A-ll gaat de U-2 achterna Tien jaar touwtrekken om overbodig verbod Krachtmeting in Brazilië op vrijdag de dertiende Arbeiders en politie slaags in Madrid Communistische top eiiul maart in Hongarije Uitstervende dieren Jjti een &o#t£e Ruby stond oog in oog met moeder van Oswald s WOENSDAG 11 MAART 1964 Lacerda tart president Goulart SPAAR DE KLEINTJES TOT ZE GROOT ZIJN De Braziliaanse vakverenigin gen hebben vrijdag aanstaande, de dertiende, uitgekozen als da tum voor een grote volksbijeen komst op het plein voor het mi nisterie van oorlog in het centrum van Rio de Janeiro, waar ook president Goulart het woord zal voeren. Het ziet er naar uit dat deze be toging een nieuwe krachtmeting gaat worden tussen gouverneur "Lacerda van het hoofdstedelijke gebied en president Goulart, zijn grote vijand sedert jaren. De eerste reactie op de bekendma king van de bijeenkomst heeft niet lang op zich laten wachten. De gou verneur heeft de betoging verboden. Hij verordende dat vrijdag de dertien de in Rio de Janeiro een rustdag zal zijn, waarmee hij hoopt de bijeen komst haar kans op succes te ontne- dels het grootste stilzwijgen. Men ver wacht dat president Goulart op de bij eenkomst een besluit zal afkondigen dat de regering in staat stelt de landerijen langs de federale wegen te onteigenen voor de verdeling onder de boeren. Dat werd echter niet officieel bevestigd. dat de vakverenigingen Wel zeker met toestemming 0 dag op de demonstratie hun kracht wil len tonen. Ook is zeker dat de president de regering vrij- Gisteravond is het in de Spaanse hoofdstad tot een handgemeen geko- Carlos Lacerda heeft zijn besluiten ge-1 Ten *ussen de politie en 6000 arbei- rechtvaardigd door in een speciaal me-1ders 111 de bal van het gebouw van morandum te zeggen dat de manifesta- de vakbeweging. De ramen van de tie op vrijdag de dertiende een ..pro-i ingang van het tegenover het Pra-i de stijl van de nazi's" zou do-museum gelegen gebouw werden zijn. Hij is verontwaardigd omdat het federale leger de veiligheid van de bij eenkomst. die door de politie van Gua- nabara (waarvan Lacerda gouverneur is) verboden is. zal verzekeren. De gou verneur schrijft dat de communisten, die de president reeds hebben ..inge lijfd". nu ook het leger aan zich willen binden, ..hetgeen de soldaten zal demo raliseren". Hij raadt de „democraten" aan de „belediging geduldig te onder- De centrale regering en de organise rende vakverenigingen bewaren inmid- Tsarapkin in Genève: Amerika moet alle Polarisraketten vernietigen De Russische afgevaardigde op de Ge- neefse ontwapeningsconferentie. Tsarap- kin, heeft gisteren nogmaals aangedron gen op de vernietiging van alle Ameri kaanse Polarisraketten als begin van algehele ontwapening. „De Polarisraket een gevaarlijk wapen, die even moeilijk te controleren is als de duikboten, die een dergelijk projectiel aan boord heb ben", aldus de Rus Hij zei voorts dat de antiraket-raketten echter behouden kunnen blijven samen met een beperkt aantal luchtafweerra- ketten krachtens een door de Russische minister van buitenlandse zaken, Gro- tniko, ingediend voorstel. De Britse afgevaardigde, sir Paul Ma son, verklaarde dat wanneer één partij in het bezit is van antiraket-projectielen „zij in de verleiding kan komen tijdens de ontwapening een aanval te doen". Tsarapkin antwoordde hierop dat dit Britse argument „onthult dat de Weste lijke mogendheden werkelijk streven naar handhaving van het vermogen een kernoorlog te voeren". met flessen kapotgeslagen. De politie verspreidde de betogers, die van mening waren, dat het in de vakbondszetel gehouden derde vakver enigingscongres