MAGGIE w buren^ 0pen briel SMITH Blad Zo zindelijk Frisse toet ZATERDAG 7 MAART 1964 „Wat is Uw mening over Geen complimentje van Chtoesjtsjel '~S~V Bij plaatsing: van uw mening ontvangt u naar wens het boek Tip Parade. De dokter zegt 1 of De dokter zegt 2. Wat u uw naam en adres ook vermelden in de brief, die u kunt sturen naar de redactie „Blad- Zij" met op de enveloppe „Uw mening". Zo nodig zal de redac tie een keus maken uit de binnengekomen brieven en deze bekorten. Over deze beslissing wordt niet gecorrespondeerd. haar dochtertje van anderhall jaar overal kan brengen als zij naar de tandarts of de dokter moet. ..Zelfs toen ik 24 maal een medische behandeling moest ondergaan was oppassen geen probleem. Drie keer in de week werd er op mijn dochtertje ge past. dat zijn ..echte" buren. On danks het feit. dat onze flats zeer gehorig zijn, is er in ons portiek gelukkig nooit geruzie. We drinken wel eens koffie bij elkaar, maar overlopen elkaar niet. Gekletst of geroddeld wordt er niet, alleen maar fijn gekletst en gelachen. Ik geloof dat ik heimwee zou krijgen als ik hier vandaag moest." Een band „Bijna dertig jaar woon lk in een doodlopend straatje. Ook daar kun je van alles meema ken, maar voor alles is mijn mening: sta altijd klaar om te helpen. Toon steeds belangstel ling in grote of kleine dingen van de buren. Maar kom er zo weinig mogelijk. Dan blijft de verstandhouding het beste. Ove rigens hebben we jaren op een vulkaan geleefd in ons straatje; daar kwamen we achter toen bij een buurman een fosforbrisant- granaat van bijna vijftig kilo uit de kelder werd gehaald, waar van we overigens nog nooit te horen hebben gekregen hoe die daar gekomen is... Enige jaren later werd dezelfde buurman overvallen door gemaskerde in dringers, waarvan later bleek, dat een van hen een heel goede bekende was die de buurman zelfs oom noemde. Kijk, dit al les geeft wel een band, al is het dan in mijn geval een schrikband.... Mijn conclusie is: je kunt met de buren heel goed zijn, als ieder maar op zijn eigen terrein blijft". Problemen Ik zou deze eerste buren-post willen besluiten met twee pro blemen. Zo komt mevr. E. te R. er eerlijk voor uit, dat zij in haar flat („waarin je, als uit een vrij huisje komt, gewoon moet leren wonen") wel eens zit met het „openlijk Christen zijn", „Weet u, preken kan ik nu eenmaal niet. Toch zit het me dwars, dat ik in ons blok, wonend tussen allemaal onker- kelijken, zelden een woord over God heb gezegd. Het kwam ook nooit voor, dat er een gele genheid voor was. Is dat nu laf of zocht ik die gelegenheid niet? Vaak dacht ik er over en had ik er last van, maar ik kon het eenvoudig niet. Natuurlijk kwam ik wel openlijk voor onze kerk gang uit en soms merkte je dat ze ons geloof respecteerden maar juist die mensen denken dat Christenen volmaakte men sen zijn; ze moesten eens we ten wat daar van waar is. Mis schien is het voor mij wel een gemakkelijke manier om er van af te komen, maar kun je zon der woorden ook getuige zijn? Gewoon, door jezelf te geven, klaar te staan als nodig is, vriendelijk en behulpzaam, zo ver dat in ons vermogen is? Eer lijk gezegd heb ik vaak het ge voel dat ik op het punt van ge tuige zijn tekort schiet; mis schien neem ik het wel te zwaar op, ik weet het niet. Daarom vind ik het zo fijn, dat deze vraag in de rubriek eens aan de orde komt. Misschien heb ik hier voor mij zelf wat aan", aldus deze mevrouw, die hoopt dat anderen eens zullen schrij ven wat haar ervaringen zijn op juist dit gebied. Wie gaat er op in? Wroeging Tenslotte Iets, dat misschien ln ónze straat ook kan gebeuren als we grote-stads-mensen zijn. Zo schrijft