y Susana voor José dansten K. en 0. Aantrekkelijke expositie in 'In den Moriaen" Geref. Kerk bestelt twee kerkorgels Prof. Drion: een geleerd en vooral een wijs man Wantoestanden Afrika moeten tot een bloedbad leiden NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 MAART 19.v Jongeren tonen creatief iverk Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Pieterskerk, 7.15 tot 7,50 uur: studen tenavondgebed. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en - cursus „Inschakeling van de gehuwde vrouw in het arbeidsproces", o.l.v. dr. P J. Thoenes. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Maatschappii voor Toonkunst, Koos Verheul fluit en Jan van der Meer piano. Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad-Ope- Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met De Koning sterft Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met What is in a Name Wassenaar: Dorpskerk, 8.15 uur: Leids Kamerkoor met Johannes-Passion. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O.- cert Rott Philh. Orkest, m.m.v. Jan Wijn piano en Raymond Delnoye fluit Kleine zaal Gehoorzaal, 2.30 uur: Ned. Ver. van Huisvrouwen, de heer en mevr. H inlopenNanninga, paaslezing met kleurendia's en muzikale omlijsting. Rest. Van der Heyden, Breestraat 85, 8 uur: Japonnenshow van modehuis Futura. Oegstgeest: Zaal Willem de Zwijger- kerk, 8 uur: Stichting voor huishoude lijke en Gezinsvoorlichting, propaganda- avond, mevr. H. van Herwaarden- Wildeboer over Portugal. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uu Haagsche Comedie met Het donker licht genoeg. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: I Nieuwe Komedie met What is in a Name. Vrijdag Academiegebouw, 4 uur: oratie prof. dr. H. Daalder. Foyer Gehoorzaal, 8.15 uur :optreden] van Pete Seeger. Nieuwe r.k. glo-school Ter Haarkadi 3 uur: officiële opening. Zomerzorg, Stationsweg, 8 uur: con tactavond Ned. Ver. ouders van emigrar ten. Geref. Jeugdgebouw, Breestraat 19, 8 uur: spreekbeurt ds. J. A. Smink. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur. Haagsche Comedie met Othello. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met What is in a Name. Scheveningen: Op Gouden Wieken, 8,15 uur: Alex. Young tenor. Zaterdag Herv. jeugdgebouw, Moriaanstraat 2, 7.30 uur: sluiting kunstweek, met kunst schilder Rein Dool. Geref. jeugdgebouw, Breestraat 19, 7.30 uur: vertrek naar museum Volkenkunde voor excursie onder motto „Een avond naar andere volken". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Othello. Den Haag: Gebouw K. en W. 8.15 uur: Residentie-Orkest m.m.v. Yehudi Menu- hin, viooL Den Haag, Diligentia, 8.15 uur: Albert Vogel, voordracht, Portret van Andersen. Welke apotheek? Van 29 febr. tot en met 6 maart wordt de dienst waargenomen door de Zuider apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 23553. ook voor de apotheek Van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp. Films in Leiden Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): De zeven hoofdzonden (18 jaar), foensdag: Cléo tussen 5 en 7 (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De onder wereld slaat toe (14 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Acapulco (alle leeftijden). Rex (2.30, 7 en 9.15 uur): tot maandag: Jason en de Argonauten (14 jaar): maandag tot en met woensdag: Jong doortrapt (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9. 