EERSTE ONTDEKKING Huisvestingsproblemen Shell-„labviert gouden jubileum D Nederlandse jongeren vrijwilligers in Kameroen (3) Project zelf uit de steigers helpen Zwarte Zee bracht mr. Cap binnen Speelgoed voor „jeugd" van alle leeftijden Schelde trekt Brother George weer vlot Chefarine 4 Opvarenden Witte Zee snel en veilig thuis DINSDAG 25 FEBRUARI 1964 E NEDERLANDSE Jongeren Vrijwilligers hebben er bij hun aankomst in Kame roen echt wel even aan moeten wen- 11, dat niet alle mooie plannen ook precies zo uitkomen. Een voorbeeld van tegenvallers uit de beginperiode ligt op het terrein van de huisvesting. De jongelui zitten op elkaar gepropt in enkele huizen, waaruit kort tevoren de inlandse bewoners waren verwijderd en zij maken zich ernstig bezorgd over de vraag hoe lang zij daarin nog zullen moeten blijven. Als tijdelijk onderkomen was hun een schoolgebouw toegezegd; bij aankomst bleek het een andere bestemming te hebben gekregen. Er werd niet te hard om getreurd; men was op de hoogte van plannen voor de bouw van permanente verblijven. Men had verwacht, dat er op zeer korte termijn aan begonnen zou worden. De ongerustheid van het moment komt voort uit de vrees dat Den Haag en Douala kennelijk niet zoveel haast hebben als de jongeren zich wel hadden voorgesteld. De jongelui waren vooruitlopend op de officiële beslissing maar alvast begonnen met het grondwerk. Zij hebben op de hun aangewezen heuvel terrassen aangelegd en een tracee uitgezet voor een weg erheen. Zij hadden temeer haast omdat binnenkort de regentijd begint, waarin niet alleen het tracee gevaar loopt maar ook de aanvoer van bouwmaterialen vanaf de kust voorlopig onmogelijk wordt. De bouw kost een bedrag van zes ton, een som die niet ten laste kon komen van de acht ton die was uitgetrokken voor de uit zending van twee JVP-ploegen naar Kameroen en Brazilië. Nederland wilde het bedrag wel aan Kameroen voorschieten, wanneer de rege ring van Kameroen zich bereid verklaart het terug te betalen. Dat was aanvankelijk wel de bedoeling. Nederlandse deskundigen zullen assisteren bij de bouw. Er ligt nu in Den Haag een rapport van de bouwkundige H. M. Sesink Clee, waarin wordt geadviseerd over het bestek en de mate rialen. De heer Clee wilde bij zijn bezoek aan Kameroen de materia len maar alvast kopen, vanwege de komende regentijd. Maar zolang de kwestie van de terugbetaling niet rond is en het ziet er niet naar uit dat dat spoedig het geval zal zijn kunnen geen uitvoerings besluiten ten laste van de Nederlandse schatkist worden genomen, zo stelt men in Den Haag. Maar het spreekt wel vanzelf dat de jongelui in Kameroen die het grondwerk al voor elkaar hadden in hun buiten post door zulke overwegingen nu niet direct overtuigd zijn. Vandaar dat na het uitblijven van de Haagse autorisaties, in het hoofdkwartier van de JVP-groep Kameroen de stemming wel wat gealarmeerd is geworden nu de regens naderen waartegen het reeds verrichte grondwerk wel niet bestand zal zijn. In Neurenberg kan men het zien (Van een onzer redacteuren) HARMATAN heet de warme woestijnwind, die als ver. lengstuk van verstikkende stof stormen elke middag even uit blaast over de berghellingen in het westen van Kameroen. De eerste Nederlandse jonge ren vrijwilligersgroep te velde is er nu wel aan gewend, dat daar door alles en iedereen in dit land wordt geëtst met een roodbruin waas: „stuifmeel", dat soms he lemaal uit de Sahara komt. Zij hebben de strijd ertegen al vrij wel opgegeven. Hetgeen aan toont, dat de groep nagenoeg door de eerste aanpassingsfase heen is. Eerlijk gezegd: die 21 jongelui heb ben