niet door werkelijke arbeiders wordt bijgewoond. Volgens de betogers zouden de Madrileense arbei ders een minimum-loon eisen van 150 peseta per dag. het stakingsrecht en vrijheid voor de vorming van vakver enigingen. Van welingelichte zijde is te kennen gegeven, dat de betogers merendeels behoren tot een vakvereniging die zo wel communistische als rooms-katholie- ke leden zou tellen. Naar verluidt heeft de politie tw arrestaties verricht. Buitenlandse cor respondenten in Madrid hebben anonie me telefoontjes ontvangen met de me dedeling, dat de Madrileense arbeiders zijn aangespoord tot een staking voor vandaag uit protest tegen het vak bondscongres in Madrid. Groei, groei spaartegoed. De rente helpt u goed. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservfce. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Eerst Roemenen uit China terug op de meeste SPAANSE SINAASAPPELEN staat nu het teken Sowjetpremier Nikita Chroesj- tsjef wordt eind maart in Boeda pest verwacht voor een officieel bezoek aan Hongarije, zo hebben gewoonlijk welingelichte kringen in de Hongaarse hoofdstad meege deeld. Tijdens dit bezoek zal waar schijnlijk een „topconferentie" van de landen van het oostelijk blok worden gehouden. Volgens genoemde kringen zal Chroesj- tsjef aan het hoofd staan van een grolt delegatie hoge partij- en regeringsfunc tionarissen. die naar Boedapest komt ter gelegenheid van de negentiende verjaar dag van de bevrijding van Hongarije De Russische delegatie komt omstreeks 30 maart in de Hongaarse hoofdstad aan en il er ongeveer een week blijven. Het houden van een topconferentie zal afhangen van „wat de Roemeense dele gatie, die nu een bezoek brengt aan China, uit Peking mee terugbrengt", al dus genoemde kringen. Deze deelden voorts mee, dat de Roemenen, onder lei ding van premier Maurer, met instem ming van Moskou naar Peking zijn ge gaan om te trachten te bemiddelen in het nog steeds voortdurende ideologische conflict tussen de Sowjetunie en China. Oostelijk beraad Men had de Chinezen voor deze be middelingsbesprekingen een Poolse of een Roemeense delegatie voorgesteld. De Chinezen hadden de voorkeur gegeven aan een bemiddelingspoging van de Roe menen omdat deze naar hun zeggen T®€SI IS ZO! 1466) Van het aantal, tlians nog le vende, mensapen schijnen we geen overdreven verwachtingen te moe ten koesteren. Naar schatting be draagt het aantal chimpansé's mo menteel 20.000, orang-oetans 10.000 en gorilla's slechts 5.000. Het is uiteraard zeer goed mogelijk, dat hier of daar eens een stukje ver geten oerwoud wordt ontdekt dat nog wat mensapen herbergt die aan deze aantallen moeten worden toegevoegd maar de orde der getal len verandert daar door weinig: de ondergang van de ze dieren is in zicht. Vele andere diersoorten zijn de mensapen hierin voorgegaan. Over allerlei voorhistorische dieren willen we het dan nog niet eens hebben en we behoeven ons voor onze bewijs voering alleen maar te richten naar de resultaten van een onderzoek dat Harper heeft ingesteld. Deze on derzoeker rekent ons voor, dat ge durende dc laatste 2000 jaren alleen al onder de zoogdieren 106 soorten en ondersoorten zijn uitgestorven. Dat getal lfjkt over een zó lange tijd genomen nog niet eens zo alarme van die 106 soorten niet minder dan 71 soorten in de laatste eeuw ver dwenen zijn en dat 40 van die 71 ln de laatste 50 jaar zijn uitgestor ven, krijgt de zaak tocb wel een ander aanzien. En dan zijn er mo menteel nog 600 soorten die op bet punt staan te verdwijnen! Het is aan geen twijfel onderhe vig dat de mens in vele gevallen aan het uitsterven van bepaalde diersoorten schuldig