meer snelheid in het luchttransport Koning Paul had moeilijk leven achter de rug Opvolger van Vervoer contra dubbele motorrijtuigenbelasting Blinde landing nu mogelijk Krijgt bungalow-caravan toekomst in ons land Bouw-c.a.o. 9 ZATERDAG T MAART 1964 Achterkleinzoon van Victoria De gisteren overleden koning Paul besteeg de Griekse troon in 1947 nadat zijn broer koning George de tweede, zes maanden na terugkeer in Griekenland, plotseling was overleden. Het land werd toen nog gekweld door de naweeën van tweede wereldoorlog en door burgeroorlog binnen eigen grenzen waaraan pas in 1949 een einde kw Koning Paul was een prins Denemarken als afstammeling van George de Eerste van het Deense huis Sleeswijk-Holstein-Sonderburg- Gliicksburg, die in 1863 tot koning der I' Hellenen werd gekozen. Via zijn i der. prinses Sophie van Pruisen, de zuster van keizer Wilhelm de Tweede, was Paul een achter-kleinzoon van koningin Victoria van Engeland. Hij was ook een neef van de hertog van Edinburgh en van de hertogin van I Kent. In 1938 huwde hij met prinses j Frederika Luise, hertogin van Bruns j wijk, die via haar moeder, de enige dochter van keizer Wilhelm de Twee de. een achter-achter-kleindochter van koningin Victoria was. De enige zoon van Paul en Frederika, kroonprins Constantijn, werd in 1940 ge boren en is thans verloofd met prinses Anna Marie van Denemarken. I Prins Paul werd 14 december 1901 in Athene geboren als zoon van koning Constantijn en koningin Sophie. Met zijn drie zusters en twee broers, bracht hij zijn jeugd door in het paleis in Athene en in het zomerverblijf op Corfu, Hij volgde een opleiding op de vlootacade- mie en werd daarna bij de vloot inge deeld. Na de dood van prins Alexander, twee de zoon van koning Constantijn, werd Paul bij volksbesluit tot koning be noemd. Maar zijn vader en zijn broer George weigerden hun aanspraken op de troon op te geven. Hij keerde naar Grie kenland terug toen Constantijn in de cember bij een ander volksbesluit weer tot de troon was geroepen. In 1922, na de ongelukkig verlopen veldtocht tegen de Turken werd Constantijn echter, -door een revolutionair, comité ,tjt aftreden ledw&igèlj, en door zijp, zqoq George, dg. Tweedeopgevolgd. Het koningschap was door dit alles zo impopulair geworden, dat een Jaar later prins Paul voor de tweede maal, met zijn oudere broer, in ballingschap ging. Op 25 maart 1924 werd de Helleense republiek uitgeroepen. ENGELAND In de jaren die volgden, waarin Griekenland door politieke onrust werd geplaagd, ging Paul naar Enge land. Een jaar lang werkte hij als monteur onder een aangenomen naam in de vliegtuig, en autofabriek van Armstrong Siddeley in Coventry. Hij bezocht ook de Verenigde Staten en verbleef later met twee van zijn zus ters in Florence. Uit heimwee mon sterde hij eens onder valse naam. met valse baard en zonnebril aan als be manningslid op een klein jacht dat een tocht van zes weken door de Griekse wateren maakte zmi Droer Toen koning George de Tweede bij volksbesluit weer was teruggeroepen keerde ook Paul in 1935, als kroonprins, naar Griekenland terug Hij ging op nieuw bij de marine, werd opgeleid lot piloot bij de .luchtmacht en volgde staf cursussen op de militaire academies. Tijdens de tweede wereldoorlog, dien de hij bij de generale staf. In de lente var 1941, trokken de Koning en prins Paul naar Kreta vanwaar zij naar Caïro den gebracht. Tegen het einde van kwam Paul naar Londen waar een Griek se regering-in-ballingschap werd inge steld die in het najaar naar Caïro werd