Jaar geëist tegen verslagen man Nachtelijke patrouilles van de Wegenwacht Puzzelhoek Olie-industrie verwacht deze maand c.a.o. Meer clan 270 molens gered Prijsverhoging Hoogovens Haute couture in confectie Proeven met staalkabel in middenberm 1 ZATERDAG 7 MAART 1964 Kair-er Agenda Eer»:e (Van onze parlementsredact De Tweede Kamer zal volgend' niet vergaderen. Ze komt pas dinsdag 17 maart weer bijeen. De Eerste Ka mer behandelt volgende week dinsdag o.m. de begroting-1964 van het departe ment van financiën. Op de met halve bomen automatisch beveiligde spoorwegovergang te Schel- luinen bij Gorinchem is gisterenavond de 42-jarige stratenmaker A.C. Wouden berg uit Hardinxveld-Giessendam doo een personentrein gegrepen. Hij was or slag door De man probeerde met zijn bromfiets tussen de halve bomen door te rijden, juist op liet moment dat dc trein uit Dordrecht passeerde. Het slacht, offer wend, met zijn bromfiets on ge vee zestig meter weggeslagen. De spoorwegovergang was uitstekenr verlicht. De trein had ongeveer dri' kwartier vertraging. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur r, b Z 8Ï Den Helder onbev Ypenburg onbev Vhssingen gh bev Zd.-Limb. sn& Helsinki gh. t Stockholm gh. fc vindstil -2 -8 Acht scholieren verongelukt Maximum straf voor chauffeur rondissemcntsrechtbank te A sen. mr, C. W. baron van Dedei heeft gisteren 1 jaar en 3 jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid geëist te gen de 24-jarige chauffeur van een papierwarenfabriek, II. R., uit Eer beek. Door een inhaalmanoeuvre veroorzaakte hij op 4 november van het vorig jaar op de rijksweg bij Borger een botsing met een busje uit Groningen, ten gevolge waarvan zes scholieren werden gedood en twee scholieren later in het ziekenhuis aan hun verwondingen bezweken. De officier van justitie, die zijr liepe deernis met de nabestaanden var ie slachtoffers uitte, zei te weten, dat verdachte ontzettend onder de indruk is van de gevolgen van de botsing .Nochtans moet ik zeggen, dat het aar zijn schuld was te wijten, dat acht ?cholieren omkwamen", verklaarde hij Baron Van Dedem was voorts van me ning, dat de maximumstraf moest wor den opgelegd. Hij achtte geen enkele verzachtende omstandigheid aanwezig Geen wrok De raadsman van de verdachte, mr Van der Hout, betuigde namens zijr. cliënt diepe deelneming met de ouders en nabestaanden van de scholieren. Hij verklaarde, dat verschillende ouders var ie omgekomenen brieven aan de ver dachte hebben geschreven waaruit bleek Op verschillende routes mobiele „praatpalen" (Van onze verkeersredacteur) De ANWB gaat binnenkort de eerste, nachtelijke Wegenwacht patrouille formeren. Begonnen wordt in de gebieden, die A or de nieuwe Wegenwachtstation bestreken wor den, welke in 't Harde, Burgerveen en Houten verrezen zijn. Later zal de nachtwake worden uitgebreid tot nog dit jaar te openen stations on der Groningen, bij Jourc en bij het Planken Wambuis. Eén weg in Nederland wordt reeds dag en nacht door de Wegenwacht be waakt. Het is Rijksweg 13, die van Den Haag naar Rotterdam loopt, en als één van de drukste autobanen van ons land geldt. Hoewel men er tijdens de kleine uren van de nacht nooit een pa trouillerende drie- of vierwieler tegen komt, zijn de „gele ryders" wel de gelijk paraat. Ze bevinden zich in het station Pauw molen. dat onder Delft staat, en van uitnemende accomodatie-faciliteiten is voorzien. Eén telefoontje uit de ..praat palen", die langs de weg staan, en de Wegenwachters rukken uit. De „praatpalen", of, beter: de afwe zigheid hiervan langs andere routes, hebben tot het plan geleid in de ge- Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. uitstekend te.ons; 