'nieuwe JLeicise iiraraiit Kunstmatig televisie-eiland wordt Nederlands gebied nofj niet vrij Nieuwe kabel voor de Grevelingen John Glenn gleed uit in badkamer Wetsontwerp tegen de REM op komst Fiat op bouw-c.a.o. een week uitgesteld Prijsstop autoreparaties, rijlessen en doodkisten Beroep van Makarios op Franse president CALEX Commentaar Wwrtim MEM£« Hoofdredacteur: Dr. E. WEMEK CTlRISTRTJK-NATtONAAl DAGBlAt) „AteiUvatfigh 'm gheblevaa m!Jo hert m tegfienipoef" Vrij zacht De Bilt verwacht tot vrijdagavond. N« en dan bewolkt met tijdeiyk wat regen. Zwakke tot matige wind tussen auidweat en zuidoost. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zie verder pagina 9 3,35, p.kw. 10,05 bezorging 18.00—19.00 Minister Scho/ten kondigt maatregelen aan (Van onze parlementsredactie) Bij de ministerraad ligt een wetsontwerp om kunstmatige installaties op het continentaal plateau buiten de territorale wateren, waarover Ne derland de soevereiniteit uitoefent, tot Nederlands grondgebied te ver klaren. Bij algemene maatregel van bestuur kunnen de Nederlandse wet ten dan ook daar van toepassing worden verklaard. Dit is gistermiddag in de Eerste Kamer meegedeeld door minister Scholten, die de hoop uit sprak het wetsontwerp op korte termijn bij de staten-generaal te kunnen indienen. Het wetsontwerp is in de eerste plaats, maar niet uitsluitend, gericht tegen de plannen van de REM. gen voor hem een aanleiding te meer is om zich met het stakingsrecht be zig te houden. Binnenkort zal hij hier over met de Stichting van de Arbeid een bespreking voeren. Nadat over de ze materie een advies is uitgebracht, zal de regering dan uiteindelijk haar standpunt bepalen. Mr. Scholten noem de het gebeurde in Scheveningen ern stig, omdat het gezag van het recht en de positie van de vakbeweging, men kan ook zeggen van het gehele maat schappelijk bestel, hier in het geding Gev ansjemswezen Zij die dachten dat de règering de REM haar gang zou laten gaan, omdat zij ook radio-Veronica niets in de weg heeft gelegd, hebben zich dus vergist. Uit de mededeling van de minister is zelfs gebleken, dat de regering voor een vrij radicaal optreden niet terug schrikt. Volgens prof. mr. J. M. van Bemmelen, zou zij er ook mee kunnen volstaan de Nederlandse strafwet op eilanden in de Over de C.A.O. voor het bouw bedrijf zal het bestuur van de Stich ting van de Arbeid eerst volgende week vrijdag een beslissing nemen. Gisteren heeft de loonoommissie van de stichting zich beraden over de voorgestelde loonsveithogiing in de bouw die gaat variëren van 16 .tot 21 procent, al hebben de aan nemersorganisaties hierbij duide lijk gesteld dat een groot deel deze loonsverhoging met name in het westen van het land, zal moetan worden aangewend tot het witten van de bestaande zwarte lonen. De vertegenwoordigers van werkge vers- en werknemersorganisaties kregen gisteren in de vergadering van de loonoommissie van de Stich ting van de Arbeid gelegenheid toe lichting te geven op de voorgestelde nieuwe C.A.O. De vastgestelde goedkeuringsprocedure betekent dat de nieuwe c..a.o. voor het bouwbedrijf niet voor het eind van de eerste looraweek in maart rechtskracht zal kunnen krijgen. Ook al zou het stich tingsbestuur volgende week vrijdag een gunstige beslissing nemen, dan komt deze nog te laat voor de uitbetaling van de hogere lonen over de eerste week. Het nieuwe contract moest namelijk per 1 maart ingaan. De werkgeversorgani saties hebben eergisteren in ledenverga deringen unaniem geweigerd aan de cs.o. terugwerkende kracht toe te ken nen. Het lijkt nu niet uitgesloten dat vol gende week vrijdag op vele bouwbedrij ven toch reeds de hogere lonen zullen worden betaald, daarbij vooruitlopend op de beslissing van het bestuur van de Stichting van de Arbeid. Dat niet de looncommissie maar het Stichtingsbestuur zelf zal beslissen over de goedkeuring van de c.a.o. wijst erop