overgebracht. Paul richtte zioh verschei dene malen per radio tot het Griekse volk en één daarvan, op kerstmis 1941, was voor vele Griekse vlootofficieren het teken zich bij de Griekse vloot in Midden-Oosten te voegen. TN DE OORLOG In de tweede wereldoorlog verbleven Paul en zijn familie enige tijd in Zuid- Afrika als gasten van generaal Smuts, toen minister-president. In 1946, toen George de Tweede nog maals bij volksbesluit Jerug op de troon werd gebracht, zag Paul zijn vaderland Begin 1947, nadat prins Paul en echtgenote teruggekeerd waren van bezoek aan het noorden van Grieken land waar toen een opstand tegen de regering het felst woedde, kwam George de Tweede plotseling aan een hartaanval te overlijden. Binnen enkele uren werd Paul tot zijn opvolger uitgeroepen. Koning Paul reisde met koningin Fre derika door het land en langs het bur geroorlogsfront. Dit zou volgens veel geïnteresseerde plattelanders voor de monarohie hebben gewonnen. In januari 1949 maakte Paul per soonlijk een einde aan een slepende kabinetscrisis door de leiders van tien partijen te dpen weten dat hij andere oplossing"" zou zoeken als er niet bihnen een etmaal tijds een ver enigde regering van nationaal herstel'" gevormi zou zijn. Er werd toen een coalitie-regering gevormd. In 1951 werd de koning opperbevel hebber van de Griekse strijdkrachten, CYPRUS In 1956 verklaarde koning Paul zich voorstander van de Cyprische eis van zelfbeschikking en sprak hij waarderend de verbannen aartsbisschop Maka- rios, die hij een van de hoogste Griekse onderscheidingen gaf. De viering van de zestigste verjaardag an koning Paul in december 1961 viel samen met de verloving van zün oudste doohter, prinses Sophia met prins Jeen Carlos, zoon van de Spaanse troonpre tendent. In 1962 bestonden er weer tegenstel lingen in het parlement over de toelagen an het koninklijk huis. Voorstellen tot verhoging werden na DE drie grote wegvervoersorgani- saties EVO, NOB Wegtransport en KNVTO, hebben de staatssecre taris van financiën, dr. W. N. van den Berge, schriftelijk gevraagd om restitutie van door de Nederlandse internationale transportondernemers dubbel betaalde belasting. De staatssecretaris wil vooralsnog geen regeling om Nederlandse vrachtauto's, die een niet onbelangrijk deel van hel jaar in het buitenland zijn, vrijstelling van motorrijtuigenbelasting te verlenen voor de tijd, dat zij in het buitenland verblijven. De staatssecretaris meent, dat zo'n regeling in het buitenland tegen maatregelen tegen de Nederlandse ver- voerondernemers zou kunnen uitlokken. De vervoersorganisaties zeggen nu in hun brief, dat het verzoek om een resti tutieregeling voor motorrijtuigenbelas ting juist als reden heeft, dat in de ver schillende Europese landen soortgelijke en ook vele anderssoortige beschermende maatregelen voor het eigen wegvervoer zijn getroffen. Tegelijkertijd echter wor den de Nederlandse internationale weg vervoerders in die andere landen veelal aan hoge belastingen onderworpen, om gekeerd heft Nederland geen belastingen ten aanzien van buitenlandse vrachtwa gens, die van onze wegen gebruik ma ken. De Nederlandse transportonderne mers zeggen niets anders te vragen. Aruba opnieuw in KLM-luchtnet De K.L.M. deelt mede, dat is besloten Aruba opnieuw in haar intercontinenta le luchtnet op te nemen, zodra de lan dingsbaan op het eiland geschikt is voor luchtverkeer met straalvliegtuigen. De lijn via Aruba, waarvan de frequentie cn de dienstregeling nog nader zullen worden bekend gemaakt, zal worden mi gevoerd