Nieuwe Leidse Courant VLIEGTUIG V.S. NEERGEHAALD Vierde kind Koningin Elizabeth Boven de Sowjetzone Turkije: kom over en help ons met VN-interventie Van Eyck krijgt asiel in Libië Akkoord Stichting tarieven in bouw Grieken willen vredesmacht voor zijn Zürich-PSV Propaganda bij huwelijk lokt propaganda uit Open brief aan prinses Irene en verloofde Commentaren CHRISTEtlJK-NATIONAAl DAGBIAD „St*ntva*tigfa ie gheblcvan mijn hert in teghenjpoet" r' Woensdag 11 maait 1964, 44ste jaargang Droog weer Droog: weer met opklaringen, maar in de nacht en ochtend voornamelijk in het noorden van het land hier en daar mist. Zwakke tot matige oostelijke wind. Van nacht lichte vorst morgenoverdag in |ct algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. Voor vervolg zie pagina 7) f 3,3i. p.kw. 10,05 V. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 -J De Verenigde Staten hebben gisteravond bij de Sowjetunie geprotes teerd tegen het overijld neerschieten van een Amerikaans vliegtuig door de Russische strijdkrachten. Zij verklaarden tevens het te betreuren dat het toestel een RB 66b verkenningsbommenwerper per ongeluk bo ven de Sowjetzone van Duitsland terecht was gekomen. Aangenomen wordt, dat de machine, die drie bemanningsleden aan boord had, in de buurt van de centrale luchtcorridor naar Berlijn is neergeschoten. De drie vliegers zouden zich per parachute in veiligheid hebben gesteld. Men weet echte niets over hun lot. In het Amerikaanse protest werd ran de Russen medewerking gevraagd roor de terugkeer van de drie mannen ■n van het wrak van de neergehaalde Koningin Elizabeth van Engeland is gisteravond om 21.20 uur in Buckingham Palace bevallen van een zoon, haar vierde kind, dat de derde in de lijn van troonsopvolging zal worden na prins Charles en prins Andrew. De toestand van moeder en kind is goed. De namen van de jonggeborene zullen later worden worden bekendgemaakt. Ln het geval van prins Andrew duurde het zeven weken. Direct na de geboorte van zijn derde zooti stelde prins Philip telefonisch de koningin-moede», prinses Margaret, prins Oharles en prinses Anne benevens de andere leden, van de koninklijke familie op de hoogte. Het nieuws van de geboorte kwam voor de meeste mensen als een verras sing, daar die afgelopen dagen niets over het ophanden zijn daarvan was bekend gemaakt. Direct nadat voor radio en televisie het nieuws was omgeroepen, spoedden zich honderden nieuwsgieri- bommenwerper. Het toestel, dat twee motoren had, een snelheid van meer dan 1000 km per uur kon bereiken, hoger dan 15 km kon vliegen en een actieradius van meer dan 3000 km had, gisteren bij Tout-Rosières in Frankrijk voor een oefenvlucht boven West-Duitsland opgestegen. De radar- dienst in Wiesbaden kreeg om kwart drie gistermiddag een nog niet geïdentificeerd vliegtuig op het scherm, dat op de Sowjetzone af koerste. Op het verzoek om de koers wijzigen, werd niet gereageerd. Het zeer waarschijnlijk "de vermiste ma chine geweest, zo werd gemeld. De communistische autoriteiten in de Sowjetzone weigerden totdusver inlich tingen te geven. Een burgerpiloot heeft tvenwel in de centrale luchtcorridor naar Berlijn iets waargenomen dat leek op aanvalsduik door een straaljager, waarschijnlijk een Russische Mig-17. Dit toestel dook onder een hoek van 30 gra den door een mistsluier. Toen het op een hoogte was tussen de 2000 en 3000 voet er een lichtflits te zien, alsof de jager raketten had afgevuurd. Het zicht zo beperkt, dat de piloot het doel de jager niet kon zien. Dit alles werd kort na drie uur gistermiddag' waarge- gen, voornamelijk vrouwen, zich Buckingham Palace, waai de hofhouding inmiddels aan het hek had bevestigd waarin de ge boorte werd bekendgemaakt. Schepen van de Britse marine wenden