dat de standpunten binnen de looncom missie niet eensluidend zijn. In beginsel is het zo dat, wanneer de meningen bin nen de looncommissie verdeeld zijn, de uiteindelijke goedkeuring of afkeuring In één oogopslag weg Schoenmakers van hun leest Apartheidswet „rukt ziel van gemeente uiteen" pag 2 Wereldraad en de een heid pag. 2 Wonderlijke verkiezingen in Nieuw-Guinea pag. 5 Wanorde op landbouw markt pag. 5 Israël wil samenwerken met E.E.Gpag. 5 Canada's hartewens: „expo" in 1967 pag. 9 Caltex boorde pekel pag. 9 Juristen over TV-eiland pag. 9 Wereld op twee wielen: R-A.Ipag. 15 Aardappelen gratis in Den Haag -pag. 17 wordt overgelaten aan het voltallig be stuur van de stichting. Hoogstwaarschijn lijk zijn van de zijde van de liberale werkgevers bezwaren geuit tegen de prioriteit in de lonen voor het bouwbe drijf, waardoor de verhoudingen in het bedrijfsleven naar de mening van deze werkgevers scheef getrokken zouden worden. Naar verluidt hebben de drie werknemersvakcentrales ingestemd met de nieuwe c.a.o. voor de bouw. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst, thans ambassadeur in Zuidslavië, tot ambassadeur in Luxem burg. Nederlandse Noordzee toepasselijk te verklaren. Dan zou het duidelijk zyn, dat het er de Nederlandse wetgeving niet speciaal om is te doen. de zendin- richting te treffen, maar om te voorko men. dat er op de eilanden straffeloos misdrijven en overtredingen worden ge pleegd. Automatisch zou dan ook art. 19 van de Nederlandse telegraaf- en telefoonwet, dat een verbod van niet-geautoriseerde zend inrichtingen inhoudt, van kracht zijn. Ook zou men medewerking aan activi teiten op een kunstmatig eiland kunnen verbieden. We menen echter te w dat de ministers Scholten en Bot deze oplossing hebben verworpen, omdat zo weinig fraai is. Men zou de toeleve ringsbedrijven direct treffen en het be drijf waarom het gaat, slechts indirect. Of men nu voor of tegen commerciële televisie is, men is het er in rechtsge leerde kring wel over eens, dat er -iets moet worden gedaan. Wanneer geen en kele wettelijke maatregel wordt getrof fen, ontstaan met de bouw van kunst matige eilanden onaanvaardbare reehts- vacua. Zij zouden, zo schreef prof dr. J. B. A. Francois in de Internationale Spectator, broedplaatsen kunnen worden voor wandaden en een asiel voor inter nationaal gespuis. Sprekende over radio-Veronica ze; de minister bij de behandeling van dt Justitie-begroting, dat er geen aanlei ding bestaat voor een proefproces, om- „er niets te beproeven valt". De wettelijke voorschriften met betrekking tot het velenen van een zendmachtiging zijn niet van toepassing op schepen buiten de Nederlandse territoriale wa teren, ongeacht de vlag, waaronder zij Bij de beantwoording van de vra- ïn en opmerkingen zei de bewindsman voorts, dat de staking te Schevenin- De minister van economische zaken heeft vandaag prijsmaatregelen afge kondigd met betrekking fot de prij zen van onderhoud en reparatie van auto's en andere motorvoertuigen, de tarieven van autorijscholen en de prij zen van in Nederland vervaardigde doodkisten. Deze maatregelen moesten worden genomen omdat in een groot aantal gevallen in de betrokken sectoren prijsverhogingen zijn doorgevoerd die niet in overeenstemming zijn met de spelregels van het prijsbeleid. Over leg met de desbetreffende organisaties heeft er niet toe kunnen leiden dat de prijsverhogingen op korte termijn tot een aanvaardbaar niveau zullen wor den teruggebracht, zo vernemen wij van het ministerie van economische zaken. De prijsmaatregelen zijn afgekon digd in de Staatscourant van vandaag. Volgens de thans afgekondigde prij- zenbeschikking onderhoud en reparatie van motorvoertuigen, mogen voor onder houd en reparaties van auto's en andere motorvoertuigen de prijzen niet meer dan drie procent boven het niveau van 1 oktober liggen. De prijzenbeschikking autorijscholen