mevrouw K. te S. eerst hoe prettig haar buurt wel is en hoe men vrijelijk „leentje-buur bij elkaar speelt" omdat men tien minuten moet lopen voor de eerste winkel. O de kinderen gaan leuk met el kaar om, ruzie is er haast niet en bij ziekte of moeilijkheden zijn er aanbiedingen voor kin- derlogies te over. „Hoe gezellig we 't ook hebben onder elkaar, toch ben ik een paar weken ge leden erg geschrokken. Toen werd 'n oude dame van twee huizen verder dood gevonden bij de gasslang. Mijn eerste ge dachte was: ik ben als Christen en als naaste tekort geschoten. Die wroeging heb ik nóg. 't Was 'n eenzaam type, met niemand maakte ze een praatje, maar ben ik daarmee klaar? Ik had zelf eens contact met haar moe ten zoeken. Ik denk: wat kun nen mensen in een stad ontzet tend eenzaam zijn. Ik geloof, dat zoiets in een dorp toch niet ge beurd zou zijn", zo meent deze lezeres. En met haar brief is dan ge lijk de rubriek weer vol. Voor de goede gang van zaken zeg ik nog maar even, dat u nog rustig schrijven kunt, als u er dan s.v.p. maar niet al te lang mee wacht. Rest mij nog even tegen me vrouw A. B. C. te zeggen, dat ik haar reactie niet meer kon meenemen. Uw brief kreeg ik toen de kopij al naar de zette rij was. Er zit namelijk nog al wat speling tussen het samen stellen en verschijnen van deze rubriek. wil president T\KWIJLS VALT HET mU op, vooral bij ontvangst van brie ven ln deze rubriek, hoe wonder lijk zich sommigen het christelijk leven voorstellen. Brieven in deze rubriek zijn vaak brieven van mensen die lk zónder de rubriek niet zou kennen. Daardoor zeg ik soms: hoe wonderlijk. En soms: hoe leuk. Want waar de een moeite heeft met de vraag: hoe doe lk het, wat moet je, wat mag je, daar doet en moet en mag de ander vanzelfsprekend. Waar de een weifelt, waar men toornt en zegt: waar blijf je dan! en waar ligt de grens! daar gaat de ander licht en vrij verder. On der alle druk en zorgen uit spelen sommigen het klaar om „dat waar het om gaat" niet te vergeten. TV7AAR gaat het om In het leven van een christen. Om Gods werkelijkheid duidelijk te maken. Of anders gezegd: als wij eens allemaal niet spreken konden en ver van elkaar woonden, stel nu maar even dat dat kon, en we werden door een natuurramp naar elkaar gedreven, dan zou den we middelen, woorden moe ten vinden om elkaar te verstaan Dan zouden we iets moeten vin- len dat wat we wilden zeggen, zijn, in één keer duidelijk maak te. Als ik me dat indenk, heb ik het gevoel dat zo'n woord uit onze botten, diep uit ons. uit al les wat we zijn, voelen, beleven zou worden getrokken. Het zou een van de moeilijkste dingen zijn die de mensheid ooit op bracht. In de cultuurgeschiedenis b.v. zeggen wij dat het wiel een geweldige vondst betekende, en in veel diepere mate is dat he> geval met het woord. Nu heefi God aan alles wat Hij is, en dat alles is onuitsprekelijk, dai zien we slechts in stukjes: Va der. Heer, Ontfermer en vult u maar aan dat alles heeft Hii in één woord willen geven. Da1 Woord is Jezus Christus. Een mens. Omdat dat nooit kan. God zijn en de mensen niet loslaten (althans niet naar ons idee) is Jezus tussen die twee verscheurd, heeft Hij letterlijk tussen hemel en aarde gehangen. Maar ook omdat dat nooit kan, is het ge beurd: dat die éne mens de dood brak, vernietigde. Daarmee is el ke menselijke wet vervallen, en zijn we tot in de kleinste bijzon derheden van ons bestaan vrij. Dat hebben we eenmaal ongeveer begrepen en we hebben belijdenis van ons geloof afgelegd, hopend en biddend dat we er nog veel meer van zouden mogen gaan begrijpen, en veronderstellend dat nu talloze mensen ons daar over vol