met van de Viasa gehuurde Lonvair-880 vliegtuigen. dan dat zij evenals hun buitenland se collega's een en dezelfde belas ting slechts een keer hoeven te beta len. De vervoersorganisaties vinden, dat de internationale concurrentiepo sitie van de ondernemingen door de stijging van de Nederlandse lonen en prijzen feeds in gevaar gebracht niet nog verder mag worden verzwakt. In februari weer daling van de werkloosheid In de maand februari verminderde de geregistreerde arbeidsreserve van man- van 39300 tot 34800. De bezetting van aanvullende werkgclegenheidsobj ecten i met bijna 700 toe en kwam daarmee op 3860. Derhalve daalde het aantal werkloze annen met ongeveer 5200 tot 30.900. Het voorseizoen gecorrigeerde cijfer if een daling te kien van 27.000 tot 25.000 kwam daarmee weer op het niveau in eind 1963. Bij de beoordeling van de ontwikkeling in de arbeidsmarkt in de verslagmaand mag geen vergelijking gemaakt worden de ontwikkeling, die zich in de over eenkomstige periode van het vorig jaar heeft voorgedaan, toen door de strenge winter het beeld van dc arbeidsmarkt verstoord. Op het terrein van de in aanbouw zijnde aluminiumfabriek in het Botlek- gebied in Spijkenisse is gisteren de 23- jarige timmerman H. van der Schans uit Hoogvliet door een achteruitrijdende zandauto overreden en op weg naar het ziekenhuis in Rotterdam overleden. In het centraal ziekenhuis in Alk maar is overleden de 22-jarige veehou der J. G. Wagenaar uit Krabbendam Donderdag werd hij in zijn woonplaats terwijl hij op zijn bromfiets reed, waar bij hij op de linkerweghelft terechi kwam. aangereden door een personen auto, bestuurd door H. Vane uit Bei gen. Hierbij werd hij zwaar gewond. heftige protesten van de oppositie aange nomen. In januari 1963 vloog het ko ninklijk gezin naar Kopenhagen in ver band met de verloving van de 22-jairige krooprins Constantijn met de jongste doöhter van koning Frederik van Dene marken, de 16-jarige prinses Anne-Marie. Twee maanden later werd de koning op nieuw in een politiek geschil gemengd door de oppositie onder leiding van George Papandreou, die beweerde dat hij zich „identificeerde met de onwettige regering van de nationale radicale unie". De oppositiepartij betrok de koning in december 1961 voor de eerste maal in de politiek met de bewering dat de verkie zingsoverwinning van dc radicalen in oktober daarvoor door knoeierijen be- OPERATIES In mei 1963 werd koning Paul in een ziekenhuis in Athene met spoed geopereerd aan een ontsteking aan de eppendix. De maand daarop trad premier Karaimanlis af om dat de Koning weigerde zijn voorgeno men bezoek aan Engeland te annuleren, nadat koningin Frederika tijdens haar aanwezigheid in onden voor de bruiloft van prinses Alexandra door Griekse be togers voor vrijlating van politieke ge vangenen was lastig gevallen. Ook in Engeland bestond oppositie tegen dit bezoek dat tot demonstraties voor poli tieke gevangenen in Griekenland leidde. In januari van dit jaar werd koning Paul in een ziekenhuis in Athene doorgelicht. Hij zou aan spit lijden. Op 20 februari werd kroonprins Constan tijn tot regent benoemd nadat de avond tevoren was vastgesteld, dat koning Paul in ernstige mate aan maagzweren leed. De dag daarop werd de koning in zijn residentie te Tatoi geopereerd. Direct na het bekendworden van het overlijden van koning Paul van Griekenland draaiden de „evzonen", de paleiswachten voor het Konink lijk paleis, hun geweren ondersteboven ten teken van rouw. Zij rullen hun wapens in deze stand houden tot na de