Televisie-eiland in Noordzee staat nogal op losse poten in Moeilijkheden dreigen Yakraad Metaalindustrie POSTORDERBEDRIJF REGERING BERAADT ZICH OP MAATREGELEN R.E.M. is door tegenstand in erg troebel water terechtgekomen Thomas: voorbeeldige Hohe Messe Differentiatie geeft zorgen Hot nmtfCHEPEH NIEUWE LEIDSE COURANT 9 MAANDAG 17 FEBRUARI 1964 (Van onze speciale verslaggever) Welke maatregelen de regering overweegt om regelend op te kunnen treden tegen de plannen van de Reclame Exploitatie Maatschappij (REM) buiten de territoriale wate ren een televisie-eiland op poten te zetten, is nog niet in detail bekend. Vast staat echter dat Den Haag elk optreden afwijst dat in strijd is met bet bij de internationale conven tie van Genève behorende internationaal radio-reglement. Even vast staat voorts dat op verschillende ministeries wordt onderzocht, of en hoeverre jurisdictie kan worden uit geoefend op een kunstmatig eiland, dat buiten de territoriale wateren wordt gelegd. Niet zeker is ten slotte, of Radio Veronica: de „piratenzender", die van een schip af ope reert. onder de te verwachten verbodsbepalingen zal vallen. Jhr. mr. P. J. W. de Brauw, adviseur van de regering inzake radio- en tele visie-aangelegenheden, zou de vorige week in Brussel zijn geweest, tezamen met de heer E. A. Sohüttenhèlm. voor zitter van de Nederlandse Televisie- Stichting. Hun bezoek wordt in ver band gebracht met de sinds vorig jaar in België aangenomen wet, die inge zetenen. welke vorm van medewerking ook, aan o.m. uit zee opererende zen ders verbiedt. Deze wet is geënt op wetten van gelijke strekking, die reeds eerder in de Scandinavische landen in werking traden. Een andere tegenmaatregel wordt in de zogenaamde pacificatie-commissie overwogen, die bij het „akkoord van Wassenaar" werd ingesteld, ten einde een wettelijke regeling voor te bereiden voor de bezetting van het inmiddels gereed gekomen tweede televisie-net. De leden er van schijnen met de gedachten te spelen een voorlopige vorm van reklame- televisie in te voeren als de juridische constructie, waaraan de regering doktert, te lang op zich zou doen wachten, of niet waterdicht zou zijn Op deze wijze de REM dan de wind uit de zeilen kun nen worden genomen. Door deze tegenstand op niet onbe langrijke fronten Is de REM met aangekondigde zee-televisie in troebel water gekomen. Indien van regeringszijde de beslissing genomen wordt uiteraard na goedkeuring door de Tweede Kamer dat ingrijpen mogelijk is binnen zone van twaalf In plaats van drie ziin er geen onoverkomelijke problemen. Het tv-eiland zou dan verder in zee kun nen worden geplaatst met als enige con frequentie een kleiner zendbereik. Wordt aan de andere kant op het Bel- gïsche stramien geborduurd, dan kan-de REM wel inpakken. Als in de kuststaat, die gedeeltelijk door de zender wordt bestreken, medewerking aan die zender strafbaar wordt gesteld is er geen lijn van ravitaillering meer. waardoor in de eerste plaats de bron van inkomsten (beeldbuis-advertenties) wordt getroffen Een derde mogelijkheid ten slotte is al even fnuikend voor de REM. Als op grond van het zeerecht zou worden be sloten de Nederlandse vlag op het kunst matig eiland te plaatsen met als cr quentie hiervan jurisdictie van do Ne derlandse staat, zijn er ook geen levens kansen. Proces Ondanks de risico's, die thans gelopen worden, heeft de REM al weer mede gedeeld zijn plannen voort te zetten. Als eerste suggestie zou hieraan zijn toege voegd dat mogelijk tegen de Staat der Nederlanden zal worden geprocedeerd. Als tweede suggestie dat er helemaal geen afweermaatregelen worden over wogen, en dat de publiciteit, die rond dit punt is ontstaan, slechts ten doel heeft de iniiatiefnemers af te schrikken Op 't ogenblik doet zich het