Nieuwe Leidse Courant Meerderheid voor AOW tot sociaal verhoging minimum r S.E.R.-advies gisteren vastgesteld Geen der drie standpunten verwierf grote aanhang Geen optreden tegen hoge grond- en bouwprijzen S.E.R. voelt zich door minister gepasseerd Sociaal comité akkoord met plan-Mansholt Kinderbencle opgerold In (lichte mist op Noordzee Twee schepen vergaan - opvarenden gered Johnson wordt Commentaar Vijftigduizend ton uit de aardappelmarkt nemen Ilandelsraad van Cuba wil asiel streng bewaakt Psychopaat in arm beschoten Teken van verzoening t. MEMEfi Hoofdredacteur: Dr. E. WEMEK CHRtSTElIJK-NATtOWAffl. DAGBIAD Sleenstraat 37 '-s. Postbus 76 Telefoon 31441 ■wjn Hert in tegHempoef Zaterdag 29 februari 1964, 44sle jaargang Kouder Bewolkt met plaatselijk mist en ook wat regen. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen oost en noord. Kou- N._ Zie verder pagina 9 3,34, p.kw 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Tegen de hoge grond- en bouwprij zen zal niet via de westelijke prijsbe- heersing worden opgetreden. De ont duiking zal namelijk moeilijk te con- trolere nzijn. De minister van volks- I huisvesting en bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers verwacht even wel op langere termijn een gunstige invloed van vraag- en aanbodverhou- |ding. In een vraaggesprek gisteravond voor de KRO wees de bewindsman in dit verband op de bouw van de wo ningen van 14.000, die naar hem zijn genoemd. Voor deze huizen zijn dit jaar al 400 rijksgoedkeuringen verleend, 700 aanvra gen zijn in behandeling en 400 in voor- bereidig. De bedoeling is voorrang te verlenen aan de bouw van woningen voor een toekomstige eige woning en voor ver huur tegen een aanvaardbare prijs. Wat de hoge prijzen betreft zei de mi nister nog, dat de gemeenten kunnen optreden op grond van de woonruimte- wet. Particulieren kunnen door hun vraag te bundelen tegendruk uitoefenen op de prijzen. Binnenkort is de rijksgoedkeuring te verwachten voor de bouw van een be langrijk aantal woningen in de vrije sec van het contingent 1964. De heer A. van der Paauw, directeur van de KLM-Nederland, zal 31 december gijn taak neerleggen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Per t Jan. 1965 is als zijn opvolger benoemd de heer J. F. van Oldenborgh, thans on derdirecteur der vennootschap. leden wilden o.m. het tijdstip van ir ring laten afhangen van de economische mogelijkheden. Deze groep bepleit voorts o.m. de invoering van een premiereduc tie-systeem voor de lagere inkomens, waarvoor een overheidsbijdrage van f 100 a f 150 miljoen zou kunnen beschikbaar worden gesteld. (Van onze sociaal-economische redactie) De sociaal-economische raad heeft gisteren na een debat, dat ruim zes uren in beslag nam, hetadvies aan de regering over de verhoging van de AOW- en AWW-uitkeringen tot een sociaal minimum vastgesteld geheel overeenkomstig het ontwerpadvies, waaraan wij in onze bladen van woens dag reeds uitvoerig aandacht hebben geschonken. Dit betekent, dat de re gering drie standpunten zullen worden voorgelegd. Twee er van, die zich beide uitspraken vóór verhoging van de ouderdoms- en weduwenuitke- ringen tot een sociaal minimum, verwierven tezamen 23 stemmen, terwijl zich 15 SER-leden tégen de verhoging uitspraken. De grootste voorstanders van de struc turele aanpassing der A.O.W.- en A.W.W. uitkeringen waren, zoals gemeld de vertegenwoordigers der werknemers, wier standpunt werd gedeeld door één der Kroonleden van de S.E.R. Volgens hun zienswijze, die in totaal 15 stemmen verwierf, moeten deze uitkeringen per 1 januari 1965 worden opgetrokken tot f3.250 voor een echtpaar en f 2.275 (70 procent daarvan) voor alleenstaanden, Dr de berekening van welke bedragen uitgegaan van de situatie in medio 13. Dit betekent, dat deze minirr uitkering in 1965 nog aanmerkelijk hoger zouden komen te liggen, aangezien de vakbeweging in haar standpunt nadruk kelijk verklaard heeft dat de hoogte der bedragen gebonden moet zijn aan de loonindex. Voor dit jaar zou het bedrag van f 3.250 volgens een bereke ning der werknemersvertegenwoordigers neerkomen op ongeveer f 3.650 De hoogte der uitkering op 1 januari'"l965 op dit moment uiteraard nog niet