Nieuwe Leidse Courant op 2e net Reclame oktober Bloemen van onbekende voor Nog geen besluit inzake Cyprus Zijlstra niet somber over economische toekomst REM. stelt begindatum uit Luns en Marijnen voor tegenbezoek naar Bonn Frans-Duits verdrag van groot belang Voorzichtig zijn met prijsstoppen Frankrijk wil rood - China in de Y.N. Commentaren Weg dwars door Parijs Kreeft F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD „JtMtvsstigh ic gheblevM mfjn hert in feghenspoof" Woensdag 4 maart 1964, 44ste jaargang Weinig verandering Veel bewolking en slechts enkele ver spreid voorkomende opklaringen. Geen neerslag van betekenis. Matige, in het Waddengebied vrij krachtige noordooste lijke wind. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt Voor vervolg zie pagina 7) 0,78, p.m. f 3,34, p.kw. 10,05 Kl^chtendienst bezorging 18.00—19.00 IBij Nicosia worden jónge vrouwen opgeleid om de politie op het eiland Cyprus te versterken. Deze foto werd gemaakt toen de vrouwen ver trouwd werden gemaakt met automatische wapens. Frankrijk komt met kritiek De Veiligheidsraad heeft gister avond nog geen besluit genomen ten aanzien van het voorstel, een vredes macht en een bemiddelaar naar Cy- Er zijn de laatste dagen twee gro te bloemstukken bij prinses Beatrix op kasteel Drakesteyn bezorgd, maar noch de Prinses noch de handela ren, die de bloemen brachten, we ten, van wie deze hulde afkomstig is. De R.V.D., die ons dit bevestigde, kon hieraan nog toevoegen, dat de Prinses niet thuis was, toen de bloe men werden bezorgd. Een van de bloemstukken, zo verne men wy van andere zijde, is geleverd door een bloemenhandel in Soestdük, die per aangetekende brief een bedrag van f 500,had ontvangen met het verzoek hiervoor de Prinses haar lievelingsbloe men te sturen. Er moest dan een kaartje bijgevoegd worden, waarop vermeld: „Greetingsfrom the Pirate". Zo is ook geschied. De bloemenhande laar is naar de veiling in Aalsmeer ge togen om bloemen te kopen en heeft daarvan een bloemstuk vervaardigd, dat zelfs te groot was om met zijn eigen wagen te worden vervoerd. De bloemist heeft er de bestelwagen van zyn melk handelaar voor moeten lenen. De Soestdijkse bloemist, de heer C. Kraayenhagen, verbelde, dat hij in het Engels gestelde brief had ont vangen, waar vijf briefjes van honderd gulden waren bijgesloten. In het briefje werd gevraagd om „once in a while"' (dus: van tyd tot tyd) bloemen te laten bezorgen op Drakesteyn voor prinses Beatrix. De heer Kraayenhagen vertaal de dit ten onrechte met ,,onmiddeliyk" en zo liet hij de gesohenkzending van „De Piraat" in één keer naar het kasteel gaan. Het andere bloemstuk bestond uit een fraaie mand orchideeën, waarvan de waarde ook op zo'n 250 gulden werd geschat. Wie de gevers zijn, is niet bekend. Wel staat vast, dat kort geleden ook anonie me verzoeken werden gedaan aan de heer Kraayenhagen om op Drakesteyn af toe bloemen tot een waarde van ruim 1100 prus te zenden. Enige leden van de raad, onder meer de Sowjetunie, wensten meer tijd om hun standpunt te formuleren. De Russen zouden de vredesmacht niet onder secretaris generaal Oe Thant, maar rechtstreeks onder de Veiligheidsraad willen la ten ressorteren. Als de plannen niet opnieuw worden gewijzigd, zal de raad vanavond eer slissing nemen In New York verwacht dat de raad de ontwerp-resolutie zal aanvaarden, met onthoudingen de twee communistische leden, de Sow jetunie en Tsjechoslowakije. Maar dit slechts een (nogal optimistisch) vermc den. Ook moet worden afgewacht, wat Frankrijk doet, nu de regering te Parijs heeft laten weten, dat zij grote bezwaren heeft tegen het huidige statuut i Cyprus en voorbereidingen treft met eigen voorstel te komen ter oplossing van de moeilijkheden op het eiland. Er is echter geen aanwijzing uit Parijs ont vangen, dat Frankrijk zich tegen aan vaarding van de ontwerp-resolutie zal verzetten. (Voor vervolg zie paig. 9) (Van i speciale verslaggever) houden met de mogelijkheid dat reeds per 1 oktober op het tweede net reclame wordt ingevoerd, technische uitvoering hiervan zou aan de Nederlandse televisiestich ting worden opgedragen. In de ploitatiedienst, waarin o.m. de quisitie wordt