Jaarbeurs in teken van techniek aardg as en Cyp rus Bouwondernemers willen betere garantie geven Prijs voor beste jaarverslag PSV contra FC Zürich Vakbeurs voor voetverzorging Overzicht Afcl. Leiden NeVoBo Twee van de negen kampioenen bekend Groot aantal prijsstoppen is ongewenst LSG 2 kampioen van Leidse Schaakbond Toch 7 in validen wagens voor Jetty Boetskens NIEUWE LEIDSE COURANT (Van een onzer redacteuren) Utrecht de Voorjaarsbeurs 1964 geopend. De Voorjaarsbeurs is, als altijd, de voornaamste manifestatie van handel en industrie en dank zij de voortvarendheid van het bestuur zal de te verhuren oppervlakte ten toonstellingsruimte nu 13000 groter zijn dan voorheen, omdat deze verwerkt is in de nieuwe expositie hal op het Croeselaanterrein, welke de naam van prinses Irene zal dragen. Deze Irenehal. door welks bouw de totale Jaarbcursoppcrvlakte is vergroot tot 103.000 m2, wordt op 9 maart a.s. door Prins Bernhard officieel geopend. De nieuwe hal zal dan, samen met de Bernhardhal en Hal C, gevuld zijn door naar schatting tienduizend machines en apparaten uit in totaal 24 landen, welke bedoeld z(jn voor hout- en metaalbe werking. Deze expositie vormt de Technishow '64, die onder auspiciën van de Kon. Ned. Jaarbeurs, de meest complete (machinetentoonstelling, ooit in ons land gehouden, betekent. Uit het buitenland telt men in deze grote technische groep vertegenwoordi gers en firma's, welke gevestigd zön in West-Du ltsland. Engeland, de Ver. Sta ten, Italië, Frankryk, Zweden en Zwit serland, maar ook zijn aanzienlijke con tingenten aanwezig uit Oost-Europa, t.w Tsjechoslowakije, Bulgarije. Rusland, Polen, Roemenië cn Hongarije. In totaal nemen aan de Jaarbeurs deel 3947 firma's uit 30 landen. Uiteraard ko men de meeste uit eigen land. en wel 1503. Het aantal buitenlandse inzendin gen komt via 1041 firma's voor het grootste deel uit de Bondsrepubliek Daarna volgen Groot-Brittannië met 331 Inzendingen, Noord-Amerika met 243. Italië met 173 en Frankrijk en Zwitser land. beide met 156 inzendingen. Zoals gebruikelijk bij een Voorjaars beurs. zullen enkele aspecten van de manifestatie in het middelpunt van de belangstelling staan. Voor dit jaar zijn dat de Technishow en alles wat met aardgas heeft te maken. De aardgassector is ondergebracht in de Merwedehal, eveneens op het Croese laanterrein. Hier exposeren 75 firma's op het gebied van industriële en huishoude lijke aardgasapparatuur. Bij aanvaring op de Schelde één gewonde De 31.489 ton metende Belgische tanker Esso Liège heeft vanmorgen vroeg op de Schelde een aanvaring gehad met het Duitse kustvaartuig Hohenlinden- Een van de opvarenden van het Duitse schip, dat om hulp van een reddingboot moest vragen, was gewond. De reddingboot president Wiertsma uit Breskens heeft in Vlissingen zes man van de Hohenlinden aan wal gebracht, vier matrozen, een gewonde Belgische loods en een adspirant-loods. De loods raakte bij de aanvaring bekneld op de brug. Drie man zijn thans nog aan boord. Het schip heeft zijn anker uitgeworpen en verkeert niet meer in direct gevaar. De Hohenlinden was met een lading ijzer op weg van Gent naar Hamburg. Het schip is eigendom van de Partenreederei M. S. Hohenlinden in Hamburg. De Esco Liège, die eigendom is van de Esso Marine S.A. in Antwerpen, voor anker gegaan. Tot nu toe i bekend of de tanker schade heeft. (Vervolg van pagina 1) Naar verluidt heeft Oe Thant nogal wat moeilijkheden ondervonden bij zijn pogingen, een vredesmacht samen te stellen uit eenheden van de landen van het Britse Gemenebest (Engeland daarbij inbegrepen) en uit niet-verbonden lan den. Hij verklaarde geen duidelijk ant woord te hebben ontvangen op zijn ver zoek om Canadese troepen. Ook Zweden. Ierland en Finland zouden aarzelen zich te binden. Intussen hebben zich in heel Grieken land anti-Amerikaanse demonstraties en relletjes voorgedaan. In Athene ver