Leidse studenten gaan stemmen met een keuze uit vijf lijsten Modeshow Margriet met veel combinaties Prof. Sachtler hielcl oratie over katalyserend grensvlak Ds. L. Kievit NIEUWE LEIDSE COURAHT 3 ZATERDAG 22 FEBRUARI 1944 J Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag (22 febr.) j Stadsgehoorzaal, 8 uur: jeugdconcert jNat. Jeugdorkest, werken van JuL Rönt gen, Ottmar Gersten Hendrik Andries- sen, F. H. Mendelssohn en Albert Rous- isel, solist Joop Stokkermans (in kader Koninkrijksherdenking). Schouwburg, 8 uur: opvoering Blaffen tegen de Maan door Litteris Sa- Geref. Jeugdgebouw, Breestraat 19, iuut: Geref. Jeugdverband, vertoning v r-film „De onzichtbare vijand" (in kader Bt van „Atoomweekeinde"). >k Herv. Jeugdgebouw, Moriaansteeg 2, 'e 7,30 uur: sociëteitsavond. ts Aula Louise de Coligny-HBS, Kager- straat 7, 8 uur: Meisjes-HBS-vereniging Ende dispereert Niet, SchrikkelbaL I Wijkgebouw De Goede Herder, Oude -e Vest 13, 8 uur: feestelijke ledenbijeen- it-komst De Valkeniers tg.v. 40-jarig be- •n.staan jongenswerk. 1*j Oegstgeest: Vormingscentrum Oud- jpoelgeest, weekeinde over de nii Iverhoudine met Indonesië, thema: ..1 Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Het donker is licht Genoeg. 18 Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 uur ik Concertgebouworkest m.m.v. Nikita Ma- aloff, piano. Zondag Diaconessenhuis, Houtlaan, 10.30 uur ingebruikneming kapel (met eerste kerkdienst). t: Vormingscentrum Oud- Poelgeest. voortzetting weekeinde In- donesië-Nederland. Maandag Prytaneum. Rapenburg 0. 3 uur: Aca demische Filmstudiekring Salon Indien, vèrtoning van „De mooiste tijd" en „Het feest" van resp. Nicö Crama en Paul Verhoeven (na inleiding), j. Schouwburg, 8 uur: Rotterdams To- .jlneel, opvoering van „De krijgshaftige jJheld" van Shaw. ,-j De Doelen, 8 uur: Leidse Amateur- Bbtografenvereniging, J. Versteeg '.^.Nieuwe avonduren in kleur". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8,15 Ned. Corned je met Mary, Mary (besloten voorstelling). Gebouw K. en W., 8 uur: Hoofdstad- I,,Operette met Frühling in Wien. (e Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Kome- met Het Lemen Wagentje. Dinsdag Stadhuis. 78 uur: zitting Bouwfonds led. Gemeenten. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Leids Kamer - Johannes-Passion, o-l.v. Willem [Hizee. Schouwburg, 8 uur: Rotterdams To- ïeel, opvoering van „De krijgshaftige van Shaw. gstgeest-Rijnsburg: Veiling 3 uur: receptie t.g.v. 50-jarig be- De eerste partij (A.B.C.) wil, dat bij de behartiging van de sociaal-ec mische belangen van de student het enigingsaspect niet uit het oog wordt verloren. Programmapunten zijn: steun studentenhuisvesting (vooral vooi eerstejaars) en medezeggenschap in voor bereiding en exploitatie van stichtings huizen. voortzetting van het overleg met O.K. en W. over subsidiëring van men- voorzieningen inzake verstrekking studiebeurzen e.d., begeleiding in ;rste jaren van de studie en betere voorzieningen op cultureel en sportge bied. Nachttrein De Centrum-partij zal met de indivi duele verantwoordelijkheid van de stu dent als uitgangspunt een gematigd pro. gressief beleid voeren. Men heeft wen- op het gebied van de studie-irfrich- ting (splitsing tussen een op de praktijk :n meer op de wetenschap gerichte studie), rijksstudietoelagen, studenten huisvesting (geen bevooroordeling bij kandidatuur voor stichtingshuizen), meer aandacht voor buitenlandse