Vakbonden trekken zich uit visserij geschil terug Souplesse en pit in Renault Major f Irene-Carlos Gemeente mag verkoop drank per wijk regelen binnenkort Oegstgeest met fraai plastiek? verfraaid „Een heitje...." start 2 april 96j NIEUWE LEIDSE COURANT 9 VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964 (Vervolg van pagina 1) „Doopbewijs" i In Den Haag verluidt dat men van i zijde van de departementen van buiten landse zaken en justitie druk bezig met het verifiëren van gegevens inzake namen en nationaliteit van don Carlos. Het schijnt geen eenvoudige zaak te zijn. Wj De grootste nauwkeurigheid is echter Ff vereist, daar de regering geen enkel risico wil lopen met gegeenvs die im- mers politieke geladenheid kunnen be- I zitten. Een van de vragen is: heeft don Car los naast de Franse ook de Spaanse natio naliteit en is deze constructie mogelijk'. Wat de namen van don Carlos betreft wordt zeer uitvoerig nagegaan welke de namen zün die hem by zijn geboorte doop zUn gegeven. Eveneens in Haagse kringen verluidt dat verscheidene Nederlandse diplomaten bij hun minister (Luns) hebben gerea geerd op de gang van zaken in de Kamer met betrekking tot hun collega in Spanje, jhr. mr. W E. van Panhuys. Hun I wijze zou, kort gezegd, de volgende zijn: i Ook al mocht dan deze ambassadeur hebben gefaald, daarom had hij nog niet op een dergelijke wijze als in de Kamer I geschiedde (t.v. en radio registreerden I mede> mogen worden bejegend. Temeer niet daar hij zich op geen enkele wijze i tegenover te weer kon stellen. Koningin en Prins van 8 tot 17 april naar Mexico Het ministerie van buitenlandse z£ ken heeft thans definitief medegedeeld, dat H.M. de Koningin en Z.K.R de Prins der Nederlanden op uitnodiging van de president van Mexico, van 8 j tot 17 april naar dit land zullen gaan, teneinde het staatsbezoek, dat de pre sident en mevrouw Lopez Mateos in I april 1963 aan Nederland hebben ge- bracht, te beantwoorden. Nu alle drie een vlag Dezer dagen is bekendheid gegeven aar een Koninklijk besluit waarbij zijn inge voerd onderscheidingsvlaggen voor de staatssecretarissen voor de landmacht en j voor de luchtmacht. Het zijn kleurige vlaggen die van boven naar beneden ze- J ven bannen tellen: rood wit blauw wit I rood wit blauw. Op de vlag van de land machtstaatssecretaris prijkt in het midden I in een witte cirkel de leeuw van het Dj rijkswapen. In de witte cirkel in het I midden van de vlag van de luchtmacht- j staatssecretaris is een vliegende adelaar met daarboven een Koninklijke kroon aangebracht. (De marinestaatssecretaris had reeds een vlag, evenals trouwens de minister van defensie). Chemische fabrieken voor Rusland Een delegatie van Nederlandse indus triëlen heeft te Moskou besprekingen gevoerd over de mogelijkheid van ver- j koop van chemische fabrieken aan de Sowjetunie, onder leiding van de heer •j M. H. Damme, directeur van de Verenig de Machinefabrieken. Om reders nieuwe kans te geven „Wij zijn bereid de reders te bevrijden van de verplich tingen, die de bestaande c.a.o. hen onzerzijds oplegt Aldus hebben de erkende werknemersorganisaties, die bij de visserij staking in Scheveningen zijn betrokken via de ongeveer een maand geleden afgesloten c.a.o. met de Redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij gisteravond tijdens een in allerijl belegde persconferentie in Den Haag ver klaard. In een bespreking, die de bestuurders van de organisaties gisteren met het overlegorgaan van de erkende vakbeweging hebben gevoerd, is tot deze stap besloten. niet erkende vakorganisatie gesteld zijn, De reders zouden voornemens zijn geweest