2. vereniging planeet; 3. gordel mens water in Friesland; 4 insek- teneter troefkaart bolrond vrucht je (spreektaal"5 Ierland meisjes naam munt in Turkije (afk. 6. tocht of uitstap kubieke meter; 7. gemeente in N. Holland muzieknoot keurig; 8. gemeente in Gelderland munt in China lidwoord; 9. treurig bijwoord. Verticaal: 1. gemeente in N. Hol land; 2. bijrivier van de Tiber elk; 3. gemeente in Gelderland meisjes naam en omstreken (afk); 4 water in Utrecht deel van een ontkenning iFr) stapelmeter (afk) lidwoord; 5. uit naam van vreemde munt; 6. wat gesproken wordt voegwoord (Fr) meisjesnaam; 7. riviertje in Normandië buigzaam; 8. rivier in Duitsland stap; 9. zoutziederij jongensnaam. Oplossing vorige puzzel Horizontaal. 1. Bali, 5. Eist, 9. kan teel, 11. mokka, 13. staar, 15. ares, 17. tali. 18. kar. 19. strekel. 21. staar. 22. linters, 24. adi, 26. Isar. 27. olie. 28. Et- ten. 30. Soest. 31. inertie. 32. lege. 33. Atrl. Verticaal. 2. akker. 3. laks. 4. Ina. 5. Ees, 6. letter, 7. slaak. 8. smak. 10. dril 12. orangist 14. Aleidis. 16. start. 19. gté, 20. ras. 21. streng. 22. Lier. 23. na tie. 24. aleer, 25. iets. 27. ooit: 29. nee «0. «U. bieden van de nieuw te bouwen, of reeds gebouwde Wegenwachtstations nachtelijke patrouilles in te stellen. De ze staan met hun mobilofoon in ver oinding met hun post. en kunnen, bij ren calamiteit onmiddellijk groot alarm Snelle hulp Dat er op deze wijze in een behoefte wordt voorzien, behoeft wel niet nader ie worden uitgewerkt. Voor ongelukken op de grote weg, die in de nacht plaats vinden, blijft hulp heel vaak veel te lang uit. De Rijkspolitie heeft we gens 'personeelsgebrek geen nachtelijke patrouilles meer voor dienstverle ning is men dan ook aangewezen op dc toevallige passeerder, die maar moet zien ergens in de omgeving te bellen. Dé oplossing zou natuurlijk zijn, als 2r langs alle grote routes „praatpalen" worden neergezet, zoals in Duitsland is gedaan. Het Rijk acht dit echter voors hands te duur. terwijl de ANWB er riet aan denkt het tenminste vijfentwin- ig miljoen gulden kostende net alleen 'e betalen. Bovendien is er een soort competen- ie-strijd tussen de ANWB en de Rijks- rolitie ontstaan. Hoewel de laatste zich vroeger nimmer met de verbindingen angs de wegen bezig heeft gehouden neent ze dit thans wel te moeten doen „Inwoning" bij dc Wegenwachters oals in het station Pauwm'olen bijvoor beeld wordt beneden de eigen status geacht temeer, daar er geen bevoegd heid over de verbindingen kan worden it geoefend. In de omgeving van Utrecht is de Rijkspolitie op het ogenblik doende zelf •troeven met „praatpalen" te nemen, die de zender in plaats van de telefoon tot basis hebben. De nadelen van dit korte radioverkeer schijnen in de eer ste plaats in de veelheid van golfleng ten te liggen. Een ander negatief punt is voorts dat de centrale in Bilthoven staat ver van de weg dus ter wijl een veel te groot gebied moet wor den bestreken. dat zij jegens hem koesterden. Mr, Van der Houi geen bittere ei voorts, dat zijr an is. die door hc dochtertjes in de cember jl. weet wat leed is. De raads man verzocht de rechtbank, die gepre sideerd werd door mr. A. Mulder, reke njng te houden met verzachtende om standigheden. De verdachte was op die fatale mor gen in alle vroegte met de zware, me papierrollen beladen vrachtauto, ondank: de dikke mist uit zijn woonplaats ver trokken. Nochtans begon R. op de Rijks weg in de omgeving van Borger aan een inhaalmanoeuvre, waartoe hij op de lin kerhelft van de weg kwnm. Op dat mo- -nent naderde een auto met Groningse scholieren, die op weg waren naar eer sportdag te Emmen Verdachte kon een botsing, ondanks hevig remmen nie' -neer voorkomen. Het