Sassenheims chr. mannenkoor zong in Gereformeerde kerk VOORSCHOTEN «1 VLEET Tentoonstelling over ruïne Dever te Lisse gaat zaterdag open PSV-team is ongewijzigd Spasskv won zonetoernooi heeft een zeer oude geschiedenis Vele kandidaten voor Nederlandse damtitel VISS€RUNIEUWS BIJ DE Nederlandse militairen sterker dan Noren (4-1) NIEUWE LEIOSE COURANT WOENSDAG 11 MAART 1961 SASSENHEIM Het Sassenheims Chr. Mannenkoor gaf, onder directie van Joh. C. de Vries, zijn jaarlijkse uitvoering in de Gereformeerde kerk Mevrouw Caroline van Dorp-Van Heiningen zong. als vaste medewerkster, sopraansoli, al of niet met het koor gecombineerd Piet van Zoen begeleid de aan de vleugel en Simon de Zee (Pauluskerk Oegstgeest) bespeelde het orgel. Men krijgt in deze ruime kerk altijd het gevoel, dat de zangers door de akoes tiek niet naar hun verdiensten wordei beloond en dat het bijzonder moeilijk, zc niet onmogelijk Is, de ruimte naar wens en eis te beheersen. Het dappere, twin- tighoofdige mannenkoor moest het ten minste dan hier, dan daar ondervinden Trainer van Ziiricli weet 't (nog) niet Zürichs trainer, Louis Maurer, hield zich van de domme. „Het zijn alle spelers over wie ik beschikken kan en hij haalde de schoude' s op. Maurer worstelt met problemen Welke spelers moet hij vanavond te gen PSV inzetten om met succes ie sprong naar de halve fmales van het toernooi om de Europa-Cup. waar voor tenminste twee doelpunten no dig zijn, te kunnen maken? Maurer is reeds een sombere figuur Hij lijkt wel een zeer beproefde man. die de last bijna niet dragen kan. Feller of Brizzi, von Burg of Ruefli, Meyer of Fry? Hij staat voor een moeilijke keus. vooral wat betreft de bezetting van de middenvoorplaats. Immers, nu moeten er doelpunten komen, willen de Zwitsers PSV nog overvleugelen Juist daarom is de centrale plaats in de aanvalsliuie zo belangrijk. „Woensdagmiddag. dan weet ik meer..." Volgens insiders heeft Maurer echter zijn keus al bepaald en zal nel elftal van FC Zurich in het Letziggrund- stadion als volgt aantreden: doel: Schley: achter: Staehli en Stierli; midden: Leim- gruber, Brodmann en Kuhn; voor: Brizzi Martinelli, Rueflie, Sturmer en Fry. Mid denvoor von Burg. die momenteel niet in zijn beste vorm steekt en ook in Eind hoven niet kon imponeren, zou Maurer dus hebben laten vallen voor de jonge, beweeglijke Ruefli van wie men vooral verwacht dat hij minder remmend zal werken op de aanvalsacties van zijn medespelers. PSV-trainer Bram Appel heeft deze problemen niet. Op een van de byterrei- nen van het stadion hebben zyn jongens dinsdagmiddag onder de voorjaarszon een lichte training gehad. Bram Appel zal tegen de Zwitsers dezelfde ploeg in het veld brengen als de vorige week Id Eindhoven, te weten: doel: Bals; achter: Donners en Kempers; midden: Van Wis sen, Wiersma en Brusselers; voor: Oiesen. Hocnen, Theunissen, Allemann en Ver- Job de Vries leidde zijn kleine in over ive en bedoeling eensgezinde koor met /astheid en Intelligentie. Hij wist de zui- /erheid te handhaven, de klank be- ichaafd en de voordracht bedachtzaam houden. De mannen, kennelijk in aller lei zaken door hem onderricht, letter tipt op de leiding en wijken niet uit. Een uitstekende introductie was psalm 42, van en in de zetting van Louis Bourgeois, Calvijns geniale medewerker. Dit vertrouwenwekkene begin werd loor „Paree mihi Domine" voor koor en sopraan van de laat-achttiende eeuwse Vlilanees Ambrosio Minoia (17521825) gevolgd. Edele devote muziek met toch ?en jeugdige inslag. Dit werk lag het koor én de zangeres bijzonder goed, om- lat het hier aankomt op klankschoon èn ngetogenheid. We zouden niet graag beweren, dat hel .oor in Beethovens „Gottes Macht und