aan de erkende organisaties voorstellen te doen die overeenko men met de voorstellen van het sta kingscomité. Lt voornemen, evenals de om te voorkomen dat de erkende vakbeweging het odium op zich zou laden het obstakel voor een even tuele oplossing van het stakingscon flict te zijn, hebben geleid tot deze beslissing, die inhoudt dat de reders thans de mogelijkheid hebben de be staande c.a.o. te vervangen door een andere arbeidsovereenkomst, waarbij niet de erkende vakbonden, maar .anderen" partij zouden zijn. De bonden hebben verklaard te allen tijde bereid te zijn en te blijv verantwoordelijkheid voor het vast stellen van de loon- en arbeidsvoor waarden in de visserij te dragen, dien hen dat althans mogelijk wordt gemaakt. Op de conferentie waren bestuurders van de Centrale voor Zeevarenden Koopvaardij en Visserij, de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale en de katho lieke bond „St. Bonifacius" aanwezig. De heer A. de Boon, vice-voorzitter var. het C.K.V., trad als woordvoerder op. Open breken reders, zo zei de heer Boon voorts, hadden de erkende bonden voorgesteld de begin januari afgesloten c.a.o. „open te breken'" en er twee punten aan toe te voegen, die overeen komen met het zoge naamde tussen- of schippersvoorstel, f 125 garantieloon per week en afrekenen ïr reis inhoudt. De reders gaven overigens wel de voor. keur aan een andere formulering, waar door de concessie aan het O.V.B. iets min- n het oog springend naar voren zou komen. Zij wilden het garantieloon stellen op f21 per dag gedurende zes dagen per week, uit te betalen na iedere reis en wel over een aantal dagen dat gelijk aan dat van de reis, met inbegrip dagen. De bestuurders van de erkende bonden zijn in een gesprek met de voorzitters var de N.V.V., C.N.V. en N.K.V. tot de slot som f gekomen, dat er geen sprake var kan zijn, als erkende vakbeweging tege moet te komen aan eisen die door eer (Vervolg van pagina 1) Het zal de gemeentebesturen alsnog mogelijk zijn onder bepaalde omstan digheden een zg. wijkmaximum in te voeren. Deze wüziging is in het wets ontwerp aangebracht door aanvaarding van een amendement-Van Gelder (ch) Bibliotheekpersoneel klaagt over zijn salariëring „Breng dringend verbetering in onze erbarmelijk slechte salarissen", aldus luidde de noodkreet van bibliothecaris sen en bibliothecaressen, die gisteren in Utrecht bijeen waren gekomen om over een collectieve arbeidsovereenkomst voor het bibliotheekpersoneel te spreken. Het waren leden van de vereniging tot behartiging van de sociale en ar beidsrechtelijke belangen van het per soneel werkzaam in openbare bibliothe ken (V.P.O.B.) die hun nood klaagden. Aan het slot van de bijeenkomst werd besloten, een serie telegrammen te ver zenden aan de voorzitters van de Twee dekamer-Fracties, waarin de V.P.O.B. uiting geeft aan haar ernstige veront rusting over de „schrijnende achter stand" in de salariëring van het biblio theekpersoneel. Aardgas voor c.v. tóch goedkoper? (Van een onzer verslaggevers) Met het doel centrale verwarming voor flatbewoners op grotere schaal mo gelijk te maken, voert de Gasunie op het ogenblik onderhandelingen met de S.R.O.G., die als vertegenwoordigster van de gemeenten optreedt, over een la gere prijs. Zoals de prijzen thans liggen, biedt aardgasverwarming namelijk te weinig financiële voordelen boven olie- stook om gebruik van deze nieuwe ener giebron in brede kring aantrekkelijk te maken. De Gasunie gaat uit standpunt dat blokken, die meer miljoen kubieke meter per jaar verbrui ken, recht hebben op dezelfde facilitei ten als de industrie, aan wie de Gasunie