.Valkenburg Harmonie" Koninklijk goud voor mej. B. Plaisier uit Rijnsburg Forse kritiek in de Kamer op wijziging Prijzenwet Ruim 3000 Rijnsburgers gingen in die tijd bij baar op school Kroon stelde uitbreiding Oegstgeest vast VVD zegt keihard ,neen Leven in april duurder dan ik aannam Aardgas niet te duur voor verwarming Verticale prijsbinding: geleidelijk optreden NIEUWE LEIDSE COURANT 10 DONDERDAG 5 MAART 1964 RIJNSBURG Tijdens de feestelijke jaarvergadering van de chr. kleu terschool is de hoofdleidster, mej. B. Plaisier hartelijk gehuldigd ter ge legenheid van het feit, dat zij 40 jaar bij het kleuteronderwijs werkzaam is. De huldiging vond haar hoogtepunt in de uitreiking van de gouden eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Burgemeester B. H. Koomans deelde mee dat de medaille haar is toegekend op grond van haar grote verdienste voor en haar lange staat van dienst bij het kleuter onderwijs. De medaille werd opgespeld door mej. M. C. G. Gelauff, in spectrice voor het kleuteronderwijs. De presidente, mevr. C. v. d. Vijver- v. d. Voet schetste wat zo al tijdens de regeringsperiode van mej. Plaisier is tot stoand gekomen. Mej. Pla; Bijna 31 jaar geleden werd de Chr. Kleu terschool te Rijnsburg opgericht en de eerste hoofdleidster was mej. Plaizier. Dc school huisde toen in een houten gebouw aan. de Brouwerstraat. Een belangrijke gebeurtenis noemde de presidente de fusie die in 1948 tussen hervormden, gereformeerden en christe lijk gereformeerden tot stand kwam. Voordien droeg de kleuterschool een dui delijk hervormde signatuur, hoewel kin deren van alle gezindten de school be zochten. Met gulden letters staat ook bet jaar 1957 geboekstaafd toen aan de Korte Vaart een prachtige nieuwe school bi gebruik kon worden genomen. Het geloof van mej. Plaisier zette, aldus mevr. v. d. Vijver, een stempel op het schoolleven gedurende deze 31 jaar. De ongeveer 3000 kinderen die de school tot nu toe hebben bezocht kregen daardoor Iets mee dat hun leven is bijgebleven. Kleutermoeder Burgemeester Koomans betitelde in zijn toespraak mej. Plaisier als de klen- termoeder van Rijnsburg. De wyze waar op mej. Plaisier haar uiterst moeilijke taak heeft verricht dwingt grote bewon dering af en verdient ons aller waarde ring, meende hij. Spreker noemde de hoofdleidster een zeer beminde figuur in ons dorp, die haar talenten en gaven niet in een zweetdoek heeft bewaard. Mej. Gelauff noemde de onderscheiden hoofdleidster een van de werksters van het eerste uur, die de moed had een ondankbare taak in een moeilijke pe riode aan te vatten. De inspectrice hoopte dat mej. Plaizier haar vruchtbare werk nog verscheidene jaren mag voortzetten. Mevr. E. v. StarkenburgRavensbergen bood haar felicitaties aan en cadeaus van bestuur cn ouders: een koelkast een gouden ketting, en een vaas met orchi deeën, Daarna werd mej..Plaisjer har telijk toegesproken door mej. M. Punt hoofdleidster van de tweede school de Potr van Saxenstraat Mevr. Hofkes de Krijger namens het personeel, mej. Van Dijk uit Alphen a.d. Rijn hoofdleidsters en mej. T. Veenstra mens de plaatselijke NCVB. Allen lieten hun woorden vergezeld gaan ït noemde haar werk geen zich zelf „God heeft mij de kracht gegeven dit mooie werk te doen hem moet ook de dank gewijd den", zei ze. In de voorbije 31 jaar is persoonlijke band gegroeid niet alleen met de presidente maar ook met het per soneel en de ouders. Huishoudelijk Hierna werd het huishoudelijk gedeelte an de jaarvergadering afgehandeld. Dc secretaresse, mevr. Docktcr las het jaar verslag voor. Mevr. De HeijerParlevliet overzicht van de financiën. Mevr StarkenburgRavensbergen werd per