Jaarbeurs: Voorlichting over aardgas-stoken Nederlandse ministers vliegen er eens uit SPD wint flink in Beieren Nog wel 500 processen wegens nazi-misdaden ...voor mij zware Brandaris! Kanselier Erliard is een „agressieve revanchist" Indonesië gaat over tot evolutionair offensief' Massagraven van dieren MAANDAG 9 MAART 1964 Prins Bernhard opende Irenehal EEN van de meest interessante afdelingen van de vanmorgen geopende voorjaarsbeurs in Utrecht, is zoals trouwens te verwachten was de aardgas sector. Op overzichtelijke wijze wordt (in de Merwedehal) een in druk gegeven van de mogelijkhe den, die de nieuwe energiebron de Expositie van cv-installaties en haarden zowel op olie als op gas kunnen worden gestookt. Hoofddoel van deze afdeling is voor lichting te geven. Daarom ook de stand van de Gasunie. Het gasinstituut demon streert met een model-aardgas-kachel, die zo is geconstrueerd, dat de meest ideale verhouding tussen convectie- en lingswarmte ontstaat. (Va verslaggevers) afnemer biedt. Ruim tachtig fir- te komen teneinde zich dit nieuwe afzet- ma's tonen er hoe de industrie zich .gebied niet te laten ontglippen. Want dat r, 4 4 hier voor de industrie grote mogelijkhe- m korte tijd heelt weten aan te Jen liggen, staat wel vast. De verkoop passen aan het aardgas als nieuwe I van normale kolen-, olie- en gaskachels stookmogelijkheid. TECHNI-SHOW Andere blikvanger van deze voorjaars beurs is de Techni-Show in de Irene-hal. Hier viel ook het accent van de openings plechtigheid: het was prins Bernhard, Er 400.000 verkocht. En industrie en handel en haarden, die speciaal voor liet sto- j erop dat ook in de aardgassec- ken op aardgas zijn geconstrueerd. lor jje komende jaren veel kansen zullen Kachels voor de verwarming van één liggen, vertrek, maar ook een groot aantal centrale verwarmingsinstallaties. Het \LLE SOORTEN is voor de eerste maal na de opzien barende vondst in Slochteren, dat zo wel de gasafnemer als de handel, compleet beeld krijgen van de toe passingsmogelijkheden van het aard- Dit was trouwens ook wel hard nodig nu een groot aantal gemeenten op het punt staat op de nieuwe energiebron te worden overgeschakeld Vrijwel elke haardenfabrikant heeft zich gehaast om op tijd met nieuwe kachels op de markt Derde slachtoffer rookvergiftiging overleden Gistermorgen vroeg is wederom een militieplichtige militair overleden aan de gevolgen van rookvergiftiging, veroor zaakt tijdens een oefening in het garni zoen Leopoldsburg. Dit is het derde sterf geval in deze zaak. die in België veel opschudding heeft verwekt. Twee andere slachtoffers ervan liggen i ziekenhuis. De toestand van het r defensie zondagmorgen bekendmaakte, nog zorgwekkend, al heeft men nog enige hoop om hem te kunnen redden. De tweede is vrijwel buiten levensgevaar, gesteld. Er zijn trouw Maar de kleine handzame model len prevaleren toch wel. Dat zijn de mo dellen, waarvan straks de grootste af name wordt verwacht. Meestal zijn het kleine wit geëmailleerde kastjes, die ge makkelijk een plaats kunnen vinden in een kast of ander bergruim. Ook de radiatoren worden zo beschei den mogelijk gehouden. Het lijkt er zelfs op dat de plintverwarming de meer ventionele radiatoren gaat verdringen. Deze wijze van warmteverspreiding be staat uit dunne buizen, die aan de plin ten worden aangebracht. De buizen kun nen geheel worden gecamoufleerd, zodat de oppervlakkige toeschouwer nóch kachel, nóch radiator ziet. Vele kachels zijn al uitgerust met spe ciale beveiligingssystemen, die nu welis waar nog niet zijn vereist, maar waar van men verwacht dat ze binnenkort ver plicht zullen worden gesteld. Dit met het oog op de reuklodsheid van aardgas, waar door explosies zouden kunnen ontstaan zonder dat men daarvoor wordt gewaar schuwd. Ook de