rechtstreeks en tegen een speciale prijs levert. Omdat deze woningblokken meestal echter midden in het gemeentelijk dis- tributiegebied liggen, moet thans worden gezocht naar een redelijke oplossing voor levering en prijs. Ook zullen aparte tarieven worden opgesteld voor die groep verbruikers, die meer afnemen dan de huishoudelijke consument, maar minder dan een miljoen kubieke meter. Daarin werd voorgesteld, dat als bij zondere omstandigheden in een wijk dr.artoe aanleiding geven, bij gemeente lijke verordening kan worden bepaald hoe groot in die wijk het maximum aantal drankverkopende inrichtingen mag zijn. Een eventueel verbod zal niet gelden voor inrichtingen die op het tijd stip van de vaststelling der verorde ning al bestaan. Het wijkmaximum wordt bepaald op het in de wijk wezige aantal inrichtingen; het dragen van die inrichtingen wordt vrü- Deze regeling treedt met ingang 1 januari 1975 buiten werking. Ze be oogt een soepeler overgang van het oude naar het nieuwe wettelijke stelsel geeft de gemeente de gelegenheid hier en daar ontstane sociaal-hy giënische moeilijkheden te ondervangen. Tegen het voorstel stemde alleen de wd. Minister Veldkamp had er geen bezwaar tegen, omdat het zich naar zijn mening heel goed met de structuur het wetsontwerp verdraagt. De in diener van het amendement, mr. Van Gelder, kreeg van de socialist Daams bijzonder compliment voor de in ventiviteit, waarmee hij nog iets van het oude maximumstelsel had weten te waarbij zij van mening zijn dat deze organisatie gespeend is van ieder gevoel an verantwoordelijkheid ten opzichte an het Nederlandse loonpolitieke bestel i het algemeen en voor het loonbeleid i de visserij in het bijzonder. „Wij willen echter niet de naam hebben ;n oplossing in het stakingsconflict tegen houden. Niet alleen de vissers, maai ook de reders zagen ons als een „sta-in- de-weg". Daarom hebben wjj de reders meegedeeld dat zij zich ontslagen mogen achten van de verplichting aldus de heer De Boon, waarbij hU be nadrukte dat de erkende vakbeweging hiermee niet te kennen wilde geven dat zij zich „voorgoed en altijd" van haar verantwoordelijkheid wilde ontdoen. Maar indien er misbruik werd gemaakt van de verantwoordelijkheid, die zij overigens bereid was ten volle te dragen, dan kon zij die toch niet langer op zich Duidelijk werd door de heer P. Broeks ma van de C.B.C. naar voren gebracht, dat de bestaande c.a.o. geheel en al werking blijft en bindend is zolang geen nieuwe arbeidsovereenkomst met een andere partij is afgesloten. Via C.S.TF.V. De procedure die de reders thans zullen moeten volgen, is de Stichting van de Arbeid te verzoeken de c.a.o. '64 onverbindend te doen verklaren. Hierbij zij aangetekend, dat de mini: ter, volgens de wet op de collectiev arbeidsovereenkomst, de bepalingen van een c.a.o. onverbindend kan ver klaren indien het algemeen belang dat vereist en dat hij voorts bevoegd i; allen tijde door een met redenen om klede beschikking de verbindendver klaring in te trekken. Vervolgens zullen de reders een con tractpartner moeten zoeken. De heei De Boon had niet de indruk, dat dt indruk, dat de reders zaten te dringen om met het OVB in onderhandeling te treden. -Hij dacht eerder dat zij andere" weg zouden inslaan. Hier duidde volgens hem het gesprek op. dat de rederq gisteren hebben gevoerd mei het Centraal' SóCiüal Werkgevers verbond. In verband met de mogelijkheid dat het OVB toch eventueel gesprekspartner zou worden bracht de heer De Boon voren, dat in de statuten van de niet erkende organisatie werd gesteld, dat het verbond de Stichting van de Arbeid niet in haar functie