Spanning in de coalitie te Bonn Oostafl'ikaanse Vanmiddag begon de selectie landen vragen Voor „jury" Jack Rllby associatie EEG 900 burgers opgeroepen Euthanasieproces begint morgen BONN EN PARIJS IN ALLES EENSTEMMIG Willy Brandt nieuwe leider van de S.P.D. fant Jjt eest ly, Christelijke tijdrekening 5 MAANDAG 17 FEBRUARI 1964 Tanganyika. Oeeanda en Kenva. i C. - i Tanganyika, Oeganda en Keny: drie voormalige Britse gebieden in i iri 7 71 Oost-Alrika, hebben officiéél om as- innn/r I Ofi Oil Ol Ic sociatie bij de EEG gevraagd. Del J IVUU.II ICUCfl Cl/fU ministers van handel van deze drie landen hebben deze week in Brussel besprekingen met de EEG-commis- sie gevoerd, die tot dit besluit heb- hen geleid. In Dallas, in de Amerikaanse staat Texas, is vanmiddag de in cel van 2 bij 2 Er is reeds een achttiental Afrikaan- r->se landen (voornamelijk voormalige Franse gebieden) bij de gemeenschap geassocieerd. Toen vorig jaar een nieu we associatieconventie met deze lan den werd gesloten hebben de EEG-lan- den verklaard dat andere Afrikaanse landen zich bij de conventie konden aansluiten, of dat ze een afzonderlijke associatie of handelsverdragen konden sluiten. Tanganyika, Oeganda en Ke nya hebben de tweede mogelijkheid ge kozen. Het is de bedoeling dat de EEG-com- missie nu een verslag over de bespre kingen opstelt en aan de EEG-minister-1 £)e verdediging heeft gesteld dat er raad randt De min sters plegen vervol-1 geheel Dallas gee„ ,waalf onparüj. gens overleg met de bestaande geasso- oAa„ cieerden, waarna een mandaat voor dl?e ^vryleden te vinden ~ijn, en zij onderhandelingen tussen de EEG-com-1 a"es in het werk. stellen om dit te missie en de drie nieuwe kandidaten zal I bewijzen. In eerste aanleg zijn 900 worden opgesteld. burgers van de stad volgens de wet laatste fase begonnen van de voor bereiding tot het proces tegen de 52-jarige nachtclubeigenaar Jack Ruby, die er van wordt beschuldigd de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, Lee Harvey Oswald, te hebben doodgeschoten. Deze laatste fase houdt het aan wijzen van twaalf juryleden in. C.D.U. ergert zich aan F.D.P. Vervroegde verkiezingen Vrees (Van onze correspondent In Bonn) Er heersen spanningen in de regeringscoalitie tussen de C.D.U.- C.S.U. en de liberale Vrije Demo- kratische Partij, Zij zijn groter dan men naar buiten toe waar wil hebben. Erg, ernis De ergernis in de C.D.U.-C.S.U. de liberale coalitiepartner is in werke lijkheid groter dan men uit de betrek kelijk terughoudende uitlatingen in partij-organen en -correspondenties zou kunnen aflezen. De „extremisten" in de C.D.U.-C.S.U. willen de coalitie met de liberalen zelfs opzeggen en de algemene verkiezingen vervroegen tot de komende herfst (in- piaats van september van het volgende jaar). Het is ongetwijfeld een minder heid onder de Christendemokraten, die zoiets eist, maar hun aantal neemt toe. Zij redeneren, dat de onberekenbaar heid der F.D.P. en haar neiging tot po litieke extravaganties deels in samen werking met de socialisten voor dt C.D.U.-C.S.U. een gevaar vormen. Coa- litievrede is prachtig, maar er zijn gren zen, zegt deze minderheid. De Navo De laatste weken hebben staande F.D.P.-politici uitlatingen ge daan, die in de C.D.U.-C.S.U. grote on rust hebben gewekt. Eerst beval Bonds- dag-vicepresident dr. Thoma.. Dehler aan, dat West-Duitsland uit het Atlan tische Bondgenootschap zou moeten tre den, waarvan naar het oordeel der meerderheid van het Duitse volk zijn existentie als vrije staat afhangt. Dr. Dehler vond het verder nogal „kren kend" voor de Oostduitse partijchef Wal ter Ulbricht, dat bondskanselier prof. Erhard had geweigerd zijn brief ook maar in ontvangst te nemen. De liberale minister van justitie, dr. Ewald Bueher, nam daarentegen wel een brief in ontvangst van de Oostduit se minister van justitie, mevr. Hilda Benjamin, waarin deze hem materiaal aanbood tegen de onlangs voorlopig ge schorste Westduitse minister voor vluch telingenzaken Hans Kriiger. Dr. Bucher sprak zich verder uit een beperking van het recht op vrij verkeer voor Oostberlijners in West- Berlijn, o.a. door te weigeren eventuele vluchtelingen uit West-Berlijn naar bondsrepublikeins gebied over te vlie gen. De Westberlijnse F.D.P.