Synode ging niet in op vragen van bezwaarden Een kanttekening Een woord voor vandaag s?,s&,,ï£aS,,sut^s&nafcïjr,as! 1«a^3,^B,s5^t,s!^!ïn:[,looU,diapï;e?de m m,°?n ne Gesprek met Methodisten minstens jaar uitstellen eenvoudig Veel Zweden protesteren fel tegen voorstel Kloof tussen christendom en communisme blijft wijd ZATERDAG 7 MAART 1964 INVESTERINGEN STIJGEN Laatste dag van gerei, synode Met slechts drie stemmen tegen Moderamen wil een gesprek adviserende commissie. Leeuwarder predikant dr. J. G. Aalder rapporteur was. Toen verklaarden zich 26 synodeleden voor en 26 tegen de voorstellen. Herzien kerkredactie) ■onden elkaar niet. de commissie van preadvies rat meer genuanceerd oor- het bleek al spoedig dat daar ook diepgaande bezwaren tegen bcston- Een poging a de prijzen die gemaakt kunnen worden. De bruto opbrengst moet zó groot zijn, dat hieruit alle kosten (lonen, grondstoffen en andere uitgaven) kunnen worden bestreden, dat er ruimte is voor afschrijvingen, reserverin gen en belastingen en dat er dan toch nog geld overblijft voor de eigenaar of de aandeelhouders, opdat zij een vergoeding krijgen voor het beschikbaar gestelde kapitaal. Onze bedrijven moeten dus voldoende kunnen omzetten tegen winstgevende prijzen, onverschillig of zij in massa fabriceren (schoenen, boeken, marga rine, meubelen, auto's en stenen), alleen op bestelling leveren (machines, schepen, kranen tramwagens) dan wel diensten bewijzen. Een groot deel van onze bedrijven heeft zich toegelegd op het maken van artikelen voor de consument. Zij hebben over het algemeen over de afzet niet te klagen. De koopkracht wordt regelmatig groter, de bevolking groeit voortdurend en gezamenlijk kunnen en willen wij meer kopen. Bij gevolg zijn er goede afzetkansen. Het gaat alleen niet van een leien dakje. De concurrentie uit binnen- en buitenland is groot en elk bedrijf moet dus alles op alles zetten om de klant er van te doordringen dat juist zijn artikel voor de vastgestelde prijs het bes- Een ander deel van onze bedrijven maakt geen artikelen voor de consument heeft de gereformeerde synode be- maar voor andere bedrijven. Zij leveren produktiemiddelen: motoren, ma-j sloten om niet in te gaan op het ehines, kranen, pompen, buizen, transportmiddelen, meetapparatuur. Onze! verzoek van een groot aantal bedrijven kopen deze produktiemiddelen omdat zij goedkoper, meer, beter, j mensen bezwaarden in gerefor- sneller willen produceren. Onze bedrijven investeren zoals wij dat noe-1 meerde kring om een samen- opnieuw te bestuderen. Bezwaarden men voortdurend. spreking te houden met Gerefor-!ziJ die het naar hun geweten moeilijk Investeren is om verschillende redenen voor onze bedrijven van groot be- -- - IhAhhnn me lang maar investeren is ook voor de gehele samenleving van grote betekenis. Wij zullen dit toelichten. i Door loonstijgingen lopen de kosten voor de bedrijven regelmatig op. Een king had een verklaring moeten van de mogelijkheden om die kostenstijging te helpen opvangen, is een gro- vooiafgaan^dat de tuchtmaatrege- stel, tere produktie door middel van investeringen: de kosten per eenheid pro- jen uit de dagen van de scheuring dukt worden dan lager, waardoor de concurrentiepositie sterker kan worden.in de Gereformeerde Kerken niet Investeren biedt ook de gelegenheid met minder werknemers meer te doen. meer voor de rekening van de sy- Het personeelstekort dwingt tot aanschaffing van nieuwe machines, waar- node worden genomen, door op daarvoor geschikte