precies vast te stellen. Uit de schatkist Voorts wensen de werknemers, zoals gemeld, 2 procent van de extra premie- iran 3.85 procent die het gevolg van deze verhoging zou zijn ten laste te brengen van de rijksmiddelen, bij voor keur door de premiebetalingen krach- Geen advieswijziging Prijzenwet De Sociaal-economische raad is van oordeel, dat de minister van economi sche zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, bij zijn prijzenbeleid de raad passeert. In zijn gisteren (ach!er gesloten deu ren) gehouden vergadering werd be sloten de minister een brief te zen den, waarin de S.E.R. daarover zijn ernstige teleurstelling uitspreekt. De S.Eit. verklaart in deze brief het te betreuren, dat de minister „verzuimd" heeft het advies van de raad te vragen het ontwerp van wet tot wijziging de prijzenwet. Naar de mening van de S.E.R. was met dit wetsontwerp dui delijk een voorgenomen belangrijke maatregel op economisoh gebied als be doeld In artikel 41 van de Wet op de Bedrijfsorganisatie aan de orde, waar. voor een adviesaanvrage bij de raad is voorgeschreven. De S.E.R. zegt in de brief voorts zich te kunnen voorstellen, dat naar het oor van de minister in dit geval hel belang een zodanige spoed bij het tot stand brengen van de gewenste rege ling vorderde dat voor het uitbrengen :en advies door de raad geen gele genheid meer was. In dit geval zou de raad het echter juister hebben geacht dat aan de wijziging van de prijzenwet een tijdelijk karakter zou zijn gegeven, waar door de gelegenheid zou zijn ontstaan over een eventueel gewenste blij vende integratie van de regeling in het prijsbeheersingsbestel het advies van de S.E.R. te vragen. Prinses Margaretha (29) van Zweden met haar verloofde, de niet-adellijke Engelsman Jvlin Ambler (40) uit Londen. tens de Algemene Kinderbijslagwet naar de schatkist over te hevelen, waardoor in het bedrijfsleven ongeveer 2 procent vrijkomt. Tijdens het gisteren in de S.E.R. gevoerde debat bleken vooral het CNV en het NKV hieraan grote waarde te hechten. Ook wensten de voorstan ders van dit standpunt de maximum grens voor het premieplichtig inkomen, die op 1 april a.s zal worden opgetrok ken tot 9.800 tot f 10.900. per 1 januari 1965 te verhogen tot f 12.000 om zo doende de premielast nog iets te ver lichten. Premiereductie Eveneens voor verhoging van de A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen bleek een groep van zes Kroonleden (onder leiding van prof. dr. H. W. J. Bosman) en twee werkgevers (de vertegenwoor digers der christelijke en neutrale land- bouwcentrales) te zijn doch deze S.E.R.- Met een grote meerderheid van stem men is het economisch en sociaal comité van de Europese gemeenschappen ak koord gegaan met het plan-Mansholt, dat beoogt de graanprijzen gelijk te maken Het comité telt 101 leden, vertegenwoor digers van producenten, consumenten, werkgevers en werknemers, en het heeft een adviserende functie. Het comité legde vooral de nadruk op de noodzaak van een zo snel mogelijke vaststelling van het gemeenschappelijke prijspeil voor graan. Een basis-richtprijs van 425 DM per ton voor tarwe betekent een eerste toenadering die aan de prak tijk kan worden getoetst. Tegenstemmers waren de vertegenwoordigers van d( landbouw in West-Duitsland. Italië er Luxemburg. De Duitse sprekers eisten dat de ver 'eningsbetalingen, die in het plan- Mansholt op 560 miljoen DM worden ge- steld, worden verhoogd tot 1,5 miljard DM. In de komende week gaan de ministers in landbouw van deze landen der Euro pese Economische Gemeenschap in Brus sel verder met hun besprekingen ovei het plan-Mansholt. Nieuwe bevelhebber VS-strijdkrachten in Stille Oceaan Het Witte Huis heeft gisteren aange kondigd dat admiraal Ulysse G. Sharp benoemd is tot bevelhebber van de Ame rikaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan ter vervanging van admiraal Harry D. Feit. Admiraal Feit gaat per 1 juli van dit Jaar met pensioen. Hij is sinds 31 juli 1958 bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan (Cincpa). Admiraal Sharp is nu bevelhebber van de Amerikaanse vloot in dat gebied, dat zich uitstrekt van de westkust van de Verenigde Staten tot aan de Indische Oceaan en de Noord- en Zuidpool. De „Cincpac" omvat ongeveer 100.000 militairen van land-, lucht- en zeemacht De voornaamste afdelingen van „Cinc- Pac" zijn de eerste cavalerie- en de ze vende infanterie-divisie van het achtste Amerikaanse leger in Korea, de ??