grotere centrale verwarmings installaties hebben een plaats gekregen op de beurs. Dit zijn de installaties v de verwarming van grotere objecten. Tevens krijgt de bezoeker een indruk van de voorzieningen welke nodig zijn om van olie- of stadsgas-verwarming over te schakelen op aardgas-verwarming. Ver schillende soorten branders zijn tentoon- kachels, die Kort na elkaar zijn zaterdag ochtend vice-premier Biesheuvel en minister Andriessen van Schiphol in verschillende wind streken vertrokken: Mr. Bies heuvel voor een bezoek van on geveer drie weken aan Suriname en de Antillen, de minister van economische zaken naar Israël. Vandaag volgt minister Luns hun voorbeeld: Hij vertrekt dan voor een officieel bezoek van drie da gen naar Noorwegen. Met minister Biesheuvel, die boven dien door zijn echtgenote wordt ver gezeld. reist het hoofd van zijn kabinet, drs A. Jonkers, naar de West. De reis is bedoeld als een oriëntatiereis tijdens welke de vice-minister-president nader kennis hoopt te maken met land en volk van Suriname en de Nederlandse Antillen. In het bijzonder wil hij zich op de hoogte stellen van de voortgang der ontwikkelingsprojecten waarbij Ne derland via steunverlening is betrokken. De heenreis wordt gemaakt via de zuidelijke route van de KLM. De vice- president zal voor de Paasdagen weer in Nederland terug zijn. Minister Andriessen maakt zijn reis op uitnodiging van de Israëlische regering De sociaal-democraten hebben giste ren een grote meerderhei' behaald bij een verkiezing voor het stadsbestuur van Augsburg, de laatste grote stad van Beieren, die de Beierse meerder heidspartij. de christelijk-sociale unie. wipt. Augsburg heeft daarmede het voor beeld gevolgd dat de steden München, Neurenberg en Regensburg gegeven hebben. De socialist Wolfgang Pepper is tot burgemeester gekozen met een ver- rassende 61,5 procent van de uitge brachte stemmen. Zes (aar geleden won de christelijk-sociale kandidaat met een meerderheid van 65,5 procent. De christelijk-sociale unie is de Beier se afdeling van kanselier Erhard's christen-democratische unie Hoewel zij in de grote steden de meerderheid ver loren heeft, geniet zij veel aanhan- ten plattelande en heeft zij een meerder heid in de regering van de staat Beie ren, terwijl de meerderheid van dc Bundestagleden uit Peieren eveneens tot de christelijk-sociale unie behoort. Grond op Zanzibar wordt genaast Al het grondbezit op Zanzibar zal wor den genationaliseerd en zonder over-i heidstoestemming zullen er geen nieuwe landbouwbedrijven mogen worden geves tigd. Dit heeft president Abeid Karoe- me in een toespraak tot een menigte van 50.000 mensen meegeeld. In wat hij noer t de verklaring van Zanzibarl kondigde hij voorts aan dat de gebouwen I die voor de Eerste Wereldoorlog Duits bezit waren, zullen worden onteigend. Het staatshoofd zei dat de regering zoveel mogelijk hulp zal geven aan de arme boerenbevolking. Tegen 1 juni zou er volledige werkgelegenheid zijn. Ook zouden er tehuizen voor bejaarden ko- men. De enig toegestane partij, de, Afrikaanse Sjirazi beweging, zal wor den gereorganiseerd. Tenslotte zullen al le genootschappen van de afzonderlijke bevolkingsgroepen worden opgeheven, teneinde alle sporen van rassenscheiding 1 uit f wissen. .vordt op 15 maart in Nederland te- verwacht. Tijdens zijn bezoek, dai algemeen oriënterend karakter draagt, zal hij onder meer besprekingen voeren over de economische relaties tussen Nederland en Israël. Hierbij zal aar de minister verwacht ook aandacht ■orden besteed aan de verhouding tot de E.E.G. Ook over andere belangrijke, internationale economische aangelegen heden zal bij dit bezoek van gedachten worden gewisseld, in het bijzonder be treffende de wereldhandelsconferentie er de komende