan. Deze afgescheiden ..Brother Minis- r" is als Malcolm Little in 1925 in Omaha geboren. Ook hij was de zoon een Baptisten-predikant. Hij was jaar oud. toen de Ku Klux Klan zijn ouderlijk huis plat brandde. Zijn va der, aanhanger van een negergroepe ring, die alle gekleurde Amerikanen naar Afrika wilde terugvoeren, werd, volgens Malcolm, door blanken ge lyncht. Hij werd in een tehuis opge voed en op 16-jarige leeftijd verscheen als „Big Red" in de onderwereld New York. Hij maakte zich schul- ïan souteneurschap, aan roof en aan nog veel meer dingen. In de gevange nis werd Malcolm Little tot Black Mus lim bekeerd. Van de ene dag op de an dere werd hij een puritein, die rookte, noch dronk en zeer streng ging leven. Zo bleef hij tot heden. En in hem kreeg Elijah Muhammad zijn belangrijkste en kundigste pleitbezorger. De Black Muslims hielden zich afzlj- g van alle pogingen van hun ras genoten voor gelijke rechten. Zij mar cheerden niet mee naar Washington. Zij wachten tot „the word is given", het sein voor de oorlog van Armaged don gegeven zal worden. Op die oorlog van Armageddon hopen de Muslims. Ze rekenen er op. dat hun zwarte Allah spoedig dat teken zal geven, via the Honrable Elijah Muhammad. Dan zullen de blanke duivels van de aardbodem worden weggevaagd.... Tien jaar geleden haalde men in Amerika de schouders over deze ,.hum- bug'* nog op. Nu is men geneigd, de waarschuwing, die in de kracht van de Black Muslims besloten ligt, niet maar zo langs zich heen te laten gaan. Want men weet niet, hoevele duizen den negers zullen meemarcheren, als Elijah Muhammad het sein geeft. Zo vormen de Black Muslims een extra dreiging op de achtergrond van alle eerlijke wederzijdse pogingen tot inte gratie der rassen. En beide partijen houden er geducht rekening mee. De grote vraag is nu, of Malcolm X er in zal slagen de afbrokkeling der Black Muslims en de stichting van een eigen groep te verwerkelij ken. Dat zou de invloed der Muslims, die zij onwillekeurig op iedere neger in de Verenigde Staten hebben, aan zienlijk doen dalen. Louis E. Lomax gelooft zelfs, dat Malcolm X in staat zou zijn een senaatszetel te bemach tigen, als hij in het juiste district can- didaat zou worden gesteld. De Mus lims gaan uit principe niet naar de stembus, maar wat zullen zij doen, als Malcolm X (die nu wellicht weer Malcolm Little wordt hun candidaat zou zijn? de Zal de hechte organisatie der Zwarte Moslems nu uit elkaar vallen? Er zul len vele Amerikanen zijn, die daarop vurig hopen, zowel blanken als negers, want dit merkwaardige genootschap werd door velen terecht of ten onrechte als een soort I enhangcr van dc Ku Klux Klan gezien. In beide kampen werd de macht van deze groep gevreesd. Men kende hun aantal niet. Schattingen lieper en lopen nog uiteen van 100.000 tot een half mil joen. Stuk voor stuk zijn de aanhan gers mensen, die niets voelen voor de integratie, waarvoor de verschillende Amerikaanse negerorganisaties strijden De Idee, dat zij het superieure ras zijn. is als het ware door de leiders psychologisch in hun geest gemokerd. Ds. Martin Luther King L in hun ogen een blank-vazal, die zo nu en dan een klein tekentje van de welwil- I De bekende trompet tist Louis „Satchmo" Armstrong wordt in een ziekenhuis te New York behandeld voor een ader ontsteking in het linker been. Men verwacht dat de 63-jarige patiënt over enkele dagen naar huis zal kunnen gaan. I Premier sir Alec Dou glas-Home is voor de eerste keer grootvader ge worden. Zijn dochter, mevrouw L. A. Wolf Murray, heeft een doch ter gekregen. De 22-jarige gewezen luchtvaartstewardess, Frances Miriam Crewn- shaw, een knappe brunet te „met het natuurlijke Amerikaanse uiterlijk", aldus haar collega's, is gisteren getrouwd met de multimiljonair Peter A B. Widener, 39 jaar. groot liefhebber van dc paar- desport, wie een erfenis wacht van 100 miljoen dollar. Het is zijn derde huwelijk. De Romeinse brandweer heeft gisteren gestaakt uit protest tegen over werk en onderbetaling. Maar, zoals gewoonlijk, was er geen brand te be strijden. Sinds de dagen