-ste divisie op Hawaii, de eerste en zevende Amerikaanse vloot, de derde divisie ma riniers in Okinawa, het eerste lucht machteskader van mariniers in Japan en bet vijfde en het dertiende luchtleger in oostelijke Stille Oceaan. Overbodig en onmogelijk Het standpunt van het merendeel der werkgevers ten slotte, dat gesteund werd door enkele Kroonleden. o.w. de presi dent-directeur der Nederlandse Bank. dr. M W. Holtrop, en dat in totaal 16 stemmen verwierf, wijst verhoging van de A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen volle dig af als „overbodig" en ..economisch praktisch onmogelijk". In een na afloop van de S.E.R.-verga- dering gehouden persconferentie deelde prof. Bosman, die voorzitter was van d< commissie, die het advies heeft voor bereid, mee. dat de minister van social* zaken dr. G. M. J. Veldkamp, voorne mens was het debat bij te wonen, doch daarvan ten slotte toch heeft moeten afzien. De minister heef zich wel laten vertegenwoordigen. Zes jongens, in leeftijd variërend vr acht tot dertien jaar. en een meisje van acht jaar hebben volgens de politie sinds 18 januari in Oss diverse inbraken ge pleegd. Bij haar onderzoek heeft de re cherche van de Osser gemeentepolitie vier personen aangehouden, die van heling worden, verdacht. Dit zijn me- w A. van de H.-S., 44 jaar, moeder twee van de kinderen, de fabrieks arbeider P. van de L„ 47 jaar, vader van een der kinderen, de los-werkman M. van de L.. 17 jaar en de scholier Th. T 14 jaar, die allen gestolen goederen in hun bezit hadden. Engeland handhaaft contingentering boterinvoer Groot-Britannië zal de beheersing van de boterinvoer door middel van contin genten gedurende nog twaalf maanden handhaven, zo heeft de staatssecretaris van handel in het Lagerhuis medege deeld. In het nieuwe contingentenjaar. dat loop van 1 april 1964 tot en met 31 maart 1965, zullen basiscontingenten van tezamen 420.000 ton worden toegewezen vergeleken met 410.000 ton dit jaar. De contingenten van de afzonderlijke landen zullen naar verhouding worden vergroot voor het komende jaar. Op een van de laatste ski tochtjes in haar vakantie viel de Koningin. Prinses Irene en een ski-instructeur hielpen haar weer op de been. Don Carlos (links) keek toe. WAND A AG begint weer de jaarlijk- se boekenweek. Zij bedoelt aan het boek een centrale plaats te geven in onze belangstelling. Zij be oogt het lezen van het boek te sti muleren. Is dat nodig? Reeds is gebleken dat de middelen tot het overbrengen van gedachten en gevoelens zich niet door elkaar laten verdringen. De krant niet door de radio en de radio niet door de televisie. Ook niet het weekblad door de krant en het boek niet door deze beide eh niet ook door alle andere- Er verschijnt heel veel op de boe kenmarkt en daarin kan al een aan wijzing liggen, dat er ook veel wordt gelezen. Nee, stimulering heeft ook het boek nauwelijks nodig. En toch is het nuttig dat de boekenweek ge houden wordt. Juist omdat ze nog eens nadrukkelijk de aandacht wil bepalen bij het verschijnsel dat boek heet. Niet in de laatste plaats omdat er veel gelezen wordt, blijft er ruimte voor de vraag of men nog de tijd neemt om bewust te lezen. Verstaat ge ook wat ge leest? werd eens aan iemand gevraagd. Men zou ook de vraag kunnen stellen: verstaat ge ook dat ge leest? Lezen is nog altijd leren lezen, zoals zien is leren zien en luisteren leren luisteren. Bij dit alles kan de krant behulpzaam zijn, en zij is het ook. Schrijven is mededelen. Schrijven betekent een boodschap- De schrij ver heeft, zo is zijn gevoelen, ons iets te zeggen. Als het goed is, laat hij aan zijn schrijven de overweging voorafgaan of hij werkelijk iets te zeggen heeft. En ons lezen van het geen hij schrijft, zal steeds meer een vragen moeten zijn of dat ook werke lijk zo is. Schrijven is een actieve bezigheid. Lezen eigenlijk niet minder. Een boe kenweek is meer dan alleen een boekenweek- Het is een week van schrijvers en van