Nieuwe LeMse Courant VISSERS VAREN WEER UIT Mogelijk „top" in Den Haag MAREL Eisen van stakers ingewilligd Gemeente mag verkoop drank per wijk regelen 'I# w» Vakbonden wilden reders niet langer in den weg staan Brug over provinciale weg door dorp gereed Bij uitgaan van school voor liet eerst gebruikt Koning Paul geopereerd Aanslag op Turkse premier IEMCO N.V. Uitstel debat over Cyprus CALEX Prinses Irene en Carlos wel of niet naar Lech? Commentaar occasions v Krant lezen op televisie Vrijdag 21 fcliruart 1964, 44ste jaargang CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „Sfantvutigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Abonnementsprijzen p.w. 0,78, Aanhoudend koud weer Droog weer met opklaringen, maar ook enkele wolkenvelden, en in het noorden van het land mogelijk enige tijd mist. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen oost en zuidoost In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst. In de middag temperaturen even boven het vriespunt. (Zie ook pag. 7) Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Erhard polst over politieke unie Het is niet onmogelijk dat het be- koek van bondskanselier Erhard aan Nederland (op 2 en 3 maart a.s.) zal uitgroeien tot een conferentie van de 'drie Benelux-landen en de Duitse pondsrepubliek. Aanvankelijk meende Jnen namelijk, dat prof. Erhard ook naar België en Luxemburg zou gaan om de regeringen te polsen in verband Bet de eventuele oprichting van een tolitieke unie. Nu is gisteren van de an het Belgische ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt, lat de bondskanselier niet naar Brus sel zal komen. In welingelichte krin- in de Belgische hoofdstad leidt i hieruit af, dat minister Spaak en Luxemburgse collega, Schaus. r Den Haag zullen reizen om met (Erhard te kunnen spreken. (Van een onzer verslaggevers) De trawlers, die nu al zeven weken door de Scheveningse staking vast liggen, zullen voor het grootste deel maandag weer zee kiezen. Zelfs daag nog zouden enkele reders schepen willen laten uitvaren. Alle reders waren vanochtend druk in de weer om hun bemanningen bij elkaar te roepen. Deze mogelijkheid is geopend doordat de erkende vakbonden de reders gisteren van hun verplichting jegens de bestaande c.a.o. hebben ont slagen. Wellicht zouden niet alle vissers bereikbaar zijn, omdat zoals be kend een groot deel tijdens de staking in andere bedrijfstakken is gaan Van rederszijde is ons vanochtend meegedeeld, dat de bemanning zal uitvaren op de besbaande c.a.o, waar aan het zogenaamde schippers- t/J tussenvoorstel zal worden toege voegd. Dit houdt na de nieuwe for mulering van de reders (zie pag. 9) in: f 21 per dag garantieloon en af rekenen per reis. „Wij maken ons geen zorgen over dè juridische as pecten van deze stap, dat zullen we later wel uitzoeken" verklaarde een Scheveningse reder. De secretaris van de Redersvereni ging voor de Nederlandse Zeevisserij, dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg, heeft het voornemen van de reders be- 'estigd. Over de juridische vorm vooi G.S.: Mariaheide „bebouwde kom Vanmiddag hebben dé kinderen (van Mariaheide, toen ze uit school (kwamen de grote verkeersweg over gestoken via de bailey brug. Tegen het aanbreken van de dag is de 480ste genietroep uit Schaarsbergen. bij Arnhem, in Mariaheide gereedgeko men met de ruim 23 meter lange bailey brug over de provinciale weg, de brug is 4.75 meter hoog en 6 meter jbreed. I Nadat G.S. dit aanbod van de minis ter van defensie hadden aanvaard, (werden gisteren in de loop van de dag de contacten gelegd. Majoor G. A- van der Geld, commandant van de 480ste genietroep in Schaarsbergen, kreeg gisteren om 4.15 uur opdracht de brug te slaan. Op dat moment beschikte hij niet over neteriaal en transportmiddelen. Het ma- eriaal moest uit Hendrik Ido Am- acht komen en via Haagse instanties