Vorsehung" en „Die Ehre Gottes aus .ier Natur" en Schuberts „Die Allmacht" tekort schoot, wat betreft de kunst van goed zingen. Maar de tempo's werden, onze mening, wat te langzaam geno- (..Die Allmacht" klonk er zelfs Ook Bronslein en Stein naar A'dam Het zone-schaaktoernooi in Moskou waarin zeven Russen speelden om drie plaatsen in het interzone-toernooi, is ge wonnen door Boris Spassky. die uit 12 ronden 7 punten behaalde. De 2e plaah wordt gedeeld door David Bronstein en Leonid Stein, de Russische kampioen Zij behaalden elk 6',è punt en plaatsten zich dus met Spassky voor het interzone- toernooi in Amsterdam. De eindstand luidt verder: 4 Kholmov 6 pnt., 5 en 6 Korchnoi en Suetin, beide 5V2 pnt, 7 Geiler. 5 pnt. Kuiistrijden Marika en Hans werden proj De tweevoudige wereldkampioenen kunslrijden het Duitse paar Marika Kilius en Hans Jurgen Baumler. zyn tol de profrijen toegetreden Gistermiddag ondertekenden zij twee contracten, een voor de Wiener IJsrevue en een voor Holiday on ice. Vanaf 1 september 1964 rijden zij voor de Weense IJsrevue en van 1 september 1965 voor Holiday on ice. Maar voordat het zover is. zullen zij samen een film maken en enige platen vol zingen. Tennis Drie van de vier Nederlandse tennisspeelsters, die deelnemen aan het internationale toernooi te Cannes heb ben de tweede ronde van het dames enkelspel bereikt. Betty Stoeve won met 6_o, 61 van de Franse mevrouw Beau- gon, Trudy Groenman versloeg mej Augier (Frankrijk) met dezelfde cijfers en Elk Krocke zegevierde na zware strijd met 26, 64, 86 over de Britse mej. Owen. Anja Lepoutre was de enige, die een nederlaag leed Zij verloor met 36. 6—3, 7—9 van de Engelse mej Percival. ?nigs fragmentarisch door) en de span- ïing, de vervoering, de kracht van de iccenten bereikten niet de gewenste graad. Beethovens „Opferlied" en méér nog Schuberts „Das Dörfchen" konden deze lehoedzame. Ingetogen behandeling be ter verdragen. Het koor besloot met een mooie tevens verantwoorde uitvoering van Verdi's „La Vergine degli angeli" en als hoogtepunt van zijn concert, het drinklied uit de opera „Ernani" van dezelfde componist. De rappe zegging, de goede intonaties en de steeds beheerste klank waren zeei Mevrouw Van Dorp zong aria's van Handel („Care selve" uit Atalanta) en Mozart (uit ,.Le nozze di Figaro') niel alleen welluidend (zc heelt een hee' mooie stem), maar ook gevoelig muzi kaal. Bachs bekende lied „Dir dir Je hova" (met de riskante, wijdgespreide weelderige melodische lijn) kreeg een minder sterk sprekende vertolking. Piet van Zoen speelde weer technisc) voortreffelijk, helder en stijlbewust Diano. Simon de Zee konden we zee* waarderen in een koraalvoorspel en eei m-eludium en fuga van Bach Gebhardts bekende Hymne zong he* koor, met orgelbegeleiding, tot besluit Joh. van Wolfswinke VALKENBURG Donderdag om t uur hoopt de heer J. van Woerden ui' Stolwijk in zaak De Vries voor de Her- vormd-Gereformeerde Evangelisatie een spreekbeurt te vervullen. Gevraagd per 6 april LEERLING-BANKETBAKKER en 3e BANKETBAKKERS-BEDIENDE Banketbakker^ W. DEN BULK CO Varkcvisserstraat 37 Telefoon 2294 Katwyk a. Zee WAT IS HET VERSCHIL tussen „Kerkchristenen" en „Pinksterchristenen"? Luister morgenavond naar het antwoord lijdens de openbare bijeenkomst in de UNI-zaal. Aanvang 8 uur. Toegang vrij. Bloembollencultuur Sassenheim SASSENHEIM De afdeling Sassen - heim van de Kon. Alg. Ver. voor Bloem- jollen cultuur hield maandagavond in .Het Bruine Paard" een korte vergade ring Men besloot de huidige secretaris- jenningmeester, de heer H. A. G. de Ie Maar uit Heemstede, voor te dragen al.' voorzitter in de vacature ontstaan door het vertrek van Jhr. O. F. A. M. Vispen tot