Adviezen aan ouders UAW Van de jongen, die in zeven sloten liep ZONDAGSBLAD ZATERDAG 7 MAART 1964 Zes Russische klassieken, door dr. Tom Eekman. Uitgave J. H. de Bu&sy, Amsterdam. De bedoeling van dit boek is niet. van de Russische schrijvers Gogol. Toergenews. Dostojewski. Tolstoj, Leskow en Tsjechow een compleet beeld te geven, maar van elk het voornaamste aspect te belichten, al blijven allerlei an dere zeker niet buiten de gezichts kring van de schrijver. Juist door deze detailstudies krijgt de lezei een nieuwe of diepere kijk op de schrijvers, die allen worden inge leid door een kort, informatief overzicht van leven en werk. Criterium bij de samenstelling was niet de grootheid der schrij vers, maar de persoonlijke voor keur van de auteur, die in Am sterdam als lector aan de ge meentelijke universiteit is verbon den. Belangstellenden zullen dit boek gretig lezen, vooral omdat de analyses niet strikt-theoretisch of stardogmatisch maar warm menselijk zijn. Het gaat hier niet om verhandelingen maar om per soonlijke ontmoetingen. De harde, vaak meedogenloze praktijken in het Amerikaanse zakenleven vormen de achtergrond van deze roman over de carrière van een jonge en ambitieuze afde lingschef. Zo verknocht is hij aan het bedrijf waar hij werkzaam is. dat hij zonder het aanvankeliik te beseffen het middelpunt wordt van een ernstige conflictsituatie Dc moeilijkheden blijven niet beperkt tot de muren van het kantoor: zij krijgen ook hun weerslag in zijn De levende aarde, door Shella Mackay Russell. Uitgave J. H. Gottmer, Haarlem. Ik had Tiberius Hefdoor Elisabeth Dored. Uitgave Ad. M. C. Stok/Zuid-Hollandscbe Uitgeversmij., Den Haag. Om dit boek te kunnen schrij ven heeft Elisabeth Dored een uit gebreide studie moeten maker, van het Romeinse rijk en dan in het bijzonder van het imperium zoals het zich ontwikkelde onder keizer Augustus en Tiberius. Het boeiende levensverhaal van Julia, de dochter van Augustus, is het bewonderenswaardige resultaat van jarenlange arbeid in biblio theken en musea. Over Julia. die. nadat ze eerst gehuwd was ge weest met de beroemde veldheer Agrippa. op last van haar^ vader bekend. Gebruik makend ke informatie bouwde Elisabeth Dored stukje bij beetje Julia's persoonlijkheid op en in de epi loog vertelt ze dat ze een schok kreeg van verrassing toen ze een foto ontving van een in Zuid- Frankrijk gevonden vrouwekop. waarvan historici als vaststaand aannamen dat het een beeltenis was van Julia. De gelijkenis met de vrouw, die door haar langdu rige studies in haar verbeelding was gaan leven, was treffend. Twee vrouwen een verpleeg ster en een onderwijzeres, elk met haar eigen achtergrond spelen in deze roman ae hoofd rol. Op de rei» naar Modderkreek, een Noordcanadese nederzetting, een van de meest onherbergza me streken op het Amerikaanse continent, ontmoeten zij elkaar. Hard is het leven in deze neder zetting. Men is geheel op zichzelf aangewezen: slechts degenen, die èn lichamelijk èn geestelijk tot de sterksten behoren, houden het er vol. De roman heeft grote ver diensten. Zij is goed en met vaart geschreven. Men vindt er een uitstekende beschrijving van het harde leven in zijn velerlei fa cetten Vooral munt het boek uit door de verantwoorde karakterte kening van de mensen, die hier. Ark van Noach. door Ephraim Klsbon. Uitgave N.V. De Arbei derspers, Amsterdam. De Israëliër Kishon bundelde in dit boek zijn tweede serie ..Kron kels" en daarmee is hij eigen lijk volkomen gekarakteriseerd. In deze Ark van Noach brengt een intelligent cursiefjesschrijver bij een wat ieder in het dagelijks le ven kan zien. maar wat weinigen opmerken. De stukjes zijn met milde humor geschreven, ze be treffen allemaal herkenbare si tuaties. Het enige bezwaar is dat ze soms aan de profanerende kant zijn. De uitstekende vertaling is van Nico Polak. De afvallige martelaar, door A.M. Sivirski. Uitgave A. A. M. Stols/J. P. Barth. 