ondergebracht, zou den de commerciële belanghebben den zitting hebben. Deze lyn van denken wordt thans gevolgd door de omroepverenigingen, die, te zamen met enkele door dé overheid benoemde functionarissen, de N.T.S. vormen. Door met spoed recla me op het tweede televisienet in te voeren, zouden de activiteiten van de R.E.M. kunnen worden ondermijnd, ongeacht de wettelijke maatregelen, welke tegen de vestiging van kunst matige eilanden buiten de territoriale wateren zullen worden genomen. Het zou in de bedoeling liggen alle bonafide organisaties, die thans een concessie-aanvrage hebben lopen, bij de reclame in de televisie te betrekken. Hiertoe behoren o.m. de dagbladen, het tijdschriftwezen en de filmsyndi caten. Invoering van reclame op het twee de net zou zonder veel bezwaren kun nen geschieden. Hoewel het televisie- besluit van 1956 een verbod op com merciële televisie behelst, zou de mi nister zonder meer ontheffing van daarin gestelde regels kunnen ver lenen. De N.T.S- en de daarin onder gebrachte omroepverenigingen hebben uiteraard al een zendvergunning. De reclamewereld zou niet afwijzend tegenover deze plannen staan. Duidelijk is dait men daar niet gelukkig is met het voornemen van de Reclame-exploitatie maatschappij van een kunstmatig eiland uit zee af reclame-„spots" te gaan zorgen. Kernvraagstukken als het 1 bereik, het zendvermogen, het nautische aspect van de onderbouw, zomede de financiële achtergrond, zijn nog steeds niet opgelost, of althans nog altijd ir nevelen gehuld. Bovendien is men hui verig van de buitenwettelijke wegen, welke thans bewandeld worden, terwijl het voornemen van de regering tegen maatregelen te treffen het gehele pro ject op losse schroeven heeft gezet. Inmiddels heeft de R.E-M. besloten de startdatum van haar officiële pro gramma's tot 1 september uit te stel len. Aanvankelijk lag het in de be doeling op 1 juli, twee maanden eer der dus, te beginnen. Een woordvoer der van de RE.M. gaf gisteravond toe dat er van uitstel sprake was. Het initiatief hiertoe zou volgens hem genomen zijn door de bond van adver teerders en de vereniging van erkende reclamebureaus, ten einde „alles beter te doen verlopen". Ook de laatste boekingsdatum zou week verschoven zyn (van 1 i 8 maart). De R.E.M., die beweert per week 98 minuten reclame te zullen bren gen, zou per jaar ongeveer 1200 verschil lende „spots" kunnen verzorgen. In de pacificatiecommissie, die ten aanzien van de bezetting van het tweede net versneld advies aan minis ter Bot zal uitbrengen, zijn de plannen van de N.T.S. en de gezamenlijke om roepverenigingen rfeeds ter sprake ge komen en, naar verluidt, gunstig ont vangen. Don Carlos met ouders vandaag op Soestdijk (Van onze speciale verslaggever) Don Carlos en zijn ouders, prins Xavier i prinses Margaretha de Bourbon-Parma, zouden vandaag in Nederland aankomen. Dit deelde een woordvoerder van de rijksvoorlichtingsdienst gisteravond mee, nadat er de hele dag geruchten waren geweest dat de verloofde van prinses Irene reeds per auto was aangekomen. Tot gisteravond toe is het op Schiphol afwachten geweest, of don Carlos zou Functionarissen van de lucht haven stonden in voortdurend contact met Parijs, teneinde er achter te komen in welk toestel de Prins zat en of hij 5 onder schuilnaam reisde. Alle moeite echter tevergeefs. Don Carlos kwam niet, zoals min of meer officieel was aangekon digd. De Koninklijke familie en de familie van don Carlos komen bijeen om de defi- tieve datum en plaats van het huwelijk van prinses Irene vast te stellen. Naar verwacht wordt logeren de ouders don Carlos op Soestdijk. Erhard naar huis: „geen Europ. top (Van een onzer redacteuren) ÜONDSKANSELIER Erhard is gis- teravond na zijn tweedaagse be zoek aan Nederland naar Bonn terug gekeerd. Voordat hij naar Bonn ver trok werd een communiqué uitge geven, waarin o.a. werd gezegd, dat de ontmoeting in Den Haag geken merkt werd door 'n hartelijke sfeer en bijgedragen heeft tot versteviging van de nauwe en vriendschappelijke be trekkingen, die zich tussen de beide landen steers meer hebben ontwik keld. Bij de besprekingen stonden de pro blemen, die zidh bij de voortzetting van de