GATT-tariefsonderhandelin- gen. irgen deze nieuwe hal officieel opende. In deze hal demonstreren de metaal- en i houtbewerkingsindustrieën. Hoewel er voor de vakman veel interessants is tei zien, toont deze expositie slechts weinig noviteiten. In de Marijkehal neemt de scheepsbouw, een belangrijk deel voor haar rekening. Blikvanger is hier de stand van BP. waar in verscheidene modellen van hovercrafts; worden geëxposeerd. Voorts is op de beurs plaats ingeruimd voor speelgoed, huishoudelijke artikelen (w.o. tal van koelkasten ook aardgas gestookte) en foto-artikelen. Enkele noviteiten (het is slechts een greep): 0 de microteller een kleine handige optelmachine, die door zijn geringe af metingen (5x9x2 cm) gemakkelijk in de handtas is mee te nemen. Speciaal voor de winkelende huisvrouw een handig ap paraat. Door middel van een drukknop systeem kan men er guldens, dubbeltjes en centen aanslaan, 0 de auto-stofzuiger met verlichting, die op het contact van een sigarettenaan steker kan worden aangesloten, 0 de transistor telefoonversterker, welk apparaat met een zuignap aan de tele foon wordt bevestigd, zodat het gesprek zonder een extra verbindingsdraad ver sterkt wordt doorgegeven. een pijp met warmteregeling. die alle onzuivere bestanddelen van de tabak tegenhoudt en een groot aantal damesta bakspijpen, 0 een vaatwasautomaat, die op vier programma's kan worden afgesteld, muizen met aant hecfen tot complete keuken 0 aardgasmotoren van 5 tot 200 pk, die speciaal van nut kunnen zijn voor de aandrijving van generatoren, van pom pen, van compressoren en van vele an dere soorten industriële werktuigen. 150 negers in VS gearresteerd De politie in San Francisco heeft za terdag meer dan 150 demonstranten ge arresteerd nadat zij de deuren van het Sheraton-Palace hotel hadden geblok keerd om kracht bij te zetten aan hun eisen dat het hotel meer negers in dienst moet nemen. Er waren in totaal 1200 demonstranten op straat. De directie van het hotel ontkende een discriminerend personeelsbeleid. Zij wilde zich niet door de demonstranten laten dwingen een overeenkomst aan te gaan. Het hotel is sinds 1875 een be roemde pleisterplaats voor koningen, koninginnen en presidenten. Verschillende vooraanstaande negers hebben de demonstratie veroordeeld. In de komende vijf tot acht jaar zullen in West-Duitsland nog wel een vijfhonderd processen wegens nazi-misdaden worden gevoerd. Dit heeft de voormalige bonds- procureur-generaal Max Guede, die thans als christen-democraat zitting heeft in de bondsdag, ver klaard in een radiogesprek met de Westduitse minister van justi tie, Ewald Bucher, en diens col lega uit de deelstaat Hessen, Lau- ritzen. Alle drie waren het er over eens, dat deze processen niet al leen uit een oogpunt van recht maar ook moreel noodzakelijk zijn. Op een bijeenkomst die in het week einde in het slot Dhaun bij Kreuznach werden gehouden, betoogde de procu reur-generaal van Hessen, Fritz Bauer, dat het ook in de tijd van Hitier moge lijk was te weigeren bevelen op te vol gen. Uit de ss- en politie-archieven uit Men vreest dat er vijf bemanningsleden van de Amerikaanse tankboot „Bunker Hill" verdronken zijn toen het schip vrij dag na een reeks ontploffingen zonk in de. Puget Sound, een baai aan de kust van de Amerikaanse staat Washington. De tankboot had 30 man aan boord; 25 konden er worden gered. die tijd is duidelijk gebleken, dat niemand veroordeeld of terechtgesteld is omdat hij zich tegen de misdaden in de concentratiekampen heeft verzet of geweigerd te gehoorzamen aan bevelen om aan deze misdaden mee te doen. Bauer betreurde het dat minister Bu cher kort geleden geweigerd heeft, de termijn waarbinnen rechtzaken wegens nazi-mi3daden aanhangig moeten wor den gemaakt, tot na 1965 te verlengen. Onlangs had het Amerikaanse Joodse congres zich in New York voor een ver lenging uitgesproken. Zware shag met mooie lange draad, dus soepel draaien. Zuivere Kentucky-tabak. Lekker pittig maar niet scherp. Goed verpakt, geen kans op uitdrogen. Elk pakje van begin tot eind pure tabak. f 1.