Nieuwe Leidis e Courant CONSTANTIJN LEGT EED AF classic Al Huwelijk Irene op Soestdijk Dieren op zomerzegels Griekenland rouwt om zijn gisteren overleden koning Paul Deelneming van vele landen; Soest dijk halve rouw Stichting van de Arbeid weigert dispensatie voor inwilliging stakingseisen Bouw-cao nu bijna over de streep weerbericht Commeiitaren Oe Thant krijgt weinig steun voor V.N.-macht ,2Ca «+9 ,;f Z»t<r4ac 7 maart 1964. 44«to jaacfrang Hoofdredacteur: Dr. E. WEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBIAO .J*—tvtHgh m gheblevea nrf}n hert m teghenipoet- Kantoren Lelden N Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 - Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. f 3.3i. p.kw. 10,05 - Klachlendienst bezorging 18.00-19.00 /GRIEKENLAND rouwt om zijn overleden Koning. Direct nadat gistermiddag het tragische V/ nieuws via de radio bekend werd gemaakt, gingen overal de vlaggen halfstok en beier den de klokken. Hoewel men rekening had gehouden met een spoedig sterven van de 62- jarige monarch, wiens toestand na de zware operatie op 21 februari steeds achteruit ging, bleef er toch nog de hoop. Nog kort voor het overlijden leefde die hoop op, toen uit het paleis het bericht kwam, dat een lichte verbetering was ingetreden. Minder dan een uur na het overlij den van koning Paul ging diens 23- jarige zoon. prins Constantijn, in mili tair tenue per auto naar Athene voor de plechtigheid van het afleggen van Twee foto's uit de ee(j Naaet hem zat zijn zuster, de Athene: links ko- 21-jarige prinses Irene, die nu kroon- ning Constantijn prinses is. In een auto er achter volgde van Griekenland, de 17-jarige prinses Anne-Marie van die voor het H. Denemarken, de jonge verloofde van Evangelie de eed de nieuwe Koning. aflegt. Rechts Constantijn legde de eed af in aan- aartsbisschop wezigheid van premier Papandreou, Chrysostomos. aartsbisschop Chryssostomos, de primaat Op de achter- van Griekenland en regerings-, politie- grond de minis- ke- en andere kerkelijke leiders. Hü zal terraad. Foto on- als koning Constantijn de dertiende het der: de jonge ko- land regeren. Binnen twee maanden zal ning en prinses Constantijn opnieuw dan voor het Irene op weg naar parlement de eed afleggen. Deze eed het koninklijk pa- verbindt hem de grondwet en het land te leis. beschermen. Nieuwe moeilijkheden in Sclieveningen De Stichting van de Arbeid heeft besloten het dispensatieverzoek van de Reders vereniging voor de Neder landse Zeevisserij van 27 februari j.l. ni,t in behandeling te nemen, om dat het in strijd is met de in Neder land geldende orde. Dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg, secretaris van de reders, meende dat het be sluit vrij dwaas is. Hij deelde mee dat. de redersvereni ging de Stichting inderdaad verzocht had om voor haar leden de mogelijk heid te openen de 125.per week te betalen en te laten afrekenen per reis, indien zij daartoe althans dispensatie vroegen. De Stichting zou dit besluit genomen hebben na een gistermiddag gevoerd beraad, dat zou zijn gehouden op verzoek van de drie vakcentrales. Het uitbetalen van een garantieloon van 125,per week en het afrekenen per reis zjjn de eisen, waarop de stakende vissers in Scheveningen enige weken ge leden zijn uitgvaren. Deze voorwaarden di edus in wezen stakingseisen zijn, ko men niet voor in de thans geldende c.a.o. Zoals bekend hebben de reders de vissers toegezegd dat aan deze voorwaarden zal worden voldaan. „Stom" gedaan Het niet in behandeling nemen van het dispensatieverzoek houdt in, dat aan de voorwaarde van een garantieloon van 125,per week niet mag worden vol daan. Het bestuur van de Stichting nam deze beslissing unaniem. De secretaris van de redersvereniging, dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg, wilde nog nader bezien, wat de beslissing van de Stichting juridisch betekent, zo ver klaarde hij. De heer A. de Boon van de Centrale van zeevarenden der koopvaardij en vis serij (CK-V.), aangesloten bij het N.V.V., vertelde, dat de grote vakcentrales in de Stichtnig van de Arbeid speciaal hebben willen praten over de situatie die in Scheveningen ontstaan is, toen de reders naast hetgeen in de c.a.o. met de