blijdschap steeds weer zouden spreken. En verlangend dat alles dan samen, als Kerk, de wereld in te brengen. De wer kelijkheid Gods. Het geweldige dat boven ons bidden en denken geschiedt, dat zich als het ware ver boven ons eten koken, debat teren. vergaderen en opvoeden, voltrekt, maar waarvan wij weet hebben, tot in het diepst van ons hart. tot in de kleinste verrich tingen van ons bestaan. W7E hebben het geprobeerd. We hebben een hele bende op schrift gesteld, vastgelegd. Altijd was het waar. want je kon het toetsen. Helaas, daarbij hebben we soms vergeten dat er boven onze ijverige hoofden „geschied de" ongeacht of we alcohol bestreden, toto afkeurden, ons voorstellingen maakten van zon dagsheiliging, enzovoort. jVTU heb ik twee brieven gekre- gen die eikaars tegenstelling zijn. Ik heb ze hierboven al een eind beantwoord, en nu splitsen HE een is van een bezorgd huisvader. Hij komt terug op mijn uitspraak over de verslaving aan het roken. Ik had gezegd dai het m.i. weer als altijd een kwes tie is van eigen, ter hand geno men vrijheid. Briefschrijver vindt dat te theoretisch. Hoe gebeurt dat dan in werkelijkheid, zegt hij. Dóet u dan ook wat. En hij schil dert mij zijn gezin: al drie in de industrie werkende, bijna volwas sen jongeren. Overdag hard ge werkt, 's avonds uitblazen. Ook letterlijk uitblazen. De kinderen geld besteden. Heb ik bleemgezin? vraagt briefschrijver een vraag die ik beslist niet kan beantwoorden aan de hand van een huiskamerbeeld met paf fende kinderen. Het probleem van wat mag en niet mag, dus het sprekken over gevolgen ken. Gesprekken ook waj merkingen over geheel andere theorieën over het ontstaan van longkanker vallen. Dat neemt niet weg dat het" beeld: verslaving, veel dreigender is geworden. Zelf rook ik zelden behalve bij het schrijven van een Open Brief (de ze hier kost drie sigaretten)toch merk ik dat ik de neiging heb afkeurend in het asbakje te kij ken! Maar verder och. Ik met mijn oudste dochter op receptie. Zij stond een eind me vandaan met enkele jongelui te praten. Ik zag dat zij een aan geboden cigaret weigerde. Juist wilde mijn moederhart gaan zwel len van trots toen ik noteerde hoe zij zich naar een tafeltje boog c daarvan een klein sigaartje uit een vaasje pikte en dit mijme rend oprookte... Maar, briefschrij ver ziet u haar al een kistje klei ne hoe-of-ze-heten op haar kamer zetten? Daarom schudde ik mijn hoofd en lachte er 's-avonds met mijn man om. Gezonde beweging voor ouders: hoofdschudden. En zo gaat het dus bij ons. JÜ"U de tweede brief. Dat i eentje van: hoe doe ik het, maar van: ik kan het niet laten. Met een heel kleine vrèes of het wel goed is zo. Briefschrijfsters man moet wel eens werken op zondag. Hij kan kapitein op pont zijn, of chirurg. Tramcon ducteur of werkzaam bij de spoor wegen. Ik weet het niet, hetrfloet er niet toe. Maar als vader moet omgang werken, lijken ineens alle dagen op elkaar. En de nieuwe buurt is IV/JAAR DAAROM wil ik u best eindeloos en het gezin groot. Het vertellen hoe nu zoiets hii ons „andere" van zondag is niet z< drie te bereiken. Maa: briefschrijfster is een kleine originele. Bij een professor heet dat wij geen verdienende kinde ren hebben en dat er welijks, in ieder geval tig wordt gerookt. Vrijwel altijd dat visie. Heel interessant, dus de hebben binnen de zakgeldbeste ding heel andere zaken voorrang: boeken, museumbezoek. cadeau tjes voor jarigen, bijdragen op school, sparen vc maar daarom niet gemakkelijker dan bij wij moeten kiezen. Dat zie reet als je een van de kinderen| betrapt met een pijp van papa in de mondhoek voor de spiegel ..Wat zijn die pijpen duur!" Een