brandden schreeuwende demonstranten voor het gebouw van de Amerikaanse ambassade een foto van president John son, Een Griekse regeringsfunctionaris, die de menigte tot bedaren wilde bren gen, werd uitgejouwd toen hij riep, dat de Amerikanen de vrienden van Grie kenland zijn. Prins Bernhard opent nieuwe Irenehal Evenals in 1963 zal een gehele hal de Marijkehal zijn ingericht voor de groep technische scheepsuitrusting. Iets meer dan de helft van de grote Margriethal is bestemd voor de alge mene industriële groepen en daar wor- Jen o.a. apparatuur voor luchtbehande ling. stoommachines, stoomketels, tur bines en onderhoudsmiddelen voor in dustrie geëxposeerd. In de overige ruimte van de Margriet- hal zal men de buitenlandse paviljoens kunnen bezoeken. Daarbjj neemt het paviljoen van de Ver. Staten de meeste plaats in cn wel met een oppervlakte van 900 m2. Noord-Amerika nam pas verleden Jaar voor het eerst op deze wijze aan de Utrechtse Voorjaarsbeurs deel. Het uitstekende succes beeft her haling van deelneming belangrijk ge maakt. Er zullen in dit paviljoen 25 Ameri kaanse firma'9 aanwezig zijn, met collectie technische apparatuur, w.o voor aardgasexploitatie. De consumptieve sector is lijk ondergebracht in de gebouwen het Vredenburg. Hier zal men de bekende groeperingen aantreffen: baby- en kleuterartikelen plus koffers en leder waren alsmede de voorlichtingsstand var de Middenstandsorganisaties parterre; op de eerste verdieping film- en foto-artikel en(in hernieuwd contact met de Jaar beurs). goud, zilver, bijouterieën uur werken. rokersbenodigdheden en luxe huishoudelijke metaalwaren; op de 2e etage huishoudelijke artikelen plus glas. porselein en aardewerk, op de 3e de zelfde artikelen plus kunstnijverheids- produkten op de 4e speelgoed en galan terieën en op de 5e o.a parfumerieën, cosmetica, toiletartikelen en schilderijen Het nieuwe auditorium waarmede de Irenehal is verrijkt, biedt plaats aan 450 personen en zal worden gebruikt voor de gebruikelijke congressen. De Voorjaarsbeurs wordt gehouden van 9 t/m 17 maart en is dagelijks ge opend van 9 tot 5 uur. behalve op zon dag. Voor bezoekers die per trein naar Utrecht komen Is er weer gratis vervoer met de Jaarbeursbus tussen het Vreden burg en het Croeselaanterrein. Technische richtlijnen vastgesteld (Van een onzer redacteuren) De Nederlandse bond van bouwon dernemers heeft alle gemeentebestu ren medegedeeld, dat m.b.t. de bouw en verkoop van woningen door bij de bond aangesloten bouwonderne mers enkele regelen zijn vastgesteld. Kamerlid Algra stelt vragen aan min. De Jong De heer H. Algra (a.r.), lid van d Eerste Kamer, heeft naar aanleiding va een pubiikatie in ons blad, de minister van defensie gevraagd of het juist dat hij op een vergadering te Rotterdam als antwoord op een vraag van een stu dent over de godsdienstige verzorging van de krijgsmacht in verband met het ,,atoom-pacifisme" een uiteenzetting heeft gegeven, die principieel afwijkt van verklaringen bij de behandeling va: begroting van defensie 1964 in de Tweede Kamer, waar hij zich aansloot bij de visie van de hoofdlegerpredikant? Verder vraagt hij, heeft de minister, zich in de Tweede Kamer aansluitende bij de visie van de hoofdlegerpredikant, daarmede toen tevens vertolkt de opvat ting van de hoofdvlootpredikant en de hoofdluchimachtpredikant, öf hadden die beide functionarissen een andere opvat ting en was die aan de minister bekend? Zo niet, waarom heeft de minister zich dan uitsluitend beroepen op de hoofd legerpredikant? Indien de eerste vraag bevestigend moet worden beantwoord, wanneer en op welke wijze denkt de minister dan dit principieel gewijzigde standpunt niet alleen occasioneel op de vraag van een student kenbaar te maken, maar ook op zulk een wijze aan de Staten-Generaal voor te leggen, dat een debat daarover mogelijk wordit gemaakt? In Amsterdam is gisteravond