begrafenis van de vorst. Nieuwe vrachtvaarders Lockheed en Belfast (Van onze luchtvaartmedewerker) DE vorig jaar gehouden oefening BIG LIFT en lokale conflicten zoals die van Cyprus hebben aange toond, da/t een snel en efficiënt 1 kende transportafdeling bij strijdkrachten van onmisbaar be lang is. De luchtstrijdkrachten heb ben dan ook altijd een „open oor en oog" voor nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de bouw der vracht vliegtuigen. Thans maken een tweetal nieuwe vrachtreuzen hun testvluchten en in verband met de onvoorstelbare ver voerscapaciteiten, van deze vrachtreu zen, menen wij u enige bijzonderheden omtrent deze types niet te mogen ont houden. Deze machines zullen ongekende mogelijkheden voor het luchttransport kunnen gaan betekenen, waardoor het luchtvervoer in de toekomst nog snel ler en met minder vliegtuigen kan worden volbracht. Aangezien men ook van civiele zijde veel belangstelling heeft voor deze nieuwe vrachtreuzen, worden de test vluchten voor het verkrijgen van hel bewijs van luchtwaardigheid, in aan wezigheid van beide belanghebbende instanties uitgevoerd. Het Short Belfast vrachtvliegtuig, is het eerste vliegtuig ter wereld dat van het begin af aan dc mogelijkheid heeft voor het uitvoeren van automatische, of wel „blinde", landingen. De machine maakte begin dit jaar zijn eerste geslaagde vlucht. De Belfast heeft een vliegbercik van meer 1600 kilometer met. een lading va i bij een kruissnelheid van 560 kilo- De groolste )it is het grootste vliegtuig dal ooit Groot Brittannië werd gebouwd. Hei gewicht bedraagt 100 ton, het is bijna 30 meter lang cn meer dan vier metei in omvang. De staart is hoger dan twee lemiddelde huizen op elkaar en het vlieg- dek ligt ter hoogte van een raam op dc- eerste verdieping. De spanwijdte vai •leugels is ongeveer 46 meter. Teneinde een nog betere indruk deze afmetingen te krijgen vermelden wij dan nog. dat het staartgedeelte een cric- ketveld en de vleugels een voetbalveh volledig in beslag nemen, terwijl het rachtgedeelte ruimte genoeg biedt bowling te spelen. i Het vrachtruim van de proefmachine wordt thans nog ingenomen door testap paratuur met een gewicht van 7 ton, w.o 200 kilometer bekabeling. Halverwege 1965 zal het beproevings programma afgewerkt zijn vrachtruim bezet zal kunnen worden door 201 militairen, ondergebracht op twee dekken. Naast de inzet van troepenver voer kan de Belfast ook worden gebruikt voor het vervoer van gewonden cn/of vracht. Als bet nodig niocht zjjn, kunnen de achterste laaddeuren tijdens de vlucht worden geopend, zodat dc vracht er a parachutes uitgegooid kan worden. Voor het afwerpen van bijv. jeeps licht geschut, is een speciale installatie gebouwd; een lopende band brengt de zware apparaten naar de rand zij het vliegtuig verlaten. Gesleep sjouw tijdens het in- en uitladen zijn door deze voorziening overbodig gei Het vrachtruim biedt vele mogelijkheden, zo kan men bijv. een Blue Steak raket meenemen, of een 10 tons truck met een grote mobiele radarinstal latie en nog een kwart-tons-voertuig en dan blijft er nog een gangpad van 30 centimeter over voor het personeel om zich langs de zijkanten van de vracht te bewegen. De installatie voor het maken van auto matische landingen stelt het vliegtuig in staat in dichte mist te landen zonder dat de piloot er aan te pas komt. De RAF heeft tien van deze vrachtvliegtuigen, die voortgedreven wordt door vier mo toren, besteld voor het vervoer van troe pen en voorraden over lange afstanden De officiële indienststelling