Ook karnemelk is wel degelijk een frisdrank Zuivelbureau contra B.B.M. Bogaers in HET HAAGSE WITTE HUIS Catshuis ambtswoning van de premier Albanië President Haagse rechtbank bepaalt: DINSDAG 25 FEBRUARI J9* de rechter niet aannnemelijk kunnen maken, dat door het omstreden ge bruik van liet woord „frisdrank" aan deze instelling schade zou zijn berok kend Dit heeft onlangs de president va Haagse rechtbank bepaald. Aanleiding tot deze uitspraak vormde een adv lentiecampagne voor karnemelk, die Het Nederlands Zuivelbureau te Rijs wijk onder het motto „karnemelk: frisdrank - slankdrank" in begin juli 1963 in de dagbladen plaatste- De stichting B.B.M., waarin fabri kanten van koolzuurhoudende, alco holvrije dranken samenwerken, was het niet eens met dit gebruik van het woord „frisdrank" en spande een kort geding aan met als resultaat, dat het Zuivelbureau, in afwachting van hoofdproces, verboden werd. op straffe van betaling van een dwangsom 5000 gulden per overtreding, het woord ..frisdrank" voor zijn karnemelkre- klame te bezigen. De uitspraak van de rechtbank her geeft het Zuivelbureau en ieder ander het recht op het gebruik van het woord ..frisdrank". De rechtbank ziet in het woord „frisdrank" (waarvan de stichting beweerde, dat zij het had bedacht) niet meer dan een woord, dat een eigenschap van de waar aangeeft en de rechtbank van oordeel, dat het karakter van fris drank geenszins beperkt is tot koolzuur houdende alcoholvrije dranken. Onder meer werden verder in het von nis genoemd: (gearomatiseerde) melk- er vruchtendrank, in karton verpakte, in automaten verkrijgbare melk-, cacao dranken. milkshakes, niet koolzuurhou dende limonades, etc. Dat de overheid in de Prijzenbeschik- king 1964 in de Staatscourant het woord .frisdrank" bezigde ter aanduiding koolzuurhoudende alcoholvrije dranken betekent nog niet, dat het voor andere dranken niet zou passen als soortnaam. Tenslotte heeft de Stichting B.B.M. Centraal Museum Utrecht bestaat 125 jaar Het Centraal Museum der gemeente Utrecht. Nederlands oudste gemeen telijk museum. zal op 14 maart 125 jaar bestaan. Er is thans een comité opgericht om het schilderij van de de Utrechtse meester Abraham Bloe- raaert „De aanbidding der herders" in Engeland aan te kopen en aan het mu seum ten geschenke te geven. Dit schil derij is een pendant van Bloemaerts ..De aanbidding der koningen", reeds in het bezit van het musei De bankiers Vlaer en Kol te Utrecht hebben zich met de inzameling giften belast Onder leiding van de heer C. D. Kroon, minister van sociale en ec mische zaken, is een uit vier leden be staande delegatie van de Nederlandse Antillen hedenmorgen op Schiphol aan gekomen voor besprekingen over de fi nanciering van het Antilliaanse wel vaartsplan. De andere leden zijn de he ren M. P. Gorsira, gezaghebber, en drs. E. Newton, gedeputeerde van Curagao. en S. G. M. Rozendal, waarnemend hoofd van de regeringsvoorlichtings- (Vervolg van pagina 1) Hieraan is gedacht bij de vaststelling van het systeem van prestatiebeloning, bij de spreidlonen en de reisuurregeling. Aan de huidige wanordelijke loontoestan- den in Nederland zijn zowel de werk gevers als de werknemers schuldig. Maar ook de werknemersorganisaties zullen hun gezag en invloed moeten aanwen den om de correcte toepassing van de c.a.o. te verzekeren. Een overeenkomst wordt aangegaan om te worden nage leefd. Voor de N.C.A.B. weegt deze zaak zwaar, zowel vanwege het principe aldus de heer Heidinga, als vanwege het grote belang dat hiermee voor het bouwbedrijf samenhangt. Ook nog leuningen^ van de genie Vandaag