acclamatie herkozen. gewaardeerd onderdeel het programma was het optreden Cobi Schreijer uit Zwanenburg. Zij zong met gitaarbegeleiding een aantal oude volksliedjes en balladen. id werd gesloten door mevi Van Starkenburg. HORLOGES GOUDEN RINGEN VERLOVINGSRINGEN KLOKKEN Vrijblijvend ztchtzendmg aan buis G. KOELEWIJN Schaakclub De Uil Hillegom HILLEGOM De uitslagen van dc in schaakclub De Uil gespeelde wedstrij den: A M Rood-J van de Berg M J van der Weijden-J Staats 01: H H Hulsman-J van der Zwet 01: J Brauck- man-J H Veenstra J van Lierop- W Peet 0—1: B Th Brandsma-H Keijzer Vi:; D Kaptein-J van der Linden afgebr; W Steenvoorden-Th Jonkheer 10; D Balkenende-L G Zonneveld 10; J Ph van der Berg-J van der Wolf afgebr; C: J Salier-W Mohlomann 10: J Scheep- maker-W Ciggaar l—O. In de 32 jaar van haar werk in Rijns burg heeft mejuffrouw Plaisier duizen den Rijnsburgertjes beziggehouden. Zy ;chat het aantal op meer dan driedui zend. Nu heeft zij alweer kinderen op school van ouders, die zü eertyds ook on der haar hoede heeft gehad. Het kleuterschoolwerk is in Rijnsburf heel bescheiden begonnen. Zijn er nu 26C leerlingen, eertijds werd gestart met een aantal van 20. Toen was men ook nog ge huisvest in een houten gebouw. Niet alleen de accommodatie is aan zienlijk verbeterd, ook de arbeidsvoor waarden voor het personeel zijn aange past aan het tegenwoordige levensniveau Als hoofd had mej. Plaisier een aan vangssalaris van 90 gulden per maand De Rijnsburgse school heeft nu een on- derwijsstaf van zeven personen, het hoofd, vijf leidsters en een assistent leidster. Voorts heeft de school een werk ster en een huishoudelijke hulp in dienst In vergelijking met de begintijd is er dus heel wat ten goede veranderd. Hetzelfde gebleven is evenwel het doel van het onderricht: dc ouders ondersteu nen bü hun moeilijke taak, die opvoeding wordt genoemd. Mej. Plaisier is van oor dcel. dat de opvoeding vooral moet wor den gedragen door de liefde. De kleuter; bekend te maken met het evangelie is daarbü voor een christen-opvoeder na tuurlük een zaak van eminent belang. De aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden gouden ereme daille wordt mejuffrouw Plaisier opgespeld door mejuffrouw Gelauff, inspectrice van het kleuteronderwijs. Rechts: bur gemeester Koomans. Foto N. van der Horst Verbod voor jacht op blauwe vinvissen (Van onze parlementsredactiei Een internationale wetenschappelijke :ommissie voor de walvisvangst is van plan een algeheel verbod voor de jacht op blauwe vinvissen voor te stellen aan de landen, die- in 1946 in Washington het verdrag voor de walvisvangst heb ben besloten. Dit verklaarde premier Marijnen gistermiddag in zijn hoedanig heid van minister van landbouw en visserij ad interim in dó Tweede Ka- waar de hernieuwde toetreding ons land tot genoemd verdrag aan de orde kwam (in 1958 werd de over eenkomst van Nederlandse kant opge zegd wegens onenigheid over de vangst quota). Tijdens het debat gaven enkele sprekers uiting aan hun ongerustheid voortbestaanskansen van de wal- n. Mr. Marijnen deelde die be zorgdheid. Het is vooral de blauwe vin- die gevaar loopt uitgeroeid te wor- Vandaar het komende voorstel de wetenschappelijke commissie. De premier bevestigde desgevraagd, dat geen overheidsgeld wordt besteed de Nederlandse maatschappij voor de Walvisvaart. Wel heeft de staat recht op een aandeel bij eventuele li quidatie van de maatschappij. De Ka mer keurde ten slotte de hernieuwde toetreding tot het verdrag goed. Brief met bezwaren bleek zoek De Kroon heeft het door Ged. Staten in Zuid-Holland aangeboden uitbrei dingsplan in hoofdzaak „Drie Witte Pa len" in de gemeente