erkent en dat de statuten het OVB verbieden de stichting om goed- keuring van arbeidsvoorwaarden te ver- Het zou dus maar de vraag zijn of er ooit een situatie zou ontstaan, waarin de partijen tot een geldige regeling zouden kunnen komen. „Maar het OVB, dat zo mooi vakbeweging heeft willen spelen, moet nu maar eens duidelijk maken dat ze hun eisen inderdaad ook in praktijk kunnen brengen", aldus de CKV-bestuur, der. De heer Jaap Koning, sprak desge vraagd tegen, dat het OVB iets van dien aard in zijn statuten had neergelegd. Ook sloot de erkende vakbeweging de mogelijkheid niet uit dat de Stichting Bureau van Zeevarenden, indertijd opge richt als remplacant voor de Bedrijfs organisatie van Zeevarenden, de bjj het OVB aangesloten organisatie. Jaap Koning voorzitter is, zich als ge sprekspartner met de reders zou opwer- Van minister Biesheuvel had hij echter vernomen, zo zei hij, dat de minister justitie, mr. Y. Scholten de zaak in onder zoek heeft. De heer Koning deelde ons vannacht mee, dat hij de stap van de erkende vakbeweging als een overwinning ziet. Hij wilde benadering van -rederszijde afwachten en zei voor die tijd eerst rusldg te willen vergaderen met de vissers. „Maar de reders zijn al opti mistisch", zo -wist hij te vertellen. De Doggermaatschappij in Vlaardingen zou haar schippers gisteravond al tele fonisch opdracht hebben gegeven, de be manningen op te roepen om maandag uf te varen op de voorwaarden van h( schippersvoorstel van 125 in de wee en afrekenen per reis. De zes schepen van de maatschappij zün alle met Scheve- ningers bemand. Overigens hebben ook andere reders de mededeling gegeven dat gevaren kan worden. VOORHOUT Geboren: Robert C, v B J v d Poel en H C Opdam; Johanna M. d v B F A Veenhof en J P T Bel; Jacqueline A M, d v L C Plasmeijer J D Kappe; Johanna EH, dvJPRG der Lans en W E Koolloos; Cornelia H. d v J A van der Poel en H M Kors; Mirjam, d v M van Cappellen en J F Visser; Maria J. d v L A Turnhout en J C Kloes; Eric J, z v J de Fey en M J Roest; Jozef J M, z v T W Warmerdam 1 A H van der Slot. Gehuwd: A W H van Velzen en W A an den Berg: C J de Rijk, Leimuiden, 1 A M Hekker. Ondertrouwd: G Roest, Leiden, en W Havenaar. Grondwerk voor Chr. schooi te Warmond begint maandag WARMOND. Indien de weersom standigheden het toelaten zal maandag de Laan van Oostergeest worden begonnen met het grondwerk voor de bouw van de vierklassige lagere school met de Bijbel. Het graafwerk van bulldozers, het leggen van duikers het aanbrengen van boorpaaltjes bekisting zal ongeveer vier weken beslag nemen. Het ontwerp van deze Begroting 1964 goedgekeurd OEGSTGEEST Wellicht wordt Oegstgeest over niet al te lange tijd verfraaid met een beeld of een andere plastiek op een plaats waar weinig gevaar voor beschadiging fdoor de jeugd) bestaat. Tijdens de behandeling van de begroting 1964 kwam de raad gisteren althans tot het besluit een „kunstadviescommissie" te vormen, die de mogelijkheden daartoe zal on derzoeken. Voorts besprak men onder meer de verkrijging van extra con tingenten voor woningbouw en de distributie van aardgas. Over dit laatste bleek vooral burgemeester H. L. du Boeuff -de raadsleden te kunnen in lichten. p een vraag" uit de prot.