Nieuwe Leidse Courant Troon kan worden bezet door rooms-katholiek Visvangst met lokgeluiden Huwelijk waardig Impasse rondom plan Oe Thant t Eerste Kamer eens met regeringsstandpunt: Met alle omstandigheden rekening houden In één Over vier maanden huwelijk Culemborgs korpschef on tslag en Turkije wil Cyprus delen Dat ziet er prachtig uitzei de Prinses Baby overlijdt aan tbc - nu onderzoek Aardschokken in Zwitserland II imrschu wing Commentaar Treinkaartje zes procent duurder Woensdag 19 februari 1964, 44ste jaargang Enkele opklaringen Droog weer met enkele opklaringen. Tot matige afnemende noordoostelijke wind. Vannacht lichte en in hoofdzaak in het oosten en noordoosten van het land plaatselijk matige vorst. Morgen middag temperaturen in het algemeen iets boven het vriespunt. (Opgemaakt Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 V.. Klachtendienst bezorging 18,00—19.00 oogopslag Talma vanmiddag herdacht pag. 2 Hervormde synode over le- gerpredikanten pag. 2 In memoriam A. Kroese pag. 2 Rus: Njet pag 5 President M'ba gevangen pag. 5 R.-k. instanties hielpen He- felmann ontvluchten pag. 5 Nóg geen jury voor proces- Ruby pag. 5 Verdachte roofmoord: „Ik moestpag. 7 Concours moderne muziek pag- 7 Mariaheide plaatst borden pag. 7 „Rijnmond" dreigt te stran den pag. 9. loogde, dat een lid van het koninklijk huis het recht heeft om uit een kerk genootschap te treddh en zich al of bij een andere kerk aan te slui ten zonder dat daaruit staatsrechtelijke (Van onze parlementsredactie) Moet een katholiek op gelijke wijze als een Nederlander van een andere levensovertuiging tot de troon geroepen kunnen worden? Op deze door de KVP-senator Van Lieshout geformuleerde vraag antwoordt de regering zonder meer bevestigend. Aldus verklaarde gisteravond in de Eerste Ka mer minister-president Marijnen, er aan toevoegend dat hierover in het kabinet geen enkel verschil van mening bestaat. Alvorens de premier aan het woord kwam, waren de heren Beerekamp (c.h.) en Berghuis fa.r.) in gegaan op de uitdaging van de socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, dr. Vondeling, door de visies van hun fracties op deze vraag te geven. Het door de christelijk-historischen ingenomen standpunt stelde de heer Van Lieshout in eerste instantie zeer teleur, maar tot zijn eigen ver wondering gevoelde hij geen behoefte meer tot repliceren nadat dr. Beere kamp nog een kleine verduidelijking had gegeven. De heer Van Lieshout was er verheugd over, dat er tussen het kabinet en zijn fractie geen we zenlijk verschil van mening bleek te bestaan, terwijl ook de socialist ir. Vos tevreden scheen. Zo eindigde het debat in pais en vrpe. De minister-president wees er op, dat het regeringsstandpunt geheel in overeenstemming is met de grondwet. De regels van de grondwet inzake de troonopvolging hebben een volmaakt automatisch karakter. Alleen wanneer een wetsontwerp tot goedkeuring van een huwelijk van een lid van het ko ninklijk huis wordt ingediend, speelt een staatkundig element een rol. Dan die nen zowel de regering als de Staten- Generaal rekening te houden met alle relevante omstandigheden. De levens overtuiging kan ook een relevante om standigheid zijn. Maar dat geldt dan voor elke levensovertuiging. Daarbij kan bepaald niet worden gediscrimi neerd. De heren Beerekamp en Berg huis hadden eveneens gesteld dat met de grondwet in de hand niet kan worden gediscrimineerd. Zij hadden er evenwel aan toegevoegd en ook dal beaamde de minister-president dus vol ledig dat behalve met de grondwet telijke bepalingen met allerlei omstan digheden rekening dient te worden ge houden. De c.h. woordvoerder was ver der gegaan dan de a r. spreker door onomwonden te wijzen op de spanning tussen de uitspraak in het c.h. begin selprogram. dat Nederland bestuurd moet worden als een christelijke staat