Volkswagenbusje werd opengereten en de inzittenden wer den eruit geslingerd. Tijdens een onderzoek bleek er ver schil van mening te bestaan over dt vraag of het busje groot licht of stads lichten had gevoerd en tijdens de zittmj. waren ook de getuigenverklaringen op dit punt verschillend. Bestuurders van de Nederlandse chris telijke bedrijfsgroepencentrale hebben de verwachting uitgesproken, dat er zeer binnenkort overeenstemming zal kunnen worden bereikt over de nieuwe c.ao voor de olieraffinaderijen van de Shell ?n de Caltex in Pernis. Eind februari heeft de directie van dc Shell voorstellen in het overleg ter tafe1 gebracht, waarmede de vertegenwoordi gers van de bij dit overleg betrokken akbonden voorlopig niet akkoord kon- Beide partijen zijn uiteengegaan mc' aar beide zijden de afspraak deze voor stellen nog eens nauwkeurig te bestu deren en ze daarna opnieuw in bespre king te brengen in het overleg. Een datum van dit overleg kon. omdat een der gesprekspartners zich thans in de Verenigde Staten bevindt en men moet wachten tot hij in Nederland is te ruggekeerd nog niet worden vastgesteld Het is echter zeker, dat het overleg nog in maart zal kunnen worden hervat en dat dan de verschillen van Inzich* tussen vakbeweging en raffinaderij- directies zullen kunnen worden over Omroepmusici en koorleden krijgen 21 pet. verhoging De NRU en de bij het NVV. het KNV en het CNV aangesloten vakbonden zijn een salarisregeling overeengekomen vooi musici en koorleden in dienstbetrekking bij de Nederlandse Radio Unie. De rege ling is ter goedkeuring toegezonden aar de minister van O-, K en W. Overeengekomen is: 10,4 procent salarisverhoging met terugwerkende kracht tot 1 januari 1963 als vakantiecompensatie, omdat de radio- medewerkers. die vier weken hebben 26 dagen korter vakantie hebben dan dc musici van de landelijke symfonie orkesten. 10,6 procent salarisverhoging per 1 januari 1964 en betaling door de werk gevers van de 8.1 procent a.o.w en a.w.w.-premie, echter met aftrek var, •5,6 procent looncompcnsatie en met ver hoging van de eigen pensioenbijdrage van gemiddeld 1.5 procent. 1.1 procent per januari 1964 vooreer maximaal optreden van drie maal per jaar voor een televisie-uitzending Algemene Bond van Kun stenaars. aangesloten bij het NVV, die de plaats heeft ingenomen van de ge royeerde Nederlandse Toonkunstenaars- bond. NTJ3, zal nog dit jaar het eerste congres houden. CJ In het afgelopen jaar hebben 271 an de bijna 1000. molens de aandacht •ehad van de vereniging ..De Holland- che molen". Vele hierv an kunnen „be- •.ouden" worden genoemd, een groot intal onderging restauratie, waarvan e kosten varieerden tussen f 90.000 en 40.000 a f 50.000 en soms zelfs f 80.000 •eliepen. Deze mededeling is opgenomen in 0ste jaarverslag van de vereniging, dat andaag tijdens de algemene ledenverg adering in Krasnapolsky te Amsterdam verd uitgebracht en waarin nog eens uit- oerig op alle activiteiten ter gelegenheid an het 40-jarige jubileum van de ver- niging verleden jaar wordt ingegaan. Zorgen In Zeeland echter baren de molens de ereniging grote zorgen. Als gevolg van Je Deltawerken ondergaat het cultuur and een zodanige verandering, dat de mogelijkheden voor het maalbedrijf min er worden. Anderzijds komt er een ont- iuiting van dorpen, waardoor de molens ddaar uit toeristische overwegingen een ;rotere betekenis krijgen. Over gebrek aan belangstelling oa. uit iet buitenland heeft de vereniging niet te lagen. Vragen over molens kwamen bin- ,en uit o.m de V S.. india. Egypte. Japar. n Bangkok. Niet alleen in eigen lanc .