moeilijke weken achter de rug compleet met de teleurstellingen en te genvallers, die het natuurlijk gevolg zijn van deze allereerste en daarom ook nog duidelijk experimentele uitzending. Door de luisterrijke bootreis, met in Iedere haven onderweg feestelijke re cepties, was uiteraard het moreel van de groep wat uit balans geraakt. De onwillekeurig wat verhoogde dunk liep een fikse deuk op. toen na aankomst bleek dat heel wat kaarten anders la gen dan was voorzien. Uiteraard had ieder lid van dit zo zorgvuldig uitgeselecteerde team zich terdege voorbereid op wat men pionie ren noemt: onder primitieve omstandig heden baanbrekend werk verrichten. Maar géén van hen bleek rekening te hebben gehouden met die onvermoede mogelijkheid niét meteen aan de slag te kunnen gaan. Ze voelden zich aan vankelijk tegen de grond geslagen, toen na al die maanden van popelen pas op de plaats van bestemming hen bet bericht bereikte, dat de start moest worden uitgesteld. Ogenschijnlijk was de oorzaak hier van: gebrek aan vervoer, van het on derkomen in enkele heuse huizen op een afgelegen heuvel naar de dor pen waar het werk wachtte. Maar veel belangrijker was de gewaarwording, dat zij het project zélf uit de steigers zou den moeten helpen. De termijn van De speelgoedfabrikanten, -groot handelaren en -winkeliers zullen elkaar dezer dagen ontmoeten op de internationale speelgoedbeurs in de speelgoedstad Neurenberg. Daar presenteert de internatio nale speelgoedindustrie haar „goederen". De afzet Rond een half miljard mark aan speelgoed wordt op de binnenlandse markt der welvarende Bondsrepubliek afgezet: voor circa 375 miljoen mark aan produkten van de eigen speelgoed industrie en voor rond 90 miljoen mark aan ingevoerd speelgoed. De binnen landse markt geeft de Westduitse speel goedindustrie geen zorgen. De export daarentegen is sterk teruggelopen. De concurrentie op de internationale markt West-Duitslands speelgoed-exporten liepen van 53 procent (van een totale omzet van 250 miljoen mark) in 1954 terug tot 32 procent (van een omzet van 550 miljoen mark) in 1963. Internationaal De speelgoedbeurs in Neurenberg is sinds 1958 internationaal. Voordien kwam ook de internationale industrie j wel naar de stad der Meistersinger, van Hans Sachs, van de ..Lebkuchen" en van de N.S.D.A.P.-partijdagen, maar 1 zij mocht haar waren niet op de beurs zelf uitstallen. Zij huurde daarvoor de feestzalen van de grote hotels. Merk waardige toestanden heersten er toen in Neurenberg: spionage was er troef. Zo lang men elkanders produkten niet van nabij kon bekijken, huurde men foto grafen om er foto's van te maken. Vooral de Japanners de grootste con currenten en kopiisten der Westduitse industrie waren daar sterk in. Geen Japanner liep in Neurenberg zonder ca mera rond. Op de 15e Internationale Speelgoed beurs in Neurenberg zijn de vaklieden het er over eens, dat het in niet onbe langrijke mate aan de volwassenen te danken is, dat de speelgoedmarkt van een conjuncturele teruggang nog niets heeft gemerkt. Natuurlijk is de pop. de speelgoedauto, de poppenkast, het kin derspeelgoed bij uitnemendheid geble ven. Daarnaast is evenwel het speel goed-voor-volwassenen ontstaan, dat fei telijk onder de categorie „hobby's" hoort, vóóraan de model-spoorweg. dige hobbelpaard wordt door een mo tortje in beweging gebracht. Met huil- toon en rookpatronen verheffen zich raketten uit Japan van de afschiet- bases. De strijd tussen spoor- en weg verkeer wordt naar het rijk der kinder fantasie verlegd: elektrische spoorbaan naast elektrische „Autobahn", over twee rijbanen berijdbaar met auto's