is. Waar zich menselijke gemeenschappen ge vormd hebben is En wanneer bepaalde behoeften be vredigd dienen te worden, worden in vele gevallen de dieren het slachtof fer, ook al bevinden zij zich duizen den kilometers van de menselijke samenleving verwijderd. Denk maar eens aan de walvissen die in noor delijke wateren vrijwel zijn uitge roeid en die in de zeeën rond het Zuidpoolgebied met aantallen van 35 tot 40.000 stuks per jaar worden afge- Toch kan lang niet altjjd de schuld voor het verdwij nt O] n dc den geladen. Want van dc zojuist genoemde 106 uitgestorven diersoor ten leefden niet minder dan 41 soor ten in West-Indië, een gebied waar de invloed van de mens toch werke lijk niet van grote betekenis kan «orden geacht. Wel kan de mens, ook al speelt hij in de betreffende streek geen overheersende rol, in direct oorzaak zijn van het uitster ven der dieren. In Australië zijn bijv. sedert 1900 10 soorten zoogdie ren uitgestorven, niet omdat die dieren niet tijdig de wijk in het gro te land hadden kunnen nemen voor bun gevreesde vijand, maar omdat de mens dieren in Australië had ge ïmporteerd die daar in het geheel niet thuis behoorden en die het bio logische evenwicht in ernstige mate bicken te verstoren. De konijnen be hoeven we in dit verband niet eens meer te noemen, omdat iedereen hiervan op de hoogte is. Desondanks zal het uitsterven van verschillende diersoorten toch aan geheel andere factoren geweten moeten worden. Daarover een volgende keer! deel der dieren verder geen plaats. (Nadruk verboden). H. Pétillon. hoofdzakelijk belang stellen sche kwesties. Als het resultaat van het ChineesRoe meense overleg bevredigend is zal pre mier Chroesjtsjef naar verwachting een topconferentie beleggen tijdens zijn ver blijf in Hongarije, bij te wonen door de eerste partijsecretarissen uit de landen van het Oostelijk blok. Genoemde welingelichte kringen spra ken met beslistheid berichten tegen vol gens welke Chroesjtsjef op „bevrijdings dag", 4 april, officieel de terugtrekking van de Russische troepen uit Hongarije bekend zal maken. Ook politieke waar nemers in Boedapest zien niet de ge ringste aanwijzing in die richting. Engelse conservatieven rebelleren De Britse regering heeft gisteravond de grootste „opstand" van haar aan hangers beleefd sinds het debat van juni vorig jaar over het Profumo-schan- daal. Twintig conservatieven stemden namelijk tegen een regeringsbesluit om de beheersing van de kleinhandelsprij zen op te heffen. Een aantal conserva tieven onthield zich van stemming na een debat over een desbetreffend wets ontwerp. Een amendement van de „rebellen" om het wetsontwerp af te wijzen werd met 287 tegen 20 stemmen verworpen. De socialistische oppositie stemde niet en een stuk of wat liberalen steunden de regering. TNO onderzocht gehaktprobleem. (Van een onzer redacteuren) Toevoeging van natriumsulfiet aan gehakt is wenselijk omdat het niet alleen kleurbehoudend maar ook conserverend werkt n groei van bacteriën tegen gaat. Deze conclusie uit een zeer recent TNO-rapport vormt groot nieuws voor slagerskrin gen, omdat zij al bijna tien jaar de dupe zijn van een hun door de overheid opgelegd verbod om sulfiet aan gehakt toe te voegen. Een verbod dat destijds plotseling uit de lucht kwam vallen en steunde op vermeende bezwaren. Een verbod, dat volkomen onnodig in allerlei rich tingen schade heeft aangericht. Niet alleen in de slagerswereld, maar in ze kere zin ook bij de consument. Misschien herinneren enkele lezers zich nog wel dat er zo ongeveer in de jaren 1955 tot 1958 in de kranten het nodige geschreven is over het verbod van de overheid aan