studenten, meer reducties (openbare vervoersmiddelen), spoilt accommodatie. Ook wil men tussen Leiden en Den Haag dinsdags en vrijdags om 3 uur 's nachts ;n extra trein laten rijden ten behoeve an spoorstudenten. De Liberale Studenten Partij (onaf hankelijk van de Liberale Studenten Ver eniging, afdeling Leiden), zal sti-even een doorbraak in de bestaande verenigingsstructuur. Programmapunten: geen studieloon, wel verruiming beur zenstelsel, invloed op huisvestingsbeleid (landelijke coördinatie), bevordering ductiesysteem, culturele en sportaccom modatie, activering van het contact tus- studenten en hoogleraren en bevor dering van studie op interfacultair De viorde partij (O.S.O.) Is veront rust over de huidige situatie, waarbij georganiseerden de dupe dreigen te v den van het beleid van de verenigingen. Ha ''uur: 1 e.Kate- 3 Gebouw K. en W„ 8 uur: Hoofdstad- eJOperette met Frühling in Wien. •u Diligentia. 8.15 uur: De Nieuwe Kome die met Het Lemen Wagentje. Woensdag Pieterskerk, 7.15—7.50 uur: studemten- a-pvondgebed. Gebouw Steenschuur 6, 8 uur: leden vergadering Leidse Vereniging van Post zegelverzamelaars. De Doelen, Rapenburg 2, 5 uur: Rijn- .ilandse Club van het Verbond van Prot-- "jchristelijke Werkgevers in Nederland "jnr. G. C. van Dam, secr. van het Ver- i-iond, over de stand van zaken met be i-trekking tot het loon- en prijsbeleid 6.30 uur). Foyer Gehoorzaal. 8 uur: K. en O.- prof. dr. C. G. Egeler over M-Dwars door de Himalaya" (causerie kleurenfilm). Camera (Hogewoerd), 7—9.15 uur: K. O -film, Nooit op zondag. Wijkgebouw evendaal, 8 uur: afdeling ^Centrum Christenvrouwenbond, jaar vergadering. ji Boerhaave^restaurant, Boerhaavelaan |183a, 8 uur: Kynologenvereniging Rijn- land, prof. mr. dr. K. V. Antal over „Op .Safari in Zuid-Afrika" (met kleurenlicht- Zegen. Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Residen- «e-Orkest, medewerking van Evelyn Lear, sopraan. Diiigentia, 8.15 uur: De Nieuwe Ko medie met „Het Lemen Wagentje". Donderdag Juridisch Studiecentrum Gravensteen, Pieterskerkhof 6. 8 uur: afd. Leiden- °tgstgeest Unesco-comité en Vereniging or Intern. Rechtsorde (VIRO), de heer Mutal over ..Latijns Amerika, evolutie revolutie" (met kleurenlichtbeelden). Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest, soliste: Helga Pilarczyk, piano. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep van Oud-studenten met „Dublin 1916". w. Kon. Schouwburg, 8.15 Haagsche Comedie met Horen en Zien (besl. vodrstelling) Gebouw K. en W., 8 uur: Het Nat. I Pallet, m.m.v. Kunstmaand-Orkest. Diligentia. 8.15 uur: Herman Krebbers ®n Theo Olof. viool, Danièle Dechenne, Vrüdag Stadsgehoorzaal, 2.30 en 8 uur: mode show stoffenhuis Gronheid (Festival de 'a Mode 1964). Zaal Konin'gskerk (hoek Willem de Zwijgerlaan-Koningstraat), 7.30 uur: ruil beurs voor verzamelaars. Rest. Van der Heijden, Breestraat 85, •230 uur: lunchbijeenkomst dep- Lei oen Mij. Nijverheid en Handel, mr. R. Erdbrink, voorzitter College van Pijksbemiddelaars, over „Enkele proble- LEIDEN De Leidse studenten gaan van 24 tot 27 februari ter stembus. Dan worden namelijk <de verkiezingen voor de Leidse Studenten Raad ge houden, waaruit vervolgens vertegenwoordigers in de Nederlandse Stu denten Raad worden gekozen. Er zijn vijf lijsten waaruit de studenten een keuze kunnen doen. Lijst 1 is die van de „Partij voor algemene belangen van studenten in de Ciwitas Academica Lugduno Batavorum", lijst 2 van