vandaag met vlaggen versierd. In het Londens Hyde Park zullen eenenzeventig saluutschoten worden afgevuurd. De Britse luchtmacht zal in formatie over de stad vliegen, waarbij de twaalf laatste types zullen worden gebruikt. Territoriale Lua nu opgeheven Het ministerie van defensie heeft in antwoord op vragen bevestigd, dat mi nister P. J. S. de Jong gisteren het besluit heeft ondertekend, dat de ter ritoriale luchtdoelartillerie wordt op geheven. De commandant van de ter ritoriale Lua, brigade-generaal W. A. Feitsma, is gisteren door de.bevelheb ber der landstrijdkrachten, luitenant- generaal F. van der Veen, van het be sluit in kennis gesteld en heeft daarop zijn ondercommandant ingelicht. Onmiddellijk is ook de paraatheidsre geling voor de tien parate afdelingen (die inhoudt, dat in de weekends vijftig procent van'de sterkte aanwezig is) in getrokken. Men is overgestapt op de zo genaamde vredesregeling. De territoriale Lua bestaat uit tien pa rate en vier mobilisabele afdelingen. Op dit moment kon het ministerie nog geen mededelingen doen over de bestemming van het door dit besluit vrijgekomen per soneel, ook is nog niet bekend, wat er gaat gebeuren met het materiaal, dat vrijkomt Het besluit is vrij onverwacht geko men Ruim een week geleden berichtten we, dat er in het kader van staatssecre taris Haex bezuiningsplan „Operatie chi rurg" een studie gemaakt werd over op heffing van de veertien afdelingen terri toriale Lua. In een oogopslag Studenten tonen de Delta werken pag. 2 Jaren touwtrekken om over bodig verbod pag. 2 Vrijdag krachtmeting in Brazilië pag. 5 Zomermode in goede stijl pag. 9 Vondeling wil leemte in Prijzenwet opvullen pag. 11. Vraag Blijft de vraag, hoe de Amerikaanse autoriteiten weten, dat de drie beman ningsleden 't toestel verlaten hebben. Als de radardienst wel een niet te identifi- vliegtuig de zone heeft zien bin nenvliegen, dat niet op verzoeken reageerde, hoe kan men in Wiesbaden dan weten, dat de inzittenden van de RB GCb zich in veiligheid hebben weten te stellen? Ook de burgerpiloot, die waar schijnlijk iets heeft gezien van de aanval het vermiste toestel, heeft hierover niets gezegd. Ook het feit, dat de Ameri kanen zonder meer aannemen, dat het vliegtuig werd neergeschoten, doet ver moeden, dat er wel degelijk contact met het toestel is geweest, maar dat men om veiligheidsredenen weigert, deze bijzon derheden te verstrekken. Het is voor de tweede keer in zes weken, dat een Amerikaans militair vlieg tuig boven gebied van de Sowjetzone van Duitsland werd neergeschoten. Op 28 januari werd een Sabreliner (een oefen- straalvliegtuig van het type T39), door een Russische straaljager neergeschoten. De drie inzittenden kwamen toen om het leven. Het afdwalen werd toen geweten aan een defect aan de apparatuur van het toestel. "mm 'WMm té jHHt> i mMi- nm-m Ml Turkse vlooteenheden weer uitgevaren JPENHEDEN van de speciale Turk- se vloot, die nu al geruime tijd in de oorlogshaven Iskenderun ge reed ligt, zijn gisteren opnieuw met onbekende bestemming uitgevaren. Het is niet bekend, hoeveel troepen zich aan boord van de schepen be vinden. Wel is het duidelijk, dat de manoeuvre te maken heeft met de wijze, waarop de Griekse Cyprioten bezig zijn, de Turkse bevolkingsgroep aan zich te onderwer pen. Het-uitvÉtfeiwon de vloot viel sa men met een nieuw beroep van Turkije op de Ver. Staten en Engeland voor in terventie op Cyprus, ten einde een bloed bad op het eiland te voorkomen. Volgens een Turkse regeringswoord- 1AE met een Grumman S-2 Tracker oniderzeeb ootbestr ij dingsvliëgtu ig van Malta naar Benghazi in Libië gevlogen 21-jarige vliegtuigmaker- elektromonteur der eerste klasse Theo J. M. van Eyck uit het Bra bantse plaatsje Riel heeft politiek asiel