in aan wezigheid van prins Berhard de Henri Sijthoff-prys 1963 (voor het beste jaar verslag) uitgereikt aan de Algemene Kunstzijde Unie te Arhnem, Heine- ken's Bierbrouwerij Maatschappij in Amsterdam en de Nieuwe Rotterdam- sche Courant. Dit geschiedde op de tiende ontmoeting tussen beurs en be drijfsleven in het Hilton hotel. De zes beste inzenders waren: de AKU te Arnhem, Van der Heem in Voorburg, Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij in Amsterdam, Nederland- sche Middenstandsbank, Nieuwe Rotter damse Courant en Stoomvaart Maat schappij Nederland. De bond heeft gesteld, dat de bouw ondernemers van de te bouwen of van aanbouw genomen woningen aan de adspirantkopers de technische richtlijnen moeten verstrekken. In de regelen zijn ook enkele garanties voor de kopers op genomen. Bij geschillen tussen koper en verkoper, zo deze niet door onderling overleg tot een oplossing kunnen worden gebracht, is de mogelijkheid van arbi trage open gesteld. Hierdoor wil de bond zich duidelijk distanciëren van de malafide elementen die op de woningmarkt opereren. In de brief wordt de gemeentebesturen om me dewerking verzocht om mede aan de hand van deze regelen te komen tot een gezonde woningvoorziening. Voor hei constateren van gebreken moet de bouwondernemer een garantie- tüd van zes maanden In acht nemen. Met betrekkig tot de waterdichtheid zelfs van twaalf maanden. Voetbal Het Noorse militaire elftal, morgen tegenstander van de Nederland se militairen, hebben gisteravond in Brussel met 21 verloren van België. Bij de rust stonden de Noren nog met 10 P.S.V. komt vanavond in dc eerste wedstrijd tegen FC Zürich voor de kwart finales van het toernooi om de Europese beker met een nogal verrassend elftal in het veld. Trainer Bram Appel heeft in vergelijking met het team, dat Spartak Plovdiv uitschakelde, twee spelers vervangen, te weten Pijs en Kerkhoffs. Deze laatste heeft zich tot dusverre in de bekerstrijd de produktiefste Eindhovense aanvaller getoond. Pijs is ais linkshalf vervangen door Toon Brusselers, die tegen Plovdiv rechtsback speelde. Deze plaats wordt nu ingenomen door Donners. In de voorhoede speelt Toni Allemann rechtsbinnen in plaats van Kerkhoffs. De vrijgekomen links buitenplaats wordt ingenomen door Lambert Verdonk. Een surprise is voorts, dat Appel toch Piet Giesen als rechtsbuiten heeft opgesteld, hoewel deze de laatste tijd in het tweede elftal speelde. De beide elftallen zijn als volgt samengesteld: P.S.V. Van Wissen (4) Brusselers (6) Allemann (8) Theunissen (9) Hoenen (10) Scheidsrechter: Holland (Engeland) Martinelli (8) Stuermer (10) von Burg (9) Lelmgruber (6) In Utrecht is gistermiddag de twee daagse vakbeurs voetverzorging 1964 begonnen, de eerste beurs op dit ge bied die door de handel zelf is georga niseerd. De veertien standhouders ver tegenwoordigen negentig procent van de Nederlandse handel in voetverzorgings artikelen. Bovendien exposeren zij in strumenten en apparaten die zijn ge ïmporteerd uit West-Duitsland. Enge land. Frankrijk. België en de Verenigde Staten. In Nederland zijn ongeveer 6000 voet verzorgers. Hoewel naar schatting slechts een derde van hen is georgani seerd, zyn ze allemaal uitgenodigd voor een bezoek aan de vakbeurs. Door mid del van deze beurs wil men namelijk ook contacten leggen met de ongeorga niseerden. Conflict Gorsira in delegatie Antillen Een conflict tussen de gezaghebber van Curagao, de heer M. P. Gorsira, die als adviseur de besprekingen van de mi nisters der Nederlandse Antillen, de heren C. D. Kroon en E. O. Petronia, met een Nederlandse regeringsdelegatie in Den Haag bijwoonde, heeft geleid tot de terugkeer van de heer Gorsira Curagao. De Antilliaanse premier, de heer E. Jonckheer, heeft meegedeeld dat de heer Gorsia bij de Haagse besprekingen prematuur zekere wensen van Curagao naar voren had gebracht. De heer Gorsira verklaart