vrachtreuzen zal in Nog groter Soekarno onderzocht President Soekarno zal volgens een bericht van AP volgende weck worden nderzocht door de Oostenrijkse specia- ist Fellinger. Soekarno heeft afgelopen jaar een nieroperatic ondergaan. Sneller De Lockheed vliegtuigfabrieken in Amerika werken momenteel aan een vrachttoestel dat sneller is dan de Belfast en waarvan cr voorlopig zo'n honderd gebouwd zullen worden. De betreffende machine staat bij de Amerikaanse lucht macht te boek als C-141 Starlifter en is staat 164 militairen of veertig ton goe deren te vervoeren. Dit Amerikaanse type 'ordt voortgedreven door vier straalmo toren en het vliegbercik stelt de vlieger ln staat, zonder tussenlanding, dwars over de Verenigde Staten te vliegen of van Amerika naar Europa. Als het dus nodig mocht zjjn dan kan men met deze mach tige luchtvloot binnen dc kortst moge lijke tijd een troepenmacht van ruim 16 000 man in cén ruk naar Europa over vliegen, terwijl ook hun zware uitrusting op dezelfde wijze kan worden overge- Evenals bij de Belfast is de toegang tot het laadruim in het rompuiteinde aangebracht. De machine is voorzien van laadvloer die ongeveer anderhalve meter boven dc grond ligt, d.w.z. bijna ven hoog als de laadbak van een vracht- uto. Het laden en lossen wordt daar door zeer vergemakkelijkt altijd t nog r nog gro- r mogelijk heden. Zodra het ene toestel ir zijn de ontwerp-tckeningen v gende machine al weer klaar. Deze opeenvolging van ontwerpen valt ook in deze tak van luchtvaart te con stateren en zo werkt men bij Douglas aan een opvolger voor het massa-lucht- De vliegtuigconstructeurs van Douglas geloven met het nieuwe ontwerp een goede zet gedaan te hebben. Hun ontwerp heeft zowel aan de voor- als achterzijde een grote laaddeur, waardoor men min der tijd nodig zou hebben chine te laden en te lossen. Het vracht gedeelte biedt tweemaal zo veel ruimte, als de grootste thans in gebruik zijnde machine, terwijl ook zijn voorwaartse snelheid belangrijk hoger ligt Een ander belangrijk facet is dc afstand die een dergelijk toestel zonder onderbreking af kan leggen en deze is zeker vijfmaal zo groot Binnenkort zal de Douglas-fabriek haar bevindingen over deze ontwikkeling aan dc Amerikaanse luchtmacht doorgeven. Men hoopt het volgend jaar aan de bouw van dit luchtmonster te kunnen gaan oeginnen. waarna in 1970 de eerste ma chine het luchtruim zal kunnen kiezen. Het commerciële aanbod van vracht vervoer, voor een dergelijk lastdier dat 75 ton zal kunnen vervoeren, is nog niet dusdanig dat ze bij de luchtvaart maatschappijen een plaatsje zullen vin den. De ongekende mogelijkheden zul len daarom eerst in de militaire sector uit en terna beproefd moeten worden, alvorens zij dienstbaar gesteld kunnen worden in algemeen verband. (Van onze speciale verslaggever) Gaat de caravan voor permanente bewoning een vertrouwd gesticht in Nederland worden Zullen jongge huwden, of echtparen zonder kinde ren er van dro'inen, en wMen de ge meentebesturen er „aan" Deze en andere vragen zijn gisteren in Baam aan de orde geweest tijdens een forum over „woningen op wielen' dat. door de voorzitter van de Britse National Caravan Council, de heer J. Jefferson, werd bijgewoond. De bijeen komst was georganiseerd door dc ini tiatiefnemers van een revolutionaii bungalow-caravan-plan: caravan-con structeur Dick Wissink en de kruide, niersorganisatie A. en O. (vroeger N G. V.), waarbij dertienhonderd winke liers zijn aangesloten. Het laatste be drijf heeft er een soort reclame-i pagne van