15 uur): De grote stilte (18 jaar). Trianon (2 en 8 uur): De grote ont snapping (14 jaar) Films van donderdag af CAMERA (2.30, 7 en 9.15 uur): Stem in de mist (18 jaar); woensdag: Nachttrein (18 jaar). LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur): Vier voor Texas (14 jaar). LUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur)De zwar te Lanciers (14 jaar). REX (2,30, 7.15 en 9.15 uur): James Bond, geheim agent 007 contra dr. No (14 jaar); maandag tot en met woensdag: Gebrandmerkt (14 jaar). STUDIO (2.30, 7 en 9.15 uur): De grote stilte (18 jaar). TRIANON (2 en 8 uur): Barabbas (14 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw, Rapenburg 73: ten toonstelling Van der Heyden, van 28 febr. tot 25 maart De Lakenhal: tentoonstelling van schil derijen en beeldhouwwerken uit he be zit van de Kon. musea voor Schone Kun sten van België (van 1 febr. tot 9 maart) Museum Oudheden: tentoonstelling Romeinse mozaïeken uit Tunesië 15 maart). Openbare bibliotheek Reuvens, Bi straat 27: maandag en woensdag va: tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.3U van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 toi 4 uur; openingsuren filiaal Plantage 6 dinsdag 380 tot 580 uur, donderdag tot 880 uur en vrijdag van 10 tot 12 uur openingsuren filiaal lagere schooi Obrechtstraat: dinsdag en donderdag vat, 680 tot 980 uur en zaterdag van 1 toi 4 uur, voor de jeugd woensdag van 1 tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage b maandag en dinsdag van 4 tot 580 uui woensdag van 12 tot 480 uur en zaterdag van 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderer van 6.30 tot 880 uur; jeugdhonk Zwarte Pad, Marnixstraat 102: vrijdag van tot 580 uur. Leidato-stands al uitverkocht LEIDEN De Leidato gaat door! Na een rustperiode van acht jaar, zullen, zoals wjj reeds schreven, de zalen in de stadsgehoorzaal dit jaar van 29 augus tus tot en met 5 september worden ge vuld met ruim vijftig stands, waarin Leidse middenstanders hun artikelen ter bezichtiging, demonstratie en te koop aanbieden. En in deze Leidato-week zal elke avond en enige middagen een keur van Nederlandse topartiesten ten ple- aiere van de bezoekers optreden. Voorzitter Wolfslag ontvouwd» gister avond de plannen voor de expositie voor meer dan vijftig geïnteresseerde midden standers. Het aantal beschikbare stands is uitverkocht, ofschoon die kosten voor de deelnemende middenstanders niet ge ring zijn. Die bedragen per stand en per dag honderd gulden. Hierin is alles in begrepen, van de opbouw van die uni forme stands tot en met de reclamekosten (zoals voor het adverteren in dagbladen en 'voorspandoeken). Alleen de niet te voorziene elektriciteitsonkosten komen afzonderlijk voor rekening van de deel- Een der deelneemsters aan de expositie in „In den Moriaen", Annemiéke Wetting, bij haair werk. Foto N. van der Horst LEIDEN In het jeugdcentrum „In den Moriaen", Hooglandse Kerk gracht 44, is een pretentieloze, doch niettemin heel aantrekkelijke ten toonstelling ingericht van door leden van deze onder auspiciën van de Leidse Hervormde Jeugdraad werkende sociëteit vervaardigd schilder-, téken- en boetseerwerk. De expositie is voor ouders en andere bel ang stelenden toegankelijk vrijdagavond van acht tot tien uur. De tentoonstelling is een uitvloeisel van de onlangs voor de leden openge stelde mogelijkheid de resultaten van creatieve arbeid in te zenden, die dan door kunstschilder Rein Dool zouden worden besproken. Het aantal inzen dingen en de kwaliteit ervan overtroffen de verwachting. Er waren dertig inzenders (van de 200 leden) van wie na een door Henk de Bruin toegepaste selectie 120 inzen dingen konden worden geplaatst. Hoewel de geëxposeerde werkstukken van zeer uiteenlopend gëhalte zijn, is door een verstandige rangschikking een boeiend geheel ontstaan, dat een tref fende illustratie geeft van het