Britse vliegtuigindustrie zware verliezen lijdt Goedkoop aardgas stoken is voorshands een sprookje Voor £275 miljoen onvoltooide projecten Scheepsbouw in gevaar, zegt De Schelde Op Voorjaarsbeurs is aardgas belangrijkst Stookolie niet of nauwelijks Hogere omzet Hoogovens en kleine winststijging duurder „Pipet Twin Comanche nieuwste sakenvliegtuig LEIDSE COURANT 11 ZATERDAG 22 FEBRUARI 1964 SCHA A TSEN RIJ DEIS Nieuw Ned. record voor Hoorneman Tijdens nationale langebaanwedslrijdcn ln Deventer heeft de 30-jarige Jaap Hoorneman (Brommen) vrijdag; een nieuw Nederlands record schaatsenrijden op zijn naam gebracht. Hij won de 3000 meter in 4.58.0, hetgeen een verbete ring van 2.1 seconde betekent van hel oude record, dat op naam stond van Chris Meeuwissc met een tijd van 5.00.1 Vorige week had Sybold de Vries reeds een recordtijd gemaakt op deze afstand maar deze prestatie kon niet worden er kend. In een hernieuwde poging ondei de tijd van Meeuwisse te blijven, kwarr De Vries in zijn rit tegen Hoorneman ten val, maar de laatste ging zo hard door dat hij de nieuwe recordhouder werd Lourens werd eerste in het algemeen klassement. De uitslagen luiden: 500 meter: 1 Wester (Eernewoude Lourens (Zutphen) beiden 44.0: 3. Klaas Renes (Nieuwpoort) 44.2. 1000 meter: 1. Lourens 1.31.2; 2. Wester. Hulst (Elburg) en Meijering (Arnhem) «Hen 1.31.8. )0 meter: 1. Hoorneman 4.58.0 (nieuw Ned. record): 2. Meijering 5.02.8: 3. Wetsre 5.03.7. Eindklassement: 1. Lourens 140,500 pt: Wester 140.517 pt; 3. Meijering 145.467 pt. Bij de dames won Ans Schut 'Apel doorn) de wedstrijd over de 500 en 1000 meter, op welke afstanden zij resp tweede en eerste werd met 52 7 en 1.45.8. De 500 meter werd gewonnen door van Dijk (Kampen) met 52.6 sec. Veel glamour-types weinig massaproduktie DE Klacht ingediend tegen handelwijze gemeente-arts Mr. H. J, Morren uit Voorburg heeft, bij het college voor medisch tuchtrecht Amsterdam een klacht ingediend te- gen de handelwijze van de heer J. de Koning, hoofd van de afdeling bedrijfs geneeskunde en controle ziekteverzuim bij de G.G. en G.D. in Amsterdam die de hoofdcommissaris van politie in Amsterdam vorig jaar een rapport heeft uitgebracht over het ziektegeval van brigadier B Bonneveld van de Amster damse politie. De heer Bonneveld is al ruim twee jaar zenuwziek omdat hij zich een op merking van zijn chef bijzonder heeft aangetrokken. De brigadier tekende bij het Ambtenarengerecht in Amsterdam beroep aan tegen de beslissing van de hoofdcommissaris van politie zijn bezol diging met ingang van 1 juli 1963 tot tweederden terug te brengen omdat de brigadier verhinderd is de dienst te ver richten, Het Ambtenarengerecht heeft zich vórige week met deze zaak bezig gehouden, want de heer Bonneveld meent dat de'opmerking van zijn chef een gevolg was van een geprikkelde stemming bij de korpsleiding over een voorafgaande door de heer Bonneveld aanhangig gemaakte zaak waarbij het bevorderingsbeleid bij. de Amsterdamse politie aan de orde was gesteld. Hoewel de behandelende zenuwarts van de heer Bonneveld verklaarde dat de zenuw- ziekte van de brigadier is ontstaan ten gevolge van de reprimande van zijn chef. rapporteerde de gemeente-arts dal de heer Bonneveld niet op pathologische wijze heeft gereageerd. Reeds tijdens de zitting van het Amb tenarengerecht laakte mr. Morren, die raadsman van de heer Bonneveld is. deze verklaring omdat de gemeente-arts zijn oordeel baseerde op een rapport van de bewuste politiechef, In zijn klacht bij het medisch tuchtcollege stelt mr. Morren o.m. dat de gemeente-arts het rapport heeft uitgebracht zonder de heer Bonneveld te hebben gezien of ge sproken. De KLM heeft gisteren haar DC 7 Ph-DSO Bering Zee overgedragen aan Martins Air Charter. De overname-vlucht die twee uur duurde werd uitgevoerd onder Commando van KLM-gezagvoerder Briscoe. E Eritse minister van luchtvaart, Julian Amery, heeft het de laat ste