Evenwicht in Syrië werd verstoord Amin Hafez voelt zich niet zeker Europese staten moeten soevereiniteit afstaan J] Gorbach treedt definitief af „Vrijheid" negers wordt nog beperkter Definitief akkoord tussen Algerije en Marokko Spoedig weer diplomatieke betrekkingen 8 Hdes Opleiding voor doelmatig vergassen van mensen Zoetwater in zee 5 VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964 Waarom opnieuw de staat van beleg? (Van een onzer redacteuren) "C^EN wankelbaar evenwicht heeft er in Syrië bestaan, sinds vorig jaar in het naburi ge Irak de bordjes werden ver hangen en de zeer nauwe re laties tussen de beide landen vrywel werden verbroken. De Baathpartjj is in Syrië nog steeds aan het bewind onder leiding van generaal Hafez, maar de tegenstellingen open baren zich thans ook binnen deze partij. En het zou ons niet bevreemden als de samenzwe ring, die in het land is ontdekt, niet als excuus zou dienen om te kunnen overgaan tot het op nieuw afkondigen van de staat van beleg in geheel Syrië. De ze afkondiging kwam generaal Hafez goed van pas. Zij stelt hem in staat, eventuele acties tegen zjjn politieke en econo mische beleid meteen de kop in te drukken. Of hij daarmee op den duur de ontevredenen onder de duim zal kunnen hou> den. moet evenwel worden be twijfeld. De soennitische meerderheid en de sterk aan traditie gebonden steden van Syrië zouden op den duur zeker niet dulden, dat zij geregeerd worden door vrijzinnigen van het arme platteland, hetwelk zij als een bodemloze put be schouwen. Aarzeling Minder duidelijk dan die van Umran zijn de doelstellingen van Hafez. Aan vankelijk stond hij achter de baathisti- sche partijdoctrine. Langzaam maar ze ker bleek deze niet realiseerbaar te zijn en belandde Syrië in een economi sche chaos. Totnogtoe heeft Hafez ech ter nog niet willen of kunnen luisteren naar de goede raad van ervaren eco nomen, de „socialistische" maatrege len van de baathisten en met name de nationalisatie van de banken, ongedaan te maken. In Damascus meent men, dat Hafez tot een vrijer economisch beleid wil overgaan, maar aarzelt de eerste stap op deze weg te zetten, omdat hij de concurrentie van de zijde van Italiaanse leiders over eenwording: in Tekenend voor ae situatie in Syrië is nj om te beginnen het feit, dat de r rp lijkheden van de afgelopen dagen zijn lil begonnen, toen een groep studenten poogde te demonstreren op de eerste ie- verjaardag van de Iraakse revolutie var 8 februari van het vorig jaar. die ge rij! neraal Abdel Salarn Aref en de socia al listische Baathpartij in Bagdad aan d< J macht bracht. Dit was geen sympathie- ijU betuiging met het optreden van 1 baathisten in Irak. Het was zonder i meer het aangrijpen van een gelegen- heid om sympathie te betuigen me- |gï Iraakse bewind, dat na de tweede J staatsgreep van dat jaar niet langer fi_ uit louter baathisten bestaat. Dasrom verbood de politie de demon- dt straties. En toen bleek, dat de studen- ten zich niet aan dit verbod wilden sto- ren, werd met geweld een eind aa: betoging gemaakt. Geen namen In de officiële bekendmaking van rische zijde wordt gezegd, dat „een dere groep misleide personen met de demonstranten begon te vechten. Beide partijen bekogelden elkaar met stenen en er vielen gewonden. Er werd een aantal arrestaties verricht en er werd een onderzoek ingesteld. Dit laatste bracht aan het licht, aldus de berich ten uit Damascus, dat „een aantal be roeps- en gelegenheidspolitici, alsmede a. stamhoofden" een opstand hadden voor in bereid. Er werden geen namen gepubli- gl cecrd, waaruit men zou kunnen opma- ken, welke politieke richting