ÜB Ex- en niet-rokers richten club op Voor kapitein zware straf Iets kouder Puzzelhoek Houtduif niet te verjagen Nederland had 12.041.000 inwoners op 1 januari co ANWB gaat voort met toeristische routes Nu ook voor (brom-) fietser 9 ZATERDAG IS FEBRUARI 1964 Inspecteur stelt voor: „Hier Is geen sprake van een routine- fout maar van onverantwoordelijke .navigatie. V. heeft gespot met alle regels en met de waarschuwingen op de kaart" Dit zei de Inspecteur voor de scheep vaart de heer .T. F. van Doorn, gisteren tijdens een zitting van de Raad voor de Scheepvaart tegen de 46-Jarlge kapitein >1. V. uit Vlaardlngen aan wiens schuld hjl het vergaan weet van de 496 ton metende kustvaarder Maasyn-N die op 23 juli 1963 nahU Esta?a-Polnt aan de noordweslpunt van Spanje op de rotsen liep. De inspecteur stelde voor hem voor de tild van twee Jaar de bevoegdheid als kapitein te varen te ontnemen. Het schip, dat met een lading Chinese klei naar La Spec ia voer, ging verloren. De bemanning van twaalf koppen, onder wie acht. Nederlanders, werd opgepikt door de Duitse sleepboot Atlantic, die allen veilig aan wal bracht. De inspecteur verweet de gezagvoer der dat. hij over 200 mijl had gevaren op een foutief bepaalde koers. Bovendien bleek zijn schip op het moment van de ramp nog vier mijl uit de koerslijn te zijn geraakt. De voorzitter van de Raad. prof. mr. Ch J. Enschede, merkte op dat de betrokkene zonder een omweg te maken veel ruimer uit de kust had kunnen varen. De kapitein gaf toe dat de ramp ge heel aan zijn schuld te wijten was. Hij vaart al 32 jaar en was zojuist met ver lof aan wal gekomen. Hij is nog steeds in dienst bij de eigenaar van de Maasyn- N. de rederij Van Nievelt, Goudriaan uit Rotterdam. n'/AT minder koude lucht drong vrij- dagmiddag het zuidwesten van ons land binnen met o.a. in west-Bra bant wat lichte sneeuwval. In het grootste deel van ons land wist de vorst zich te handhaven met in het noorden en oosten temperaturen tot 5 graden Celsius. In onze om geving schommelde de temperatuur vanmorgen by zwaar bewolkt weer om. het vriespunt. Zeeland meldde 4 graden dooi- De koude lucht zal dit weekeinde weer enig terrein winnen met 's nachts ook in 't westen wat lichte vorst In de algemene situatie komt weinig ver andering en het blijft de komende dagen iets kouder dan normaal. Zon en maan Zondag 16 februari: zon op 7 56, onder 17.54; maan op: 7.14. onder 15.18. Maandag 17 februari: zon op 7.54, onder 17.56: maan op: 9.54, onder 22.50 Donderdag 20 februari: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 16 februari: 5.10 va; 17.20 n.m. 17 februari: 5.44 vm; 17.59 n.m. (Van een onzer verslaggevers) In navolging van de Britse „League of non-smokers" is thans ook in Ne derland een vereniging van niet-ro- kers opgericht. De heren E. Kerk hof (26) uit Wassenaar en R. P. C. Dijkhorst (18) uit Den Haag hebben enkele dagen geleden tot de oprichting besloten en tot nu toe hebben zich reeds 13 leden aange meld. Doel van de vereniging is in Nederland strijd te voeren tegen het roken. Met medewerking van artsen zul len lezingen eri filmavonden worden gehouden en bovendien hoopt, men in de toekomst acties te gaan voeren. Een ander indien mogelijk met dr. Meinsma, directeur van de Centrale Kanker Registratie in Amsterdam. Zo als bekend is deze arts. die enige tijd geleden een proefschrift publiceerde over het verband tussen roken en het vóórkomen van kanker, onlangs een HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur gh. bew. onbew. gh. bew. Zd.