maanden zwaar te verduren het Lagerhuis. Niet alleen de BOAC heeft met een zwaar verlies te kam pen, maar ook de vliegtuigindustrie krijgt het steeds moeilijker. De to tale kosten van de vele Britse vlieg tuig-, raket- en andere luchtvaart projecten, die sedert 1951 nooit hele maal ten uitvoer zijn gebracht heeft het bedrag van 275 miljoen reeds overschreden. De minister legde er de nadruk op dat het grootste gedeelte van het uit- ?egeven bedrag toch nog zijn nut heeft afgeworpen, bij de ontwikkeling van andere projecten. In 1963 heeft de Britse vliegtuigin dustrie diverse tegenslagen tc incas seren gekregen, zoals het verongeluk ken van de Hawker P. 1127, van de Short SC1 beide vertikaal startende cn landende machines en van het nieu we verkeersvliegtuig de BAC—111, een veel belovende "opvolger voor de Vis count waarvan er zo'n 450 zijn ge bouwd. Daarnaast blijken de vooruit zichten voor 1964 ook niet zo gunstig te zijn. Onlangs werd besloten de ontwik keling van het supersonische onder- zoekings vliegtuig Bristol type 188 stop te zetten. Men had reeds twee van deze machines de lucht inge bracht. waarmee een bedrag van 250 miljoen gemoeid was. Daarnaast staan er nog een tweetal onderzoe kingsvliegtuigen ..op springen", die bestemd zijn om de vleugelvorm van het supersonische verkeersvliegtuig te beproeven dit in verband met een noodzakelijk groter vliegbereik van deze nieuwe luchtreus. Fabrieken sluiten De produktie van vliegtuigen en mo toren is momenteel gering cn men doet wanhopige pogingen om buitenlandse markten te vinden voor de Britse in dustrie. De regering probeert een ver mindering van het aantal ontwerpen te bewerkstelligen en hoopt niet over te hoeven gaan tot het opheffen van kleinere fabrieken, waarvan er al di verse gesloten zijn. Om het land te bevrijden 'van zyn verstarring op luchtvaartgebied en een regelmatige produktie te verzekeren heeft men onlangs een commissie in het leven geroepen voor de export be vordering. Zelfs Britse insiders hebben een on gunstige mening wat betreft de presta ties op luchtvaarttechnisch gebied en stéllen de minister regelmatig vragen. Enige jaren geleden kwam een wen ding ten ongunste van de burgerlucht vaartindustrie. toen de Amerikaanse straalverkeersvliegtuigen op de markt verschenen. Thans valt eenzelfde ten dens te constateren bij de ontwikke ling van de militaire luchtvaart. Exportverlies Ongeveer zes jaren geleden had de Britse' defensiecommissie een vast ge loof in de „drukopdeknopoor log", waarbij op grote schaal gebruik zou worden gemaakt van geleide wa pens. Teneinde de ontwikkeling var deze raketten te bevorderen werden een groot aantal militaire vliegtuig- projekten geschrapt. In de loop der jaren is het gebruik van dit soort wa pens echter tot de ware proportie.' teruggebracht en verspeelde de indus trie kostbare ontwikkelingsondè'rvin- ding. Op het moment dat cle NAVO-Ian- den dan ook besloten tot de aanschaf (Van onze luchtvaartmedewerker) van nieuw materiaal verkoos men dc Amerik, Starfighter boven de Brit se jagers. België, Nederland cn andcr< landen, tot dan toe potentiële export- klanten keerden zich van de Britten af en ook Australië, Canada cn Nieuw- Zeeland plaatsten hun orders elders Zo bestelde Canada eveneens de Starfighter en Australië de Franse Mirage en de Amerikaanse TFX. De Australische voorkeur voor de TF> heeft tevens de ontwikkeling van hef nieuwste Britse vliegtuig de TSR op losse schroeven gebracht. Lager huisleden wezen de minister op dc hoge ontwikkelingskosten, die slecht verhaald zouden kunnen worden ovei enkele tientallen voor de RAF te be stellen machines. Zij meenden dat het goedkoper zou zijn om de ontwikkeling te stoppen en eveneens in Amerika dc gewenste machines te kopen. Het Le ger en de Marine zouden voor de aan schaf van het nieuwe materieel even eens een duidelijke voorkeur hebber voor Amerikaanse vliegtuigprodukten Werkgelegenheid