deze poli er; tici en stamhoofden hebben vertegen- nij woordigd. Wel werd verklaard, dat de arrestan ten zich voor het staatsveiligheidshof moeten verantwoorden. In landen als Syrië kan het echter een hele tijd du ren. voordat dergelijke politieke gevan genen voor de rechter worden gebracht. Twee leiders Totdusver hebben twee geheel ver schillende mensen op hun eigen wijze getracht, de Syrische politiek in bepaal- Amin, Hafez, premier en voorzit ter van de Revolutionaire raad in Syrië. de banen te leiden. Beide lid van de Baathpartij e als militair hun machtspositie. Het zijn generaal Hafez en generaal Umran. De ze laatste weigerde na de baathistische revolutie in Syrië op 8 maart 1963 (pre cies een maand na die in Irak) zijn legeronderdeel te verlaten en een mi nisterspost te aanvaarden. Hij voert nog altijd het bevel over een pantser divisie, die ten noorden van de hoofd stad Damascus is gelegen en deze stad genoegzaam onder controle heeft. Volgens berichten uit Damascus is Umran een Alawiet (lid van een vrij zinnige mohammedaanse secte, die in het bergland vart Latakia verblijf houdt). Andere Alawitische en Drusi- sche officieren in Syrië hebben zich om hem heen geschaard en een belangen groep van betekenis gevormd. Doortastend Maar terwijl de machtsstrijd tussen de beide generaals voortduurde, viel het Syrische bestuursapparaat zienderogen uiteen en stonden de inwoners van mascus in de rij om hun rijst, suiker en zout te kunnen kopen. Bedenkelijk Blijkbaar heeft Hafez zulke dringende redenen gehad om aan te nemen. er een staatsgreep tegen zijn bewind handen was. dat hij de demonstraties van de afgelopen dagen heeft aangegre pen om de staat van beleg in het ge hele land af te kondigen. Dat is bedenkelijk verschijnsel, ook in de Sy rische verhoudingen. Wellicht heeft Ha- fez zijn positie tegenover generaal Urn- willen beveiligen. Het is mogelijk, dat hij daar voor het ogenblik in is ge slaagd. Maar het blijft nog de vraag, of hij lang profijt kan trekken van de- noodtoestand. Als er een opstandige beweging groeit en generaal Umran is bereid, zijn pantserdivisie in de strijd te werpen, is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat het bewind van Hafez ten val wordt gebracht. militair leider van formaat. Na de re volutie van vorig jaar nam hij de ver antwoordelijkheid op zich voor de vei ligheid van de staat. En het is vooral zijn doortastende optreden te dan ken geweest, dat de aanhangers van Nasser in Syrië geen gelegenheid heb- j worden ben gekregen, door middel van een lang staatsgreep de macht in handen te ne- pjen. Hij was het, die naar zeer nau- banden met Irak streefde, die er niet tegen op zag, naar Bagdad te vlie gen, toen een tegen de Baathpartij ge richte straatsgreep al zijn plannen in slag dreigde te vernietigen. Onver - richterzake moest hij naar Damascus terugkeren, waar hem levensgrote moeilijkheden zouden wachten. Dat zou koren op de molen van Nas ser zijn, want de chaos zou worden ver groot en de aanhangers van Nasser zou- profijt van kunnen trekken. Daar- re het te wensen, dat de Syrische leiders het eindelijk met elkaar eens er een politiek, die in het be- alle Syriërs is. Het politieke gedeelte van het politieke unie opnieuw door de „Zes' - - te laten bezien. Saragat verklaarde voorts nog, dat de politiek van de Ita liaanse regering gericht is op de vor ming van een Europa, waarin de sta ten geleidelijk een deel van hun soeve reiniteit overdragen aan instellingen van een gemeenschapskarakter, die werken onder toezicht van een gekozen parle- officiële bezoek van president Segni van Italië aan