van Nero heeft Rome geen echt spectaculaire brand gekend. Er is echter vol op ander werk voor de brandweer zoals: onder gelopen kelders, verdrin- kingsgevallen in de Ti ber, katten die uit bomen moeten worden gehaald en instortende muren. De staking begon gisternacht om twaalf uur. De brand weerlieden lieten wel een noodploeg in dienst om uit te rukken als er wer kelijk iets zou gebeuren. Nicholas Manousso is de meest talentvolle „vodjesschilder" ter we reld. Hij maakt schilde rijen van kleine stukjes gekleurd textielafval, die hij op karton plakt. Als men ze niet van dichtbij bekijkt, lijken de schilde rijen precies het werk van een schilder, die zich van olieverf bedient. De voorstellingen zijn veel soortig: portretten, stil levens, zeegezichten er taferelen uit het stadsle ven. De 53-jarige Ma nousso is vertegenwoor diger van Britse textiel firma's in Griekenland. Manousso is twee jaar ge leden met het lapschil deren begonnen. kan ik u nog niet vertellen de tiid nog niet. Ik ben uw broeder U hebt mij nog niet in mijn koninklijke klederen gezien... En langs de huizen verkocht W. D. Fard de zijde, die af komstig heette te zijn uit het stamland der negers, Afrika. W. D. Fard werd voor vele mensen in het ghetto van De troit „de profeet". Zich baserend op hem te pas komende bijbelteksten, (en niet op de Koran, zoals men eigenlijk mocht j me Fard maar al te graag slikten. In de wildernis De marskramer In zijde °-at zijn snel in omvang groeiende volgelingen te ver staan, dat het eten van varkensvlees uit don boze was. Dit on-cine dier wordt ook in het land van uw vad" niet gegeten, zei hij. Dat was nog Moham- nedaans dogma, maar met gloed vertel- le hij ook over zijn mi'Me, hem door Mekka opgedragen, „het brengen van vrijheid, recht en gelijkheid aan de zwarte mensen, die 'n de wildernis van Noord-Amerika moeten leven, omgeven en volkomen beroofd van alles door dc (blanke) hol-bewoners." Hij hamerde steeds op hetzelfde aam beeld. Als de negers zijn vorm van de Islam omhelsden, zou spoedig, héél spoe dig een einde komen aan de beheersing der wereld door de blanke duivels. Dan zouden de negers de plaats kunnen in nemen. die hun rechtens toekwam. Zij /ouden de wereldheerschappij krijgen. Dat klonk de luisteraars als muziek in de oren. Zij leefden in die crisisjaren in de sloppen van Detroit, hongerige mensen, die vernederd en verbitterd waren, omdat de blanken van het noor den weliswaar over gelijkheid spraken, maar in deze tijd van werkloosheid maar al te graag baantjes van negers afpak ten om zelf aan de arbeid te kunnen blijven. De redevoeringen van Fard. die al spoedig de eerste „tempel van de Is lam" had geopend, kwamen steeds op hetzelfde neer: de blanke is niet tc vertrouwen en de neger moet zich be wust worden van zijn hoge afkomst en van zijn eigen schitterende geschiedenis in Afrika en Azië Eén van de bekeerlingen, die Fard in Detroit maakte was Eli.'rah Poole. een neger uit Sandersville in Georgia, een zoon van oen Baptistenpredikant. Poole werd de eerste prediker van de tempel, die de beweging in Chicago op- Prijsniveau zal moeten stijgen De EEG-commissie heeft gis teren in Brussel de voorstellen bekend gemaakt die moeten lei den tot een gemeenschappelijk beleid voor suiker in de gemeen schap. De voorstellen vormen een onderdeel van het gemeen schappelijk landbouwbeleid in de gemeenschap en zijn gebaseerd op -regelingen die reeds gelden voor de gemeenschappelijke markt voor granen. In de EEG zijn de suikerprijzen thans het hoogst in Italië en het laagst in Nederland. Over de hoogte van dc komstige prijs wordt echter in de ordening niet gesproken. Wel is me kringen van dc gemeenschap van mening dat het niveau zal moeten stijgen in dien dc gemeenschap In eigen behoefte wil voorzien. Dat betekend dus bijvoor beeld voor Nederland een verhoging van het prijsniveau. De ontwerp-verordening beoogt een stelsel van prijzen voor suiker waarvan de hoogte wordt gewaarborgd door het toe passen van heffingen en subsidies bij de invoer in het handelsverkeer en van hef fingen en