kreeg de 829ste transportcompagnie te Vught opdracht daar naar toe te gaan. Enkele auto's met genie soldaten uit Schaarsbergen waren inmiddels in Hen drik Ido Ambacht aangekomen om de grote trucks te laden. Half tien vertrok ken de eerste tientonners met materialen naar Mariaheide waar zij om 23.20 uur arriveerden. Intussen waren vanuit Kei- zersveer een twaalf-tons kraan en een compressor van het 4629te pontoniers- korps naar Mariaheide gereden. Te mid- In één oogopslag Christelijke werkgevers te gen wijziging prijzenwet pag. 2 Per Hovercraft over Het Kanaal? pag. 2 Onrust in het Midden-Oos ten pag. 5 Nazi's hadden scholen voor vergassen pag. 5 Algerije-Marokko goed eens pag. 5 Vrijheid negers nog be perkter in Zuid-Afrika pag. 5 Italië: Europese staten moe ten soevereiniteit afstaan pag. 5 Een koning stervende in Sliedrecht pag. 7 Prijzen concours moderne muziek pag. 7. Hoe het tweede TV-net ge bruiken? pag. 7 Nieuwe Renault 8 pag. 9 dernacht waren 55 militairen in hoog tempo aan het werk. Om ongeveer twee uur was men zover dat de grote kraan, een zijde van de 23 meter lange over spanning, vijf ton zwaar, naar bo-ven hees. Een kwartier later rustte de over spanning al op de pijlers. De politie zorgde intussen voor een goede ver keersregeling op de weg. Het bestuur van de stichting gemeen schapsbelangen in Mariaheide verschaf te de werkers hete soep en voor di kerk stond een Veghelse cafetariahouder met assistentie van de kok der genie in de koude vriesnaclit patates frites te bakken. Om half vijf begon men met het twee de deel van de operatie. Gedeputeerde Staten van Noordbra bant hebben gistermiddag besloten een gedeelte van Mariaheide, dat bij de provinciale weg ligt, de aanduiding „be bouwde kom" te geven. Dit brengt met zich mee dat het gedeelte snelweg, dat door het dorp loopt, automatisch een maximumsnelheid van 50 km zal krij gen. Wanneer dit zal ingaan, hangt af van de datum, waarop de aanwijzing van G.S. gepubliceerd wordt in het provin ciaal blad. Koning Paul van Griekenland heeft vandaag een spoedoperatie onder gaan aan een maagzweer. De operatic gebeurde in het paleis Tatoi op 42 km van Athene. Het nieuws werd bekendgemaakt via het kabinet van de premier. Over de toestand van de koning is nog niets meegedeeld, maar naar verluidt zijn toestand ernstig. Een woordvoerder van het paleis klaarde dat tegen het middaguur aantal autoriteiten naar het paleis gekomen. Dit leidde tot speculaties dat de Koning in levensgevaar zou zijn. In verband met de ziekte van Koning is de 23-jarige kroonprins Con stants tot regent benoemd. deze nieuwe voorwaarden zou van morgen nog met juristen worden over legd. Hij verklaarde vanochtend nog dat ei van eventuele zwarte betaling niet ge sproken kan worden. „Het gaat hier ge woon om een mededeling van rederij aar bemanning, dat een garantieloon van f2] per dag zal worden gehandhaafd. Van zwarte betaling is geen sprake, want het betreft hier geen continue betaling die strijd is met de loonvoorwaarden in bestaande c.a.o." aldus de heer Kranen burg, „en het afrekenen per reis i: administratieve kwestie". Opgemerkt zij, dat in de bestaande zowel een bepaald garantieloon, dat onder f 125 per week ligt en het afrekeenn per maand, in plaats van per reis, is vastge legd. Overigens zou een en ander nog steeds niet betekenen, dat het OVB op een of andere wijze aan het initiatief de reders za ldeelnemen. Ook het OVB heeft zich dit gerea liseerd, maar de heer J. Koning, voorzitter van het bij het OVB aangesloten BVZ, gaf als commentaar dat het „hem koud liet wie de wond genas". Vermoedelijk, aldus een woordvoerder van de stakers, zullen de reders dit wel met de beman ning zelf in orde maken. Verschillende •onderstellingen zijn geuit ovei Schoten misten Op de Turkse premier Ismet Inönu is vanmorgen een moordaanslag ge pleegd. De politie zei dat alle schoten de premier hebben gemist De dader van de aanslag is gearresteerd- Het was een 38-jarige man genaamd Misoet. Hij is voorman op een kracht centrale in Kayseri, een stad in Ana- tolië- Inönu werd na de aanslag naar het parlementsgebouw gebracht door de ligheidspolitie in Ankara. De politie zei'dat Misoet een pistool trok en onder het vuren riep: „Ik hoop dat ik hem doodschiet. Het zou een zegen zijn voor het land." Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES wijze, waarop de toevoeging van tussenvoorstel vorm gaat krijgen. Van rederszüde werd nog de mogelijk heid geopperd dat de waterschout, van alle monsteringen op de hoogte i zijn, een appendix bij de bestaande t waarden waarop de vissers monsteren, zal krijgen. Ook wordt er gesproken van „overmonsteren", waarbij de oude mon steringen vernietigd zouden worden. Het besluit van de reders, dat gister avond in een spoedvergadering is ge nomen, schijnt niet lichtvaardig tot stand te zijn gekomen. Er zou nog lang over de uitvoering zijn gesproken. (Zie voorts pagina 9) Het debat over de kwestie-Cyprus. dat vanavond in de Veiligheidsraad zou wor den voortgezet, is op verzoek van secre taris-generaal Oe Thant uitgesteld tot tenminste na het weekeinde Het uitstel is bedoeld om meer tijd beschikbaar te hebben voor onderling beraad. De voor zitter van de raad ,de Braziliaan Bernar- des, noemde het verzoek tegenover het persbureau Reuter een „goed teken". Deputaties van de Verbindings troepen en de stichting „Het Vierde Prinsenkind" hebben gis termiddag aan prinses Christine, die dinsdag zeventien jaar is ge worden, geschenken aangeboden. De Koningin en prinses Christine bewonderen een bedrukt wand- kleedje, dat door minder valide kinderen werd aangeboden. Official dealer Leiden e.o. Geen alcohol beneden de 18 jaar (Van onze parlementsredactie) TAE Tweede Kamer heeft gisteren het debat over de nieuwe Drank- en Horeca wet beëindigd. Er werden bij de artikelsgewijze behandeling (en trouwens ook al daarvóór) nogal wat wijzigingen in aangebracht, zodat het geheel opnieuw moest worden geredigeerd. Over het ontwerp in twee de lezing zal de Kamer volgende week dinsdag haar eindoordeel uitspreken. Het zal vermoedelijk wel met een behoorlijke meerderheid worden aan vaard. Of de tegenstanders van de afschaffing van het zg. maximumstelsel ook vóór zullen stemmen, hangt ef van de vraag of zij vinden dat bij de amendering voldoende sociaal-hygiënische waarborgen in het ontwerp zijn ingebouwd. Vooral voor de PvdA-fraotie, die liever had gezien dat het hele voorstel zou zijn ingetrokkeft, zal de beslissing moeilijk zijn. Het oorspronkelijke ontwerp hield in, dat geen alcoholhoudende drank mag worden verstrekt aan personen beneden de 16 jaar. Deze leeftijdsgrens is gis teren opgetrokken tot 18 jaar voor de (bedrijfsmatige) verstrekking van ster ke drank (drank dus met een alcohol percentage van 15 of meer). De Ka- aanvaardde daartoe met algcme- stemmen een a.r. amendement-Ver steeg c.s. en een aanvullend sub-amen- Kwestie-Panhuys protest diplomaten TAON CARLOS, de verloofde van prinses Irene, heeft tegenover het Amerikaanse persbureau Associated Press verklaard, dat hij en de prinses nog niet besloten hebben van Kitz- bühel naar Lech tc gaan, waar konin gin Juliana en prins Bernhard zater dag zullen aankomen. Hij deelde mee, dat zijn ouders naar Kitzbühel zouden komen. Het is niel onmogelijk, dat zij met het verloofde paar in Lech vakantie zullen houden. Ook uit de mededelingen van Angelo Remoero. de particulier secretaris van don Carlos bleek, dat het paar nog geen vaste plannen had voor vertrek naar Lech. „Het hangt er van af. hoe het weer in de komende dagen voor het skiën zal zijn", vertelde hij „De Prinses en don Carlos zijn hier in de eerste plaats om uit te rusten na de opwinding van de laatste