Pannerden. VOORHOUT De afdeling Voorhout van de rooms-katholieke arbeidersver eniging St. Deus Dedit heeft haar zestig jarig bestaan gevierd. Twee van de op richters, de heren J. v Kampen en C. van Dam. werden tijdens de feestelijk heden gehuldigd Zij ontvingen het ere lidmaatschap van de afdeling, benevens een geschenk. Zeven leden kregen we gens hun veertigjarig lidmaatschap het gouden insigne. Negen leden ontvingen voor hun trouw lidmaatschap van 25 jaar Tennis Tom Okker heeft gisteren ir ie eerste ronde van het tenniskampioen ?chap van de Oranje-Vrijstaat dat ir Bloemfontein wordt gehouden in twee ••ets van de Zuidafrikaan Rohan Sum mers gewonnen. De cijfer waren: 62 5—3 Engelse league Voor de eerste di visie van de Engelse lague werd gister avond slechts één wedstrijd gespeeld Burnley versloeg op eigen terrein Lei cester City met 2—0 VOORSCHOTEN Voor een talrijk en aandachtig gehoor heeft drs J. L. van der Gouw gisteravond in de ontmoetingsruimte bij de dorpskerk een lezing gehouden over de historie van Voorschoten. De geschiedenis van Voorschoten behoort tot de oudste van het land. Toen Voorschoten b v reeds een welvarende plaats was, was Wassenaar nog een kolonie van strandjutters en huurkoetsiers. ruïnes. In 1574 namen de Staten van Holland het heft in handen. In dat jaar beslisten zij, dat de enig toegelaten gods dienst zou zijn de gereformeerde religie De Rooms-Katholieke godsdienst werd verboden. De rooms-katholieken werden daarmee tot tweederangs burgers gede gradeerd. Na plm. 10 jaar was de dorps kerk weer opgebouwd, zij het tn veel kleinere omvang dan de vorige. De eer ste twee predikanten in Voorschoten geestelijken die in Leiden buiten de deur waren gezet. Onder meer had den zy zich verzet tegen dc viering van het kerstfeest Zij preekten hier lussen 1584. Vreemde kerkelijke toestanden De geschiedenis van Voorschoten is met duidelijkheid nog na te gaan tot olm 1000 n. Chr. De bevolking vestigde zich op de strandwallen, plaatsen die op natuurlijke wijze tegen overstromingen waren beschermd en waar ook Rijswyk ontstond. Er omheen lagen veenmoeras- sen, ook tussen Voorschoten en Wasse naar. Daar doorheen werden wegen aan gelegd. waarvan de oudste de Papeweg is. Deze weg was er dus al ten tijde van de graven uit het Henegouwse huis '1300-1400). De graaf van Holland delegeerde het overheidsgezag aan plaatselijke heren, in Voorschoten aan 'de familie van Voor schoten. Deze familie moest later onder de politieke druk van de heren Wassenaar verdwijnen. Van geld ws die tyd geen sprake Men leefde wat men zelf produceerde. De dorpen, geïsoleerd liggende ii wildernis en met elkaar verbonden door een weg (van Vlaardingen naar Egmond) waren in elk opzicht geheel afhankelijk van hun heer. De kerk was een particu liere onderneming var» de hofheer. die in zijn eentje kerkvoogd speelde. Hij had het laatste woord bij de benoeming van een pastoor. Geenszins beoogde de heer de mensen tot het christelijk geloof te brengen. De kerk was voor hem slechts ^eldbeleeeing. Handel in ambten De handel in kerkelijke ambten ''oreerde. Kwam de heer in finan ciële moeilijkheden te verkeren, dan kwamen de duiten van de kerk er aan te pas De mensen protesteerden niet tegen deze gang van zaken. Men vond het wel goed zo en kon het iver het algemeen wel vinden met de pastoor. Door giften en legaten die de pastoor vaak aan het sterfbed an de patiënt loskreeg, werd de kerk steeds rijker, zodat op den duur vrijwel al het land aan de kerk be hoorde. De kerk was in die tyd veel groter Jan de huidige Achter het altaar was een groot koor. De begraafplaats om de kerk lag vroeger binnen de kerkmuren De Voorschotense paardenmarkt is een overblijfsel