met ver schillende snelheden. Picards bathyscaaf duikt naar de bodem van de badkuip. Bouwdoos En hoewel zich in dit speelgoed de geschiedenis der technische ontwikke ling van onze 20ste eeuw weerspiegelt, is merkwaardigerwijze de belang stelling voor het „traditionele speel goed", voor de bouwdoos, voor de tol, voor de bal, niet geringer geworden.. In de grote steden vooral, waar de speel ruimte (op straat) voor de kinderen hoe langer hoe geringer wordt, heeft het speelgoed een toenemende betekenis ge kregen. Mede daaraan dankt de speel goedindustrie haar bestendige conjunc turele ontwikkeling, ondanks wat West-Duitsland betreft het dalende ex port-quotum. Het speelgoed is een geerd artikel: voor kinderen en ouders. (Van een onzer redacteuren) „Het is geen gemakkelijk kar wei geweest, we hadden op de reis over het algemeen vrij slecht weer, maar alles bij alles mogen we toch niet klagen". Kapitein A. Poot, gezagvoerder van de Zwarte Zee, het vlagge- schip van de vloot van Leen Smit, vertelde ons dit gistermiddag kort voordat h\j met zijn geweldi ge sleep, het Amerikaanse drij vende booreiland Mr. Cap, de Nieuwe Waterweg binnenvoer, Hij zei: „In het begin hadden w te kampen met storm, waarbij de poten van het eiland schade op liepen. Dat is de reden, dat we de Bermuda's hebben aangedaan. Daar hebben we een paar dagen gelegen om de schade te laten herstellen. Na de Bermuda's werd het weer beter. Maar toen zat veel tegenwind ons dwars.Dagen achtereen hebben we niet hard genoeg naar mijn zin kun nen opschieten. Maar gelukkig, we zijn veilig binnen". Slot Die binnenkomst van de Zwarte Zee gistermiddag was Het einde van een sleepreis van 69 dagen. Op 18 december van het vorige jaar vertrok de zeesleper uit Orange in Texas met als sleep de Mr. Cap, die voor de Caltex in de Duitse Bocht gaat boren naar olie en/of aardgas. Op de Mr. Cap bevonden zich zes run ners. vier Amerikanen en twee Neder landers en zeker voor hen betekende het binnenlopen van de Nieuwe Waterweg een opluchting. De hele reis lang hadden zij op de sleep gebivakkeerd r~ J"g Belangstelling De belangstelling in de gehele wereld Dor dit transport is geweldig geweest. _.et was groots werk. En dit „wapenfeit" kan Leen Smit met gulden letters ver melden bij al die andere „wapenfeiten", die zijn sleepboten in de loop van tiental len jaren hebben behaald. Twee van zijn kleinere sleepboten, de Ierse Zee en de Elbe, zijn op het ogenblik onderweg met een zuster-„eiland" van de Mr. Cap, de Mr. Louis, dat echter is be stemd voor directe concurrentie van de Caltex in de wateren bij Borkum, n.L een Duits consortium van oliemaatschap pijen en andere belanghebbenden. De Mr. Louis wordt over enkele weken ver wacht Caltex-vertegenwoordigers en journa listen voeren gistermorgen, op de Schou- wenbank, de Zwarte Zee tegemoet Toen schip en sleep aan de horizon verscheen, had de Zwarte Zee een snelheid van zes mijl. Radio-telegrafisch vertelde kapitein Poot over het verloop van de reis en hij srborg daarbij zijn tevredenheid niet et einde kwam ook in zicht De Mr. Cap ioest naar Wilton-Fyenoord te Schie- am om te worden opgekalefaterd alvo- ms het booreiland de reis naar de Duit- Bocht kan ondernemen. buiten de huizen. Zelfs in de ver ste dorpen is bekend dat er koel kasten bestaan, en radio's ieder kind heeft al ettelijke auto's ge- heden voor het snoeien van koffiestrrn- ken te wijzen. Niet als een 'esje. Meer helpend bij het werk en dan terloops «en andere methode van werken ver klarend. Met de bedoeling zo een goed contact tot stand te brengen, waarbij dan tegelijkertijd wederzijds