kwamen de rr schappen van de 480ste genie groep opnieuw naar het Bra- bantse dorp Mariaheide. Ze zouden de trappen van de over- steekbrug van extra leuningen voorzien om grotere veiligheid voor de schoolkinderen te ver krijgen. Majoor G. van der Geld besloot hiertoe gisteren, nadat hij had vernomen dat een meisje van zes jaar een hersenschud ding opliep doordat zij van de trap was gevallen. (Van t i onzer verslaggeefsters De ruim 300 jaar oude buitenplaats het Catshuis in Den Haag is vanaf van daag de officiële ambtswoning van de Nederlandse minister-president. Voor het gezin Marijnen betekent dit. dat het als eerste zijn intrek heeft genomen in dit mooie witte landhuis dat zo'n rijke historie heeft. Het huis. gelegen in het park Sorghvliet, is uiteraard voor zijn nieuwe stemming zorgvuldig opgeknapt. Het riante landhuis bevat thans op de begane grond vijf ineenlopende trekken, die samen het representatieve gedeelte vormen. De inrichting deze ruimten is Rijksbezit en afgezien van de nieuwe moderne meubelen, die er een plaats hebben gekregen, afkom stig van de Dienst voor 's Rijks spreide kunstvoorwerpen, die antiek meubilair, serviezen, tafelzilver, glas werk en schilderijen (veelal van 17de en 18de eeuwse meesters) in bruikleen afstond. In deze waardige omgeving zal de minister-president voortaan belang rijke gasten prettig kunnen ontvangen Parterre Op de parterre bevindt zich nog steeds als kleinste vertrek van het huis de studeerkamer van Cats. Dit Catskamertje heeft mr, Marijnen maakt tot zijn privé-werkkamer hierin zijn zijn eigen boeken, bureau en andere bezittingen ondergebracht Als raadspensionaris van Holland moet Jacob Cats zo'n drie eeuwen geleden in deze kamer het hoofd hebben ge- bogen over staatsstukken, niet wetend dat ook een ander dezelfde bezigheid nog eens op dezelfde plaats zou ver richten. Het representatieve gedeelte bestaat uit een herenkamer (o.m. met 17de eeuwse zeegezichten en een gobelin aan de wand en een aantal moderne zwart leren fauteuils!, een kleine salon met twee schilderijen van Jacob van der Ulft en een 18de eeuwse kast met ja pans servies), een ruime ontvangstzaal waar diners kunnen worden gegeven, een kleine eetzaal, (Engels ingericht) en een hal en gangruimte. Belangrijkste wijziging op de parterre was het samentrekken van de midden kamer tegenover de voordeur en de eraohter gelegen tuinkamer tot één ontvangstzaal. Deze ruimte is zo inge richt, dat men er prettig met een groepje -kan zitten in één der hoeken, maar dat er tevens gemakkelijk een diner voor een 20 personen zal kunnen worden gegeven. De keuken en bijkeukens werden ingrij pend veranderd, omdat ze niet alleen het gezin Ma- voor het gebruik vooi rijnen (zes kinderen) diners geschikt moeten zijn. Privé-verdieping De eerste en enige verdieping Catshiuis s in de afgelopen maanden door vaklieden grondig onder handen genomen. Dat was hard nodig, want vrijwel alles moest worden uitgebro ken en vernieuwd. .De slaapkamei werden met de nodige sanitaire vooi zieningen uitgebreid. Nu zijn er op od de verdieping een ruim aantal slaapka mers, bad- en kleedkamers, een woon- en werkkamer en bergruimten. Deze gehele verdieping is „privéterrein" var het gezin Marijnen. Ook zyn er kamers voor het personeel. Het huis heeft totaal 24 kamers. De verbouwing, waarmee vorig jaar juli werd begonnen, heeft f 217.000 gekost. Daarbij kwam voor vernieuwde tech nische installaties (electrische- en tele, h mventariskostenlot- shrdl uhm zen fooninstallatie, riolering, water- e leidingen enz.) nog eens f 161.700 inrichtings- en