-chr. fractie de burgemeester dat Oegstgeest theo retisch wel een vinger in de distributie pap kan krijgen, doch dat men in de praktijk aan de consessies aan de Stede lijke fabrieken van gas en elektriciteit Leiden is gebonden. Een eigen beheer bovendien zeer veel kosten (aanleg buizen en aanschaf apparatuur) met zich brengen. Het is overigens niet nodig de oestaande buitenleidingen te vervangen; de leidingen in de huizen zelf (op wel licht enkele uitzonderingen na) e Wel moeten alle meters worden vervangen, waarvoor de distribuerende bedrijven vergoedingen verstrekken. Schade aan leidingen binnenshuis komt in priqpjpe voor rekening van de huis eigenaar, doch hierin is het l'êvérlngsbe- drijf diligent. De burgemeester verwacht ver 2 5 3 jaar aardgas in Oegstgeest zal kunnen worden verbruikt. Onmogelijk aldus B. en W., vc niet mogelijk een deel var bare reserve-contingenten bouw te krijgen. Oorzaak i: >r Oegstgeest de beschik- oor woning- het feit, dat Afgezien De heer De Boon laakte de houding in de reders, die zij na de uitspraak het kort geding hebbc-n aangenomen. Volgens hem was het duidelijk, dat het OVB. noch Jaap Koning, zich aan is van jhr. mr. Witsen Elias hadden gehouden. Op naam van het OVB waren zalen gehuurd. Jaap Koning had op ver gaderingen gesproken, en wekelijks werd de stakers een bedrag van 70 stakings- geld uitgekeerd. Hij achtte het een aan tasting van het Nederlands rechtsbestel dat de reders, omdat het te vorderen bedrag al anderhalf miljoen beliep en het OVB dat toch niet kon opbrengen, executie van het vonnis hebben af gezien. arbeidsbesparende bouw niet zenlijken is. Een grote maatschappij die dergelijke bouw in de gemeente belangsteling zou hebben, zou gemeen telijke medewerking ontvangen, doch B. W. zelf kunnen langs deze weg geen beroep doen „op de rijkspot". Naar aanleiding van suggesties inzake de bouw van „Bogaerswoningen" en .compensatiebouw" (één aannemer bouwt een aantal woningwetwoningen compenseert zijn eventuele verlies met de bouw van woningen, in de vrije sector) merkte de burgemeester op dat de grondprijzen hiervoor in Oegstgeest te hoog liggen. Bovendien zijn (n. „compensatiebouw") de toezeggingen voor de bouw van vrije-sectorwoningen voor de eerste 2 a 3 jaar al aan de onder- Mevr. SmitsWitvliet (vvd) stelde „li beralisatie" bij de verhuur van wonin gen met een huurwaarde van meer dar f 200 per maand voor, hetgeen door B en W. en o.a. de raadsleden Blansjaar (prot-chr.), Kapteyn (PvdA) en Van der Voort (vvd) onrechtvaardig jegens de bezitters van woningen in de andere klassen werd genoemd. V erhuisvergoediug V. zien in de praktijk geen sti mulans in de onlangs vastgestelde ver ordening inzake verhuisvergoedingen. De verordening kost de gemeente thans 'n f 11.000, terwijl men de indruk heeft dat zelden iemand erdoor wordt aange moedigd een huis te verlaten ten behoeve de .doorstroming" naar duurdere woningen. Men wil de verordening dan ook graag terugnemen. Wethouder Van der Voet sprak de verwachting uit dat Oegstgeest voorlopig voor het laatst een sluitende begroting heeft. Er staan grote, onvermijdelijke in vesteringen te wachten, al moet mei (zoals de heer Van Weizen, prot-chr. zei) „tegen wil en dank rekenen met temporisering". Raad en B. en W. ten dus, waar mogelijk, zuinig zijn. „De verbetering van de straatverlich ting in de Indische buurt op de begroting was de wens van de heer Blansjaar. die de toezegging kreeg dat wethouder Steenmetser met de commissie van open bare werken een prioriteitenschema in zake verlichtingsproblemen zal opstel len. Over de reconstructie va"n de De Kempenaerstraat zullen B. en W. een on derhoud met de middenstand hebben, al dus de burgemeester op een vraag var de heer Van Weizen (prot-chr.). De raad keurde tenslotte de gemeente begroting goed, evenals die van hel grondbedrijf, de Gemeentelijke Commis- oor Maatschapelijke Zorg en die var het Heilige Geest Armbestuur. Met de overige voorstellen ging n akkoord. 