de „Centrum-partij", lijst 3 van de „Liberale Studenten Partij", lijst 4 van de „Onafhankelijke Studentenorganisatie te Leiden en 'lijst 5 de „Ne derlandse Studentenvabbeweging"Eerste kandidaten voor de onderschei den partijen, zijn respectievelijk: J. O. L. van Boetezelaer, I. S. A. Lefe- ber, J. P. Geene, A. Visser en P. Dijkhuizen. Men stelt o.m.: gezien de tot nu tc eenzijdige sociale structuur der studen tenwereld, verdient het overweging ieder die tot studeren qua opleiding gerech tigd is, de mogelijkheid te geven zijn paciteiten gedurende een jaar waar maken; de levenskosten der studenten diene zo laag mogelijk te worden ge houden; de huurbescherming ook studenten een realiteit; in de huidige situatie is het systeem der rijks- studietoelagen te verkiezen boven een studieloon; hoewel de Stichting Studentenhuisvesting het hare heeft ge daan om de kamernood op te heffen, is GERO - CASSETTE v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het In verband met de loonontwikke ling". tn Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 Haagsche Cottiedie, Horen en Zien. :gstgeest, Hal Rijnlands Ly- M. H. Tromplaam 1, 8 uur: Liitte- Boekenweekavond, Rijnl. Boek handel en Algemene Openb. Bibliotheek, Gerard Walschap over: ,,De weg ;n romanschrijver". Zaterdag (29 febr.) Herv. Jeugdgebouw, Moriaansteeg 2, 30 uur: sociëteiitsavond, Schrikkelfeest. Geref. Jeugdgebouw, Breestraat 19, uur: Geref. Jeugdverband, Schrikkel- avond. Rest. Van der Heijden, Breestraat 85, 11.30 uur: jaarvergadering Kamerkring- vereniging Leiden Chr. Hist. Unie, 2.30 uur: forum onder leiding van ged. D. der Kwaak over zaken en aspecten onze provincie. egstgeest. Vormingscentrum Oud-Poelgeest, weekeinde over „Wat is Rome?" (kennismaking met de Rooms- Kath. Kerk, haar kenmerken, haar spi ritualiteit en haar vernieuwing), inlei ders: prof. dr. C. A. Rijk en prof. dr. L. Aarts. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 ar: Haagsche Comedie met Othello. Gebouw K. en W., 8.15 uur: Ned Opera met Tosca. Diligentia, 8.15 uur: Alerio Diaz, gitaar. Sc'neveningen, Op Gouden Wie ken, 8.15 uur: Amsteltoneel met „De volle Waarheid". (Zondag 1 maart) tgeest, Vormingscentrum Oud- Poelgeest. weekeinde over ,Wat is Ro- le?" (zie agenda zat- 29 febr.). Welke apotheek T Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Herdingh en Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502 (ook voor de apo theek Van Breest Smallënburg Leider dorp). Camera (2.30. cio '70 (18 jr.) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De Zwaard vechter van Castilië (14 jr.). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De Zoon an Spartacus (14 jr.). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De rebel an Napels (14 jr.); maandag t.m. woens dag: De eerbiedige lichtekooi (18 jr.) Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De grote stikte (18 jr.). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Profi teurs tegen wil en dank (18 jr.). Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van schil derijen en beeldhouwwerken uit he- be- t van de Kon. musea voor Schone Kun- en van België (van 1 febr. tot 9 maart) Museum Oudheden: tentoonstelling Romeinse mozaïeken uit Tunesië (tot 15 maart). Openbare bibliotheek Reuvens, Bree raat 27: maandag en woensdag van l tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag vaD tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 eD in 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tol uur; openingsuren filiaal Plantage 6 dinsdag 3.30 tot 5.30 uur, donderdag 1 tot 8.30 uur en vrijdag van 10 tot 12 uur. ipeningsuren filiaal lagere schooi Obrechtstraat: dinsdag en donderdag var tot 9.30 uur en zaterdag van 1 tol ir, voor de jeugd woensdag vaD 2 uur; jeugdbibliotheek Plantage 6 maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur oensdag van 12 tot 4.3U uur en zaterdag 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderer van 6.30 tot 8.30 uur; jeugdhonk Zwart* Pad, Marnixstraat 102: vrijdag van 3.3( tot 5.30 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Wow ipitsj, 12 houtsnijders van Amanamka (tot 1 maart). L. Koning nam afscheid van belastingsdienst in de Sleutelstad LEIDEN Gis termiddag nam de hoofdassistent A L Koning wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd afscheid van de inspectie be lastingen te Leiden, waar hij sedent 1956 in functie was. Voordien had hij diverse standplaat sen o.a. Groesbeek, Utrecht, Ter Aar en Den Haag. De heer Koning sluit zijn ambtelijke loopbaan door bijzondere -omstandig heden af met een reis naar Israël. Dit laatste houdt verband met het werk van de scheidende functionaris gedu rende de bezettingsjaren. Ook onder scheidde hij zich in velerlei functies op kerkelijk en maatschappelijk gebied. Film in Volkenkunde LEIDEN Zondagmiddag om drie uur wordt in het Rijksmuseum voor Volken kunde. Steenstraat la. een kleurenfilm gedraaid over de Papoea-houtsnijder Matjemosh. een grote openheid gewenst door bijv. studenten grotere zeggenschap te geven; het studentenhuwclijk dient niet als ongewenste sociale toestand te worden beschouwd. Medeverantwoordelijkheid De Nederlandse Studentenvakbeweging stelt zich ten doel de maatschappelijke positie van de student te verbeteren, zijn materiële en intellectuele onafhan kelijkheid te bewerkstelligen, de stu dent bewust te maken van eigen plichten en rechten en de studentengemeenschap te brengen tot het dragen van medever antwoordelijkheid voor de maatschappe lijke problematiek. Met dit doel voor ogen wil men voorzieningen ta.v. de democratisering van het wetenschappe lijk onderwijs, voorlopig binnen het hui dige stelsel der rijkstoelagen verbete ringen, paviljoen- en flatbouw op grote schaal, differentiatie naar vakstudie wetenschappelijke vorming, verkorting studieduur, betrekken van de student bij de organisatie van zijn studie, re presentatieve nationale studentenraad via landelijke verkiezingen volgens lijsten- stelsel, voorzieningen voor gehuwde stu denten en mensae, meer omvattende cu ratieve geneeskundige hulp en automa tische verzekering van iedere student, reducties en aandacht voor licha melijke ontwikkeling van de student. Paranormaal bedrog voor Leidse huisvrouwen LEIDEN, „Het was een dolle middag' Met deze woorden besloot dc presidente van de afdeling Lelden van dc Ned. Ver eniging van Huisvrouwen, mevrouw H A. van Herwaarden-Wildebier. de bijeen komst. die in de Stadsgehoorzaal werd gehouden. Mevrouw Van Herwaarden had gelijk, want er ontstond bijzonder grote hilariteit, toen de dames er na loop van enige tijd achter kwamen zij ditmaal in het ootje waren genomen. Nieuwsgierig kwamen vele huisvrou wen bij elkaar om kennis te nemen var de experimenten, die zouden worden uit- gevoerd door de heer J. W. Gosker, expe rimenten van parapsychologische aard De heer Gosker gaf inderdaad enkele voorbeelden