slagers om in de vereiste dosering (0.03%) sulfietpoeder gehakt toe te voegen. Zestig tot entig jaar lang hadden de slagers dit mogen doen zonder dat er van be- iren sprake was geweest. Tót op i kwade dag een Koninklijk Besluit het Staatsblad verscheen, dat het gebruik van deze ..meat preserve" zo als het in vakkringen heet, rondweg verbood. Overleg met de bedrijfstak was er niet geweest: kennelijk had de Degene die het voor het eerst hoort of leest schiet er misschien over in de lach, maar toch is het een hoogst ernstige zaak: het ge- haktproblcem in Nederland. Wi dat TNO-rapport over deze zaak is verschenen: dat een bepaalde maatregel in dit verhand, die de overheid tien jaar geleden nam in de loop der tijd o.m. tot ton nen schade aanleiding heeft gc- dCOveï' dit voor de leek niet- alledaagsc onderwerp hebben we ons licht eens opgestoken in wat we zouden willen noemen geor ganiseerde slagerskringen. Zulks naar aanleiding van een mede deling'over de gehaktaffaire in :ent nummer van het vak blad „De Slager is volkomen onmogelijk! werd de derde grief geuit: Zij kwam hierop neer, dat door sulfiet wel bepaalde eventuele bacteriën in gehakt in hun groei konden worden gestuit maar an dere bacteriën weer niet. Ook van dit bezwaar bleef niets over na onderzoek: integendeel sulfiet bleek een volledig bacteriostatische werking te hebben, m.a.w., groei van bacteriën volledig tot stilstand te kunnen brengen. Zoals in de aanhef werd gemeld heeft een zeer recent TNO-rapport het ge bruik van sulfiet door het slagersbe- drijf zelfs aanbevolen. Niet alleen van wege het kleurbehoud van gehakt, maar ook vanwege de gebleken wer king die enerzijds conserverend is en anderzijds de groei van eventuele bac teriën in deze vleessoort remt. Nu even een uitstapje. Het bewuste onderzoek heeft plaatsgehad in het ka- nog veiliger op de piarkt wens nog is. Niet minder dan 15 tot 20 procent heeft het in de goed» ja ren uitgemaakt van onze totale bin nenlandse vleesomzet! Het populariseren van het gehakt waar de Nederlandse slagers zo goed in zijn geslaagd, was in feite een nood zaak. Het is namelijk zo, dat onze vleesexport vooral bestaat uit het zg. Dat dit verbod op zijn zachtst ge zegd tot grote verrassing in vakkrin gen aanleiding gaf, laat zich verstaan. Temeer, daar er een teruglopen van de omzet door werd verwacht, aetgeen feiten hebben bevestigd: naar schatting is het binnenlands verbruik brengen van voedingsmiddelen, geval gehakt door dit artikel zo mo gelijk met nog meer waarborgen dan er thans reeds bestaan te omgeven. Gehakt is in dit opzicht nl. een vrij gevoelig artikel. Immers er zijn altijd slachtdieren die bacteriologisch be .net kunnen zijn, een besmetting die zich in beginsel het gemakkelijkste in ge hakt kan nestelen omdat vaak hierin vlees van verschillende dieren kan worden vermengd, waardoor eventuele bacteriën zich niet alleen aan de op pervlakte van het vlees kunnen ophou den. maar, door vermaling van het vlees, ook van binnen. Nu hoeft hierover geen ongerustheid te bestaan als men weet dat er geen enkel gevaar is mits het aantal bac teriën maar onder een bepaalde grens ;r een te groot aantal bacteriën in gehakt aanwezig zijn, dan nog is er alleen sprake van __ow gevaar indien het voor gebruik onvol- der couraiTt vlees, daar komt aog bij doende zou worden verhit, dat hij ten opzichte van al zijn colle ga's ter wereld degene is die zijn pro- dukt het meest gedetailleerd verzitgt hij soigneert het, luidt heel beel dend de vakterm met als onont- fijne. het luxe vlees, dat te vinden in de „achterkwartieren" van hei slachtdier. Het gevolg hiervan is dal de