Een goede buur: Post voor IV. P.- Vele hectaren bos en hei verbrand Nederlandse jongeren vrijwilligers in Kameroen (4) Peace Corps in Bamenda Ook koningin Juliana donderdag in Athene Slagers staken de strijd tegen cadeaustelsel MAANDAG 9 MAART 1964 Van Heimwee hebben de JVP'ers in Kameroen /oorlopig geen last. Maar wèl zouden ze iets meer willen weten over wat er „thuis" gebeurt. Uiteraard !<omen er geregeld dikke brieven van familie en kennissen. Toch blijft daarnaast behoefte bestaan aan andersoortige informatie. De jongeren vrijwilligers hebben wat dit betreft al meermalen jaloers gekeken naar de soms zelfs overstelpende stroom die binnenkomt bij het Ameri kaanse Peace Corps. Daar arriveren niet alleen geregeld kranten en tijdschriften, maar ook alle moge lijke meer persoonlijke communi- caties van verenigingen en bedrijven, instellingen, soms zelfs post van particulieren: wildvreemde mensen, meestal vroegere buurt genoten die iets komen vertellen of wat willen weten. Ons team voelt zich dus wat „drooggelegd". Er komen hier geen dagbladen en periodieken. Het kan daarom geen kwaad hun adres te publiceren: Nederlands Jongeren Vrijwilligers Programma, p.a. Experimental Farm - Bambui, Bamenda Post Office; West Kameroen; Afrika. De „overtocht" van Nederland naar het JVP „te velde" duurf voor luchtpost ruim twaalf dagen. Kinderen speelden met vuur, baby - 1 jaar - gestikt Op de Veluwe hebben het afgelopen weekeinde op diverse plaatsen branden gewoed. De brandweren van Beekber gen. Apeldoorn. Deelen, lieerde, Ede en Arnhem moesten soms verscheidene ke ren in actie komen voor veld- en heide branden, en branden in percelen. In Beekbergen brak omstreeks één uur zaterdag een binnenbrand uit in een bakkerij- De eigenaar, de heer Dol man, was bezig in de nabijheid van een brandend gascomfoor een blik ben zine te vullen. Het blik vloog in brand waardoor een grote hoeveelheid artike len verloren ging. Enkele uren later brak een binnen- Vannacht plaatselijk matige vorst f^EDURENDE het weekeinde bleef de aanvogr van koude en droge continentale lucht van Polen over Duitsland naar ons land aanhouden. Op verschillende plaatsen kwam daar bij in de nacht en vroege ochtend om streeks 8 graden vorst voor. De win den namen echter vooral in de noor delijke provincies geleidelijk af naarmate de verbinding tussen het hogedrukgebied boven zuid-Rusland en een ander boven Schotland zich over de Noordzee naar het zuiden ver plaatste. Wolkenvelden samenhangend met een zwak front boven de Noordree bereikten daarbij het uiterste noorden van het land maar de uitbreiding hier van in zuidelijke richting gaat maar uiterst langzaam, zodat komende nacht opnieuw plaatselijk matige vorst za1 voorkomen. Wel wordt de koude lucht laag boven west-Europa geleidelijk minder diep zodat de zon de tempe raturen van dag tot dag tot wat hoger waarden doet on lopen. Zeer koud is het ook in Frankrijk er Spanje. In PeYniqnan bijvoorbeeld vroor het 5 graden, in Limoaes zelfs 10 graden, nadat daar plaatselijk onge veer 10 centimeter sneeuw was geval len. Ook in Madrid kwam 4 graden vorst voor. Zon en maan Dinsdag 10 maart: zon op: 7 OS, onder. 