tot op heden vijftienduizend man bc trokken geweest en het stop zetten van dc verdere ontwikkeling zou te vens het einde van hun toch al zo schaarse werkgelegenheid betekenen. De diverse tegenslagen die de Britse vliegtuigindustrie te incasseren kreeg zijn ook terug te vinden bij de tewerk stelling van het personeel. In novem ber 1961 werkten meer dan driehon derd duizend man in deze industrie. Dit aantal is thans met 50.000 afgeno men. Indien wij daarbij de exportcij fers vergelijken, is dit zeker niet alleen het gevolg van de steeds verder gaan de industrialisatie. Het meest gunstige exportjaar is 1959 geweest en in vergelijking tot dat jaar is de export teruggelopen met meer dan vierhonderd miljoen gulden. De achteruitgang van de Britse luchtvaart industrie is niet te wijten aan mensen met ideeën of aan de ideeën zelf. Er is gebrek aan ondernemende wetenschapsmensen, evenmin aan moe dige invliegers. Het is ook niet waar schijnlijk, dat Engeland in de naaste toekomst zijn vroegere positie op lucht vaartgebied zal heroveren. Dit zal dan in de eerste plaats het zeval zijn bij de produktie van ver keersvliegtuigen. waarvan de BAC-111 zn de Concorde favoriet zijn. Verder handhaaft dc vliegtuigmotor :ndustrie haar leiding met verbeterde ontwerpen en nieuwe motoren. In alle klassen zijn prima motoren voorhan den en deze tak van luchtvaart weef zich dan ook vrijwel tc handhaven. De ontwikkeling van het van roestvrij staal vervaardigde vliegtuig, de Bristol type 188. had reeds 25 miljoen pond ge- GROEI en PROFIJT Elke HONDERD GULDEN, in januari 1963 belegd in participatie- bewijzen ALGEMEEN FONDSENBEZIT was aan het einde van dat jaar in beurs waarde toegenomen tot f 112.40 en bracht op aan contant inkomen f 5.78. Participatiebewijzen A.F. in 1/1, 1/2 en 1/10 coupures, worden dagelijks aan de Beurs genoteerd. Vraagt inlichtingen en brochure bij commis sionairs en banken. Dc Kon. Mij. Dc Schelde stelt 5 (vo rig jaar 5) pet. dividend voor op prefe rente en 12 (12) pet. gewone aandelen, en voor Nationaal Bezit 5 (5) pet. en 12<i (12'-j) pet. Het batig exploitatiesaldo f 6,73 (7,93) miljoen mede door verwachte verliezen op orders die ter wille va werkbezettting waren aangenomen, saldo interestrekening f 1,73 (1,26) min., tegen over f 6.03 (6.52) min. afschrijving, w aar van f 4,03 min. om duurzame produktie' middelen met uitzondering van werken onderhanden tot op een gulden af te schrijven en f 2 min. toevoeging aai serve uitbreidingen, voorts f 1,17 (1,16) min. uitkering personeel f 35.530 (idem) extra-dividend Nat. Bezit, cn te verdelen winst ad f 1,8 (1,9) min. De bouwprijzen voor schepen bleven slecht door uiterst scherpe cn (door openlijke en verkapte buitenlandse sub sidies) vervalste concurrentie. De on bevredigende toestand ten aanzien var: exportkredieten is een ernstige belemme- (Van en onzer verslaggevers) Do voorjaarsbeurs, die van 9 tut en met 17 maart in Utrecht wordt gehouden, zal voor een zeer bclang- ryk deel in het teken staan van het aardgas. Behalve do winnings- en I transportkant van deze nieuwe vorm van energie wordt eveneens ruime aandacht geschonken aan de moge lijkheden. die het gas de Nederland se huisvrouw biedt. Dat dit onder werp centraal zou staan, was overi gens wel tc verwachten. Vlak voor de revolutionaire omscha keling op deze nieuwe bron ter zullen drieëneenhalf miljoen apparaten moeter worden omgebouwd en anderhalf miljoen vervangen) bestaat er algemeen behoefte :en goede voorlichting op dit gebied zowel voor de zakenmensen als voor dc uiteindelijke gasafnemer. De firma's, die in deze sector werkzaam zijn, zullen ge groepeerd staan rond de grote voorlich tingsstand (in de Mewedehal) van NAM Gasunie, Gaslnstituut en Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven. Daei hoopt men op alle vragen, die zowel bl fabrikanten, installateurs en fitters, al.' bij huisvrouwen leven een antwoord tc kunnen