's-Graven- hage. Dit boek is deel twee van een trilogie die nu al een zekere be roemdheid geniet omdat deel één. ..Terugkeer naar Boedapest zo n bijzonder sterke roman was. die allerwegen de aandacht heeft ge trokken. Deel twee doet aan die waardering niets af: ,.De afval lige martelaar" blijft het hoge ni veau behouden en boeit opnieuw qua inhoud en vormgeving. Gegeven: de katharsis van een eenvoudig geestelijke die onder normale omstandigheden meende geestelijk ..arrivé" te zijn, doch wie de abnormale tijd: verdruk king met daaruit voortvloeiende gevangenschap pas leert dat hij in feite nog aan het begin van zijn geestelijke ontwikkeling staat. De" moeilijke weg die de geestelijke moet volgen, zijn louteringen en offer zijn ontroerend in een sobe re. kernachtige taal neergeschre ven. waarbij de achtergrond, te weten het gegeselde Hongarije van de tweede wereldoorlog, de geestelijke evolutie'van deze mens des te markanter uit doet komen. Dc kleine hagedis, door G. van Heerde. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. Verhalen over allerlei dieren, vlot verteld en geïllustreerd met aardige tekeningen. Kinderen van ca. 10 jaar zullen genieten van deze spannende avonturen. Ook een geschikt boekje om voor te lezen. De tekeningen zijn van Jaap Beekman. Gevecht om de Vedra, door Al fred Graber. Vertaling Hans van Aaaembnrg. Uitgave G. F. Callenbacb N.V., XIjkerk. Don Miguel, armoedig Spaans visser, is tot kort voor zijn dood bezeten van de idee. een schier onbedwingbare rots. de Vedra. als eerste te hebben beklommen. Maar niemand hecht geloof aan zijn beweringen Zijn metgezel op de tweede tocht, een beroemde Engelse alpinist, komt juist voor dat de bestijging wereldkundig van Don Miguel zich vooral af rondom zijn echtgenote en een hoogbejaarde pastoor, die hem na enkele afdwalingen weer op het rechte pad weet te brengen. Een interessante pocket. Het verhaal komt echter langzaam op gang Leven van leugen, door Renée Masstp. Uitgave Manteau, Den Haag. Renée Massip tekent het leven dat bepaalde welgestelde Parijse vrouwen leiden: leeg en saai, on danks bontjassen en uitstapjes, leugenachtig in de strijd heen het verhaal is geweven, voe len ze zich even gewoon" en so lidair. Ons heeft het boek van de Parijse schrijfster, die eind 1963 voor een andere roman de Prix Interallié kreeg, niet zo geboeid. Het is levendig geschreven, maar desondanks wat langdradig. De zeer beperkte maatschappelijke groep die het onderwerp vormt, zal daaraan niet vreemd zijn. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Adviezen aan ouders, door dr. B. Spock. Uitgave Contact. Amsterdam. Dokter Spock behoeft nauwe lijks introductie: allang geldt hii voor een autoriteit op het gebied var. baby- en kinderverzorging en tallozen raadplegen af en toe zijn boeken om te zien ..wat Spock ervar. zegt". Dit boek gaa< een stap verder. De Amerikaanse kinderarts behandelt hier het ge zin en de zorgen van de ouders: opvoedingsproblemen. karakter vorming, kortom het leiden van de kinderen naar de volwassen heid. Allerlei aspecten van het le ven komen in dit royale werk aan de orde. Dat dr. Spock van uit. een