gevraagd en gekregen in Libië Theo is getrouwd met de 22-jarige Corrie Pijnenburg. Het huwelijk moet nog kerkelijk worden ingeze gend. De 58-janige moeder van Theo, voor wie het bericht als een volkomen ver rassing kwam, werd telefonisch op de hoogte gesteld door de hoofdvlootaal- Goossens. kon ik maar persoonlijk contact met hem krijgen. Wat heeft hem toch bezield. Welk motief kan hij hebben ge had? Het is mij een raadsel", zo vroeg mevrouw Van Eyck zich af. De beroeps militair, die in augustus 1960, als zeven tienjarige onder de wapenen kwam, heeft nooit laten blijken, dat hij het in dienst niet naar de zin had. Ook Theo's vader, een landbouwer, be grijpt er totaal niets van. „Het is onver klaarbaar. Als u dan nog weet, dat hij van de zomer zou trouwen het hu welijk is al eens uitgesteld. Mevrouw Van Eyvk verduidelijkte dat Theo is verloofd met de 22-jarige Corrie Pijnenburg (zij zijn echter al burgerlijk getrouwd). Toen de familie Van Eyck het over trouwplannen van beide jonge lui had, bedoelde zij het kerkelijk huwe lijk. Corrie Pijnenburg werd op de hoogte gesteld door haar schoonmoeder. Ook zij zei er niets van te begrijpen. Zij was stomverbaasd en kon niet geloven dat Theo in een vreemd land asiel had ge- Overstromingen in VS duizenden evacués Het water van de Ohio in de V.S. wast gestadig en zal vermoedelijk tegen don derdag met een waterstand van ruim 20 meter het hoogste peil bereiken sedert 1945. Duizenden mensen zijn in stromen de regen uit hun woningen geëvacueerd. In het zogenaamde „rivierengebied" van de staten Kentucky, Ohio, en India na, zijn vele wegen versperd. Bruggen zijn weggespoeld. De scholen zijn geslo- Voor sommige gemeenten in het w> ten en het midden van Kentucky is noodtoestand afgekondigd evenals Lancaster, Ohio. Dit is een foto van de 21-jarige vliegtuigmaker-elektromonteur der eerste klasse Theo J. M. varn Eyck, die na zijn avontuurlijke joy-vliegtocht van Malta naar Benghazi in Libië politiek asiel heeft gevraagd en verkregen. •der trachten de Griekse Cyprioten voldongen feit te scheppen, voordal de internationale troepenmacht op Cy prus is gearriveerd. De Turks-Cyprische president van het eiland, dr. Kuchuk. heeft in boodschappen aan de Ver enigde Naties, Engeland, Grieken land en Turkije de beschuldiging uitgesproken, dat de Griekse Cyprioten naar de onvaarwaardelijke overgave van de Turkse bevolkingsgroep op Cyprus streven. Later werd bekend, dat Turkije had laten weten, de nodige maatrege len te zullen nemen in verband met de voortgaande strijd op Cyprus. Aanvankelijk lag het in de bedoeling an generaal Gyani, de Indische bevel hebber van de VN-strijdkrachten, die op Cyprus gelegerd zullen worden, een week verlof te nemen. Volgens de laatste be- •ichten heeft hij zijn plannen laten varen n verband met de toestand op het eiland. Engeland Intussen doen de Griekse Cyprioten hun best, te voorkomen dat de Britse troepen op het eiland zich bemoeien met hun actie tegen de Turkse bevolking. Men weet, dat Engeland militaire bases op Cyprus heeft en dat het die graag wil houden. Het voelt er onder de gegeven omstandigheden blijkbaar weinig zich de toorn van de Griekse Cyprioten op de hals te halen. Daarin is het echter niet geslaagd. De Britten worden er nu toch van beschuldigd, dat zij de Turken helpen en dat zij ze clandestien van pens hebben voorzien. Soortgelijke be schuldigingen worden aan het adres van Turkije gericht. Er wordt op vele plaatsen nog hard ge vochten tussen beide bevolkingsgroepen. Overal en met name in Ktima en Malia, trachten de Grieken de Turken te dwin gen, hun wapens in te leveren. In Ktima is de strijd nog niet afgelopen. Vrouwen en kinderen in de stad verlangen naar het einde van de gevechten. Maar de mannen en