-orden verenigingen van molenvnenden •pgericht, via een der leden van de ver- mging kwam de mededeling dat dit ook ii Portugal het geval is Het schijnt dat laar meer dan 3000 molens in werkende taat worden aangetroffen. De Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken hebben in aan sluit ng op dc laatste Belgische prijsver hogingen de basisprijzen van middel- dikke en dikke platen voor nieuwe be stellingen verhoogd met f 40 de 1000 kg. zowel voor sm- als niet-sm-kwaliteit. voor scheepsplaten met f 20 tot f 40 al naar gelang dc kwaliteit Hierdoor werden ie prijsverlagingen van 1963 nagenoeg weggenomen maar de nieuwe prijzen '.ijn nog lager dan die van eind 1960 Oe verhoging der invoerrechten van en kele weken geleden voor verschillende valserijprodukten geldt niet voor de roven genoemde platen omdat dc invoer rechten betreffende deze platen in de Benelux op grond van de Gatt zijn ge- -•onsolidcerd van onze moderedactrice) Het suède jasje en de lange nappa mantel mogen populair geworden zijn. er is nog maar weinig sprake geweest van een eigen mode in deze materialen, zoals er bijvoorbeeld in bont is. Nu echter de couturier Jean Louzac en de fabrikant van suède en nappa kleding Gelmoh te Assen elkaar gevonden hebben is dat an ders aan het worden. In het Amsterdamse Hilton zagen we gisteravond een collectie, die meer dan verrassend was. We kunnen wel zeg gen het gewone korte jasje is uit een voorbije periode. Het heeft plaats moe ten maken voor de bijna mantel (75 cm), dus tot ver op de heup rei kend. Van achteren een rechte rug van voren iets flou Maar dat zijn slechts de voornaamste lijnen. De mo dieuze details zijn heel voornaam. Om er enkele te noemen: de kraag heeft bijv midden achter een puntje; de zak jes zijn vertikaal ingezet, of als een half maantje uitgesneden. Ook veel kleine klepzakjes. soms zelfs twee boven elkaar. Hierop een klein bol metalen knoopje. Sommige jasjes heb ben een martingale, die echter uit twee delen bestaat en met een veter aaneen geregen is. Kleine bijzonderheden die nu juist het apart cachet geven. De mantels in gerende lijnen. Er was er één in mistgrijze suède. gesloten met drie grote met de hand gesneden knopen, die de toeschouwsters zelfs deed vergeten te applaudiseren. Veel kleuren warm blauw, flessengroen. ,.stoplicht"rood en ambertinten. Suède ook voor heel gekleed. Een en semble van simpel zwart mouwloos toiletje voor de receptie met een lange mantel, soepel als fluweel. Een nappa imprimé zwart met goud opdruk als was het zijde, voor een deux-pièces. de mouwloze blouse in tunieklijn. Ook overhemdblouses met ovaal gesneden panden en een driekwart mouw met manchet. Suède gecombineerd met bont in tailleur van zachtgroen glacéleer met plastron en kraag en ondergeschoven manchetjes van tabaksbruine broad tail Verrassingen ook in sportieve kle ding. zoals een mouwloze jumper in fel rood suède. gegarneerd met twee grote knopen op schouderhoogte Een collectie, die in Nederland verkrijg baar zal zijn. doch die. zo vernam we ook in het buitenland reeds vele afnemers vindt. Beierse tv vroeg ronduit excuses In Beieren (West-Duitsland) heeft zich een televisie-incident voorgedaan, dat veel overeenkomst heeft met de moeilijkheden waarin de VAR A-tele visie is geraakt na de uitzending van het programma „Zo is het" van 4 ja nuari jl. De Beierse televisie heeft nl. een carnavalsprogramma uitgezonden, waar in gespot werd met het r.k. geloof. Dit verwekte een zeer vinnige en algeme ne reaotie onder het kijkend publiek. Velen stootten zich aan deze „grappen" en de omroep kreeg verontwaardigde recensies, brieven en telefoontjes De directeur van de Beierse omroep afdeling televisie. Clemens Munster, heeft deze problemen in één klap op gelost. en wel door openlijk