Oegstgeest goedge- Ged. Staten hadden de door de ge meenteraad in 1952 vastgestelde herzie ning van het uitbreidingsplan niet goed gekeurd en de gemeente Oegstgeest had binnen de termijn van twaalf maanden geen nieuw plan ter goedkeuring inge diend. In dit nieuwe plan zouden dan de opmerkingen van Ged. Staten moeten worden verwerkt. Toen Ged. Staten hun plan op het gemeentehuis In Oegstgeest ter inzage hadden gelegd, werden bezwa ren ingediend door Kamsteeg's Automo bielbedrijf NV. In dit beroep voerde het bedrijf aan. dat het belanghebbende is, omdat het eigenaar is van de in het uitbreidingsplan vallende percelen. Echter, de brief, door de NV gedateerd op 5 september 1962, is nooit bij Ged. Staten terechtgekomen. In beroep bij de Kroon voerde het bedrijf aan, dat het bij herhaling bij de burge meester van Oegstgeest had aangedron gen om gronden voor de uitbreiding het bedrijf te krijgen, doch al deze pogin op niets nitfelopen. In 1955_derióe<i8ekeurd' kreeg het bedrijf toch de gronden in han- De percelen werden toen pachtvrij ge maakt voor een bedrag van f 2000 en er werd kwijtschelding van de achterstal lige pachtschulden verleend. Daarna werden de percelen voor niets aan de voormalige pachters in bruikleen gege- ïn, waarbij alle kosten voor rekening m het automobielbedrijf kwamen. De percelen zijn in het uitbreidings plan echter bestemd tot gestichtsterrein. Daardoor zal het automobielbedrijf niet kunnen uitbreiden. Aangevoerd werd voorts, dat tevens geen andere plaats voor het bedrijf in Oegstgeest beschik- Hierdoor worden niet alleen de belan gen van het. bedrijf zelf, doch ook de be langen van de vele forenzen in Oegst geest benadeeld, zo meende het bedrijf. De Kroon heeft n.a.v. dit bezwaarschrift overwogen, dat het beroep niet binnen de in de wet gestelde termijn van vier weken bij Ged. Staten was binnengeko men. De Kroon kan daarom het bedrijf niet in zyn bezwaren tegen het vastge stelde plan ontvangen. In het Kon. Be sluit wordt gezegd, dat het plan geen be zwaren heeft en dat het behoort te wor- Prijsmaatregelen ondernemingen termorgen uiterst kritisch op gesteld tegenover het wetsontwerp van minister Andriessen om de Prij zenwet zo te wijzigen, dat de be windsman van economische zaken voortaan ook tegen afzonderlijke ondernemingen prijsmaatregelen kan afkondigen. WD-woordvoerder mr. Portheine heeft al laten weten, dat dit voorstel voor zijn fractie (alleen al om juridische redenen) volkomen onaanvaardbaar is. Dit in tegenstelling tot de PvdA-fractie die nogal ingenomen met het ontwerp leek te zijn. Dat gold ook voor de CPN, terwijl daarentegen de heren Van Dis (s.g.)Jongeling (gpv) en Koekoek (boe renpartij) zich bij de heer Portheine aansloten. Een gematigder standpunt 'werd ingenomen door de heren Roolvink (a.r.), Van Son (kath.v.) en Van der Mei (c.h.) Zij hebben ook grote bezwaren, maar trachten deze zoveel mogelijk te ondervangen door enkele vrij ingrij pende amendementen, waarvan het nog' de vraag is of ze voor minister Andries sen acceptabel zijn. Minister Andriessen in Eerste Kamer ziet na overgangsperiode toekomst rooskleuriger in VALKENBURG Iedere muziekvereniging moet overgangstijden door maken. Dat is momenteel ook met de bijna tweeënzestigjarige „Valken- burgs Harmcaiie" het geval. Men schakelde over van de hoge op de lage stemming, nam het jeugdkorps in de gelederen op en sloot zich a'aai bij de Koninklijke Nederlandse Federatie. Op het november-ooncours in Aalsmeer in de afdeling Uitmuntendheid kwam men vier punten voor een eerste prijs te kort. De muzikanten hebben altijd heel wat energie en mu- siceervreugde kunnen opbrengen. 