geven. Tevens zal een groot aan. tal aardgaskachels worden gedemon streerd. Het aardgas zal bovendien in hel centrum staan tijdens een congresdag '10 maart) in de Irenehal. Op deze dag zal door deskundigen een overzicht wor den gegeven van de toepassingsmogelijk heden van aardgas voor verwarming van woningen. Voorts zal gesproken worden over de maatregelen, die worden geno om te bereiken dat uitsluitend vei lige en doeltreffende toestellen op dc markt komen (in verband met het grotere explosiegevaar van aardgas) De Marijkehal zal zijn ingericht voor de groep technische scheepsuitrusting w.q, verbrandingsmotoren. Ook de „Gic- terijstraat", waarin een twintigtal Neder landse gicterijbedrijven het Nederlands industrieel kunnen aantoont, is daar in gericht. De rest van de Margriethal wordl In beslag genomen door buitenlandse pa viljoens. waarvan dat van de VS. 000 m2 de grootste ruimte inneemt. De Irenehal wordt, zoals wij al uitvoerig meldden, bezet door de Techni Show. een expositie van de metaal, en houtver werkende industrieën. Dc Julianahal zal firma's met huishoudelijke apparaten kook- en koelapparaten en verlichtings artikelen gaan huisvesten, terwijl in dc Vredeburggebouwen o.m. film. en artikelen (waaraan verbonden een foto wedstrijd). speelgoed, cosmetica, aarde werk en baby. en kleuterartikelen eer ilaats zullen krijgen. Speciale vermelding tenslotte verdient nog het Middenstandscentrum, waarin dc ondernemers uit het micicien- en klein bedrijf op illustratieve wijze voorlichting wordt gegeven. In totaal zullen aan deze voorjaars beurs, die weer vele noviteiten brengt 4000 firma's uit 30 landen deelnemen waarvan 1500 uit Nederland De grootste buitenlandse inzendingen komen uit Duitsland en Engeland. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer E. L. Hechtermans thans handelsraad te Stockholm .tot bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur te Akkra. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. dr. R N. Pos, buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Havanna, tevens tot buitengewoon en gevolmachtigd minister in de republiek Haiti. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van O F baron Bentinck van Schoonheten. laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Wellington, tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Praag. Rotterdamse firma concludeert: ring. evenals de hoge staalprijs Kolen- en Staalgemeenschap. Trekt Nederland hieruit niet snel de voor de hand liggende conclusie, dar. dreigen met veel moeite opgebouwde markten verloren te gaan, vooral omdat de loonsverhogingen speciaal voor scheepsbouw een uiterst ongunstige vloed zullen hebben. De Schelde zoekt het in produktivi- teitsverbetering, standaardisatie en spe cialisatie. De waarde der orderportefeuille was eind 1963 f 285 (270) min. De bedrijfsafdelingen zijn redelijk be zet tot begin 1966. Er wordt dan nog niet gerekend op een sterke opleving van de scheepsbouw. Aan investeringen kwam in 1963 f 4,02 min. gereed en het bedrag der investe ringsbestellingen was eind 1963 f 2.2 min. Afsluiting in 1965 van Brouwershavense Gat Pas in 1965 kan in het Brouwershaven- se Gat met de aanleg van de afsluitdam worden begonnen, zo heeft minister Van Aartsen iverkeer en waterstaat) dezer dagen in de Tweede Kamer meege deeld in antwoord op vragen van mej. Schilthuis (soc). Gegeven de noodzaak om de gel den voor de Deltawerken in te passen het totale beschikbare begrotingsbe drag, moest een prioriteitenafweging plaatsvinden en daarbij is besloten de voorrang te geven aan het afsluiten van het Haringvliet. Overigens zullen toch alle zeegaten rond 1978 afgesloten kun- zijn, aldus de minister. Vader gaf bij diefstal richtlijnen De Amsterdamse politie heeft een elfjarige jongen aangehou den, die op aanwijzing van zijn eveneens gearresteerde vader, de 45-jarige plastieksnijder J. H. v. d. B.. bij het Oosterpark een