van „spontane telepathie" van „helderziendheid", waarbij hij nauw contact" stond met zijn proefper- Na de pauze kwam de onthulling v deze mysteries. Toen pas maakte de heer Gosker duidelijk, dat men zich met bc drog, met een veelheid aan woorden ei met het opwekken van een bepaaldi sfeer in een aureool van paranormale begaafdheid kan plaatsen. Zijn „paranor male experimenten" waren alleen maai gebaseerd op een aantal psychologische grapjes en goocheltrucjes De heer Gosker, die een geboeid ge hoor had, heeft aan deze middag een waarschuwend karakter willen geven, „Negentig procent van alle paragnosten zijn arbeidsschuwe psychopaten", aldus de heer Gosker. Hij zei, dat vai twaalfhonderd zich noemende paragnos ten in Nederland er elfhonderd bewuste bedriegers zijn. terwijl de rest enigszins paranormaal begaafd is. LEIDEN Er is-bij de voorbereiding van de Margriet-modeshow, die gisteren in de Stadsgehoorzaal werd gehouden, „gespeeld met stoffen, kleuren, combinaties en modelijnen". Rokken en blouses, twee- en drie delige pakjes, strand- en naóhtensemb'les en cocktail-annex-bruidstoilebten passeerden de revue. Gedurfd waren de kleurencombinaties: we zagen van het traditionele, rustige blaww-met-wit tot 'het gewaagde, felle lindegroen met-roze of roze-met-oranje. Deze laatste tinten bij een linnen porten- semble, bestaande uit een oranje „rokbroek" en roze jatsje. Vijf mannequins toonden gemakkelijk zelf te vervaardigen kledingstukken, die met wat fantasie door de maakster op tal loze manieren konden worden aangevuld. De basis was dikwijls een iets gerende rok, waarop dan een blouse werd gedra gen met bij voorbeeld de moderne „smalle schouders" (tot hoog op de schou der geknipte armsgaten). Korte jasjes of bolero's daaroverheen, al dan niet i stekende kleur. Een aardig idee was het tonen Prof. dr W. H. M. Sachtler, buiten gewoon hoogleraar in dc heterogene ka talyse, hield gistermiddag een oratie ovei „Het katalyserende grensvlak tussen che- en fysica". Hier volgt een sai vat ting: De meeste chemische reacties blijken in veel ingewikkelder verloop te heb ben dan de eenvoudige formule „begin- stoffen geeft eindprodukten" doet moeden. Vaak vindt een bepaalde reactie alleen plaats wanneer een bepaalde hulp stof onveranderd terug wordt gevonden. Laat men de katalysator weg, dan treedt óf helemaal geen omzetting op óf slechts :n zeer langzame, óf er hebben alleen aar ongewenste nevenreacties plaats. Bij de reacties in de chemische indu strie zijn de katalysatoren meestal vast, de reagerende stoffen echter gasvormig of vloeibaar. Men spreekt dan van „hete rogene katalyse". Ongeveer 90% van de processen, die in de laatste jaren tech nisch zijn ontwikkeld, behoren tot deze categorie. Sins 140 jaren tracht de wetenschap dit verschijnsel te begrijpen. De gebruikte denkbeelden lopen zeer uiteen en v spiegelen de ontwikkeling van het weten schappelijke denken in het algemeen. In de eerste helft van de 19e eeuw sprak Berselius over een „vis occulta", duistere kracht dus, die principieel niet vatbaar zou zijn voor het menselijk be grip. Davy dacht dat het warmtegelei- dingsvermogen verantwoordelijk was, en Döbereiner schreef aan Goethe, dat het naar zijn overtuiging een elektrisch schijnsel betrof. Eerst de theoretische kennis en de fijnde onderzoekingsmethode van de derne natuurkunde en chemie hebben tot een meer gepreciseerde voorstelling ge leid van de wisselwerking tussen de ato men van