Frankrijk is gisteren geëindigd, zonder dat men het eens is kunnen worden over de kwesties van een Europese poli tieke unie, het kernwapenbeleid en de betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Europa binnen het Atlantisch bondgenootschap. Weliswaar blijft de Italiaanse pre sident nog tot zaterdag in Frank rijk, maar de laatste gedachten- wisseling tussen hem en president De Gaulle had gisteren op het Ely see plaats. Van beide zijden heeft men de af gelopen dagen beleefd maar nadrukke lijk de respectieve standpunten naar vo ren gebracht. Zo verklaarde de Italiaan se minister van buitenlandse zaken. Sa ragat, die besprekingen heeft gevoerd met zijn Franse ambtgenoot. Couve de Murville. gisteren op een perslunch dat Italië vastbesloten is. niets te onder nemen wat een eventuele deelname van Groot-Britannië aan de Europese sa menwerking moeilijker zou maken. Hij deelde voorts mede, dat de kwestie van een Europese politieke unie voorlopig de ijskast zal worden gelaten. Dit staat in scherpe tegenstelling tot de eerdere Franse verwachtingen, onder meer naar voren gekomen in de jongste perscon ferentie van De Gaulle, dat Italië gelijk de eerste stap zou doen om vraagstukken die samenhangen met De Pedalo, speelgoed voor kin deren van alle leeftijden, heeft zijn intrede gedaan op de inter nationale jaarbeurs te Frankfort. Het spul wordt voortbewogen door middel van twee pedalen, die zich tussen drie houten wie len bevinden. Je moet er maar op komen. Multilaterale kern macht zonder België Een woordvoerder van het Belgi- gische ministerie van defensie heeft gisteren bevestigd, dat het Belgische besluit om niet aan de multilaterale kernmacht van de N.A.V.O. deel te nemen „definitief" is. De Oostenrijkse kanselier, dr. Al- fonds Gorbach, heeft gisteren ver klaard dat hij maandag op een ver gadering van de Volkspartij zijn ont slag zal indienen. Hij zei tot ver slaggevers dat hij en zijn kabinet dinsdag hun ontslag formeel rallen indienen. Men veronderstelt, dat dr. Josef Klaus, die dr. Gorbach vorig jaar sep tember opvolgde als voorzitter van de Volkspartij, kanselier zal worden. Een eventuele benoeming van Klaus tot kanselier zou een volledige overwin ning voor de jongere generatie in de Volkspartij de zogenaamde ..hervor mers-groep" betekenen. De „hervor mers" hebben de gematigde politiek die de partij onder leiding van dr. Gorbach ten opzichte van de socialis tische coalitie-partners voerde, openlijk gekritiseerd. Zij eisen meer macht voor de Volkspartij op, daar deze bij de par lementsverkiezingen van vorig jaar een kleine overwinning op de socialisten behaalde. (De r.k.-groep bezet 81 van de 165 zetels in de Nationale Vergadering tegen de socialisten 76). Balzan-prijs voor Verenigde Naties De Balzan-stichting heeft haar prijs voor vrede, broederschap «n menslievendheid toegekend aan ds Verenigde Naties, zo is gisteren door de stichting in Milaan bekend gemaakt. „De toekenning van deze prijs, die een waarde vertegenwoordigt van 220.000 dollar, is tevens een eerbewijs voor de belangrijke rol, die wijlen president Ken nedy in het streven naar de wereldvre de heeft gespeeld, alsook voor zijn po gingen om in eigen land een oplossing te vinden voor de rassenkwestie", zo staat in een verklaring van de stichting. Verleden jaar is de Balzan-prijs toege- in. hiermede i niljoen gulden gemoeid zou De tegenstelling lussen Italië en Frankrijk bleek ook woensdagavond dui delijk, toe/i president De Gaulle in zijn toost aan het officiële diner ter ere van Segni met nadruk verklaarde, dat het erom gaat. of Europa in staat is, „een De kwestie kwam gisteren aan de or- coherente en actieve realiteit" te wor-j - op cen gemeenschappelijke vergade- den, een eisen beleid uit te stippelen. I d! ?fna;voor de- over rijn eigen veiligheid te beslissen. !aken'Ja'«dw President Segni meekle in rijn ent- 5° "spectleve "UMMer, Spaak en woord gewag van een verenigd Europa, 0vcr werden „dat openstaat voor alle bondgenoten nSencni- die in vrijheid cn democratie samen willen leven" kend wijlen paus Johannes XXIII Tweede V.S.