47.000 kg papier Hierna verzocht de beschermheer de heer Rijnsburger op het toneel te komen. Deze 73-jarige vriend van de Harmonie heeft zich buitenge woon verdienstelijk gemaakt door in een jaar tijd 47.000 kg papier te ver zamelen. Dit bracht het respectabele bedrag van f 2300 op. Als beloning ontving hij een prachtige wandel stok met een gegraveerd, zilveren als gevolg van de De beschermheer, burgemeester M. A. van der Have. verklaarde gisteravond in zijn openingstoespraak, het op prijs te stellen, dat zovelen aan de trekkracht van PSVZürich weerstand hadden kun nen bieden. Hij memoreerde het 40-jarig huwelijksfeest vdn dirigent en mevrouw De Zwart en het 50-jarig lidmaatschap van de heer M. Gravenkamp. De ver eniging maakt het goed, ook financieel. (Van onze parlementsredactie) Eind april zullen de kosten van le vensonderhoud meer gestegen zijn dan de minister van economische za ken kortgeleden aannam. In dc Eer ste Kamer noemde hij het giste ren „een vervelende kwestie", dat hij zichzelf moest corrigeren. Aan de overzijde van het Binnenhof heeft de bewindsman onlangs de verwach ting uitgesproken, dat de stijging van dc kosten van levensonderhoud in april opnieuw 2 punten zal zijn. Achteraf lijkt een stijging van vier punten waarschijnlijker. Minister Andriessen zal zich inspannen om te voorkomen dat de totale stijging in dc eerste helft van dit jaar de acht punten (7 pet.) overschrijdt. Toen de minister in de Tweede Kamer uit het hoofd een prognose gaf, had hij er geen rekening mee gehouden, dat in maart en. april de prijzen van aardappe len, groenten en fruit door de seizoen- factor plegen te süjgen. De laatste Jaren bedroeg deze stijging gemiddeld meer d.in twee punten. Dit jaar kan de stij ging geringer zijn doordat het voorjaar zacht is en de oogst van verleden jaar zeer gunstig. Bovendien en ook daarmee had de minister aanvankelijk geen rekening gehouden is een prijs stijging te verwachten voor vlees en We moeten betoogde prof. Andriessen, het prijsbeleid niet kracht voortzetten. Meer dan vijf procent loonsverhoging zal niet zonder meer mogen worden door berekend. De minister was het eens met prof. Zylstra, dat er op sociaal-econo misch terrein voor-dit ogenblik niets te doen valt. Vooralsnog moet dc uitwerking van de forse loonstijgingen de regeringsmaatregelen worden af gewacht. In de tweede helft van dit jaar zullen de regeringsmaatregelen duidelijk effect sorteren. Bovendien heeft het be- taiingsbalanstekort een automatisch cor rigerende werking. Minister Andriessen deelde het ver trouwen van prof. Zijlstra dat de binnen landse conjunctuur in 1965 weer even wichtig wordt. De ontwikkeling in EEG- verband is daarvoor van de grootste be tekenis. Op het terrein van de conjunc- tuurbeheersing zullen de landen inten sief moeten samenwerken. Intussen moet ook de structurele po sitie van Nederland in de gaten worden gehouden. De export moet blijven toene men en de investeringen moeten op een hoog peil worden gehouden. De Harmonie voorbereiding vi eigenlijke repetities eerst in het nieuwe jaar begonnen. In die korte tijd heeft men het zich dan nog zo moeilijk mo gelijk gemaakt. Want de ouverture „Dich ter und Bauer" van Suppé is voor ama teurs allerminst een sinecure. Daarom hadden we ons al bij voorbaat op een niet meer dan matig resultaat in gesteld. Maar het viel mee. Niet zozeer het langzame deel. waar de klarinetten te aarzelend deden, en ook elders aan sluitingen werden gemist, maar wel de hoofdnoot, vanaf „allegro, strepitoso" Hier had het spel vaart en dirigent Wil lem F. de Zwart wist in de vele gevaar lijke passages bijna alle onheil te voor komen door zich steeds ter rechter