schrijft voor dat de tarieven nie tmeer dan tweeëneenhalf procent boven het iu van 1 Oktober mogen liggen. Auto stort in tien m diepe bouwput De 45-jarige chauffeur J. F. Brand uit Schiedam kreeg gisteren de schrik van zijn leven toen hij met zijn auto een bestelwagen vol bloemen en planten op de tramrails van de Lage Erfbrug in Rotterdam slipte, door een hek schoof en in de tien meter diepe bouwput van de keersluis aan de Havenstraat stortte. De auto sloeg in de diepte met de motor tegen de stalen damwand, maakte enkele salto's, maar kwam toch weer op de vier wielen terecht De chauffeur hield van het avontuur, behalve de schrik, slechts een microscopisch klein schram metje aan het voorhoofd over. De auto moest later, totaal vernield, uit de put worden getakeld. De bloemen en planten werden onverkoopbaar. slechts mogen verkopen tegen de prys die hieryoor op 1 oktober gold, vermeer derd met een toeslag van respectievelijk ten hoogste negen procent voor massief eikenhouten kisten en zes procent voor andere kisten. Dit percentage is vastge steld mede op grond van de verhoogde houtprijzen. De geldmarge van hande laren in doodkisten mag ten hoogste vfjf procent meer bedragen dan die op 1 oktober werd toegepast. Een Japans vliegtuig met 36 passagiers in boord is neergestort in de rivier de Oita op het eiland Kjoesjoe in het ui terste zuiden van Japan. Het hoofdbureau politie te Oita heeft bekendgemaakt, dat 19 personen bij het ongeval zijn om gekomen. terwijl sommigen in het zie kenhuis zijn opgenomen. Volgens het hoofdkantoor van de luchtvaartmaat schappij zaten 36 passagiers en een be manning van vijf koppen in het vliegtuig. Onder hen bevonden zich geen buiten landers. Het plan voor de bouw van een cen trale gevangenis voor vrouwen te Arn hem zal de minister aan een nadere beschouwing onderwerpen, waarbij hij de Centrale raad van advies voor het gevangeniswezen een nader advies zal vragen. In antwoord op opmerkingen van de heren Diepenhorst (a.r.) en Brongersma (soc.t antwoordde hij, dat de gevangenis tevens is gedacht als huis van bewaring voor drie arrondis sementen. Enige extra-capaciteit achtte hij onontbeerlijk. Het alternatief, dat door de heer Brongersma was gesteld vier bf vijf kleine, gespreide inrich tingen noemde hij weinig gelukkig. Tot de heer Diepenhorst, die het gevan geniswezen eenstiefkind van de staat had genoemd, zei hij. dat sedert de oorlog voor vele miljoenen in de straf- gestichten is verbouwd. Minister Scholten deelde mee. dat hij onlangs heeft besloten een commissie in het leven te roepen, die enige ac tuele desiderata ten aanzien van het strafprocesrecht moet bestuderen. Hij denkt hierbij aan de preventieve hech tenis, de positie van de gelaedeerde in het strafgeding en de nietigheid in het strafgeding. Een veelzeggend bord op de Keukenhof, die over enkele weken weer open gaat: alstublieft geen draagbare radio's. Een bord dat ook op het zomerse strand niet overbodig zou zijn „VOOR HETER VUREN GESTAAN" Makarios, de Cyprische president, heeft verklaard „zeer ingenomen" t zullen zijn. als president De Gaulle ii de crisis om Cyprus zou willen bemid delen. Hij meent, dat de Franse presi- Gondeliers spoedig aan het werk Alles en iedereen op de Grevelin- gendara bij Bruinisse wacht op het moment dat de nieuwe kabel over de drie torens van de motorgondelbaan zal worden gespannen. Dit „grote ogenblik," dat een einde zal maken aan de stilte die bijna een jaar lang op het Deltawerk heeft geheerst nadat de vorige kabel is gebroken nadert snel- De nieuwe, 90 ton wegen de kabel is zojuist uit Frankrijk op de Grevelingendam gearriveerd. Ver moedelijk zal in maart de 1-800 meter lange en 92 millimeter dikke draad worden gespannen. Dank zij de unieke en spectaculaire w(jze waarop het sluitgat in de Greve lingen zal worden gedicht, zal er een geheel nieuw beroep ontstaan. De 37-jarige Belg Lucien