inzicht wordt verkregen. TEAMBESPREKING Elke zaterdagmorgen worden alle ei varingen gezamenlijk besproken door het hele team. Dan v-rtelt Lou de Ja ger uit Wolfaartsdijk, dat hij in Bam- bui allerlei gewassen door elkaar heeft zien staan - zo maar, zonder enig onderling verband. Is dat elders ook al geconstateerd? Heeft iemand de re den daarvan kunnen achterhalen? Jan Verbeek uit Sint Anthonis in Brabant informeert bij de staf of da mogelijk heid bestaat, dat er zeisen worden ge- kocht in Nederland. Diet Rip uit Ben ter gekomen of de betrokkenen zich nekom vraagt om naalden. En Trees J— 1 Bolland uit Velsen beweert. bewust bijzonder daaraan houden, dan wel dat BBWH derling steeds wordt gewisseld wat misschien overigens waarschijnlijk is Vandaar door de verzuchting: „Kon ik ze maar een v^n merkteken geven, want hoe leer ik voorbereiding was bewust bijzonder ,M5aF dat, contact met onze wereld ders ooit al die gezichten Srt geweest8 Daar kwam nog Jij. dat blankTbezXr iSi* «"^rscheiden". 8 diverse plannen op het laatste ogenblik Kise noU€s- blanke bezoeker kan Maa,r ingrijpend moesten worden gewijzigd, aangezien het Kameroense gouverne ment allerlei toezeggingen niet kon na- veiheffen door bijvoorbeeld te verkla- aan het werk "gegaan. De "meisjes "he re?. dat hij de stem van zijn gastheer gonnen met naailes. En de jongens t drinken van gingen de landbouwbedrijven hezne- zal vangen IMPROVISEREN de palmwijn weer los te laten. Het ge bruik van een bandrecorder blijkt ver bijsterend in te werken op elke dor peling en zelfs de geletterde fon. Aldus -werd meteen gedemonstreerd eerste jongeren hoe omvangrijk de taak is, waarvoor "J onze jongeren vrijwilligers zich zien gesteld. Het zou zinloos zijn voor deze En zo zaten dus BI. mfi vrijwilligers geruime tijd vleugellam op het hun toegewezen nest imeer m dan duizend meter boven de zeespiegel mensen te verschijnen en omgeven door een berglandschap dracht te houden over dat doet denken maat past daarbij overstelpend heet en klam. het tijdstip, waarop tot deze rffP-gewasverbete- Italië. Het kli- ring of gezondheidszorg. De J.V.P.'ers niet moeten met die mensen mee gaan le- te kunnen uitvinden welke uit- hen begrijpelijk is: hun hele dringen denken verloopt volgens zo volkomen werk verschillende patronen, dat het vaak onmogelijk is die te volger laat het jongeren vrijwilligers waarmee Nederland nu is begonnen,o zeker het eerste jaar niet alleen helpen staan beïnvloeden, maar vooral improviseren zal zijn. In het volgend jaar zullen andere groe- daarvan kunnen profiteren. En Den gingen de landbouwbedrijven bezoe ken om de boeren op nieuwe mogelijk- mogelijkheid bestaat dringen tot de vrouwenverblij ven van het fons paleis in Bali. Juist door het verbod van contact met de elkaar te buitenwereld bestaat daar meer kanis op „achterblijvers" dan bij de rest, dus is het belangrijk er een cursus te beginnen. Meestal eindigt zo'n zitting met het uitwisselen van „sterke verhalen" en die hoeven niet te worden ver- zonnen in Kameroen. daag al. NIET ANTI-BLANK Men merkt pas in Afrika te zijn neer plotseling een stoet zwarte kin- deren voorbij tuimelt. Ze dragen kle- Afrika. Dit deel Gelukkig is hier nergens sprake anti-blanke_emotionaliteit, zoals elders Kameroen kent zoals verreweg het grootste^deel geen uitgesproken ..koloniaal verle- ,van. 5v,^,ev m,i k lL,y Jïf den". Europeanen hebben hier geen be- la?f gescheurde broeken, gera- 2ittingen mogen verwerven sinds de in- felde hemden en tot op de draad versie- Celling van het Britse trusteeship na ten slonzige jurken Alleen de min of de Eerste wereldoorlog