rijke ervaring schrijven kan, is duidelijk. Hij heeft ook Tarnowska... van de dulvci bezeten, door Hans Habe. Uit gave Ad. M. C. Stok/Zuid-Hoi- landsche Uitgevers Maatschap pij, Den Haag. Bij het lezen van dit boes komt onwillekeurig de film ,La dolce vita" in de gedachten Maar de door Hans Habe beschnven ge beurtenissen hebben zich een hal ve eeuw geleden afgespeeld, vóói de eerste wereldoorlog. In zijn boek ging het niet om de moder ne Romeinse adel. maar om de hoge adel in het Russische tsa renrijk. Habe is tot zijn roman gekomen door een crimineel dos sier betreffende Maria Tarnowska en hij stelt dat zijn boek harder over historische feiten, al heef' hij zich dan enicele literaire vr.j heden veroorloofd en in »en aan tal passages tijd en plaats van handeling verandert. Als schilde ring van een milieu in een be paalde tijd en een evenzeer be paalde omgeving is zijn roman belangwekkend; voor dejeie ait belang stelt in de jongste Europe se historie worden er interessante details in belicht. De Schilderkunst van het Wes ten, delen IX cn X. Uitgaven J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Het belangwekkende van deze serie kunstpockets is de grote collectie reproducties (in elk deel 112 in zwartwit en 64 in kleuren). De waarde wordt nog verhoogd dank zij de reeks bio grafieën van de besproken kun stenaars en de uitvouwbare lijst die een beschrijving van de 176 kunstwerken bevat. Op de vertaling van de tekstge deelten zijn wel enige aanmerkin gen te maken. Ze zijn stylistisch niet vlekkeloos en wekken soms ook de indruk, dat de bedoeling van de auteur niet juist is weer gegeven. Slechts één voorbeeld: de voorstellingen van Jeroen Bosch zijn geschetst als karika turen die het innerlijk leven niet raken. Als dit niet een foutieve vertaling van het oorspronkelijk De holle kroon, door Marga ret Campbell Barnes. Uitgave Ad. M. C. Stok. Zuid-Holland- sche Uitgeversmaatschappij, Den Haag. Aan de lange reeks boeken die Margaret Campbell Barnes heeft geschreven over de Engelse histo rie. en speciaal over de konings huizen, is er weei een toege voegd. Haar nieuwste werk con fronteert met koning Richard II (1367—14001. Het is de schrijfster gelukt aan de hand van een ontdekt manu script een waarheidsgetrouw beeld van deze zoon van de ..Zwarte Prins", Edward IV, te scheppen. Richard. een ..sociaal" vorst, heeft tijdens zijn leven ve^l te genstand ondervonden. Hij vindt helaas slechts enkele jaren, als gevolg van haar vroegtijdige dood, steun en liefde bij zijn vrouw. An na van Bohemen. Na een te kort leven wordt hij in opdracht van zijn neef Henry Bolingbroke ver moord. Deze had Richard afgezet en was zelf op de troon geklom men. Margaret Campbell Barnes brengt met haar boek een boeien de periode uit de geschiedenis tot leven. ,,De holle kroon" is wat historischer van opzet dan zijn voorgangers, die zich gemakkelij- kelijker lieten lezen. Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivenv J. P. Coenstraat 11, Den Haag. Simultaanfenonenien Lange tijd waren het Nederlan ders en Fransen die in de kunst van het simultaneren het meest vaardig waren. Reeds lang vóór de oprichting van de Nederlandse Dam Bond werd menigmaal een club opgericht ais gevolg van een simultaanseance door een vurig propagandist. 