het katalysatoroppervlak ei moleculen van gas en vloeistof. Het onderzoek naar de heterogene katalyse wordt in vele industriële en uni versitaire laboratoria intensief bedreven. Leiden heeft thans als eerste universiteit van Nederland een speciale leeropdracht voor deze tak van onderzoek verleend. NOORDWIJK Het heeft me veel moeite en overredingskracht gekost om door te dringen tot in 't Kombof je, de op een duintop aan de Zeereep gelegen centraal verwarmde villa van mevrouw M. E. A. Zwieberg-Waller. „ik ver afschuw publiciteit", was zij be ginnen te zeggen. Maar mevrouw Zwieberg houdt er zo'n zeldzame hobby op na, dat ik er voor u en mij dankbaar voor ben, dat zij me ten slotte toch heeft willen ont vangen. Zonder een wetenschappelijk doel voor ogen -te hebben maar gedreven door haar gevoel voor schoonheid, reist deze minnares van de zee en wat daar allemaal bij hoort de wereld af met als enig doel. eigenhandig zeeschelpen te verzamelen, schelpen, die let terlijk loepzuiver moeten zijn, willen ze een plaatsje krijgen in de collectie van mevrouw Zwie berg. Het reizen zelf is van volkomen ondergeschikt belang en gebeurt daarom zo vlug mogelijk: per vliegtuig. Toen ik haar sprak, was mevrouw Zwieberg pas terug uit Spanje. Komende zomer hoopt ze naar Afrika te gaan. Ze reisde reeds naar Florida, naar de Ka naaleilanden, de Sciillies, ja overal waar de zee 'haar schoonheid maar op het strand kan werpen, wil me vrouw Zwieberg zijn om die schoonheid op te zoeken. En daar bij telt niet de kwantiteit maar de kwaliteit. „Bij mij gaat het absoluut niet om een wetenschappelijke verza meling", legde mevrouw Zwieberg mij in een snel tempo uit, terwijl ze nu en dan een steelse blik wierp op enkele vooraf gemaakte aantekeningen. „Oh, ik verbaas me over mezelf, dat ik er nu zo veel over vertel. Dat heb ik nog nooit gedaan. Het gaat bij mij om de schoonheid en de artistieke waarde van de schelp en daardoor gooi ik veel weg. Alleen werkelijk mooie en gave exemplaren be waar ik en bij voorkeur moeten neem ik ook iets aan als cadeau, schelpen onder stoven en het zoe- dat dan doubletten zijn, volledige het begon vier jaar geleden, ken dus extra moeilijk was. Trou- schelpen dus. toen ik wandelend langs het wens, het is toch altijd bijzonde strand ineens diep werd getroffen /K BEGRIJP best, dat het de we- door de schoonheid van een moo< Mevrouw Zwieberg-Waller te Noordwijk houdt er een zeldza me hobby op na: zij reist zonder wetenschappelijke bedoelingen de wereld af om eigenhandig schelpen te verzamelen voor haar op schoonheidsmotieven gebaseerde col'cctie. In haar op een duin top gelegen huis 't Kombofjc fotografeerde ik haar bij haar ogen- strelende verzameling, die volgens een geografische en tegelijk kunstzinnige rangschikking in met wit fluweel beklede kastladen is ondergebracht. Door daglicht verbleken schelpen namelijk. Van vele soorten heeft zij ook de verschillende ontwikkelingsstadia in haar bezit. delen maar volgens hun geografi sche vindplaatsen. Ik maak er ar rangementen van in kastl-aden op een ondergrond van wit fluweel. Met alle mogelijke ondergronden heb ik geëxperimenteerd maar wit fluweel' voldeed het beste. Volledigheidshalve wil ik er dan de namen bij hebben en daar kom ik dan wel achter maar die staan bij mij echt op het tweede plan. In eerste instantie gaat het. er mij om de schoonheid van dat nntuurprodukt zo fel mogelijk te belichten. Alleen daarvoor ga ik ook op