dat hy niet op de hoogte was gesteld van de aan de Nederlandse dele gatie overgelegde stukken en pas bij de bespreking had bemerkt dat Aruba z.i. belangrijk was bevoordeeld boven Curagao. Toen de heer O. S. Henriquez. gezaghebber van Aruba, een nog niet afgerond plan voor Aruba te berde bracht, had hij de aandacht gevestigd op voltooide Curagaose plannen, aldus de heer Gorsira. Verticale organisatie van luchtmacht krijgt 1 april haar beslag Er wordt naar gestreefd de op gang zijnde verticale coördinatie en concen tratie van beleid van de Koninklijke luchtmacht tegen 1 april haar beslag te doen krijgen. Di* heeft de staatssecreta ris van defensie (luchtmacht) luitenant- generaal W. den Toom gisteravond mee gedeeld in een vergadering van de Ne derlandse vereniging van lucht- rui vaartpublicisten in Den Haag. In zijn schets van de verticale bunde ling van beleid in de luchtmachtraad, welk beleid wordt gecoördineerd door de staatssecretaris, heeft hij er de aandacht op gevestigd dat doublures nu kunnen worden voorkomen. Het korte inhaalprogramma van de afgelopen week geeft gelegenheid in de slotfase van de oompetitie de standen wat nader te bekijken. Twee kampioenen van de negen zijn bekend. Het Alphense damesteam van Castellum en de heren van Rijnsburg 1, die beide on geslagen het kampioenschap op indrukwekkende wijte veroverden, van de derde klas resp. vierde klasse A. In de drie overige damcslclassen is dc strijd om de titel bijzonder fel. In de dames eerste klas gaan KVC 1 en Argos 1 met een gelijk aantal punten op de finish af. Dat zou wel eens op een beslissingswedstrijd kunnen uitdraaien. Onderaan heeft Or. Groen nog alle gelegenheid om uit degradatiezorgen te komen. Met slechts één punt achterstand op KVC 2 en Teylingen 1 is de toestand beslist nog niet hopeloos. De twee leiders van de dames tweede klas moesten beide naar Wassenaar om Raaphorst te bekam pen en kwamen beide van een koude kermis thuis. Koploper LUSV 2 werd met een 3—0 nederlaag naar huis toe gestuurd en Nw. Brunhilde 2 moest met een gelijk spel genoegen nemen, een dubbele ver rassing dus. Al met al is de spanning foor deze uitslagen alleen maar geste-, gen Onderaan nog twee kandidaten voor de degradatie nl SVL 3 en Argos 2. Appeltje Ook in de dames vierde klas is het laatste woord nog niet gesproken. De Valken uit Valkenburg hebben 1 punt voorsprong op de meisjes van het Leids Volkshuis, maar ook Donar 1 is nog in de running In de vier klassen bij de heren waar nog geen kampioen bekend is, gaan twee teams aan de leiding, terwijl in de eerste en vierde klas B enkele kandida ten voor de titel nog een appeltje met elkaar te schillen hebben voor de vlag gehesen zal kunnen worden. Leider Kangeroes 2 in de eerste klas omzeilde een lastige klip door VVS 2 met 30 te kloppen De herenstudenten hebben enkele wedstrijden achterstand, maar kunnen de leiders tot op twee punten benaderen, zodat hier in de laat ste wedstrijd de beslissing pas kan val- Somberder Voor de PSVA, dat tegen SVL 2 een verdienstelijk gelijk spel bevocht, wordt de toestand steeds somberder, daar de teams die de Alphense politiemannen nog zouden kunnen bereiken tegen elkaar gelijk speelden. De onaantastbare voorsprong van VVS 3 in de tweede klas kreeg de afgelopen week een kleine, maar ongevoelige deuk door het gelijke spel in Sassenheim. De WS'ers hebben nog maar drie punten nodig uit wedstrijden Onderaan zal SVL 5 geen kans r zien de achterstand op Meerburg 1 in te lopen. Catena 1 kan deze week kampioen Prof. Zijlstra waarschuwt: Vervolgens ging de hoogleraar in op het prijsbeleid, waarbü de minister zich, z.i. getuige de 21 prijsstoppen, heldhaftig heeft geweerd. Ik pleit niet voor een minder doelbewust prijsbe leid integendeel als ik zeg dat 21 prijsstoppen eigenlijk te veel is, aldus spreker. Een vergelijking makend met de wet van de afnemende