speciaal dc jongeren ondi hen willen doorvechten. De straten zijn bezaaid met glas en puin van gebouwei die door het vuur uit Bazooka's en mor tieren zijn getroffen. De 4000 Turkei (2500 mannen en 1500 vrouwen en kin deren) zitten in hun wijk opgesloten, zon Ernstige botsing bij lichte mist onder Voorbont VOORHOUT Vanmorgen om tien over negen heeft zich op dc Leidse Vaart tus sen Voorhout cn Noord wijk in dichte mist een zeer ernstige autobotsing voor gedaan waarbü een bestelwagen met drie Leidenaars in water terecht kwam. De inzittenden hiervan werden met verwon dingen opgenomen in een ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde toen een veertien jarige autosloper uit Noordwijk bij een zicht van minder dan 25 meter een even eens in de richting Voorhout rijdende lesauto inhaalde op het moment dat er een tegenligger aankwam. De autosloper sneed de leswagen maar kwam aan de rechterzijde van de weg te gen een bermpaal terecht. Hierdoor werd zijn auto leruggeslingerd op de weg waarna hij in botsing kwam met de be stelwagen uit Leiden, bestuurd door de heer J. A. Kok. De bestelwagen kan telde hierop van de weg af en kwam in het water van de Haarlemmertrek vaart terecht. Passerende automobilisten wisten tijdig de drie inzittenden er uit te halen. Behalve de heer Kok waren dit de heren De Haaf en De Tobbe, alle van een Leids schildersbedrijf. De be stuurder liep ernstige hoofdwonden op. De lesauto kon, doordat de bestuurder krachtig remde, vrij blijven, van de aan rijding. Beide andere auto's moeten als verloren worden beschouwd. De Noord- wijkse autosloper was niet verzekerd. Politiemannen houden de wacht bij de ingang van 'het hoofdkantoor van de Italiaan se radio en T.V. in de Via del Bdbuino in Rome: sedert een week is het personeel in sta king voor betere lonen (en volgens het plakkaat l&nlks voor betere programma's). De kijkers moeten het nu maar doen met ouide films en herha lingsprogramma's Hedenavond van 19.55 tot 21.45 uur neemt de NTS de rechtstreekse reportage over, die de Zwitserse TV verzorgt van de wedstrijd F.C. Zürioh tegen PSV in de kwartfinales van het tournooi om de Europacup. Commentator is Leo Pagano. Het NTS-journaal wordt in de pauze van de welstrijd, 20.45 tot 20.55, uitgezonden. Comité waarschuwt don Carlos: TNDIEN dc voltrökking van uw huwelijk in Nederland, naar ons oordeel zou worden gebruikt ten gunste van de traditionalistische beweging en of het huidige bewind in Spanje, dan is het niet uitgesloten dat wij in het openbaar getuigenis zullen afleggen van onze solidariteit met de mensen, die in Spanje ver drukt worden. Wij zullen onze af keer tegen bepaalde toestanden in dat land kenbaar maken". Met deze woorden ongeveer heeft een aantal Nederlanders, verenigd in het „Comité 29 november 1962" zich in een open brief tot don Carlos ge richt- Eveneens heeft prinses Irene een brief van dit comité ontvangen. Uit laatstgenoemde open brief, waarboven als aanhef „mejuffrouw", stond, cite ren wij: „Het zal u bekend zijn, dat velen in Nederland aanstoot hebben genomen aan uw visie op het huidige Spanje, zoals die is weergegeven in een inter view, dat u in Madrid aan een Neder landse journalist hebt toegestaan. Even' verder heet het: „Nu de regering geen termen aanwezig acht de bij een niet te verwaarlozen deel van het Neder landse volk levende opvattingen over het werkelijke Spanje te uwer kennis te brengen, zouden wij het op prijs stellen u enige lectuur aan te mogen bieden, die enkele aspecten van Spanje belicht, die u, blijkens genoemd inter view nog niet bekend zijn. Wij zouden bij die gelegenheid tevens een toelich ting op ons standpunt willen geven." Drs. S. Bosgra, een van de onderteke naren van beide brieven, met wie wij hedenmorgen een