tijd met de bedreigde groepen intensief te bemoeien. We hopen deze eerbiedwaar dige ouverture nog eens van het korps te horen en dan van alle 9metten vrij Heel bevredigend Een ander oud beestje was „Ballet Egyptien" van Luigini, eenmaal de lich telijk exotische vreugde van onze zomer se parken en dierentuinen. Het korps speelde deze overbekende suite met een heel bevredigend resultaat. Willem de Zwart was aan het eind zichtbaar geluk kig met die goede afloop. De ouverture „Marinarella" van Fucik (naar aanleg alleen maar marsencomponist i beviel ons minder, door de vormzwakke op bouw en het tekort aan enthousiasme bij de spelers. Met genoegen hebben we geluisterd naar de goed geschreven, nu en dan zelfs originele „Scènes des Champs" van Boedijn. Het korps blies dit concours- nummer nog met de destijds verworven routine. Dit laatste gold in wat mindere mate voor de verklanking van Peter Seegers „Mahrische (Moravische) Rhapsodie" (ook op het concours gespeeld). Het spel toonde enkele sterke momenten, maar in de langzame bewegingen deden zich weer onzekerheden en schommelingen voor. Men moest dit wel aan de nog niet vol komen homogeniteit toeschrijven. Met een vitale ,,The longest day" mars (van Anka) en een toegift werd het con cert besloten. Na het optreden van de drumband ging de pauze in. Het tweede deel van de avond was gewijd aan de opvoering van de klucht ,,Drie is teveel". Joh. i i Wolfswinkel. Grevelingentlam augustus gereed In kringen van Rijkswaterstaat wordt de verwachting uitgesproken dat de Gre- velingen in augustus zal zijn afgesloten. Vermoedelijk tegen de winter zullen d- eerste auto's over de dam rijden. Als alles volgens plan verloopt wordt vol gende week begonnen met het spannen van de eerste kabel over de Grevelin- gendam-in-aanleg. Het zal enige maan den duren voor de kabelbaan met twaalf gondels bedrijfsklaar is. Waarschijnlijk zal de eerste kraanmachinist begin juni stortsteen in het gat kunnen laten vallei (Van onze parlementsredactie) De Prijzenwet bood tot dusver alleen de mogelijkheid een prijsmaatregel uit te vaardigen voor alle ondernemingen in bepaalde bedrijfstak. De minister wil de bevoegdheid om individuele on dernemingen, die in strijd met de afge- iproken regels hun prijzen verhogen, aan te pakken. Hij meent dat zodoende de slagvaardigheid van het prijsbeleid kan worden verhoogd. Als in een vroegtijdig stadium wordt ingegrepen tn afzonder lijke gevallen van onverantwoorde prijs stijging voorkomt men daarmee dat die stijging zich als een olievlek over de hele bedrijfstak uitbreidt. De tegen individuele ondernemingen uit te vaardigen beschik kingen zullen volgens het voorstel een geldigheidsduur van ten hoogste zes maanden hebben. Voorts is bepaald dat de bevoegdheid tot ingrijpen alleen kan worden uitgeoefend, nadat daartoe bij Koninklijk Besluit voor de tijd van ten hoogste een jaar machtiging is verleen^ Het K.B. moet vooraf in de plenaire ministerraad worden behandeld. Ondanks deze rechtswaarborgen wees de heer Portheine „deze al te forse Ingreep in ons rechtsbestel" zonder meer van de hand. Zijn ,,neen" was zelfs niet voor- waardelijk, want hy geloofde niet dat de ingediende amendementen (waaraan de VVD overigens haar steun zal geven) het ontwerp nog acceptabel kunnen ma ken. De deur wordt nu opengezet voor een subjectieve machtshigreep van de overheid t.a.v. individuele ondernemers, die primair zelf verantwoordelijk z(jn voor hun prüsvaststelllng. Do minister wil van de bevoegdheid alleen in t()den van ernstige sociaal-economische span ningen gebruik maken, maar wie kan objectief uitmaken wanneer van zo'n toestand sprake is? Het voorstel