restituties bij de uitvoer. De commissie stelt voor het prijzenstelsel reeds met ingang van 1 juli 1964 tc doen ingaan voor Italië cn met ingang van 1 oktober voor de overige vijf EEG- landen De prijzen zullen voorlopig nationaal door e'k van de zes landen worden gesteld om met een jaarlijkse ver dering van de verschillen daartussen in 1970 tot een gemeenschappelijke prijs te komen, dlaus het ontwerp suikerver- James Hoffa, de voorzitter van de machtige Amerikaanse vakbond voor vrachtautochauffeurs, is gisteren tot acht jaar gevangenisstraf veroor- ordening van de commissie van de EEG.deeid. omdat hij getracht zou heb- De verordening wordt van toepassing ben een jury van een Federale recht op ruwe en witte beelwortel- en riete-'bank te beïnvloeden. Hem werd te- suiker, suikerbieten melasse en (oniJi- cen boele opgele-d van 10.000 X". h,ï.k°: groenten met suiker, bevroren of gecon- knjgen. De maximum op te leggen fijte vruchten met suiker, vruchtesap, straf was tien jaar. Hoffa verklaarde jam en gelei. dat hij in hoger beroep zal gaan. 1468). In ons land zijn weliswaar geen volledige skeletten van dc mammout gevonden, maar deson danks zijn de fossiele beenderen van dit dier in de pleistocene gronden van Nederland verre van zeldzaam. Ook uit de grote rivieren en uit zee (Scheldemondingen, Doggersbank) zijn herhaaldelijk kiezen en beende ren van de mammout opgevist. Bij de zandafgravingen te Maarn worden nog vaak restanten aangetroffen en ELF REGLES INLAS bij de Lingedijk te Heukelom Is des tijds een gehele schedel gevonden die zleh thans be- ■Indt In het Tey- TOCH IS '•FT ZO! ler's museum in Haarlem. Dat In ons land geen volledige ske letten zijn gevon den. zal wel in hoofdzaak moeten worden toegeschreven aan het feit dat de kadavers hier bij overstro mingen uit elkaar spoelden. Andere landen staan er wat dit betreft gunstiger voor en zonder overdrij ving kan gerust worden gezegd, dat in Europa en Noord-Azië, waar de mammout gedurende het diluviale tijdperk heeft geleefd, dc overblijf selen van zeker honderdduizenden mammouten zijn gevonden. Alleen in een zo klein gebied als Zwaben zijn sedert het jaar 1700 bijna 3000 skeletten of delen van skeletten op gegraven. De Doggersbank hebben we in dit verband reeds genoemd, dit gebied dat oorspronkelijk plaats hebben betekend, maar de he le dierenwereld is uiteraard ten on der gegaan toen de Noordzee ook de Doggersbank overstroomde. Dat in deze buurt talloze restanten van voorhistorische dieren worden opge vist. is dus wel begrijpelijk. Ook worden wel restanten van kleine groepen mammouten bij el kaar aangetroffen, zoals bij Cann- stadt In Würtenberg, waar de over blijfselen van 15 mammouten bijeen werden gevonden. Om dan nog maar niet eens te spreken van Siberië, Midden- en Zuid-Italië, Zuid- Frankrijk en Rus land, waar de mam- mout vondsten bui tengewoon talrUk zijn geweest. het tela nd mdere positie Eur i het nivi bij- begon tc stijgen en liet ge bied van de Noordzee onderliep, waarna de Doggersbank van hel vasteland geisolo-rd werd en enige tijd als eiland bleef voortbestaan. Dit terrein moet destijds voor dui zenden dieren een laatste toevlurhte- Nn was de mammout In het ai- emeen weinig groter dan de huidt- ge olifanten, maar zijn sterk gebo gen slagtanden konden 4'i tot 5 m Ung worden en hadden een dikte van 30 cm, zodat zij een geweldig ge wicht (100 a 125 kg.i aan Ivoor be tekenden. Het aantal slagtanden van dit dier dat in Europa en Noprd- Azlë werd gevonden, was dan ook zó groot dat reeds in het jaar 500 v. Chr. een levendige handel in fos siel ivoor werd gedreven van Sibe rië op China. Sterker nog. al het oud-Chlnese Ivoor en liet meeste Europese ivoor uit de 16de en I7de eeow is afkomstig van de slagtan den der mammouten dus niet van olifanten Naar schatting hebben se dert 500 v. Chr. ongeveer 20.0«M» mammout-slagtanden hiervoor ge diend. Waarna wc beland zijn bij de pri mitieve holenmens, die een veel nauwkeuriger waarnemer blijkt te zijn geweest dan de latere kuituur-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5