erkende bonden was overeengekomen nog andere toezeggingen deden aan hun opvarenden. Nadat zij de wens te kennen hadden ge- In één oogopslag Geref. synode gesloten pag. 2 Neem geen rijles van uw man pag. 5 Getuige wijst beulen aan pag. 5 Ruby's plannen pag. 5 Maximum straf voor een verslagen man pag. 7 Nachtelijke patrouilles we genwacht pag. 7 In memoriam koning Paul pag. 9 Caravan-bungalow: een uit komst? pag. 9 en zes pagina's ZONDAGSBLAD geven kreeg de Stichting het dispensatie, verzoek van de reders. Het ging in we zen om hetzelfde, maar ook zonder het dispensatieverzoek zou er een gesprek in de Stichting zijn geweest. De heer De Boon vond, dat de reders „stom" gedaan hebben. Volgens hem heb ben ze getracht de Stichting om de tuin te leiden door in hun brief te zetten, dat het afrekenen per reis en het garantie loon van ƒ125,nooit eisen van het niet erkende Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (O.V.B.) Volgens de heer De Boon hebben de reders ook aan de Stichting geschreven, dat het afrekenen per reis slechts een administratieve maatregel is. Hij is het daar niet mee eens. De reders willen na melijk per reis eventueel tekort op de besomming tot ƒ125,per week aanvul len en het maakt verschil uit, of men dit per reis (van meestal twee weken) doet. of per vier weken, zoals in de c a.o. staat aangegeven. Volgens de heer De Boon zullen de reders nu wel moeten intrekken wat ze beloofd hebben. Door de hun door de er kende werknemersbonden aangeboden ijheid niet te aanvaarden deze heb ben zich immers bereid verklaard de re ders van liun uit de c.a.o. voortvloeiende verplichtinge te ontslaan hebben ze aan de bestaande c.a.o. vastgehouden. Geen gevaar Veel gevaar voor een hernieuwe sta king zag de heer De Boon niet: De vis sers zitten op zee, de besommingen zijn behoorlijk. De materiële consequenties van de door de Stichting genomen beslis sing zijn uiterst gering. Het gaat om slechts een paar tientjes per jaar. Maar de vakcentrales ging het om de princi piële kant van de zaak. Het bestuur van de Stichting was una niem van oordeel, dat in het georgani seerd overleg het door de reders gevraag de niet mogelijk is. Ir. J. Bosma, voor zitter van het Centraal Sociaal Werkge versverbond en tevens een der beide voorzitters van de Stichting van de Ar beid, deelde dit mee. Men had in hei stichtingsbestuur begrip voor de moeilij ke positie waarin de redersvereniging ge manoeuvreerd was. Het hek zou echter van de dam zijn, zo meende men, als het door middel van dispensatie oplossen na het sluiten van een c.a.o. zich voldoen de moeilijkheden nu zou worden aa vaard. De heer Koning van de bij het O.V. aangesloten bedrijfsorganisatie voor zeevarenden gaf als commentaar, dat de beslissing van de Stichting tot z 'te lonen zal kunnen leiden en zei over tuigd te zijn, dat bij reders, die hel garantieloon van 125,niet betalen, „de boel weer plat zal gaan". Volgens hem zouden de opvarenden daar zelf voor zorgen. (Advertentie) Voor moderne en klassieke BANKSTELLEN EETKAMERS WONINGINRICHTING BULTHUIS BOTERMARK 23 Loonsverhogingen goedgekeurd Onenigheid over tarieven De aannemers gaan ernst maken met de naleving van de nieuwe c.a.o. en dus met de sanering van de zwar te lonen in het bouwbedrijf. Hun voornemen daartoe is zo sterk, dat het bestuur van de Stichting van de Arbeid -gisteren vooral op grond van deze houding van de aannemers haar fiat heeft gegeven aan de nieuwe c.a.o. De c.a.o.-lonen gaan 16 pet omhoog en in bepaalde gebieden zal na spe ciale goedkeuring nog 5 procent extra spreid loom betaald mogen worden. Het gemiddelde tariefloon zal per object maximaal 35 procent mogen bedragen. Weliswaar heeft het stichtingsbestuur op onderdelen nog een paar wijzigin gen in het contract aangebracht, maar deze hebben het karakter van de overeenkomst niet aangetast. Dat de aannemers stellig van plan zijn zich te houden aan de c.a.o.