grensproduk- tiviteit, zei hij het gevoel te hebben dat elke toegevoegde prljsstop minder effectief is dan zijn voorganger. Het tot nu toe gevoerde prijsbeleid gaat van de veronderstelling uit, dat de loonontwikkeling de prijsontwikke ling, generaal gesproken, kan dragen en omgekeerd. Hier en daar kunnen echter wel eens uitschieters zijn, die tijdig moeten worden aangevat omdat zich anders een psychose ontwikkelt En nu is het probleem van deze minis ter. dat dit' loonbeleid en deze loon ontwikkeling het prijsbeleid, generaal gesproken, nauwelijks meer kunnen dra gen. Want de druk wordt wel zeer groot. Daardoor neemt het aantal zon- rlaren toe, hetgeen de minister nood zaakt tot het afkondigen van prijsstop pen. We hebben, zo vervolgde prof. Zijl stra, grote waardering voor de besluit vaardigheid en vasthoudendheid van de ze minister. En ik heb er ook veel begrip voor, dat in deze spannende fa se de minister wel eens wat rat moet optreden dan eigenlijk in het al gemeen wenselijk is. Ik zou willen, dat de situatie zich zo ontwikkelt, dat de minister in snel tempo een aantal prijs- beschikkingen kan intrekken, zodat hij niet in de gevaarlijke sfeer komt een zeer groot aantal prijsstoppen. v bij je je op een gegeven ogenblik gaat afvragen: hoe ver zijn we nu nog weg van een algemene prljsstop. Een alge mene prijsstop paste wel in 1946. i is in 1964 een volstrekt onhanteerbare zaak. Prof. Zijlstra hoopte, dat het be drijfsleven z'n medewerking zal geven, zodat de minister wat speelruimte krijgt. Hij kan dan het aantal va: verminderen, doch behoudt de moge- lukheid om nieuwe prijsstoppen af kondigen. In het vervolg van zijn rede prof. Zijlstra de door de regering ge troffen maatregelen ter beperking a de bestedingen stuk voor stuk juist achten. Nu is het afwachten hoe verder de ontwikkeling zal zijn of zo wil, aldus spr. hoe hard de klap voor produktie en werkgelegenheid zal aankomen, indien het liquiditeitstekort inderdaad zal doorwerken in onzï volkshuishouding. Wanneer dat ge beurt, is dat niet de schuld van hel regeringsprogramma, maar het nood zakelijke gevolg van de bestedings explosie, die de betalingsbalans uit het lood most slaan, de liquiditeitspositie op scherp moést zetten en daardoor produktie en werkgelegenheid moét schaden. Het regeringsprogramma kan dit alleen maar verzachten. SER-advies De regering heeft aangekondigd aan de S.E.R. een gericht advies te zullen vragen. Daarbij dient ook de vraag aan de orde te worden gesteld de mate van leiding in het economisch leven van overheidswege. Wat willen we met betrekking tot de loonpolitiek? Een vrije markteconomie? Ik betreuren, aldus prof. Zijlstra. De be wuste loonpolitiek, met alle varianten, die we hebben gekend, is v land een zegen geweest. Komt de conclusie, dat ook voor de toekomst een bewuste loon- en prijspolitiek ge wenst is. dan staat men opnieuw vooi het probleem hoe de macro-economi sche gegegens, waarop deze politiek is gebaseerd, kunnen worden vertaald ir jedrijfstaksgewijze loonoverleg. Ik kan ir begrip voor hebben, dat men kritiek reeft op het criterium, dat door he: vorige kabinet is aangelegd, namelijk de bedrijfstaksgewijze produktiviteit, maar men zal dan wel moeten besef ten, dat er een nieuw criterium in de plaats moet komen. Ik ben erg oenieuwd wat dat zal kunnen zijn, al- Voorts waarschuwde prof. Zijlstra tegen het verdoven van de pijn, die wellicht in de tweede helft van jaar optreedt, door het toedienen inflatoire injecties. Wanneer de rege ring hiertoe zou overgaan, z zekerheid een open prijs- én loonspiraal ..losbarsten". Maar een zo welbewust ondergraven van de waardevastheid van het geld kan en mag ik va kabinet niet verwachten. De oud-minister was begonnen enkele opmerkingen over het midden- standsbeleid, waarin hij ook de indi viduele verticale prijsbinding betrok. Moeilijk noemde hij in dit verband het ontheffingsbeleid. Moet dit per pro- dukt, per producent? Gaarne vernemen in welke richting de gedach ten van de regering gaan. „Christelijk-sociaal" Namens de P.v.d.A.