kunst zinnig gevoel van deze jongeren. De leeftijden van de inzenders variëren van 16 tot 23 jaar en hieruit is voor een deel het verschil in niveau te verklaren. Het meest onze aandacht trokken het werk van Chris Hoorn (foto's), van Henk de Bruin (zie de pentekeningen naar „Het Proces" van Kaf ka), van Anne- mieke Wetting (kinderkopje) en van Bas van Oyen, die het meer in de rich ting van het abstracte zoekt, vaak met goede vondsten en aansprekende vor men en kleuren. Met het noemen van deze namen zijn de andere exposanten niet te kort gedaan. Men moet juist de moed Juristen, onder wie minister Scholten, op herdenkingsbijeenkomst in Leidse 'Academie van de beginnelingen bewonderen, die hun schroom overwonnen en aan de sterke aandrang om toch ook mee te doen gehoor hebben gegeven, Daarmee hebben zij het doel dait deze kunstweek beoogt, verwezen lijkt. Het open jeugdwerk, dat in ,,In den Moriaen" gestalte krijgt, streeft namelijk naar het scheppen van een ontmoetings gelegenheid. Jeugdpredikant ds. A. J Lamping zegt ervan: Men moet hier niet als consument komen, maar om me doen. Het gaat niet in de eerste plaats het amusement, maar om de ont moeting, om de gesprekken, die ten slotte ook de wezenlijke waarden van het mensenbestaan raken. De kunstexpositie past daarom voor treffelijk in het kader van dit werk, doordat zij als vanzelf tot een gedach- tenwisseling leidt en tot belangstelling de exposanten voor eikaars werk er elkaar. Zo beschouwd kan de ten toonstelling worden gezien als een teken dat het uitgangspunt van de Moriaen activiteiten juist is en dat de arbeid vrucht begint te dragen. Overigens is de toeloop van sociëteits. leden zo groot, dat men aan een ledenstop gaat denken. De beschikbare ruimte ii eigenlijk niet groot genoeg om alien op te vangen. Er wordt gedacht aan bouwing of aan de aankoop van eer der pand, maar de financiële c< quenties daarvan zijn zodanig, dat het voorlopig nog wel met het oude gebouw zal moeten blijven doen. Christenvrouwen van Leiden-noord LEIDEN Gisteravond vergaderde de afdeling Leiden-noord van de Ghristen- •rouwenbond in de Petrakcrk. De lei ding van de bijeenkomst was in handen mevrouw A. A. Rejjneveld va afdeling Leiden-centrum. Zij verving •ouw C. van Leeuwen als presidente, die haar functie wegens ziekte heeft neergelegd. Over de benoeming van eer we presidente wordt overleg ge pleegd. waren vijf nieuwe bestuursleden nodig. Gekozen werden de dames Ban ning, Otte, Spijker, "Van der Veer en der Maarel. LEIDEN Een grote schare juris ten uit alle delen van heit land was gistermiddag bijeen in het groot- auditorium der Leidse universiteit leven en werken te gedenken van de zo plotseling verscheiden prof. mr. J. Drion, hoogleraar in het bur gerlijk rechit en lid van het drieman schap dat belast is met het scheppen van een nieuw burgerlijk wetboek. De regering gaf van haar medeleven blijk in de persoon van de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, mr. Y. Scholten. De decaan van de Leidse faculteit, prof. mr. R. Feenstra, voerde als eerste het woord, waarbij hij memoreerde hoe prof. Drion reeds op jeugdige leeftijd werd geplaatst op belangrijke posten. was 35 jaar toen Leiden hem als hoogleraar riep, waarna hij drie jaar later de arbeid van zjjn grote leermees ter Meyers aan een nieuw burgerlijk wetboek overnam. „De Leidse facul teit", aldus prof. Feenstra, „stond hem node aan de minister van justitie af, maar het stemde ons tot vreugde dat hij, ondanks zijn drukke werkzaamhe den, niet geheel voor Leiden verloren ging". Spreker schetste hierna de over ledene als een man van fabelachtige kennis en grote wijsheid en als