dagen", voegde de secretaris er aan toe. een van de heel grote uitzonderings gevallen van ware liefde". In Spanje wordt de discussie over de nationaliteit van don Carlos en de troon opvolging voortgezet. Zo schreef gisteren het dagblad Madrid heel duidelijk: „Wij zouden oprecht en graag hebben gezien, dat de hier betrokken Prins (be doeld wordt don Carlos) zoveel Spaans bloed of zulke duidelijke rechten op onze nationaliteit zou hebben, dat hij zelfs de knapste deskundigen op het gebied van de adel zou kunnen overtui gen. Dan zouden we er prat op kunnen gaan, dat Spanje geliefden voor Europese Prinsessen met koninklijk bloed „uit voert". Het blad schrijft verder dat wanneer Franco een troonopvolger kiest het lo gische. verstandige en normale onver mijdelijk zal gebeuren Volgens waarne mers betekent dit, dat don Carlos Juan of zijn zoon Juan Carlos uiteindelijk de keus van Franco zal zijn. Voor vervolg zie pag. 9) dement-Pontheine (lib.) maakte geen bezwaar. Verworpen werd een amendement- Daams (soc.) om ook alle wijnen met 15 pet. of meer alcohol onder de be gripsomschrijving „sterke drank" te brengen en dus de verstrekking ervan onder het vergunningenstelsel van het wetsontwerp te brengen. Alleen de pvda en de psp voelden hiervoor. Minister Veldkamp en mej. Ten Broecke Hoek stra (lib.) bestreden het amendement met berichten uit Frankrijk, waar ge bleken zou zijri dat sterke rode wijn zo gezond zou zijn voor het gebit en voor kraamvrouwen. Staatssecretaris Bakker (middenstand) had economi sche bezwaren tegen een zo drastische vermindering van het aantal verkoop plaatsen van wijn als de heer Daams beoogde. Als levensmiddelen, sigaren winkels e.d. de betrokken wijnsoorten niet meer mogen verkopen, kunnen de slijterijen de konersstroom niet meer verwerken. De kamer torpedeerde ook een amcndcmcnt-Daams om de ver strekking van alle alcoholhoudende drank (dus ook van bier) onmogelijk te maken in inrichtingen op sportter reinen, jeugdclubs, e.d. Hiervoor stem den ook enkele antirevolutionairen en christelijk-historischen. Kleine kroegjes Verder verwierp de Kamer met 65 tegen 33 stemmen het „kleine-kroegjes amendement" van de vvd-fractie. Zo als bekend stelt het wetsontwerp het verlenen van een vergunning afhanke lijk van vestigingseisen. Die hebben o.a. betrekking op de inrichting (vloer oppervlak e.d.) en nu is de vrees, dat vele kleine, maar pittoreske cafeetjes in stadsbuurten en op het platteland straks na de in 1975 eindigende over gangstermijn niet meer aan die in richtingseisen zullen kunnen voldoen, omdat ze niet tot uitbreiding in staat zijn. Ze zullen dan moeten verdwijnen Ter voorkoming daarvan stelde het li berale amendement-Portheine voor om. speciaal ten behoeve van genoemde ca tegorie, de bestaande toestand met be trekking tot de inrichtingseisen ma; handhaven. Minister Veldkamp had hiertegen gro te bezwaren. Hij wees er nog eens dat het wetsontwerp voor de kleine cafeetjes de mogelijkheid kent van dividuele ontheffing. Enkele weken leden had hij al gezegd, dat van deze mogelijkheid een zo soepel mogelijk ge bruik zal worden gemaakt. Verder de de bewindsman niet gaan. Vóór het amendement stemden behalve de vvd, de boerenpartij en de cpn ook enkele leden van de pvda, de ar. dr. Geelker ken en de psp-ei- Bruggeman. (Voor vervolg zie pcug. 9) Uit betrouwbare bron te Winnipeg wordt vernomen, dat Peking 23 miljoen schepel Canadees graan heeft gekocht voor 26.5 miljoen en uit Buenos Aires wordt gemeld, dat de Argentijnse cen trale bank f 12 miljoen aan de regering verstrekt heeft ter financiering van de verkoop van 750.000 ton tarwe aan com munistisch China voor 70 dollar de ton. JLJET overleg tussen de regeringen over het nieuwe Europa blijft gaande Vanzelf komt dat Europa niet tot stand. Veel weerstanden moeten worden overwonnen en ook tal van geschillen van