van de jaarmarkten uit de middeleeuwen. Die jaarmarkten plaatsten zich later naar de steden, die elke vorm van handel en ambacht zich toetrokken vaak met geweld. Voor schoten bestond daarna alleen nog maar van landbouw en veeteelt. Ter dood veroordeeld In Voorschoten beijverden zich v' de Hervorming Jan van Duvenvoorde Jacob van Wijngaarden Beiden werden door de inquisitie ter dood veroordeeld. De een onttrok zich aan de executie door zich aan te sluiten bij de Watergeuzen de ander door onder te duiken. Na het vertrek van de Spanjaarden, toen Leiden dus was ontzet, restten hier slechts Landhuizen de republiek der ver- r rUk ge worden bewoners van de steden introk ken. Dal bracht een nieuw element in le Voorschotense samenleving van die id in de k«*rk hadden deze lieden een eigen bank met een luifel erboven cn de naam van hun landhuis erop aange bracht. Het volk moest staan. In het middenvak namen de midden standers en de bedienden plaats. Toen de geloofsvervolging waf afzwakte, gin gen de roomse boeren over tot de bouw van een schuurkerk aan de Leidseweg waar een ..gehuurde" Jezuiet hun voor ganger werd In de Hervormde kerk deelde de ambachtsheer de lakens uit; de plattelandsbevolking had geen enkele stem in het kapittel Hij benoemde de organist, de dominee, de onderwijzer (die tevens koster en voorlezer was) Na de pauze bestond er gelegenheid tot he» stellen van vragen. VOORSCHOTEN - De hier ter plaatse gehouden collecte ten behoeve van de Groesbeekse tehuizen heeft f 1193.70 op gebracht. LISSE Zaterdag zal de burgemeester van Lisse, mr. Th. J. de Graaf, een tentoonstelling openen, georganiseerd door dc Stichting Dever, die te bezichtigen zal zijn in de grote zaal van het parochiehuis in de Bond- straat van 14-22 maart. Misschien vraagt men zich af: wat moet nu over deze ruïne werden tentoongesteld? Men heeft echter zoveel materiaal we ten te vergaren, dat men zelfs tot selectie moest overgaan. Slechts enkele inzendingen willen we semen. Niet minder dan 12 schilderijen t de Lakenhal te Leiden zullen naar Lisse komen, voorts de stoel van Jaeoba van Beieren uit de St. Joris Doelen te Noordwijk. Kostbare handschriften uit de Koninklijke Bibliotheek, bijdragen uit iet Rijksarchief: een leenboek van de firma Coebergh uit Haarlem uit 1375; veel prenten uit de archieven van de ge- neenten Haarlem en Leiden: een atlas van alle gemeenten van Hoogheemraad- ;chap Rijnland, daterend Uit 1615. De Rijksdienst voor verspreide kunst voorwerpen heeft medewerking toege legd. evenals vele andere overheidsin stanties. terwijl ook het gemeentearchief van Lisse een belangrijke bijdrage le vert. Het Kon. Genootschap voor ge slacht- en wapenkunde zal materiaal in zenden, er zullen scherven te zien zijn de tijd van de Batavieren, voorts een Jacoba-kannetje en scherven uit de tijd van Johan van Matenesse. Bovendien zal de heer Dijkstra, valkenier te Heemstede, zaterdag een demontratie geven met le vende valkeiv Verleden Het geslacht Dever wordt voor het eerst genoemd in 1221. Misschien woon de men toen in de oude achtkantige to ren, die in 1624 werd uitgegraven bij de Ringsloot van de Lisser Poel. Men hoort van Conrard Dever. Gerrit Dever en zijn zoon Gerrit, de houtvester van Holland Deze huwde de dochter van Reinier van Heemstede. Hun zoon Reinier Dever bouwde omstreeks 1380 de muidige woontoren. Reinier behoorde tot de meest toegewijde vasallen van graaf Al- brecht. Van 1587 tot 1622 woonde op Dever Het toernooi om het Nederlands damkampioenschap. dat vrijdag in Amsterdam begint, belooft uitermate spannend te worden. Voor Piet Roo- IJMUIDEN De haring en de makreel hebben zich steeds meer terug getrokken van de >9 NB. Weliswaar