PlanElG. voor V.S. werkbasis Verkoudheid Kan een rooms-katholiek vorst van ons land zijn? Cliroesjtsjef: meer leren van het kapitalisme Handel Cuba kan een dure zaak worden Erhard „tevreden" over gesprek met De Gaulle TIJDREKENINGEN Ethiopië en Somali I moeten vuren staken KATERDAG 15 FEBRUARI 1961 Premier Cliroesjtsjef van de Sowjetunie heeft gisteren aange drongen op een grondiger studie van de wetenschappelijke presta ties en de landbouw en veeteelt van de kapitalistische landen. Chroesjtsjef, die sprak op een vol tallige zitting van het centrale comi té van de Russische communistische partij, vond dit nodig om de produk- tiviteit van de Russische landbouw te kunnen opvoeren. De opbrengst van de Russische landbouw moest verdub beld, ja verdrievoudigd worden door middel van een grotere mechanisa tie en een intensiever gebruik van kunstmest. Chroesjtsjef zei dat de we tenschappelijke evolutie in wezen in ternationaal was en dat men zowel in de socialistische als in de kapitalisti sche landen „grote wetenschappelijke successen" had geboekt. Daarom moest men geen scheidsmuren bou wen. Chroesjtsjef liet uitkomen dat de staat zich voortdurend zorgen blijft maken over de landbouw. In 1953 had de staat 985 miljoen roebel in de landbouw geïnvesteerd en in 1963 16 miljard. De Russische premier pleitte voor een grotere vrijheid van de boeren wat de fokkerij betreft. Maar boeren en boe renarbeiders die niets van technische vooruitgang wilden weten, moesten ver vangen worden. plans voor Rillerig? Onprettig? Vlug: In de Ver. Staten is een nieuwe wet van kracht geworden, die in houdt dat de militaire en econo mische hulp wordt gestaakt voor landen die met schepen en vlieg tuigen goederen naar of van Cuba vervoeren. Alle betrokken rege ringen zijn hiervan op de hoogte gebracht. Een woordvoerder wilde geen lijst geven van de landen die door deze maat regelen worden getroffen. Voorkomende gevallen zullen stuk voor stuk worden beoordeeld, zei hij. Voedsel voor de vrede, het Vredeskorps en leningen van de Export-Importbank vallen niet onder de maatregel. Marjolin: kleinere loonronde zonder kostenverhoging De Franse vice-voorzitter van de Euro- Eese coiftmissie van de EEG, R. Marjolin, eeft gisteren in Brussel herhaald te hopen dat 1964 voor de EEG het jaar van de strijd tegen de inflatie zal wor-1 den. Hij betoogde in zijn toespraak tot de sociale commissie van het Europese parlement, dat een verhoging van de in komens met 5 procent zonder stijging van de kosten van levensonderhoud be ter is dan een verhoging van de inko mens met tien procent, die vergezeld gaat van een verhoging van de prijzen met 5 procent. Marjolin onderstreepte de noodzaak om tot een betrekkelijke monetaire stabili teit te komen en tot het afremmen van de algemene vraag zonder deze te ver minderen. Israëlisch minister week naar ons land De Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Golda Meir, zal eind deze maand een bezoek van een week aan ons land brengen. Zij komt op dinsdag 25 februari in Nederland aan en zal de volgende dag besprekin gen voeren met haar Nederlandse ambt genoot minister Luns. Zij zal ook op 26 februari een lezing houden voor het Ne- derlandsch Genootschap voor interna tionale zaken over de positie van Israël in de wereld en op 27 februari een be zoek brengen aan Amsterdam. Namens de Nederlandse regering wordt haar op 25 februari een diner aangeboden. Het verblijf van minister Meir in Nederland van 28 februari tot 2 maart draagt een particulier karakter. Eerder deze maand heeft mevrouw Meir reeds Parijs en Rome bezocht voor besprekingen over de betrekkingen tussen Israël en de E.E.G. en de toe stand in het Midden-Oosten. Plastic spoorbomen Italiaans landbouwhervorming De Italiaanse ministerraad heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat in feite een einde maakt aan de verpachtingen, waarbij de pachter de helft van de oogst aan de verpachter moet afstaan, daar het verbiedt nieuwe contracten van der gelijke aard aan te gaan. Voor de lopende contracten wordt het deel van de oogst dat aan de pachter ten goede komt op 58 procent vastge steld, in plaats van op 53 procent. De verdeling van de uitgaven tussen bei de belanghebbenden blijft echter op een basis van elk 50 procent. Bovendien wordt de deelneming van de pachter in het beheer van de onderneming verze kerd. Op deze hervorming was tijdens de behandeling van het regeringsprogram ma. met klem aangedrongen door de socialisten, maar zij