afdelingen minder personeel nodig is en het te kort niet meer zo nijpend wordt. Ook dit stimuleert de produktiviteit. De tegenstemmers waren ds. M. De grotere produktie die dank zij de investeringen mogelijk wordt, is drill- Vreugdenhil, ds. K. G. Idema en ds. rvnd noodmkeiuk om .an dc gesteun vraat van dn consumenten te kunnen ,Dangt e„V°?efmoefindbe Susïe met 11" voldoen: hoe meer er geproduceerd wordt, hoe kleiner wordt de noodzaak om gl00t aantal voorstellen en tegenvoor- veel artikelen in het buitenland te kopen, terwijl er bovendien goederen stellen. Dit voorstel kwam uiteindelijk uittrehreid worden v'n de kant van ds- A- C- van Nood uitgebreid worden. en dr. F. L. Bos die oorspronkelijk be- VVij moeten echter niet alleen aan vandaag, maar ook aan morgen denken.trekkelijk ver uit elkaar stonden. Er moet nu gedacht worden aan werkgelegenheid in de toekomst voor onze maar toch een gezamenlijke basis voor kinderen en kleinkinderen. En dat wil zeggen dat er bijtijds geïnvesteerd een uitspraak vonden. - Dit onderwerp was reeds eerder aan moet worden in fabrieken en machines. de orde geweest. Na een lang debat Maar het is uit sociaal-economisch oogpunt ook van het grootste belang dat werd uiteindelijk op 16 januari ge er meer in woningen wordt geïnvesteerd, dat er wegen, dijken, polders, brug-1 stemd over de voorstellen van de pre- gen enz. bijkomen, dat het transportapparaat groter en de energievoorziening uitgebreid worden. Tegen deze achtergrond gezien, ligt het voor de hand dat er jaarlijks grote bedragen geïnvesteerd worden: door bedrijven en door overheid. De bedra gen schommelen echter. Enerzijds omdat bedrijven zich ook afvragen of de investeringen wel rendabel zijn. hetgeen uiteraard verband houdt met de economische situatie. Anderzijds omdat de overheid een rem op de inves teringen zet, als die haar te snel gaan. Wij leven thans in zo'n tijd. Vorig jaar augustus zijn de vervroegde afschrij vingen op bedrijfsgebouwen geschorst, enkele maanden later werd het tempo van de overheidsinvesteringen gedrukt en tot slot is de mogelijkheid tot ver vroegde afschrijving geschorst en is de investeringsaftrek voor bouwwerken opgeheven. En dat alles om te voorkomen dat het totaal aan bestedingen te veel zou oplopen en een overbesteding zou ontstaan. Van het totaal aan bestedingen neemt de consumptie ruwweg 75% voor haar rekening en de investeringen 25%. Om te voorkomen dat de bestedingen te veel oplopen, kan dus een rem op de consumptie en/of op de investeringen worden gezet. De klacht van het bedrijfsleven is thans dat de regering bij haar bestedingsbeperking teveel het accent op de Investeringen legt. In 1963 werd volgens de recente gegevens van het Centraal Planbureau door de bedrijven 10,3 miljard in vaste activa en 0,5 miljard in voorraden geïnvesteerd; dat was 8V'2% meer dan in 1962. Voor het lopende jaar 1964 worden de totale investeringen van de bedrijven op ƒ13,24 miljard geschat, een stijging van liefst 23%. De prijsstijging van de investeringsgoederen speelt hierbij wel een rol; in hoeveelheid uitgedrukt stijgen de investeringen ongeveer 13%. Die opvallende stijging is niet direct een uitvloeisel van een grotere inves- terlngslust van de bedrijven. Er zal dit jaar behoorlijk meer door de bouwnij verheid geïnvesteerd worden terwijl voorts de openbare nutsbedrijven in ver band met het aardgasleidingnet bijzonder veel zullen investeren. Ook zullen de investeringen in voorraden sterk stijgen. De investeringen