konden sommige schepen nog trekken doorgeven van 50 manden maar deze stonden in geen verhouding tot dc resultaten die men verleden week op zijn conto kon schrijven. Een paar weken geleden zou men best in zijn nopjes zijp geweest met de huidigc totalen maar door dc recente successen is men verwend. Overigens heel' een groot aantal schepen deze contreien de rug toegekeerd om het in noor delijker gelegen regionen te gaan proberen Daar komen ook nog makreel en haring voor maar ook rondvissoorten zoals kool vis, kabeljauw en schel Over de tot nog toe behaalde resul taten druppelt weinig nieuws binnen en wij moeten dus aannemen dai hei niet zo slecht gaat. Zoals al eerder in deze rubriek werd betoogd, betekent in de visserij zwijgen goud of met andere woorden: zodra een schipper een goed „stekkie" heeft ontdekt, bepaalt hij zich in zijn gesprekken met de wal en op de onderlinge golf tot wat gemeenplaatsen zonder op visserij gebied het achterste van de tong te laten zien. De loggers en kotters die aan de IJmuider maandagmsrkt hebben gelegen zyn zo zoetjes aan allemaal weer op hun operatieterrein aangekomen. In de af gelopen nacht vielen de tongvangsten niet tegen. Gemiddeld bracht men hei tot 30 kilo per trek plus een mand of tien andere vis. hoofdzakelijk schol. Overdag was de tong niet zo willig, de beste trek ken brachten toen ongeveer 20 kilo aan boord met als bijvis een mand of acht schol en wijting. Een enkele gelukkige kon bovendien een paar kabeljauwen in zijn netten verstrikken. Wat er was in de hallen, waarvan 90 kisten schelvis 20 kisten radio. 520 kisten wijting, 80 Kisten gul en kabeljauw, 980 kisten kool vis, 4300 kisten haring. 3280 kisten ma kreel, 1100 kisten schol. 60 kisten tarbot. 110 kisten diversen. 1100 stuks styve ka Oeljauw en 19.000 kilo tong. De niet af latende stroom haring en makreel zit de handel langzamerhand tot aan de nek Gelukkig blijven de viseonservenfabrie- ken goede klanten, anders zou van een catastrofale situatie gesproken moeten worden. Nu beperkte de schade zich toi 1400 kisten haring en makreel die de op vangprijs niet konden halen. Zij weiden naar de vismeelfabriek verwezen. Vandaag aan dc markt Voor de woensdag- en donderdagmarkt in Umuiden lagen al van maandag m de Vissershaven de KW 8 Deining met 1005 kisten, waarvan 400 kisten haring, 570 kisten makreel. 10 kisten wijting, 20 kisten koolvis, 5 kisten diversen. De KW 159 Marian Ellen met 1750 kisten waarvan 775 kisten haring. 800 kisten makreel. 75 kisten wijting. 40 kisten gul en kabeljauw. 60 kisten koolvis. de HD 75 Michiel met 1200 kisten waarvan 800 kis ten haring, 170 kisten makreel, 30 kisten ichelvis. 100 kisten wijting, 25 kisten gul >n kabeljauw, 50 kisten koolvis, 25 kis- en diversen en 580 stuks stijve kabel- auw, de SCII 171 Cornells Vrolijk mei 1500 kisten waarvan 750 kisten haring. 720 kisten makreel, 30 kisten diversen de VL 153 Liesjc cn Rutger met 800 kis -aarvan 500 kisten haring, 350 kisten makreel en 50 kisten diversen. In Scheveningen In Scheveningen weiden aangevoerd kisten schelvis. 200 kisten wijting, 40 isten gul en kabeljauw. 110 kisten kool- is. 3000 kisten haring, 650 kisten ma kreel en 25 kisten schol. Vlsse In 1962 heeft de gemeente Velsen ruim :n ton uitgegeven voor uitbreiding en verbetering van de gemeentelijke school vissery en scheepvaart, waardoor deze onder meer werd verrijkt met een ine Daarmee is de uitbreiding van de school nog niet voltooid. Er moeten nog twee lokalen bijkomen en een boten- berging. Om hiervoor de plannen te kunnen uitwerken is op de begroting een krediet uitgetrokken van f 5.000. EEG. Uit een kortelings verschenen over zicht van de E.E.G. blijkt dal de ge meenschap