is vol gens mr. Portheine in strijd met de incest elementaire liberale opvattingen van vrüheid en tevens met de elemen taire beginselen van de rechtsstaat. Ondanks zijn gróte waardering voor het prijsbeleid van minister Andriessen. had ook oud-staatssecretaris Roolvink (a.r.) ernstige bezwaren tegen het voor stel in zijn huidige vorm. Waarom, zo vroeg hij zich af. heeft de bewindsman nagelaten de S.E.R. hierover te raad plegen? Voor de a.r. is het ook moeilijk te verteren, dat het K.B. tot uitoefening van de bevoegdheid niet ter goedkeuring aan de Staten-Generaal zal worden voorgelegd. Mede namens vertegenwoor digers van KVP en CHU diende de heer Roolvink een amendement in om de wer kingsduur van het wetsvoorstel tot één jaar (nl tol 1 april '85) te beperken Volgend jaar zou de minister dan een definitieve regeling kunnen indienen. de S.E.R. zich inmiddels zou moeten gaan beraden. De KVP-er Van Son kwam met een amendement om de mogelykheid van overleg tussen het ministerie van econo mische zaken en de betrokken onderne mer tegen wie een prijsmaatregel dreigt te worden uitgevaardigd, te vergroten. Een andere KVP-er, de heer Nelissen, diende een amendement in om te voor komen. „dat ook een individuele prijs- aanwijzing zou kunnen worden opge legd in het geval dat het afwijkend prijs- gedrag voortvloeit uit een dringende. de geldelijke omstandigheden van betrokkene ontleende reden". Deze amendementen waren mede-ondertekend door drs. Van der Mei (c.h.), die het wetsontwerp overigens aanvaardbaar Minister Andriessen zou de Kamer vandaag antwoorden. Minister Andriessen: (Van onze parlementsredactie! or verwarmingsdoclelndcn biedt het aardgas büzondcrc perspectieven. De gewekte indruk, dat dc aardgas- voor ruimteverwarming te hoog zijn, is beslist ntet juist. Dit is gisteren betoogd door dc minister van economische zaken, die in de Eerste Kamer het begrotingshoofdstuk Staats manen verdedigde. volstrekt concurrerend is met huis brandolie II, de goedkoopste brandstof, "ie voor centrale blokverwarming ordt gebruikt. Gaat het om verwar ming van een gecombineerd aantal woonblokken, dan moet het aardgas concurreren met zware stookolie. Een prijs van negen of tien cent is dan hoog. maar dit tarief is ook niet 1 doeld voor grootverbruikers. Wijkv warming kan worden vergeleken n industrieel gebruik en daarvoor kan lager tarief gelden. De aardgasprijs rechtstreekse levering aan de in dustrie is overigens nog niet vastge steld. Het beraad daarover is nog gaan- naar de Gasunie hoopt, dat dt prijs voor de industrie dat wil zeg- voor de afnemers" van meer dar miljoen kub. meter over enkele maanden kan worden gepubliceerd. De prijs zal dicht in de buurt van z stookolie moeten liggen, want in de currentie zijn de technische voordelen aardgas niet voldoende om di dustriëlen tot omschakeling te bewe gen. Het is niet de bedoeling aardgas te exporteren voor industrieel gebruik, want dan zou de aardgasbel te snel worden uitgeput. De eerste jaren den geen winsten verwacht, maar neer t.z.t. belangrijke winsten zouden worden gemaakt, kan er met de lister over verlaging van de prijs den gesproken. NA V O-kernmuch t Proefschip alleen voor proef (Van c parlementsredactie) Aan het experiment met een proef schip in het kader van de plannen een multilaterale NAVO-kernmacht neemt de regering alleen deel om daar door de gegevens te verkrijgen die no dig zijn voor de vorming van een de finitief oordeel over de vraag of Ne derland straks aan de kernmacht zelf al dan niet zal moeten deelnemen. Op de uiteindelijke beslissing over de par ticipatie is de regering in geen enkel opzicht vooruitgelopen. Haar voorbe