-chef Borm daar coalitiegenoot van de sociaal- demokraten stelde de politiek Bonn op één lijn met de uitlatingen communistische propaganda in Oost- Berlijn. Ook Borm sprak van de „kou de krijgers" in Bonn, die de haat je gens Ulbricht stimuleren. Waarschuwing: Het is inmiddels zo erg geworden met redevoeringen, verklaringen en uitlatin gen van liberale politici, dat de F.D.P. partijchef en vice-kanselier dr. Erich Mende hen heeft moeten waarschuwen hun tongen beter in bedwang te hou den. Er is geen twijfel aan: het coalitie klimaat in Bonn is op het ogenblik slecht Vele waarnemers houden een open controverse tussen Christen, en vrije demokraten voor niet uitgesloten, waarbij zij hopen dat het niet verder zal gaan dan een onweer, dat de lucht zuivert en dat het niet tot een breuk zal komen. Het zijn in de C.D.U.-C.S.U. de anti- F.D.P. en in de F.D.P. de anti-C.D.U.- C.S.U.-vleugels, die tegenover elkaar staan. Vooraanstaande politici in beide j partijen streven nog altijd naar redding i van de regeringscoalitie, ondanks de ve le blijkbaar onoverbrugbare menings- verschillen, o.a. over ae sociale poli- I tiek. Liberale politici verzekeren, dat de uitlatingen van dr. Dehler, van dr. Bu cher en van Borm niet de mening van de partij weergeven. Desondanks staat vast, dat Dehler, Bucher en Borm heb ben uitgesproken, wat vele F.D.P.-poli tici denken. (Dehler in een t.v.-inter- view: „Wij moeten in Duitsland een mi litaire situatie scheppen, die voor de Sowjetunie een gevaar vormt. Wij moe ten onderhandelen over de maatschap pelijke status van het herenigde Duits land. Zonder de machthebbers in de Oostzone gaat dat niet"). Christendemo- kratische politici daarentegen vrezen, dat de F.D.P.'bij de nadering der alge- nene verkiezingen steeds meer op eigen initiatieven" in de Duitse kwes tie zullen aandringen. Vandaar de eis van een C.D.U.- C.S.U.-minderheid om de verkiezingen te vervroegen en daarbij te profiteren van de onmiskenbare populariteit van prof. Erhard om eventueel de -absolute meerderheid te heroveren, die het mo gelijk zou maken zonder de F.D.P. te regeren, desnoods echter met de socia listen. Eierrush in Bremen Talrijke boeren uit de streek vat. Vechta hebben thans, zoals zij reeds hadden aangekondigd, hun eieren recht streeks in Bremen op de markt ge bracht waar zij voor de prijs van acht a twaalf pfennig werden aangeboden. Tengevolge hiervan zijn de huisvrou wen in genoemde stad een ware eier rush begonnen. Zij bestormden als het ware de stalletjes van genoemde boeren op de domshof-markt en de handelaren die de gewone prijs aanhielden hadden het nakijken. Grote opstand in Serawak ophanden Sir Wilfred Kent Hughes, een voor malig Australisch minister, die thans voor de liberale partij zitting heeft in het Australische Huis van Afgevaardig den, heeft gisteren op het vliegaeld van Sydney verklaard dat Indonesië van het huidige bestand in het Maleisisch-In- donesische grensgebied in Borneo ge bruik maakt om een grote opstand tegen het Maleisische gezag in Serawak voor te bereiden. Sir Wilfred, die een reis van zes we ken door Zuid-Oost-Azië heeft gemaakt, verklaarde dat bekend is dat de Indo nesische communistische partij bezig is met het opleiden en uitrusten van na tionalisten in Borneo. Zij zou ook nog steeds guerrillastrijders in het grensge bied