18-35; maan op: 5.50; onder: 1405. Zaterdag 14 maart: nieuwe maan. HET WEER ES EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur I I I Temper. Station Weers- 1 -ó j-' .d g1 d i eestcidh. |u, Münchei Zürich Genève Madrid Lissabon In de Hoofdstraat te Driebergen is zaterdagmiddag een personenauto tegen een lichtmast gereden. De bestuurder, de 68-jarige A. Lith uit Maarssen kwam het leven. Zijn echtgenote is zwaar wond. Een kind werd licht gewond. Zaterdag i3 in het centrum van I phen uit de Berkel het stoffelijk o schot opgehaald van de elfjarige Sino Adriaan Scheelbeek. De jongen was sinds vrijdagavond vermist. de bovenverdieping van het t De Bergbeek aan de Loenenseweg, die door verpleegsters van het Zonnehuis in Beekbergen wordt bewoond. De kap van het gebouw stond spoedig geheel in brand. De Apeldoornse brandweer heeft de Beekbergense brand weer geassisteerd. De oorzaak van de orand is nog onbekend. De schade word: geschat op ongeveer f 85.000. De eige- ■ïaar is tegen brandschade verzekerd. Een fel om zich heenslaande brand bracht zaterdagmorgen ook het dorp Ne- ierhemert in de'Bommelerwaard in op schudding. Twee boerderijen en drie :andbouwschuren werden een prooi der vlammen. Twee koeien zijn in de vlam men omgekomen. De brandweer uit Ne- derhemert kreeg assistentie van de brandweer uit Kerkwijk, Zaltbommel en Den Bosch. De oorzaak van de brand is onbekend. O Zondag heeft het in De Peel en in de omgeving van Markelo gebrand. De felste brand heeft gewoed in de zoge naamde Engelse Peel, die deel uitmaakt van het natuurreservaat de Grote Peel, een oppervlakte van 4500 ha. Enige tien tallen hectaren buntgras en laag hout gingen in vlammen op. De brandweren van Asten, Someren en Meijel waren s avonds nog bezig met de bestrijding van het vuur, dat men heeft weten te localiseren door tegenvuren aan te leg gen. 9 Doordat jongens met vuur speelden .s zondagmiddag een complex heide met bos er omheen gaan branden op de Hoge Borkelit onder Markelo. Hier kwamen de brandweren van Markelo. Holten en Rijssen in het geweer. Mei behulp van nevelbluswagens heeft men de schade tot enige heotaren zwartge blakerde aarde kunnen beperken. 9 In de gemeente Helvoirt bij de Dru nense duinen zijn zondagmiddag onge veer veertig ha bos afgebrand. De brand is ontstaan op de dijk van het afwate ringskanaal van 's-Hertogenbosch naair Drongelen en is overgeslagen naar de bossen van Helvoirt en Vlijmen. Behal ve de brandweerkorpsen van Helvoiri en Vlijmen zijn ook ongeveer veertig militairen van de kazerne in Vught in gezet. Tegen de avond was men hel vuur meester. Ook hier is de oorzSak van de brand onbekend. Een felle brand heeft zondagmiddaf de grote boerderij van J. Verkampen in /onkel in de as gelegd.. Zondagmorgen is de éénjarige Diana van Eek in Poortugaal (Rotterdam) ge stikt, toen brand uitbrak in het kamer- je, waar haar bedje stond. Terwijl de vader naar zijn werk was en de moeder in de keuken bezig was, bemachtigden andere kinderen van het gezin een doos je lucifers, waarvan zij enkele, met het noodlottige gevolg, afstreken. (Van een onzer redacteuren) T)AMBU1 Tienduizend man, dat is de sterkte van het Amerikaan- se Peace Corps in de wereld. Hon- derd ervan zitten in Kameroen. Veertien zijn in de contreien van Bamenda de goede buren van de 21 Nederlandse Jongeren Vrijwilli gers. Je vraagt je af: loopt dat dan elkaar niet voor de voeten! Er is mets van te merken. Ten eerste heb ben de groepen ieder een eigen sec tor. Ten tweede zijn de Amerikanen werkzaam bij bestaande diensten van het land en derhalve onderge schikt aan de betrokken ministeries terwijl de Nederlanders een eigen project ontwikkelen. „Dat is veel moeilijker dan wat wi doen", zei Douglas Kelley me. Kelley 43 jaar, uit Washington, is Peace Corps leider in Bamenda. Uit het naburig: Bambui komen de Nederlanders daa' vaak boodschappen doen. Ze gaan er ooi haar de kerk. Er is snel contact ontstaan. Daar uit groeide 'n beetje toevallig, spontaan een unieke vorm van internationale samenwerking. Er zijn plannen om ge zamenlijk onderwijs te geven, de Ame rikanen het taalonderricht, de Nederlan ders de schrijflessen. Er is bij de bevol king veel animo voor Franse les. Dat brengen de Amerikanen niet op, maar er zijn J V.P.