houd te dezen is algemeen aanvaard. Dit verklaarde minister Luns gister middag in de Tweede Kamer, waai de communist Bakker een interpellatie hield over de Nederlandse deelneming aan de proefvaart van een oorlogs schip met gemengde bemanning ter bestudering van de praktische mogelijk heden van een NAVO-kernvloot. De mi nister wees erop, dat de regering nog op hetzelfde standpunt staat als vorig jaar, toen ze bij de interpellatie-Vonde ling (soc.) te kennen gaf gereserveerd te staan tegenover de plannen voor een multilaterale kernmacht. Nederland is echter bereid de politieke opportuniteit en de praktische mogelijkheden van die plannen te onderzoeken, evenals trou wens Engeland, West-Duitsland, Italië, Griekenland en Turkije, welke landen met Amerika de uit 330 koppen bestaan de bemanning van het proefschip zul len leveren. Het schip zal onder Ame rikaanse vlag varen en voorzover er kernwapens aan boord zijn, blijver! deze onder Amerikaanse zeggenschap. De kosten, die voor ons land aan het ex periment zijn verbonden, kunnen nog niet nauwkeurig worden begroot, maar ze zullen stellig gering zijn. De deel nemende landen betalen alleen de eigen personeelskosten Nederland levert slechts 20 man. De Kamerleden Van der Stoel (soc.> Mommersteeg (kath. v.) en Couzy (lib.) gaven blijk van grote tot zeer grote twijfel aan het nut van het kern macht-project, maar zij wilden zich toch niet tegen de deelname aan het experiment verzetten. Dat deden na tuurlijk wel de heren Bakker (comm.) en Slotemaker de Bruine pac. soc.) In antwoord op een vraag van de heer Mommersteeg bevestigde minister Luns dat Nederland's deelneming aan de M.L.F. (die inderdaad een tegenwicht zou kunnen vormen tegen groeiend Europees Nationalisme alleen kan worden overwogen, als het project „po litiek aanvaardbaar, militair nuttig en financieel realiseerbaar" blijkt te zijn. Proefboring bij Soestclijk In het gemeentelijk park van Soestdijk, vlakbij het paleis, is gisteren een werk ploeg van de Nederlandse aardoliemaat schappij begonnen met een proefboring naar aardgas. Er werd seismisch onder zoek verricht. Staatssecretaris in Senaat (Van onze parlementsredactie) Minister Andriessen en staatssecretaris Bakker stellen zich voor met be trekking tot de verticale prijsbinding een „genuanceerd beleid in geleide lijkheid" te voeren. In de Eerste Kamer deelde de staatssecretaris gister middag mee te hopen, dat de algemene maatregel van bestuur met be trekking tot het verbod van collectieve prijsbinding nog deze maand het Staatsblad zal bereiken. De algemene maatregel van bestuur met betrek king tot dc toelatingseisen maakt nog deel uit van hot overleg tussen vele ministeries. Onlangs heeft de staatssecretaris op spoed aangedrongen. minder kansen, de concurrentie ver plaatst zich helemaal naar het vlak van de service kortom verticale prijsbin ding leidt tot een oneconomische distri- A.M.V.B, deze maand in het Staatsblad Drs. Bakker zei, dat men in de eerste plaats het oog laat vallen op die artike- n die branches, waar verticale prijs bindingen in overwegende mate voor komt waar dus geen tegendruk is van niet-gebonden artikelen. In de tweede plaats heeft men op het oog artikelen met ruime winstmarges, daar de kans op vei"hoging van die marges na het verbod niet bijzonder groot is. Bovendien is daar altijd aanwezig de mogelijkheid tot het aanboren van potentiële kopersmark ten, die tot omzetvergroting aanleiding kunnen geven. In de derde plaats heeft men die artikelen of branches op het oog, waarbij de service van veel betekenis is. De consumenten moeten kunnen kiezen tussen artikelen, waarbij de service wel en waarbij de service