vleesconsumptie in ons land zien is gaan richten op „de rest" van dit dier, het minder fijne vlees waarmee uiter- weesi; «enne.ijx n.a ae com- "S"1 Séél> kwaliteitsoordeel geveld wil blijft En rtbal Warenwet het nodig gevonden zlJBj-. Nooit rauw dit kleine uitstapje ■eel, nog uitstekend te uuiuc.ii.uuD --- naar markttechnisch onverkoopbare. gehakt' stads lMfTtoT bi jtaa "de -afsnijdsels'overhoudt, helft teruggelopen. ,a Want wat is liskenbare voordeel a toevoeging En ja, u begrijpt het. in dat od- zicht betekent het gehakt nu een ware de slager het on- uitkomst. En voor de slager die deze n sulfiet? Dat resten niet weg behoeft te gooien, èn gehakt de fris- voor de consument, die anders spoedig overgaat in bruin of krijgt aangeboden, grauw, hetgeen nu niet bepaald een verkoopbevorderend element mag he ten, ook al zal de slager zijn cliëntèle daarbij terecht kunnen verzekeren dat de kwaliteit desondanks prima is.... Feiten, feiten Aan deze ontwikkeling werd, zoals gegroeid. hakt t dóór verhit moet worden omdat dan al leen (eventuele) bacteriën vernietigd Maar goed om weer op de sul- fietkwestie terug te komen: nog altijd iedere slager strafbaar die het ge- uikt, zodat gehoopt mag wo' J de toevoeging van dit poeder e gehakt in de vereiste doses weer mo gelijk wordt gemaakt. Te lang is er al touw getrokken in deze zaak, die tot prestigekwestie lijkt 'e zijn uit- Populair artikel Teruglopende omzetten dus in tikel. waarover men niet licht denken omdat gehakt altijd Nederlandse coi populair artikel gezegd, tien jaar geleden door het verwachte sulfietverbod een ongunsti ge wending gegeven. Het dreven te stellen dat er der slagers, met name door het be drijfschap Een prestigekwestie die niet alleen de omzet in het artikel aanmerkelijk terug heeft doen lopen, doch ook geld de zijde heeft gekost r~ J- de consument. het Slagersbedrijf. Want door de mindere afzet- durende die lange periode onvermoei- mogelijkheid werd het voor 1 baar strijd is gevoerd bijzonder ongedaan te krijgen of o; geweest en trou- te verzachten. Tot op he< (nog?) zonder nige slager steeds onaantrekke- echter lijker gehele slachtdieren te ko- enkel resultaat. De Izwestia: Het Russische regeringsblad Izwestia heeft geschreven dat het nieuwe Ameri kaanse straalvliegtuig „A-ll" eenzelfde ;e wachten staat als de „U-2" van j ers, „indien de bedrijvers van de koude oorlog aan de andere zijde van de i m het voor dezelfde doeleinden trachten te gebruiken". Onder de kop „De opvolger van de U-2" i citeerde het blad het Amerikaanse tijd- schrift „Aviation and space technology", I ■olgens hetwelk de A-ll reeds verken-1 ingsvluchten boven communistisch ge bied heeft uitgevoerd. „Deze bewering heeft een zekere ver warring in militaire kringen in Wash ington teweeg gebracht en men haastte zich met een ontkenning aldus „Izwes- maar deze ontkenning droeg een erg voorzichtig karakter". De New York Times schreef dat Ame- rika's RB-57 verkenningsvliegtuigen voor vluchten op grote hoogten sinds enige tijd vluchten boven communistisch China maken. Volgens de New York Times ontkent het departement van defensie dit be richt. Welingelichte zegslieden verklaren echter, dat verschillende modellen van de RB-57 sinds enkele jaren informaties over het militaire en industriële appa raat van de Chinezen inzamelen. Een Amerikaans vrachtvliegtuig is brandend op een houtwerf neergestort. De drie inzittenden en twee arbeiders op de werf zijn om het leven gekomen. Hon denden truien, welke het vliegtuig ver voerde, werden over een groot gebied •spreid. Het ongeluk gebeurde toen de DC-4 zich gereed maakte om in slecht r een