natuurlijke reactie op al de ge- in papa^"^ U voordelen heeft, als je een kan didaat hebt, die al wat jaartjes achter de rug heeft.... Niet eerste Maggie Smith is niet de eerste vrouw, die een gooi naar het Amerikaanse presidentschap doet. Al voordat zij geboren werd (nl. in 1672) heeft een New- yorkse schone het geprobeerd, die naar de naam Victoria Claf- lin Woodhull luisterde. Zij was kandidate van de partij voor ge lijke rechten. Zij presenteerde zich als een „zakenvrouw uit Wall Street", proclameerde haar geloof in spiritisme, vegetarisme, korte rokken bij wet geregel de prostitutie en vrije liefde. In de nacht na de verkiezingen zat zij in de gevangenis op beschul diging van onzedelijk gedrag. Zij kreeg weinig stemmen. Maar ook toen een dame met onbe sproken levenswandel het in 1884 en 1888 probeerde (het was de Washingtonse rechtsgeleerde Bei- va Ann Bennett Lockwood, die al eens voor het Hooggerechtshof was opgetreden), gaven de Ame rikanen niet thuis. Zij waren blijkbaar nog niet zo ver, dat zij zich konden verenigen met de ge dachte, dat zij door een vrouw zouden worden geregeerd. Huwelijk Als oudste van de zes kinderen in het gezin van kapper George Emery Chase, werd Margaret Madeline op 14 december 1897 in Skowhegan in de staat Maine ge boren. Vader Chase had het niet erg breed en Margaret moest dan ook van alles en nog wat aanpakken om aan de kost te ko men en nog wat te kunnen stu deren. Ondanks het feit, dat zij geen academische opleiding kon volgen, wist zij zich via de „dime store", de journalistiek, het les lokaal en het schakelbord van een telefooncentrale omhoog te werken. Haar huwelijk met de (66 jaar) Omdat er zoveel bijzonder aardige brieven over al even aardige buren bij deze eerste lichting zaten, gaan we gezel lig en erg positief beginnen. De stekeltjes links en rechts en de oorzaken ervan komen een volgend keer dan wel. Want met zoveel hart verwarmends bij de post is het niet meer dan eerlijk u dat als opening van de nieu we vraag voor te leggen. Wat zegt u bijvoorbeeld hier van: „Mijn buurvrouw schuin aan de overzijde kookt al een half jaar voor mij mee. Dat betekent dat, als ik niet op straat kom, (deze lezeres is vrij veel ziek) zij mijn pannetje moet halen en gevuld terug brengen. Haar zoon schept al jaren kolen voor me en nu hij in militaire dienst is doet zijn vader het voor me. Mijn benedenbuurtje vraagt: heb je nog boodschap pen en dat terwijl ze zeilreen oude invalide moeder van 92 jaar moet verzorgen. Mijn buurvrouw boven brengt me als ik ziek in bed lig 's morgens warme thee en in een kan war me thee als ik nog meer nodig heb. Is het niet fijn zulke buren te hebben? Ik ben er God heel dankbaar voor. Het is niet mijn gewoonte om maar alles te schrijven, maar uit dankbaar heid moest ik dit toch laten we ten" aldus deze brief van een alleenstaande lezeres uit Den Haag. Terwijl een andere alleen staande schrijfster uit dezelfde plaats zegt: „Ik heb zeven schatten van buren", waarna zy vertelt hoe al die buren haar bij een ongeluk allersympa- thiekst hebben geholpen en bo vendien nog verwend met fruit, lekkers en bloemen. ,,Ik kan zeggen: als een mens in nood is en er wordt burenhulp geboden, wat kan diezelfde mens dan dankbaar zijn", zo citeer ik nog uit de brief. Zeldzaam Een oud-onderwijzeres, die wegens ziekte helaas Is afge keurd, noemt haar buren zelfs zeldzaam, wat ik me voor kan stellen toen ik las: „Toen na het overlijden van mijn vader mijn moeder ook begon te sukkelen ik zelf moet dikwijls lang liggen on dervonden we pas goed wat voor zeldzame buren we hadden. Als we allebei moesten liggen en de gezinsverzorgster 's avonds