niet itibegrepen is. In bovengenoemde gevallen, zo betoogde de staatssecretaris, cumuleren zich de bezwaren van de verticale prijsbinding bestaan geen of nauwelijks sociale risico's. Er zal dus niet worden opgetre den in die sectoren, waar bovengenoem de verschijnselen zich niet voordoen en evenmin in de sectoren, waar nieuwe distributievormen doorbreken, zodat er rake is van een grote dynamiek in het midden- en kleinbedrijf. Zorgvuldigheid Als het belangrijkste argument tegen de verticale prijsbinding noemde de be windsman de beperking van de prijscon currentie, althans op het niveau van de distribuanten. Efficiënte distribuanten kunnen het voordeel van de lagere kos ten niet doorgeven aan dc consument, ve distributietechnieken krijgen Toneelavond in De Kaag DE KAAG Volgende weck woensdag vrijdagavond om 8 uur houdt de chr gemengde zangvereniging „Looft den Heer" in De Kaag in de jeugdherberg zaal de traditionele feestelijke jaarver gadering. Hoogtepunt van de avond wordt de op voering van „In de vergulde Os" onder regie van Jan van Mantgem uit Blari- Gemeente-avond in De Kaag DE KAAG Vrijdag om 8 uur wordt in de zaal achter de hervormde kerk gemeente-avond gehouden. Ds. Roos leidt in het onderwerp: „De kerk in de derne tijd". Na de koffie zal er gelegenheid zijn vragen te stellen. butie met duurzaam hogere prijzen dan bij een efficiënte bedrijfsvoering nodig is. By het nemen van een beslissing heeft men zorgvuldig overwogen of dc kleine en middelgrote bedrijven geen ernstige schade zullen ondervinden. Bij het op treden zal hiermee sterk rekening wor den gehouden. Men moet echter wel be denken dat dc kleine middenstander weer meer ondernemer wordt wanneer hü zelf de prijzen kan bepalen. De kracht van het kleinbedryf moet liggen in de specialisatie en in het persooniyk con tact. In de verschillende bedrijfstakken is ook de situatie verschillend en ook daar mee zal rekening worden gehouden. Bij het verbieden van verticale prijsbinding heeft men zeker niet in de eerste plaats aan het levensmiddelenbedrijf gedacht, aldus de staatssecretaris. Over de geschiedenis van Voorschoten VOORSCHOTEN Op dinsdag 10 maart zal drs. J L. van der Gouw pro vinciaal inspecteur van de gemeente- en waterschapsarchieven in Zuid-Holland een lezing houden in de ontmoetings ruimte van de dorpskerk. Deze lezing zal tot onderwerp hebben de geschiedenis van Voorschoten van de oudste tijden tot Deze avond die om 8 uur begint is georganiseerd door de culturele commis sie van de Hervormde Jeugdraad en is voor een ieder toegankelijk. Gehoopt wordt, dat vooral de nieuwe Ingezetenen van Voorschoten van deze gelegenheid gebruik zullen willen maken meer over de plaats hunner Inwoning te weten te komen. VOORSCHOTEN Geboren: Maria Theresia d v A Nugteren en T v Holst. Prinses Beatrixlaan 34: Johanna Cornelia Maria -~d v J L C de Kort en C v Rijn, Rijndijk 258; Rudolf Martin z v M Bol en J C v Gorsel, Rouwkooplaan 3; Raymond Henri z v Th Herder en G M v Orsouw, Wijngaardenlaan 15; Johannes Francis- cus z v J C Raaphorst en C v Rijn, Pau- lus Potterdreef 5: Hendrika Marianne d v A v d Zwan en H M Ltimer, Frans Hals plantsoen 5: Dirk Jan z v J A Zuilhof en D Rooker, Schoolstraat 4; Roelant Ewout z v J Bosman en M A Krüger, Prins Bernhardlaan 56. Ondertrouwd: R Kaptein, Boerhaave- laan 24 en S Gerritsma. Essenlaan 7. Gehuwd: L v Delft, Rijndijk 170 en M J Ros, Ryndijk 170: H Middelraad, Leid- seweg 503 en H W Duijts, Beresteynstr. 2; H C L Noordermeer, Achterom 17a. Delft en W M Turkenburg, Narcisstraat 23: C Westhoek, Ruysdaelhof en E E Ver hagen, Donklaan 22.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 10