-Limb. Helsinki Stockholm lil!! al'llll windstil -3 -7 Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. uitstralende warmte, 4 verhindering, 7. in de richting naar omlaag, 9. dorp in Gelderland onder Harderwijk. 11. toonbank (7.N). 13. r jesnaam, 15. gemeente in Gelderland, 16. voorzetael, 17. familielid. 18. vogel, 20. mandje. 22. wat gesproken wordt, 2*. slaapziekte. 25. gemeente In Lim burg. 28. krijgsbouwkunst, 29. Nederl. schilder, 30 garenspil. Vertikaal: 1 gebaar, 2. onbepaald voornaamwoord, 3. rivier in Engeland. 4. slaapt men op, 5. iemand de achting Swen, welke hem toekomt, 6. munt in erzië. 8. dorp in N. Brabant, 9. bij woord, 10 ontkenning (Eng), 12. muzi kaal toneelspel, 14. oorzaak, 18. boek met kaarten, 19. bastaarduitgang. 20. stukje land waar men de koeien melkt, 21. spijker, 23. ongevulde, 24. kneep, 26. «ergte boek van Mozes (afk). 27. lus. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. 1. beer, 2. anksr, 3. aak, 4. slot, 8. osl, 6. olm, 7. Vaal, 8. ezel, 9. noot, 10. beroep, 11. as. 12. echt, 13. steek. De zegswijze luidt; Baas bovenj IN NAVOLGING VAN BRITSE LEAGUE - DOEL: STRIJD TEGEN SIGARET Agenda Tweede Kanier (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer hoopt volgende week de openbare behandeling te kun- ;n afsluiten van het wetsontwerp tot istelling van een openbaar lichaam in het gebied van de Rijnmond en van het ontwerp Drank- en Horecawet. De dis cussie over deze wetsvoorstellen ving reeds drie weken geleden aan De Ka mer behandelt volgende week ook de enige begroting voor 1964 die vorig jaar niet meer aan de orde kon komen, nl de begroting voor het kabinet van de i-minister-president. De Eerste Ka- spreekt a s. dinsdag over de begro- van algemene zaken. Premies helpen niets... De premieregeling voor afschot van houtduiven wordit 1 maart beëindigd. De jacht op houtduiven blijft het gehele ar open. De regeling werd ingesteld in de wachting, dat door premieiing de schade door de houtduif aan veldgewassen kon worden beperkt. Onder de regeling werd jaarlijks ongeveer 200.000 gulden aan premies van 75 cent per geschoten hout duif uitgekeerd. Onderzoekingen hebben evenwel uitge ezen. dat het aantal houtduiven des ondanks niet noemenswaard kon worden verminderd. De houtduivenstand wordt nl. in hoofdzaak door het in de natuur aanwezige voedsel bepaald. Bovendien kan de houtduif meermalen 's jaars een broedsel voortbrengen. grote campagne begonnen. We hebben al voorgesteld te gaan samenwerken, zegt de heer Kerkhof, maar tot nu toe hebben we daarop geen antwoord ont vangen. De vereniging ij gesplitst in twee af delingen. Eén voor personen onder, en voor mensen boven de 21 jaar. Met de eerste groep hoopt men een voor beeld te stellen voor de jeugd en met de tweede wil men trachten de jongeren in het roken te weerhouden. De oprichters ztfn van mening dat het i het. Juiste tijdstip is voor het starten in een vereniging. Na de jongste pu blicaties en televisie-uitzendingen heb- ben vele mensen de schrik te pikken gekregen, zegt. de heer Kerkhof (assi stentbedrijfsleider bij een Haagse me- taalverpakkingsmaatschappij). Zélf heeft hij evenals zijn mede-oprichteir Van Dijkhorst nooit gerookt. Ik weet niet wat het is, zegt hij. Maar ik kan me oorstellen, dat het een enorme opgave er als je een stugge roker bent nee Op te houden. In onze vereniging kunnen zulke mensen elkaar tot grote steun zijn. Speldje Alle leden ontvangen een speldje van vereniging, waarop een rode long et een zwart kankergezwel is uitge beeld. Hetzelfde speldje als de Britse League aan haar leden uitreikt. De op- eren igmg wordt, zegt de