- in dubbelwandige tabakszak Zeer scherpe Russische aanval In een verklaring die het Sow- j et-persbureau Tass gemachtigd was uit te geven, is zaterdag de waarschuwing geuit dat iedere botsing tussen West- en Oost- Duitsland een botsing zou beteke nen tussen de NAVO en de orga nisatie van het verdrag van War schau. d.w.z. een wereldoorlog. Ervaren waarnemers zien de verkla ring als de felste aanval op West-Duits land sedert vele jaren, daar West-Duits land onder het „meest agressieve en avonturistische" Europese land van het ogenblik wordt genoemd. Voor het eerst spreekt de Sowjetunie zich duidelijk over het bewind van dr. Ludwig Erhard uit. Naar aanleiding van het jaarverslag voor 1963 van de West duitse regering wordt gezegd dat de Westduitse buitenlandse politiek geen enkele belangrijke verandering heeft ondergaan sinds Erhard de leiding van Adenauer overnam. Deze politiek blüft agressief en is nog steeds op revanche uit, zo wordt gezegd. Er is geen garantie dat in de huidige sfeer van chauvinisme en groei van het militarisme in West-Duitsland geen nieuwe Hitier zal verschijnen die de zelfde leuzen van mensenhaat poneert. West-Duitsland heeft al 150 miljard mark uitgegeven voor militaire voorbe- Sneeuw en kou in Spanje Grote delen van Spanje zijn dit week einde verrast door zware sneeuwstormen. De grote weg van Madrid naar Frank rijk is door de sneeuw bij Gerona in het noordoosten van Spanje versperd. Sneeuwploegen en ploegen sneeuwrui mers zijn uit Gerona onderweg om de weg weer berijdbaar te maken. Zondag morgen lag er in Gerona reeds 40 cm «neeuw en het sneeuwt nog steeds. Als gevolg van de sneeuw en de kou zijn van Costa Brava gisteren geen vis sersboten uitgevaren. Het reizen in het gehele gebied is moeilijk daar alleen op de grote wegen sneeuw geruimd wordt. In Madrid was het zonnig weer, maar de temperatuur was vanmorgen rond of onder het vriespunt Ook uit streken ver ten zuiden van Madrid wordt vorst ge- Commentaar Ras-actrice Mogelijk is het u gegaan a's ons: I -»■» wij hebben zaterdagavond bij het kijken naar het pretentieloze blij-j spelletje ,JJe brief van Fortunataj weinig aandacht besteed aan het' naïeve verhaaltje, geabsorbeerd als we waren door het feit, dat hier 80-jurige actrice in volle vitaliteit vrouw van zeker 20 jaren jonger verve ten tonele voerde. Magda Janssens. die al zeer vele jaren in Nederland woont, heeft haar ..plezant Vlaams accent", dat zij bij haar geboorte meekreeg, nooit hele maal kunnen afleggen en da een van haar bekoorlijkheden als actrice. Strijd op Borneo duurt voort Feilloos en kwiek speelde zij zt dagavond de slimme Italiaanse arbeidersvrouw, die haar luie ma loef afsteekt en haar zuurgespaarde geld blijmoedig ten offer brengt hongerende kinderen. Regisseur Luc van Gent meende door een over vloedig gebruik van het woordje .si' couleur locale aan te moeten brengen maar daaraan moet men maar met een welwillende glimlach voorbij gaan: het was tenslotte Magda Jans sens' half uurtje en het was zonder meer een genoegen, deze ras-actrice bij ons thuis te hebben. Temeer, omdat wij juist van voren een zeer zwakke Johnny Kraaykamp-show hadden mo pruimen. Wegens de niet-speelbare ingrediënten van de oorspronkelijke, uit het Engels vertaalde show heeft men de vorige voorstelling met John ny moeten afgelasten, maar wat hij er nu zelf van had gemaakt getuigt wel van het feit dat de acteur, die toch heus wel iets in zijn mars heeft, op het ogenblik bij drukke werk zaamheden elders niet in staat teas ook nog een goede, pakkende tele visieshow in elkaar te zetten. Dit geval was met kunst en vlieg werk geproduceerd en ten enenmale onvoldoende voor tv-amusement, dat men een breed geschakeerd publiek aanbiedt. Jammer, maar geen succes voor Johnny noch voor de K.R.O.