-ers genoeg die zich er wel aan willen wagen. Samen heeft men ook vrouwencursus sen in opdracht van het World Safety Children Fund opgezet Deze wereldor ganisatie voor kinderhulp heeft gelden gevoteerd voor een groentenkweekprocf. De Kameroense regering wees er drie dorpen voor aan, alle drie binnen het J.V.P.-gebied. Binnen enkele weken be ginnen de J.V.P.- en Peace Corps-meisjes gezamenlijk met kooklessen; proeftuinen worden aangelegd in Bambili, Bafreng en Bambui. IN DE GEVANGENIS Douglas Kelley is een vliegende vogel, die niet gemakkelijk te vangen is. Ik trof hem ten slotte in de gevangenis. Een stevige Kameroense cipier bracht me naar een lokaal midden tussen de cellengalerijen. Binnen zaten de gestraf ten in oude schoolbanken de letters na tc tekenen, die op een geïmproviseerd bord model stonden. Kelley had zijn klas ir tweeën verdeeld: links de' „geletterden" rechts (en in de meerderheid» de analfa beten. Ziin bedoeling was gevangenen mét lager onderwijs in het lesgeven te oefenen op gevangenen zonder. Toen bui ten een enorme bel het eind van de les luidde, leverden de in grove witte pak ken gestoken delinquenten hun potloder in bij de wacht en marcheerden vervol gens af. Alleen de brede grijnzen warer buiten-model. Kelley bleek in de gevangenis niet in opdracht te werken. Het was zijn eiger initiatief, een beetje geïnspireerd aoo; het Nederlandse voorbeeld, maar dan ir zijn vrije tijd, „Verreweg de meesten van de honderd Amerikanen in Kameroen zijn onderwijzers", vertelde hij. „Onge veer de helft is al een dik jaar bezig. Ik ben hier nog maar een maand of wat. Ir mijn district heb ik verder nog een paa» stedebouwkundigen, wat monteurs er een stel wegenaanleggers. En nog twee meisjes, die huishoudelijke voorlichting geven, net als bij jullie". De meisjes van het J.V.P. hebben wijze voorzorg voor hun vertrek een stoomcursus gehad om al te weelderige haardossen een beetje te fatsoeneren. Cobi Floor uit Soest (voorm. agente van politie in Den Haag) kort hier kuif en baard van Henk van Gastel uit Eindhoven wat in. Henk is administrateur en inko per voor het hele J.V.P.-team. DRIE JAAR Het Amerikaanse Vredescorps bestaal nu drie jaar. -De meeste vrijwilligers werken in twee Afrikaanse staten. Nige- rië en Ethiopië. Negentig procent heefi gestudeerd aan een hogeschool. De leef tijd van de mannen is gemiddeld 27 jaar de meisjes een derde van het totaal zijn iets jonger. Er zijn meer vrijwilligers Uit de noordelijke dan uit de zuidelijke Kelley weet daar veel van. Hij heeft ielf gewerkt op het hoofdkwartier in Washington: „Zeshonderd man, verdeeld over vijf afdelingen. De belangrijkste is misschien wel de dienst „publieke zaken" die zich bezig houdt met werving en propaganda". „We hebben op meer dan tweeduizend scholen en universiteiten een verbin dingsofficier. De helft ongeveer is actief /oor de propaganda hebben we verder affiches die in alle postkantoren hangen en die telkens weer de aandacht vesti gen op de eerstvolgende test". „Wie zich meldt krijgt een aanmel dingsformulier thuis, twaalf pagina's met vragen. De zwakke broeders gaan daar meteen voor door de knieën. Van elke zeven inzenders wordt er maar een op geroepen, meestal eerst na de test. De training duurt drie maanden. Nog voor ret begin valt gemiddeld 30 percent af