fie's had gestolen. Dit bleek toen een agent de jongen dfe op het J. D. Meijerplein op verdachte wijze in de omgeving van auto's rondscharrelde, aansprak. Bij verder onderzoek kwam aan het licht dat de vader aan vankelijk een bromfiets, die bij het park stond, had willen ste len. Toen hij er echter op uit ging stond de brommer er niet meer, en daarom had hij zijn zoontje toen de fiets laten weg nemen. De man had dit gedaan zo vertelde de recherche, om dat hij bang was dat hij zelf te veel in de gaten zon lopen. In de woning van de man werden nog onderdelen gevonden van een bromfiets, die hij drie maanden geleden had gestolen. Er is nog geen aangifte van de diefstal van de fiets gedaan. De zoon Is vrij gelaten. de vader nog niet. Moeder al net zo De Amsterdamse centrale re cherche heeft in verband met tenminste 150 gevallen van dief stal van gouden sieraden en hor loges bij een juwelier in het centrum van de stad de 22-jari- ge verkoops'er IP. en haar moe der. de 58-jarige weduwe J.P.-G. gearresteerd. De verkoopster, die a| enige jaren bij de juwelier werkte, heeft toegegeven haar werkgever te hebben bestolen. Volgens zijn opgave aan de re cherche is hij benadeeld voor ca. f 15 000. In vele gevallen had de moeder de dochter aangespoord dc diefstallen te plegen. De ge stolen sieraden en horloges wer den dan Tater door de moeder verhandeld. „Wederzijds" voldeed niet aan de eisen Het advies dat bij de Raad voor de Kunst werd ingewonnen vermeldde dat de film ..Wederzijds" niet voldeed aan de criteria die gesteld mogen worden om een film voor een subsidie in aan merking te brengen. Omdat hij geen dringende termen aanwezig achtte om van dit advies af te wijken, heeft de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weienschappen, de heer Van de Laar, het subsidieverzoek afgewezen. Dit zegt hij in antwoord op schriftelijke vragen die het Tweede-Kamerlid mevrouw Van Somcren-Downer (lib gesteld had. De geldomzct van de Hoogovens is in 1963 blijkens de kwartaalcijfers sterk gestegen tot f684.5 (vorig jaar 655.7) miljoen doch de kosten namen toe tot f562.9 (528,4) miljoen en de winst nam mede door verschillende andere oor- II slechts met vijf ton toe tot f 83,9 miljoen. De produktie is sterk toege- i 1963 (1962) 4de kw. 177,3 (165 t miljoenen guldens: Daten deelnemingen overige baten Oetasting 684,5 (655,7) 562,9 (528,4) 12 14,5) 13,2 13,4) 62.9 71,8) 83,9 83,4) Goedkoop aardgas stoken is een sprookje Vergeleken met de kosten van een oliegestookte centrale ver warming is het voordeel niet noe menswaard Tot deze conclusie komt de Europost, het orgaan van de N.V. Centrale Handels Vennootschap in Rotterdam. In een met vele cijfers geïllustreerd artikel wil men aan tonen, dat alle optimistische ver wachtingen over de voordelen van de nieuwe energiebron uit dc lucht zijn gerepen. Als uitgangspunt in de kostenverge- li.iking neemt het blad de meest ge bruikte en duurste stookolie van 11,7 cent per lit Tegenover deze prijs staat de aardgasprijs van 10 cent per m3 (bij en gebruik van meer dan 50 m3 per maand) plus een vastrecht per jaar van f87,—Om echter tot een juiste vergelijking te komen moet de stookwaarde aanmerking worden genomen en die is bij olie hoger dan bij aardgas: 1 liter olie geeft evenveel warmtw als 1,17 m3 aardgas- In kilo calorieën uitgedrukt bedraagt de aard- (Van een onzer verslaggevers) per 87,— p olie betaalt men f 11,70 per 100 liter plus een elektriciteitsverbruik van de oliebrander (dat bij een verbruik 4000 liter ongeveer f 90,per jaar zal kosten). Een eenvoudig rekensommetje leert dan al gauw dat men bij een verbruik van 4000 liter olie f 558 kwijt is (4000 X 11,7 cent plus f90), terwijl men het verkrijgen van dezelfde hoeveelheid warmte voor aardgas-cv. f 555, moeten betalen (4000 x 11,7 cent plus f 87) een totale besparing dus van slechts drie gulden. Gebruikt men het aardgas tegelijkertijd voor het koken, dan komt