inventariskosten be droegen f 292 Het park Sorgvliet werd, eerder dan hel Catshuis met tuin, al door de Staat aangekocht. Dit is voor het publiek open, mits men een wandelkaart heeft. De bij het Catshuis behorende modern aangelegde tuin is uiteraard niet toe gankelijk. (Vervolg van pagiua 1) De drie concierges, die op grond van een overeenkomst de gebouwen bewaak ten, zijn uit het land gezet. „Dit is dan de laatste maatregel in een reeks van akties tegen de Sowjet- zo schrijft de Izwestja boos. Het blad doelt kennelijk op de herhaalde Albanese aanvallen op premier Chroesjtsjef en de Russische regering. Deze daden kunnen volgens het Rus sische blad slechts de verontwaardiging ■n gevoel van ergenis bij de Russen opwekken. „Maar", zo schrijft de Izwes- tia verder, „toch behouden de Russen gevoelens van vriendschap en waardering het Albanese volk. dat zonder twij fel de provocerende d^den van zijn lei der afkeurt". Tijdens afwezigheid van de ouders is boord van de sleper Tertia. dat aan de Waalhaven ligt de vijf maanden oude baby Gertrud Verkerk in het kussentje haar bedje gestikt Mevrouw Marijnen zoekt i herensalon een plaatsje voo antieke klok. lek ben hier menig-mael den ganschen Haeg vergeten Onze fotograaf waarde rond in Neder lands Witte Huls, het fraaie Catshuis in het park Sorghvliet in Den Haag, thans gereedgemaakt tot ambtswoning voor de premier. Hier en daar heeft men moder niseringen aangebracht niettemin is het fraaie en statige karakter bewaard gebleven. In dit huis woonde een achttal jaren de dichter-diplomaat Jacob Cats, die het liet bouwen midden in het onder zijn f leiding van duinlandschap tot park om getoverde Sorghvliet. Na Cats waren er vele voorname bewoners. De familie Goekoop verwierf het aan het begin van deze eeuw en zorgde allengs voor een belangrijke restauratie en verkocht het in 1961 aan het Rijk. Nu gaat mr. Victor Marijnen er wonen. Het moge hem vergaan als vader Cats, die van zjjn Sorghvliet getuigde: De foto rechts werd genomen in de kleine eetzaal van het Cats huis, ingericht met achttiende- eeuwse Engelse meubelen. Onder: een hoekje in de tuin- zaal, de grote ontvangzaal. De meubelen zijn nieuw. De beide schemerlampen op de achtergrond duiden ook op moderne vorm geving. Aardgasbuizen: één sectie gegund De Nederlandse Gasunie heeft sectie 1 an het leidingbouwprogramma vooi gegund aan de combinatie van de Kon Ned. Heidemaatschappij, Wilton-Feyen- oord en Morrison en Knudsen River Con structie Maatschappij te 's-Gravenhage Sectie 1 is 130 km lang en loopt van Hoogezand naar Zutphen. Over de gunning >r de secties 3 (ZutphenBoxtel) er RavesteinGeleen) zijn de onderhan- delingen in een vergevorderd stadium. Voor sectie 2 (OmmenUtrecht) is hel '.racé nog niet geheel vastgesteld. Het ligt :n de verwachting dat over twee weken nadere mededelingen hierover kunnen orden gedaan. 87 specialisten hono- Vliegt alles de pan uit raria." „Oudemans zelf rekent niets," Reindersma vlak op. Joost fronste. „Waarom niet?' „Weet je dat nu werkelijk niet? Da's vast wel eens meer ter sprake gekomen, 't Is een oude code in het vak. Latijn betaalt geen la- zei Joost, „nooit eerder op gelet. Ben nooit zo zakelijk geweest. Dat zal ik dus ook nog moeten leren." Hij zuchtte geprikkeld. „Er schijnt trouwei nog leren moet." merkte dokter wel meer te zijn dat ik Het grote door M. C. LOONEN -VAN DER LINDEN „O. heb je het ook door?" zei zijn vader met heilzame nuchterheid. Hij keek even oplettend naar het gezicht van zijn zoon. „Niemand is er op zijn eenentwintigste, Joost", vervolgde hij dan wat zachter, „op die