weg was, verzorgde de buur vrouw onze avondboterham en later kwam ze nog een paar keer met thee of koffie. Als ze naar bed gingen kwamen buur vrouw of buurman de haard verzorgen, de geyser uitdoen enz. enz. En als er 's zaterdags of 's zondags geen hulp was van vrienden, dan was het van zelfsprekend dat zij alles voor ons en bij ons in huis deden. Dit „bijspringen" was niet voor één keer ziek zijn of voor slechts een paar weken, doch dit was heel dikwijls en zelfs één keer bijna een jaar. Onze naas te buren hebben ons als het wa re geadopteerd en hebben liever geen andere hulp aanvaard" zo lezen we dit bewijs van naas tenliefde. In droeve tijden „Zet mijn naam er maar ge rust voluit onder", zegt me vrouw De Ruiter uit Rijswijk, nadat zij verteld heeft hoe tij dens het plotselinge overlijden van haar man de buren alles, maar dan ook alles voor haar en de kinderen deden. „Ik ga niet bij de buren op de koffie, want daar komen de meeste praatjes van, maar ik heb on dervonden hoe mijn buren ziin. Hartelijk en goed!" En uit de brief van mej. A. van H. te L. „Toen ik verle den jaar ziek was en mijn broer, die al jaren invalide was niet kon helpen, waren het mijn bu ren, zowel naaste als overburen, die ons in alles bijstonden. Na het overlijden van mijn broer heb ik van mijn buren al heel wat liefde ondervonden. Als 't nodig is kunnen ze natuurlijk ook op mij rekenen, maar ik wil wél zeggen: van mijn bu ren niets dan goeds". Wèl koffie Ofschoon er in heel wat post zinnen staan als: „je moet niet al te veel bij elkaar op de koffie of thee gaan", schrijft mevrouw De V. te B„ dat zij wél elke morgen bij haar buurvrouw van 74 jaar „op de koffie" gaat. „Haar zoon de hele dag van huis heeft me dat namelijk gevraagd, omdat toen hij eens wegens vorstverlet thuis was en er dus elke mor gen koffie werd gedronken, ze daar kennelijk van genoot. Nu heb ik die taak maar overgeno men, want alleen deed ze het toch niet, waarbij ik moet zeg gen dat het heel fijne mensen zijn. Ik vind het heerlijk om zulke goede buren te hebben, fantastisch in één woord", wordt deze inzending enthousi ast besloten. Mevr. Van dep V. te R. spreekt zelfs over „moord-bu- ren", waarna ze vertelt hoe zij van de Verenigde Staten worden 21 Jaar oudere Clyde Harold Smith, een van de vooraanstaan de Republikeinen in Skowhegan, zou later blijken beslissend te zijn geweest voor-haar politieke loopbaan. Toen haar man enkele jaren nadat hij in 1936 lid van het Amerikaanse Congres was ge worden overleed, nam Maggie zijn plaats in en in 1940 wist zij met een overweldigende meer derheid de zetel te behouden. Via het Huls van Afgevaardigden kwam zij in de Senaat, waar zij nu al aan baar derde „termijn" Chroesjtsjef In de Republikeinse partij heeft zij altijd een nogal onafhankelij ke en soms wel wat te onafhan kelijke rol gespeeld. Wat haar mededingers naar de kandida tuur van de Republikeinse partij betreft zegt zij zelf typerend: Ik sta rechts van (de liberale) Rockefeller en links van (de con servatieve) Goldwater. Toen zij zich vorig jaar verzette tegen het gedeeltelijke kernstop-akkoord in Moskou, gaf Chroesjtsjef over haar ten beste: „Het is bijna niet te geloven dat een vrouw, als zij tenminste niet een duivel in de gedaante van een vrouw is. zo'n onmenselijke uitspraak kan doen". Maggie Smith re ageerde hierop met de opmer king: „De heer Chroesjtsjef is niet echt boos op mij. Ik ben niet zo belangrijk. Maar hij is boo3 omdat verschillende Amerikaan se leiders na mijn speech wat flinker zijn geworden En onverstoorbaar gaat zij door met haar campagne, zonder geld, zonder moderne middelen om zich snel door de