Europese eenwording hebben voorgedaan op de voorgrond. Beide regeringen hebben het verlangen, de Europese economische samenwerking in het kader van de verdragen van Rome verder uit te breiden en juichen daarom de resultaten toe, die op de laatste zitting zijn bereikt. Zij zullen er naar streven, dat de fusie in de uitvoerende organen van de Eu ropese gemeenschappen op 1 januari a.s. tot stand komt De Navo Beide regeringen zullen streven naar uitbreiding van de bevoegdheden en naar versteviging van het Europese parlement. Als uiteindelijk doel van htm Europese politiek beschouwen zij de totstandko ming van een op democratische basis ver enigd Europa, waarin ook Engeland en andere landen een plaats kunnen vinden. Diepgaand werd gesproken over de Ken- mery-ronde, die kan bijdragen tot de ver. steviging van het Atlantische bondge nootschap, hetwelk de beste garantie biedt voor het behoud van de vrede en de vrijheid. Uitvoerig werd van gedach- gewisseld over versterking van het Navo-bondgenootschap door een multi- 'aterale strijdmacht. Duitsland Wat de internationale problemen be- tneft beschouwen beide regeringen de hereniging van Duitsland en de kwestie Berlijn als de centrale problemen in de betrekkingen tussen oost en west. Ten Len van het vraagstuk van de handel de landen van het communistische blok bleken de opvattingen overeen te stemmen. Besloten werd voorts de be trekkingen op cultureel gebied tussen beide landen uit te breiden. De beide regeringen zullen er naar streven, van de mogelijkheden, die het culturele ver drag biedt, volledig gebruik te maken. Invitaties Bondskanselier Erhard, die kort voor zijn vertrek een persconferentie hield, heeft premier Marijnen en minister Luns voor een tegenbezoek aan Bonn uitge nodigd. Deze uitnodiging is aanvaard. Het tijdstip van het bezoek zal nog nader worden overeengekomen. De kanselier zeide niets te kunnen mededelen over een mogelijk bezoek van koningin Ju liana en prins Bernhard aan de bonds republiek. „Ik ben geen souverein", merk te hij lachend op, doelend op het feit dat een dergelijke uitnodiging zou moe ben komen van de kant van bondspre sident dr. Lübke. Voor vervolg zie pagina 7 De 55-jarige bromfietser A. Heeren uit Sint Willebrord is gisteren bij het oversteken van rijksweg 56 in Etten (NBr.) door een vrachtauto aangereden en gedood. Bondskanselier Erhard, die gister avond naar Bonn terugkeerde, is 's middags door koningin Juliana op paleis Soestdijk ontvangen. Lawine bij Innsbruck: Vijf toeristen en een Oostenrijkse ski leraar kwamen om het leven en vier skiërs werden ernstig gewond toen een groep van vijftien Westduitsers op de Mittelber©gletsjer in de buurt van Imis- oruck maandag door eeri rawine bedoiven werd, zo heeft de politie vandaag mee gedeeld. We komen er wel - met builen en schrammen „Over onze vaderlandse economie ben ik niet somber gestemd, het in 1956 niet iai tegenstelling tot vele anderen ik ben het ook nu niet. In de kern is onze economie gezond; wij komen er wel doorheen, evenals in '56-'57. Maar opnieuw met builen en schrammen. Een flin ke kras op de geldbuidel en een deuk in de groei. We hebben er echter weer wat bij geleerd en ik zou zeg gen: een volgende maal beter". Met deze woorden besloot prof. dr. J. Zijlstra zijn belangwekkende bijdra- aan het debat over de begroting Economische Zaken, dat gisteren de Eerste Kamer is gevoerd. Achter de regeringstafel zat minister J. Andriessen, die negen jaar geleden der zijn leiding de doctorstitel behaal de, en zat bovendien staatssecretaris drs. J. A. Bakker, met wie hij in Rot terdam heeft gestudeerd en die later zijn zwager werd. Wy zijn him met vertrouwen tegemoet getreden, toen zij (Van onze pairlementsredaotie) hun ambt aanvaardden, aldus prof. Zijlstra, en dat vertrouwen is door hun optreden slechts versterkt Sprekende over de algemene econo mische situatie, zei de a.r. woordvoer der, dat er op het ogenblik in Neder land een duidelijke loon- en prijsfla- tie is; een niet onaanzienlyk tekort op de betalingsbalans, op de lopende re kening de maatstaf voor een natio nale overbesteding is vrijwel zeker. De liquiditeitsquote wordt voor het einde des jaars