in 1962 675 400 ton vis heeft in gevoerd De uitvoer bedroeg 276 100 ton Van de ledenstalen kan alleen ons land op een uitvoeroverschot bogen, name lijk 145 600 ton. In het verslagjaar ging 175.600 ton Nederlandse vis over de grenzen. Hiervan belandde 132.200 ton ol 75.3 percent in de andere EEG landen De overige leden-staten hadden een in voeroverschot, West-Duilsland van 193.400 ton, Italië van 156.100 ton, Frankrijk van 126700 ton en België en Luxemburg van 68.700 ton. Van de invoer kwam 199.500 ton of 29 5 percent voort van de handelsuitwisse lingen tussen de parlnerlanden, 245.200 ton of 36.3 percent werd gekocht by di Europese Vryhandelszone. 230.700 ton o: 34.2 percent werd geleverd door derde landen. In vergelijking met 1958 jaar waarin de EEG gestalte kreeg stegen de invoeren in 1062 met 219. ton of 48.1 percent. Men kon vooral i grote stijging van de aankopen bij de derde landen waarnemen (109.400 ton) de Vrijhandelszone leverde 75 300 ton ol 44.3 percent meer. de onderlinge invoer ging slechts met 34.600 ton of 21 percent omhoog. zenburg, de kampioen van 1963. zal seer moeilijk worden om zijn tite met succes te verdedigen, want de con currentie is groot. Zijn gevaarlijkste tegenstander is waarschijnlijk de Haar lemmer Wim de Jong, die vorig jaai niet van de partij was maar in hei onlangs gehouden internationale toer nooi te Hoogezand de beste Nederlan der was. Te verwachten valt voorts, dat ook rou- niers als Bergsma vorig jaar op de valreep verslagen door Roozenburg Bom. Van Dijk en Gordijn weer een rol betekenis gaan spelen. Mei belang stelling wordt uitgezien naar de come back van de IJmuidenaar Laros, die na n afwezigheid van vele jaren zijn ge- k weer eens gaat beproeven. Voor de ide nieuwelingen in het gezelschap de Fries Auke Steensma en de Leidse student Bronstring. lijkt niel veel eer te zijn weggelegd. De strijd om dc titel za. te feller worden, aangezien de nieu- kampioen het recht verwerft om deel nemen aan het toernooi om het we reldkampioenschap, dat in de Italiaanse stad Merano wordt gehouden. Mogelijk valt ook nummer twee deze eer te beurt De deelnemers aan het toernooi, dat •t en met 5 april zal duren, zijn: P 3ergsma (Roordahuizumi, J. M, Bom TJsselstein). E P. Bronstiung (Leiden) r. G. E. van Dijk (Bennekom), F. Gor- lijn (Den Haag). J. W Hobbelen Vught), D. de Jong Groningen W. de Jong (Haarlem), H Laros (IJmuiden), F Okrogelnik (Heerlen», drs P Roozen burg (Haaksbergen». W. v d Sluis (Am sterdam). H van Silfhout (Bennekom) H. van Snippenburg (Utrecht). A Steensma (Drachten) en M L. Vos (West broek). jonker Johan van Matenesse. Tussen 1631 cn 1634 bouwde de toenmalige Heer van Dever, jonker van Schagen, het grote voorbuis. dat wy kennen van de afbeel dingen voor Roelof Bogbem in 1647. Via het geslacht Van Scherpenzeel van Rumpt vererfde Dever op het geslacht .ieereinan van Zuydywyck, aan wie het jude slot tot 1949 heeft behoord., in 1949 kreeg de gemeente Lisse vooréén gulden de ruïne, waaraan verbonden de plicht tot instandhouding. Vóór 1949 is Dever verkocht geweest. Altijd is het door overertving binnen de Tamilie gebleven. De Stichting Dever leeft deze traditie willen voortzetten loor aan de laatste Heer van Dever, Max baron Heereman van Zuydtwijck, het jeschermheoischap van de Stichting aan tie bieden. Toekomst Op 28 maart 1963 is bij notariële acte de Stichting Dever opgericht, die ten doel heeft het huis Dever te behouden en te restaureren. In het zich sterk uitbrei dende Lisse wil men om Dever een groe ne zóne houden met de woontoren* als centraal punt. Een plek, zó vol historie die bovendien zo'n unieke plaats heeft temidden van de opdringende bebouwing mag niet verloren