inzicht- Wat moet het karakter zijn van dat nieu we Europa? Moet Engeland er deel van uitmaken? In dit kader valt ook in de eerste dagen van maart het bezoek aan ons land van de Duitse bondskanselier, die daarbij van zijn minister van buitenlandse zaken Schroder zal worden vergezeld. Het hoge bezoek is ons welkom. Ook afgemeten naar de ontvangsten van buitenlandse gasten had men bij ons langzamerhand het gevoel kunnen krijgen, dat Nederland aan de rand was komen te liggen. Reeds doet zich het nadeel gelden dat geen der Euro pese lichamen in ons land is ge vestigd. De heer Erhard is nog slechts be trekkelijk kort in zijn hoge ambt werkzaam. Toch echter heeft hij zich al een ijverig diplomaat getoond, d»e prijs blijkt te stellen op persoon lijke ontmoetingen. Hij was in de Verenigde Staten, te Rome, te Parijs, en thans reeds staat Nederland op zijn lijst- Het doel van zijn komst? Geen ander kan het zijn dan dat hij de mogelijk heden wil aftasten naar een nieuw Europa, dat behalve economisch ook politiek zal zijn- Hierover lopen de meningen nog pijnlijk ver uiteen- De drang naar eenheid is wat allen nog bindt, en dat is dan tevens het waardevolle en wellicht ook het be slissende. Al reizend zoekt Erhard de oplossing voor de verwerkelijking- Thee warm houden: fabriek brandt af In de Rustenburgerstraat in Amster dam is gisteren de ceintuurfabriek van J. Brandei door brand verwoest. De brand is ontstaan doordat een van de werkneemsters thee warm hield op een waxinelichtje en intussen op een nabil staande tafel een hoogst brandbare Hjm uit een bus in een pannetje goot. Ver schrikt door de ontstane steekvlam liet het meisje de bus vallen waarna de brand zich snel uitbreidde. De brandweer slaagde er eerst na eni- uren in het vuur met vier stralen te bedwingen. Een woonhuis boven de fa briek. waarin twee dames wonen, en schuur achter het pand liepen veel brandschade op. De eigenaar is niet verzekerd tegen de overigens nog niet vastgestelde scha de. Het brandpiket van de politie heeft es-verbaal opgemaakt in verband mogelijke brand-door-schuld. omdat het verboden is open vuur in de werk te te hebben wegens de grote brand baarheid van de daar gebruikte lijm. De 46-jarige mevrouw M. A. Paus uit Almelo is gisteren bij een verkeers ongeluk in de Grotestraat in Almelo het leven gekomen. Terwijl zij naast haar zevenjarig zoontje fietste, werd zij ingehaald door een zandauto, die haar waarschijnlijk raakte, waarna zij onder der achterwielen kwam. De zevenjarige Timo Rinnelt uit Wiesbaden is ontvoerd. De vader van het kind heeft een telefoontje gehad, waarin de ontvoerders een losprijs van 15.000 D-mark eisten. Begrip voor beter en voordeliger autorijden Grootste sortering auto's in Nederland Wassenaar Rijksstraatweg 336-340, Tel. 01751- 2545 Arnhem Boulevard Heuvelink 5a, Tel. 08300-36344 Eindhoven Blaarthemseweg 140, Tel. 04900-69266 TN EEN RAPPORT van de UNESCO, de organisatie der V.N. voor onderwijs. wetenschap en cultuur, wordt voorspeld dat er ..wereldbladen" zullen komen, welker abonné's het nieuws op een televisiescherm zullen kunnen lezen, na een telefoonnummer te hebben gedraaid. Het aantal dagbladen is in de wereld sinds 1950 met twintig procent toege nomen. Daar staat een stijging tegenover van het aantal radiotoestellen met zestig procent, een toeneming van de televisietoestellen met tweehonderd procent en een verdubbeling van het aantal bioscopen, aldus het UNESCO- rapport Vooral de televisie heeft een bijzonder grote uitbreiding ondergaan. Er waren verleden jaar 130 miljoen televisiebezitlers in de wereld, tegen elf miljoen in 1950. In dezelfde periode steeg het aantal televisiezenders van 130 tot 2380. Voorts woonde in 1963 voor het eerst meer dan de helft van het aanta] televisiebezit- ters buiten de Verenigde Staten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1