heer Kerkhof, gelijk aan die van de League, waarvan wij de eerste zuster- -eniging in het buitenland zijn. Deze •eniging werkt al jaren met groo' :ces: op het ogenblik telt zij 700 leden Boete van 50 gulden voor „colportage" weekblad (Van onze rechtbankverslaggever) Twee ex-colporteurs van een weekblad wisten bi Maassluis met leugenachtige praatjes vele huisvrouwen een proef abonnement aan te praten. De manier waarop zij te werk gingen was de volgene: zij belden aan en als op hun vraag „Mevrouw, bent u protes tants?" een bevestigend antwoord kre gen, vertelde zü dat de naam van de huisvrouw (die hadden zij vlug van het naambordje afgelezen) hen was opgege ven door de echtgenote van de heer P. van der Snoek, wethouder van Maassluis. Mevrouw Van er Snoek, vertelden de_col, porteurs was presidente van de Christe lijke Vrouwenbond in Maassluis. Als op deze manier hét vertrouwen in de huivrouw hadden verkregen, volgde een even ontroerend als onwaar relaas. Mevrouw kon een proefabonne ment krijgen voor een gulden. Zij kreeg dan meteen het laatste exemplaar van het weekblad. De vijf volgende nummers van het blad zouden over de post komen. Die gulden, die zij betaalden, kwam ten goede aan de protestantse kinderen in het katholieke zuiden van ons land. zo vertelden de colporteurs. Het bald legde zelf nog een gulden bij De beide colporteurs vertelden na tuurlijk niet dat het geld voor de proef abonnementen in hun eigen zakken ver dwenen. Zij vertelden ook niet dat de vrouw van de wethouder hen heianaal niet had gezonden, dat mevrouw Van der Snoek geen voorzitster was van de christelijke vouwenbond in Maassluis en dat het blad niets awist van deze onge oorloofde jacht op abonné's. •Op deze manier wist de 37-jarige J. J. van der L. negentig gulden in handen te krijgen en zijn collega, de 41-jarige C. J. P.. 85. De bedenker van de oplich terijen, „de auctor intellectualis" zoals hü hetzelf noemde, was Van der L. geweest. De colporteus (beiden uit Den Haag afkomstig) stonden vanmorgen voor de Rotterdamse politierechter, waar zij con form de eis tot vijftig gulden boete wer den veroordeeld. De officier wilde geen celstraf vorderen omdat beiden door het blad waren ontslagen en Van der L. er op het ogenblik financieel bijzonder slecht voor stond. en nog steeds melden zich nieuwe be langstellenden aan. De beide oprichters van de Nederlandse vereniging hebben regelmatig contact met hun Britse col lega's. In eerste instantie wil de vereniging zich beperken tot de Randstad maar in de toekomst wil zij haar acties tot lan delijk niveau uitbreiden. Met nadruk zegt de heer Kerkhof, dat alle campeg- nes zullen worden gevoerd met mede werking van artsen. Met verscheidene artsen hebben w(j al contact gezocht. De beide oprichters verwachten op grond van de eerste reacties een grote belangstelling voor hun vereniging. Of hun activiteiten echter in goede aarde vallen bij de sigaretten-industrie betwijfelen zij. Wij hebben al een te lefoontje gehad van iemand die zich uitgaf als vertegenwoordiger van de sigarenhandel (zijn naam wilde hij niet noemen). Hij bood ons f 1500 aan als wij met onze acties wilden stoppen. KNAC breekt met Gijswijt (slipschool) In onderling overleg is per 1 februari 1964 de arbeidsovereenkomst van de KNAC met de heer Gijswijt, tot die datvm directeur van de KNAC-aiïtislipschbc*, verbroken. De heer Gijswijt blijft voorlopig, zoals óór zijn betrekking bij de KNAC, op de slipbaan bij de Schellingwouderbruggen te Amsterdam voor eigen rekening en J verantwoordelijkheid anti-slip-instructie geven. De KNAC