43—39 26 X 23 33 X 2 23—29 I 34X14 20X 9 2X30 25-21 jrgams land mindei Jack de Haas. Voor statls wij tevens de datum: 23 (et Velen waagden zich op di Onder de vaderlar WMJkJsrm Waar de molimo roept, de groene wildernis der Pigmee- en, door Colin M. Turnbull. Uit gave Ad. M. C. Stok, Forum- Boekerij, Den Haag. ervaren dat een al te tolerante houding t.o.v. de kinderen, zoals die als reactieverschijnsel in de ze eeuw was ontstaan, onverant woord is. In zijn adviezen zoekt hij rustig, nuchter en wijs naar het juiste midden. Overigens ver toont dit boek op vele punten de nadelen van de ..neutraliteit". Christenouders zullen een meer orincipiële benadering van op voedkundige problemen verlan gen. zoals ze die bijv. van Wa terink gewend zijn. Een bezwaar is toch ook wel dat dr. Spock 'uiteraard) het Amerikaanse ge zin op het oog heeft, en bij alle gemeenschappelijks zijn er toch grote verschillen in de levenspa tronen daar en in ons land. Op sommige punten zorgde de arts Ph. H. Fiedeldij Dop echter voor een aanpassing. El Fuego. door Ditha Holesch. Uitgave Ad. M. C. Stok Forum boekerij. Den Haag Na het succes van „De zwarte hengst Bento", een boek dat voor al bij dierenvrienden een warm onthaal heeft gevonden, was het niet zo'n waagstuk van de uitge ver „El Fuego'" van dezelfde schrijfster op de markt te bren gen. Dit verhaal gaat over een af stammeling van Bento. een paard dat langzamerhand naar felle strijdlust groeit, daarbij steeds wisselend van eigenaar. De schrijf ster tekent deze groei naar vol wassenheid van het jonge paard en doet dit tegen de achtergrond van het ruige Zuid-Amerika. De wijze waarop zij dit doet maakt het boek aantrekkelijk voor hen die het genre irdaren. lief en leed met de Pygmeeën het Afrikaanse Itoeriwoud heeft gedeeld. Hij werd door deze klei ne mensen, die leven van het bos en dat bos als hun god zien, vol ledig als een gelijke geaccep teerd. De titel van het boek heeft hij ontleend aan de molimo. een houten toeter die bij de weinige Na het lezen van dit prachtige boek heeft men een zeer goede indruk van het leven en denken van de eenvoudige bosbewoners, die door een kleinigheid kinderlijk blij of ten diepste bedroefd kun nen zijn. Doch ondanks alles lo ven zij het woud als een groot weldoener. Nergens wordt door het bosvolkje een werkelijk dra ma van gemaakt. Buiten het oer woud komen de Pygmeeën zelden, of het moet zijn om de negers te bedotten en om hen te beste len. Zij houden niet van de we reld van de dorpen. Er is te veel lawaai, zeggen ze. 31 x 4 3317 8 tegenstanders wordt gesproker nog geen 6 uur. duurde tot 27 jai 112 spelers en 7 mlnntei 33 maal n Hij i de een percentage van 85,7 pet fantastisch percentage, dat niettemir bijna Ui pet. lager lag dan dat var Ramen. Maar hoeveel zwaarder hac de Senegalees het. Bijna allemaal ge rputlneerde clubspelers, waaronder ve le hoofdklassers. Raman daarentege: speelde voornamelijk tegen huisdam mers. terwijl hij nog een pauze hielc mm m Machtsvertoon mei gro Ook dit jaar machtsvertoon een aantal simultaan seances afgewerkt. Tegen 628 spelers in 12 seances scoorde hij een gemid delde van 92.8 pet. Zijn landgenoot Mansour Kpuate krijgt het vak ook irdig onder^ de knie^ In^ 134 p; 9é Zoals wij hebben aangekondigd, verschijnt vandaag voor hc eerst een cryptogram in ons Zondagsblad. Het is de bedoclini dat wij regelmatig óf een cryptogram óf een „doorloper" zullei plaatsen ter afwisseling van de kruiswoordpuzzels. t'je papier zit' een balletje deeg. 10. heeft dit dier iets met krui deniers te maken? 12. grassoort met een holte, 13. de jongen ging met een myth, figuur naar een bergketen. 14. dit is geen rots. het zijn slechts dorre stengels, 15. hij grendelde de deur met iets dat men in een weide aantreft. 