lezers. En deze laatsten zijn wij allen. Het verschijn sel boek is zo belangrijk, dat het ver dient dat wij allen kritische dus onderscheidende lezers zijn. Vijf schepen voor Terschelling in aanvaring Niet minder dan vijf schepen zijn gisteren op de Noordzee bij Terschel ling in de dichte mist in aanvaring gekomen. Twee schepen zijn gezon ken: de Spaanse coas'er „Siërra Um- bria" en het Zwitserse vrachtechip Carona. Alle opvarenden konden den gered. Hef ongeluk begon niet een varing tussen de 686 brt metende Sierra Ur.ibria van de Maritima del Norte S.A. in Bilbao en het Zweedse schip Tauri (2334 brt) van Rederi a/b Iris uit S'ockholm. De twee schepen raakten elkaar ter hoogte van de Ter- schellingerbank. Het Spaanse schip begon meteen te zinken. De bemanning van zeventien koppen kon door de Zweed aan boord worden genomen. Contact verloren Vervolens kwam de Carona, die 2351 brt meet en eigendom is van de Swise Verzoek aan Produktschap: £JET LANDBOUWSCHAP heeft het produktschap voor aardannelen verzocht vijftigduizend ton aardappe len nit de markt te nemen en de over nameprijs vast te stellen op tien cent per kilo. D;( heeft de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, ir. C. S. Knottnerus uit Steen bergen, gisteren in Den Haag meege deeld op een persconferentie van de drie centrale landbouworganisaties, die werden gegeven na afloop van een gevoerde aardappelactie. De heer Knottnerus verte'de dat dit kwantum nog voor uitbreidi-g vat baar is. Zoals bekend hadden de orga nisaties reeds eerder verklaard hei u!' de markt nemen van 25 000 ton aard- iprtelen -egen acht cent oei- kilo nie' voldoende te vinden. Overigens ligt de irijs van tien cent nog ongeveer twep ■■•enl beneden de kostprijs van de boe>- Een verdere verhoging van de oriis is °chter moeilijk omdat men dan de kans )oopt dat buitenlandse aardappelen wor den geïmporteerd. De voorzitter van het K.N.L.C weet de ongunstige situatie op de aardappelmarkt in hoofdzaak aan de grote overschotten in vrijwel alle west- europese landen. Hij gaf een uitvoerige uiteenzetting over de situatie op de aard- apDelmarkt op dit moment en in het ver leden. een onderzoek van het L.E.I op 15 februari uitgevoerd bleek dat de huis wen in Amsterdam gemiddeld een kwartje voor een kilo aardappelen moes ten betalen, In Rotterdam was de prijs oer kilo gemiddeld 22 cent en in Den Haag 19 cent. Over de Oorzaak van het verschil tus- •n de prijs die de boer ontvangt en die welke de consument moet betalen had de heer Knottnerus geen duidelijk oor deel. de C.B TB.. drs. R. Zijlstra. was van oordeel dat de huidige moeilijkheden een les zijn voor de toekomst. Hij pleitte voor een samenwerking tussen boer en coöperatie, waarbij een geheel nieuw systeem van afzet en verwerking van aardappels zal moeten worden toegepast. In de morgenuren hebben aardappel telers uit het gehele land ongeveer veer tienduizend plastic zakjes met een in houd van twee en een halve kilo aard appelen gratis uitgedeeld aan de Haagse huisvrouwen. De auto's die bij deze actie werden in gezet voerden spandoeken met opschrif ten als „Wij doen het niet op z'n Frans maar op z'n Nederlands" en „het puik van Frieslands aarde, door overschot le geringe waarde". een misverstand. De boeren hadden gekondigd zich op het Plein 1813 te zul len verzamelen. Op het laatste moment ging dit niet door omdat de Haagse po litie. die voor begeleiding zorgde de ruimte hier te klein vond. inmiddels wa ren op het Plein een groot aantal men sen samengestroomd terwijl ook een ca meraman van de Belgische televisie en enkele persfotografen aanvankelijk nut teloos stonden te wachten. Later werd een extra auto naar het Plein gedirigeerd en konden cameraman en fotografen hun opnamen maken. In ongeveer twee uur waren alle zakjes „uitverkocht". Tijdens de persconferentie vertelden enkele jonge boeren van Goeree-Over- flakkee, die zitting hebben in het ac tie-comité, dat het geduld van cüe boe ren op raakt. De bedrijfsuitkomsten zijn al enkele jaren slecht en zij me nen dat hun bestaan wordt bedreigd. Veelbetekenend besloten zij hun com mentaar met de woorden „Deze actie verliep nog op z'n Nederlands Shipping Company in Bazel twee imijl