blijft instructie in ry-tech- niek. waaronder de anti-slip-cursus, geven op haar banen in Deelen en Drachten, terwijl zij bovendien aan d i e banen erkenning zal verlenen, waar naar oordeel van de KNAC de automobilist, met vertrouwen kan les nemen", aldus J communiqué van de KNAC. Blijkens door het Centraal bureau voor de Statistiek vastgestelde voor lopige gegevens vermeerderde de be volking van ons land in het afgelo pen jaar met ruim 151.000 inwoners tegen 168.000 in 1962). Het geboorte-overschot was in 1963 wat hoger dan in 1962 (154.000 tegen 152.000), doch de buitenlandse migratie bracht een aanmerkelijk lager vestigings overschot (8.000 tegen 17.000), terwijl de teruggave der grensgebieden aan West- Duitsland (Elten en Tudderen) per 1 augustus 1963 een bevolkingsverminde ring heeft opgeleverd van ruim 10.000. Het aantal i gesloten huwelijken Vastgoed Nederland naar de beurs De introductie ter beurze van partici paties Vastgoedbeleggingsfonds Neder land zal midden maart geschieden. Deze omvat een klein aantal participaties tegen een koers van ongeveer 700. De oude fracties, die 31 december 670 waard waren, zullen gelijktijdig vervangen wor den door de nieuwe stukken. De huidige deelnemers krijgen bij de uitgifte geen voorkeur, waartegen enkele participanten bezwaar maken. Zij achten daardoor vooral de kleine beleggers benadeeld. De koers was de laatste weken namelijk op gelopen tot 900%. De fondsbeheerders erkennen dat de nieuwe stukken een koersdrukkende invloed hebben doch verklaren dat de koers buiten de schuld van het vastgoedkantoor en beheerders onevenredig hoog geworden is. Op het ogenblik zijn 16.000 participaties geplaatst met een waarde van 11 miljoen. Het onroerend goed met inbegrip van gecon tracteerde nieuwe objecten is 21 min. Men is thans bezig met de aankoop van even rendabele projecten. Het jaarverslag zal de dag vóór de introductie verschij nen evenals de bekendmaking van het dividend. De participantenvergadering heeft enkele wijzigingen aangebracht in de voorwaarden van beheer en bewaring Het zal voortaan nu ook juridisch niet mogelijk zijn gelden te beleggen in ven nootschappen id us alleen in onroerend goed) en vastgoedfracties terug te kopen Het fonds heeft geen hypotheek op zijn eigendommen. De vice-president van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel, vertrekt morgen voor een officieel bezoek naar Suriname en de Antillen. lag zowel absoluut als relatief iéts hoger dan in 1962 95.000 of 8,0 pér 1000 inwo ners tegen 93.000 of 7,9 promille). Het aantal levendgeborenen lag even eens iets hoger dan in 1962 (249.000 of 20,9 per 1000 inwoners tegen 246.000 of 20,8 pro mille). De sterfte was bijna 2000 hoger (ruim 95.000 of 8,0 per 1000 inwoners tegen 93.000 in 1962 of 7,9 promille) de inbe grepen zuigelingensterfte (kinderen be neden 1 jaar) is wederom iets gedaald (14,5 per 1000 levendgeborenen tegen 15,3 in 1962). De emigratie naar de z.g. overzeese emigratiegebieden en de immigratie uit die gebieden waren in 1963 met elkaar in evenwicht (emigratie zowel als immi gratie ruim 11.000). nadat het migratie- verkeer met die gebieden in 1962 nog een vertreksaldo opleverde van ruim 4000. Voorts heeft de migratie met de EEG- landen in 1963 een vertrekoverschot opgeleverd van ruim 2000 en die met de Europese landen buiten de EEG een vestigingsoverschot van ruim 3500 per- PSV-Zürich op groot tv.