Van de volhouders wordt 85 percent uit gezonden, al-bij-al dus één op tien" „Als je klaar bent, ga je met een spe ciaal gecharterd vliegtuig naar je wereld del van bestemming, non-stop. Je wordt afgezet op een vliegveld in de buurt van je post en vandaar ga je op eigen gele genheid verder met de trein (derde klas) of met de bus". „Je tekent net als bij de Nederlan ders voor twee jaar. Ieder jaar komen er nu zo'n vijfduizend thuis. Dat zijn onze oeste ambassadeurs. We werken eigen- lijk op dubbelspoor: in Amerika begrip wekken voor onze verplichtingen in de wereld en in de ontwikkelingslanden de Huwelijk Constantijn nog dit jaar? Vele staatshoofden op begrafenis koning Paul H.M. de Koningin en prins Bernharu zullen woensdagmiddag naar Athene vertrekken om de begrafenis van ko ning Paul I van Griekenland bij te wonen. De Deense kon. familie, koning Gustav Adolf van Zweden (81 jaar oud), koning Olaf van Noorwegen, ko ning Boudewijn van België, mevrouw Johnson, echtgenote van de Ameri kaanse president, oud-president Tru- aandacht vestigen op AmeriKa en de Amerikanen". „In Amerika zijn over het Corps al vijf boeken verschenen. Er is zelfs een film gemaakt, die je gratis kunt huren. En hebben een tijdschrift". Daarin zal binnenkort een artikel schijnen over Douglas Kelley, de ee: leider die met zijn gezin werd uitgezon den voor actief veldwerk. Weliswaar heeft het Corps in nagenoeg ieder land een centrale vertegenwoordiger, maar dat is meer een diplomatieke en adminis tratieve figuur die officiële contacten on derhoudt en in de stad woont. Kelley woont niet in de stad en niet in een comfortabele flat, maar in een kale stokoude „bungalow", zonder enig comfort, zonder waterleiding zelfs. Mèt vrouw en kinderen. Het huis ligt op een heuvel, even bui ten Bamenda. Er recht tegenover in de diepte bevindt zich de inheemse wijk Twee keer per week klimmen uit het ge krioel tussen de stinkende krotten twin tig al wat oudere mannen en vrouwen naar boven om bij de Kelleys op de ve randa het woord „arm" te leren schrij ven en daarna „bed". Dat heeft Kelley er dan maar bij genomen. Naast het huis hangt een volleybalnet Daar wordt elke avond uitbundig ge speeld. In de woonkamer staat de boe- kenbox die uit Washington langs alle posten wordt gestuurd. Elke maand arri veert een nieuwe voorraad boeken, tijd schriften, studiemateriaal. Er zitten altijc wel wat jeugdige bezoekers rond deze schatkist te lezen. GEEN AUTO Douglas Kelley heeft niet eens eei auto. Hij moet vaak lopen naar zijn klas sen en dat is hier geen pretje, nog afge zien van de warmte. Naar de gevangenii is het een klim van een paar honderc Er is een jeep van het Peace Corps voor de hele groep. Die is dus constan, in gebruik. Kelley probeert er zondags wel eens de hand op te leggen. Niet om te gaan toeren of zo, maar om dingen tc doen aan zijn liefhebberij. „Privé-pro ject", noemt hij 't verontschuldigend. Project dat is een te groot woord Ik ben 'n zondag met hem meegegaai naar Bafut. Er was markt. Kelley reed voorzichtig langs de uitstallingen en klom midden op het plein op het dak var de auto. Daar zette hij zijn draagbare geluids installatie klaar. Oni de groene wagen stond het toer. al letterlijk zwart van de mensen. Ver schillende volkeren en rassen: Tikars Houssa's, Foulani's. Er waren „wijze man nen" bij in lange veelkleurige gewaden, de wijde mouwen over hun schouders geslagen en met druk-geborduurde hoofddeksels op. Maar ook vrijwel naak te vrouwen uit verafgelegen dorpen, al lemaal met een kind aan de borst, zelf' tot kleuters van twee jaar