voor de camera excuses van de omroep aan te bieden. Hij zeide dat het gelaakte gedeelte van de uitzending weliswaar niet kwaad was bedoeld, maar dat het in derdaad geen echte humor bevatte en smakeloos was. Het kijkerspubliek heeft met deze ruiterlijke erkenning onmiddellijk ge noegen genomen. De Beierse omroep heeft ook geen boekje met boze en vriendelijke reacties laten verschijnen- Deens liedje voor Songfestival In Denemarken hebben bij de zgn. landelijke finale voor het Eurovisie Songfestival niet minder dan 233 000 kijkers gestemd voor „Het liedje voor jou", dat geschreven is door Axel Ras mussen, die aan ernstige kinderver lamming lijdt. Heel Denemarken hoopt, dat het eigen land straks in Kopenhagen weer zal winnen, al was het maar om Axel Rasmussen vreugde te bezorgen. De jeugdige zanger Björn Tidmand zal. zoals wij reeds meldden, op 21 maart as. het liedje in Tivoli zingen. Kijk- en luister onderzoek van NRU EN NTS De besturen van NRU en NTS. waar in de vjjf omroeporganisaties samen werken hebben in principe besloten over te gaan tot continue registratie van luister- en kijkdichtheid en pro grammawaardering. Met het definitieve onderzoek zal waarschijnlijk in januari 1965 een aanvang worden gemaakt. Voorafgaande hieraan zal een proef onderzoek worden gehouden teneinde te komen tot de beste en meest ef ficiënte onderzoekmethode. Dit metho dologisch onderzoek zal plaats vinden gedurende de maanden maart en april a s. en zal worden uitgevoerd door het bureau .Intomart" te Hilversum. Zoals bekend is, zijn- in de maand november 1963 de enquêtes gehouden voor een basisonderzoek naar' de luis ter- en kijkgewoonten van ons volk en naar de wensen, die men ten aanzien van de programma's heeft, een en an der naar de tijd toegespitst op het lan ge weekeinde. De gegevens uit deze vraaggesprekken, in totaal circa 2000. worden op dit moment verwerkt door de Centrale voor Sociaal Wetenschap pelijk Onderzoek, waaraan dit onder zoek is opgedragen. De trui van de minister... De Franse minister van financien heeft kort geleden voor de televisie ecu rede gehouden, waarin hij bepaalde overheidsmaatregelen aankondigde. Om zich niet al tc streng voor te doen droeg hij daarbij een veelkleurige ge breide pullover. Terwijl de minister .iog sprak kwamen er bij de RTF al tientallen telefoontjes binnen van kijksters, die hel breipatroon van de pullover wilden hebben. Hoewel de mannen mopperden over hetgeen de minister vertelde, wonden de vrouwen zich op over het fraaie kledingstuk dat de bewindsman zo charmant droeg De volgende dag stonden de kranten vol tan deze belangstelling, maar president De Gaulle, die de uitzen ding thuis had gevolgd, zei tot zijn minister: „Jammer, dat je je gitaar had vergeten!". felciter 5 23.11 preqing vi 3.55—24.00 Nws. tanavond 19.00 Nws 19.10 Ac- ïriscoop 19.30 Radio orkest: populair klassieke 12.30 Nws 22.4( e verschij nings. ■ereld van van. leuwe klassiek« Hilversum II, 298 m. 19.00 V d kinderen 19.10 Radioraad 20.00 Nws 20.05 VARA's bekercompetitie 21.00 Socialistisch com mentaar 21.15 Kapriolen, liedjes, cabaret liedjes en parodletjes 21.45 Lichte gra 22.00 Langs u 23.! regen, hoorspel 22:5 j Licht instrumentaal tri, 23.40 Lichte gram 23.55- Van onze verkeersredacteur) De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid gaat bin- lenkort prakitsch research-werk ver richten op het vlak van middenberm beveiliging door middel van staal kabel. De proefnemingen gebeuren niet op de openbare weg, maar op afgesloten terrein .De Dienst der Do meinen is bereid het ..offer" van kele oude wagens te brengen. Het voor Nederland nieuwe type mid- ienbermbeveiliging bestaat uit drie menten, namelijk