Meersman is aan gewezen als instructeur van de veertig gondeliers, die actief zullen deelnemen aan het ..dichtbombarderen" van stroomgat, dat beide einden van de dam nog scheidt. Deze toekomstige gondeliers zullen dagelijks langs de kabelbaan heen weer „varen" om uit netten, die onder de felrode gondels zijn bevestigd, dui zenden tonnen stortsteen in het v te laten plonsen. Wat de gondeliers betreft, wil Rijks waterstaat nog niet veel bekend maken. Volgens de heer Meersman zouden zich Prinses Beatrix bracht gisteren in Arnhem een bezoek aan de Kon. Ned. Heidemaatschappij. De dertienjarige Margreet Wijn bergen, dochter van een der di recteurenbood de Prinses bloe onder zijn leerlingen oud-Afrikajagers, straaljagerpiloten en ontdekkingsreizi gers bevinden, die zich allen in een nieuw avontuur willen storten. Bij het sluiten van het Grevelingengat gaat men straks als volgt te werk: iedere gondel krijgt een bemanning, bestaande uit een gondelier en zijn assistent. De gondelier staat per radio in verbinding met de centrale commandopost op de wal. Aan de gondels worden grote stalen netten bevestigd, die per stuk ruim tien ton stortsteen kunnen bevatten. Aange komen boven het water haalt de gonde lier een handel over. waardoor het net zich opent. Men verwacht dat het „bom bardement" in oktober zal beginnen. Rijkswaterstaat wenst het Grevelin- genexperimenl zo te volbrengen om in de toekomst, wanneer de grote zee dijken van het Deltaplan worden ge bouwd, een keuze te hebben uit twee methoden: die met caissons en die met een kabelbaan. dent voor een werkelijk onafhanke lijke republiek Cyprus is- De aartsbisschop verklaarde in interview met een verslaggever Le Monde, dat De Gaulle in het leden wel voor heter vuren had ge staan en dat hij toen ook in staat wa< gebleken, juiste oplossingen te be werkstelligen. Intussen heeft de vertegenwoordiger van de Turkse Cyprische gemeenschap in New York een brief aan de Veilig heidsraad gepubliceerd, waarin hij zegt dat sedert 21 december meer dan 800 Turkse Cyprioten werden gedood of ge wond. De verliezen van deze bevolkings groep aan persoonlijke bezittingen schat te hij op f 60 miljoen. Een kwart deze mensen heeft geen dak boven het hoofd en is nu zonder werk. Er zou Cyprus een illegaal leger ter sterkte tenminste 20.000 Griekse Cyprioten v den gevo-rmd, die uit het buitenland gevoerde wapens krijgen. Dit gebeurt onder het mom van een dreigende vasie van de zijde van Turkije, maar werkelijke doel zou zijn, de Turkse gemeenschap uit te roeien, zodra de Veiligheidsraad daartoe de gelegenheid geeft De Turks-Cyprische leider besluit zijn brief met het vertrouwen ui spreken, dat de Veiligheidsraad de van de Griekse Cyprioten niet zal willigen. De 77-jarige heer Th. C. Leenders uit Eist is gisteren door een verkeersonge luk om het leven gekomen. Hij stak plotseling met zijn fiets in Eist over en werd door een auto aangereden. De 28-jarige G. M. Gelderloos uit Uithoorn is gisteren om het leven ge komen, toen hij met zijn bromfiets op de provinciale weg AmsterdamEdam nabij Monmickendam, in botsing kwam een personenwagen. +5RR- urn Hl Ij Official dealer Leiden e.o. TNe Sociaal-Economische Raad komt morgen in vergadering bijeen om de laatste hand te leggen aan het advies aan de regering inzake een verhoging van de AOW- en AWW- uitkeringen tot een sociaal minimum. Zoals onze bladen gisteren uitvoerig meldden zal er geen sprake zijn van een eensluidend advies, maar zal de S.E.R. de regering drie verschillende standpunten voorleggen, met elk waarvan het kabine- bij het nemen van een beslissing dan rekening kan houden. Intussen heeft de minister van socia le zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, zich enige tijd geleden reeds laten ont vallen dat hij er naar streeft dit sociale minimum per 1 januari 1965 te realiseren, welke datum ook door de vakbeweging wordt beoogd. De