protestantse zin en het op de troon helpen van een r.k. koning. Deze span ning kan onder bepaalde omstandighe den te groot zijn. zo zei hij. De heer Van Lieshout wilde de oecu menische verhouding niet méér versto- dan blijkbaar is geschied, maar wilde toch wel zeggen dat hij zeer te leurgesteld was. Hij had menen te be luisteren dat naar c.h. oordeel een ka tholiek vorst niet het symbool van de natie zou kunnen zijn. Een dergelijke opvatting had hij in 1964 niet meer ver wacht. zo zei hij. In tweede instantie zei dr. Beere kamp dat het regeringsstandpunt door hem onderschreven werd en herhaalde hij, dat de grondwet niet discrimineert. De heer Van Lieshout was hiermee tevreden. ProtesUintse natie De heer Van Riel (lib.) wees er op. dat Nederland als protestantse natie groot is geworden. Hij sprak de ver wachting uit dat de aanvaarding van een katholiek staatshoofd de „kern groep van het Nederlandse volk" zwa re zelfstrijd zou kosten," maar sloot zich wat de liberalen betreft geheel aan bij het in de Tweede Kamer door mr. Geertsema ingenomen standpunt. Ket betoog van de premier noemde hij „van een bij de situatie passen de innemende eenvoud". Ir. Vos nam hetzelfde standpunt als zijn partijgenoot Vondeling en Don Carlos zegt: Don Carlos van Borbon Parma heeft gisteravond gezegd dat hij hoopt „over ongeveer vier maanden" met prinses Irene te trouwen. Hij De sinds eind november van het vo rig jaar geschorste inspecteur-korps chef van de Culemborgse politie, P- E- van R., is gisteren door de burgemees ter eervol ontslagen. Op grond van het door de rijksrecherche ingestelde on derzoek naar de gang van zaken in rond het gemeentelijke politiekorps Culemborg meende de burgemees- hiertoc te moeten overgaan. Het ontslag is Van R. verleend wegens on geschiktheid. De gewezen inspecteur zal geen wachtgeld ontvangen. De onregelmatigheden by de Culem borgse politie leidden vorig jaar tot schorsing van brigadier J. van Tongeren wegens insubordinatie. Hangende het on derzoek van de rijksrecherche vroeg en kreeg Van R verlof. Wegens onregelma- igheden die aan het licht kwamen, werd Van R. twee dagen in verzekerde bewa ring gesteld en daarna geschorst. In december werd de schorsing van -brrga-, dier Van Tongeren opgeheven. Somali's lijden zware verliezen Het Ethiopische ministerie van voor lichting heeft gisteravond meegedeeld, dat het grensdorp Yet op de Somalische troepen heroverd is. In een communiqué voorts bekendgemaakt dat „nummeriek veel sterkere strijdkrachten" uit Somali, die Ethiopisch gebied waren binnenge drongen. met zware verliezen zijn terug- Don Carlos u-erd gisteren in Frankfort omstuwd door journa listen, in de korte tijd dat hij op het vliegveld wachtte om een toe stel naar Kitzbiihel te nemen, waar hij met zijn verloofde, prin ses Irene, een wintersportvakantie zou doorbrengen. zei dit op het vliegveld van Frank fort waar journalisten hem opwacht ten. Don Carlos zei overigens „De datum van het huwelijk is nog niet vastgesteld. Het mag u vreemd in de oren klinken, maar ik kan dit zelf nog niet ze Op de vraag waar de Prlnsei zich na de voltrekking van het huwelijk zullen vestigen, antwoordde hij zullen in Spanje gaan wonen en we hopen tijd tot tijd i De verloofde hij doorvloog r hij per trein i Nederland te kun- ei, dat n prinses Irene ar Münchcn. Kitzbiihel reisde t prinses Iren» „twee of drie ken hoopte te blijven". Daarna hoopt hij tezamen met haar in Oostenrijk en West- Duitsland vrienden te bezoeken. Op de vraag hoeveel kinderen hij wil hebben, antwoordde don Carlos lachend: „Dat kunt u beter aan mijn verloofde vragen. In die richting kan ik geen en kele belofte doen". Naar van de zyde van het hof verno men wordt missen geruchten, als zoi prinses Irene zonder toestemming vai haar ouders naar Kitzbiihel zijn gcgaai cn als zouden er spanningen tussen