onderhoud hadden, deelde ons desgevraagd mede, nog geen reactie te hebben ontvangen uit Soest- dijk of uit Spanje, wat hij ook onmoge lijk achtte, omdat beide brieven amper kunnen zijn ontvangen. De brief aan don Carlos behelst een aantal vragen over toestanden in Spanje. Ze betreffen martelingen die vorig jaar op stakende mijnwerkers in Asturië zouden zijn toegepast; het verzet van de Carlisten tegen geloofsvrijheid voor niet- rooms-katholieken; het dwingen van politieke gevangenen in de gevangenis van Bourgos om de mis bij te wonen, ook indien zij dit dat weigeraars in worden gestraft en i kwesties, die het co iet willen; het feit, dit opzicht streng )g een aantal andere ïité bezighouden. Het „Comité 29 november 1962" bestaat uit hoofdzakelijk intellectuele jongeren, die de geweldloosheid prediken en der halve niet alleen strijd tegen de kern wapens voeren, maar ook opkomen met alle hun ten dienste staande middelen tegen verdrukking van bevolkingsgroe pen, of volkeren, waar ook ter wereld. Men zou het een zusterorganisatie van hét befaamde Comité van Honderd (Ban de Bom) uit Engeland kunnen noemen. Zoals men zich zal herinneren, heeft dit Nederlandse comité vorig jaar tijdens de Navo-taptoe in Amsterdam een felle demonstratie tegen Portugal gehouden, "die veel stof heeft doen opwaaien. Blijkens mededelingen van drs. Bosgra (die de brieven ondertekende met A. de Jong, R. de Jong. mejuffrouw J. R. Mul ler. drs. C. Ie Pair en drs. F. de Vries) komt het er in de praktijk op neer, dat de leden van het comité politiek zijn ondergebracht in de P.S.P. en de P.v.d.A. Ook zijn er partijlozen onder. De brieven aan de beide vorstelijke verloofden hebben duidelijk de conse quentie, dat gedemmonstreerd zal wor den by het huwelijk, indien de plechtig heid zou worden misbruikt om daarmee Carlistische propaganda te maken. jyrinister Biesheuvel heeft maandag voor de televisie nog eens her haald, dat hij veel waardering heeft voor de nieuwe stijl, die de PvdA- oppositie onder leiding van dr. Von deling bezig is te ontwikkelen. Des ministers waardering s'irekte zich ook uit tot het feit van de indiening van het initiatiefvoorstel-Vondeling om de onroerende goederen onder de werkingssfeer van de Prijzenwet te brengen. Met de inhoud van dat voor stel was mr. Biesheuvel het zake lijk en poli'iek oneens, maar hij ap- 'preeieerde het initiatief niettemin als symptoom van de veranderde oppo sitionele gezindheid in socialistische kring. Inderdaad is het ontwerp-Vondeling geen goedkope politieke propaganda stunt, maar een construotief-kritische benadering van een reëel probleem. He' is, vanuit PvdA-standpunt be zien, een zeer gematigd voorstel. Ty pisch socialistische stokpaardjes als de volledige prijsbeheersing van gronden en een waardevermeerde ringsbelasting op onroerend goed zijn voorlopig op stol gezet (Ze zouden trouwens de parlementaire eindstreep op geen stukken na kunnen halen). Gevraagd wordt slechts om de moge lijkheid van ministerieel ingrijpen in de prijsvorming van huizen en grond indien daartoe aanleiding bestoaN De indiening van het voorstel is bijzon der goed getimed, want juist vorige week heeft de Kamer haar goedkeu ring gehecht aan een vérgaande uit breiding van de bevoegdheid der re- gèring om priisregelend op te treden in de consumptieve sfeer. Wie dus nog een stapje verder wil gaan en ook de onroerende goederen onder de Prijzenwet wil brengen, heeft dus de wind nie-1 tegen. De recente prijsontwikkeling van on roerend goed vormt inderdaad we gebruikten de term reeds een re ed probleem. Er to alle reden voor bezorgdheid over de (voor een be langrijk deel sneculatieve) prijsop drijving van gronden en woningen. De matigende invloed, die van de be staande huur- en pachtoriisbelieer- sing uitgaat, is kennelijk niet vol doende. Het nare is. dat deze ontwikkeling gevolgen heeft voor ons hele prij- zenklimaa1. Wie nu ziet dat de rege ring wel de prijzen van doodkisten en croquetten corrigeert, maar aan de nriizen van onroerend goed niets rechtstreeks doet, vraagt zich af of hier niet snrake is van een zekere onevenwichtigheid, die verstorend on het prüzenklimaat zou kunnen wer ken Dat is geen 'vnisch opnositio- neie uitlating. Ook dc C H.Tl.