ontmoetten hevig verzet uit conservatieve kringen, met name van de liberalen. Euthanasie-proces gaat gewoon door Het proces tegen dr. Hans Hefelman wegens medeplichtigheid aan de moord op duizenden geestelijke onvolwaardi- gen in de nazitijd zal dinsdag toch door gaan, ondanks de dood van de twee hoofdverdachten en de vlucht van de derde verdachte. De openbare aanklager had om uitstel gevraagd om de zaak te gen Hefelman te kunnen combineren met de zaak van de tien andere artsen. Het hof heeft echter anders beslist. Met betrekking tot de dood van Heyde zijn vele vragen gerezen. Over het algemeen is men van mening dat een verdachte niet alle persoonlijke bezittingen ontno men kunnen worden. Wanneer hij wer kelijk zou willen dan zou het ook moge lijk moeten zijn zich aao een laken of broek op te hangen. Tegen de bewakers zullen dus geen maatregelen genomen worden op dit punt, hoewel wel een on derzoek ingesteld zal worden. i Proces tegen Ruby berint maandag o Maandag begint in Dallas het proces tegen Jack Ruby met het kiezen van een jury. Dit kan veel tijd kosten, want elke kandidaat wordt grondig door psy chologen en psychiaters aan de tand ge voeld. Rechter Brown heeft geen tijdli miet willen stellen. Pas als blijkt dat ver dediging en openbaar ministerie geen on partijdige jury bijeen kunnen krijgen, wil Brown het verzoek van de verdedi ging in overweging nemen om het pro ces elders te houden. De verdediging is namelijk van mening dat in Dallas, de plaats van de moord op president Kenne- Uitdaging van prof. Vondeling De Westduitse kanselier Erhard zocht (samen met vijf van zijn minis ters) de Franse president in Parijs op. De fotograaf legde de ont moeting op de gevoelige plaat vast. in België wegens moord op de vermoedelijke moordenaar van Kennedy, Lee Harvey Oswald. Record autoproduktie in westerse wereld In de westerse wereld zijn verleden jaar 18.979.200 personen- en bedrijfs auto's vervaardigd, meer dan in enig voorafgaand jaar. zo heeft het tijd schrift „Automobile international" - be kendgemaakt. Europa produceerde ver leden jaar 7.630.400 auto's tegen in 1962 6.593.000. De grootste Westeuropese pro ducent was West-Duitsland: 2.329.100 personenauto's en 344.200 bedrijfsauto's. De totale wereldproduktie was 2.317.000 stuks groter dan in 1962. De Verenigde Staten produceerden de meeste auto's namelijk 9.086.000. prof. Ludwig Erhard, is gis teren met vijf van zijn ministers naar Parijs gereisd om uitvoerig te spreken met president de Gaul le en enkele leden van het Fran se kabinet. Twee uur lang con fereerde Erhard met het Franse staatshoofd. Tot nu toe is er wei nig uitgelekt over het resultaat van het overleg, temeer daar er geen slotcommuniqué is uitgege ven. Ook vandaag hebben de twee delegaties nog met elkaar van gedachten gewisseld. Volgens doorgaans welingelichte kringen" in Parijs zouden de twee staatslieden het er over eens gewor den zijn, dat Europese politieke sa menwerking noodzakelijk is. Er zou echter voorlopig nog geen besluit te gemoet kunnen worden gezien over hernieuwde stappen voor een Euro pese politieke unie. Erhard verklaarde na afloop dat hij bijzonder tevreden was. Het overleg was openhartig zonder dat het funda mentele vriendschappelijke der Frans- Duitse betrekkingen was aangetast. Wat het atlantisch bondgenootschap betreft zou De Gaulle met krocht hebben ver klaard. dat dit niet in zijn bestaan wordt bedreigd en dat ieder moeite doet de doeltreffendheid van de organisatie te vergroten. De voltooiing van de ge meenschappelijke markt zou beider in stemming hebben. ROOD-CHINA Franse insiders beweren, dat Erhard tegenover De Gaulle de hoop heeft uit gesproken dat de Franse politiek ten aanzien van communistisch China het westelijke bondgenootschap niet zal ont wrichten. „Maar de welbespraaktheid van de Franse president bij het uiteen zetten van zijn argumenten voor erken- Ter u-hoging van de veiligheid op uc spoorwegovergangen wordt in Bel gië een proef genomen met plastic af sluitbomen, die inwendig zijn verlicht. Het doel is een betere zichtbaarheid te verkrijgen bij duisternis en mist. De doorschijnende slagbomen worden enkele sekonden voor het neerlaten ver licht. De Belgische spoorwegen verwacht niet alleen een grote veiligheid, maar ook andere voordelen zoals minder on derhoud schilderen zal niet meer no dig zijn en minder schade bij lichte botsingen door de grotere veerkracht van de bomen. Premier Lefèvre in Nederland De Belgische premier Th. Lefèvre brengt vandaag een kort bezoek aan Nederland. Hij zou kort na het middag uur aankomen op de vliegbasis Ypen- burg. waarna hij onmiddellijk naar het kabinet van de minister-president zou «aan om besprekingen te voeren met rnr. Marljnen. Het overleg zou worden bijgewoond door de Belgische ambassa- gwr m ons land. baron F X. van der btraten-Waillet, en minister Luns. De lunch zou worden gebruikt in hotel Wit- tebrug in Den Haag. waaraan ook aan zouden zitten de ministers Andriessen cn Veldkamp. 