-basis Eindelijk jury-lid i„ Europa in proces-Rubv Noodgedwongen begaf hij zich vorige j maand naar de Arabische topconferen tie in Kaïro om over de Israëlische Jordaanplannen te spreken. Maar zijn kritiek op de expansiepolitiek 3r was er vernietigend. Losse band Intussen is de Baathpartij nog slechts een tamelijk losse band tussen de Sy rische leiders. Dit is met name het ge val, sinds de partij na de jongste staats greep in Irak een grote crisis door maakt. Er bevinden zich onder de Sy rische ministers nog wel enkele vol bloed-ba athisten en enkele jonge partij leden, maar deze treden slechits naar buiten op als uitvoerders van de beslis singen, die door Hafez en Umran wor den genomen. Beide generaals proberen bij elke gelegenheid hun machtspositie ten koste van de ander 1e versterken. Hafez bevindt zich daarbij in de voor deligste positie, omdat Umran het van de plattelandsbevolking moet hebben en niet op kan hopen, zijn invloed over geheel Syrië uit te breiden en te behou den. In Zuid-Afrika Premier Bert Bella Algerijnse president Ben Bella heeft gisteren bekend gemaakt dat tussen Algerije en Marokko overeenstemming is bereikt over de grenskwestie. De diplomatieke betrekkingen tussen beide landen zullen spoedig wor den hervat. Het definitieve ak koord, dat door de militaire com missie was voorbereid, is woens dag door beide partijen onder tekend, aldus Ben Bella tegen verslaggevers voor zijn vertrek naar Guinee, waar hij inmiddels is gearriveerd. Binnenkort wordt in Zuid- Afrika een nieuwe parlementaire strijd verwacht over het jongste voorstel van de regering-Ver- woerd, dat ten doel heeft de be- I wegingsvrijheid van de niet-blan- ke groepering in de zogenaamde „blanke gebieden" van het land te regelen. De volgende voorstel len maken er deel van uit: 1. niet-blanken kunnen slecht:; werk vin den in de gebieden die buiten de voor hen bestemde reservaten gelegen zijn niet de speciale toestemming van de regering. 2. niet-blanken moeten zich bij „hulp posten" melden zodra zij geen werk hebben. Bij deze bureaus zullen hen „passende" werkzaamheden worden aangeboden of ze zullen worden te ruggezonden naar de reservaten voor niet-blanken. 2- de toezicht door de regering over niet-blanken zal worden uitgebreid tot de zogenaamde „blanke"' gebieden op het platteland. Tot dusver gold deze alleen in de steden. 4 de regering zal het recht krijgen om aan niet-blanken het verblijf te ver bieden in het gebied waar zij gebo ren zijn of waar zij gedurende de laatste vijftien jaar hebben gewerkt. 5. niemand zal zonder speciale vergun ning van een regeringsbureau werk mogen verschaffen aan een niet-blan ke. Het Algerijnse staatshoofd zei erg blij" te zijn met de regeling. Hij sprak waarderend over de moeite die keizer Haile Selassie van Ethiopië en president Modibo Keita zich hebben gegeven om deze overeenkomst tot stand te brengen. Ben Bella hoopte dat Ethiopië en Somali dit bij hun grensgeschil tot voorbeeld zullen ne- ereenkomst die uu tot stand is :e „Marokkaanse br<»e- solide basis zijn voor alle kwesties tussen de te werken ontnemen „indien zij het algemeen belang achten.." De