sterke persoonlijkheid, in wiens bin nenste onafgebroken een fel brandde. In liet verzet Hierna sprak een van Drions beste vrienden, zijn faculteitscollega prof. mr. C. H. T. Polak, die op de hem eigen wijze een blik gunden in het leven van de Leidse jurist. Hij legde vooral het accent op de bewogen mens die Drion was. Deze bewogenheid, ge boren uit een streng rechtsgevoel, dwong hem in het verzet te gaan en zijn onwrikbare juridische en vader landse gevoelens te uiten en anderen te delen in de Geus, waarvan hij zijn broer H. Drion de oprichters en. Het was ook de bewogen mens, diie als een der eersten met enkele van zijn vrienden na de rampnacht van 1 feforuari 1953 naar Zeeland toog om met hart en hand mee te helpen aan het reddingswerk. De mens Drion kwam ook tot uiting in zijn professorschap, waarin hij de afstand tnssen hoogleraar en student wenste verkleind te zien. „Een hoogleraar blijft studeren", zo heeft hij eens gezegd, „en daarom blijft hij ook student. Student met de studenten". Veelzijdigheid Als laatste spreker bracht het facul teitslid prof. mr. K. Wiersma hulde aan de gedachtenis van de overledene. Hi) bracht zijn gehoor de veelzijdige belang stelling van Drion onder het oog, belangstelling die niet alleen uitging naar het eigen vakgebied der rechtswe tenschap, maar die zich ook richtte op muziek, filosofie en techniek. Het deze naar vele zijden gerichte interesse die hem als jurist zowel als mens, een ruime blik schonk in de denkwereld van anderen en hem maakte tot wat hij was: een geleerd maar vooral een wijs man. Terugblikkend op dit helaas zo vroeg afgesneden leven, komen wij tot de er kenning dat zijn belangrijkheid en groot heid merkbaar waren op drie gebieden het onderwijs (hij was een voortreffelijk docent), zijn arbeid aan de opbouw var een nieuw burgerlijk wetboek, en zijn houding in de kring waarin hij verkeer de. Van dit laatste kunnen verwanten, vrienden en vakgenoten getuigenis af leggen, aldus prof. Wiersma. Kerk van Lelden de fa. Leeflang te Apeldoorn opdracht gegeven tot de bouw van twee kerkorgels, bestemd voor de Bevrijdingskerk In Zuid-West en de Pe- trakerk in Noord. De orgels zullen nog dit jaar worden geleverd. De instrumenten behoren tot een van de door de fa. Leeflang ontworpen klas sieke series. Het zijn volwaardige kerk orgels waarvan de prijs omdat ze in serie worden gebouwd, naar verhouding laag kon worden gehouden. De dispositie van de belde orgels is: eerste klavier Roerfluit 8-voet, prestant 4, mixtuur: tweede klavier Kegelregaal 8-voet, roerfluit 4 en octaaf 2; pedaal Sordun 16-voet, quintadeen 4. Het orgel heeft 8 stemmen. Het front is geheel van tin, de klavieren zijn met Ivoor be legd en boven het front komt enig lof werk dat voor de beide orgels verschil lend zal zijn. Verder hebben de orgels de normale koppelingen. Paasvee in Leiden LEIDEN De Paasveetentoonstelling zal op vrijdag 13 maart om 10 uur in De Turk worden geopend. Wethouder ir. J. J. G. van Hoek hoopt dat te doen, waarna drs. R. Zijlstra, voorzitter van de CBTB een rede zal uitspreken over .Perspectie ven van het Ned. slachtvee ln de E.E.G LEIDEN Het Spaanse danspaar Susana y José is een vaste gas in ons land en dank zij K. en O. ook in Leiden. Twee jaar geleden was men voor het laatst in Nederland, maar na de uitgebreide tocht door de Nieuwe We reld, zijn ze nu weer hierheen gekomen en gisteravond gaven zij voor een volle Schouwburg een uitstékende show weg. waarmee zij alle harten stalen, getuige de ovaties na verschillende num/mers. Samen vormen zij een hechte eenheid. Wat zij doen is volkomen verantwoord en geen jagen naar een goedkoop succesje, waarvoor