laten opereren. Samenzwering in Irak verijdeld Het blad Al Akhbar in Cairo meldt, dat op 8 februari een samenzwering om president Abdoel Salam Arif van Irak om het leven te brengen, werd verijdeld. De correspondent in Bagdad van het blad meldde, dat de samenzweerders en twee Iraakse oud-ministers, Hazem Jawad en Taijeb Sjahib, waren over eengekomen die dag op het midder nachtelijk uur naar Bagdad te komen om zich daar van de macht meester te maken. Toen de twee ex-ministers in de hoofdstad aankwamen, ervoeren zij dat de samenzwering was ontdekt en de schuldigen waren gearresteerd. Volgens de correspondent werd het tweetal na een verhoor aan boord van een legervliegtuig gezet, dat hen naar Caïro overbracht. „eigenaars van onroerend goed of ge zinshoofden" opgeroepen. 200 van hen hebben al gevraagd niet in aan merking te worden genomen op grond van zakelijke of gezondheidsredenen. Van de overblijvende 700 zijn er 125 opgeroepen voor de eerste dag. Zij zullen eerst door het openbaar minis terie en vervolgens door de verdedi ging aan de tand worden gevoeld. Zo zal hun worden gevraagd of de godsdienst van de beklaagde voor hen meetelt, wat hun oordeel is over nacht- clubeigenaren in het algemeen, wat zij denken van iemand die altijd met een revolver op zak loopt, hoe zij staan te genover echtscheiding, wat zij vinden van iemand die na het aan de macht komen van Fidel Castro Cuba heeft be zocht, en dergelijke vragen. Ook moet een toekomstig jurylid onder ede kun nen verklaren dat hij niet tegen de doodstraf is gekant. Ook al komt een aspirant-jurylid heelhuids door dit sper vuur van vragen, dan kan de aankla ger of de verdediging hem nog zonder opgave van redenen afwijzen. Dit kan echter slechts vijftien maal door elk van de partijen worden gedaan. Ln de an dere gevallen kan iemand alleen op ju ridische gronden worden afgewezen. ZWARE TIJD De twaalf personen die ten slotte waardig worden bevonden voor het j jury lidmaatschap, gaan een zware tijd tegemoet. Zodra zij zijn aangewezen j worden zij geïsoleerd. In het gevangc- j nisgebouw krijgen zij op de zevende I verdieping ieder een lichtgroen geverf-1 de cel van twee bij twee meter met een bed en een wastafel tot hun beschik- king, waar zij voortdurend onder poli tietoezicht staan. Voorts krijgen zij een gemeenschap pelijk vertrek van zes bij zes meter met twaalf stoelen en twee tafels, alsmede een apparaat om koffie te maken. Even als hun „cellen" bevat dit vertrek geen raam. Zij zullen alleen het daglicht zien, als zij in een naburig restaurant gaan eten, als groep en uiteraard onder po litiebewaking. Ook hun contacten met de buitenwereld via de post, dagbladen en de telefoon worden streng gecensu reerd. Radio en televisie zijn niet toe gelaten en bezoek mogen zij niet ont vangen. De twaalf gezworenen mogen onder elkaar kaartspelen en domino. Alco holgebruik is verboden. Over het ver loop van het proces mogen zij onder ling niet van gedachten wisselen. Dit mag pas als hun aan het eind van het proces wordt gevraagd, een gemeen schappelijk oordeel uit te spreken. Het is mogelijk dat het proces een maand zal duren. Intussen heeft een van de vier verdedigers van Ruby zich teruggetrokken, terwijl een andere ad vocaat ziek is en wellicht niet aan de keuze van de juryleden kan deelnemen. Ondanks dood van Heijde en Tillmann T~iE Britse koningin-moecler Elizabeth, die voor een blindedarmoperatie was opgenomen, heeft zaterda-g het King Edward VI ziekenhuis weer verlaten. De hoofdverpleegster, zuster Alice Saxby en zuster Ashbury doen haar uitgeleide. De Gaulle straks naar W.