haar ouders en haar zijn ontstaan, elke grond. Dit naar aanleiding van deze en soort gelijke veronderstellingen die in enkele bladen zijn geuit. consequenties voortvloeien. Voor de ge voeligheden in het Nederlandse volk had hij volledig begrip. Na de rede van de minister-president voerde hij geen oppositie meer. De „interventic van de heer Vondeling" had zijns in ziens tot belangrijke uitspraken geleid. De debatten hadden plaats in het ka ler van de behandeling van de begro ting van algemene zaken. De begroting iverd z.h.s. aangenomen met de aante kening dat de c.p.n. en de p.s.p. ge acht wilden worden te hebben tegen- jestemd. Voor vervolg zie pagina 7 MARIJNEN (Van onze parlementsredactie) Uiteraard zal de regering alle maat regelen nemen, die er toe leiden, dat het huwelijk van prinses Irene met don Carlos op waardige wijze wordt voltrokken. Deze verklaring is gister avond in de Eerste Kamer afgelegd door minister-president Marijnen. Daarmee gaf hij een zeer kort ant woord aan de senatoren, die van on gerustheid hadden laten blijken met betrekking van eventuele pogingen van Carlistisclie zijde om de huwe lijkssluiting voor hun politieke doel einden uit tc buiten. De P.S.P.-er Van der Spek had er op aangedron gen de huwelijksvoltrekking buiten Nederland te doen plaatsvinden. Toen de premier daarop niet inging, vroeg de heer v. d. Spek „alle lieden, die daarvoor in aanmerking komen, voor ongewenste vreemdelingen te verkla ren". Maar ook daarop kwam van achter de regeringstafel geen weer- Wel ging mr. Marijnen tamelijk uit voerig in op de kritische opmerkingen, die door bijna alle sprekers over de ambassadeur in Spanje, de heer Van Panhuys, waren gemaakt. Dr. Beere kamp (CH) had als zijn mening gege ven. dat deze zaak na de ernstige berisping niet als afgedaan mocht wor den beschouwd. Juist in de maanden vóór het prinselijk huwelijk kunnen zich nog precaïPP~~sitQötftf5 "ViTö?rrö&T"~en TiU" leen een ambassadeur met een onge schokt prestige kan dan optreden. De heer Van Riel lib had voorgesteld de ambassadeur een hoge functie op het departement van buitenlandse zaken te geven, terwijl ook de heren Vos (PvdA) en Van Lieshout (Katli. V) op terug roeping hadden aangedrongen. (Voor vervolg zie pag. 9)1 Het tarief van daggeld is 19 februari met een kwart procent tot l^i^ ver laagd in verband met de tijdelijke ruim te op de geldmarkt. Op 14 dezer werd het met een half procent verhoogd tot 2%. I Eenzaam zat minister Marijnen gistermiddag achter de regeringstafel in de Eerste Kamer, toen de geloofsovergang en de verloving van prinses Irene aan de orde kwam. Er zou nagenoeg een impasse heer sen rondom het plan van Oe Thant, de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties inzake Cyprus. Dit zou voorzien in een vredestroepenmacht, Gisteren kwam prinses Irene aan op het station van Kitzbiihel. Rechts van haar mevrouw E. L. Baronesse Sweerts de Landas Wyborgh-Dumefi- ier. dame du palais van de Koningin, die haar vergezel de. De Prinses riep: Dat ziet er prach tig uit." toen zij het in Tiroolse stijl opgetrokken chalet zag. dat zij voor haar verblijf van een week had ge huurd. Een kleine groep Nederlandse toeristen, die de Prinses herkende, klapte luid. Een gemeenteraadslid van Kitzbiihel ver welkomde de Prin ses en schonk haar een fraai boeket rode en witte an jers. De Prinses, die een luipaardjas droeg en kniehoge laarzen, werd ook vergezeld door hoofdcommissaris Seesink. chef van de veiligheids dienst van paleis Soestdijk. bestaande uit militairen uit een aan tal Gemenebestlanden en neutrale staten en in de aanwijzing van een neutrale bemiddelaar, terwijl de ge^- hele operatie onder supervisie van het bureau van Oe Thant zou moe ten geschieden. De Britse afgevaardigde sir Patrick Dean. die gisteravond de rij van sprekers de Veiligheidsraad opende, verklaarde