-scherm De Europacup-voetbalwedstrijd PSV Zürich, die op 4 maart te Eindhoven wordt gespeeld, zal niet alleen op het televisiescherm in de huiskamer te zien zijn. doch met behulp van een groot- beeldtelevisieprojector tevens worden vertoond op een enorm doek, van 8 bij 6 m. in de grote RAI-hal te Amsterdam, aldus meldt de Philipskoerier. die dit evenement een "Europese primeur noemt Enkele duizenden voetbal-enthousias ten die niet in de gelegenheid zijn naar Eindhoven te komen, kunnen woens dagavond in de RAI de voetbalwed strijd volgen. In Amerika, Canada en Japan heeft de sportwereld reeds met een dergelijke vertoning kunnen kennismaken, zo o.m. in Chicago, waar onlangs 25.000 perso nen, zittend in hun fauteuil in een thea ter, een in Chicago gespeelde wedstrijd konden volgen. Hoorspel over Auca-stam Maandag zendt de NCRV het eerste deel van het hoorspel „Dayuma" uit Dit is geschreven naar het authentieke verhaal van de vijf jonge zendelingen, die door de wilde Auca-Indianen in de binnenlanden van Ecuador om het leven werden gebracht. Jan de Vries heeft het boek van Ethil Emily Wallis voor de microfoon bewerkt Het tweede deel van dit hoorspel wordt op 17feb* uitgezonden. Tv.-film over Deltawerken In het tv-programma van maandag (20.30 uur) zal de NTS een in haar op dracht door Johan Blansjaar gemaakte film over de Deltawerken uitzenden. Aandacht wordt besteed aan hetgeen in de periode van februari 1963 tot heden tot stand is gekomen. Theologen-leergang vindt navolging Het initiatief van de NCRV tot het geven van een theologische radio-leer gang heeft al navolging gevonden op de Philippijnen. Het radiostation „Call of Orient", dat zich richt tot twintig lan den in het Verre Oosten, is met een dergelijk programma begonnen. Het NCRV-programma-onderdeel krijgt, grote belangstelling van de zijde der predikanten. Eén dominee schreef in zijn kerkbode het verzoek aan zijn ge meenteleden hem 's maandagsmorgens niet te storen, omdat „hij dan bij de NCRV in het dok lag". De geïnteres seerden (er blijken ook nogal wat niet- theologen bij te zijn) krijgen op verzoek van de NCRV een begeleidend bulletiD toegezonden met een volledig overzicht van de colleges. Omroepgids naar andere drukker? Per 1 januari 1966 zal de Omroep- gids van de N C R V. niet meer bij de drukkerij VADA (Zomer en Keuning) te Wageningen worden verzorgd. Al thans als de offerte, dae de Hilversum- se drukkerij C. de Boer N.V. heeft ge maakt, door het bestuur wordt geaccep teerd. Bij De Boer Wordt ook de Avro- bode gedrukt. Van de oprichting der N.CR.V, af werd het programmablad in Wageningen gedrukt: ook de admini stratie bevindt zich daar. vanavond discussie over de verschil- jsvorm van de kerk in de wereld vandaag 33.10 Instrumentaal ensem- moderne muziek 33 SS—34.00 Nws. ilversum II, 298 m. 19.00 V d kinde- 19.10 Rardioraad beantwoording van 22 00 Langs vergeter 22.30 Nws 22 40 Balans; nooro- en Dijza ken uit de actualiteit 22 50 Te waar om mooi te zijn, rabaretprogramma 2320 Lichte gram 23 55—24 00 Nws. /•navond AVRO: 19.39 Luipaard op schoot. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Populaire muziek 3035 Dick van Dvke show 21 00 Quiz-uur 22.00 Kijk die Rlik: amus programma 22.50 In AVRO's Televizier. NTS: 23 10—23 15 Journaal. Programma voor zondag KERKEN: maakti kerkdienst- KRO: 11.15 Fragmen ten uit het internationaal muziekreper toire (gr) 12.05 Zwart op wit: actuele publicaties over kerk en wereld 12.15 De hchting 12.50 ^uUe^an^^ommentaar 13.00 Nws en mededelingen 13.03 Bis schoppelijke Vastenactie, toespraak 13.10 Liedjes uit 1937 13.30 V d Jeugd 14.00 Omroeporkest en solist, moderne mu ziek 14.50 Radiokoor: oude muziek 15.00 De hand aan de ploeg, lezing 13-05 Lichte gram. sportreportages