18. In Z.H. hebben ze kweekgras, maar zouden ze dat in Gelderland ook hebben? 20. een dans die op ruzie uitloopt. 23. in die plaats krijgt men altijd een monster mee. 25. het meisje maakt van een stuk speelgoed een vogelverschrik ker. 26. Jet en Ans kregen in België een prentje. 27. vader geeft les in plantkunde; vandaag vertelt hij over een zekere wortel. 29. men moet waakzaam zijn voor een dier met een lengte van 69 cm, 31. de zot ging met een myth, figuur mee. 32. het hertje werd door de gemeentepolitie omringd en met een mestvork buiten de stad gedreven, 37. op de gordel zit een insekt, 39. is het dier aan die rivier? 40. dat is bedrog, geef hem een schop, 41. O. zit in de gevan genis een Skandinaviër, 42. toen moeder in dat land kwam ging ze een boottocht maken over deze rivier. 43. de jongen kreeg een duw op di© plaats, 44. plaats met beesten, 45. de wijzen kwamen er vandaan. Vertikaal: 1. kreeg die ex-minister vergoeding? 2. dat verhaal is erg beknopt. 3. Een Rom. schrijver die graag lekkers had, 4. als het meisje dit kledingstuk draagt, gaat zij uit, 5. voor die hond moet men in België ook belasting betalen. 6. de uitvoer van de oude wijnsoort is stopgezet, 8. vroeger kreeg ik onderricht in die plaats, 9. in het voedsel vond ik deze munt, 11. het meisje ging naar Ita lië en bewonderde op die plaats de kalkwanden der Scrimoni, 16. twee maal 50 om een plaats wordt eetgerei, 17. twee voorzetsels maken een hoopje hooi, 18. vlug liep vader naar de marktplaats, 19, bomenstad, 21. we vonden een dier in die vloeistof, 22. in een water zit een zekere waat. 23. aan de oever v. d. rivier stond het meisje. 24. verander de waterloop en men krijgt een kraan, 28. een plaats die geheel uit muzieknoten bestaat, 29. 'n jongen uit Frankrijk vond in Ind. een zekere harssoort. 30. de Europeaan woont in een paradijs, 33. het meisje nam een sprong. 34. plaats met kuilen. 35. regeerde er vroeger over die It. stad een alleen heerser met onbeperkte macht? 36. het meisje gaf me een klap toen ik de snelheid opvoerde. 38. een deel van een schip drijft op net water, 40. In die It. stad woont een kwibus. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. barst. 6. gelag. 11. oor. 12. pan. 14. Dan. 16. op 18. dosis. 20. ba. 21. dob ber. 22. indien. 23. in. 24. Aa. 26. op. 27. si. 28. alm. 30. lab. 32. Erp. 34. ha. 35. de. 37. os. 38 Ag. 40. kerk. 41. melis. 42. Step, 43. L.O., 44. is. 44. s.s.. 47 An. 49. nek. 51. Est. 53. mot. 56. yd. 58. hg. 59. Ot, 61. Be. 62. Trento. 64. Eisden. 65. ha. 66 Falun. 69. li. 70. hen, 72. min. 73. pet. 75 toren. 76. Ma- Vertlkaal 2. Ao. 3 roebel. 4. sr.. 5.'gast. 7. ed. 8 ladder. 9. An. 10. Rodin. 12. Po. 13. Ni. 15. kanis. 17. pon. 18. dra. 19. sip. 20. bes. 25. al. 26 Ob. 28. Aaron. 29. md, 31. alles. 32. es. 33. patat. 34. hel. 36. Ems. 37. Oss. 39. Gen, 44. ik. 46. sm. 48. mythe. 50. eender. 51. eg. 52. To. 54. oester. 55. genie. 57. dra, 58. hof. 60. ten, 61. bel, 63. slim, 57. A.M. 68. un. 70. ho. 71. ne, 73. pa. 74. TL Inzendingen donderdag a s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart zeioplossing". Er zijn drie prij zen: een van ƒ5.en twee van f2.50. VOOR D£ JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE jEUGp - VOOR DE Jt'uGD VOOR DE JEUGD - - VOOR OE JEUGD - VOOR DE "UGD j ONZE BRIEVENBUS Hoe gaat het met jullie? Zijn alle zieken weer beter of bijna beter? We zullen hopen van wel. Hoe gaat het op school? Gaat het goed met de repetities? Ja over tweeëneenhalve week is het zover en krijgen jullie de rapporten. Dan komt het echt wel uit of