staalkabel, dat in twee lagen lange ijzeren steunpunten gespan- „Het schijnt anders niet afdoende le zijn." constateerde hij. „Wat zit jou dwars?" vervolg de hij, in het donker naar haar gezicht speu rend. Ze keek van hem weg, omhoog naar de avond hemel waar hier en daar een koele ster twinkel de. De bladeren van de vruchtbomen droegen een metalen glans. „Wat een appeltjes al," verbaasde ze zich. ..Dat wordt een hele oogst voor jullie, dit jaar ze stopte abrubt. „Het lijkt wel", zei ze toen voor zich heen. „of alles wat je zegt. tactloos is in deze omstandigheden „Daar hoef je met bang voor te zijn," troostte hij. „Ik ben er wèl bang voor. Af en toe heb ik het gevoel, dat ik geen mond meer durf open te doen." „Dat is flauwe kul," zei hij met verkwikken de nuchterheid „Vorig jaar zwamde ik er te gen jou ook maar op los!" „Van jou is dat wat anders, dat hoort bij jou." zei ze verontwaardigd. „Kan zijn," vond hij. ..Maar ik zou graag willen dat je niet op je woorden ging letten tegenover mij. Dat is geen goeie basis, famke. Je bent toch al een op potter geweest al die jaren „Dat is niet waar," verdedigde ze zich. „Te gen jou kon ik tenminste nog praten!" „Ik wist anders vrijwel niets van jou," merk te hij op. „Maar misschien hij grinnikte zacht, „kwam dat doordat ik altijd zo met me zelf bezig was Hij keek haar aan om te zien. of zijn woor den een opmonterende werking op haar hadden. Maar haar gezicht bleef ernstig. „Nee, daar lag het ook niet aan," zei ze na denkend. „Ik móest oppotten, dat moet je be grijpen Hij gaf een tijdlang geen antwoord. Met de armen om elkaar heengeslagen liepen ze me chanisch het pad door de boomgaard heen en „Maar moet je blijven oppotten?" vroeg hy ten slotte. „Nee," zei ze hartgrondig, „alsjeblieft niet! Maar ik zal wel moeten léren om de dingen uit te praten. Dat kan ik nog niet zo grif Op dat moment waren ze weer aan het eind van het pad aangeland. Het struikgewas, dat de boomgaard omringde, was daar onderbro- Het grote door M. C LOONEN-VAN DER LINDEN ken door een hek. „Wou je nog wat verder wandelen?" stelde Joost voor. „We kunnen achterom lopen. Hier is het maar zo'n kort stukje." Lily keek naar de weilanden achter het hek, die zich kleurloos en ongastvrij uitstrekten tot aan het volgende dorp. Ver kon je niet kijken. Ergens daartussen moest het meer liggen en verder naar rechts, achter een paar verspreide boerderijen, het hoge vierkant der populieren. Lily haatte populieren, ze waren zo hoog en on genaakbaar Ze huiverde. „Nee, vanavond liever niet, Joost." „Je bent toch niet moe, wel?" vroeg hij on derzoekend. „Nee, helemaal niet. Maar ze haalde diep adem, soms wil ik die kant niet op gaan Het scheen, dat de doorleefde weken van ziekzijn zijn invoelend vermogen hadden ge scherpt, want hij begreep haar onmiddellijk. „Dan doen we dat niet," zei hij zachtjes, haar hoofd tegen zijn schouder drukkend. „Kom, we gaan terug. Dan gaan we naar het zitje toe. Is dat goed?" Zijn begrijpende vriendelijkheid maakte, dat de tranen in haar ogen opwelden. „Dat is nou één van de dingen, die ik bedoelde," zei ze toonloos. „En ze sprak snel door, alsof ze bang was dat haar moed haar opnieuw zou be geven, er is nog zoveel méér. AI die klei ne dingen, die zo met de dood samenhangen en waar je normaal geen erg in hebt. Vergane bla deren en moddersloten en sommige mu ziek Daar ben ik doodgewoon bang voor. En toch weet ik, dat ik daarin laf ben Als je echt wilt leven, moet je daar óók doorheen. Moet je door gelukkige dingen, maar ook door dieptepunten heen En dan moet je je oger niet dichtknijpen Ik heb dat de laatste tijd leren inzien. Maar dat wil niet zeggen, dat ik toch niet af ën