hoogte van het sociale minimum zal in de boezem van he1 kabinet wel licht ook geen moeilijkheden ople veren, gezien o.m. het feit dat daar over in het ontwerp-advies van de S.E.R. geen enkel meningsverschil héstaat. Het grootste knelpunt Is zonder twij fel de wijze van financiering. Moet de extra-premielast van 3.85 procent ten volle worden gedragen door de premieplichtige inkomens of moet een deel er van uit de algemene mid delen worden gefinancierd, waardoor de last een nog wat breder draag vlak krijgt? Tegen de achtergrond van dit niet eenvoudige vraagstuk is bliikens het S.E.R.-advies een be langrijke controverse tussen werkge- versveriegenwoordieers en vakbe weging aan het licht getreden t.a.v. de huidige inkomenspositie der be jaarden. De S.EJt.-eommissie die het ontwerp-advies heeft voorbereid, heeft hierover helaas geen actueel licht (kunnen?) laten schijnen. De meest recente cijfers bleken van 1958 te zijn, toen ca 35 procent van de bejaarde echtparen en ca. 60 procent van de bejaarde alleenstaanden een inkomen genoot beneden het sociale minimum. Volgens de vakbeweging is er in die situatie sindsdien weinig ten goede veranderd, doch de werk gevers stellen daar tegenover dat de ontwikkeling der bedrijfs- en onder nemingspensioenen na de oorlog zo'n snelle vlucht heeft genomen da4- thans niet meer dan 25 procent van alle bejaarden een inkomen heneden het sociaal aanvaardbare minimum heeft, terwijl het zich zou laten aanzien dat dit percentage in de komende jaren nog aanmerkelijk zal dalen. Hier is niets minder dan de vraag in het geding of een structurele aan passing der AOW-pensioencn wel noodzakelijk is. Daar de ontwikke ling van de particuliere voorzienin gen in belangrijke mate mede be palend is voor de omvang van het bodempensioen, dat de AOW toch altijd nog behoort te zijn, lijkt het ons wel wenselijk dat meer duide lijkheid wordt gebracht in de huidi ge en te verwachten inkomenspositie der bejaarden, want aan de noodzaak van de op stapel staande maatrege len, waarvan wij primair overigens gaarne willen uitgaan, mag in brede lagen van de bevolking niet worden getwijfeld, zeker niet bij een volks verzekering. Vertegenwoordigers van de Neue Hlustrierte hebben vannacht een on derhoud geliad met een tussenpersoon van de ontvoerders van de zevenjarige Timo Rvnnelt uit Wiesbaden, die thans veertien dagen vermist wordt. Het tijdschrift heeft woensdagavond bekendgemaakt, dat Timo in dit onder houd tegen een onbekend bedrag aan losgeld overgedragen zou worden. „Maar zij hebben Timo Rinnelt niet overgedragen", zei een woordvoerder voor de Neue Illustrierte. ,.Wij hebben de man persoonlijk ontmoet'. Nadere bij zonderheden kan ik niet onthullen." Volgens de woordvoerder is een afspraak voor een nieuw onderhoud gemaakt Hij wilde niet zeggen wanneer en waar. Evenmin wilde htij zeggen waarom de kleine Timo nog niet vrijgelaten is. „Van onze contacten hebben wij gehoord, dat de jongen nog in leven is" aldus de woordvoerder van de Neue Illustrierte De politie staat hier sceptischer tegen over. „Wij vdïgen elk spoor en het pro ject van de Neue Illustrierte is ook een spoor. Niet meer", zei een rechercheur „Wij zien graag dat ze doorgaan. Ze heb ben onze steun. Wij zijn echter scep tisch gestemd". Benoemd is tot eredame in de Huis orde van Oranje jkvr. H. E. J. L van den Bosch. 1\E Amerikaanse astronaut John Glenn is gisteren in zijn badkamer uit- gegleden, waardoor hij a an hel hoofd werd gewond. Glenn, die door Zijn ruimtevlucht in de Verenigde Staten zeer populair is geworden werd. met een lichte hersenschudding in een ziekenhuis le Colombus in de staat Oh,o opgenomen De ruimtevaarder, die voor de democratische partij lid van ie Senaat Wil worden, is in a/uwcJitmi, van zijn ontslag uit de marine be&nnen <"lW'' om zi'n verkie*ingscampagne te kunnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1