1 op 40 Bij het onderdeel „onderwijs" op de begroting merkte de heer Blansjaai op dat Oegstgeest zijn plicht verstaat. Hij had in het afdelingsonderzoek ge vraagd naar gegevens ten aanzien van het aantal Oegstgeester leerlingen en leerkrachten die op de Leidse scholen gaan en andersom; dit naar aanleiding van een opmerking van een Leidse wet houder die van mening was „dat de om liggende gemeenten zich in verband met de huisvesting van leerkrachten bewust moeten zijn van het feit dat niet-Leidse leerlingen Leidse scholen bezoeken". De heer Blansjaar kreeg de volgende gegevens: ruim 1000 leerlingen uit Oegst geest bezoeken Leidse scholen en 275 Leidse kinderen gaan in Oegst op school. In de laatste vier jaar hebben minstens 25 „Leidse" leerkrachten zich in Oegstgeest gevestigd 'over gegevei betreffende het totale aantal leerkrachten wordt niet beschikt). „Op iedere 40 Oegstgeester leerlingen dus tenminste 1 docent", concludeerde de heer Blansjaar. Over eventuele subsidieverhoging aan de Oegstgeester IJsclub zei de burge meester: „de club moet er zelf om vra gen". Voorlichting in Oegstgeest OEGSTGEEiST Op de propaganda- avond van de Stichting voor Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting Oegstgeest zal mevrouw H. A. van Herwaarden- Wildeboer aan de hand van een serie kleurendia's vertellen over Portugal. Vrijdag 13 maart houdt mevrouw Cécile Dreesmann een lezing over „De kleding In de loop der tijden". Beide bijeenkomsten zijn in het zaaltje van de Willem de Zwijgerkerk om 8 uur. school in onorthodoxe bouwstijl is van de hand van de Warmondse architect H. Dekker. Reeds in oktober 1960 wend door het bestuur van de schoolvereniging de hoop uitgesproken, dat het nieuwe gebouw binnen een jaar geneed zou komen. De school komt in de plaats van het oude ge bouw aan de Baan. In augustus 1963 ech ter kon pas de openbare aanbesteding plaatshebben. De laagste inschrijver, de firma Van der Velden en De Jong uit Leiderdrop zal de bouw uitvoeren. In het ontwerp bijzondere aandacht besteed aan de verwarming, die zowel per klas afzonder lijk als centraal voor de gehele school kan worden geregeld. De centrale ver warming is bovendien voorzien van een klokinstallatie, waardoor de warmte- energie buiten de schooluren wordt be- De binnenhof met vijver, die aanvan kelijk in het gedrang dreigde te komen, zal toch worden aangelegd. Over enkele maanden hoopt Joost Dekker, de klein zoon van de overleden secretaris van het schoolbestuur de eerste-steenlegging te verrichten. Op deze foto ziet men de maquette van et nieuwe schoolgebouw. Ook dit jaar zullen kabouters, welpen, padvinders, gidsen en verkenners in ons land weer de handen uit de mouwen steken. Ze doen dat tijdens de jaarlijkse actie .,Een heitje voor een karweitje", die zal worden gevoerd op donderdag 2 vrijdag 3 april. De hoofdcommissaris- en de presidentes van de vier pad vindersorganisaties hebben een oproep tot de padvinders gericht. Echtpaar Van der Stoep van de Zendingshogeschool Oegstgeest gaat zondag naar Kameroen toe OEGSTGEEST De heer en me- Bazelse zending als schoolbeheerder vrouw N. van der Stoep-BrouwerAte gaan werken, die als zendingsarbeiders van de] De heer Van der Stoep is indertijd als Hervormde Zending op West lrian hebben gewerkt, zullen zondag per vliegtuig naar Kameroen (Afrika) vertrekken om daar in het Engels sprekende gedeelte in dienst van de Raadsagenda Oegstgeest OEGSTGEEST De gemeenteraad in Oegstgeest komt woensdag om half in openbare vergadering bijeen, de agenda staan o.m.: verhuur grond achter de percelen Rijnzicht- weg 39; overname van grond bij per ceel Terweeweg 56; vaststelling uitbrei