toe. BELOFTE Een Amerikaans etnologen-echtpaa. had in deze streek eens opnamen ge maakt van inheemse „orkesten". Kellej had het daaruit samengestelde album toegezonden gekregen. Er moest een be lofte worden ingelost: de resultaten van de opnamen aan alle medewerkenden van destijds te laten horen. Van boven klonk geruis door de luidsprekers en daarna een begin muziek. Om de wagen klonk geroep van verbazing en van verrassing. De menigte kende die klanken. Het was veel te vol om te dansen. Maar alsof er een teken gegeven was: in de massa kwam beweging. Ritmisch be wogen de bovenlichamen zich voorover en weer naar achter, de gezichten toege wijd aan de dans en de muziek. Voor de mensen op de markt in Bafui en voor de Amerikaan en de Nederlan der op de jeep was de dag weer goed man en aartsbisschop Makarios van Cyprus hebben eveneens reeds laten weten, dat zij naar Athene zullen ko- Prins Philip van Engeland, zal zijn vrouw, koningin Elisabeth II. op de be- afenis vertegenwoordigen. Mocht een jlijde gebeurtenis zijn plannen in de sturen, dan zal de Britse Koningin en vertegenwoordigd door prinses na, de moeder van de Hertog van en een nicht van koning Paul. Ko ningin Elizabeth verwacht spoedig haar vierde kind. Uit alle delen van de wereld, ook uit 2 Sowjetunie en Turkije zijn blijken ,n me e leven gezonden. De grootmeester an het hui" van de Koningin, J. J. L. baron van Lynden, heeft zaterdag na- koningin Juliana en prins Bern- hard een bezoek van rouwbeklag ge bracht aan de ambassade van Grieken land in Den Haag. Het Internationale Olympisch Comité reeft zaterdag „zijn diepste medeleven" ïetuigd by koning Constantijn met de lood van zy'n vader, Paul. De nieuwe Koning, die zelf lid is van iet IOC. heeft lang persooniyke belang stelling gekoesterd voor de Olympische >eweging. Het stoffeiyk overschot van de vorst s zaterdag overgebracht naar Athene. Motorpolitie ging de uit acht auto's be staande stoet vooraf. In een auto vlak de lijkkoets zat een hofpriester, die kruis omhoog hield. Achter de koets reed de nieuwe Koning, de 23-jarlge Constantyn, de enige zoon van de over- eden vorst. Naast hem zUn moeder, :hans koningin-moeder Frederika. Vlak achter hen reed de toekomstige Konin gin van Griekenland prinses Anne-Marie van Denemarken, de verloofde van Con stantyn. Naast haar bevond zich de zus ier van de jonge vorst, kroonprinses Irene. De Deense koninklijke familie zal m Athene spreken over de datum van het huwelijk van Constantijn en Anne- Marie. Oorspronkelijk zouden zij in au. '65 trouwen. Thans wordt het mo gelijk geacht, dat het huwelijk kort na de verjaardag van de Prinses (in augustus hoopt zij 18 jaar te worden) zal worden voltrokken. Monteur berooft grootvader in Verbod 1958 wordt ingetrokken (Van onze soc.-economische redactie) In de strijd om de gunst var huisvrouw zullen binnenkort ook de slagers gebruik gaan maken van deau- en kortingstelsels. Donderdag namelijk komt in het Bedrijfschap voor het Slagersbcdrijf een voorstel „Hoe regelen jullie het?" vroeg dokter Hein- iersma, terwijl hij zijn brood belegde. „Hoe .aat moet Lily in het ziekenhuis zijn? „Om tien uur, ik zet haar daar af, en ga ian door naar het station." -et?" .Blijf je maar één dag in Groningen, Joost. Ja ik denk het wel. Ik kan toch nog niet zeel afhandelen. Paar dingetjes regelen, wat boe- ken op de kop zien te tikken, mijn kamer een beetje reorganiseren. De rest komt wel als de colleges weer beginnen." Ziin vader leunde wat gemakkelijker achter uit in zijn stoel. „Doe je het een beetje kalm aa,njawel", zei Joost gelijkmoedig. Hij