-lonen, blijkt o.m. uit de maatregel, die de Raad van Bestuur voor het Bouwbedrijf heeft ge troffen. Deze maatregel houdt in, dat het zich niet aan de c.a.o. houden aange- merkf zal worden als een oncollegiale daad In de zin van de erecode voor het bouwbedrijf. Klachten over het niet na leven van de c.a.o. zullen bij de Raad van Bestuur Ingediend kunnen worden, waarna eventueel geldboeten kunnen volgen. Dat de erecode geen formele zaak in de bouwwereld Is. bleek in het verleden reeds op andere punten. Zo heeft de erecode grote invloed op het aanbeste dingswezen. op het wegzuigen van ar beidskrachten bij andere bedrijven enz. In de aannemerswereld bestaat beducht heid voor overtredingen van de erecode zo verklaarde men ons. Ook van de zijde van de grote aan nemersorganisaties werd ons ten stel ligste meegedeeld, dat de naleving van de c.a.o. thans volle ernst is. De geest in het bedrijf werd op dit punt bijzon der goed genoemd. Ook het bestuur van de Stichting van de Arbeid is hier gis teren blijkbaar van overtuigd geweest, want het heel bestuur, inclusief de ver tegenwoordigers van het liberale werk geversverbond fC.S.W.V.)dat aanvan kelijk zoveel bezwaren had tegen de grote loonsverhogingen, ging met uitzon dering van enkele detailpunten met de bouw-c.a.o. akkoord. De c.a.o. had op 1 maart jl. van kracht moeten worden. De goedkeuring is ech ter een week te laat gekomen, zodat de bouwvakarbeiders over de afgelopen week geen hoger loon ontvangen heb ben. Het lijkt niet uitgesloten dat vol gende week ook nog de verhoging over de eerste week zal worden uitbetaald, ook al hebben de aannemersorganisaties zich officieel op het standpunt geplaatst, dat de c.ao. niet met terugwerkende kracht zal worden ingevoerd. Op drie punten wenste het stichtings bestuur wijzigingen aangebracht in het contract. (Voor vervolg zie pag. Het stoffelijk overschot van koning Paul zal worden opgebaard in de Me tropolis. de Grieks-orthodoxe kathe draal in Athene. Het zal worden begra ven in de tuin van het Tatoi-paleis in het centrum van Athene. Uit vele delen van de wereld zijn gis teren in Athene blijken van deelneming met het overlijden van koning Paul ont vangen. Vorstenhuizen en regeringen zonden telegrammen van medeleven. De Nederlandse regering betuigde haar deelneming. Het Nederlandse Hof zal veertien dagen halve rouw aanne men. De Koningshuizen van Engeland, Denemarken, Noorwegen en België na men een soortgelijk besluit. In Dene marken. het vaderland van de verloofde van koning Constantijn, wordt vandaag de gehele dag gerouwd. In een speciale vergadering van de permanente NAVO-raad in Parijs sprak de secretaris-generaal, mr. D. U. Stikker, woorden ter nagedachtenis van de over leden koning. De Griekse regering ont ving voorts o.m. condoléance-telegram- men van president Johnson, president De Gaulle, het Vaticaan, president Tito en president Segni. Van Cyprus kwam bericht dat de Grieks-Cyprioten een week In een radiotoespraak heeft premier Papandreou van de overleden monarch gezegd: koning Paul was een echte Ko ning. Zijn opmerkelijke trekken waren eenvoud, vriendelijkheid, deugd, toewij ding aan zijn plicht en zijn volk Als hoofd van de familie was hij model. Wederzijdse vereniging bond alle leden van de koninklijke familie samen en als mens was hij zeer geliefd. Vam de nieuwe Koning zei de pre mier: jong, stralend, gezond en sterk, een Olympisch kampioen, is hij door trokken van een diep gevoel van his torische verantwoordelijkheid, met de gewet ensvolheid van een democrati sche Koning en rijpheid van oordeel, die vertrouwen inboezemt voor de toekomst. Zie levensbeschrijving Koning Paul op pagina 9; artikel van koning Constantijn in het Zon dagsblad. Donderdag begrafenis Koning Paul zal donderdag worden be graven. Het lijk zal maandag naar de kathedraal in Athene gebracht worden, waar het tot de begrafenis opgebaard zal blijven. Rouwregister op de Griekse ambassade Op de Griekse ambassade in Den Haag, Alexanderstraat 17, bestond van daag van tien tot één uur en is maandag van tien tot vijf uur gelegenheid een rouwregister te tekenen. Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS van Eginond RVD neemt aan: na Pinksteren T?R is nog geen nauwkeurige datum vastgesteld voor het huwelijk van prinses Irene met Don Carlos tijdens het overleg tussen het Neder landse Koninklijke paar en de inmid dels weer naar Frankrijk vertrokken familie de Bourbon Parma. Aangenomen kan worden, aldus de rijksvoorlichtingsdienst, dat het huwe. lijk zal worden gesloten tussen de Pinksterdagen (17 en 18 mei) en het begin van juli. De gedachten gaan uit, naar een burgerlijke huwelijksvoltrek king op paleis Soestdijk en een kerke lijke huwelijkssluiting in een kerk in de omgeving van Soestdijk. Welke kerk dat zou zijn is echter nog niet vastge steld. De voorgenomen reis in de eerste helft van april van koningin Juliana en prins Bernhard naar Mexico, de nationale feest en gedenkdagen, de Pinksterviering en de Navo-conferentie leverden een aantal praktische bezwaren op tegen een huwe lijksvoltrekking vóór Pinksteren, zo deel de de rijksvoorlichtingsdienst mede. In Haagse politieke kringen verluidt, dat het overlijden van koning Paul van Griekenland de oorzaak van de vaagheid van de eerste officiële mededelingen over het huwelijk van prinses Irene met don Carlos is. De halve hofrouw, die gedurende veer tien dagen is aangenomen, zal volgens protocollair gebruik uitvoerige informa tie over een prinselijk huwelijk niet dul den. Wat de kerken betreft, waar het hu welijk zal worden ingezegend, kunnen de volgende namen worden genoemd: de Sint-Nicolaaskerk in Baarn, die de pa rochiekerk van paleis Soestdijk is (of dit gebouw althans binnen zijn grenzen heeft), de dekenale Sint Pieterskerk in Hilversum en de Kathedrale kerk in Utrecht. De laatste wordt op dit moment gerestaureerd. Duidelijk is, dat noch bij de burger lijke, noch bij de kerkelijke huwelijks voltrekking veel pracht en praal aanwe zig zullen zijn. De Carlisten hebben er op gestaan het huwelijk van hun troon pretendent veel luister bij te zetten. Uit gevoelsoverwegingen tegenover het Ne derlandse volk schijnen noch de Konink lijke familie, noch de regering hiervoor iets te voelen. De procureur-generaal van het Arn hemse gerechtshof heeft f 400 boete of 40 dagen hechtenis geëist tegen de 47- jarige producer Carel Briels. wegens mishandeling van de Nijmeegse arts W. T. J. Huver. De politierechter had Briels op 30 oktober veroordeeld tot ze ven dagen voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar en f 100 boete of tien dagen. De pro ducer was hiertegen in beroep gegaan omdat hij de straf niet evenredig acht te aan de aard van de gepleegde daad Uitspraak over 14 dagen. Aanhoudend vorst Wisselende bewolking met hier en daar een sneeuwbuitje. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. Voor vervolg zie pagina 7) A LS ER in Nederland één publiek rechtelijk bedrijfsorgaan te dat zich in veler belangstelling mag ver heugen, dan ongetwijfeld de Sociaal- economische raad. Talrijke belangrijke adviezen heeft de raad in de loop der jaren reeds aan de regering uitgebracht en steeds weer blijkt het standpunt van de raad voor het regeringsbeleid van grote betekenis te zijn. Deze gang van zaken accentueert de grote ver antwoordelijkheid, die de leden van de Sociaal-economische raad dragen. Niet in de laatste plaats geldt di*t het werk van de voorzitter van de raad. Prof. dr. G. M. Verrijn Stuart heeft de afgelopen jaren aan deze verant woordelijkheid gestalte gegeven op een wijze, die respect afdwingt. Deze grote deskundige op het sociaal-eco nomisch terrein heeft thans de 70- jarige leeftijd bereikt en het lijkt niet uitgesloten dat bij de periodieke aftreding of herbenoeming van de leden per 1 april a.s. prof. Verrijn Stuart zich niet opnieuw als voor- zi'ter beschikbaar zal stellen. Zou het inderdaad komen tot een vaca'ure voor het voorzitterschap van de S.E.R., dan lijken ons de geruchten die omtrent de keuze van een nieuwe voorzitter de ronde doen, bepaald geen boze. De oud- minister van economische zaken, drs J. W. de Pous, thans 44 jaar oud, heeft zich reeds eerder een goed ken ner getoond van he*. Nederlandse bedrijfsleven. Als algemeen secreta ris van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland maakte hij indertijd reeds deel uit van de S.E.R. Met werkgeversstandpunten is hij dus vroeg vertrouwd geraakt, maar ook in de kring van de werknemers vakbeweging heeft men drs. De Pous leren kennen en waarderen. Mocht het to* een voorzitterswisse ling komen bij de S.E.R., dan achten wij drs De Pous als opvolger een bij zonder gelukkige keus. ]VA de pluimveehouders zijn het