-fractie werd het woord gevoerd door ir. H. Vos, die constateerde dat de wezenlijke ontwik kelingen sterk afwijken van de uit gangspunten in de regeringsverklaring van 1963 De maatregelen, die de re gering heeft genomen om volgend jaar tie1 evenwicht te herstellen noemde hij onvoldoende. Aan de financiële maat regelen wordt een overgrote betekenis toegekend, zo zei hij. De socialistische fractieleider was er geenszins gerust op, dat het consump tieprijspeil met niet meer dan zeven i ocent zal stijgen. Wanneer de stijging inderdaad groter is, is de minister dan bereid om maatregelen van budget- aard te treffen, eventueel sub sidies te verlenen? Spr. meende dat er kern van waarheid schuilt in de mening van velen, dat zij er bij de loon- en prijsoperatie niet of nauwe- 'ijks op vooruitgaan. Op loongebied hebben we nog nooit zo'n grote diffe- entiatie gehad als thans, waardoor ijkdom en armoede scherper tegen ?lkaar afsteken. Thans reeds worden de wrange vruchten geplukt van het eens proberen van het „ieder zich", van het zogenaamde chris- telijk-sociale beleid, aldus ir. Vos. M. A. Geuze (c.h.) vergeleek z'n Uniegenoot-minister met een motor. aanvankelijk niet zo best loopt als hij koud is, maar daarna een grote ictiviteit ontwikkelt. Sprekende over de verticale prijsbinding betoogde hij dat de belangen zorgvuldig tegen ?lkaar dienen te worden afgewogen. Prof. dr. Th. L. M. Thurlings ikath.v.) waarschuwde tegen een on genuanceerd optreden tegen de prijs binding Het bevreemdde hem, dat hel nog zo prille kabinet nu reeds duidelijk standpunt omstreden materie. Mr. D. A. Delprat (lib.) zei, dat zijn fractie zeer grote bezwaren heeft tegen de wijziging van de Prijzenwet, maai met het fundamenteel stelling nemer zal wachten tot deze wijziging in be handeling komt. De liberalen zien het gevaar van de loon- en prijsspiraa! n willen de minister steunen in zijn treven exorbitante prijsstijgingen te oorkomen. Maar een wys prijsbeleid al er rekening mee houden dat (ook) de lonen meer zijn gestegen dan is af gesproken. worden. Slechts 1 punt scheidt dit team nog maar van het kampioenschap Ook hier heeft het onderaanstaand team waarschijnlijk niet veel illusies meer, al behaalde de VVA-ploeg afgelopen week een verdienstelijk gelijk spel tegen het Alphense DES. Drie serieuze kandidaten zyn er nog voor de titel in de heren vierde klas B. Castellum 2. Rijnsburg 2 en GGV 2 staan vrijwel gelijk, klaar voor de eindsprint. De papieren van Castel lum en GGV staan iets hoger genoteerd, maar de strijd tegen elkaar zal heel wat beheersing van zenuwen vergen. Uitslagen Dames eerste klas: Nw. Brunh. 1-KVC 2 2—2; WW 1-DES 1 3—0: tweede klas: Raaphorst 1-Nw. Brunh. 2 22: Raap horst 1-LUSV 2 3—1; derde klas: WW 2-Meerburg 1 22. Heren eerste klas: Kangeroes 2-WS 2 3—0; SVL 2-PSVA 1 2—2; LD 1-Donar 1 2—2; PSVA 1-KVC 2 1-0; VVS 2-KVC 2 3—0 tweede klas: GGV 1-SVL 5 2—2; Meerburg 1-LUSV 2 22; Teylingen 1- WS 3 2—2; Teylingen 1-WVV 1 3—0. derde klas: DES 1-DOG 1 3—0; WA 1- DES 1 22; vierde klas A: Rijnsburg 1- Catena 3 3—0; KVC 3-Rijnsburg 1 13; Raaphorst 2-WW 3 22; vierde klas B GGV 2-Advendo 2 30; Rijnsburg 3- Castellum 2 1—3; WW 2-Rijnsburg 2 0—3. WOENSDAG 4 MAART 1964 GVAV te sterk voor amateurs Het voorlopig Nederlands amateur elftal heeft gisteravond in het Groningse Oosterpark een oefenwedstrijd tegen de eredivisieclub GVAV met 42 verloren. De ruststand van deze wedstryd. die door ongeveer 1500 toeschouwers wérd bijge woond was 21 in het voordeel van de Groningers. De amateurs namen reeds na twee minuten spelen de leiding door Munnecom (Roermond), maar rechtshalf Koeman en rechtsbuiten Weering zorg den er voor, dat GVAV toch met een voorsprong kon gaan rusten. Kort na de