-Duitsland DE Frans-Westduitse besprekin gen in Parijs zijn zaterdag middag na twee dagen van inten sief overleg tussen president De Gaulle, bondskanselier Erhard en Franse en Duitse ministers en hun raadgevers voor beide partijen tot volle tevredenheid verlopen. F.r- hard verklaarde dat zeer „vrij moedig" over moeilijke punten was gesproken en president De Gaulle bestempelde de gesprekken als „openhartig, verstrekkend en nut tig". Hij voegde er aan toe dat het Duits-Franse vriendschapsverdrag Ook kandidaat bondskanselier schap (Van onze correspondent in Bonn) De actie heette heel eenvoudig ,,T-4". Zij was geheime Reichs- sache", staatsgeheim. Zij was de beruchte „genadedood-organi- satie": rond 100.000 voor licha- zou in Frankfurt moeten terechtstaan, doch slaagde er in uit een gevangenen- transport te ontvluchten en onder te dui ken onder de naam „dr. Fritz Sawade", tot hij in 1959 werd herkend. In Slees- wijk-Holstein schijnen vele hoogwaardig heidsbekleders van de ware identiteit van prof. Heyde te hebben afgeweten. De T-4-actie heeft ongeveer twee Jaren lang haar loop gehad. Krachtige pro testen van de beide kerken, maar niet in het minst van de toenmalige bis schop van Munster, kardinaal van Ga len, alsmede onrust onder de bevolking der in de buurt van de zenuwinrich tingen gelegen gemeenten leidden er toe, dat in augustus 1941 de actie werd ge staakt. In totaal waren toen in de ver schillende zenuwinrichtingen in Hitler- Duitsland reeds rond 200.000 geesteszie ken. ongeneeslijke zieken en a-sociale elementen om het leven gebracht. melijk of geestelijk zwak ver-!/-' klaarde mensen onder hen vele GOiiHilB/lIflflr klaarde mensen, onder hen velei kinderen, werden er het slacht-) offer van. Morgen begint voor het Schwurgericht in Limburg-aan-de-Lahn het proces te gen de leidende figuren dezer euthana- sie-massamoord. De voornaamste be klaagde was de 59-jarige prf. Werner Heyde. die onder de naam „dr. Fritz Sawade" na de oorlog als zenuwarts practiseerde in Sleeswijk-Holstein. Zijn van de drie" waren de beroepen dat haar man nog leef de en regelmatig contact met hem had, had hem voor dood laten verklaren en genoot een aanzienlijk weduwenpensioen, tot terugbetaling waarvan zij inmiddels werd veroordeeld. Heyde heeft vorige week echter zelf moord gepleegd, evenals de afdelings chef der Euthanasie-centrale in de Tier- gartenstrasze 4 (T-4) in Berlijn, Fried- rich Tillmann. Het proces zal nu toch op de normale tijd aanvangen. WILLY BRANDT, door zijn burgemeesterschap van het westelijke deel van het omstreden Berlijn bekendheid heeft gekregen, is gisteren in Bad Godesberg met 320 tegen negen stemmen tot voorzitter gekozen van de Westduitse socialistische (oppositie) partij. Hij volgt in deze functié Erich Ollenauer op, die eind vorig jaar plotseling is over leden. Brandt werd tevens aange wezen als de kandidaat der S.P.D. in de volgend jaar te houden ver kiezingen voor het bondskanselier schap. Ook in 1961 stond hij voor dit ambt kandidaat; toen werd hij verslagen door Konrad Adenauer. Willy Brandt was al enkele jaren vi- ce-voorzitter van de socialistische par tij, waarbij hij bekend stond als ver tegenwoordiger van de gematigde vleu gel. Direct na zijn verkiezing richtte hij zich tot de honderden afgevaardig den van de S.P.D. Hij kondigde aan, dat de voornaamste doelstellingen van zijn partij op het gebied van de buiten landse politiek, te weten de Atlantische solidariteit, de samenwerking op we reldniveau en de verzekering van de vre de, in de loop van dit jaar nog nader zullen 'worden uitgewerkt. Elke buiten landse politiek van West-Duitsland zon- die vooral der de kracht van het Westen is vol gens hem zinloos. Militaire veiligheid mag geen doel op zichzelf zijn. doch dient de basis te vormen van een vre- desstrategie, zo zei hij. De eigenlijke naam van Brandt is Karl Herbert Frahm. Hij werd in Lü- beck ln 1913 geboren, emigreerde naar Noorwegen en toen de nazi's in Duits land aan het