keek zijn vader aan, „U ook?" Er verbreidde zich een langzame glimlach over het gezicht van dokter Reindersma. „Ja wel", echode hij. .Waarom bent u eigenlijk zo vroeg? infor meerde Joost opeens. De glimlach gleed weg. „Boodschap van De Jong. Harold is er gis teravond nog heen geweest." De JongBobs moeder soms? „Jaach, jij hebt nog met die jongen op school gezeten, dat is waar." In Joost kwam een scherpe wroeging op, toen hij dacht aan de koude januaridag, waarop hy op het erf van de De Jongs had staan praten. „Heb je even tijd om mee te lopen mem ziet zo weinig mensen Hij was blij, dat zijn vader niets van het voorval afwist. Opeens kwam een plan bij hem °P„Kan ik zo dadelijk even meerijden?" vroeg hij. „Dan kan ik Bobs moeder misschien even 'edag zeggen. Ik had al veel eerder moeten gaan. Of zou het nu nog te vroeg zijn? De boeren zijn toch al in vol bedrijf om deze tijd?" Reindersma schudde zijn hoofd. „Het is niet te vroeg, het is te laat", zei hij strak. „Ze is vannacht overleden „We zijn nog wat te vroeg", ontdekte Lily, toen dokter Reindersma hen voor het ziekenhuis in de stad afgeleverd had en weer weggereden „Daarginds is een bank. Zullen we daar nog even gaan zitten?" Joost keek wat verward op. „O o, goed," zei hij toen haastig. Hij had zijn vader na staan staren en zich betrapt op een wild, redeloos ver langen om zijn vader terug te wenken en hem met een voorwendsel nog wat bij zich te hou den. Ik móet hem nu loslaten, hield hij zichzelf voor. Lily keek hem van opzij aan, maar vroeg niets. Ze zag, hoe hij mechanisch de koffer en Het grote door M. C. LOONEN-VAN DER LINDEN de tassen opnam. „Kun jij de rest dragen?" vroeg hij. „Ja hoor!" knikte ze met bravoure. „Des noods draag ik jou er nog bij!" Ze werd be loond doordat hij zachtjes begon te lachen. Ter wijl ze naar de bank liepen, die in de strook plantsoen naast het ziekenhuis stond, wierp hij een blik opzij naar de hoofdingang. „Ik ga niet tot vlak bij de poort met je mee hoor," straks", kondigde hij aan. „Waarom niet?" „O, als ze me daar nog eens zien, schoppen ze me zó de straat op", zei hij met een grijns. „Da. zeggen ze: daar heb je dat stuk ellende, dat hier laatst voor foto's is geweest „Waarom? Heb je het dan zo bont gemaakt?" Hij keek ondanks zichzelf beschaamd. „O, ik had toen wel zo gruwelijk de pé in! Ik kwam daar als een lachwekkende kwaaie rollade op die brancard binnen, terwijl iedereen juist overvloeide van bereidwilligheid: Dat was dat zoontje van dokter Reindersma, weet je wel? En ik heb geen boe of bah gezegd!" „Boe of bah valt ook niet altijd in goeie aarde", meende Lily. „Nou, ik zal wel een goed woordje voor je doen, hoor". „We zitten er nu wel om te lachen, maar eigenlijk is het helemaal niet grappig," zei hij toen. „Met die blunder moet ik nu gewoon ver der het leven door. Als ik mezelf zo eens be kijk, laat ik een heel spoor van blunders en ge miste kansen na. Lily werd eveneens erstig. „Ja", zei ze na denkend, „maar dat zal bij iedereen wel zo zijn. Dal gevoel heb ik tegenover Ciska. Niet dat ik denk, dat het allemaal mijn schuld was, maar we! dat mijn houding tegenover haar toch niet in orde was: door mijn onzelfstandigheid gaf ik haar de kans En de kinderen, Joost. Het waren zulke schatjes. Ik heb toch het gevoel, dat ik ze in de steek gelaten heb „Weet je wat?" zei Joost, „we gaan er ge woon eens samen heen op een weekend." Ze keek hem met een ruk aan. „Dat zou r zijn zei ze met grote ogen. „Dokter Van Balen schreef me net, dat ze al een stuk op geknapt is. Zou jij dat echt willen?" „Waarom