- televisie. ..Brandpunt" kwam echter weer uit stekend voor den dag. o.m. met een intelligente bisschoppelijke toespraak over de oecumene, zeer duidelijke in formatie over de Zweedse rpionnage- affaire en een goed gesprek met de scheidende Britse ambassadeur. Een prettig programma om te zien en te horen. Op het tweede net kon men tivee uur lang kijken naar de prestaties, geleverd in het internationale zwem- toernooi, waarbij de Nederlandse meisjes zich weer kranig onder scheidden. ht een fcoafce lij, I President Abeid Karoe- me van Zanzibar heeft persoonlijk in tegen woordigheid van een gro te menigte, ministers en leden van het corps di plomatique de brand ge stoken in een aantal met benzine overgoten rick shaws, omdat hij deze vervoermiddelen be schouwt om mensen te laten werken als dieren Hij heeft iedere rick- shaw-eigenaar een scha deloosstelling van ruim 1000 gulden beloofd. Bemanningsleden van vliegtuigen die de Pool- route volgen moeten een zeehond kunnen vangen en klaarmaken voor hel diner. Zij moeten ook een iglo kunnen bouwen, aldus een communiqué dat zaterdag door de internationale organi satie voor luchtvervoer I.A.T.A. is gepubliceerd I Julietto Greco, de beken de Franse chansonnière, heeft gisteravond tijden* het jaarlijkse gala van de „Union des artistes" haar tocht per fiets over een gespannen koort van twaalf meter boven dc grond zonder ongeluk ken volbracht, maar een uur na haar prestatie is zij flauwgevallen. De Fran^aise behoorde tol de tientallen acteurs, actrices, zangers, zange ressen en schrijvers, die tijdens deze liefdadig heidsvoorstelling in het Cirque d'hiver optraden. 1 Mevrouw Price uit St. Louis, presidente van de padvlndstersgroep van Amerika is gisteren naar Europa vertrokken voor het inspecteren van pad- vindsterseenheden. Zij zal bezoeken brengen aan Nederland, België, Duits land en Zwitserland. ling geopend met bloem stukken uit de gehele wereld, ook uit Neder land. De tentoonstelling die één week gaat duren, heeft als centraal thema een groep Oosterse er Westerse tuinen. De ten toonstelling is in de Ver enigde Staten ontworpen en gefinancierd. In de grootste afdeling, getiteld „de mooiste tuinen ter wereld", is een typisch Nederlandse tuin aan gelegd. Een hoogtepunt in de Nederlandse stand vormen meer dan 1000 gele narcissen en hya cinthen die langs een gracht zijn gerangschikt. Verwarring aan Maleisische zijde gisteren bekend gemaakt dat Indonesische guerrillastrijders op nieuw een aanval hebben gedaar op de staat Serawak op Borneo. Drie Gurkha's werden gedood en twee gewond. Aan deze medede ling werd toegevoegd dat de vij and verliezen heeft geleden. De guerrillastrijders hebben echter kans gezien hun doden mee te men. Er werd enig materieel van de Indonesische „vrijheidstrijders" buitgemaakt, aldus de mededeling. president Soekarno verklaard, dat In donesië tot een ,.revolutionair offen sief" moet overgaan om Maleisië te vernietigen. Soekarno zei dit tijdens een bijeen komst. welke werd bijgewoond door de hoogste politieke, economische en mili taire leiders en waarin minister Soeban- drio verslag uitbracht van de jongste mislukte besprekingen in Bangkok tus sen de ministers van buitenlandse zaken van Indonesië. Maleisië en de Filippijnen. Verwarring Eerder had Soebandrio tegen verslag gevers de mogelijkheid van een derde ronde van ministersbesprekingen van de hand gewezen. De bewindsman zei dat de methoden van Maleisië ter confe rentie niet konden worden aanvaard. Er