IJOVEN Rotterdam en omgeving is vrijdagmiddag uitvoerig gede monstreerd met de „Piper Twin Co- manche", het nieuws«te zakenvlieg- tuig. Schreiner en Co. uit Den Haag bracht dit toestel de dag tevoren uit Engeland overgevlogen voor het eerst in ons land. De .Piper Twin Comanche" is, zoals naam reeds aangeeft, tweemotorig. Dit produkt van Piper Aircraft Corpo ration kenmerkt zich o.a. door de stroom lijn ook van de motoren. Men kon de „aandrijvende tweelingkracht" een plat vorm geven omdat de Lycoming mo toren van 160 pk met benzine-injectie erken en dus de carburateur missen. Nadere kennismaking met dit fraaie, laagvleugeligc, vliegtuigje leert dat het stabiel ligt. uiterst wendbaar is. geriefelijk en lawaalvrij van binnen en bovendien gemakkelijk bestuurbaar. Dat laatste nemen we niet alleen aan op f van de demonstrerende piloot, het is ook duidelijk merkbaar tU- dens een vlucht. De piloot, die vele geïnteresseerden de Comanche door het luchtruim voerde, was Lord Paternark, telg van een Brits adellijk geslacht, voor wie vliegen louter plezier en een levensvulling bete kent. Onverstoorbaar deelde hij telken male drie inzittenden de bijzonderheden mee. Schreiner en Co., vertegenwoordiger van Piper tn Nederland, verrijken met dit vliegtuig het assortiment dat de lang zaam groeiende markt In ons land aan biedt. Gezien de vele voordelen, waar van tijdwinst er een ls, stijgt ook de In teresse. Met dit toestel hoopt Schreiner bijv. directies van middelgrote bedrijven te bereiken. Men aeht het namelijk ge schikt voor niet al te grote gezelschap pen. Enkele gegeven van de Piper Twin Comanche: maximumsnelheid ruim 300 kilometer per uur kruissnelheid weinig minder, vliegbereik ruim 1500 kilometer, prijs f120.000 taf fabriek), een der laag ste van de thans voorhanden typen in deze categorie. men op een totale besparing van i gulden per jaar, zo rekent het blad voor. Het artikel voegt hieraan toe da men bij deze berekening is uitgegaa: van een cv-ketel. die én met olie én met gas eenzelfde rendement geeft. De zgn. geiser-verwarming geeft een absoluut lager rendement, waardoor oliestook zelfs goedkoper wordt. oroduktie in duizenden tons: -.«wijzer 449 (39' •taien blokken 541 (44: „Fabeltje" De veel gehoorde bewering dat de schaf van een cv-installatie voor aardgas goedkoper zou zijn dan een olie-cv, wijst het artikel eveneens naar het rijk der fabelen. Er zyn inderdaad goed kopere aardgas-installaties, aldus het tikel, maar men moet er daarbij wel rekening mee houden, dat men dan ook hogere stook- en servicekosten krijgt, waardoor het uiteindelijk resultaat pre cies het tegenovergestelde wordt. Ook de aanlegkosten van een goede cv-installatie zullen die van de aanleg van een olie- stook-cv nauwelijks ontlopen, aldus het artikel, dat pleit voor een installatie, die zowel op aardgas als op olie kan worden gestookt. Dit lratste zou van nut kunnen zijn tijdens de piekuren (die ook kunnen ontstaan bij hevige kou). Men schakelt dan tijdelijk over op olie. Bij verschei dene modellen kan dat automatisch ge schieden en zelfs met dezelfde brander. Hoewel het artikel niet verheelt dat het token op aardgas verscheidene technische voordelen biedt (geen roet, minder corrosie in de ketel, geen op slagproblemen) ziet het slechts reële voordelen in deze energiebron als dc prijs omlaag gaat Zoals de prijzen thans liggen, aldus het artikel, kan nauwelijks worden gesproken van attractie. Man en 7 kinderen door brand omgekomen Bij een felle brand ln een woning in Chicago zijn gisteren acht leden van een negerfamilie omgekomen: de bewoner i zeven kinderen van diens neef. De ouders van de kinderen en hun oudste kind zagen kans zich uit het bran dende huis te redden. De vader van de kinderen liep zware brandwonden op by vergeefse pogingen om de kinde- c redden. Hij is in ernstige toe stand in een ziekenhuis opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11