Spaanse volksdansen alle gelegen heid bieden. Op volkomen kunstzinnige wijze ge bruikt men sommige balletvormen voor de volksdans, maar ze weten het zo te doen, dat het toch volksdans blijft. We zagen dat niet alleen in de volksdansen, die knap en virtuoos werden gedanst, want de techniek heeft geen geheimen meer voor hen, maar ook in „La Ver bena", een soort persiflage op verschil lende dansen. Doch ook hier bleef het kunstzinnig. De avond werd geopend met een prach tig gestileerde Pavana y Romanesca, een hofdans uit de tijd van Philips H. Een van de beste nummers was voor ons: Twee Mediterrane monologen, met sug gestieve muziek voor piano, althobo en slagwerk. Zoals ook bij andere onderde- Causerie voor studenten in LEIDEN LEIDEN Gisteravond heeft Margrit de Sablonière in de filmzaal van de academie voor de afdeling Leiden van de Studenten vakbeweging een causerie gehouden over Afrika. Haar conclusie was, dat zeer wenselijk is de vorming van een lichaam in de trant van de Pugwash-organisatie, dat door publikaties op het hoogste niveau over de ontwikkelingslanden mis schien tot stand zou kunnen brengen, dat een in alle opzichten beter be grip van Afrika minder gemakkelijk dan thans het geval is, om welke op portunistische redenen dan ook, kan worden ontweken, zonder dat zulks althans wordt gesignaleerd. Volgens Margrit de Sablonière is dit in eerste instantie nodig om, indien althans nog mogelijk, de zeker komende bloed baden in Afrika te voorkomen en gedrags lijnen uit te stippelen voor normaler ver houdingen in de toekomst Margrit de Sablonière, die in Leiden woont is schrijfster van talloze artikelen i verscheidene weekbladen en vertaal- er van vele boeken. Verdringing In het stereotiepe beeld dat de doorsnee Nederlander zich sedert vele generaties de Afrikaanse neger heeft gevormd, domineren zijn zwarte huidskleur en de begrippen oerwoud en wildernis, terwijl zijn cultuur en geschiedenis er in ont breken. Sedert in de XVe eeuw de Portugezen voet aan wal zetten in Afrika en het tijdperk aanving van slaven halen en en andere produkten in ruil voor vuurwapens en veelal onder dwang op gelegde religie, werd de geschiedenis van Afrika als zijnde onbetaalbaar uit het westerse denkpatroon verdrongen. Pas de laatste tien jaar heeft men door naarstig onderzoek en coördineren gegevens grote vorderingen gemaakt met de reconstructie van de geschiedenis van Afrika aan de hand van archeologische, anthropologisch en ethnologische gege- en de nauwkeurig gebleken monde linge overlevering. Dat het ontbreken van een schrijf taal een kenmerk zou zijn van onbe schaafdheid -= het typisch koloniale argument wordt door deze geleer den ten stelligste ontkend. Ook de Afrikaanse vooroudercultus en de stamdiscipline heeft men in het wes ten onderschat evenals het opvoe dingsstelsel. Jomo Kenyatta van Kenya heeft er in zijn proefschrift terecht op gewezen, dat de Afrikaan se opvoeding in de eerste plaats ge richt is op karaktervorming, terwijl bij de westerse het inpompen van parate kennis domineert. Er valt over eenkomst te bespeuren tussen de Afrikaanse opvoeding en de moderne Israëlische ln de kibboets, doch merk waardigerwijs wordt deze overeen komst met twee maten gewaardeerd. In Zuid-Afrika en de Portugeze ove: zeese gebiedsdelen werd de Afrikaanse samenleving het meest ontwricht In beide gebieden steunt de economie op het gebruik van zeer goedkope arbeids kracht Wel zijn in Zuid-Afrika de lonen hoger dan in bijvoorbeeld Angola. Voor het overige is het bestaan van ongeveer driekwart van de bevolking in alle op zichten in strijd met de Verklaring van de Rechten van de Mens. De gekleurde