van de overheid zullen echter niet zo sterk toenemen. In 1963 stegen zij met 9,7% en voor het lopende jaar wordt de uitbreiding op 9.2% getaxeerd. De door de overheid zelf ingestelde temporisering is hierop zeker van invloed. Investeringen plegen in de hoogconjunctuur te worden afgeremd, niet omdat ze niet belangrijk genoeg worden geacht maar louter uit conjuncturele over wegingen. .Dit mag echter maar tijdelijk gebeuren want voor een grotere produktie, dus voor meer welvaart in de toekomst, zijn wij zonder meer op stijgende investeringen aangewezen. gevolg is scheuring In 1944, I Dat verdere uitspraken en toelich tingen boven hetgeen uitgesproken is door de synode van Utrecht-1959, als bedoeld in de ingekomen stukken tot j gevolg zouden kunnen hebben een mo- gelijke verwijdering tussen leden in eigen kerken, die in deze zaken een I verschillend gevoelen voorstaan, dat] ze echter van elkaar willen respecte-j Zo kwam men dan tot het besluit niet in te gaan op het verzoek van bezwaarden. Maar de synode droeg j het moderamen nog wel op dit besluit met hen een gespt Hij werd mishandeld, maar Hij Het Zich verdrukken en deed Zijn mond niet open. Ook dit zegt de profeet Jesaja van de lijdende Knecht des Heren, van Jezus Christus. In dit ,^ich laten verdrukken" is geen passiviteit en ook geen onmacht. Het had anders gekund, maar dit geschiedde welbewust, Jezus kende de wil van Zijn Vader en Hij had er, hoe verschrikkelijk de angst voor de dood aan het kruis Hem ook drukte, ten diepste vrede mee. Hij liet Zich verdrukken, omdat dit het wezen van Zijn zending uitmaakte. Hij had ook nee kunnen zeggen maar dat nee zou onze meest volstrekte ondergang hebben betekend. Hij zweeg, toen de grootste beledigingen en verdachtmakingen Hem in het gezicht werden geslingerd en toen het kruis voor Hem werd opgericht. Sterker nog: Hij vroeg vergeving voor Zijn verdrukkers en vervolgers. Och, wij kennen het verhaal en wij geloven, dat hier de kern van het Evangelie ligt. Onze overdenkingen in de weken voor Goede Vrijdag richten zich, elk jaar weer, op de strijd van deze Mens, Die voor ons het leven gaf. Maar al onze woorden kun nen zo gaiLtv de aandacht afleiden van die strikt persoonlijke vraag: u, die dit leest, en ik, die dit schrijft, geloven wij, wéten wij, zijn wij er tot in de vezels van ons bestaan van overtuiqd, dat dit lijden, deze dood zich niet verdraagt met zogenaamde objectieve redeneringen en betogen over de enige weg, langs welke God, de mens weer in de gemeenschap met I-Iem zou kunnen toelaten? De spits van dit Evangelie is zéér persoonlijk: gelooft u, dat Jezus Christus de weg naar Golgotha ook voor is gegaan? ri Wij lezen vanavond: Johannes 11 vers 17 tot en met 31. I Morgen lezen wij: Johannes 11 vers 32 tot en met 46. (Van kerkredactie) irof. dr. D. Nauta om len tot een volgende synode kreeg niet de vereiste meerder heid. Een voorstel van prof. dr. C. van der Woude om nog op deze synode tot een oplossing te komen vond meer ge- De synode kwam tot haar uitspraak na een viertal overwegingen. Zo zei dat bij de gevoerde discussie geble ken is dat bij de vragen inzake de consequenties die besloten liggen in de terzijdestelling van de vervangingsfor mule in sommige opzichten verschil van gevoelen bestaat. dat de synode van Utrecht-1959 als haar overtuiging uitsprak, dat wan neer er een nieuw begin met de vrij gemaakte kerken gevonden zou kun nen worden het verschil van beoorde ling van wat in het verleden ge schied is, het