heerst verwarring aan Maleisische kant", aldus Soebandrio. „Ik heb nooit een gelijke ervaring gehad op een interna tionale conferentiezo voegde hij eraan Hoop In Djakarta verklaarde de Amerikaan se ambassadeur, Jones, te geloven dat ei ten aanzien van het geschil om Maleisië nog steeds enige hoop bestond. Het be langrijkste is de besprekingen gaande t€ houden, aldus Jones. Premier Abdoel Rachman van Maleisië zei gisteren in Koeala Loempoer. dat het kabinet vandaag zal besluiten of het de kwestie-Maleisië in de Verenigde Naties zal brengen. reidingen. tegen Hitier 90 miljard. Het te kenen van een Duits vredesverdrag blijft een dringende taak en de huidige nog niet geregelde toestand in West-Berlijn houdt zeer ernstige gevaren voor de vrede in Europa in. aldus de verklaring die zegt dat maatregelen ter verzeke ring van de Europese veiligheid in de toekomst ook beperking van de bundes- wehr moeten omvatten, daar de West duitse strijdkrachten afmetingen hebben aangenomen welke ,,in strijd" zijn met de ..viermogendhedenovcreenkomsten". Men gelooft dat dit de eerste Sowjet- kritiek is op een jaarverslag van de Westduitse regering. Waarnemers den ken dat de verklaring ten dele het ge volg is van Russische teleurstelling over de verhouding met West-Duitsland. Drie dagen geleden gaf Tass een verklaring uit waarin Erhard ervan werd beschul digd „revanchistische aanspraken"' te maken in zijn antwoord op Chroesjtsjefs Nieuwjaarsoproep om geen geweld te gebruiken bij de regeling van grens kwesties. De regering in Bonn heeft deze Russische beschuldigingen ih zeer scher pe bewoordingen afgewezen. Nieuwe Egyptische straaljager Volgens het gezaghebbende blad AI Ahram kan een nieuwe Egypti sche straaljager, die zaterdag met succes eer proefvlucht heeft ge maakt, een snelheid van tweemaal die van het geluid bereiken Het gevechtsvliegtuig werd geheel in Egypte ontworpen en gebouwd, aldus het blad verder, en is al een paar jaar een der best bewaard gebleven gehei men van het land. Het toestel is heel anders dan het straalgevechtsvliegtuig ..Al Kahira", dat ongeveer drie jaren geleden tijdens een militaire parade zijn intrede deed en in het buitenland ontworpen, doch in Egypte gebouwd v erd. Het Britse conservatieve blad Sunday Telegraph meldt, dat president Nasser van Egypte volgens Duitse geleerden, die kortgeleden uit Cairo naar West- Duitsland zijn teruggekeerd, het Egyp tische raketprogramma ..tot elke prijs" wil uitvoeren. Zij zeggen dat, in weer wil van vele tegenspraken, de raketten die nu te Heliopolis. bij Cairo, worden vervaardigd „atoomkoppen kunnen ver voeren", aldus het blad. Zuidvietnamezen hoekten opnieuw overwinning Zuidvietnamese strijdkrachten heb ben gisteren 28 communistische guer rillastrijders gedood en 33 gevangen genomen na te hebben waargenomen dat zij 128 km ten zuiden van Sai gon wapens verborgen in een kanajal. Dit werd gisteren meegedeeld door een Amerikaans woordvoerder. De Amerikaanse minister van defen sie. Robert McNamara. is kort na zijn aankomst in Saigon een reeks bespre kingen begonnen over de militaire en economische toestand in Zuid-Vietnam. Het bezoek van de minister, die verge zeld is yan de voorzitter van de i Amerikaanse stafchefs, ge neraal Maxwell Taylor, en het hoofd van de geheime dienst. John McCone, zal vijf dagen duren. Er is geen sprake van, dat de Ver enigde Staten Vietnam in de steek zul len laten. Wij zullen in dit land blijven zolang dat nodig is, tot de overwinning op de communistische agressie, zo ver klaarde McNamara bij zijn aankomst. In Saigon maakt men zich zowel in Zuidvietnamese als in Amerikaanse kringen ernstig bezorgd over een groei end verlangen naar neutralisme onder dc bevolking. Deze politiek wordt voor gestaan door het pro-communistiscb» ..Nationale bevrijdingsfront". Volgens de Zuidvietnamese regering steunen Fran se agenten de communisten in dit op zicht Vier gemaskerde mannen hebben in Nassau (op de Bahama-eilanden» een taxi aangehouden waarin drie Ameri kaanse echtparen op weg waren van een speelzaal naar huis. Zij wisten al hun juwelen in handen te krijgen, die een totale waarde vertegenwoordigden van ongeveer twee miljoen gulden. 