gemaakt Het verleent aanzienlijk korting op duizend „wc gen op wielen", die van achtduizend gulden af. compleet ingericht, te krijgen In Nederland is de bungalow-car. nog nauwelijks ingeburgerd. Sommige bedrijven hebben er een paar ter be schikking gesteld aan werknemers, die met woningproblemen worstelden, ter wijl ten behoeve van studenten plannen Nieuwe voorzitter voor de Stichting Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft als opvolger van dr. ir. B. Bölger tot (werkgevers! voorzitter van dit bestuur benoemd, ir. J. Bosma, voorzitter van het centraal sociaal werk geversverbond. Mr. A. J. R. Mauritz, algemeen secre taris van het Centraal sociaal werkge-| versverbond heeft in verband met diens gezondheid het werkgevers-voorzitter schap van de looncommissie neergelegd. Tot nieuwe voorzitter is benoemd mr. J. C. van Gorkom, secretaris van het C.S.W.V.. mr. Mauritz blijft adviserend lid van de looncommissie. Middenstand wil niet van verticale prijsbinding af Staatssecretaris drs. J. A. Bakker van economische zaken heeft gisteren een gesprek gehad met de midden standsbonden over individuele verti cale prijsbinding- Dit gesprek is, zo vernemen wij, voor de middenstands bonden zowel formeel als materieel onbevredigend geweest. Aan die kant toonde men zich na afloop ontstemd. De bonden stonden en staan op het standpunt, dat op het gebied van dc individuele verticale prijsbinding pas dan tot maatregelen kan en mag worden overgegaan als duidelijk bewezen is dat tegen het algemeen belang wordt ge handeld. De staatssecretaris zou tot uiting heb ben gebracht, dat het moment conjunc tureel nu gunstig is om het stelsel te doen verdwijnen. Van de kant van de middenstand acht men het ogenblik conjunctureel nu zeer ongunstig, omdat een verhoogde vraag een nieuw beroep op de arbeidsmarkt en vergroting van de import tot gevolg zal hebben. Nederland krijgt zijn derde zoutfabriek De Koninklijke Nederlandse zout industrie is begonnen om in Hengelo een nieyiwe fabriek te bouwen, die eind volgend jaar reeds in bedrijf zal worden gesteld. Naast de bestaande zoutfabriek in Hengelo komt op een zes ha groot terrein het nieuwe bedrijf, door de K.N.Z. zelf ontworpen. Het gehele project vraagt een investe ring van bijna dertig miljoen In de nieuwe zoutfabriek wil men het werk zoveel mogelijk automatiseren, zodat men nagenoeg geen. nieuw personeel meer behoeft aan te trokken. Noren ontslagen uit ziekenhuis Dc twaalf Noorse zeelieden en de twee vrouwen d'ie in het afgelopen weekeinde tengevolge van een methyl-alcoholver- giftlging in het ziekenhuis te Amsterdam werden opgenomen, zijn daaruit ontela- De stoffelijke resten van do twee de vergif bi ging bezweken zeelieden zijn vandaag op Wosberveld gecremeerd. Hun as zal naar Noowegen worden op gezonden. voor parken voor kleine mobiel* wo ningen bestaan. In de Verenigde Staten en Engeland daarentegen heeft de caravan voor per manente bewoning reeds lang vaste voet onder de wielen gekregen. In Groot Brittannië wonen niet minder dan twee honderdvijftigduizend gezinnen in bun galows-caravans. Tegen de één miljoen mensen dus! Wat willen de initiatoren? Gemeente besturen in Nederland zo ver krUgen dat ze toestemming voor de aanleg van caravan-parken verlenen, dia voor permanente bewoning zUn bestemd- Hun uitgangspunt is dat vrijwel elke gemeente met een uitbreidingsplan (Boms zelfs uitbreidihgsplannen) zit opge scheept, dat door het gebrek aan bouw volume in geen jaren verwezenlijkt kan worden. De terreinen nu, die bij zo'n