samengaan in de toe komst niet blijvend zou mogen ver ijdelen, doch dat beide kerken dan in bewustzijn van beider tekort deze zaken met ootmoed aan het oordeel Gods zouden mogen overlaten. VrVVan1^ TrJhTvan"^": van dë"commissie*. ow" nen en Methodisten. Tenminste deling van het verleden, in het be- 0" zal ,onSetwijfeld in die een jaar zouden beide kerkge- Gereformeerde Kerken zelf. E,8„r™ ,van drf .G Th; Rothuizen ont men Om het voor en het tegen benoeming tot hóo3"l" te Kampen[van eenwording onder ogen te aanvaardt. zien. Middelburg wordt de samenroepende kerk voor de volgende synode, die ir 1965 wordt geopend. Maar de synodele den zullen maar weinig in Middelburg bijeen komen. Besloten werd om daar de openingszitting met voorafgaande- bidstond te houden, maar om meerl op een conferentieoord bijeen te komen. De ervaring van de synode Groningen-1 1963, die eigenlijk in Lunteren bijeen was op conferentieoord „De Blije We- relt", was zo gunstig dat besloten werd om de kerkorde te wijzigen, zodat in de toekomst steeds op een conferentieoord vergaderd kan worden. Naar alle waar schijnlijkheid zal de synode van Mid- delburg-1065 ook op „De Blije Werelt" vcrgadeien. Op deze laatste vergaderdag te Lun teren werd nog besloten om twee waar nemers naar de wereldbijeenkomst van de World Presbyterian Alliance (Her- vormde Wereldbond) in augustus in Frankfurt am Main af te vaardigen. Het is nog niet bekend wie afgevaardigd zullen worden. Prof. dr. Nauta heeft Open brief aan Anglicaanse leiders: Negenendertig vooraanstaande Evangelicals (reformatorische Anglicanen) hebben in een open brief, die gericht is aan de bis schoppen van de Britse Angli caanse kerk, gepleit voor uitstel van een definitieve beslissing over een samengaan van Anglica- Geref. synode gesloten (Van kerkredactie) Gistermorgen was zelfs nog niet te voorzien dat de gereformeerde synode diezelfde dag nog gesloten zou kunnen worden, Vrij vlot werd evenwel toch nog door een voor stel van ds. A. C. van Nood en dr. F. L. Bos een einde gemaakt aan een langdurige en moeilijke discussie, waarin het ging over det vraag of men in moet gaan op verzoeken om terug te komen op tuchtuitspraken uit het verleden. Plotseling viel het laatste besluit en kon dr. P. G. Kunst, de voorzit ter, een punt zetten achter zeven volle weken synode arbeid. In zijn slotwoord bracht hij dank aan de aanwezigen. De agenda en het aantal besluiten was te lang om ze allemaal op te sommen. Hij wilde zich dan ook niet wagen aan zelfs maar een poging om de belangrijkste e- uit te kiezen. Maar het resultaat van het werk ligt er nu. Er is ondanks alle ver schillen een duidelijke begeerte ge weest om elkaar te zoeken en vast te houden. Kerkedag van Duitse Evangelische Kerk in zomer 1965 De twaalfde Kerkedag van. d<* Duitsi Evangelische Kerk zal gehouden-worden van 28 juli tot en met 1 augustus 1965 in Keulen. Op een zitting van het pre sidium van de Kerkedag is dit1 vorige! week besloten, Evenals bij de Vorige Kerkedagen verwacht men zeer veel be langstellenden uit het buitenland. Het oecumenisch comité, onder voor zitterschap van Mark Gibbs uit Man chester, zal van 19 tot 21 mei a.s. in Parijs voorbesprekingen houden. Naast kwesties van organisatorische aard, zal men zich ook bezig houden met moge lijkheden voor nieuwe godsdienstvor men. In het comité zullen afgevaardig den uit Frankrijk, Oostenrijk, Nederland, Schotland zitting hebben. Zwitserland Twee predikanten uit Oost- Duitsland hebben in een