merkwaar dige verschijnsel voor dat beide partijen elkaar van het uitoefenen van druk be schuldigen. In Den Haag zowel als in Hilversum wordt steeds luider de vraag gesteld: zijn de plannen van de REM om met zee-televisie te beginnen fictie of Werkelijkheid? Dat de REM als naamloze vennoot schap bestaat is buiten kijf. Dat er in kijkjes zijn gegeven inhet bouw- en beeldbuisprogramma van het televisie- eiland is al even waar. En dat er adver tentie-tarieven zijn rondgestuurd, die tus sen de zes- en negenduizend gulden per ..spot"-minuut liggen per duizend televisie-toestellen overigens de hoogste van Europa, op die van commerciële 'zender van Saarbrücken na behoeft ook niet te worden betwijfeld. In kringen van belanghebbenden en vooral vakmensen acht men het echter mogelijk dat de belangengeroepcn. die achter REM-directeur P. Brandei staan, opiniërende oogmerken hebben. Het zou niet In de eerste plaats in de bedoeling liggen de zender T V-NOORD ZFE de aether In te krijgen, doch liet publiek en de belde Kamers der Staten-Generaal voor een spoedige Invoering van reklame in de televisie rijp te maken. Om bet eens met een woordspeling te zeggen: de REM Wil de rem van behoudendheid losgooien die tijdens de parlementaire behandeling van het vorig jaar op het vraagstuk van de commerciële televisie is gezet. Geslaagd Indien dit juist is zo wordt er aan toegevoegd, is de REM hier al aardig in geslaagd. Nog afgezien van de omstan digheid dat het tweede televisie-net veel eerder in gebruik zal komen dan oor spronkelijk was gepland, vormt reclame televisie op zichzelf steeds minder een probleem. De omroep-organisaties staan cr positiever tegenover dan een jaar ge leden. VARA. KRO en ook NCRV heb ben al medegedeeld geen verzet aan te tekenen tegen de invoering er van. De moeilijkheid blijft „slechts" hoe en door wie reklame in de televisie moet worden verwezenlijkt De argumenten, die worden aangevoerd om aan te tonen dat de REM alleen maar de publieke opinie bespeelt, zijn velerlei. In hun kern komen ze voornamelijk neer op het feit dat de REM openhartig doet. doch zich in werkelijkheid in nevelen hult. Ook wordt de technische informa tie, die de heer Brandei over de zender en de produkties heeft verstrekt, betwist Ten laatste wordt het avonuur, waarin de REM zich zou willen storten, als een in alle opzichten slechte propositie voor eventuele financiers gezien. Om met het laatste te beginnen: noch bij de bevoegde ministeries, noch bij de PTT, heeft de REM zich van te v vergewist hoe zou worden gereageerd op de plannen buiten de territoriale wate ren een televisie-eiland op poten te zet ten Het risico, dat het te investeren kapiaal liep, is van de aanvang af dan ook geheel buiten beschouwing gelaten En dat dit risico niet denkbeeldig is. be wijzen niet alleen de reeds geschiedenis geworden moeilijkheden om Radio Veronica, maar ook de regeringsmaat regelen, welke thans worden overwogen. Beperkingen Van het begin af aan kon rekening worden gehouden met de omstandigheid dat op het tweede televisie-net reklame zou worden ingevoerd. Hierdoor moesten ernstige beperkingen worden ingecalcu leerd. Het tweede televisie-net gaat ten slotte heel Nederland bestrijken; het be reik van TV-NOORDZEE blijft regionaal. Voor de toekomst zit er dan ook nauwe lijks een concurrentie-mogelijkheid in. Men moet zich geen geringe voorstel ling maken van de kapitalen welke bij TV-NOORDZEE zijn gemoeid. Het gaat niet eens om miljoenen, maar om tien tallen miljoenen Volgens een publikatie In Control Engirieeririg' en Electronics kost een eiland.dat de natuurelementen kan trotseren het moet per saldo tegen' windkracht 12 bestand zijn! on nabij de 140 miljoen gulden. Van alles en nog wat komt er dan nog bij: eigen