geschat op slechts veertig pet, hetgeen betekent dat moeilijke tijd van duur en krap krediet op geld- en kapitaalmarkt v schijnlijk te wachten staat Onze beta lingsbalans zou kunnen worden gered vergaande inflatoire ontwikke- het buitenland, doch daarmee zouden wy niet werkelijk geholpen zijn. Want dezelfde ontwikkeling zou de span ning op de arbeidsmarkt doen toene- zodat met zekerheid een tweede moeten worden verwacht Prof. Zylstra keerde zich tegen de opvatting, dat de sterke loonsverhoging heilzaam moet worden genoemd, omdat het Nederlandse loon- en prijspeil ver by het buitenlandse achterlag. Mis schien is de loonexplosie onvermijdelijk, maar we moeten niet zeggen dat zij heilzaam is. Dit zou ons en spreker dacht hierby aan economische groei werkgelegenheid wel eens lelijk kun nen opbreken. Voor vervolg zie pag. 9) Eerst in Gezondheidsorganisatie Frankrijk heeft gisteren geëist dat de Chinese Volksrepubliek wordt toegelaten tot de Wereldgezond heidsorganisatie van de Verenigde Naties. Deze schokkende bekendma king op de eerste dag van de jaar lijkse vergadering van de W.H.O. duidt er op dat Frankrijk in de Al gemene Vergadering van de VN en bij alle organisaties van het wereld forum een soortgelijk standpunt zal innemen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken verklaarde dat de VS zich zullen blijven verzetten tegen toelating van communistisch China tot de VN en elk orgaan dat met de VN verbonden is. Het Franse voorstel, dat werd inge diend door de Franse gedelegeerde bij de W.H.O., professor Eugène Aujaleu, werd verworpen met 51 tegen 21 stem men, met 22 onthoudingen. Professor Aujaleu legde de verklaring af toen de assemblee debatteerde over een sisch voorstel om het regime in Peking te erkennen als de rechtmatige ver tegenwoordiger van China in de W.H.O. die uit 110 leden bestaat. Een zegsman van het Franse ministe rie van buitenlandse zaken verklaarde later in Parijs, dat Frankrijk commi tisch China zal steunen in zijn streven naar toelating tot de VN. De zegsman zei dat de Franse houding een .normaal en logisch gevolg" is van de recente knoping van diplomatieke betrekkingen tussen Peking en Parijs. Toen hem echter nadrukkelijk werd gevraagd wat het standpunt zou zyn Frankryk inzake een Chinese zetel in de Veiligheidsraad van de VN, vermeed hjj een direct antwoord en volstond met te zeggen dat „dit zal afhangen van de wij- waarop de kwestie ter sprake wordt gebracht". De landen die met Frankrijk en het Sow- jetblok stemden voor onmiddellijke toe lating van rood China waren: Algerije, Cuba, Cambodja, Mali, Guinea, Somali Ghana. Zuid-Slavië, Zweden en Noor wegen onthielden zich van stemming. Het Westerse standpunt werd uiteen gezet door de Amerikaanse gedelegeerde, Nahtaniël McKitterick die verklaarde dat nationalistisch China volkomen terecht vertegenwoordigd in de W.H.O. „Een absolute meerderheid in de laatste Alge- Vergadering van de VN heeft be slist, dat het bewind van Tsjang Kai-Sjek China zou vertegenwoordigen in de Vol kerenorganisatie. In dit soort politieke aangelegenheden dienen wij niet de au toriteit van de Algemene Vergadering in te tasten", aldus McKitterick. Professor Aujaleu, die directeur-ge neraal is van de Franse dienst voor volksgezondheid, drong echter aan op de vervanging van nationalistisch China door een communistisch-Chinese afvaardiging in de Wereldgezondheids organisatie. De Franse stap wordt in Washington beschouwd als een propaganda-gebaar, bedoeld om de Franse belangen bij de politiek met Peking te helpen. TAE zo eervolle toekenning van de D pj-ijs voor de kritiek aan onze gewaardeerde medewerker C. Rijns dorp verheugt ons bijzonder. Onze lezers kennen de beer Rijns dorp. Zij mogen sinds jaar en dag meeprofiteren van zijn beoordelende werkzaamneid. Wij verhelen niet, dat zijn bijdragen aan onze krant be horen tot het belangrijkste en tevens moeilijkste wat een krant te bieden heeit. Maar vertrouwder handen dan de zijne kan men zich nauwelijks denken- Literatuurbeoordeling in een dagblad Detekent ue lezer leren lezen, hem leren te onaerscneiuen, ertoe wezen lijk 0 ij aragen dat het lezen wordt tot een actieve uezigneid- Dat is altijd