bewind kwamen, naar Zweden. Daar veranderde h(J zijn naam in Willy Brandt. Hij keerde eerst na de oorlog naar zijn geboorteland te rug, als verslaggever van een Noors blad, waarvoor hij de processen in Neu renberg versloeg. In 1948 werd Brandt benoemd tot re dacteur van een sociaal-democratisch blad en in 1949 werd hij gekozen tot lid van de Bondsdag. Na eerst voorzit ter van het Westberlijnse stedelijke par lement te zijn geweest, werd hij in 1957 tot burgemeester gekozen. Hij deed zich toen kennen als een vurig anti communist, die alle politieke aanvallen op zijn stad weerstond doch realist ge noeg was om te blijven zoeken naar nieuwe wegen voor een soepele politiek Veroverend fris... after shave lotion VREES Hoewel Willy Brandt zich de laatste zes jaren ten volle voor het welzijn van zijn stad heeft ingezet, wordt zowel van de zijde der christen-democraten als van zijn eigen partij enige vrees ge koesterd, dat hij voortaan als leider maar slechts de helft van zijn tijd aan de Westberlijnse zaken zal kunnen wijden. Brandt heeft echter al laten weten, dat hij van plan is enkele partij-afdelingen naar West-Berlijn over te brengen, zodat hij vandaaruit zijn partij zal kunnen leiden. Met zijn verkiezing tot partijvoorzit ter wordt Brandt de officiële leider van de oppositie in het parlement. Hij kan in de Bondsdag echter niet het woord voeren, omdat hij aan het hoofd van een der Westduitse provincies staat. Brandt is gehuwd met een Noorse vrouw. Het echtpaar heeft drie zonen. De Cubaanse regering heeft beslo ten 300.000 pesos uit te trekken voor schadeloosstelling van de Cubaanse ar beiders die op de Amerikaanse basis Guantanamo werkten en onlangs zijn ontslagen. Van de ongeveer drieduizend Cubanen aldaar zouden er 500 hun ont slag hebben gekregen nadat de Cubaanse regering de watervoorziening van de ba sis had afgesloten. ■een praktisch voorbeeld voor Euro pese oplossingen kan zijn en de gehele wereld tot voordeel zou kunnen strekken. Voor zijn vertrek heeft kanselier Er hard op een persconferentie gezead dat een serie vragen nog open is bleven. Hij wees nadrukkelijk keuze van Bonn tussen Parijs en Was hington van de hand: hij vond deze vraag geheel foutief. Overigens ver langt niemand van de Westduitse re gering, tussen één van de beide partij en te kiezen. Niet eens Ten aanzien van de erkenning van Peking door Frankrijk zei Erhard dat West-Duitsland niet het recht heeft soe vereine besluiten van een andere staat te bekritiseren. Dat betekent niet, dat Bonn zich eens verklaart met het be sluit van Parijs inzake China. Frank rijk heeft verzekerd dat de erkenning van China niet inhoudt dat Frankrijk eenzelfde houding tegenover Oost-Duits- land zal aannemen, aldus de bondskan selier. Resultaten De besprekingen tussen de twee re geringsleiders hebben voorts onder meer het volgende resultaat opgeleverd: 1. Parijs staat volledig aan de kant van Bonn en werkt in deze zin ver der mee aan de Westelijke commissie van ambassadeurs van de Grote Vier in Washington. 2. De Duitse regering is bezorgd c... de eenheid van het Atlantische bond genootschap. Parijs wil volgens De Gaulle deze eenheid niet in gevaar brengen, maar streeft naar verande ringen in de structuur van de NAVO, die het Westen zullen versterken. 3. Bonn en Parijs zijn overtuigd van de noodzaak de economische samen werking op politiek gebied te vol tooien. Daarvoor is echter toestem ming en medewerking van de andere partners in Europa nodig. Erhard zal zich daarover met Nederland en Bel gië in verbinding stellen. 4. Er is overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijke houding in de „Kennedy-ronde". waarbij Erhard hoopt dat deze door Frankrijk bij de GATT-ondc-rhandelingen in Genève ook in daden zal worden omgezet. 