n,ct?" vond hij. „Waarom zou een mens de dingen niet zoveel - mogelijk recht proberen te zetten? Er zijn al zoveel mensen, waarbij we niet meer goed kunnen maken Hij zat in de trein naar Groningen en keek uit over het wijde land. Het was goed hier te zitten en meegevoerd te worden buiten eigen toe doen om. De afgelopen weken in de stille ka mer -thuis hadden, ondanks de bezinning die ze meebrachten, de spil van de wereld dóórheen verlegd. Vanuit de trein, die een steeds wisse lend beeld van de wereld bood, was die instel ling niet langer te handhaven. Al die huizen, al die mensenlevens gaven de reiziger een dui delijk besef van de betrekkelijkheid van eigen importantie. Het was hem, alsof hij in al die huizen en bij al die mensen kon binnenkijken en hun doen en laten kon beschouwen Er moest wel een cacafonie van klanken uit de mensheid opstij gen, dacht Joost. „Hou je mond schiet op. ga weg hoe laat is het blijf van de koekjestrommel, van mijn mening, af Het onzinnige beeld drong zich aan hem op van al die stemmen, die daarboven condenseer den tot dreigende wolken, om dan gelijk de regenbui, die ginds boven de velden in schuine grijze strepen te zien was, terug te stromen over de aarde en de mopperende mensheid. Hij dacht aan het mopperende mannetje, dat het dorp ver achter hem in bed gelegen had en dat zich aangematigd had, zijn vuist te heffen tegen het grote Postorderbedrijf. En op het Post orderbedrijf hadden ze tegen elkaar geglimlacht en waren doorgegaan met de plannen, die de Directie van het Postorderbedrijf had opgesteld Joost wendde zijn blikken af van het land schap en bekeek gedachteloos zijn medereizigers. Toen keek hij neer op zijn eigen handen, die nog maar zo weinig tot stand hadden gebracht. „Hoe hebt u nog altijd maar geduld met ons, God," vroeg hij in nederige verwondering. Hij keek op. Zijn ogen ontmoetten die van het fletse fongetje met de zeiloren, dat tegen over hem op de bank zat en verveeld naar buiten had zitten staren. Over het smalle gezicht van het kind gleed een glanzende glimlach, toen hij Joosts blik zag. EINDE aan de orde, om de uit 1958 daterende verordening, waarbij het verlenen van cadeaus en kortingen verboden wordt in te trekken- Daarmee hebben de slagers hun lang durige en dikwijls felle stryd tegen deze lokmiddelen, die in andere branches al jarenlang gemeengoed zyn, opgegeven Zy werden daartoe min of meer gedwor, gen door de omstandigheid dat de „Ver ordening verbod cadeau, en kortingstel sel 1958" niet van toepassing is op vlees verkopers, die niet tevens slagers zijn (als kruideniers, grootwinkelbedryven supermarkets e.d.), omdat het Instel lingsbesluit Bedryfschap Slagersbedry de mogelykheid van „derdenbinding niet kent. Overtredingen Steeds meer slagers gingen het bod dan ook ais een onrechtvaardige zaak ervaren en het aantal overtredingei van'de verordening 1958 nam ziende: - ogen toe, al durven de meeste slagers niet met hun lokmiddelen te adverteren Het bedryfschap is thans bezweken voor de groeiende aandrang die door de sla gers werd uitgeoefend om hun concur rentiepositie te versterken door de ver ordening soepeler te maken; dit zou mo gelijk zijn door byv. de zign. fabrikanten cadeaus en.'of het verstrekken van ze gels en kortingen, van het verbod ui zonderen. Het dagelijks bestuur van het bedrijl schap geeft er echter de voorkeur aai het verbod dan maar helemaal in t< trekken. Gouverneur Currie werd 75 jaar Gouverneur A. Currie van Suriname vierde zaterdag te Paramaribo zUn ïöste verjaardag. Reeds om 6 uur s morgens brachten leerlingen van de