noaig, maar het is zeker nodig ten overstaan van zoveel dat van de persen komt en waaruit bepaalde mensenbeeiuen ons tegemoet treden: Er is een tijd geweest waarin chris telijk Nederland in de benadering van de cultuur ivat achterop was ge raakt. Andere problemen vroegen om behandeling. Daar was het onderwijs, daar was de sociale strijd, daar was de politieke emancipatie. Of het lou ter verlies was moet worden betwij feld. Maar ook aan de cultuur kwam een beoordeling vanuit de christe lijke geloofskijk toe. Hoe zulk een beoordeling kan ge schieden de heer Rijnsdorp is daarvan tot een wel zeer overtuigend voorbeeld geworden. Onze lezers kunnen het weten. En onder de critici geeft hij stem aan een geluid dat verdient te worden gehoord en dat naar ook uit deze eervolle prijs blijkt de erkenning is gaan krijgen die het verdient. Bij de vele gelukwensen voegen wij volgaarne de onze; wij hopen in onze kolommen nog veel bijdragen van onze medewerker te mogen lezen- "TVE Duitse bondskanselier, verge- zeld van zijn minister van bui tenlandse zaken, is het Nederlandse volk een welkome gast geweest- De heer Erhard, voor ons allen een vertrouwenwekkende figuur, lijkt de aangewezene ter bevordering van de goede betrekkingen tussen onze beide landen. Waarom te ontkennen, dat er in de gezindheid thans nog een zekere stroefheid bestaat?. Zeker, in bepaal de opzichten. Op het gebied van handel en economie met name, is een samenwerking gegroeid als nimmer te voren. Maar er zijn niettemin ge voelens van reserve gebleven. Dit komt stellig hierdoor, dat ons volk het conflict waarin het werd betrokken, de belediging die het werd aangedaan, zo bij uitstek ernstig heeft genomen. Het was door het Duitse gedrag onthutst, teleurgesteld en verbijsterd. En zoiets raakt men niet kwijt van vandaag op morgen. Men sen als Erhard maken dan een nieuw begin mogelijk. De bondskanselier is gekomen als een padvinder voor het nieuwe Europa- Hij maakt verkenningstochten om uit de eerste hand de gevoelens, zoals deze met betrekking tot het nieuwe Europa leven, te peilen. Onze indruk is, dat ook in dit opzicht zijn komst naar ons land mttig is geweest. Maar waardevol was zij stellig niet minder in dat andere opzicht, dat wij hierboven met een enkel woord heb ben willen aanduiden. Wilde zwijnen in centrum van Hengelo In het doorgaans rond het midder nachtelijk uur zeer stille centrum van Hengelo (O) zagen twee mannen gister nacht plotseling twee wilde zwijnen. In het centrum van een 65.000 inwoners tellende stad als Hengelo met een overi gens vrij bosrijke omgeving, toch een ongewoon verschijnsel. een verdween in de tuin van een is-katholieke kerk. de ander spurtte dooi een zijstraat terug naar de hoofd weg. Een kwartier later hoorde een be- oonster van de Oldenzaalsestraat vreemde geluiden in haar tuin. Ze schoof de gordijnen open en stond oog in oog met een wild zwijn. Ze wilde eerst de politie bellen, maar bedacht zich, omdat een wild dier in de binnen stad toch tot de onmogelijkheden zou ruoeten behoren. Ze vroeg een buurman een onderzoek in te stellen. Deze bleef ook achter de ruiten maar zag dat men werkelijk met een wild zwijn te doen had, en waarschuwde de politie. Na een wilde achtervolging door poli tiemannen en burgers kon een jager het dier een half uur later met een welgemikt schot neerleggen. De vraag is nu: waar bleef de twee de bezoeker? F\E FRANSE regering heeft haar steun toegezegd aan een plan voor een nieuwe verkeersweg door Parijs, die automobilisten in staat zal stellen verkeersopstoppingen te vermijden en de Franse hoofdstad in dertien minuten door te rijden. De nieuwe weg zou langs de rechteroever van de Seine komen te lopen en onder de kruispunten bij drieëntwintig bruggen door duiken. Een gioot gedeelte van de weg zal de bestaande wegen door het hart van <5e stad volgen, maar hij zal onder de brede Place de la Concorde en andere voor het verkeer beruchte punten worden doorgeleid. Enkele gedeelten zullen worden aangelegd langs wat nu nog een kade met kinderhoofdjes is, een geliefde ver blijfplaats voor hengelaars, wandelaars en „clochards".

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1