5. Frankrijk en West-Duitsland zullen samenwerken bij de ontwikkelings hulp aan Zuid-Amerika. Deze samen werking mag echter niet tegen het stre ven van de VS ingaan. Ook zal meer Mammoet De acte van beschuldiging mede plichtigheid aan de dood van 84.000 mensen is 900 pagina's lang. Meer dan 300 getuigen zullen worden gehoord. Het Schwurgericht in Limburg heeft voor dit mammoet-proces dat paral lel loopt aan het gigantische Auschwitz- proces in Frankfurt de rechtszaal moeten laten uitbreiden en modernise ren. President van het hof is Landge- richtsdirektor dr. Wirtz. Openbare Heydes voornaamste medeplichtige, dr. Bernhard Bohne (61), slaagde er in juli 1963 in uit het Huis van Bewaring in Dtisseldorf te vluchten. Vermoedelijk bevindt hij zich in het buitenland, in een der Arabische landen waar hij niet be hoeft te vrezen aan de Bondsrepubliek te zullen worden uitgeleverd. Centrum van de T-4-actie was de nuwinrichting Hadamar in de buurt Limburg. In 1939 had Adolf Hitler het bevel gegeven tot de vernietiging va: „onwaardige levens". „Reichsleiter' Bouhler en Hitiers lijfarts dr. Brandt kregen opdracht de artsen aan te zen. die aan „naar menselijk oordeel geneeslijke zieken de genadedood konden verlenen". Zij belastten in eerste instantie prof. dr. Heyde met de uitvoering van het Füh- rer-bevel. De Amerikanen arresteerden na oorlog prof. Heyde in Denemarken. Hij CVK/IKOR/RKK: 19.30 Jeugdprogramrr >ver de Bijbel; 19.45 Kenmerk; het vee iendaags magazine van de kerken. NT! 10.00 Journaal en weeroverzlcht; 20.00 Ui. :endnig van de Boerenpartij. VARA: 20.30 razz in aanbouw: moderne Jazz; 20.55 Tel •islerechtbank. NTS: 22.35-22.40 Journaal. worden samengewerkt bij de hulpver lening aan Afrikaanse landen. Bonn wenst een gemeenschappelijk Duits-Frans militair oefenterrein. Frankrijk wil meer samenwerking óp het gebied van wapenuitrusting en uit wisseling der strijdkrachten. Frank rijk heeft begrip voor Duitse deelne ming aan een multilaterale NAVO- strijdmacht. Frankrijk heeft verzekerd dat het geen kredieten aan communistische landen voor een langere termijn dan vijf jaar zal geven. De Westduitse bondskanselier zei ten slotte. dat in het kader van het vriend- schapjverdrag De Gaulle deze zi Bonn zal bezoeken. Ghana wil geen VS vrijwilligers Ghana heeft beslo- Blbruik te maken van de diensten "van vrijwilligers van het Amerikaanse vredeskorps als de huidi ge contracten zijn afgelopen, zo heeft het Ghanese ministerie van onderwijs volgens een bericht in het regeringsge-1 zinde blad Ghanaian Times bekendge maakt. Momenteel bevinden zich 139 vrijwil ligers in Ghana, van wie er 18 werk zaam zijn bij het middelbaar onderwijs j en 21 als geoloog. Hun contracten lo- j pen in juli 1964 en juli 1965 af. Ghana j was het eerste Afrikaanse land. waar- heen (eind augustus 1961) vrijwilligers van het Vredeskorps werden gezonden. I Dc Amsterdamse me vrouw Boschouwers, die al drie maanden in dc VS vertoeft en daar al een twintigduizend kilo meter per autobus heeft rondgereden, is vrijdag, samen met een Peru viaans paar, bij de echt genote van president Johnson op de thee ge weest na door het Witte Huis te zijn rondgeleid, dit ter inzet van het ,American-at home" pro gram in het kader waar van de toeristendlcnst bekendheid wil geven aan het gezinsleven in Amerika. Zweedse parlement om in 1967 ook in Zweden het rechts-houden in het verkeer in te voeren, heeft nog ongeveer 57 procent van de onder vraagden zich voor hand having van links ver keer uitgesproken. I Een Oostduitse recht bank heeft de spoorweg arbeider, Walter Traut- man, uit Senzig, in de buurt van Berlijn, tot drieëneenhalf jaar ge vangenisstraf veroor deeld, omdat hij zijn te levisie-toestel wilde om bouwen voor uitzendin gen uit het Westen. Zijn vrouw werd wegens me deplichtigheid tot zeven maanden gevangenis straf veroordeeld, zo wordt uit Berlijn verno men. Ter herdenking van de dag waarop de natuur- en sterrekundige Galileo Galileï 400 jaar geleden werd geboren, is zater dag in Pisa een plechti ge bijeenkomst gehou den als eerste van de reeks manifestaties ter nagedachtenis van de ge leerde in andere Itali aanse steden. Galileï werd ln 1564 in Pisa ge boren en stierf in 1642 in Florence. 