nu de verbouwers van aardappelen die in bijzondere moeilijkheden ver keren. Als gevolg van de omstandigheid dat vele Europese landen extra grote op brengsten hebben gehad is de buiten landse vraag naar onze piepers sterk teruggelopen, terwijl bovendien extra hoeveelheden aardappelen ons land binnenkomen, omdat ze goed koper dan het eigen produkt worden aangeboden, met name door Frank rijk. Daar komt dan ook nog bij, dat de binnenlandse consumptie van aardappelen steeds verder terug loopt, omdat de mensen „wel eens wat anders" willen eten. Hoewel het nog niet duidelijk is hoe de verdere ontwikkeling van de afzetmogelijkheden zal zijn, staat thans al wel vast dat een aanzien lijk gedeelte van onze aardappelvoor- raden (merendeels nog bij de boeren aanwezig) niet voor menselijke con sumptie zal kunnen worden aange wend. Deze week hebben zowel het Land bouwschap als het Produktschap voor Aardappelen zich uitvoerig over de situatie beraden- Het Landbouwschap was unaniem in zijn mening dat het Produktschap (dat t.a.v. de aardap pelen over marktordenende bevoegd heden beschikt) met het uit de markt nemen van 25 miljoen kg aardappe len tegen een prijs van 8 cent per kg niet ver genoeg was gegaan, doch de meerderheid in het bestuur van het Produktschap bleek geen verder gaande stappen te willen nemen- Dit moet, onder de huidige omstan digheden, worden betreurd, temeer, omdat in de Produktsehapsvergadc- ring van woensdag de belangen van de groothandel duidelijk domineer den. Het is juist de handel, die van de lage telersprijzen profiteert, omdat zij prijsdalingen bij voorkeur zo traag mogelük doorgeeft. Daartegenover staat, dat vele boeren hun met zorg verbouwde produkten thans met ver lies moeten verkopen- Slechts Zweden levert troepen voor Cyprus Cyprus, volgens de eerste be richten zou de schietpartij het leven hebben gekost aan een Griekse Cy prioot, terwijl vier mensen werden gewond. Dit jaar zullen voor de 25ste maal merpostzegels worden uitgegeven. Deze zegels zullen verkrijgbaar zijn van april Lm. 13 juni, ten behoeve van lan delijke en regionale instellingen voor volksgezondheid, maatschappelijk werk en culturele doeleinden, ter ondersteu ning van activiteiten, die niet op andere wijze ter hand genomen kunnen worden. De serie, die uit vier zegels bestaat, is gewijd aan de verhouding van de mens tot het dier. Mede bepalend voor de keuze van het thema zijn de sugges ties geweest van de Nederlandse vereni ging tot bescherming van dieren, die op 25 augustus van dit jaar haar eeuwfeest viert. De waarden, voorstellingen, kleuren en ontwerpers van de zegels zijn: 5 5 ct blindengeleidehond, mosgroen. Jan Stroosma te Leeuwarden; 8 5 ct, drie herten, donkerrood: Peter Jansen te •s-Gravenhage; 12 9 ct, drie katjes, matgeel, Jos van der Berg te 's-Graven hage: 30 9 ct, wisent met jong. hel derblauw. Theo van Amstel te Son (NB), De belettering en waardeaanduidingen zijn verzorgd door P. Wetselaar te Haar lem. Een Britse militaire woordvoerder zei dat de Cyprioten gebruik hebben gemaakt van een gepantserde bull dozer. Bij een tweede treffen in het dorp Ayia, werden vier Griekse Cy prioten gewond. Een derde incident vond plaats in Mia Milia, op korte af stand van de hoofdstad. Ook elders op het eiland zou gisteren geschoten zijn. Zweden is in beginsel bereid troepen voor de internationale vredesmacht op Cyprus te leveren mits het niet het enige neutrale land is dat dit doet Er zullen onderhandelingen met Oe Thant worden aangeknoopt, zo is officieel meegedeeld. Het Ierse kabinet heeft besloten nadere inlichtingen af te wachten. Brazilië weigert troepen bij te dragen, omdat dit financieel moeilijk is daar Bra zilië al deelneemt aan de V.N.-strijdmacht in het Midden-Oosten en Kongo. Antwoord Johnson President Johnson heeft geantwoord op een brief van Chroesjtsjef van zeven februari, waarin deze waarschuwt tegen een „ingrijpen door de Navo op Cyprus". Johnson zegt: „De Amerikaanse regering streeft er vastbesloten naar een verhoging van de spanning op Cyprus te vermijden. Het is mijn welgemeende hoop, mijnheer de minister-president, dat uw regering hetzelfde nastreeft".

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1