onderhoudsstaf, reserve-onderdelen, helikopters, vaartuigen Volgens mededelingen van de REM moet het tv-eiland al deze zomer ii lucht zijn Maar waar beschikt directeur Brandei thans over? Over een kantoortje in Amsterdam met zegge en schrijve één juffrouw. De studio's, die volgens zijn mededelingen zullen worden gebouwd, zijn er niet. Ze zullen voorlopig wel niet komen. Ze zijn afhankelijk van een bouw vergunning, zomede van een investering van enkele miljoenen. Heeft de REM produkties in het bui tenland aangekocht of er missehien optie op gekregen? De heer Brandei zegt vol mondig „ja", en noemt zelfs verschillen de titels. Betwijfelen hoeft men dit niet. De vraag is alleen, of ze 'Voor TV- NOORDZEE bestemd zijn. of voor het succesvolle televisie-produktie-bed'rijf, dat de REM-dlrecteur in Rome leidt. Contracten Hoe staat het de contracten, welke met artisten en met reclame- ,spot"-bedrijven als Joop Geesink zouden worden afgc- sloen? Er zijn besprekingen geweest, zijn er ook resultaten geboekt? De uit te zenden programma's zouden worden vastgelegd op beeldband (Video, Ampex etc.). Buitenlandse shows en filnis zullen echter moeten worden voor zien van ondertitels, een procédé, dat bijzonder ingewikkeld is. De apparatuur, die deze ondertitels langs elektronische weg opwekt, is uitermate kostbaar. In Nederland heeft alleen de NTS er dt beschikking over. 2 Het eiland en zijn constructie. Ge ruchten willen dat dit belangrijkste anderdeel van TV-NOORDZEE op de Ierse werf van Verolme in aanbouw is Zo daar inderdaad een ponton wordt ge bouwd Verolme Nederland zwijgt in alle talen moet men zich toch afvra gen, of het platform voor de REM bestemd. Het kan net zo goed het eiland zijn. dat Zwolsman voor de uitbreiding van de Scheveningse pier nodig zou ehb- ben. Of is de opdrachtgever, die geheim zou willen blijven, een oliemaatschappij, die op de Noordzee naar gas en/of olie 2 De antenne en zijn vermogen, Deze zou door de Radio Corporatidn of America één van de grote belangheb bende bij commerciële televisie in de wereld worden geleverd. In RCA Broadcast News, dat regelmatig volledige studies brengt van nieuw op te richten reclame-tv-stations. is tot nog toe echter niets over de vermeende bestelling ge publiceerd De financiers en/of de belangengroe pen, die de REM vertegenwoordigt. Ariadne, het weekblad voor reclame en marketing, heeft in zijn nummer van 29 januari o.m. gesteld, dat de vaagheid op dit punt niet bijdraagt tot ,.de goei? lam van uw zaak". Over de hoogte van de antenne heeft de de heer Brandei wel mededelingen gedaan. Deze zou tachtig meter bedra- toestellen zouden kunnen worden be reikt overigens (as na de nodige aanpas singen, die de kijker op enkele tientjes kosten brengt). Het een zowel als het ander heeft experts op z'n minst verbaasd. Een re kensom volgens een vaste formule leer dat de radio-optische dracht (waarbee het bereik van de zender wordt be doeld) 53,3 kilometer is. als een ontvang- antenne van zestien meter hoogte wordt gebruikt, en nog geen 50 kilometer als de ontvang-antenne zich negen meter van de grond af bevindt. In het gunstigste geval kunnen dan ook niet meer dan zeshonderdduizend tv-toe- selbezitters van TV-NOORDZEE profi teren. De vraag, welke invloed de dui- nenrand op de radio-optische dracht zal hebben als een lichtstraal planten de tv-signalen zich vrijwel rechtlijnig voort moet dan nog altijd beantwoord wor den. Duidelijk is dat de hoogte en ook het vermogen van de zender niet alleen be palend is voor het uiteindelijke bereik, maar ook voor de interese van het ad verterende zakenleven De zender te Lopik (IJsselstein) is bijna vierhonderd meter hoog en straalt een effectief vermogen van duizend kW uit. De actie-radius be draagt niettemin „slechts" honderd