7 De Finse haverarbei der Toivo Silvo (52) heeft gisteren een nieuw rekord „wakker-blij- ven" gevestigd. Om tien uur gistermorgen brak Silvo het oude rekord van elf dagen en zes uur dat eerder dit jaar door een Italiaan is ge vestigd. Silvo zei nog enkele dagen te zullen doorgaan. „Ik voel mij uitstekend", grijnsde de Fin. „Ik had soms een wat duizelig gevoel, maar dat Is nu over. Ik heb mijn eigen metho de". Deze methode Is zo lang in dc bittere kou te blijven, totdiat het slape rige gevoel verdwenen is. Als dit niet helpt dat trekt Toivo zijn over hemd uit en rolt zich en- kele keren door de 1447) Er is gesproken over de jaartallen mee vroeger dc geschiedenisboekjes doorzeefd, maar toch veel kwaad tlng der steden, dan weer naar ram pen of natuurverschijnselen. In de westerse wereld hebben de Grieken voor het eerst die getallen die onder veel gezucht, chronologisch punt aangenomen. Dat zo goed en zo kwaad als dat ging, was de aanvang der Olympische ln de hersenen werden gestouwd, Spelen die de Griekse geschied- lang niet zo nodeloos en nutteloos schrijvers als begin van hun tljdre- melnen, die tor vermel- een jeaer me er mee wenste te ma- ding van de namen der consuls had- nlpuleren tenminste de gelegenheid den aangeduid, hebben bij hun Ia- tot oriëntatie in de chronologie. Te- tere tijdrekening het beginpunt der genwoordig bestaan j». R-i-b.» hm werkjes op ge schiedkundig ge bied, waarin nau welijks een jaartal te ontdekken valt omdat de z.g.n, beschavingsgeschie denis er in behan deld wordt. Op zichzelf is dat na tuurlijk een uitne- ncmend Idee en als zodanig te TOCH IS HET ZO! kiezen boven de veldslagengeschie- Romeinen wilden nl. gaan rekenen vanaf een even vast ge schiedkundig t.w. de stichting de stad Rome. Dat had natuurlek wel wat voeten in aarde, maar tenslot te slaagde de Ro- dan toch in hiervoor de 6de Olympiade generaties aannemelijk te maken, uitgedrukt in - r het ont* onze tijdrekening 753 v. Chr. en wel breken van die misprezen jaartal- de 21ste april van dat Jaar. len maakt het vaak toch wel erg moeilijk enig idee te krijgen van de tijd waarin het besproken feit zich heeft voorgedaan. De moraal van deze ontboeze ming is uiteraard weer een pleidooi het bewandelen van de mid- De eerste die de Christelijke tljd- de rekening ter sprake bracht, was de abt Dlonysius, die in de 6de eeuw van de toenmalige paus de opdracht ontving voor een aantal Jaren dc Paasdatnm te berekenen en bij de uitvoering van zijn opdracht de Jaar- denweg. Geschiedenis bestaat niet telling „na de vleeswording des He- uitsluitend uit Jaartallen, ,L'- - - gebruikte. Op grond bestaat evenmin uitsluitend uit géén- berekeningen meende* Dionysius dat iaartallen. Christus in iiet Jaar 754 Jaartallen! Overigens is het, wat de oude ge schiedenis aangaat, vaak heel moei lijk een juist Jaartal te geven. Ver schillende volken, ja, zelfs steden, hadden soms geheel verschillende 247 stichting van Rome geboren Is. Met 1 Januari van dat jaar Het hij daar om^ zijn nieuwe jaartelling aanv&n- z hjj üet op 28 augustus Dlocletianus (de voordien Jaartellingen en tijdrekeningen. Zelfs geldende jaartelling) volgen: 1 ja- O Tl flf- inMtohleriei-hrMi-o,-. h.hl.»r->„ J ondc geschiedschrijvers hebben on der die moeilijkheden gezucht, zodat wij dit zeker niet behoeven na te la ten. Soms rekende men naar de re- dan 1964. eerlngsjaren van vorsten of stedellj- (Nadruk verboden) ke ambtenaren, soms naar de stich- nuari 532 na Chr. Maar hij vergis, te zich en daarom zijn we momen- igenlijk een paar jaar verder Gevarieerd Het A.V.R.O.