over het vroe- meer notabelen hebben blijkbaar geld gere DmtS€ gebied. Wellicht heeft het genoeg om zich de fiere traditionele ge- Britse bestuur zich daarom niet veel waden te kunnen veroorloven. aan de ontwikkeling Met deze plechtiger figuren kwamen ten liggen onze jongeren vrijwilligers het eerst in Er bestaat weliswaar contact. Zij moesten zich daartoe eerst stuursdienst, officieel aandienen bij de zogeheten die stelt weinig omdat praktisch alle da: materiële offers brengt sten bewijst. Centrum van elk dorp burgemeesterachtig perso- komst nage. Men gebruikt in de onuitspreek- Alle baar lijkende omgangstaal hiervoor het daarom begrip „paleis", maar die paleizen zijn niet meer dan lemen hutten met punt daken van wat een soort riet lijkt. (Van een redacteuren) FAMILIE-ERF Treintje Het Liberiaanse vrachtschip Brother George (7200 ton), dat zondagmorgen bij zwaar weer strandde op de Needies, de zuid westelijke punt van het eiland Wight, is maandagavond om ne gen uur door de sleepboot Schel de van L. Smit Co's Interna tionale Sleepdienst vlot getrok ken. Dit speelgoed wordt zeker nog in de eerste plaats voor zoonlief gekocht, maar papa heeft er net zoveel plezier in. Voor dochter en mama geldt de model-keuken als speelgoed voor bei den. waarbij mama haar dochter de. keuken-praktijk bijbrengt. De grens tus-1 te assisteren. Van assistentie sen speelgoed en hobby is in de laatste geen sprake meer zijn. De jaren hoe langer hoe onzichtbaarder ge- verging, worden. Het speelgoed moet het kind bezighouden en zijn fantasie aansporen De Schelde was zondagmiddag uit Hoek van Holland naar Wight vertrokken, om de sleepboot Witte Zee, die bij Dungeness op station lag en binnen enkele uren de Brother George bereikte, zo nodig Witte Zee De bevolking leeft in soortgelijke verblijven. Elke familie heeft zo z'n eigen erf met zes of zeven huizen rondom een kale binnenplaats. Alle muren bestaan uit op elkaar gestapel de blokken gedroogde leem. Ramen ontbreken meestal. Als deur fungeert een los scherm van gevlochten blade ren. Op de houten stijlen naast zo'n gewoonlijk vrij lage entree is prachtig snijwerk aangebracht Het interieur bestaat zelden uit meer dan één vertrek met in het midden op dè vloer een stookplaats de rook van het vuur walmt dan eerst om hoog tegen de van stengels gefabri ceerde zoldering en moet zich vervol gens net als wij naar buiten bukfken om te ontsnappen. Rondom dit middel punt liggen wat mallen. Tegen de wan den staan hooguit twee lage houten bedden, soms achter wat planken ver borgen. Meer meubilair is er niet. Het huis- (Van een onzer verslaggevers) Het Shell-laboratorium in Am sterdam, een van 's werelds grootste researchcentra, viert deze week zijn gouden jubileum. Met een reeks feestelijke recep ties herdenkt het de dag waarop het vijftig jaar geleden van Rot terdam naar Amsterdam ver huisde waar het in korte tijd uit groeide tot een van de meest toonaangevende onderzoekings instituten van de 21 laboratoria der Kon./Shell-groep overal ter wereld (o.m. staan er in Neder land ook centra in Rijswijk en Delft). Gisteren was er een ontvangst voor vertegenwoordigers en instellingen van wetenschappelijk onderwijs, waar o.a.. minister mr. Th. H. Bot (O. K. en W.) sprak. Hij belichtte er o.m. de taak van de overheid ten aanzien van de zich in een snel tempo ontwikkelende weten schap. Een ontwikkeling, die onze maat schappijstructuren en gedragsnormen niet onberoerd zal laten, zo z Dat dit gevolgen voor zowel het on derwijs als voor het beleid ten opzichte van de wetenschap met zich brengt, is duidelijk. De taak van de