kilometer. De kleinste steunzender van de PTT heeft altijd nog een antenne, die 130 meter hoog is, en is 100 kW sterk. Om het vriespunt /INS LAND blijft in het ooergangs- gebied tussen de winterkou in Noord-, Midden- en Oost-Europa en het zachtere weer boven Zuidwest Europa. Een depressie, die gisteren boven de Golf van Biscaye was gele gen, trekt nu door het overgangsge bied. in de richting van Noordwest Duitsland. Behalve regen veroorzaak te de storing in ons land ook ijzel en sneewval. Aan de voorkant van storing drong zachtere lucht Frankrijk tot West-Duitsland door, maar om de achterkant stroomt nu de Noordzee en Engeland koudere lucht naar onze streken. De komende nacht zal de tempera tuur in de kuststreken om het vries punt schommelen. In het binnenland kan het kwik tot enkele graden onder nul dalen. Voor morgen overdag ivor- den temperaturen om of iets boven het vriespunt verwacht. Ook de komende vierentwintig uur zal de storing nog enige neerslag brengen, plaatselijk in de vorm van sneeuw. ZON EN MAAN Dinsdag 18 februari: zon op 7.52. onder 17.57; maan op 10.15, onder 20 februari eerste kwartier. Dr. Hettema overleden In Amsterdam is op 69-jarige leeftijd zaterdag overleden dr. Y. Hettema. spe cialist natuurgeneeskunde en homeopa thie. Hij was mede-oprichter van de Ne derlandse vereniging voor natuurgenees wijze en hoofdredacteur van het tijd schrift Uitkomst. Dr. Hettema heeft vele lezingen gehouden en publikaties ver zorgd. Zijn laatste boek getiteld „De van het gezonde leven". DR was zaterdagavond sche K? en W. plaats onbezet en de reden hiervan zal wel nieo alleen gelegen heb ben in het feit, dat Bach's Hohe Messe gegeven werd. Want in de plaats van Pierre Boulez, die wegens ziekte moest afzeggen, was het nu Kurt Tho mas, vermaard Bachkenner en -diri gent, die de uitvoering leidde en mer wist, dat er iets bijzonders zou gebeu- |n. Nu dat is dan ook gebeurd! Men beleefde een welhaast voorbeel dige uitvoering van Bachs meester werk. voorbeeldig van stijl en tot in de details volkomen verdiept. Zelfs men toch wel erg benieuwd zijn geweest naar Boulez' ongetwijfeld zeer interessante visie, voor deze her schepping kon men bijzonder dankbaar zijn. Kurt Thomas kreeg tot zijn beschik king het Nederlands Kamerkoor, deze gelegenheid uitgebreid tot 26 le en daarbij werd gevoegd het Re sidentie-Orkest in kleine bezetting. Zo kon dus een klankbeeld ontstaan, het contrapuntische stemweefsel, dat een grote bezetting van koor kest vrijwel steeds verloren pleegt te gaan. volkomen hoorbaar kon blijven. Twee groepen, het instrumentale het vocale koor stonden hier als lijkwaardige elementen naast elkaar nderdaad is dit voor elke Bach-inter- pretatie de ideale toestand. Kurt Tho- beheerste dit geheel van koor, or en solisten volkomen. Zijn fameuze kennis van zaken bleek niet alleen uit de rust en de eenvoud van gebaar. ook uit het vanzelfsprekend ge mak, waarmee alles uitgevoerd werd. Het orkest speelde vlekkeloos, zelfs in de beruchte trompetpassages en in de beruchte instrumentatie van de bas aria „Quoniam tu solus sanctus." en de or kestklank had een opvallend zingende Waarschuwing werknemersorganisaties Dc werknemersorganisaties Vakraad voor de metaalindustrie hebben gereageerd op mededelingen die de voorzitter van het bestuur sociale aangelegenheden der Fede ratie metaal- en elektrotechnische industrie (F.M.E.), ir. K. Pols, vorige week heeft gedaan over ondernemingsgewijze differen tiatie. De werknemersorganisaties merken op 'dat dé ondernemingsgewijze differentiatie onderdeel is van het pakket eisen zoals dat uiteindelijk in november bij de werkgeversorganisaties in de Vakraad op tafel is gelegd. De werknemersorga nisaties herinneren er aan dat de Vak raad eind november