gaan vindt men. Ieder is in de gelegenheid toe te treden tot de kring van ..Vrienden van Dever". De stichting wil de „vrienden van De ver" bij alle activiteiten nauw betrekken en met lezingen voorlichting geven over de geschiedenis en het herstel. Het vraagt fantasie de oude toestand te la ten herleven. De woontoren van de ruïne Dever is één van de vele die stonden aan de voet van de binnenduinen. aan de rand van visrijke poelen en de on toegankelijke moerassen. Van al de klei nere burchten is alleen Dever overge bleven. Volgens deskundigen een zeld zaam en waardevol monument met uit- :onderlyke vorm. De bodem rond de burcht herbergt nog de resten van een aude voorburcht met bijgebouwen. Sclietsplan Als eerste daad heeft het bestuur van le Stichtirg Dever aan de architect P. van der Sterre opdracht gegeven een basisplan voor restauratie te ontwerpen. Na restauratie, mogelijk later met voor burcht en bijgebouwen, zou Dever kun nen worden gebruikt voor culturele doeleinden, bijeenkomsten en kleine ont vangsten of als gesprekscentrum. De Stichting hoopt binnen niet al te lange tijd tie kunnen zeggen, dat Dever een nieuwe en waardige bestemming heeft gekregen. Het bestuur van de Stichting is als volgt samengesteld: A. M. Hulkenberg, voorzitter, dr. G. A. Kamerbeek, secre taris. notaris B. J. van der Linden van len Heuveli, penningmeester, Hillegom, mevrouw mr. E. C. M. Leemans-Prins, Vrnhera, mej. mr. A. J. Verspille, Leiden, ir. A. F. de Graaf, Corneille F. Jansen. Amsterdam, L. J. van Klooster, Sche veningen, M. J. Meulcman, Heemstede. Ir. A. H J. Paardekooper, drs. A. F. Slootweg. Nu in intergeallieerde eindronde TTET Nederlands militair elftal 1-A heeft weinig moeite gehad zich te plaatsen voor de eindronden van het intergeallieerde militaire voet balkampioenschap, dal in de voor zomer in Portugal .of Turkije zal worden gehouden. De tweede ont moeting met Noorwegen voor 6000 toeschouwers in Leeuwarden ge speeld, leverde onze landgenoten een 4-1 zege op, waardoor onze militai ren onbereikbaar zijn geworden voor België, Marokko en Noorwegen fn tegenstelling tot het duel in Den Haag dat op 11 werd afgesloten, was het ditmaal een eenzydige ontmoeting waarin Nederland een voortdurende meerderheid had dankzij een grotere in zet en een hoger tempo De ruststand 20 gaf bepaald geen uitdrukking van het verschil in mogelijkheden voor beide ploegen. Vooral Geurtsen en Nuninga aonden het uitstekend met elkaar vin den in de Nederlandse voorhoede waarir. rechtsbuiten Lefering een zwak punt bleek. Na twaalf minuten legde Nuninga de bal pasklaar voor de voeten van Geurt sen hetgeen het eerste doelpunt vooi Nederland betekende. Tien minuten later kreeg linksbuiten Vrauwdeunt na een iange solorush van Geurtsen een fraaie kans. Via het lichaam van Jacobs ver dween de bal voor de tweede maal ach ter de werkzame Gysler. Dc schaarse Noorse tegenacties strand de» meestal op het middenveld vooral door liet uitstekende Ingrijpen van links- hall" Vermeulen. Doelman Doesburg hoefde in de eerste helft dan ook zelden in actie te komen. Overwicht Na dc rust werd net overwicht van Nederlana nog groter en de produktivi- teit eveneens Vrauwdeunt na zeven minuten en Nuninga na veertien minuten brachten Nederland op vier lengten afstand. Uit een vrije schop zorgde linksbuiten Seemann na twintig minuten voor het enige Noorse succes. Maar daarna moesten de gasten weer alle aandacht aan de verdediging wijd den, die dank zij het verminderde tempo van de Nederlandse voorhoede de cijfers mgewyzigd kon houden. De stand Nederland Belgie Noorwegen Marokko groep b luidt: 10 17— 4 4 7—7 3 6—12 3 6—13

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7