7.10 Oct mofoonir AVRO: Prof. Dr. E. J. AVRO: 7.00 Niei 11.00 Radlo-VoL Schoolradio; 15.00 Ik hoor. de moderne reddlngs-apparatuur; 22.15 A tim f war film; 22.35-22.40 Journaal Televisie morgen NTS: 1100—1125 Schooltelevisie Mechanlsa- 1464: In dc natuur worden bier en daar geweldige massagraven van dieren aangetroffen. Zo werden in de Drachenhöhle bij Mixnitz in Stiermarken 170.000 kg beenderen opgegraven, afkomstig van de ho- ienbeer, een in voorhistorische tij den levende, grote berensoort die vrijwel overal in Europa voor kwam. In het dal van de Saöne. in Frankrijk, zijn de resten aangetrof fen van naar schatting 100.000 wil de paarden, bij de Doggersbank wer den in lo jaar tijds meer dan 2000 mammoetkiezen op gevist, bij Pikermi in Attica (Grieken land) zijn geweldi ge aantallen fossie le steppendieren ge vonden, enz. TOCH IS "»WT ZO! Dat er in derge lijke gevallen iets bijzonders aan de hand moet zijn geweest, is een redelijke conclusie en in vele gevallen laat de aard van het gebeuren zich ook wel recon strueren. De minste moeilijkheden Ie vert in dit opzicht het asfaltmeer van La Brea op. dat momenteel mid den in de stad Los Angeles ligt en weinig gevaar oplevert. Maar in voorhistorische tijden moet dit meer een ware val zijn geweest, een do denvijver van kleverig pek. waar de dieren argeloos in liepen om op gru welijke wijze onder te gaan, redde loos verzinkend In dc kleverige taaie massa, brullend en steunend, tol de laatste ademtocht in het pek smoorde, terwijl de gieren als ware beulsknechten op de slachtoffers in hakten. Onmogelijk lange tijden moet hel meer van La Brea als een verder felijke val in dc voorhistorische wil dernis hebben gefungeerd, want op geen e.ikele wijze valt anders te ver klaren, dat daaruit zoveel skeletten konden worden opgehaald, dat het aantal hierin verzonken dieren op verscheidene miljoenen moet wor den geschat! De beenderen zijn in het algemeen uitnemend geconser veerd, zodat deskundigen in vele ge vallen gemakkelijk kunnen opmaken 'ot welke diersoorten de slachtof fers hebben behoord. Overblijfselen van verschillende soorten paarden, kamelen, wolven, van de reuzen- luiaard. sabeltijger, mammout, neus hoorn en talrijke andere dieren ge ven een uitnemend beeld van de uit gebreide dieren wereld die tfjdens het tertiair in deze gebieden heeft be- Zoals uit de aan hef bljjkt, is bet massagraf van La Brea niet enig in haar soort. Ook in Aziatisch Rusland, in China en in de Gobiwoestvjn moeten dergelijke graven zijn ge vonden, waarbij echter wel duide- ijk onderscheid dient te worden ge maakt tussen een natuurlijk object, waardoor grote aantallen dieren in le loop van vele duizenden jaren het leven lieten én de plotselinge ram- ien die zich in de dierenwereld vol trokken hebben, waardoor in een kort ogenblik massale aantallen de dood vonden. De zojuist genoemde urotc aantallen berenskelctten in de Drachenhöhle kunnen op grond van bodemonderzoek en allerlei andere vondsten worden verklaard doordat niclbarc bcrenfamiiles sedert onheugelijke tijden de grot hebben bewoond en daarin zijn gestorven, waardoor wij thans de restanten van al die berengeneraties kunnen aan treffen. Maar ook plotselinge rampen heb- ■en geweldige slachtingen onder de lieren aangericht. (Nadruk verboden). H. Pétillon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5