zijn rede met nadruk, dat het voorba- zou zijn. nu reeds een ontwerpreso lutie in te dienen. Tevoren had hij de raad gevraagd, „de weg te wijzen aanvaardbare oplossing van de bin nenlandse moeilijkheden die de beide be volkingsgroepen op Cyprus verdeeld houden. Het eerste doel van de raad zou en zijn het verminderen van de spanning. Het tweede zou tweeledig zijn. Men moet het eens worden over de vor ming van een internationale troepen macht voor Cyprus. Maar ook zal wel licht naai' een vorm van bemiddeling ge zocht moeten worden om de moeilijkhe- te helpen oplossen. Daarbij kan de raad en de hulp van de secretaris-gene- van de grote waarde zijn. aldus Dean. De zitting van de raad zou vanavond orden voortgezet. Ju Hardinxveld-Giessendam In Hardinxveld-Giessendam is een grootscheeps onderzoek aan de gang na liet overlijden van een zestien maanden oude baby aan tuberculose. Na een eerste onderzoek bleek dat de 37-jarige vader van de baby, evenals een van de drie dochters uit het gezin aan deze ziekte lijdt. Ook uit de naaste omgeving van het gezin en zelfs uit een ander deel van de gemeente wer den tuberculosegevallen gesignaleerd. Tachtig personen die regelmatig con tact hebben met het gezin, zijn doorge licht in het Groene Kruisgcbouw, waar bij bleek dat een buurjongen eveneens aan de ziekte leed. Een ander jongetje vertoonde soortgelijke symptomen. Van daag nog wordt het voltallige personeel van een fabriek doorgelicht, omdat hel zoontje van de directeur aan tuberculose bleek te lijden (Voor vervolg zie pag. 9) Verscheidene aardschokken van ver schillende sterkte hebben zich gister nacht laten voelen in de gemeenten Sar- nen en Kerns in het Zwitserse kanton Obwalden Maandag waren in midden- Zwitserland al enkele bevingen gevoeld. In de nacht werden de bewoners van Sarnen gewekt door een hevige schok en even na zeven uur vluchtten de men sen die juist geknield lagen in de plaat selijke kerk in paniek naar huis toen het hoofd van een boven de kansel ge plaatste engel door een krachtige schok op de grond te pletter sloeg. Intussen heeft Turkije laten weten. een volledige oorlog op Cyprus uitbreken, als de Veiligheidsraad niet staat zou zijn, overeenstemming te berei- over een in de praktijk uitvoerbaar plan om de vrede op het eiland te hand haven. Turkije zou dan tot ingrijpen worden genoodzaakt. Indien president Makarios het vinden van een redelijke oplossing onmogelijk zou maken. Turkije geen andere keus hebben, hoe ongaarne het ook tot interventie overgaan. Het heeft geen bezwaar tegen het legeren van Turkse en Griekse troe aan weerszijden van een verdedi gingslijn om hun eigen gemeenschappen in toom te houden. Turkije is van me ning, dat de verdeling .van Cyprus in feite al van kracht is door de vlucht van Turken uit Griekse streken op het eiland, (Voor vervolg zie pag. 9) O ET VUURTJE dat dr. Vondeling verleden week in de Tweede Kamer ontstak, is als een nachtkaars uitgegaan. Zijn poging, een wig te drijven tussen de regeringspartijen, is mislukt. Aan het einde van het debat dat gis teren in de Eerste Kamer is gevoerd over de eventuele troonsbestijging door een rooms-katholiek, moesten dc socialisten vaststellen, dat dc regeringspartijen elkaar hadden ge vonden. Die partijen hadden dat gedaan in de uitspraak van de regering, dat volgens de Grondwet een rooms- .katnoliek de troon der Nederlanden kan bezetten, doch dat bij de indie ning cn behandeling van een huwe- lijks-toestemmingswet rekening moei warden gehouden met alle omstan digheden. Dat wil zeggen ook met de levensovertuiging van de betrok kenen. De socialistische fractieleider in dc Senaat, ir. Vos, noemde dit een be langrijke uitspraak en meende dat zij tc danken was aan zijn collega aan de overkant van het binnenhof. Want die had haar uitgelokt. Wanneer de socialistische senatoren