voorzitter van de liberale partij gebracht in Zuid-Afrika, Brown, heeft verklaard, j ders" moet dat het wetsvoorstel to» gevolg zou heb-,de oplossiug ben dat de niet-blanken in bet land tot twee landen, aldus Ben Bella, slaven zouden worden teruggebracht. „De wet zal de grondslag leggen voor] NiomnnAelnrsrl een situatie die in de toekomst beang- LMemanaSlana stigend explosief zal worden", zo voeg-' Het tussen Algerije en Marokko ge- de hij er aan toe. sloten akkoord betreft uitsluitend de werkzaamheden van de militaire missie, welke op 30 oktober van he rige jaar op de topconferentie va: staatshoofden van Marokko, Alg< Ethiopië en Mali werd ingesteld, zou onder meer inhouden, dat de Alge rijnse militairen zich terugtrekken uit de post Isj. aangezien men tot de slot som zou zijn gekomen, dat deze zonder twijfel op Marokkaans grondge bied ligt. Voorts zou zijn overeengeko men, dat beide partijen zich uit het ge bied van de oase Figuig terugtrekken. Tenslotte zou besloten zijn tot instelling van een niemandsland" in het gebied van Hassi Beida en Tinjoeb. en verder naar het zuiden in de omgeving Oem Al As jar. Een gevolg van de standkoming van het verdrag zou dat men spoedig kan overgaan tot liet uitwisselen van de krijgsgevangenen die bij de grensstrijd in oktober zijn ge maakt. In Rabat, de Marokkaanse hoofdstad, is men nogal verbaasd over het feit dat Ben Bella bij zijn bekendmaking sprak van een „definitief akkoord". De grenskwestie zou namelijk nog hele maal m'et geregeld zijn. Èen uii zeven man bestaande commissie van de „or ganisatie voor Afrikaanse eenheid" houdt zich met deze zaak bezig. Jjfi ec#t doftie Ki} Automobilisten die over de wegen van Noord- Italië naar Genua en langs de Italiaanse Rivièra rijden moeten eind deze week niet vreemd opkij ken, wanneer zij onder weg door boeren worden aangehouden, die hen gratis een zak aardappe len in de hand stoppen. De boeren zijn namelijk deze actie begonnen om dat zij, in verband met de concurrentie van vrij ingevoerde aardappelen uit andere EEG-ianden. hun produkt niet kunnen verkopen. Britse parlementsleden zijn gisteren in het La gerhuis in het geweer ge komen om het radio- klnderuurtje van de BBC (de Britse radio-omroep) te verdedigen. De BBC wilde het programma, dat 42 jaar lang een bron van vreugde is geweest voor de Britse jeugd, per 30 maart uit.de ether la ten verdwijnen. De kin deruitzending zal rlan worden vervangen door een programma voor be jaarden. Aanleiding hier toe Ls het feit dat op hel ogenblik 4,5 miljoen kin deren naar de jeugdtele- vlsie kijken, terwijl nog slechts 24.000 anderen I Het Belgische hof heeft gisteren tegengesproken, dat in de koninklijke fa milie een blijde gebeurte nis wordt verwacht. De geruchten daarover zijn ontstaan door een verkla ring van prinses Paola in een onderhoud niet een Italiaans weekblad, dat „er geen reden is waar om koningin Fabiola in de toekomst geen geluk kige gebeurtenis meer zou verwachten. „Het is een vergissing", aldus wordt in de mededeling van het Belgische hof ge zegd, „dat sommigen de woorden van de prinses hebben opgevat als aankondiging van blijde gebeurtenis". I Prins Tala, een broer van koning Saoed van Saoc- di-Arabië, heeft bekend- gemaakt, dat hij besloten heeft eind deze week naar Saoedi-Arabië terug tc keren na twee jaar vrij willig in ballingschap te hebben geleefd. De prins neemt tevens de kritiek ierug. die hij tijdens zijn j ballingschap beeft ge oefend op de binnenland- se en buitenlandse poli- j tiek van zijn land. i Met de samenstelling van de ju ry in bet proces tegen de nacht clubeigenaar Jack Ruby, die de