Ver. Sta ten te kunnen verplaatsen en zonder de miljoenen verslindende organisatie, die andere kandida ten achter zich hebben staan. Beslissing Dezer dagen valt er een be slissing in New Hampshire, waar Maggie Smith de laatste tijd even hard aan het werk is ge weest als de aarts-conservatief Barry Goldwater en de liberale plaatsman Nelson Rockefeller. Voordat mrs. Smith haar intrede in de verkiezingsarena had ge daan, leek het er op, dat Gold water of Rock/feller als over winnaar uit de strijd tevoorschijn zou komen. Op het ogenblik is dat niet meer zo. Mrs. Smith kan veel stemmen wegkapen, zowel bij Rockefeller als bij Goldwa ter. Hetzelfde zullen de aanhan gers van Nixon (de vroegere vi ce-president) en Cabot Lodge (de huidige Amerikaanse ambassa deur in Zuid-Vietnam en kandi daat voor het vice-presidentschap onder Nixon in 1960) doen. Het zal Interessant zijn om te vernemen, hoe de uitslag In de ze vrij kleine en onbelangrijke staat zal zijn. Iïet resultaat zal niet bepalend zijn voor de gang van zaken in de Verenigde Staten. Wel kan het een belang rijke aanwijzing geven met be trekking tot de kansen, die de verschillende kanspaarden kun nen hebben. Er is een onderzoek ingesteld naar het bezit van elektrische huishoud- apparatuur in de gezinnen van de EEG-landen. Daarbij kwamen merk waardige verschillen aan het licht. Zo bleek dat Nederland toch wel een zindelijk land moet zyn: 95% van de Nederlandse gezinnen heeft een stofzuiger, in Italië zjjn er dat maar zeven op de honderd, ln West- Duitsland, dat na ons het hoogste percentage heeft, toch altyd nog maar 66. (Van een oneer redacteuren) TJET ls al lang geen nleuw- ■*-J- tje meer, dat vrouwen soms belangrijke politieke posten bekleden. Zo werd mevrouw Bandaranaike premier van Cey lon, nadat haar man door een fanatieke boeddhistische mon nik was vermoord. Dat is al weer jaren geleden. Nog lan ger geleden werd mevrouw Golda Meir minister van bui tenlandse zaken van Israël. En vorige week hebben we nog mogen ervaren, dat een man op zo'n belangrijke post beslist niet beter op zijn plaats zou zijn dan deze energieke en op haar eigen wijze zo charmante vrouw. En nu heeft zich dan een vrouwelijke mededinger gemeld naar het Amerikaanse presidentschap, nl. mevrouw Margaret Madeline Chase Smith. Deze 66-jarige vrouw, die haar sporen in het Ameri kaanse Congres heeft verdiend, is vast van plan alles te doen wat mogelijk is om het Witte Huis te bereiken. Nu zal men onmiddellijk vra gen: heeft zij juist in de Verenig de Staten een schijn van kans? Hoe zou men het vinden als er een vrouw als president in het Witte Huis zou komen? De me ningen van de mannen blijken sterk verdeeld te zijn. Maar dat neemt niet weg, dat een groot aantal leden van het zgn. sterke geslacht meent, dat eens de dag zal komen, dat een vrouw in de Verenigde Staten de touwtjes in handen krijgt, wellicht in de hoop, dat ze die telkens aan elkaar zal weten te knopen. Ook de vrouwen reageren heel verschillend. De ene vrouw vindt dat het hoog tijd wordt en de an dere zegt, nooit op een vrouwe lijke presidentskandidaat te zul len stemmen, al kon zij niet zeg gen, waarom. Bezwaren Een man van de wetenschap zei. dat er geen grondwettige be zwaren zijn voor een vrouw, die president wil worden. Hij achtte dit ook juist en was verder van mening, dat vrouwen op politiek en ander gebied het land uitste kende diensten hebben bewezen. Hij bracht ook een ander punt naar voren: „President Johnson tracht vrouwen aan te moedigen meer politieke functies op zich te nemen. Nu is de minimum-leef tijd voor het presidentschap 35 jaar. Hoeveel vrouwen zijn be reid toe te