overeenstemming bereikte over dit pakket en dat de Stich- de Arbeid, onder voorwaarden, de Vakraad voor de duur van de thans geldende c.a.o. heeft aangewezen om, onder een bepaalde categorie vallende werknemers, op verzoek van onderne mingen toe te staan ten hoogste vier pro cent meer te betalen dan de maximum gemiddelde uurlonen, respectievelijk n-verdiensten. De Stichting heeft dc vergunning aan de Vakraad verleend op twee voorwaar den: de werkgever zal overeenstemming moeten hebben bereikt met de vakver enigingen en. voor zover hij is aange sloten bij een der contracterende werk geversorganisaties met zijn organisatie De werkgever moet verklaren dat hem bekend is dat de differentiatiemogelijk heid voornamelijk moet worden gebruikt niet rechtens geldende beloningen te wettigen en dat hij van de vergunning geen gebruik zal maken dat met dit uitgangspunt in strijd is. erknemersorganisaties vrezen de laatstgenoemde voorwaarde gen, terwijl er aan werd toegevoegd dat I moeilijkheden dreigen. Deze organisaties hierdoor achthonderdduizend televiesie- menen dat. door het voldoen aan de twee- de voorwaarde bedrijven die zich steeds stringent aan de c.a.o.-bepalingen heb ben gehouden, de vier procent, na mach tiging van de Vakraad, kunnen uitbeta len. Andere ondernemingen, die de zwar te ionen kennen, moeten de vier procent gebruiken om deze te „witten". In verscheidene onderhemingen. de loonsituatie naar de mening v; werknemersorganisatie gezond is, de onderhandelingen over de differentia tie vastgelopen, o.a. bij de Koninklijke Nederlandse vliegluigenfabriek Fokker NV. „Onaanvaardbaar" Volgens de werknemersorganisaties heeft men zich van de kant van Fokker bereid verklaard de vier procent diffe rentiatie uit te betalen, maar wordt daarin belemmerd door zijn werkgevers organisatie (s). Dc werknemersorganisaties vestigen r. in dc brief de aandacht op dat in de akraadscommissie een aanvraag i handeling is. Als de vertegenwoordigers de FM.E. in die commissie eigen interpretatie over de uitvoering an de door de Stichting aan dc Vakraad erleende machtiging handhaven, zullen de stemmen in de commissie staken. Maar ook andere ontwikkelingen, b.' e bij Fokker, zijn voor de werknemers organisaties het bewijs dat de houding n de F.M.E. tot een situatie leidt •aardoor we ons wellicht op korte termijn genoodzaakt zien de door Stichting van de Arbeid aan de vakraad verleende machtiging terug te geven". De werknemers gaan er niet mee al koord dat de F.M.E. een brief van Fol Dver de toepassing der differentiatie „Hoe heet het hier?" informeerde Joost. ..O. de Waver geloof ik, of het Gein," ant- oordde ze vaag. „Het is een beetje thuis-ach- tig, vind je niet?" Ze zweeg even en barstte toen uit: „Ik wil weg hier, ik wil naar huis „O, dat is alles wat ik weten wilde," zei Joost nuchter. „Daarvoor zitten we hier. Ga je straks mee naar Friesland terug?" Haar kin begon te beven. „Als het mag „Doe niet zo gek," zei hij. „Waarom zou het niet mogen? Waarvoor denk je dan dat ik hier ben?" Ze keek met een ruk opzij. „Omdat je toe vallig in Amsterdam was," zei ze verbluft. „Zo dacht je dat? Nou, ik kwam gewoon hier jou te halen." vertelde hij haar. „Bedoel je dat je helemaal alleen om mij ge komen bent?" vroeg ze ongelovig. „Ja. Vind je dat gek?" „O Joost zei ze met trillende stem, „het is allemaal zo verwarrend Ik vind het fijn en als ik na gadenken, vind ik het gek ook." „Denk dan niet na," adviseerde hij. Hij had niet gedacht dat ze zijn raad zo vol ledig zou opvolgen. Met een heftige beweging gooide ze zich tegen hem aan en een ogenblik zat hij volkomen verbluft naar haar zachte blon de haren te kijken, die op enkele centimers af stand van zijn gezicht waren. Zonder dat hij er toen zelf bij na hoefde denken, waren