persoon lijke brief aan de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier, een poging gedaan om te komen tot een nieuw „vre desinitiatief". De twee predikanten te bespelen dank zij de twee klavieren VOLWAARDIG ELEKTRONISCH ORGEL aan: N.V. Emincnt-Bodegraven, j Minder godsdienstlessen op gymnasia? S.V.B. met waarnemer in Studentenraad In zijn dezer dagen in Amsterdam gehouden vergadering heeft de Neder landse Studentenraad na bespreking met de onlangs gekozen nieuwe voor zitter van de Studenten Vak Beweging, de^heer A. J. L. van Hooff, besloten de te doen vertegenwoordigen. Vele raadsleden spraken de hoop uit dat de S.V.B. meer een constructieve •ende positie zou gaan O Het Ere-doctoraat voor oudheidkundige De 43-jarige Nederlandse oudheidkun dige Jacob Gergrd Nicolaas Renaud, uit Amersfoort, heeft als eerste Neder lander na de schilder S. Ruysdael in de 17de eeuw, het eredoctoraat in de fa culteit van de letteren van de universi teit te Caen in Normandië gekregen. Dit geschiedde op gezag van prof. dr. Michel Bouard deken van deze facul teit. De heer Renaud is wetenschappelijk hoofdambtenaar van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek te Amersfoort. Zijn specialiteit Is middeleeuwse archeologie. De Zweedse minister van onder wijs en godsdienstzaken, dr. Rag nar Edenman, heeft een petitie ont vangen, die door ruim 2,2 miljoen personen is ondertekend. De overi gens niet erg kerkelijke Zweden protesteren hierin tegen de aange kondigde verandering van het godsdienstonderwijs op de Zweedse gymnasia. Een studiecommissie, die belast is met de vernieuwing van het leerplan van de gymnasia heeft een voorstel gedaan om het aantal godsdienstlessen tot de helft terug te brengen. Alleen de hoog ste klassen zouden voortaan gods dienstonderwijs ontvangen, zodat in de andere leerjaren dit onder wijs praktisch niet gegeven zou worden. Aan het eind van dit jaar wil men het nieuwe leerplan, dat zowel de richting GROEI en PROFIJT Elke HONDERD GULDEN, in januari 1963 belegd in participatie- bewijzen ALGEMEEN FONDSENBEZIT was aan het einde van dat jaar in beurs waarde toegenomen tot f 112.40 en bracht op aan contant inkomen f5.78. Participatiebewijzen A.F. in 1/1, 1/2 en 1/10 coupures, worden dagelijks aan de Beurs genoteerd. Vraagt inlichtingen en brochure bij commis- sionairs en banken. ongewenst zijn dat buiten een democra tische nationale unie, waarin alle stu denten zich vertegenwoordigd weten, een groepering blijft opereren, waar- I door de eenheid binnen de studentenwe- als de aard van het onderwijs drastisch verstoord zou worden. Een uit zat veranderen, op de scholen invoeren, spraak J- Wetgevers hebben echter al verklaard. de publieke opinie, die zich de heer Regtien over de oprichting van een nieuwe Nationale Unie zou een ontkenning betekenen de algemeenheid van de N.S.R. I SCIIMFJNKl MEENT 116 - ROTTERDAM Dr. Eugen Gerstenmaier heid is geschapen, volgens een partij en staatsleer „van de wieg tot het graf onderwerpt". In zijn radiotoespraak gedacht dr. Gerstenmaier met diepe hartelijke deelname hen, die in het gebied waar het communisme heerst hun eigen ziel en die van hun kinderen niet on- drongen er bij dr. Gerstenmaier opl}ebben dezeJ j i Ti7 i. t-v i. i i „Maar daartoe moet men het vaste aan dat ook West-Duitsland, even- beshdt genomen hebben om met Ul- als Oost-Duitsland, atoomwapens bricht e7i zijn regime in geen enkel zal afschaffen. Volgens de predi- opzicht vrede te sluiten. Hoe moeilijk kanten