toe terugglijd en opnieuw bang ben De ontroering die in Joost omhooggolfde, maakte dat hij enige tijd niet kon spreken. Toen zei hij hees: „Da's een hele portie filosofie, meisje Ik kan niet zeggen, dat ik die les al helemaal geleerd had Ik beschouwde mijn beroerdigheid toch nog altijd zo'n beetje als een belediging tenminste in het begin Ze waren intussen bij het zitje aangekomen Lily maakte een arm vrij en veegde haastig langs haar gezicht, eer het licht van de huiska merramen over haar heenviel. Joost trok haai naast zich op het ronde muurtje en legde be schermend zijn arm om haar heen. Na een tijdje klonken er nadrukkelijke voet stappen op het pad en Harold liet een paar hol le blafhoestjes horen. „Als ik even mag storen of jullie binnenkomen om een glas wijn te drin ken op onze plannen!" kondigde hij aan. „Ik moet vroeg weg," kondigde dokter Rein- dersma aan, toen hij op de eerste maandag in september de keuken binnenstapte. „Hebben jul lie er wat aan, als ik jullie naar de stad rijd? Harold neemt het ochtendspreekuur, dus na mijn eerste visite zo dadelijk ben ik vrij." Joost keek op. „Ja, graag," zei hij enthou siast. „Lily heeft nogal wat bagage by zich en ik wou zelf ook het een en ander meenemen." Hij smeerde een paar boterhammen en legde ze op een bordje. „Hier is vast brood, vader. En de thee is zo klaar." Hij stond op, en pas sant nog een stuk brood in zijn mond stoppend, en goot het kokende water uit de ketel in de theepot. „Je bent wel op dreef, vanmorgen," vond Reindersma, met een blik op de klok die zeven uur aanwees. „Och ja. Ik was vroeg wakker. En_het Bosschap acht zich gepasseerd (Van een onzer redacteuren Er is met name in Gelderland nogal wat ontstemming ontstaan over het tracé dat de Gasunie heeft gekozen voor de aanleg van het aardgasnet. Voor de vast stelling van het tracé Is overleg gepleegd met o.a. alle daarbij betrokken organi saties, waaronder het Landbouwschap. De ontstemming Is ontstaan doordat men het Bosschap niet bij de besprekingen heeft betrokken. Het Bosschap stelt, dot voor de aanleg van de leiding door de bossen een strook van 22 m moet worden gekapt en kaal moet blijven liggen. Dit zou de boseigenaren tienduizenden gul dens gaan kosten. Voor de landbouwers gelden deze bezwaren niet, omdat na het leggen van de leiding de grond daarop veer kan worden bebouwd. Alle bij de aanleg van de leiding be trokken gemeentebesturen hebben in de- Itail een schets ontvangen waarop de plaatsen waar de leiding komt te lopen staan aangegeven. Deze situatie is voor lopig alleen bestemd de gemeentebesturen. nen wordt, met als achtergrond een soort "ersterkt kippegaas. Middenbermbeveiliging via staalkabel vindt reeds op uitgebreide schaal toepas sing in de Verenigde Staten, in het bijzon der in Californië. In Groot-Brittannië, waar sinds 1962 proefnemingen worden gedaan, gaat men er binnenkort mee be ginnen. De beveiliging met staalkabel heeft op t oog verschillende voordelen. Een auto, die er tegenaan komt, wordt als het ware geleid", terwijl het gaas en de steunpun ten een remmend effect ontwikkelen. Dik wijls komt het voor dat de uit het spoor rakende wagen gewoon weer in de goede rijrichting de weg opschiet. De bescha digingen zouden voorts veel minder ern stig zijn dan bij vangrails, zoals wij die kennen, of bij betonnen stootbanden, die nen nog wel eens langs de Duitse auto- oanen aantreft. Of staalkabel economischer is dan vangrail is nog een vraag. Hoewel de aan schafkosten ongeveer de helft bedragen, «s de montage en ook de reparatie duur der. Ook is het aanbrengen en vernieu wen van staalkabel tijdrovend, waarbij nog komt dat één van de rijstroken van de weg dient tc