instrumenten-landing uit te voe- op het vliegveld Logan dat aan de andere kant van de haven ligt. Het is de wetenschappelijk beproefde sarmen- stelling, die de zeer snelle en positieve werking van Witte Kruis poeders bepaalt bij: griep, verkoudheid, menstruatiepijnen, reumatiek, kiespijn, hoofdpijn. De redenen zijn: De juiste kombinatie van pijnstillende, koorts- werende, opwekkende en aktiverende bestand delen. De uitgebalanceerde hoeveelheden, tot in onder delen van milligrammen nauwkeurig. De zeer fijne verdeling waardoor een breed werkzaam oppervlak wordt verkregen, hetgeen tevens snelle opname in de bloedbaan bevordert! Bovendien bevatten deze poeders géén salicyl- zuur, dat vaak maagklachten veroorzaakt. I Overal op de wereld jammeren mannen 's avonds in het echtelijk bed: „Hou alstjeblieft die vreselijk koude voeten bij je." De vrouwen kun nen er heus niets aan doen. Een hoogleraar aan de Witwatcrsrand- universiteit in Zuid-Afri- ka. C. Syndham. zegt dat de oppcrvlaktetcni- peratuur van vrouwen drie graden lager is dan die van mannen. Daar mee heeft prof. Wyndham een eeuwenoud huiselijk geschil opgelost. I Volgens twee vooraan staande Russische ballet danseressen. Galina Oc- lanova en Malja Plissets- kaja, wordt de gezond heid van de Russische ballerina's ernstig be dreigd. Statistieke wij zen nl. uit dat het aan tal verwondingen bij bal lerina's onrustbarend toeneemt. De twee dan seressen zeggen dat de oorzaak hiervan ligt in het feit, dat er te dik wijls een beroep wordt gedaan op de veelal over werkte balletartiesten, zonder rekening te hou den met hun vermoeid heid of met de omstan digheden dat zij soms ziek zijn. I De bewoners van het Engelse dorpje East Mer- sea in Essex, waren tien dagen lang er stellig van overtuigd dat zij het ske let van een prehistorisch dier hadden opgegraven. Volgens de bewoners heb ben zij hier te maken met een „Ichtosaurus" of een „Pterodactyl". Het is thans gebleken dat bet dier een doodgewone walvis is geweest. I In Engeland zijn in het afgelopen jaar meer si garetten gerookt dan ooit. Naar schatting werd aan tabaksprodukten een bedrag van 12.850 mil jard gulden uitgegeven of zeven procent van !*"- geen in Engeland aan verbruiksgoederen werd besteed. Voor Nederland was dit percentage vier evenals in Italië. In Bel gië en Frankrijk was dit percentage twee. aldus een rapport van een eco nomische gemenebest- commissie. De zeven a achtduizend werknemers bij de Ita liaanse radio en televi sie zijn gisteren voor drie dagen in staking gegaan, nadat onderhandelingen over een nieuw arbeids contract waren mislukt. De programma's zullen echter volgens een woord voerder er niet onder lijden, aangezien de mees te op de band zijn op genomen. Dc Kopenbaagse autori teiten zijn van plan het aantal parkeermeters in dc stad, thans achthon derd, met nog duizend uit te breiden die buiten de stadskern zouden komen te staan waar het tarief de helft van dat in het centrum zal bedragen. van dieren bestellen, die (begrij- gebracht pelijkerwijs, relatief duurder dat het sulfietverbod geen enkele steek- blijken te zijn. Duurdere Inkoop betekent echter ook duurdere Verkoop, zodat ook in dit geval eindgelag is gaan betalen. strijdmiddelen" zowel in memoranda Pe" e".g'ng hij in toenemende ais in het mondelinge overleg golden mate bij zijn grossier onderdelen steeds: feiten op grond pelijke research. Steeds werd at het sulfietve: houdende grond kwam als voornaamste bezwaar voren de toxiteit van natriumsulfiet. m.a.w. dat de giftigheid ervan zoda- de consument weer een-s het nig zou zijn dat van een gevaar voor de volksgezondheid moest worden ge