overheid zal; wat dit laatste betreft niet alleen I moeten bestaan uit het bevorderen van Het werk van de JVP-groep Kame-ide wetenschap, maar tevens zal reke- oen begon, zoals gezegd, met het be-1 ning moeten worden gehouden met de g van de nieuwe wetenschappe- trderingen op de samenleving. herendien- verzameld. Systematisch volgens een wetenschappelijk opgezet systeem, s de woonstee zodat de betrouwbaarheid van de uit- gegarandeerd. ■kenning konden gaan. Ze lie pen mei die belangstelling niet ..te koop". Pas na terugkeer in hun ver blijven noteerden ze de veroverde ant woorden. NAAR DE FON zine, asvrije smeerolie, in betere was middelen en duurzame lakken, in auto banden, in asfaltwegen en in Deltadij- ken, aldus dr. Van Driel. Tot dit alles en tot nog vele andere toepassingen heb ben vondsten van het Amsterdamse la boratorium, waarin jaarlijks vele tien- Ontvangsten Op de receptie van gistermiddag wa ren o.a. aanwezig de commissaris van de Koningin in Noordholland, mr. E. J. Kranenburg en Amsterdams burgemees ter mr. Van Hall. Morgen zal een groot aantal ambte naren van het Rijk en de gemeente Am sterdam te gast zijn. Woensdag zal een wetenschappelijke dag zijn, waarop hoogleraren van de Nederlandse universiteiten en hogescho len kennis kunnen nemen van het werk van hun meer dan 250 oud-leerlingen in het laboratorium. Het jubileumfeest voor het personeel wordt in juni gehouden. Tegemoet Twijfel Overigens bestaat er nog twijfel of dit kostbare „eiland" in de Duitse Bocht naar olie en/of gas kan gaan speuren. Volgens een Duitse bepaling van 20 januari zal het n.l. verboden zijn in het Duitse zee gebied te boren of andere onderzoekin gen te doen zonder goedkeuring van de competente Duitse instantie. Wie die instantie is valt uit het decreet niet op te maken. Dat is ook niet zo ver bazingwekkend want daarover is men het in Duitsland nog niet eens. De be voegdheid tot het verlenen van een ver gunning tot exploratie of van een con cessie. is nog een punt van harde Duitse onderhandelingen tussen de betrokken Liinder enerzijds en de Bondsregering in Bonn anderzijds. Schatten De Caltex, beter gezegd The American Overseas Petroleum Ltd., de exploratie maatschappij van de Caltex, heeft echter, gezien de schaarste aan booreilanden, geen risico willen nemen en het kostba- apparaat dat boven water met een diepte tot veertig meter kan opereren, vast laten overkomen. De kosten aan huur en overbrengen van deze hulpmiddelen bij het onder zoek naar bodemschatten zijn zeer groot. Maar ze vormen toch maar een gering deel van de totale exploratiekosten. Deze mogen aldus een woordvoerder van de Caltex per proefboring op Ameland, waarbij dan geen resultaat wordt ge boekt, op anderhalf miljoen dollar wor den gesteld. Dergelijke proefboringen op zee kosten ongeveer driemaal zo veel, dus rond vier miljoen dollar. BU het zoeken naar aardgas en/of olie In de Waddenzee zijn thans meer dan twintig maatschappijen betrokken, waar- bU een aantal combinaties zijn gevormd. Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Krachtige bestrijding van pijn en griep zonder de maag van straek te maken I De vier geneesmiddelen van Che- farine „4" hebben hun betrouw baarheid duidelijk bewezen, en millioenen mensen in de gehele wereld baat gebracht, vaak ook wanneer andere middelen faalden. Bovendien zorgt één der bestand delen dat een gevoelige maag niet van streek raakt. JuHHEZwuEbSSBBK het streekcentrum Bamenda (enkele raak honderden kilometers -oordwest van de i TC1" illustratie van de snelle groei der havenstad Douala). wetenschap merkte de bewindsman op Elke