worden afgezet Het valt dan ook te verwachten dat middenberm- reveiliging met staalkabel niet op wegen :al worden toegepast, die een grote ver- teersdichtheid hebben. rerzicht. KRO: 20.20 Brandpunt 21.00 Kraaykamp-show 21.40 De brief ortunata. TV-spel 22 15 Gehuwd en iwd. NTS: 22.40—22.45 Journaal. kanaal'ÏU^'hrrS: 20 00—22.00 Recht- Programma voor zondag Hilversum I. 402 m IKOR: 8.00 Nws Goede morgen - muziek, actualitei- ii en herinneringen 8 45 Muziek voor zondag 9.00 Vroegdienst 9.45 Waterstan- muziekrepertolre 12.05 Zwart op wit: ac tuele publikaties over kerk en wereld 12.15 Dc Stemvork: Bel Canto-programma met toelichting 12 50 Buitcnl. commentaar 13.00 Nws en med. 13.10 Jaar in - Jaar uit, liedjes uit 1940 13.30 v. d. Kinderen 14.00 Italiaanse Madrigalen (gr.) 14.10 De hand aan de ploeg, lezing 14.15 Concertgebouw orkest en solistmoderne en klassieke muziek. In de pauze. Voordracht van ge dichten 16.15 Sportuitslagen 16.30 8.30 Geef acht c gel (gr.) 19.15 Zondagavondlezing id cn dc mens. lezing 19.30 Samenzang: estelijke liederen 20.00 Nws 80.08 Medi- tie KRO: 20.15 Koren cn instrumentaal semblc 20.45 Diamanten voor het grij- n. luisterspel 21.30 Klassieke kamermu- ing 23.05 Lichte muziek 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m VARA: 8.00 Nws ortmed. cn soc. strijdlied 8 18 Weer of en weer. gev. programma 9.45 Geeste- k leven, toespraak IKOR: 10.00 Kinder- enst 10.30 Protestantse kerkdienst 11.30 •aag en antwoord 11 40 Gr. muziek 11.45 isonans opgevangen en teruggekaatst t het hedendaags doen en denken AVRO 1320 Wie zijn Ncderl. 1963? 14.00 Pianorecital, klassieke r 1.35 Toneelbeschouwing 14.45 Piar elijke liederen 5.35 Ge« selecties uit bekenc Sportrevue 17.00 Zing met ons mee": lled- es VARA: 17.30 v. d. Jeugd 17.50 Nws.. ïportuiislagen en sportjournaal 18 30 Licht instrumentaal ensemble 19.00 Bij nader in- j*9.40 Vrij AVRO: 20.00 Nw 20.05 BRT-va- i 20.50 Cafe- ret 21.20 Klas- 0.55 Theate k in Münc TELEVISIE: NTS: 14.00—15.00 De ting XVI, documentair programma van dinsdag jl.) 15.30—17.30 Direc portage van het Internationaal toernooi tc Bremen 19.30 Weekje 19.55 Journaal 20.00 Sport ln beeld 20.30 Kunstgrepen, een progi mensen en kunst 2n ss 21.55 Hc De Verd 23.00 Journaal. Programma voor maandag Hilversum I, 402 in NCRV: 7.00 Nws en SOS-berichten 7.10 Dagopening 7.20 Klass. gr. muziek 7.35 Sportuitslagen van zaterdag 7 45 Radiokrant 8 00 Nws en NCRV-Iied 8.15 Gewijde muziek 8.30 Lichte gr muziek 9.00 Verzoekprogr. voor de zieken 9.35 Waterstanden 9.40 v. d. Huis- 10.10 gr. muziek 1020 Rondom het logische Ttuziek 12. rarische reportage (2) keer 11.05 iek 12.53 Gr. n 13.00 Nws semble 13.45 14.05 Schoolradio 14.35 iztek 15.00 Jerdag 27-2- Geestelijke Klass. gr Opsporing 1964 15.40 Vocaal ensemb liederen 16.00 Btjbelover Dubbelkwartet met orgelbegeleidinggees telijke liederen 17.00 v. d. Kleuters 17.15 v d. Jeugd 17.30 Op tienertoerenlichte jeugd 17.50 Regeringsuit zending Letter Caruibischc ere looghen 18.(X idlge aktivl {eb led. korgel' K.V.P.: aandacht verdienen 18.30 Lichte gr. ilvcrsum II, 298 m - AVRO: 7.00 Nws Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. muziek Nws 8 15 Programma-overzicht cn 9.00 Ochtendgymn. 9.10 1240 Licht instrument! 13.15 Med eventueel lek 13.25 Beursberichten en zangsolisten 14 00 Z; e liederen 14.30 Lichte gr ir ons platte- il sextet 13.00 ictueel of gr 13.30 Dansor- igrecital: mo- 14.50 gedichten 15.05 Radlo-m .uiee «gr.»: nuddlgore or the witch's cur se. komische opera 16.35 Am us. muziek (gr.) 17.00 v. d. Padvinders 1Ï.15 Combo klanken 17.50 Mil commentaar 18.00 Nws 18.20 Amateurs-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7