kweekschool hem een aubade en wat later verscheen de militaire kapel. Daarna stroomden gelukwensen en bloemstukken de hele dag door binnen. De raad van ministers kwam in zyn geheel feliciteren en bood hem een tape- ecorder aan. West-Duitsland wisselt vaste handels delegaties uit met Bulgarye en heeft handelsovereenkomst gesloten waarbij beide landen tot eind 196f jaarlijks 460 miljoen mark aan goede- zullen uitwisselen. rusthuis Een 18-jarige monteur uit Amsterdam heeft van zijn 88-jarige grootvader in een rusthuis een bedrag van f 1400 gestolen en bijna het gehele bedrag, samen met een vriend, in vyf dagen opgemaakt. Met zyn vriend, een 17-jarige schilder, be zocht de kleinzoon zijn grootvader in het rusthuis. De bejaarde man bewaarde wat geld in een kistje op zijn kamer. Met de twee bezoekers verdween ook het geld uit de kist. Toen de jongens vijf dagen later werden aangehouden, was er nog maar f 300 over. De rest was opgegaan tijdens uitstapjes in de Amsterdamse binnenstad. De kinderpolitie heeft de zaak nu in handen. Uitzetting Hollandsche Veld „herdacht" Tijdens een bijeenkomst in Hollandsche Veld is zaterdag het feit herdacht, dat precies een Jaar geleden drie boerderijen in Hollandsche Veld op last van het Landbouwschap ontruimd werden. De byeenkomst werd door ongeveer zeshonderd vrije boeren en belangstel tenden bezocht. Onder meer waren aan wezig de boeren W. NIjmeyer, Van der Sleen en Hartman die vorig jaar hun bedrijven moesten verlaten de Tweede Kamerleden van de Boerenpartij, de he ren H. Koekoek en E. J, Harmsen, mr. L van Heijningen uit Den Haag. mr. dr. Zeegers uit Amsterdam en het Haagse gemeenteraadslid voor de Vrye Burgers, de heer W. Fabius. In een toespraak zei de heer Koekoek verheugd te zyn. dat het gebeuren in Hol landsche Veld niet vergeten was. Na korte beschouwingen van mr. Van Heyningen en de heren Hartman en Ny- meyer. voerde mr. Zeegers uit Amster dam het woord, die zei namens 9000 Am- 'terdammers te getuigen. Hij adviseerde Ie boeren hun strijd tegen het Land bouwschap taai door te zetten. Nada ook nog de heren Fabius en Harmsen korte toespraken hadden gehou den, werd de bijeenkomst, die een orde- 'ijk verloop had, besloten met een rond gang lanes de drie boerderijen, waarvan er een, bijna geheel door brand is ver woest In één voorjaar 200.000 vogels vergiftigd De stand van de roofvogels gaat in Vederland en in andere landen van Curopa op alarmerende wijze achter- lit. Bepaalde soorten roofvogels lopen evaar uit te sterven Dit is .een van le conclusies van de jagers, jachtop- '.ichters, vogelkundigen en vogelbe schermers, die zaterdag op een natio naal beraad over de roofvogel stand in Amsterdam bijeen zijn geweest De roofvogels zyn een onmisbare scha kel voor het handhaven van liet even wicht in de natuur. Er moet een einde comen aan de willekeurige en onge gronde vernietiging van de roofvogels. 5r wordt aangedrongen op een strikte bescheming van de dieren, zoals de wet dat voorschrijft Tenslotte sprak het na tionaal beraad zich uit voor een streng toezicht op het misbruik van landbouw vergiften. Berekend is dat ln het voorjaar van I960 in Nederland tenminste 200.000 vo xels door vergiftiging zjjn omgekomen. In vele streken bleek het heel gewopn e zijn, om in landbouwvergiften gedrenkt Traan op akkers uit tc strooien, ter be drading van schade aan de gewassen door kraaien of duiven. Hiervan werden ichter ook vele andere vogelsoorten, voor. al roofvogels, de dupe. De roofvogels agen nameiyk van nature op zieke prooi-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7