dingsplan Overveerpolder Oud-Poel geest voor wat betreft het onderdeel Oud-Poelgeest: vergoedingen bijzonder kleuteronderwijs over 1962 en medewer king aan bestuur van de Montessori school voor aanschaf metalen zoi ring. verkeersredacteur ring ondergaan. Het nieuwe model Nederlandse prijs: 5.995 gulden is, wat de krachtbron betreft, op de Caravelle geënt. Hierdoor is een waarlijk ideale combinatie verkregen, welke uitmunt door pit en souplesse. Op de smalle en steile bergwegen van Corsica hebben we de Major onlangs geprobeerd. We waren niet de enigen bijna de hele auto mobielpers van de wereld is de afgelopen maanden gedurende drie dagen de gast van Renault geweest. Ajaccio was het uitgangspunt, en zowel ten Noorden als ten Zuiden van deze nog op Napoleon-legenden terende plaats was een zwaar, doch bovenal schilderachtig traject uitge zet Aan het exterieur van de Major is weinig nieuws tc zien. De vormge ving is precies gelijk aan die van de R 8. waardoor geen zit- of berg ruimte werd gewonnen. In het inte rieur daarentegen heeft men naar vergroting van het comfort gezocht. Belangrijk in dit verband zijn de verstelbare leuningen van de stoelen voorin. De aanwezigheid van een tweede, afsluitbaar handschoenen kastje is eveneens praktisch. Het geheim van de Major bevindt zich onder de motorkap. De kracht bron heeft eenzelfde inhoud als die van de Carvelle, namelijk 1108 cc. De vermogenswinst de R 8 heeft een motor van 950 cc is nauwelijks be nut voor het opvoeren van de top snelheid, die in de buurt van de 130 kilometer per uur ligt. Wel echter voor de acceleratie, die aanzienlijk pittiger is geworden. Met de nieuwe versnellingsbak pook, vier standen, alle gesynchroni seerd kan elke automobilist lezen en schrijven. De man, die het kalm aan wil doen en weinig zin heeft veel te schakelen, zal bemerken dat de wagen niet protesteert, als de ver snellingen met een „luie hand" woi- den bespeeld. Degene daarentegen, die op wil schieten, met andere woorden: „fors" gaat rijden, wordt evenmin teleurgesteld. De wegligging van de Major is voortreffelijk. De overbrengings verhoudingen zijn zo gekozen dat elke versnelling de andere op roy ale wijze „doubleert", waardoor men minder op de toerentallen be hoeft te letten.. De Major is ook ge ruislozer dan de R 8 Dit komt niet alleen door liet karakter van de motor, maai- ook door hel vele ge luiddempende materiaal, dat is toegepast. Kon in ginnef eest begint vroeg in Voorschoten O VOORSCHOTEN De Koningin Wil- helminavereniging in Voorschoten hield in „De Werf" de jaarvergadering, waarop mededelingen werden gedaan viering van Koninginnedag 1964. De fees- te beginnen dit jaar extra vroeg, de vereniging bestaat dit jaar (op 4 juni) zestig jaar en dat zal in de festiviteiten tot uitdrukking komen. Op zaterdag 25 april worden er puzzel- ritten, kindervoorstellingen, vermakelijk heden op het voormalige M.O.C.-terrein, receptie in Cultureel Centrum en waar schijnlijk een wielrenwedstrijd gehouden. Op 'maandag 27 april zijn er weer fees telijkheden op het M.O.C.- evenals dinsdag en woensdag. Inplaats van een „gelopen taptoe" is er op 29 april een „geblazen" taptoe met medewerking van muziekkorpsen onder leiding heer L. Th. Jansen uit Den Haag. Op 30 april zijn er kinderspelen, kinderop tocht. volksspelen en kleine kermis. De traditionele feestavond in het Centrum zal vervallen; misschien komt ei gondelvaart. Voorzitter B. Hoogerwerff Kroon droeg aan het begin van de vergadering de ha mer over aan tweede voorzitter L. J. var Aken. Ruim 1000 gezinnen zijn thans lid: men acht dit te weinig aangezien ir Voorschoten 