hervatting werd het 22 door Mulder (WW) en deze stand bleef gehandhaafd tot bijna een kwartier voor het einde. Toen bracht Weering met een tweede doelpunt de stand op 32, waarna Koe- de tweede maal scoorde: 42. Schaatsenrijden De viervoudige Olympische schaatskampioene. Lidia Skoblikova kan toch nog wel verslagen worden. Haar landgenote Inge Voronina bewees dat. door gisteren te Sverdlovsk Russisch kampioene te worden voor Li- dia Skoblikova en Tamara Rylova. Het verschil tussen de nummers een en twee bedroeg bijna drie punten, zodat de ver onderstelling wel gewettigd is, dat Lidia Skoblikova na reeds vele successen be haald te hebben nu een ander wel de eer gunde. Tafeltennisnieuws uit Zoeterwoude ZOETERWOUDE De senioren van .Effect '54" kwamen voor de tweede achtereenvolgende keer niet verder dan een puntenverdeling tegen het Haagse Steeds HogerTSB. De junioren echter wisten Avanti uit Hazerswoude in eigen huis met 91 te verslaan. Bij de senioren speelden deze week mee: Koos Spek en Freek en Jan Huls bos. Eerstgenoemden wisten allebei 2 partijen te winnen en daar zij ook het dubbelspel op hun naam hadden ge bracht, werd de uitslag 5—5. Volgende week krijgen zij bezoek van het Alphen se A.T.T.C. Hopenlijk weten zij allebei de punten in Zoeterwoude te houden. Bij de junioren moest alleen Martien Versteegen een punt afstaan. Jan Bruck ner en Frits van Huis konden elk drie felicitaties in ontvangst nemen. Ook het dubbelspel was voor de Effect jeugd. Zaterdag speelt dit team in Warmond tegen de junioren van Steeds Vooruit. Na spannende finale tegen Boskoop BOSKOOP De strijd om het kampioenschap van de eerste klasse van de Leidse Schaakbond is gisteravond beslist in een enerverende ontmoeting tussen de eerste tien van Boskoop en het tweede team van LSG. Dc Leidenaren kwamen min of meer verrassend als kam pioenen uit de bus, want de thuisclub had beslist dc beste papieren: alle wedstrijden winst op één gelijk spel na. De LSG'ers hadden eenmaal verloren van hekkesluiter Bodegraven. Boskoop zou dus aan een gelijk spel voldoende hebben gehad. Een tijdlang heeft het er gisteravond naar uitgezien, dat Boskoop zelfs de volle winst binnen zou halen. Bij het beëindi gen van de speeltijd stond Boskoop 1 met 43 voor. Van de drie afgebroken partijen bleken er echter twee zonder meer voor de Leidenaren gewonnen te staan, hoewel deze gedurende het spel allerminst die indruk gaven. De voorlo pige uitslag is dus 54 voor LSG-2, ter wijl bovendien in de afgebroken partij winst wordt geciaimd. Felicitaties Daarmee ts het kampioenschap voor de Leidenaren binnen. Vorig jaar verloren zij op de valreep van Alphen 1 dat op degraderen stond. L.S.G.-2 mag nu uitkomen in de pro motiewedstrijden voor de tweede klas van de K.N.S.B. De voorzitter van Boskoop, de heer A. Sytzema, VOETBAL Stand res. klassen Reserve 3A: Katwijk 2 HBSS 2 12—17 Quick B. 4 GSV 2 13—16 Monster 2 Rijnsb. B 2 15—16 SHS 2 Zwal 3 9—13 CSVD 3 RCL 13—12 Jod. B. 2 13—12 15—12 10—11 13—11 12— 9 13— 9 Reserve 3B: Zw. Wit 3 13—11 DOTO 2 11—22 Rijnsb. B 3 11— Die Haghe 2 10—16 Ter Leede 2 12— 8 Quick B. 3 13—16 Oegstg. 2 f Noordw. 3 13—15 DUNO 2 9—6 Unicum 2 12—12 DEVJO 2 12— (Van een onzer redacteuren) T~)E grote teleurstelling, die het der tien-jarige Maastrichtse meisje Jetty Boetskens en haar familie in de afgelopen dagen te verwenken hebben gekregen, is veraoiderd in nog veel grotere vmeugde. Maandenlang had Jetty, geholpen door vele Maastrichte. naren, duizenden lege sigarettenpak- les van een bepaald merk gespaard Eindelijk was het aanta] van honderd duizend stuks bereikt en op dat ogenblik werd contact opgenomen met een grote sigarettenfabriek in Den Haag. die hon derdduizend pakjes, zo wilden dc ge ruchten, zou honoreren met een inva- lidenwagen. Al eerder was een dergelijke lofwaar dige poging gedaan, maar evenals toen geen invalidenwagen ten tonele