rets naar landen en plaat sen, waar ik volgens musea en verzamelaars kans heb schelpen te vinden. Maar 't blijft een gok en ik kijk er echt niemand kwaad op aan als ik met lege of bijna lege doosjes naar huis terugmoet keren. TTET ZOEKEN op zichzelf is zo'n genot! Als ik iets moois vind beschouw ik dat als een kostbaar geschenk van de zee, als een stukje geluk. Aan iedere schelp zit zodoende een verhaal tje vast. De stranden van Florida, Ier land en Herm (een Kanaaleiland) hebben me bijzonder veel opgele verd. Meestal reis en zoek ik in het najaar en vroeg in het voor jaar maar bij hoge uitzondering maak ik m'n reis naar Afrika nu in de zomer omdat het daar dan winter is en ik een hekel heb aan de warmte. Ik vlieg altijd omdat er anders zoveel tijd verloren gaat en meestal blijf ik zo'n kleine drie weken zoeken. Altijd ga ik alleen. Ten eerste vind ik het heel plezierig en ten tweede ben ik door m'n hobby geen goed gezel schap voor anderen. Later, na m'n leven, komt mijn verzameling in competente handen, daar heb ik voor gezorgd. U heeft geen idee hoeveel schel pen er na mijn eerste selectie op het strand nog afvallen als ik thuis ben. Dat komt omdat ik streef naar het volmaakte exem plaar. Weet u wanneer de gun stigste tijd is om schelpen te zoe ken Als het water op z'n laagst spannend werk. Ik zoek vooral is, dan heb je zowel de vloed- ais micro-schelpjes en soms zijn ze zo de eblijn. En zoals een ander op tenschapsmensen vaak aan tijd gave schelp. Toen ontstond bij mij klein, dat ik ze, liggend op de tijd naar school of kantoor qaat "'•i'3 verzamelen. en geld mankeert om zelf overal de gedachte te gaan zoeken en dat ze dus voor een deel op ruilhandel zijn aange wezen. Maar aangezien ik tijdelijk zo boeiend. Vorige week ben ik ik doe dit. nu vier jaar gele- juist teruggekeerd uit Spanje. Nu Dan ga ik ze in tegenstelling genheid heb te reizen en zelf te had ik daar elke dag een felle tot mensen met wetenschappelij vergaren, ruil ik niet en zelden zuidoostenwind, waardoor grond, met een pincet opraap. 20 ga ik dan dagelijks Juist die onzekerheid: vind je Thuis maak ik ze dan schoon, strand iets of vind je niets, is .voor mij waarna ik ze met de loep bekijk. dan komt „het" moment. ke ambities niet naar soort i meer dan één bruidstoilet: behalve het lange (met kanten sluier) aan het slot waren er vier korte toiletjes voor de pauze (waarvan één roze). Zonder sluier en bolero (of jasje) waren twee van deze vier vlotte cocktailtoiletjes. Een mooie blauwsatijnen manteljapon voor de grote maten behoorde bij deze bruidscollec- We zagen linnen, katoen, zijde, wol, denim en mousseline; van het laatste werden enkele overrokken, stola's en ca puchons op japonnen gedragen. Succes boekten onder meer een nachtcombinatie (roze linnen duster met zes zakjes en rok, blouse en pofbroekje van mousseline), blauw-wit gestreepte hemd japon met capuchon en een tabaksbruine kraagloze mantel met lichtblauwe zijden japon oudere dames, een rode wollen man tel met kleine officierskraag waaronder rood-witte japon (voor teeners), een grijswollen pakje met geruit vestje en dito biesjes (zie foto) en een nylontri- cot huisjapon. Dt tailles waren vaak iets verlaagd <*f licht op de juiste plaats aangeduid. De iven waren ingezet en veel creaties hadden het moderne sportieve accent in nouwen-met-manchetten. Ook inge zette pasjes, jabots of befjes werden ge toond, terwijl veel (gerende) rokken steekzakken