uit deze po\ere conclusie enige troost putten, kan hun dat worden gegund, liet door dr. Vondeling opgeworpen balletje zelf is wel vakkundig door geprikt. DE DIRECTIE van de N.YFokker te Amsterdam wil bij de moge lijkheid die ae c.a.o. biedt tot onder nemingsgewijze differentiatie in de lonen aan haar personeel wegens bij zondere prestaties vier procent meer loon uitbetalen. Bij dit bedrijf gold reeds een tarief- toeslag van !s8 procent, w aarvoor het bestuur van de Stichting van de Ar beid destijds een speciale vergun ning verleende. De goede prestaties in hei beöriji maakten de mogelijk heid van een tarieftoeslag toen reeds wenselijk. Voor de thans bedoelde vier procent afwijking naar boven is de goedkeuring nodig van de Vak- raad voor de metaalindustrie. Het be stuur van de Stichting van de Arbeid heeft deze bevoegdheid kort geleden gedelegeerd aan de Yakraad om zo de eigen verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven te accentueren. Echter blijkt Fokker de goedkeuring van de Vakraad thans niet tc krij gen. De vertegenwoordigers van de werkgevers zijn van mening, dat al les wat boven de tarieftoeslag wordt betaald, beschouwd moet worden als zogenaamd zwart loon. De Federatie van werkgevers in dc elektrotechnische en metaalindustrie heeft nu de directie van Fokker ver wezen naar de Stichting van de Ar beid, omdat zij als partner in de Vakraad geen verantwoordelijkheid wil dragen voor de vier procent loon extra. Wij veroordelen hier niet de juist heid van de gevraagde vier procent. Wel achten wij het onjuist, dat ecu orgaan van het bedrijfsleven de ver antwoordelijkheid voor een loon- affaire doorgeeft naar een hogere instantie. Wie terecht verantwoordelijkheid draagt, moet deze niet uit de weg gaan. Desnoods moet de Y'akraad deze kwestie zelfstandig nader on derzoeken. Dc tarieven van de Ncderlandsche Spoorwegen voor het reizigersvervoer en liet goederenvervoer zullen volgen de maand met resp. gemiddeld zes en gemiddeld acht procent worden ver hoogd. Hoewel verwacht wordt, clat de ver lies- en winstrekening van de NS over 1963 vrijwel sluitend zal zyn, vertoont de verhouding tussen kosten en op brengsten inmiddels weer een ongunsti ge ontwikkeling. In verband hiermee was een zekere aanpassing van de ta rieven niet te vermijden. De staatssecre taris van verkeer en waterstaat heeft vandaag toestemming verleend voor de tarievenherziening. Y'oor wat het reizigersvervoer betreft zullen de tarieven voor de plaatsbewij zen enkele reis en retour over dc af standen tol negentien resp- zeventien kilometer, niet worden verhoogd. Dc verhoging van de prijzen der algemene abonnementskaarten en van dc traject- abonnementen zal ongeveer vjjf pro cent bedragen. Dc tariefsverhoging gaat voor het goederenvervoer op 1 maart en voor het reizigersvervoer op 15 maart in. yiSSEN brengen geluid voort, en dat kon wel eens noodlottig gaan worden voor deze diersoorten. Onderzoekers hebben vastgesteld dat vissen niet alleen met geluiden kunnen worden verdreven, maar ook aangelokt Het Duitse visserij verbond in Bremerhaven heeft dit gisteren in zijn mededelingen blad geschreven. Russische onderzoekers zijn er al in geslaagd om met behulp van geluiden scholen vis te scheiden in mannetjes en vrouwtjes, die elk een bepaalde ge luidsbron nazwommen. Op deze manier zijn ze er in geslaagd met behulp van grote pompen scholen vis aan boord te zuigen. Een van de geluiden die daarbij gcbiuikt worden is een nabootsing van het duidelijk waarneembare knarsen van het slikapparaat. Hongerige roofvissen smakken bij het verslinden van hun slachtoffer zo luidruchtig, dot in verre omtrek de andere vissen er van door gaan. Er kan ook gebruik gemaakt worden van de geluiden die de vissen bij het liefdesspel maken, aldus het vakblad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1