en -uitslagen. Tij- m dëo rsrïusar IKOR: 17.00 Ned. Hervormde kerkdienst 18 00 Oecumenisch nieuws 18.10 Geeste lijke liederen 18 30 Geloven met handed en voeten, klankbeeld over interkerke lijk hulpwerk in Amsterdam 18.45 Gram mobielen, welke de ANWB in Ne derland heeft uitgelegd, zijn zulk succes gebleken dat er dit jaar nog eens elf bij «sullen komen. Tegelij kertijd wordt overwogen ook voor 79 „Verroest, daar gaat ze!" riep Joost „Wacht. hij stak de straat over en holde haar achterna, terwijl iedere stap een ongerief in zijn hoofd veroorzaakte. Van Balen keek hem na en bleef welwillend staan wachten. Maar toen ging zijn huisdeur open en de buurdame wenkte hem binnen. Met grote passen liep hij naar binnen, weinig minder dan een ramp verwachtend. Maar toen hu een minuut later naast zyn vrouws bed stond en haar hand vastgreep, bleek dat ze hem alleen maar bij zich wenste. Joost gaf het op en zag Lily s donkerrode regenjas steeds verder voor zich uit verdwijnen. Een vlaag schel zonlicht brak door de wolken en blonk in de vele plassen op straat. Hii kneep zijn ogen pijnlijk half dicht en schudde zijn hoofd. w Het. was een lange straat en op dit gedeelte waren geen zijwegen. Joost keek nogmaals? on zeker naar dat in redeloze paniek wegvluchtend figuurtje. Opeens wist hij wat hu moest. doen. Hu open de snel de auto en stapte in. Toen startte hij en liet de motor brullend doorrazen. Een ge luk, dat vader dat niet hoort, dacht hij mees muilend. Hi.i liet het gaspedaal nog even ingedrukt en tuurde intussen scherp in het spiegeltje. Het middel werkte. Hü zag, hoe Lily langza mer begon te lopen. Joost leunde achteruit en sloeg zyn armen over elkaar. Hü sloot zün ogen, deels uit angst dat zün list niet zou ge lukken en deels omdat zün hoofd voortdurend meer pün begon te doen. Ze reageerde nog vrü snel voor de omstan digheden. Ze stond een minuut later naast de auto en keek naar binnen, waar ze een wit weg getrokken Joost met gesloten ogen achteruit zag leunen. Met een ruk trok ze de deur open. „Wat heb je?" riep ze dodelijk ongerust. Joosts ogen flapten open. „Ik schrik me wild," zei hij beduusd. „Had je niet kunnen kloppen?" voegde hü eraan toe, terwül hy in- tussen scherp het gezicht, van het meisje in zich opnam. Wat zie je eruit, had hü willen roepen, niet wetende dat zü op dat moment hetzelfde van hèm dacht. Ze keken elkaar een poosje aan. Toen ver scheen er een aarzelend lachje op Lily's ge- dreunend Het grote door M. C LOONEN-VAN DER LINDEN zicht. „Ben je ben je in orde? vroeg ze, „ik dacht, je wat had „Of ik wat had?" zei Joost diep ademhalend, „ik barst van de koppün om jou, en om die deuk hier. „Wat. is dat?" vroeg ze ongerust. „Niet zoveel vragen," weerde hij af- Hi.i vond opeens de oude toon terug. ..Eerst kom jij hier zoet naast Joost zitten, dan rijden we twin tig meter tot aan nummero tien, ik maak daar een praatje met Van Balen en jü blijft rustig wachten. Nee, nee, doe maar wal ik zeg." Ze stapte aarzelend in. Hij schakelde in en trok langzaam op. Lily klemde haar handen ineen en zei niets meer „Tot zo," zei Joost even later, terwijl hij uit stapte. Hü glimlachte even .