hadden. Bij de avondjapon- was een styivol toilet van blauwe moirézUde met smalle schouderbandjes cn aan een bolero herinnerend Ityfje. Studieconferentie in Leiden over E.E.G LEIDEN De Europese Economische Gemeenschap groeit, maar moet daarbjj heel wat belemmeringen en misverstan- uit de weg ruimen. Tot deze con clusie kwamen de deelnemers aan de studiebijeenkomst over de Europese Ge meenschappen. georganiseerd door de Leidsche Onderwijsinstellingen. De studiedag begon 's morgens met een bespreking van de theorieën over de ontstaansmogclijkheden en de voordelen internationale handel, 's Middags hield de heer R. P. Simons Cohen, hoofd de Voorlichtingsdienst van de Euro pese Gemeenschappen te Den Haag een voordracht over de Gemeenschappen, waartoe naast de E.E.G. ook de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en Euratom behoren. Uit de voordracht en het debat dat daarna volgde bleek dui delijk dat de E.E.G. aan haar doel beant woordt. De studieconferentie werd zo druk be zocht, dat vandaag een herhaling plaats LEIDEN Dit is I ds. L. Kievit, Her vormd predikant te Putten, die het be- j roep van de Leidse Hervormde Ge meente aannam. Zoals gemeld, hoopt hij ds. M. Ottevan- ger, die enkele ja ren geleden met j emeritaat ging, op te volgen. Zijn ar beidsterrein is Leiden-Noord met als centrunt de Koningskerk. Aan het langdurige consulentschap van dr. P. L. Schoonlieim zal dan een eind komen. Doktersassistente In uw editie van 12 februari j.l. ad viseerde u het meisje, dat in de avonduren wilde studeren voor dokters assistente zich in verbinding te stellen met het N.I..PA. te Amsterdam. Wij vestigen uw aandacht erop, dat er aan onze Instellingen eveneens de mogelijk heid bestaat om voor het door de Kon. Ned. Mij. t.b.d. Geneeskunst erkend examen Doktersassitsente te studeren, n.l. door 1. de mondelinge dagcursus. 2. de mondelinge avondcursus, 3. de mondelinge/schriftelijke cursus. Wij vestigen er tevens uw aandacht op, dat in Nederland 4 opleidingen en :amcns door de K.N.M.G. zijn erkend i wel (in alfabetische volgorde): 1. ASOP Amsterdam. 2. Leidsche Onderwijsinstellingen Chemische School van Leiden (onder deel van de L.O.I.), 3. „Maria Immaculata" te Maarssen, 4. NIP A Amsterdam. H. ter Wee Directeur L.O.1. SCHAKEN Fellere strijd in Noteboomtoernooi LEIDEN In de eregroep van het Daniël-Noteboomtoernooi van LSG is gisteravond nog feller gestreden. In de purlij HenneberkeKort geraakte de itspeler in tijdnood. Bij tijdccontrole bleek Kort (zwart) een dame tc heb ben tegen Henneberke een paard en drie pionnen. Na arbitrage zal de partij stellig voor Kort gewonnen blijken, die daarmee dan twee punten uit twee partijen heeft verzameld. Of J, J. Piket dit ook zal presteren, valt te betwijfelen. Wel wist hij met wit spelend tegen het eind. toen zijn tegen stander Van Wezel in tijdnood kwam. een kwaliteit te winnen. Bij afbreken bleken echter twee verbonden pionnen van Van Wezel al zover opgerukt, dat het zeer de vraag is of Piket deze partij nog :mise kan houden. De voorzitter van LSG moest dc spe lers z(jn excuses aanbieden voor dc speel ruimte, omdat de eigenaar van „Zomer- zorg" de enige maanden geleden bespro ken zaal (door LSG) gisteravond aan een andere vereniging had gegeven. J Daardoor moesten de schakers genoegen J nemen met (te) kleine ruimten, wat nog eens temeer op het chronische tekort aan I goede zalen duidt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3