zijn ar men al om haar heen. Het tuffende geluid van een motorbootje bracht hen na een onduidelijk tijdverloop weel de werkelijkheid terug. Ze bleven loom tegen elkaar leunen, terwijl ze een belangstel- end toekijkende motorbootjesfamilie langs za gen' schuiven. De schipper, met een witte zeil pet op en dunne benen uit wijde shorts, zwaaide hen goedkeurend toe. Joost had ge noeg savoir-vivre om terug te zwaaien, maar Lily ging betrapt rechtop zitten en streek haar haar glad. Joost sprong op. „Kom krummel, ik heb zin om zo gauw mogelijk naar huis te gaan." Hij stak haar zijn hand toe en trok haar op. Ze had een kleur gekregen, terwijl ze hem lar de auto gevolgd was. Toen ze naast hem zat, merkte hij haar verlegenheid op. ..Zeg. heb jij wel meer zo gevrijd", vroeg hij, haar onderzoekend aankijkend. Het grote door M. C. LOONEN-VAN DER LINDEN „Nou, je was anders een aardige flirt soms," vond hij in een ploselinge vlaag van jaloezie. „Dat kan zijn," zei ze een beetje vinnig, „maar ik heb echt nog nooit. op deze ma nier En jij?" „Ik dacht, dat je daar mij niet voor aan zag," zei hij achteloos. „Waarom niet?" stoof ze op, iedereen mag jou Er verbreidde zich een glimlach over zijn ge zicht. „Hoe kan iemand zó verliefd worden!" consta teerde hy verbaasd, ,,'t Is gewoon verschrikke lijk Hij demonstreerde hoe verschrikkelijk het was, door haar weer in zijn armen te nemen. Het was van een onbeschrijflijke zoetheid om haar tengere lichaam onder zijn voorzichtige handen te voelen beven. Het was overweldigend en te gelijk ietwat verontrustend, dat zijn eigen ik. dat hij zó goed dacht te kennen, zo'n ongrijp bare vlucht scheen te nemen Hij fluisterde tedere, dwaze woordjes en raakte met zijn vin gertoppen haar lippen aan, als om haar een to verwoord te ontlokken, waarmee hij haar diepste wezen ontraadselen kon „Wanneer heb jij het voor het eerst iets ge merkt?" vroeg hij ademloos. „En waarom ben je toch nooit eens thuisgekomen tussendoor?" „Ik wist het zéker op de dag, dat ik jou daar trof met de roeiwedstrijden, of nee. toch zo lang Maar weggaan tussendoor? Ik kon me niet losmaken. ik weet niet hoe dat kwam. Het leek wel of ze me hypnotiseerde En toch is ze geweldig lief voor me geweest al tijd. Maar ik kon niet tegen haar op „Misschien wou je haar te veel ontzien," peinsde Joost. „Misschien hij legde hand om haar wang en drukte haar voorhoofd zacht tegen zijn schouder zag je in haar een \Ajrlengstuk van vroeger." Ze ging verbaasd rechtopzitten. „Dat is ook zo," zei ze. Ze moest opeens denken aan de avond, waarop dit alles haar voor het eerst duidelijk was geworden. Haar wangen werden warm, toen de herinnering in al zijn beklem ming weer bij haar opkwam. „Wat zit jou dwars?" vroeg Joost, speurend naar haar zicht kykend. „O eh niks "aarzelde ze, maar in hevig verlangen het kwijt te zijn, vertelde hem alles van dat bezoek bij Dick. „Waar woont die vent?" brieste Joost, draaide het contactsleuteltje aan. „Ik wou. wel eens even rechtzetten!!" Lily strekte haar hand uit en zette de motor weer af. Ze pakte zijn hand en legde die terug tegen haar gezicht. „Zo", zei ze, „we zaten net zo fijn Doe niet zo mal, Joost. Het was mijn eigen schuld ook, toen. Ik had nooit naar hem toe moeten gaan. Het was nu eenmaal een vent die op een avontuurtje uit was, dat had ik eigenlijk allang aangevoeld. Maar toch was ik daar weer niet helemaal zeker van, omdat hij zo goed met je kon praten en ja, tot op ze kere hoogte je toch wel begréép „Waarom ging je dan?" vroeg hij nuchter. „Ach ik was helemaal over mijn toeren en hij was toch de enige, die ik kende in de hele stad! En voor die tijd leek hij wel geschikt. Toe. kijk nou niet zo kwaad!" „Nou, goed dan," capituleerde hij. „Maar die vent was altijd al een