kon ver schijnen, was dit ook nu het geval. De fabriek mag, volgens de wettelijke voor schriften. nu eenmaal geen cadeaus bij tabaksartikelen geven. Jetty kreeg dus nul op het rekest Grote teleurstelling in huize Boetskens a in de kennissenkring. Toen werd echter dif droeve relaas be kend. En in cén dag tijds had Jetty twee invalidenwagens tussen haar honderd duizend uitgeknipte sigarettenmerken In plaats van die ene, werden het er dus (voorlopig?) zeven, waarmee licha melijk gehandicapte mensen kunnen worden geholpen- Ook geld kwam er binnen. Van de fabriek, die Jetty zo moest teleurstellen, ontving zij een be drag van f 500 en van andere zijde kwam er nog meer. Zo had die verzamelwoede van Jetty en haar Maastrichtse helpers toch nog een onverwacht gunstig resul taat Overigens is deze gebeurtenis een les voor velen: lege sigarettenpakjes heb ben geen enkele waarde. Er mag nu een maal niets op tabaksartikelen cadeau worden gegeven. Tennis Tom Okker heeft gisteren in de eerste ronde van het gemengd dub belspel van de Transvaalse kampioen schappen een fraaie overwinning be haald. Met zijn Afrikaanse partner Co leen Callanan versloeg hij de Britse ju nior kampioen Graham Stillwell en zijn landgenote Deidre Catt in drie sets. De cijfers waren 4—6 6—3 en 6—4. Okker speelde een zeer goede partij, waarin zijn service en het netwerk bijzonder op vielen. was de eerste die L.S.G.-voorzitter ds. P. J. Mackaaij die met het tiental was meegereisd geluk wenste met het behaalde resultaat. De gedetailleerde uitslag luidde: N. Cok W. H. v. d. Nat Vi; S. A. van GèmerenJ. W. Kijne (res.) 01; P van Veen—R. W. v. d. Waal 0—1; S. J. van WijkL. G. Barendregt 01; W. Trap mandr. J. H. Meilink 0—1; ir. F. Schneiderdr. J. B. Wilterdink'l0; A. BonefaasJ. Keuning (res.) 10; J. A. Loef sr.J. van Steenis afg: N. G. van Gorselen—W. D. Wiebes *4; P. Hoek man—P. J. Piket 1—0. Engelse league Voor de Engelse league werden gister avond de volgende wedstrijden gespeeld: eerste divisie: BurnleyWest Ham Uni ted 31; tweede divisie: Preston North EndLeeds United 20, Swansea Town Southampton 60. Wielrennen Rolf Graf. ex-kampioen van Zwitserland op de weg heeft zijn wielerloopbaan voortijdig moeten afslui ten. De nu 32-jarige Helveet, die vorig jaar een ernstig auto-ongeluk'had gehad, was in januari weer met de training be gonnen. Hij heeft echter gemerkt, dat zyn sterk verminderde gezichtsvermogen een te grote handicap vormt om nog met enige kans op succes aan wedstrijden te kunnen deelnemen. Visa buitenlanders CPN-congres In antwoord op een vraag heeft een woordvoerder van het ministerie van ouitenlandse zaken gisteren verklaard, dat minister Luns tijdens de behande ling van zijn begroting in de Tweede Kamer heeft aangekondigd dat de Ne derlandse regering bereid is om ten aanzien van burgers van de landen van het oostblok een soepeler visumbeleid te voeren. Deelnemers aan het met Pasen in Nederland te houden congres van de Communistische Partij Nederland die afkomstig zijn uit oostblok landen, zul len hier mogelijk van kunnen profite ren aldus de woordvoerder. Willem Barendsz De produktiecijfers van de Willem Ba- .endsz waren op 16 febr.: Traan 3600 (vo rig jaar 7841) ton, spermolie 1798 (2254). vleesmeel 419 (840), bevroren vlees en lever 279 (355), Japans vriesschip 3804 mej. E T Hoving en J de Cler. G Groot en R Brummelkamp (Amsterdam); artsex. Ie ged mej. P Rodenburg cn J G p M Gras. F A Jagerink. J A Kunst cn X Olmer RotterdamW G Th M Janssen (Utrecht), mej. W C G van Beek (Den DoJ- der); doet. theol K A Zeefuik (Zeist); doet. rechtsgel.. vrije stuüier.: R A Roo sendaal (Amersfoort). ROTTERDAM Ned. Econ. hoogeachool Geslaagd: kand. econ. wetcnsch.: R Verbeek (Rotterdam): doet econ. wetcnsch.: H Pias- se (Rotterdam). H Schiecht en T V J F van Papenrecht (beiden Den Haag).

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9