we goed ons best hebben gedaan. Wat hebben we verleden week van het mooie weer kunnen genieten. Hebben jullie ook zoveel krokusjes gezien? Nou ik wel hoor! Prachtig! Iloe gaat het met de verkeerslessen? Zijn alle tentamens nu achter de rug? Als ik me niet vergis moeten jullie volgende week exa men doen. Oef. wat een gewichtige dag zal dat worden. Goed je best maar doen hoor! Onze schaatsen hebben we nu allemaal goed ingevet en opgeborgen, want heus nu moeten jullie echt tot de volgende winter wachten. Maar niet getreurd, want veel nichten en ne ven schreven me dat ze heerlijk zwieren op de rolschaatsen. Nee, tante Jos heeft geen vogelkooitje Wim van Es Lei derdorp. Leuk dat alle sneeuwklokjes hun kopjes bo ven de grond steken. De kool meesjes hebben het zo goed bij jullie dat ze natuurlijk steeds terugkomen. Leuk hoor! Zwem jij graag? Jij had de vorige keer je adres niet op de brief geschre- zodoende wist ik jouw ben. Mocht de poes ook mee I smullen? Krijg jij een mooi rapport, denk je? Jij hebt ook al van zoveel lekkers gesmuld, Eddy Klerks j Rijswijk. Mmmm! Nou en of jullie Pierre knap is, dat hij I zomaar uit zichzelf weer in zijn kooi vliegt. Jullie hebben hem goed getraind hoor! Heb je je trui al veel aangehad? Knikker jij nog veel Hennie door Thea Beekman Maak je de repetities goed Het pakje was dus wel een ech te verrassing. adres niet Leny van Eijk Mon- Koerselman Koudekerk aan de ster. Ik zal het gauw sturen Rij"? Hoe gaat het op school? hoor! Heerlijk dat jij zo dicht JO bij het strand woont. Wat zal jij straks van het mooie weer en de zee kunnen genieten. Geweldig! Was jij tante Jos niet een klein beetje vergeten Marry de Gans Abbenes? Ik geloof van wel hoor! Wacht je niet meer zo lang met schrijven? Brrr, griezelig al die muizen. Heb jij ze gezien? Ga jij wei eens op die boerderij spelen? Fijn dat ik nu een briefje Fijn hoor! We gaan nu eerst naar de oplossing van de puzzel kij ken, voor we de brieven gaan beantwoorden. Hier komt ze: Horizontaal lezen we: pot. tor, aap, spa, een, ons, bok tas. sok en ets. Vertikaal (dus van boven naar beneden) lezen we pop penkast. Wim van Es, Leiderdorp, en Coby v. d. Kruk, Den Haag, krijgen de prijzen thuisge stuurd. Lang zullen ze leven!!! Ilans Blijleven. Sjanie van Bochove, Corrie Brem- mer, Teus Hoogerwaard. Alie Kleppe en Aatje Schenk van harte gefeliciteerd met jullio verjaardag van de nichten en neven. Nu krijgen de brieven een beurt. Hoe heb jij het op je ver jaardag gehad Rina van Eg- mond Rijnsburg? Zijn je vriendinnen nog geweest? Je schrijft er niets over. Zijn al Wil jij je wensen in vervulling ge gaan? Fijn dat jij zo hebt ge noten van het mooie weer. Nog een paar maandjes en iullie kunnen weer genieten van de mooie bloembollenvel- dcn. Hoe gaat het od school? Krijg je wel een mooi rap port? Bedankt voor je teke ning hoor! Allemensen wat heb jij kun nen feesten Hans van Elde- ren Den Haag. Had je mooie slingers gemaakt? Hoe heet jouw vriend? Hebben jullie leuke spelletjes gedaan? Wacht jij niet meer zo lang met schrijven? Goed op je beurt letten hoor! Jij bent verschrikkelijk ver wend hoor Rinie van Es Lei derdorp. Geweldig zo'n mooie doos trix. Wat heb je al ge maakt? Is het vliegtuig al klaar? Grappig dat de kool meesjes weer in het hokje zijn geweest. Fijn dat jullie zo goed voor ze zorgt. Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het vergeten? Niet meer jo lang wachten met schrij ven hoor! Zrj" SlaS' J»»an V. d. Koot Loosduinen? voorbaan als je fetter aan ïïl*-"» ST" beurt is dan kan ie ook in gaan voetballen- Wa* heb aanmerkin" komen voor een allemaal op de handenarbeid- maar dat'":'» "S Krn^ctmoicic tü nen gemaakt voor de paasva kantie? Jij boft maar dat je bruidsmeisje mocht zijn. Jij wordt zeker verwend mei zo'n mooie nieuwe fiets. Wat wil jij later worden? Mmmm, wat hebben jullie van het lekkers gesmuld Ma rijke Koskcr Den Haag. Je boft maar met zo'n lieve zus. Hoe gaat het op school? Krijg je veel repetities? Meisjes en jon gens jullie zien op deze tekening allerlei strepen en kringeltjes. Wat zouden we hiermee nu moeten doen? Het is allemaal erg gemakkelijk hoor! We gaan eerst met een mooi kleurtje de stip pellijn overtrek ken, daarna paan we met een an der kleurtje de lijn volgen die er zo uitziet. Wat er te voor schijn komt ver klap ik niet. Zenden jullie de tplossing in vóór dinsdag 10 mag naar de Veluwe. Wat zullen jullie een pret heb ben. Wist jij werkelijk niets te schrijven Ria Koster Voor schoten? Volgende keer krijg ik een lange brief? Blijf jij maar fijn schrijven hoor Irene van de Kruk Mon ster. Laat Koos maar kletsen. Ik vind het niet aardig van hem dat hij niet z'n laatste briefje geschreven heeft. Wat heb jij genoten van de gooche laar. Knap hoor dat hij Gertje zomaar heeft „beter" laten lachen. Heb jij de baby al ge-1 zien? I Jammer dat jullie niets schreven Ankie Krijnen Den Haag en Annemarie Kunst, Voorburg. Vonden jullie het zo moeilijk om iets te schrijven? Volgende keer krijg ik een lange brief? Geweldig dat jij zo kan zwie-1 ren op de rolschaatsen Geertje Kuyt Katwijk aan Zee. Prach tig dat jullie ook aan kunstrij den doen. Goed oefenen maar hoor! Je zult eens zien dan; gaat het steeds beter. Hoe J gaat het op school? Krijg je wel een mooi rapport, denk (Vervolg) „Stil", riep de boerin. „Meis jes, denk goed na. Als Roeland naar de hoofdstad gaat en hij komt zónder prinsessen bij de koning, wordt hij onthoofd. Wat doen we daar tegen?" ..We gaan mee", knikten de meisjes. „We willen niet dat er iets verschrikkelijks gebeurt met Roeland", schreide Flavia. „En we verlangen zo naar,on ze vader", zuchtte Elsa. „Juist", zei Roeland voldaan. „Jullie zijn de prinsessen. Dat wist ik al twaalf weken geleden, toen ik in de mesthoop vijf gou den kroontjes verstopt vond. en op de hooizolder de zilveren schoentjes ontdekte en* in de oude droge put een pakje met vijf paarlen kettingen Maar ik had* de tijd en wilde jullie nog een poosje van het vrije leven laten genieten. Bovendien vond ik het prachtig, dat jullie hier zoveel nuttige dingen leerden, als vaten wassen en koper poet sen en vuur aanmaken... De volgende ochtend vertrok ken boer Jochum. de vijf prin sessen en Roeland met de boe renwagen naar de hoofdstad. De meisjes wisten niet of ze blij of verdrietig moesten zijn. Ze ver langden naar hun vader, maar op de boerderij hadden ze maan den lang vrij en gelukkig ge leefd. Toen ze de hoofdstad na derden kroop Bella dicht tegen Roeland aan en vroeg: „Zul je een goed woordje voor ons doen? We worden natuurlijk héél erg gestraft! Tegen de avond reden ze de stad binnen. Het was er een drukte van be lang. „Wat is er aan de hand?" vroeg de boer, die moei te had om met zijn volle wagen door het gedrang te komen. „Heron, de kapitein van de stadswacht wordt straks ont hoofd", vertelden de mensen. „Hij heeft drie maanden geleden een jongen bij de koning ge bracht, die beweerde de ver dwenen prinsessen te kunnen Te rugvinden. De koning gaf ae jongen drie maanden de tijd. Als hij dan niet slaagde zou het hem het leven