leeftijd kun je in hel ene opzicht dik achterop zijn en in het andere geweldige uitschieters hebben. Misschien kun je deze tijd van nietsdoen een beetje produk- tief maken voor jezelf In elk geval is een tijd je van bezinning nooit kwaad voor een mens! De woorden klonken nog in Joost na, toen zijn vader de trap al'^aer af was. Hij sloot zijn ogen. Natuurlijk had zijn vader gelijk. Alleen, hoe kon een mens zich bezinnen, als hij hout wol in zijn hoofd had? De bromvlieg zoemde radeloos de kamer heen en weer. Joost zweeg. Binnenin hem was alles koud en leeg. Na een tijdje deed hij zijn ogen weer open. Hij wendde zijn hoofd naar het raam, waar de gordijnen zachtjes heen en weer bewogen in de lichte zomerbries. Toen zag hij dat de brom vlieg het rondrazen opgegeven had en over de gordijnen kroop. Een ogenblik later had het diertje de koer ontdekt en vloog opgelucht naar de blauwe hemel. HOOFDSTUK 36 Het was een paar dagen later. Joost was, te gen zijn eigen plannen in, die middag toch in slaap gesukkeld. Het was een broeierige dag en er dreigde onweer. Hij werd met een overdre ven schok wakker doordat er zachtjes op de deur werd geklopt. Zijn hart gedroeg zich, alsof het een vogel was die in een te nauw kooitje wm gestopt. „Ja," snauwde hij, toen hij zijn adem weer terug had. Er werd opnieuw geklopt. Blijkbaar nam degene die buiten de deur stohd, een dergelijke onvriendelijke uitnodiging niet „Ja-a!" herhaalde Joost ongeduldig maar ten minste iets minder venijnig. De deur ging aarzelend open en Lily keek om de hoek. „Hallo," zei ze onzeker. „O, ben jij het?" vroeg Joost overbodig. „Nee," zei ze, in een zwakke poging hem op te vrolijken. „Zo. Wanneer kom je dan?" diende hij haar van repliek en toen moesten ze allebei lachen. „Je mag wel binnenkomen, hoor", moedigde Joost aan. toen Lily op de drempel bleef staan, als gold het een bezoek aan een oudoom. „Ik ben een beetje bijterig momenteel, maar daar moet je je maar niets van aantrekken." Ze pakte een stoel en zette die geruisloos naast het bed neer. „Had je mijn vader de dok ter eens moeten horen!", grinnikte Joost opeens bij de herinnering, „hij sleurde die stoel zo hard over de grond, dat ik het gevoel kreeg alsof er een plak van mijn hersens afgeraspt werd!" Ze lachte opnieuw een beetje verlegen. Hij be greep plotseling, dat ze in de loop der jaren wel heel wat omzichtigheid moest hebben ge leerd, wat de omgang met zieken betrof. Hij vergat zijn eigen zorgen voor een ogenblik. „Hoe vind je het, nu je weer thuis bent?" vroeg hij. „O, fijn", zei z# stralend. „Tenminste het thuiszijn op zichzelf. Soms wordt ik 's morgens wakker en dan denk ik: verdraaid, ik ben thuis. Alles is in orde! Tenminste. hoe voel jij je, zonder dat zijn ouders haar tevoren gewaar schuwd hadden, dat er onrust en verwarring huisden in zijn ziel. Joost je?" boog ze zich naar hem ovei Toen ze in zijn ogen keek, wist ze. ook „Als ik je dat vertelde," zei hij half spottend, „dan zou er niet veel van je respect overblijven!" „Respect," smaalde ze, „ik heb nooit respect voor jou gehad!" „Goed, geen respect dan," zei hij koppig. „Noem het dan ja, wat voel je eigenlijk voor Als antwoord boog ze zich nog verder over hem heen en beroerde zijn voorhoofd even met haar lippen. Toen richtte ze zich weer op, zette de stoel zó, dat ze hem niet langer in het gezicht kon kijken en ging toen weer zitten. Ze pakte zijn hand en streelde een voor een zijn vingers. „Als je wilt spuien, doe het dan," zei ze zachtjes. Hij wilde het. Hij vertelde haar over de on mogelijkheid om je mens te voelen, als je hoofd