„En niet weglopen hoor. Pas op." Ze lachte bleekjes, maar gaf geen antwoord. „Zeg: Nee, Joost, ik zal zoet op je wachten," drong hij aan. „Nee Joost „Nee Joost, ik zal zoet op je wachten." cor rigeerde hij- „En ik ben erg blü dat je er bent. Maar dat laatste is vrijblijvend." Hij wierp ce vlugge blik op haar gezicht, dat grote ver warring uitdrukte. Toch dwong een onzekerheid diep in hem ertoe de woorden uit haar los te trekken. Lily keek naar die grote vertrouwde gestalte, die daar, met zijn lange lichaam half dubbel gevouwen in afwachtende houding bij de auto deur stond. Ze keek in zün trouwhartig gezicht met de onwaarschünlük heldere ogen. „Wat zie je er ontzettend slecht uit, Joost," ontviel haar ineens. „Dan heb ik jouw toewüding helemóal nodig," stelde hij vast. Toen hü zag dat er voor het eerst een trek van ontspanning over haar ge zicht gleed, richtte hü zich op en liep naar de voordeur van de Van Balens HOOFDSTUK 33 „Ziezo." zei hü. toen hü weer bü haar terug kwam. „Tot zover loopt alles. Dokter Van Ba len is enorm. Nu gaan we eerst eens naar een rustig plekje om spükers met koppen te slaan. „Wat wou je doen, Joost," vroeg Lily zenuw achtig „Je weet toch wel. dat mevrouw Van Balen „Hü heeft me alles uitgelegd." wuifde Joost haar bezwaren weg. „Enfin, jij zit nu een jaar in Amsterdam, dus jij moet een plek weten waar wü met zün tweeën de dingen even kun nen uitpraten „Er zün helemaal geen rustige plaatsen in de huurt van Amsterdam in de vakantietyd," zei Lily misprijzend. „Daarvoor zou je kilometers noeten rijden Zeg Joost, hoelang blüf je eigenlyk in de stad?" Er kwam een onrustige glans in haar ogen, „Maak je geen zorgen, alles komt in orde, zei lui „Alles, hoor je? Nou, komt er nog wat?" „Ga de oude weg naar Utrecht maar op," stelde ze onzeker voor. „Daar zün langs die watertjes nog wel stille landwegen. Daar zitten alleen vissers." „Zulk mooi weer is het anders niet," vond Joost, naar de lucht kükend. „Lelyke buurt zeg, hier." „Ik ben er helemaal aan gewend." zei ze. „Ik zie het niet meer." Ze reden enige tüd zwij gend, geabsorbeerd door het drukke stadsver keer, waar ze dwars doorheen moesten. ..Om gek te worden is dat hier." zei Joost, zün voorhoofd bettend. Hü keek even verbaasd opzij, toen hij haar hoorde proesten. „Wat is er?" „Ik voel me nu weer thuis hü je," lachte ze, naar zün zakdoek wijzend, „O." zei hij, maar zün hart werd warm. Ze zaten naast elkaar in de berm van een landweggetje. Het riet vormde een büna on doordringbare muur langs het water en pas na enig zoeken hadden ze een open plekje gevon den. Het motregende. Joost had een stuk zeil doek in het natte gras neergelegd, waardoor ze betrekkelük comfortabel zaten fietsers en bromfietsers hewegwij- zerde toeristische routes uit te stip pelen, te beginnen rond de grote ste den. Bekükt men thans de kaart van toe ristische routes door zespuntige, wit-blauwe borden aangegeven tra- jeaben, welke een maximum aan na tuurschoon bieden en elk op zich een gesloten circuit vormen dan komt men onmiddellük tot de concusie dat er nogal wat „witte plek ken" zün. Dit geldt in 't bijzonder voor Brabant en Noord-Holland, het Grote rivierengebied en Noord-Limburg. Verschillende van deze „witte plek ken" zullen dit jaar worden „opgevuld". Een en ander is mogelijk gemaakt door vooral de provinciale autoriteiten, die van de toeristische routes een „open legging" van afgelegen gebieden ver wachten en grotere welvaart voor de daar levende middenstand. Zo zal de Zaanstreek een toeristische route krijgen. Kennemerland, West-Fries land. het Grote Rivierengebied. Twente, de Achterhoek, ZO, Friesland, N.W. Overijssel, Z.O. Brabant, ZO Groningen en de Drie Eilanden (Zeeland). In som mige streken bestaat reeds een beweg- wijzerd traject, doch door de schoonheid van het achterland kan er gemakkelijk een tweede bijkomen. Ook in internationaal verband wordt aan nieuwe toeristische routes gewerkt. In samenwerking met de Duitse auto- bielclub ADAC zullen binnenkort