noordoostelijk van Terschelling in aan varing met het Liberiaanse vrachtschip Evagelistria (7.231 brt) van de Indepen dent Steamschip Company of Morovia. Enkele ogenblikken later voer het Duit se vrachtschip Byblos (3.241 brt) van de Atlas evante Linie in Bremen op de Evagelistria. De Carona begon te zin ken. Maar de Lieberiaan en de Duitser verloren elk contact met het schip, dat in de golven verdween. Het gelukte de 34 opvarenden van de Carona, onder wie twee vrouwen, met de sloepen het sohip te verlaten. Zij roeiden naar het lichtschip Terschelling, dat hen aan boord nam. De kustwacht van Terschelling zond de reddingboot Carlot, die de 34 schipbreu kelingen van het lichtschip overnam. Het wrak van de Carona ligt een halve mijl ten oosten van een waarschuwings- boei. De Evagelistria de Byblos en de Tauri liepen zware sohade op. Don Carlos naar Parijs vertrokken In Lech is gisteravond een met toortsen verlichte ski-demonstratie ge houden. Het evenement was georga niseerd ter ere van koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Irene, die vandaag weer naar Nederland zouden terugkeren. De verloofde van prinses Irene. Don Carlos, was niet aanwezig. Hij vertrok gisteren in zijn huurauto uit Lech naar Langen, waar hy de trein naar Parys ;n. Voor het front van een groot aantal journalisten en toeristen had hy afscheid genomen van prinses Irene. Aanvankelijk was het de bedoeling, dal don Carlos ook lot vandaag in Lech zou biyven. Maar dit plan was plotseling eer van de baan. Gistermorgen heeft de koninkiyke fa milie een ski-tocht gemaakt op de hel lingen van het Arberggebergte. De handelsraad bij de Cubaanse am bassade in Den Haag, de heer J. R. Hernandez Paseiro, heeft de Neder landse regering verzocht hem politiek asiel te verlenen. Tot vanmorgen was er nog geen beslissing genomen over de aanvraag. De heer Paseiro verblijft op het ogenblik nog in de residentie. Toen president Johnson donderdag een reisje van een dag naar Florida maakte, had men speciale maatregelen voor zijn veiligheid getroffen, zo heeft de woordvoerder van het Witte Huis. Pierre Salinger, in Washington mee gedeeld. Salinger wilde niet zeggen waarom er extra maatregelen waren genomen en waaruit deze hadden be staan- President Johnson is naar Miami Beach geweest om daar een politieke rede te houden op een diner, gegeven door de democratische partij. Op de vraag van journalisten, waarom men hen onkundig had gelaten van het tydstip en de plaats het vertrek van de president naar Washington, antwoordde Salinger dat dit was gebeurd om veiligheidsredenen. „Wellicht kunnen wij over een jaar of vijf hier iets meer over vertellen," zo zei hij. Zoals bekend werd de bewaking van Johnson verscherpt na de moord op Kennedy op 22 november. Salinger maakte duidelyk, dat de maatregelen die donderdag in Florida waren getroffen, nog verder gingen. Van welingelichte zyde werd ontkend, dat de geheime dienst was gealarmeerd door de aanwezigheid van gewapende Cubanen op het diner in Miami Beach. Wel was ex-president Carlos Prio van Cuba op het diner verschenen, omringd door een lijfwacht. De leden van deze lywachl mogen een revolver dragen. Ztj gaven deze echter af, toen zy de zaal, waar het diner werd gegeven, binnen kwamen. o Een verpleegde van het ..Rijksasiel 'oor psychopaten Dr. S van Mesdag" te Groningen, de 28-jarigé N. L. uit Den Haag, heeft gisteren aan de Ubbo Em- miussingel te Groningen een poging ge daan om te ontvluchten. Hij werd na sommatie door een van zyn transport leiders in de bovenarm geschoten en daarna meteen voor behandeling over gebracht naar het academisch zieken- Zijn toestand wordt niet ernstig ge noemd. De verpleegde was met het poli- tiebusje door twee transportgeleiders de rijkspolitie naar de internist G. Lenstra aan de Ubbo Emmiussingel gebracht voor onderzoek. Toen hij na afloop naar het politiebusje werd ge bracht. nam hy de benen in de richting van het Hereplein. Hij gaf geen gehoor de sommatie stil te blyven staan. HET BEZOEK VAN ERHARD la'n dal Bondskanselier Erhard verzoening tussen de twee lan- Nederland zal brengen als een teken mee zal instemmen binnenkort i vangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1