fon was van tevoren inge licht over hun komst doo>- inlandse ambtenaren van het departement voor gemeenschapsontwikkeling. Projectvoorbereider ir. H. A. A. M. Wirtz van het Koninklijk Instituut voor de Tropen uit Amsterdam had de mcesten bovendien de bedoeling Door deze snelle groei wordt dat het huidige aantal wetenschapsbe oefenaars ongeveer even groot is als dat van alle vorsers, die in vroeger tijden hebben geleefd, tezamen. Coördinatie uiteengezet. Deez moest men zien mee want zonder hun toestemi initiatief gedoemd te mislukken. zijn blijkba; bestuurders krijgen, ing is elk Deze audiëntie! J practische bruikbaarheid. Dat i beide richtingen elkaar treffen blijkt wel a« hnd uit het feit. dat er op de Internationale I Speelgoedbeurs in Neurenberg ciale show is op het gebied van model bouw. hobby's en knutselen, waar het I moeilijk is zich voor de geest te haleni dat er van speelgoed sprake is. In zeer sterke mate wordt de speel- goedproduktie door het dagelijkse leven beïnvloed. Veranderingen in de levens gewoonten der volwassenen en in hun smaak, vorderingen der techniek slaan rich onmiddellijk neer in het speelgoed. soe *"v" 1,1 Maassluis wist nog geen i J I kans gezien een sleeptros over te brengen. I emaille schalen. Aan (houten) spijker» en nog wat kalebassen komst a heel ver aangedragen "m smaak ondrinkbaar. In at daar op lijkt enkele De mode De modelspoorweg is volledig geauto matiseerd en kan elektrisch en elektro nisch worden bediend, precies als de rangeeremplacementen der werkelijke j bemanning, nog in de loop Ba*-»--»";|koers zou zetten naar Wight. dus niet meer nodig geweest, j Men was er van overtuigd, dat het hard gevecht zou worden om het behoud van de Liberiaan. Dat dit schip in een steeds ongunstiger positie kwam te ver keren kon men opmaken uit de mede deling, dat een deel van de bemanning reeds van boord was gegaan. Dit was voor Leen Smit een reden om nog een sleper naar Wight te diri geren. Hiervoor werd het vlaggeschip va nde vloot aangewezen, de Zwarte Zee. die juist gisteren terugkeerde van een sleepreis van 69 dagen. Het was de be doeling. dat deze sleper, met een andere de diverse „paleizen' Het team is alvorens in aktie te ko men in werkgroepen verdeeld. Naast de medische equipe en enkele ..solis- operationele ploe- bestaan Men zit op de hurken en gebruikt de yan telkens twee jongens ;rond om alles op neer te zetten. Geen meisjes, die geregeld volgens kasten den opgeborgen? Geen wieg ook de baby. Zuigelingen slapen in de armen van hun moeder en Dun- gelen overdag op haar rug. Elke man heeft drie of vier vrouwen, die niet alleen zijn kinderen groot brengen maar ook op het land werken en de geoogste produkten op het hoofd iedereen, die naar de markt dragen voor de verkooD v:: Niet i televisie heeft spelen De Schelde heeft het karwei alleen kun- klaren. De Brother George is weer Zo leeft i het stenen tijdperk, maar zonder mogelijkheden om zichzelf een be ter bestaan te veroveren. Deze mensen hongeren naar hulp. Ze hebben er enige wéét var. wat mo dern leven betekent in de wereld de hun toegew gaan. De projectleiding hecht nachts regelmaat, hoewel dat soms pro blemen oplevert, aangezien de week hier niet zeven dagen telt, maar vol gens de inlandse kalender acht. Om te beginnen: eerst werden over al bijeenkomsten georganiseerd voor iedereen, die maar belangstelling had. Daarbij werden mannen en vrouwen «trikt gescheiden gehouden volgens deprodukten afgeleid hier geldende gebruiken. Geholpen aardolie, zoals synthetische wasmidde- door ter plaatse uitgezochte tolken ko- len, plastics, oplosmiddelen, synthetische