vermoedelijke moordenaar van Ken nedy, Lee Oswald, heeft doodge- In Europa zal nog een tweede Ame- j rikaanse basis voor kernonderzeeërs worden gevestigd. Volgens de comman-1 dant van de basis in Schotland zou, in verband met de politieke onrust in het i de Middellandse Zee als vestiging de Spaans-Atlanti- gebied plaats j icusl' te zijn uitgekozen. In- het werkschip Proteus Eerlijke, heerlijke goed-vaderlandse soepen, nü in onovertroffen Knorr- kwaliteit. En in 20 minuten op tafel! Hollandse Bruine Erwtensoep Bonensoep met echte erwten met hele bonen middels 68 ct 78 ct schoten, wil het bepaald nog niet woensdag Holy Loch hebben verlaten vlotten. Gisteren is men er eindelijk op ziin "aar dit gebied. Volgende in geslaagd één jury-lid aan te stel- w donderdag wordt de Proteus daar Ien. Daarvoor waren 23 kandida- v*™chj- Vervolgen» nülen binnenkort ten afgewezen. aeht onderieetr. naar Rota worden ge- Het eerste jury-lid is een 35-jarige employé van een elektronisch bedrijf De man heet Max E. Causey. Hij werd na een ondervraging van anderhalf door de verdediging en de openbare klager als gezworene geaccepteerd. De advocaten van Ruby hebben, als eerder gemeld, steeds gezegd, dat het onmogelijk zal blijken in Dallas een onbevooroordeelde jury van twaalf man -amen te stellen. Rij -examen gaat vol uur duren Binnenkort zal het rü vaardigheids- vamen een uur gaan duren, omdat ook en rijproef op de rijksweg zal worden afgenomen, die gemiddeld een kwartier In beslag gaat nemen. Tot op heden was de duur drie kwartier: ongeveer een half uur rijden (in de bebouwde kom) en een kwartier theorie (schriftelijk). Een worden verhoogt het ministerie van Verkeer, "dat zijn toe"- stemming moet geven: èn voor de te verlengen rijproef en voor „prijsverho ging" acht is al van stapel gelopen. TÜhoVk wintersoepen Speurtocht naar nazi-misdadigers i De Oostenrijkse politie stelt een onderzoek in naar een aantal ..moord experts" van de nazi's, die destijds in speciale doden kampen doelmatige vergassings methoden leerden. Simon Wiesen- thai, het voormalige hoofd van het Joodse documentatiecentrum in Wenen, zei gisteren dat in vier kampen in Oostenrijk en Duits land les werd gegeven in het doelmatig vergassen van mensen. 1451) Op verschillende plaatsen Hier ls «prake van een wel zéér kan in zee zoetwater worden aan- krachtige zoetwaterbron in de zee getroffen. DH verschijnsel Is hele- bodem, welke bron gevoed wordt maal niet zo verrassend als het op door een onderaardse rivier, waar- het eerste gehoor lijkt, want denkt van de oorsprong waarschijnlijk ge- u maar eens aan de geweldige hoe- zocht moet worden In de bergen veelheden zoetwater die door de van Oman, op een afstand grote rivieren in zee worden geloosd, km. We bedoelen dan wérkelijke grot* Het verechljnscl van zoetwater bronnen ln zee ls niet zeldzaam, meestal vloeien z(j niet krachtig genoeg om hun werking in een wfjde omtrek te doen gevoelen. Het zoete water mengt zich in de regel reeds spoedig met het zeewater, ke meter zoetwater per seconde bi zodat bet effect niet veel méér ls zee stuwt. Deze geweldige water- dan wat brakwater. rivieren, zoals Kongo die in som mige perioden 80.000 kubieke me ter water per se conde in zee spuit, en de nog veel gro tere Amazone, die vanuit haar 80 km brede monding soms 100.000 kubie- TOCH IS HET ZO! schuiven tot wel 100 km over het zoute zeewater de oceaan in, eer zij zich daarmee genoeg zaam hebben vermengd. Overbodig zeggen, dat in volle zee Bij laagwater kan ook een zoetwa terbron worden waargenomen Dover, evenals bij de monding de Humber. Trouwens, ln dit op zicht