kosten. Maar nie mand heeft sedertdien iets van de knaap gehoord en de t»jd is om De koning is zó woedend, dat hij Heron van alles de schuld geeft en hem een uur geleden gevangen heeft laten nemen." „Dan moeten we ons haasten", riep Roeland en de prinsessen slaakten een gilletje van angst. Ze sprongen uit de wagen en renden naar het grote plein. Ka pitein Heron stond geboeid tus sen twee soldaten en wachtte op de beul. Een grote mensen menigte stond er om heen. Roe land baande zich met geweld een doortocht. Flavia en haar zusjes met zich meetrekkend ..Wacht, wacht!" riep hij luid. ..Hier ben ik: Roeland Hout hakker! Laat kapitein Heron vrij. hij is een goed mens!" (Volgende week verder) Is jouw vriendin weer hele maal beter, Willy Groot, Al phen aan de Rijn? Heb jij vaak genoten van de poppen kast? Wordt het kussen mooi? Wat zullen jullie straks heer lijk slapen in zo'n mooie nieu we kamer en bed. Hebben jullie 's avonds zoveel ple zier? Fijn dat jij je nieuwe jack al aan hebt Waarom schreven jullie niets Annemarie Huysman Delft, Bert Hulsbos Leiden, je? Jilles Huysman Delft, Gerda van Hilversum Noord,vljk. Hier komen nog eon paar na- Aagje de Haan Poeldijk en gekomen brieven. Bastiaan Haasnoot Voorburg? u u. Ze moeilijk is het toch niet? JS T'gl Krijg ik volgende keer een Sekre8e" Scheïenta- lanec brief» 8:en' Was het leuk °P de bazar? g i Prachtig dat jij een prestatie-! Gewe dig dat jij je diploma stamkaart hebt gekregen. Ga1 hebt gekregen Hariette van de je graag naar dc gymnastiek? j Haak, Bljnsburg. Van harte 1 o0e jjj de brief voortaan wat gefeliciteerd hoor: Knap hoor1 eerder op de post, dat jouw kleine zus al zob, Jammer dat jij tante Jos eind kan lopen. Leuk dat Je een klein beetje aan het verge- die pauw kon zien. Heb je te„ was, Cobv v. d Krut Den grote vliegtuigen gezien" Haag. Fijn dat ik nu weer een Hoe gaat het nu met Anja. briefje van je kreeg. Dat is' Elly Kaat Naaldwijk? Is ze heel erg van de kerk hoor! Ge- i weereen klein beetje beter? lukkig dat een meneer jouw! Mmmm, wat hebben jullie van vriendin uit de sloot haalde.j het lekkers gesmuld. Fijn dat Grappig van het a.b.c.d. Hoe jullie mamma zo verwend heb-heet jullie club? Hier komt een leuk gedichjf van Lily van Leeuwen PAASHAASJE Door de groene klaverweitjes Loopt een haasje met wat eitjes Zij is naar de markt geweest. Want, 't is immers weldra feest. Jullie weten, het wordt Pasen! Dan is 's feest, ook by de hazen 't Haasje gaat de eitjes Dat moet ieder jaar gebeuren En dan gaat zij ze verstoppen Tussen takken vol met knoppen Tussen 't gras en langs de slootjes 't Kleine haasje rept haar oootjes Haasje, haasje, niet zo vlug! Jij draagt eitjes op je rug! Eitjes zijn zo breekbaar. weet je.' Ooooo! Je struikelt al een beetia. Kleine haas. je hebt gelijk Want de eitjes zijn niet stuk' Nu maar rustig verder lopen, Anders moet je nieuwe kopen MIJN VRIENDJE Mijn vriendje is een hondje, Een echte, leuke guit. Wij spelen dikwijls samen. En oaan gezellig uit. Wij stoeien en ravotten, De hele, lange dag. En rennen door de kamer. Als het van moeder mag. Mijn hondje dat heet Keesje, Het is mijn kameraad Je ziet ons altijd samen In huis en op de straat. Meisjes en jongens de brie venbus is helemaal leeg. Jullie hebben tante Jos wel een beetje in de steek gelaten, hoor! Volgende week verwacht ik echt een overvolle bus van jullie. De letters L t/m R zijn in de beurt. Veel sterkte volgende weck dinsdag hoor en tot de volgen de keer. '4vt 'CrrS

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 16