zou het Duitse volk daar- 'ïet ook l>' Hier oebiedt het christen- j i i dom en he menselijkheid geen vrede, mede aan aanzien in de wereld1 -- winnen. verzet." I j hevig manifesteert moeilijk kan nege- Het rapport van de studiecommissie is het vorig najaar gepubliceerd. Chris telijke organisaties hebben toen dadelijk gereageerd en op een vergadering in Sigtuna werden plannen voor een lan delijke actie op touw gezet. Er zijn toen zoveel mogelijk handtekenverza melaars naar de kerkelijke gemeente in geheel Zweden gestuurd. Men hoop te toen 1,-5 miljoen handtekeningen te verzamelen. Het nu bereikte aantal van 2.226.333 handtekeningen op zeven miljoen inwoners mag een groot suc ces genoemd worden. In één gemeente bijvoorbeeld, die 6000 inwoners telt ouder dan zestien jaar, waar 3.300 personen bereikt wer den verzamelde men 3.011 handtekenin gen. In een andere gemeenten met 16.000 inwoners, waar men 7.047 perso nen trof ondertekende 87 procent van hen de Toen ik in de vierde klas van de lagere school t-| j zat, verhuisden wij naar een ander dorp. De illu- Ue pers sje dat aues fijner zou worden omdat alles anders zou zijn was snel vervlogen. De eerste dag bracht is v'oof ~n dtóTd.nk?" .sn'de'kri'I direc' al en E' Pedaao- tiek van veel vooraanstaande Zweedse I fbch ""nkje in des onderwijzers oog geblonken kranten op het voorstel tot verminde- hebben toen hij zei: Dat treffen we. Jullie gaan ring van het godsdienstonderwijs. In een geschiedenisrepetitie maken, kan ik meteen sommige gevallen echter kantte de pers j eens zien hoe knap jij bent". We kregen een ge en de radio zich tegen de petitie. hectografeerd blaadje, waar op wit gelaten plek- Opmerkelljk is het. dat ook veel uiu> ken allerlei wetenswaardigs moest worden inge- gesproken atheïsten hun handtekening vuld over Karei de Grote. Behalve voor mijn eigen gegeven hebben. Zij deelden namelijk naam hoefde ik mijn pen geen enkele keer in te do pen, ik wist helemaal niets. Later op de dag moest ik op een blinde kaart van Drente mijn kennis de monstreren. Helaas was Drente een niemandsland voor me, maar ik wilde niet weer gaan janken en toen ik na drie of vier missers de Hondsrug moest aanwijzen raapte ik al mijn moed bij elkaar en zei zo dapper mogelijk: „Op die andere school hadden we Drente nog niet, meneer". De opluchting dat ik het had durven zeggen was heel kort, want de klas loeide honend: „Meneer". „Wij zeggen hier meester", zei meneer droog. Op de vorige school was ik een gewone doorsnee leerling geweest, zonder uitschieters, maar na die eerste dag op de nieuwe school voelde ik mij ge brandmerkt als een dom meisje. De grootste ne derlaag kwam echter pas een paar dagen later Handwerkles. Hier lag, zo dacht het domme meis je, de grote kans zich te rehabiliteren. Handwer ken, daar had ze immers een 8 voor gehad op haar laatste rapport. Een 8, eerlijk verdiend met een •minister Dr. Gerstenmaier, die zelf theoloog] is, heeft de beide predikanten uit Dres den via de radio geantwoord. Hij wiist het voorstel van de predikanten als niet bruikbaar af en zei dat „op een ont roerende, maar tevens ontzettende wij ze" weer eens gebleken is dat veien proberen „met een systeem vrede te sluiten, waarmee ze als ze trouw willen blijven aan de Waarheid al leen maar in spanning leven kunnen". Volgens de voorzitter van de West duitse bondsdag is het voor een christen eenvoudig onmogelijk om een systeem te steunen en zelfs mee op te bouwen dat iemand, die andere politieke en godsdienstige