dof was en pijn deed en als je lichaam stijf was van het liggen. Hij vertelde over haar het onterende, dat een volwcssen mens als geling met zich moest laten sollen. Hij vertelde haar ook. dat dit alles onafwenbaar in één rich ting leidde, namelijk naar een volledige egocen triciteit, die des te onverdragelijker was omdat een zieke geen uitwijkmogelijkheden naar de bezigheid kent en dus van uur tot uur met zijn eigen tekortschietende geesteshouding gecon fronteerd wordt. Het nam nogal wat tijd in beslag om haar dit alles te vertellen en het was een goed ding, dat hij op een gegeven moment klaar was met zijn verhaal, omdat toen zijn stem elke verdere medewerking weigerde. Het was een tijdlang stil naast hem. Alleen haar vingers bewogen warm en troostend om zijn hand. Toen legde ze die hand op de deken terug en stond op. „Mag ik even in je kast kij ken?" vroeg ze achteloos. Hij knikte zonder naar haar redenen te vra gen. Lily opende de kastdeur en zag al gauw het schreeuwend-rode stapeltje tussen de andere kleren liggen. Temperaturen boven normaal TJET lagedrukgebied, dat zich ol enkele dagen op het midden van de oceaan ophoudt, vult verder op. Aan de zuidkant ervan is een nieuwe bui tengewoon actieve randstoring ont staan. Het centrum hiervan lag van morgen even ten noorden van de Azoren. Verwacht wordt, dat deze storing naar het noordoosten in de richting van Ierland zal afbuigen. Een andere veel zwakkere storing trekt door Frankrijk naar het noorden. Hex regengebied ervan, dat in betekenis afneemt, bereikte vanochtend onze zuidelijke provincies. Tussen beide storingen in komt een rug van hoge luchtdruk tot ontwikkeling, die mor gen aanvankelijk het weer in ons land zal beheersen. Er zullen dan opklarin gen voorkomen bij wind uit westelijke richtingen. Later krimpt de wind waarschijnlijk weer naar het zuiden en neemt dan in kracht toe. De tempe ratuur blijft boven normaal. ZON EN MAAN Dc entree van het Catshuis te kent de geest van het gehele huis: fraai, seigneuraal en toch in wezen eenvoudig. De heer A. A. R. Cameron, minister m onderwijs en volksontwikkeling van Suriname, mr. dr. Quintus Bosz. dis trictscommissaris en de heer Radhak- shun, directeur van radiostation Radi- ka, de beide laatste leden der Suri- nse delegatie naar de vergadering de culturele adviesraad, zijn giste- op Schiphol aangekomen. Het der de lid, de gevolmachtigd minister voor Amerika, de heer Lou Lichtveld, wordt (Wordt vervolgd) zondag verwacht Academische examens AMSTERDAM. Vrije i Koningsveld (Ede), Gem. Un. - doet. gesch.: G J Meijer (Goud*. "t h Hogeschool^ Ge- .HJnen). J Kasdori W H Lammers (Vlodrop), J Dohmen (Nieuwstad), steren) A W Ludlkhuize Mouwen (Halsteren) en J M M Tacken Techn. hogesch. Ge- ifd. wisk.: C F E Barne- J J M V Ginneken G J Kind nog spoorloos Valse „ontvoerders" gearresteerd de drie mannen die maan- ip het hoofdstation van Frankfort 15.000 mark hebben ontvan gen als losgeld voor het ontvoerde Duit se jongetje Timo Rinnelt, zijn dinsdag door de politie van Wiesbaden gearres- Volgens de politie hebben de jonge mannen niets met de ontvoering van Timo Rinnelt te maken. De gearresteerden waren bij hun aan houding nog in het bezit van 13 500 mark het bedrag dat door een dagblad in Frankfort als losgeld was aangeboden, j De derde pseudo-ontvoerder is nog j voortvluchtig. Van Timo Rinnelt ontbreekt nog elk Mevrouw A. H. M. A. Janssens-Enne- king bestuurslid van diverse instellingen, wonende te Oisterwijk, is benoemd tot ridder in de orde van Orange-Nassau. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 8