mogen wij in Nederland ook verste verte enig land met het oog te ontdekken valt. Veel belangwekkender zijn echter de zoetwaterbronnen, die vanuit de den. Ook ln de Golf van Spezia be- zeebodem ontspringen en hun drink- vindt zich een zoetwaterbron. waar de bron van St. Geertrui, die dan wel geen gebotteld bronwater levert, iaar toch waard is genoemd te wor- zich bij de Babrein eilanden in de len zijn de bronnen veel minder de eilandbewoners bezocht als onze dorpspomp in ger dagen. Duikers worden nl. naar een bepaalde plaats in zee geroeid, springen met een waterzak over boord, en duiken naar de bodem, waaruit het zoete water opwelt. Daar vullen zij de waterzak, die aan boord wordt gebracht en naar land wordt vervoerd, om aldus te voorzien in de behoefte aan zoetwa ter van de inlandse bevolking. druk het „putten" van water, omdat zoet water nu eenmaal lichter zeewater, spoedig naar de opper vlakte stijgt en zich tijdens deze tocht gemakkelijk met het zeewater vermengt. Een mooie gelegenheid om eens te spreken van zwaar water, dat zich eveneens bi zee bevindt. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. H. Pétillon Hij had de politie de namen van veertien Oostenrijkers gegeven, die vol gens hem in de kampen hadden geleerd hoe zij „iemand op de snelste wijze konden vergassen". Het voornaamste kamp was Hartheim bij Efferdingen in Oostenrijk. De drie Duitse kampen wa ren Hadamar in Limburg en Grafenegg en Sonneberg, beiden in Saksen. Wiesenfihal zei dat jonge Duitsers doorgaans leden van de SS en de SA geoefend werden in het vergassen en verbranden van de stoffelijke resten van hun slachtoffers. Uit gedocumen teerd bewijsmateriaal was gebleken dat leerlingen die niet voldeden andere werkzaamheden kregen of werden ont- Wiesenthal had voor het eerst van de „moord colleges" gehoord toen een amateur fotograaf hem foto's liet zien, die hU van de verschillende fasen van bestudeerd om de snelste methode van doden te vinden. Zij vonden een tempo van 60 doden per kwartier (in de begin tijd van de concentratiekampen) te langzaam om het „Jodenvraagstuk" op te lossen. Het tempo moest worden ver dubbeld en later verdrievoudigd. Gorbach. de huidige kanselier van Oostenrijk zou ook /ergast worden maar ontsnapte aan de dood door zijn moor denaars te vertellen dat hij op het kamp- bureau niet gemist kon worden van wege zijn mooie handschrift, aldus Wie- senthal. De leerlingen werden na enige erva ring in de „leskampen" overgeplaatst laar de grote concentratiekampen als luschwitz en Mauthausen. Verkiezingen in Gabon uitgesteld Dc Gaboncse radio heeft gisteren bekendgemaakt, dat de parlements verkiezingen die voor zondag waren vastgesteld, zijn opgeschort tot 1 maart. Woensdagavond nog had de door de Franse troepen in zijn func tie herstelde en naar Libreville te ruggebrachte president M'ba voor de radio gezegd dat de verkiezingen zondag doorgang zouden vinden. De Gabonese president verklaarde jorts, dat de leden van het revolutio naire comité, dat korte tijd de macht 1 die voor de staatsgreep verantwoor delijk waren, zou geen pardon gelden. M'ba zei verder nog. nimmer gepro beerd te hebben om de oppositie opzij te schuiven en hij had juist Aubame, die als de aanstoker van de staatsgreep werd genoemd, president van het hoog- protest tegen het ingrijpen van de Fran se troepen is afgetreden als adjunct-al gemeen-secretaris van de Afrikaans-Ma- lagasische unie. heeft, aldus wordt uit Cotonou (Dahomey) gemeld, aangekon digd buiten Gabon de strijd tegen de regering van president M'ba te willen be-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5