vier zogenaamde Grensland-routes bewegwij- zerd worden. De gebieden, waarom het gaat, zijn, op Nederlands grondgebied: de Vechtstreek van Overijssel, de Din- kelstreek, de omgeving van Nijmegen en Groesbeek en het landschap rond Tudderen. Het traject door Duitsland is. evenals dat door Nederland, ongeveer tachtig kilometer lang. Wielrijders Mede onder druk van de wielruders, die lid zijn vam de Bond zoals be kend, is het accent van de werkzaamhe den van de ANWB na de oorlog op het automobilisme komen te liggen zul len. op dezelfde wijze als de autoroutes, recreatieve trajecten voor (brom)fiet sers worden uitgestippeld. Door de inten siteit van het tweewielerverkeer in de grote steden is in de eer9te plaats aan Amsterdam. Rotterdam en Den Haag ge dacht De eerste, bewegcijferde toeristische bromfietsroute komt naar alle waar schijnlijkheid ergens tussen Den Haag en Rotterdam. Waar precies is nog niet bekend, want én de wegen in het West- land én die in de buurt van Berkel en Rodenrijs zijn in studie. Vast staat in ieder geval dat de (brom)ftetscircuits een lengte van ten hoogste zestig kilo meter krijgen. Het aantal leden van de ANWB, die zijn na-oorlogse groei vooral aan de We genwacht te danken heeft, bedraagt thans bijna zeshonderdduizend. Het laatste jaar nam het ledental met niet (Wordt vervólgd) minder dan tien procent toe Nws 20.08 Ref wekelijkse bespie- Kinderkoren en instrumentaal en- de: ajnus muziek 20.40 De wind ver- Waldema Daa en zijn dochters. Wissewasssen 7?? 22.25 Boekbe- "2 40 Pianorecital: klass muziek 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.0 Nws. sportmededelingen en socialistisch strijd lied 818 Voor het platteland 3.30 Weer of geen weer. gevar programma 9 45 Geestelijk leven, toespraak 10.00 Viool en piano: moderne en klass muziek 10.30 Gesproken portret 10.45 Alleen op zon dag. gevar programma. AVRO: 12.00 Mu ziek is troef: dansorkest en solisten 13.00 Nws 13.07 De toestand ln de wereld le zing 13 17 Mcded of gram 13 20 Knipper licht. programma voor alle weggebruikers Boekbespreking 14 15 Gastenmiddag progr. 15.35 PU .30 Sportrevuc. VARA: 17.01 Jeugd 17.31 Hoorspel v d jeugd 17 50 Nws. sportutt- kerkdienst AVRO: 20 nn nws 20.05 Pro menade-orkest. kledn r'adikoor en soUsien: Der Vogelhandlcr, operette 21 10 Dansmu ziek 21.25 Pas op, konijnen, hoorspel r 22.40 uitslagen 2e klas letbal 23.00 Licht iziek 23 55-24.00 Nws. TELEVISIE NTS: 15 0016 15 Eurovisie: Wereldkam pioenschap cyclocross te Overboelaero (Belgié19.30 Weekjournaal 19.55 Journaal 20 00 Sport, in beeld. NCRV: 20 30 Meisjes koor 20 40 Telle Slaap der rechtva Dagsluiting. NTS; Programma voor maandag gram 7.35 Sportuitslagen vai Radiokrant 3.00 Nws 8 15 Gewade muziél (pr) 8.30 Lichte gram 8 45 Lichte grar 9.00 Verzoekprogra- iek 12.53 Gram, eventueel actueel 13.15 Licht orkest 13.35 Joodse '3 55 Lichte gram 14 03 18.30 Pianorecital: modci .00 V d kleuters 17.15 V d Je 17.50 Regeringsuit: •an het Gereformeerd Po- 1820 Uit» htiek VerbondBevolkingsdichtheid spreekt Geboortebeperking Tot Verbrugh. secretaris van het Gereformeerd Politiek Verbond 18 30 Klass gram Hilversum n, 29S m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Ochtendgym 7.30 Socialistisch strijd lied 7.23 Lichte gram (720 Van de voor pagina. praatje) 8.00 strijdlied 8.18 Lichte strUdJie iw 9.10 Klass gram VPRO; 9.40 Het n aan/wvde °PPorvlakte. overdeking. noderne muziek 16.no Zestig r. zestl£ 17.00 Oude liedjes 17.15 -'-"'• •ending 17.40 Pianospel met 8.00 Nws 18.15 Licht 1 I

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9