gladde, hoor. In Gronin gen is hij in een heel onverkwikkelijk zaakje verwikkeld geweest. Daarom ging hij zeker ook weg Hy streelde afwezig met zyn duim over haar wang. „Dus je hebt naar me verlangd?" nam hij het oorspronkelijke onderwerp weer op. (Wordt vervolgd) doorgeeft aan de Stichting, omdat de F.M.E. van opvatting is dat tariefuitkom sten boven 25 pot. aan een nader onder zoek moeten worden onderworpen. De werknemersorganisaties hopen dat de F.M.E- doordrongen wordt van de ernst van de situatie en dat mede daar door de F.M.E. op korte termijn zal be vorderen dat haar vertegenwoordigers zich uitsluitend zullen baseren op de uitgangspunten der machtiging van de Stichting en de daarbij behorende pro cedure voor het aanvragen. Kamerkoor voortreffelijke presta tie: rustig en zeker zong het, altijd zuiver van intonatie en buigzaam van klank. In de slechte akoestiek van K. en W. kon men niet altijd de stem voering precies volgen en wellicht zou een kleine versterking met name van de mannenstemmen gewenst zijn ge weest. Kurt Thomas zelf werkt bij voorkeur met een koor van vijftig stem men. Maar desondanks was het resul taat indrukwekkend! En misschien had hij ook wel een iets andere keuze van de solisten willen hebben. Eva Maria Rogner's dunne, vibrato sopraan paste niet in het door Kurt Thomas gescha pen beeld, wel daarentegen de warme altstem van Marga Hocffgen. Ook de heldere tenorstem van George Mtfran kon wel voldoen, maar in intensiteit van expressie won Herman Schey het van allen. Hij verving te elfder ure de ziek geworden Franz Crass en hij zong alsof zyn 68 jaren in het geheel niet telden. Wat een kunstenaar blijft Herman Schey! En hoe was nu de opvatting van Kurt Thomas? Voorbeeldig, wij zeiden het reeds. Uitgaande van hot barok- principe, nl. het strakke, stuwende rit me en de levendige, zich om elkaar bewegende bovenstemmen, ontwierp hij klankweefsel, dat een natuurlijk ademende beweging kreeg door de juis te tempokeuze. Expressie en kleuring ontstonden door de tekstverdieping Het. „Kyrie eleison" was de klacht, de smeekbede, het Gloria een waarlljke Lofzang, het Credo had de rotsvaste zekerheid des geloofs. Hier klonk als de diepste openbaring van de mistekst, die in Bachs tijd ook in de Lutherse kerkdienst werd gebruikt. Dit inderdaad de expressief geeste lijke stijl, waarover Kurt Thomas zelf sprak: verheven en ernstig, maar met de innerlijke glans van vreugde. „Hohe Messe" vertalen met „Hoogmis" (wat overigens onjuist is), welnu, dan was het zaterdagavond hoogtijdag in het Haagse muziek leven. Dra. H. E. Kokec-van den Berge Lefèvre en Marijnen hadden gesprek over kruisantenneproject De Belgische eerste minister, dr. Th. Lefèvre, heeft zaterdag een bezoek ge bracht aan zijn Nederlandse ambtgenoot, mr. V. G. M. Marijnen ter beantwoor ding van het bezoek van de laatste aan Brussel op 3 september. Ondermeer heeft men van gedachten gewisseld over het kruisantermeprojeot. Dit project voorziet in de bouw van een radiotele scoop voor onderzoek op alle terreinen van de radioastronomie. De radiotele scoop zal bestaan uit twee loodrecht op elkaar staande armen vam anderhalve kilometer lengte. Op de ene arm zouden volgens eerder meegedeelde plannen on geveer 38 radiospiegels van 30 meter middellijn komen en op de andere 65. - - =y30fltlLtM CM X ZCILCM Eerste lijst CALTEX DELFT 1 CW« 14 NO Ca-vjucls GAASTER KERK 1 u.tunc 14 NNO Blrslauic «ju WCerk ^p_Gl bral tor v Duinkerken o rt 14 n Land send rjlbodua ld Singapore USSELIIAVSN 1 Tweede lijst IUE8IADN IS v Seait! CSORiRBDIJK id «TTW p .CHERTY8ELL 1 .w-v i \t rv.'SMA J Damdahcs r< ZW Quessanl Barryroad JRANJESTAD 1 •i E.'be 3EINNELTOYD )S SLr&abMacelhaertlO v •sMUk-15 v VMasIngen

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9