P1 steeds zwaarder beroep gedaan op de publieke middelen en op het reservoir aan we tenschappelijk opgeleide mankracht. Aan gezien dit geen onbegrensde grootheden zijn. wordt bepaling van prioriteiten noodzakelijk en zal op het gebied van de research meer moeten worden ge coördineerd, zeker waar het door de overheid gesubsidieerd onderzoek be treft, aldus mr. Bot. Ook de directeur, dr. H. van Driel. sprak. Hij wees op de grote vlucht vari de wetenschap der computers, waardoor problemen kunnen worden opgelost, die vroeger onoplosbaar leken. De taak van het laboratorium omschreef dr. Van Driel als het aanwijzen van wegen, waarlangs de technische ontwikkeling i de industrie zich kan voltrekken. Het Amsterdamse laboratorium heeft hierbij speciaal als opdracht het vinden en tot ontwikkeling brengen van nieuwe produkten en van nieuwe industriële werkwijzen. Dit kunnen zowel oliepro- duktcn in engere zin zijn als chemische grondst0f de jongeren vrijwilligers uit derubber vaak overstelpende opkomst enkele re-| presentatieve kernen. Die kregen hetj Het publiek maakt gewoonlijk slechts week later terug te ke-l langs een grote omweg kennis met de >e is nog niemand er ach-behaalde resultaten: in klopvastere ben- (Van een onzer redacteuren) De zestien opvarenden van de motorzeesleepboot Witte Zee, die zondagavond bij een poging het Liberiaanse vrachtschip Brother George (7200 ton) vlot te trekken op de rotsen van Wight lek stoot te en kort daarna zonk, zijn weer thuis, en eerder dan gedacht. Maandagmiddag arriveerden, zij op de luchthaven Zestienhoven, uitbundig begroet door familie-1 leden en door functionarissen van' L, Smit en Co's Internationale Sleepdienst. Ze hadden alles bij, zich wat de zee hun had gelaten de ijzeren kisten met scheeps papieren en de megafoon Het avontuur dat zij hadden beleefd was enkelen van hen nog van het ge-1 zicht af te lezen. En dat zij door de ramp volkomen waren verrast was te zien aan hun kleding. Een enkeling slechts droeg eigen kleding. Het overgrote deel van de zestien was er niet meer in geslaagd iets te redden. Gedeeltelijk in eigen kleding, gedeeltelijk in kleding van Engelse makelij en bijna allemaal op blauwe Britse gymnastickschoentjes be traden zij, kort na de landing van het chartervliegtuig dat hen naar Nederland had gebracht, het restaurant van Zes tienhoven om onder een biertje of een kopje koffie nog wat na te praten over het avontuur. Kapitein J. J. Kleyn zei. dat hij niets had toe te voegen aan het relaas over de ramp dat hij reeds aan de directie van Leen Smit had gedaan. Vanmorgen zou hij de gebeurtenissen nog eens be spreken met zijn directie en met enige leden van de Raad voor de Scheepvaart. Het is nog nici bekend of getracht zal worden de Witte Zee te bergen. Een deskundige van het bergingsbedrijf Van den Tak zal bij Wight een onderzoek instellen naar de ligging van het schip. Van dat onderzoek zal afhangen of de Witte Zee al dan niet wordt geborgen. (Advertentie) Als mijn kinderen straks op eigen benen staan... „Binnenkort kan ik mijn eerste volle zegelboekje omruilen voor een CO-OP gezinsobligatie", zegt mevrouw M. EL Wierenga, Rijnlaan 104 bis ln Utrecht. „Als mijn kinderen later op eigèn benen staan, krijgen ze die waardepapieren van my meo. Met de geweldige 7 CO-OP consumenten-rente kan zo'n obligatie uitgroeien tot een aardig be drag. Ik vind het een fijne maaier om voor ze te sparen. Anders zou daar misschien niets van komen. Nu gaat het automatisch en onmerkbaar met die paar dubbeltjes b{J de boodschappen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9