4500 gezinnen voor lidmaat schap in aanmerking komen. Het slagen van het feest hangt dan ook sterk af de financiën en medewerking van burgerij (hulp bij festiviteiten). Opgaven kunnen bij penningmeester J. G. van Gent, Donklaan 27. worden gedaan. Voorschotense vrouwen hadden jaarvergadering VOORSCHOTEN De bijeenkomst van de Voorschotensc afdeling van de Nederlandse Christen Vrouwenbond in het Cultureel Centrum had meer het karakter van een gezelligheidsavond dan dat van een jaarvergadering, zoals de avond was aangekondigd. Het zang koor van de afdeling stond voor deze keer onder leiding van mevrouw Hui- zinga-Briedel, alsof deze niet enige maanden geleden in verband met haar vertrek uit Voorschoten officieel af scheid had genomen. Speciaal voor deze gelegenheid was zij uiit Ommen overge komen, hetgeen door de aanwezigen bij zonder bleek te worden gewaardeerd Door eigen krachten werd het door Marianne van Noortwijk-Colijn geschre ven toneelstuk „Het antwoord" opge voerd. Dit stuk heeft de verdienste hu moristisch te zijn en daarenboven een strekking te hebben. Beide elementen kwamen tot hun recht. zendingsonderwijzer naar Nieuw-Gui- rtea gegaan, waar ihij zijn vrouw, de zen dingsverpleegster T. Brouwer (dochter van de'president-directeur der toenmali ge zendingscorporaties Dr. K. J. Brou wer) ontmoette. Later werkte hij in West-Irian als al gemeen schoolbeheerder van de zen ding. Met zijn vrouw woonde hij de laatste jaren in het buitenland, waar zij samen de leiding hadden van een oplei dingsschool voor dorpsonderwijzers. De leerlingen van deze school waren Pa poea's van de kust. die met de heer en mevrouw Van der Stoep het binnenland in waren gevlogen om daar tussen de Dani's te worden opgeleid. Ook leerden ze gedurende hun opleiding de taal van deze nog niet zo lang geleden ontdekte primitive volksstam. Naar Parijs Alvorens naar Kameroen te vertrek ken waren de heer en mevrouw van der Stoep een aantal maanden in Parijs om Frans te studeren. Het echtpaar zal n.l. in Kameroen voor de zendingsscholen in het Engelssprekende gebied het con tact moeten onderhouden met de rege ring in de hoofdstad Yaoundé, waar Frans wordit gesproken. Loop tier bevolking van Lisse LISSE GEVESTIGD: J Boontjes, van St Maarten naar Schoolstraat 6; J Staal n Hillegom naar Van Speijkstraat 49; R H ten Hagen en echtg van Hillegom ar Heereweg 341; F L Duymaeir van Twist, van Amsterdam naar Heereweg 295; C J Th Bentvelzen, van Leiden naar Heereweg 448c; H C A van der Aardweg. Noordwijkerhout naar Heereweg 56; R M Heezius en gezin van Amsterdam Kanaalstraat 220; J Blokzijl van Hoogeveen naar Achterweg 9; E J Th Deelen en gezin van Amsterdam naar Heereweg 107; APE Nieuwenhuis van Amsterdam naar Heereweg 31; J M P Schinkel, van Llmmen naar HeerewcE 9. VERTROKKEN: M W Feenstra de Ruwe, van Vinkernlaan 8 naar Curagao; B D Vermeesch-Boudewijns, van Gas- straat 16 naar Krommenie: W M Knuist- Blom. van Van der Veldestraat 47 naar Nunspeet; H A Mesker en echtg van Laan Rijckevorsel 15 naar Den Haag; R Buwalda. van Doormanplein 17 naar Zwaag; M M J I Hoogkamer, van Wil lemskade 19 naar Den Haag; C G Koster. Ranonkelstraat 8 naar Haarlem; M B Warnerdam. van Grachtweg 9 naar Haar lem; C Horsman, van Heereweg 159 naar Rotterdam; J M Horsman, van Heereweg 1cn naar Achterweg 5 Heemstede; N C der Meer, van Prinsessenstraat 40 Leiden; JEM Heemskerk, van Witte de Withstraat 3 naar Haarlem; C J M Buschman, van Veldstraat 13 naar Haarlem; J G Haasnoot, van Geranium- straat 25 naar Leiden: M H Bos, van Achterweg 42 naar Wilms.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9