inzichten heeft, verhindert voor die inzichten uit te komen. Tegenstelling De scherpe en onoverbrugbare tegen stelling tussen christendom en commu nisme komt volgens dr. Gerstenmaier niet voort uit verschillen in politiek en economisch denken, maar vindt haar oorzaak veeleer in het feit dat het communisme de mens, die naar Gods wil tot vrijheid en zelfverantwoordelijk- Belg. universitaire week aan V.U. Door de Vrije Universiteit te Amster dam wordt van 9—14 maart een Belgische universitaire week georganiseerd in hel kader van het Nederlands-Belgisch cul tureel verdrag in samenwerking met hel ministerie van onderwijs, kunsten en we tenschappen. De opening zal geschieden door de president-curator van de Vrije Universiteit, mr. dr. J. Donner, op m dag 9 maart des middags te 15.00 ui de aula van de universiteit van Amster dam, Lutherse Kerk, Spui. Toespraken zullen worden gehouden door de rector magnificus prof. dr. F. de Roos en prof. dr. A. Dondeyne (Leuven). Tijdens deze week zullen voordrachten worden gehouden door de volgende Bel gische hoogleraren: prof. dr. C. Hooft (Gent), prof. dr. J. Limpens (Brussel en Gent), prof. dr. E. Lousse (Leuven), prof, dr. R. Aubert (Leuven), prof. dr. P. van Oye (Gent), prof. dr. A. van Loey (Brussel). met vier pennen een hiel. Ik had nog nooit een breipen vastgehouden, laat staan vier tegelijk. Maar een zenuwachtig kind van tien jaar, dat zich ineens een dom meisje weet, huilt na een paar da gen niet meer. Vier breipennen en ongebleekte ka toen maken je zo murw van ellende, dat je vlucht in je laatste kans, de leugen. Ik loog dapper, dat ik wel sokken voor mezelf kon breien. De juffrouw het standpunt van de opstellers petitie, die beweerden, dat vermindering van het godsdienstonderwijs de bescha ving geen goed zou doen, vooral daar objectieve kennis van de godsdienst ontonbeerlljk is voor een inzicht in veel sociale, culturele en persoonlijke pro samenleving. blemen a Een enquête van de dagbladen, die ge heel los staat van de petitie, bracht aan het licht, dat 64 procent van de gymnasiasten zelf verklaarden, dat het voorstel voor de leerplanwijziging niet voldoende voorzag in de behoefte aan godsdienstonderwijs. Zij zijn dan ook tegen een verandering van het gods dienstonderwijs. De Leidse hoogleraar prof. B. H. M. Vlekke is gisteren benoemd tot com- mandeur in de kroonorde van België. De onderscheiding werd hem uitgereikt j haJfJlnL"nohnn'vEo Zn dotpr de Belgische vice-minister van lfo&tang,e.ds en I buitenlandse zaken. H. Fayat. tijdens plechtigheid op het ministe-1- tenlandse zaken in Brussel. Maar op die vreselijke school, waar ze alles vi Karei de Grote en van veenkoloniën wisten waar meneer een meester was, daar breiden had in mijn ogen kunnen lezen dat het niet waar was en onder de bank had ze mijn trillende knieën kunnen zien, maar ze zag niets. Ik mocht een la opruimen en de volgende keer zou ze een borduurwerk voor me meenemen, waar >k als eerste van de klas mee mocht beginnen. Ik leefde weer op, mijn eer was gered en ik droomde. Borduren het zou vast een kleedje worden. Ik zag de kleuren al voor me, bronsgroen, twee linten paars en goudgeel. Iedereen zou verbaasd staan over mijn vaardigheid. Iedereen zou zeggen: „Het is wel een dom meisje, maar borduren kan ze prachtig". De dagen daarna leefde ik in trance. Geen ge- een toelichting op dit voorstel zeg gen de Evangelicals er zeer verheugd te zijn, dat men naar eenheid :n de zichtbare kerk verlangt. Ze juichen