-programma droeg za terdagavond een gevarieerd karakter. Na Pinky en Perky ook nu de aardige Dick van Dyke-show. En naar het quiz-uur blijft het goed kijken. In „Wie ambten die van een directeur van t reisbureau, een lerares Frans en een r.k. geestelijke. In het ..Wachtwoord" had ook ditmaal dr. Victor E. van Vriesland weinig anders te doen dan met een koptelefoon te zitten. Jammer voor hem en voor ons. De schakers mevrouw Heemskerk en Donner wa ren de figuren die de aandacht trok ken. „Kijk die Rijk" was van de gebrui kelijke middelmatigheid, maar dat is misschien de bedoeling. Een hoogte punt vormde daarna weer Televizier waarin de onverantwoorde verkeers situatie te Mariaheide, waarvan kind na kind het slachtoffer wordt, en nog altijd barbaarse toestanden in 'het zelf standige Kongo. Moedige Duitse Spiegel Wie zondag het verfilmde televisie spel „De slaap der rechtvaardigden" in de NCRV-uitzending heeft gezienzal bewondering hebben gekregen voor de moed van het Duitse „Fernsehen", dat met dit spel de eigen kijkers een spie gel heeft durven voorhouden. Hilde Krahl speelde een meesterlijke rol als de slagersvrouw, die haar Joodse land genoten in opdracht van de gouwlei ding na sluitingstijd moet gaan bedie nen en dan tot de ontdekking komt, wat het Nazisme die mensen aandoet. Zij komt in botsing met haar eigen omgeving, met haar met verlof ko mende man, met haar vrienden, met zichzelf, als zij de Joodse dr. Ehren- reich van de gang naar het concentra tiekamp tracht te redden. De Duitse actrice speelde een diep doorleefde rol en dit stuk, dat met eenvoudige mid delen toch een indrukwekkend ge tuigenis werd (óók van het ontbreken van zo'n getuigenis door de kerk van Nazi-Duitsland in de persoon van de wankelmoedige partij-getrouwe domi nee), bracht in de huiskamers indrin gend een aanklacht tegen wat in het Duitsland tot 1945 mogelijk was. Het spel van Oliver Storz, dat werd ge maakt naar een novelle van de predi kant-schrijver Albrecht Goes had, naar onze smaak, moeilijk een betere ver tolking kunnen krijgen. aravortdj Je: 19.15 Licht ins .-k: 22.30 N ie' u\vs?224o"avondover<ien .22-55 Boekbespreking; 23.05 Vertolkers grammofoonmuzlek; 23.55-24.00Ni II. 298 n. VARA: 18.00 Nieuws: ntaal trio: 18.35 Parle- 8.50 Openbaar Kunstbe- 1 programm 18.15 L mentair |riU 10.00 Onder de afw; gr 19.45 Regërlngsult- inleving, door het Ml- 20.05 Ramblers Hitpai 22.40 ij en solisten: klai het vroeger; 23.55-24.00 J&Mic/' KRO: 7.' morgen >0 Nieuws: luziek; Voor de Jeugd; 8.2L "hek; 8.50 Voor de hulav, itanden; 9.40 Schoolradio; 1„>V.- »wr ters: lo.is Lichtbaken, lezing: 10.25 - Lichte L.-.u.u.wto,,. J?verweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte grammofoonmu- k."-. ,uw; 9.35 Water. '-00 Voor de kleu- 'n'w'voor*^de'vrouw-' ïi - imofoonmuziek. 11.50 Vo!- ting; 12.00 Angelus: 12.04 E» '3,11 tr «mmofoonmuEl^k: .14.00 Voor de plettelandsvrouwen: 14.10 Rlc- dlenibt proeremme: 17.00 Voer de jlojd; SS? S: HsfsLnV5, u spreekt de heer P. A. Burggraaf lid vin de Tweede Kamerfractie van de Pacifistisch «""••"■"Ml» Partij: 18.30 Strijkorkest: amu- i,U^!!?4;„l8'50 •T!:n nu m'jr geval: vra- HUve i II. 29g l «ens ia. .ïhssss lek. 0.10 S*,ï:old°° 9"55~r^.itk£ "2. gr 9,40 Morgenwijding; rano u,c.hL lnitrum«ntnal ensemble en 52 iu ,'i Regeringaultzending: voor ♦?,?d£ouw: H'30 Mededelingen t.b.v. land- 12 33 Dansorkest en zangsolis- ,13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen even- ,.ac!u?e' grammofoonmuzlek-' 13 23 nSL'," balHngsehap**„air' v^Ming?'m

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5