-woord- voerder drs Van d«r Mei heeft bii het laatste Tweede-Kamerdebat over lonen en prijzen in deze geest ge- snroken. Het socialistische voorstel heeft z'n bezwaren. Minister Biesheuvel meent da' hef indruist tegen zijn landbouw - nolitiek. Dat de priizen van land bouwgronden ziin gestegen, vindt hij de begrijneliikste zaak van de we reld, want die prijzen ziin nog maar net ontdooid uit een twintig jaar langj; bevriezing. Trouwens, met die priisstiigingen valt het, volgens de ministor. wel mee. Een stork argument tegen het ont werp-Vondeling heeft ook minister Bogaers aangevoerd. In de Kamer wees bij er vier weken gptoden op, dat wettelijke nrnsvoorschriften voor onroerende goederen gemakkelijk ontdoken kunnen worden. De erva- rinr heeft geleerd, dat een doeltref fende con'Tole op de naleving van die voorschriften uitgesloten is en dat dus de zwarte nriizen welig kun nen tieren. De minister wil de nrijs- stiigineen van huizen dan ook liever langs indirecte weg bestriiden (door vergroting van het aanbod van wo ningen, door bevordering van de goodkone bouw enz.). Afgewacht moet worden of de be zwaren van de regering tegen het PvdA-initiatief ook voor de Kamer doorslaggevend ziin Dc strekking van het voorstel is lietrekkeliik be perkt, maar het zou de gesignaleerde onevenwichtigheid in het priisbeloid wellicht kunnen opheffen. In ieder geval lijkt het ons een serieuze over weging waard en daarom zouden wij willen pleiten voor een objectieve parlementaire behandeling, zonder politieke vooroordelen. Brief regering gaf de doorslag ^fOALS wij gisteren reeds suggereer den, heeft de regering zich van daag met een brief tot het bestuur van dc Stichting van de Arbeid gericht, waarin een bepaalde waarborg wordt geboden met betrekking tot de juiste naleving van de tariefbeloning in het bouwbedrijf. De werkgeversvertegenwoordigers in de vergadering van het bestuur de Stichting van de Arbeid w; daarna bereid het compromisvoorstel- Van Eibergen te aanvaarden, waarmee de bouw cao ook de op het laatste moment gerezen formele moeilijkhe den te boven was gekomen- De brief van de regering was onder tekend door minister Marijnen, die bij afwezigheid van minister Veldkamp optreedt als minister van sociale zaken ad interim. Het compromis-Van Eibergen houdt in, dat een tariefbeloning van 25 procent of meer moet worden gemeld bij het cen traal orgaan voor de bouwnijverheid. Bedraagt het percentage gemiddeld per bouwobjecl meer dan 30 procent, dan dient met uitbetaling gewacht te worden op toestemming. Het stichtingsbestuur wenste deze toestemming reeds verplicht te stellen bij 25 procent, maar de be reidheid van de regering haar loon- controledienst in te schakelen om steek proefsgewijze na te gaan of het bouw bedrijf de tariefnormen inderdaad juist hanteert, maakte het voor het stichtings bestuur mogelijk vanmorgen akkoord te gaan met het compromis-Van Eibergen. De buitengewone ingewikkeldheid van het tariefsysteem in de bouw was er oorzaak van dat het bestuur de hele morgen nodig had om tot de juiste formulering van de overeenkomst op het punt van de tarieven te komen. De ver wachting bestond dat het bouwbedrijfs- leven akkoord zal kunnen gaan met de opgestelde formulering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1