bevolking heeft geen enkele vertegen woordiging in 's lands bestuur en heeft geen vrijheid van beweging. Zij wordt nu, onder dwang, samengeperst op 13 pet de grond (niet de beste zoals voor vechters der apartheid wel willen bewe ren, want in het z.g. Tonlinsonrapport de Bantustans werd een zeer hoog bedrag uitgetrokken voor vruchtbaar ma- ïn van de gronden). Aan het hoofd van die zogenaamde zelfbesturende gebieden staat een blanke aan niemand verantwoording ver schuldigd is. Door kunstmatig terugvoe- tot iets wat op een stamwezen moet gelijken en op het alleen-gebruik van inheemse talen poogt men de Afrikanen zo geïsoleerd mogelijk te houden en in middeleeuwse staat Dwangarbeid Na invoering van de anti-sabotagewet kan iedereen zonder meer worden aan gehouden en gevangen gezet en het aantal wetten en bepalingen dat ten doel heeft elke groepsvorming, zelfs van het gezin, te voorkomen en ongedaan te maken is zo groot, dat geen sterveling er uit wijs kan worden. Zuid-Afrika heeft een con tract met de Portugese regering voor de jaarlijkse levering tegen betaling van100.000 arbeidskrachten uit Mozam bique. In Angola en Mozambique bestaat zoge naamd geen rassendiscriminatie: daar kunnen Afrikanen assimilado worden als zij r.k. zijn en vloeiend Portugees kunnen lezen en schrijven. Maar volgens mede deling van de V.N. krijgen de Afrikanen nauwelijks kans op school te komen pet is analfabeet, in Portugal zelf 40 pet van de eigen bevolking) want die is be stemd voor kinderen van blanken en assi- milado's en zo kunnen dus assimilado's amper worden „aangemaakt". Bovendien is de toevloed van Por tugezen naar de overzeese gebieds delen zeer groot. In totaal zijn uit Angola alleen drie tot vijf miljoen slaven weggehaald met nog in het begin van de negentiende eeuw een gemiddelde van 30.000 per jaar. Er wordt op grote schaal dwangarbeid toegepast en in velerlei vorm, tegen hongerlonen waarvan nog een groot percentage belasting wordt geëist, soms en langdurig zonder enige ver goeding. Elke vorm van verzet wordt met uit de Navolanden wapens op de meest meedogenloze wijze gebroken. Dorpen worden platgebrand en duizen den vluchten nog steeds naar Kongo, waar reeds meer dan 100.000 vluchtelingen een erbarmelijk bestaan lijden omdat zij er niet mogen werken. Degenen die kunnen i en schrijven worden steeds het eerst gearresteerd. Naar schatting zijn er in de overzeese gebiedsdelen meer dan 3000 politieke gevangenen. Bij het be oordelen van de afwijzende Afrikaanse houding ten aanzien van NAVO doet men er goed aan zich te vergewissen van het aantal bases waarmee men Afrika heeft opgeknapt Uit de westerse benadering blijkt duidelijk een al of niet opzettelijk tekort aan ethnologisch-anthropologische len viel het gracieuze handenspel op en van Susana de expressie ook in de pan tomime, in die gedeelten waarin ze niet danste. Susana is in haar dansvorm meer romantisch dan José, dat blijkt bij de solo->dansen, In „Het Labyrint" toonde José een uitgesproken voor keur voor moderne vormen en hij weet die met zo'n nauxékewricflieid te gebruiken dat er een maximum aan uitdrukking en uitbeelding is. Datzelfde viel ook op bij solo's in de Flaimencodansen, maar zodra dansen ze niet samen of het is weer een volkomen eenheid van stijl. Er waren toegiftjes, ovaties en tot slot weer een toegift zodat het wel heel dui delijk werd dat het publiek dankbaar was. Susana kreeg prachtige bloeimen en nog een doos met buitenop bloemen en erin zeer waarschijnlijk wat anders. Aan deze avond werd verder meege werkt door de gitarist Pedro Sevilla, de flamenco-zanger Jesus Heredia, Rykle v. d. Heide, althobo en slagwerk