de besprekingen die tot nu toe hebben plaatsgevonden, dan ook van harte toe, maar wijzen er met nadruk op, dat hierbij huns inziens in de toekomst ook andere vrije kerken moeten worden betrokken (de, baptisten, de congregatio- nalisten, de presbyterianen en de vrije evangelischen). „Alleen op die manier kan de Nieuw Testamentische opdracht opdat zij alleen één zijn worden vervuld. Eerst dan kan een werkelijk nationale kerk worden gesticht", aldus de brief. Alleen met respectering van eikaars landpunten en het bespreken van ge- chilDunten kan een ODlossing worden gevonden zonder dat zich kleine groepjes afsplitsen die het oneens zijn met de opvattingen van de grote meerderheid van de kerkleden en die dan zelf nieuwe kerkgenootschappen gaan stichten. Om een met succes bekroond gesprek te kunnen realiseren moet men toch min stens een jaar uittrekken. Wat de onderwerpen voor de discussie betreft, dringen de 39 Evangelicals er bij de Anglicaanse bisschoppen op aan, de opvattingen over Schrift en traditie, over de regering van de kerk door do bisschoppen, oypr het priesterchgp ver de sacramenten te herzien. De manier waarop men een verzoening ou willen verwezenlijken is voor ons naanvaard'baar. We kunnen er niet met en eerlijk geweten achter staan omdat nen instemt met de opvatting van de Methodisten, dat predikanten niet tot priester moeten worden gewijd. „Zij vinden dat de dominees altijd de Avare Dienaren des Woords en der Sacramen- zijn geweest, maar dit kan onze instemming niet wegdragen. Om tot een geestelijke eenheid te geraken dient men van uit te gaan dat een episcopaalse ijding van de voorgangers noodzake lijk is Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Koudum: J. Th. W. Qua te Mljnsheerenland. Bedankt voor Kamerik: P. Alblas i Scherpenisse. CHRIST. GEREF. KERK grinnik van de klas als ik toch meneer zei kon mij kwetsen, Karei de Grote deerde me niet meer. Misschien mocht ik wel van school af. Een kind, dat zo prachtig kan handwerken moest toch eigen lijk apart behandeld worden, misschien kwam het wel in de krant, jazeker, in de krant. Hoeveel, hoe intens en zielig kan een kind soms dromen: weten wij, grote mensen, dat eigenlijk nog? Met opgeheven hoofd en tintelend van verwach ting liep ik naar de handwerkklas, de genadeslag tegemoet. Er lag een stuk stramien op me te wachten, met twee strengetjes zijde, rood en blauw. „Wat moet het worden?" vroeg ik zonder hoop. „Een nachtzak" zei de juf. Een nachtzak, een nachtzak, hamerde het in mijn hoofd. Stuk was de droom, weg was het kleedje, want wie maakt er nu een nachtzak? „Kijk", zei de juf, „dit randje mag je borduren, enig hè?" Wist zij veel van een droom. „Nee", zei ik bot, „ik vind het gek en rood en blauw dat zijn eh- eh- dat zijn de kleuren van het Leger des Heils." Dat sloeg natuurlijk nergens op en was brutaal. En brutaliteit dient gestraft. Het uitgezochte randje mocht ik niet maken, maar ik moest van enkel rood blokjes borduren. Drie kruisjes hoog drie kruisjes breed. Honderden steekjes, week in, week uit, drie hoog, drie breed, rood op wit. Een rode 5 op mijn rapport voor hand werken was het resultaat. Deze week. in een oude koffer, vond ik de nacht zak. De eindeloze blokjes rand heb ik er afge knipt, van de rest maak ik nu een kleedje, met bronsgroen, twee kleuren paars en goudgeel. Het droomkleedje van een dom meisje. Na tientallen jaren komthet toch nog in de krant. Mink van Rijsdijkê

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2