uitbreidingsplan horen, zouden half bouwrijp kunnen worden gemaakt. Er zouden straten kunnen worden aange legd. terwijl er ook voorzieningen voor gas, water en elektriciteit zouden kun nen worden getroffen. Met aandachtbesteding aan het land- schapschoon zouden op deze gronden bungalow-caravans kunnen worden ge plaatst (twintig tot vijftig) ter leniging van de woningnood. Behalve dat er eigenaars van „woningen op wielen" zou den kunnen staan, zou ook de gemeen te zo'n bungalow-park kunnen exploite ren Het voordeel van een wooncaravan is nl. dat hij geheel „aangekleed", of wel gemeubileerd, geleverd wordt Ge rekend over tien jaar zou de gemeen te er met een huursom van honderd gulden per maand gemakkelijk uitsprin gen. Geldsehietcn Financiële problemen? Geen nood. Achter het project staan geldschieter*, met name banken, die krediet willen verschaffen aan gemeenten, die niet in staat zijn de nodige investeringen te doen. De bungalow-caravans, waarom het gaat zijn stuk voor stuk woningen met een aardige ruimte. Ze zijn van alle ge makken voorzien, ook van een badka- De wanden zijn behoorlijk geïso leerd. zodat de winterse kou goed kan worden tegengehouden. Een moeilijkheid schijnt nog te zijn dat de grootste wooncaravans zodanige afmetingen hebben dat ze niet tot het verkeer worden toegelaten. Als gevolg hiervan zouden ze wel eens als objec ten aangemerkt kunnen yrorden, die e*|n bouwvergunning behoeven. Caravan-constructeur Vjfyssink gelooft overigens nauwelijks in 'deze problema tiek. Hij bezit een trailer, die zo groot is dat de meest volumineuze caravan zijn serie over de weg kan wor den vervoerd met wielen op wielen (Vervolg van pagina 1) Voorgesteld was. dat een tariefloon van 30 pet of meer bij de Centrale Bedrijfs Instantie zou moeten worden gemeld. De Stichting wilde deze mel ding al bij 25 pet laten Ingaan. Voorts was gToep I uit de c.a.o. ge schrapt en waren de mensen uit deze groep naar groep U gebracht. Het ging hier om de meest eenvoudige hulpar beiders. De Stichting wilde echter groep I gehandhaafd zien. Ook de leeftijdsgrenzen voor de jeugd lonen wilde het stichtingsbestuur wijzi gen. Het volwassenenloon zou niet op 23- jarige. maar op 24-jarige leeftijd moeten beginnen. Eerstgenoemd punt bleek de grootste moeilijkheden op te leveren. De inmid dels in de vergadering van de Stich ting ontboden vertegenwoordigers van het bouwbedrijf, wilden wel akkoord gaan met de melding van een tarief van 25 tot 30 pet; boven 30 pet zou dan pas uitbetaald mogen worden. Indien eerst toestemming is verkregen van de Cen trale Bedrijfs Instantie. De Stichting stond echter onverminderd op het stand punt dat ook voor tarieven boven de 25 pet al gewacht moet worden met de uitbetaling tot toestemming is verkregen dus na controle in de betrokken bedrij- Hct debat kreeg een wat onverkwik kelijk verloop, omdat dc voorzitters van de bonden van bouwvakarbeiders tegen over de voorzitters van hun eigen vak- centralen kwamen te staan. De Stichting kon van haar drie voor waarden echter niets laten vallen, om dat alleen op deze voorwaarden het libe rale werkgeversverbond C.S.W.V., toe-' gezegd had, niet legen dc bouw-c.ao. te' zullen stemmen. Het overleg wordt nu volgende week. voortgezet. Het valt te verwachten dat volgende week op dit ondergeschikte punt, dat gisteren echter bijzonder moei-', lijk bleek te liggen, ook overeenstemming wordt bereikt, zodat de bouw-c.a.o. dan definitief als goedgekeurd kan worden beschouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9