en de pia nist Rudy de Heus, die de ziek geworden echtgenoot van Susana, Arm in Janssen, De Heus begeleidde Susana y José reeds eerder op buitenlandse tournees. Bij al deze medewerkenden was het mu zikale gedeelte in goede handen. Ook de kostuums waren smaakvol. A. C. Bouwman De heer Verstegen terug van de Antillen LEIDEN De in Bergen wonende heer F. Verstegen, gemeente-ontvanger te Leiden en directeur van de dienst voor kasbeheer en kredietwezen, is te ruggekeerd van een verblijf van drie maanden op de Antillen. Op uitnodiging van de Nederlandse regering stelde hij daar in het kader van het programma van de technische samenwerking tussen Nederland en de Antillen een rapport met advies samen voor de reorganisatie van het ontvangerskantoor en maatre gelen ter bevordering van de middelen van t eilandgebied Aruba. Ds. Soggin sprak in Leiden Protestanten hebben het in Italië beter dan in Spanje LEIDEN In de Waalse kerk aan de Breestraat sprak ds. Thomas Soggin, die de Nederlandse taal machtig is, over het Italiaanse protestantisme. HU deed dit onder auspiciën van het Ned. comité voor de Waldenzer Kerken, dat sedert de 17de eeuw als verbindingsorgaan op treedt tussen de protestantse Kerk ln Italië en de protestantse Kerken ln Ne derland. Ds. Soggin merke op, dat de Walden zen, langdurig zijn vervolgd Hun groep dateert uit het eind der 12de eeuw. In 1556 traden zij tot de Geneefse hervor ming toe. In 1848 kregen de Waldenzen volledige geloofsvrijheid en werden zij zendingskerk. Eerste Wereldoorlog en opkomend fascisme maakten een eind aan hun activiteiten De protestanten vormen in Italië, waar ze het beter hebben dan in Spanje, zelf standige gemeenten. Men kan ze verde len in Waldenzen, Baptisten, Methodis ten en Pinkstergemeenten. Er zijn 22000 volwassen protestanten in Italië, verdeeld over 120 gemeenten, onder wie 90 pre dikanten werken. Er is een grote mate van eenheid. Vier nieuwe kerken Vorig jaar werden in Italië vier nieu we protestantse kerken geopend, waar onder één op Sicilië. In Rome werd een theologische faculteit geopend ten be hoeve van Baptisten, Waldenzen en Me thodisten. Wat de communicatiemiddelen betreft: iedere zondag hebben de pro testanten een kwartier zendtijd voor de radio: met de televisie is dit nog niet gelukt en voor de gedrukte voorlichting in de vorm van bijvoorbeeld een week blad ontbreken helaas de financiële mid delen. Het protestantse onderwijs, met name voor kleuters, wordt met kracht ter hand genomen. Me kleurendia's gaf ds. Soggin de aan wezigen een indruk van de toestanden op kerkelijk en maatschappelijk terrein in Italië en op Sicilië. Zoekt U een Gouden armband of Collier voor f 70.— en f 100.— of f 300.- en 800.— Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft ze. Grote keuze m alle prijzen. Lezing over Persepolis in museum Oudheden LEIDEN, Op uitnodiging van het Rijksmuseum van Oudheden en het Voor- aziatisch-Egyptisch Genootschap „Ex Oriente Lux" hield dr. A. A. Kampman, directeur van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden, gister avond in het museum een lezing over Persepolis, de ruïnes van de hoofdstad der Achaemenieden. De heer Kampman behandelde het on derwerp in verband met de afsluiting van de opgravingen op het paleisterras van Persepolis. Doordat het paleisterras na de verove ring van Perzië door Alexander de Grote in de jaren 334330 niet verder werd be woond. bleven de verwoeste paleizen vrij goed bewaard. Het terras werd ook niet gebruikt als steengroeve voor andere ge bouwen. Aan de hand van een aantal dia's licht te dr. Kampman zijn lezing toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3