sproken. Aangenomen dat dit juist zou het tegendeel werd aangetoond uitlatingen en publikaties van deskun digen op wereldniveau, o.m. uit Duits land. Engeland en de V.S. dan bleef er nog altijd het raadsel zelfde sulfiet ui veel grótere doserin gen nog altijd wél mocht worden toe gevoegd (tot op de dag van vandaag) aan artikelen als bier. wijn en jam Kort en goed gevaar voor dc volksgezondheid was in geen enkel op zicht aanwezig. Een conclusie die nog eens dik onderstreept wordt in het jongste TNO-rapport van ianuari. IJlt dierproeven bleek nl. dat bü dosering van 700 maal de destijds ge bruikelijke hoeveelheid in gehakt, nog in geen enkel opzicht sprake is van na delige gêvolgen voor de gezondheid. Mocht deze grief dan al geen zoden aan de dijk zetten, er werd nog een andere genoemde en wel „dat grauw geworden vlees, eenmaal op de rand van bederf gekomen, weer prachtig rood zou kun nen worden bij toevoeging van sulfiet". Derde grief Veroverend fris.~ ~faht after shave lotion Het Amerikaanse bureau voor lucht- ruimtevaart, de Nasa. heeft dinsdag i de inwoners van Iowa-West ver zocht stukken steen die van de maan afkomstig kunnen zijn, naar dit bureau Walter Legge. oprichter en artistiek directeur van „London's Philharmonia Orchestra", heeft meegedeeld dat het orkest, na vervulling van de lopende Toen ook dit bezwaar na een gaand wetenschappelijk onderzoek in een verplichtingen, voor onbepaalde tijd op dik rapport volkomen was weerlegd! non-actief gaat wegens gebrek aan mu- opkleuren van grauw geworden vlees'sici van voldoende gehalte. Nieuwe verwikkelingen in Ruby-proces Mevrouw Oswald mag met in rechtszaal komen JACK RUBY kwam gisteren voor de eerste maal van aan gezicht tot aangezicht te staan met Marguerite Oswald, de moe der van de man die hij gedood heeft. Mevrouw Oswald toonde zich zeer gebelgd, toen de open bare aanklager haar bij aan komst bij het gerechtsgebouw als getuige opriep. „Als dit de ma nier is waarop recht gesproken wordt wil ik er niets mee te ma ken hebben. Ik kwam hier als toeschouwster omdat ik vind dat Lee Harvey Oswald in de zaal behoorde te zitten om zelf in een proces berecht te worden. Ik ben en blijf woedend", aldus me vrouw Oswald. De openbare aanklager, Henri V/aile, heeft deze stap gedaan om te voor komen dat mevrouw Oswald in het bijzijn van de jury zich iets zou laten ontvallen, waardoor het proces in on gunstige zin zou kunnen worden be ïnvloed. Als getuige mag zij nu tijdens de andere verhoren niet in de rechts zaal komen. Marguerite Oswald houdt vol, dat haar zoon de president niet vermoord heeft. Oog in oog Toen mevrouw Oswald de rechtszaal werd binnengeleid zochten haar ogen on middellijk Ruby, die terugstaarde Haar blik gleed onderzoekend over ziin ge laat. waarna zij zich tot rechter Brown wendde die haar beëdigde Ruby keerde zich direct daarop naar zijn verdedigers en sprak even met hen. Mevrouw Oswald moest na haar beëdiging de rechtszaal weer verlaten. Bezwaarlijk „Wij kunnen ons niet veroorloven een moeder en de moordenaar van haar zoon voor de juryleden tegenover elkaar te plaatsen Daar zou de verdediging be zwaren tegen kunnen aanvoeren" zo verklaarde later advocaat-generaal Bill Alexander. De psychiater, dr Gutmachcr. die als getuige-a-décharge werd gehoord, ver klaarde dat Ruby op het moment dat hij de moord pleegde ..geen goed van kwaad kon onderscheiden en zich evenmin re kenschap kon geven van zijn daad en de gevolger daarvan. De verdediging wil, zoals b -end. aantonen dat Jack Ruby niet toerekeningsvatbaar was toen hij Lee Oswald neerschoot

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5