geven, dat ze ouder zijn dan 35?" Voor mevrouw Smith geldt dit bezwaar niet, dach ten we. Van belang was ook de opmerking van een hoogleraar in de politieke wetenschappen, nl. We hebben allemaal behoefte aan een frisse toet zo aan het eind van de winter. De droge ka merlucht waarin we al te veel verkeerden, droeg er toe bij dat we nu niet bepaald als een per zik rondlopen. Treur niet om dit probleempje, maar pak het aan, door een prop watten in gezichts lotion of rozenwater te depone- ren en er vervolgens lichte klop jes mee over het gehele gezicht te geven. Als het vocht goed is opgedroogd, dagcrème aan brengen en eventuele verdere make-up. De huid voelt frisser aan en ziet er frisser uit. Wie kans ziet om van het voorjaars zonnetje te genieten, al is het maar een kwartier per dag, zal zich ook van binnenuit fris voe len. dat een president uit hoofde van zijn functie opperbevelhebber van de strijdkrachten is. Hij acht het uitgesloten, dat een vrouw een goede opperbevelhebber zou zijn. Waar hij zich (getuige het optre den van Jeanne d'Arc) wel eens in kan vergissen.... Intelligentie Er zijn echter ook andere me ningen. Iemand zegt: „Als echt genoten zijn ze uitstekend, die vrouwen. Maar ik geloof niet, dat het land rijp is om een van heil als president te aanvaarden". Een ander meent, dat een vrouw het zeker niet beroerder zou kun nen doen, dan het nu al gebeurt: „De mannen hebben er zo'n rom meltje van gemaakt, dat het nog niet zo'n kwaad idee zou zijn, het eens door een vrouw te la ten proberen." Het sympathiekst was nog wel de volgende opmerking: „Ik heb nog nooit een vrouw ontmoet, die niet intelligenter was dan de meeste mannen. Achter een man met succes vind je altijd een in telligente vrouw, die hem voort drijft. Ik vind het een geweldig idee!" Koe en haas Nu beseft mevrouw Smith wel, dat zij niet zo heel veel kans maakt, de kandidatuur van haar partij (de Republikeinse) voor het presidentschap in de wacht te slepen. Helemaal uitgesloten is deze mogelijkheid vanzelfsprekend niet. Men weet nu eenmaal niet. hoe een koe een haas vangt, ze ker niet als het verkiezingen in de Verenigde Staten betreft. Mis. Smith, die door haar vrienden „Maggie Smith" wordt genoemd zal in haar hart al erg blij zijn, als zij met haar campagne twee dingen bereikt: de politieke gelijk schakeling van de vrouw en het banen van de weg naar het Wit te Huis voor vrouwen, die in de toekomst haar voorbeeld willen volgen. Wat haar leeftijd betreft zegt zij: als de kranten het niet voortdurend zouden schrijven, zou ik niet eens weten, dat ik 66 ben. Zij vindt dat het toch wel Volgen» prof. Kockebakker, hoog leraar in de psychologie in Amster dam, is het met de hygiëne in Ne derland nog wat raar gesteld, on dank» het feit dat wg de meeste stof- zuigers hebben. 21,5 van de be- volking neemt zelden of nooit een bad36 staat elke week onder de douche; 38% moet zich met teil of tobbe behelpenen haalt vaak niet eens het éénmaal per week De strenge en hoekige lijnen van onze meubels hebben afge daan. Dra mogen tie tenminste concluderen na de in Keulen ge houden toor jaarsmeubelbeurs. Ronde en ovale tafets verjoegen de rechthoekige exemplaren. Het wooncomfort van de toekomst wordt zelfs gevormd door stoelen en tafels zonder poten. %====Z===== Ze bestaan uit buitenissig ge vormde kussens, die je kunt stapelen (als tafel), tegen een stijltje laten leunen met een halve maan in de rug (als stoel) of al zwevend aan een katrol kunnen we lui leven. Het ontwerp was van de Deense architect Verner Panton. Een grapje? Werkelijk heid? De tijd zal het leren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 15