1446. Voor ons heeft het er alle schijn van dat de Christelijke tijd rekening overal ingang heeft gevon den, maar bij de eerste vleug be zinning die over ons komt, beseffen we al direct dat ongetelde miljoe nen buiten Europa er niet aan den ken onze kalender te volgen. Trouwens, we behoeven ons voor deze waarneming niet spoorslags bui ten Europa te spoeden, want een ieder weet dat de Joden hun eigen tijdrekening hebben die volkomen lunisolair is en dus op eigen grondsla gen berust. Tellen wij het jaar 1964 na de geboorte van Christus, de Joodse kalender zal het jaar 5725 aangeven. Hun kalender, die met maan-maan- den rekent, welke op even praktische als geniale wij ze aan het zonnejaar zijn aangepast, dient in Europa voornamelijk voor kerkelijke doeleinden, maar wordt in de afzonderlijke Joodse gemeen schappen en samenlevingen ook wel in het dagelijks leven gebruikt en dan wordt de „vreemde" kalender van anderen eigenlijk als lastig on dervonden. De Joodse staat Israël heeft de oude Joodse tijdrekening aanvaard die aanvangt op 6 October van het jaar 3760 v. Chr„ welke dag volgens traditionele opvattingen de scheppingsdag van de aarde zou zijn geweest. De grootste volksgroepen met een eigen kalender vindt men in de eer ste plaats onder de moslims, voor wie de maan de belangrijkste regu lateur van de kalender is. Ilun jaar van 12 maanden is ongeveer 11 da gen korter dan het onze, zodat het kan voorkomen dat in één jaar van onze telling 2 nieuwjaarsdagen van hun kalender vallen. In de zomer van het jaar 1964 zal het moslimse TOCII IS HET ZO! jaar 1384 aanvangen, omdat het be ginpunt van de mohammedaanse ka lender bij het jaar 622 van de Chr. tijdrekening aanvangt. In vele streken van Afrika en Azië worden voorts weer geheel andere tijdrekeningen gebruikt. Gemakshal ve werd hier en daar de Christelijke tijdrekening overgenomen, maar dit heeft tal van volken toch niet belet een eigen tijdrekening aan te hou den. Naast de westerse jaartelling bestaat in vele gebieden van India bijv. een eigen ka lender van de Hin does. evenals in Tibet. Ingewikkeld is ook de jaartel ling in het moderne Japan, waar in 1873 weliswaar de Chr. jaartelling werd overgenomen, doch waar desondanks nog twee andere tijdrekeningen ge handhaafd bleven. Men kent daar de doorlopende jaartelling die een aan vang neemt bij de stichting van het Japanse Rijk, die men in 659 v. Chr. meent te kunnen aannemen en boven dien bestaat er een steeds opnieuw be ginnende jaartelling die een aanvang neemt bij de ambtsaanvaarding van elke nieuwe keizer.. Op het eind van 1964 zal keizer Hirohito 39 jaar heb ben geregeerd, het Japanse keizer rijk zal dan 2613 jaar geleden zijn gesticht, zodat door elkaar 3 jaar- aanduidingen van zeer uiteenlopend karakter, kunnen worden gebruikt. Dat is natuu~-ijk wel wat ingewik keld en daarom is het maar goed, dal we allerlei partikuliere tellinkjes, zoals we soms op postzegels kunnen waarnemen geheel buiten beschou wing hebben gelaten. Trouwens, met onze eigen tijdreke ning is het ook niet helemaal in or de. (Nadruk verboden). H. Pétillon. Kraag, die van belang is Deze week schreven wij in een hooldredactioneel commentaar: „Kan een r.k. Prinses tot de troon worden geroepen? Een vraag, die socialisten en liberalen met „ja" hebben beantwoord, maar die door het kabinet en de a.r.- en c.lvfracties onbeantwoord is ge laten." En even verder: „Hoe academisch ook, de vraag blijft van belang. Wat thans nog hypo thetisch is kan eens actueel zijn. Daarom is het nuttig de vraag in alle nuchterheid onder ogen te Welnu, we hebben een poging gedaan in alle nuchterheid enkele elementen van deze zaak te schet sen zoals die in een gesprek met een in dit verband wel bijzonder tot spreken bevoegde figuur naar voren kwamen. Waarmee geens zins is gezegd dat hiermee een officieel of ook maar officieus standpunt van een of enkele par tijen zou worden vertolkt. Daar is geen sprake van. (Van een onzer redacteuren) De vraag of een rooms-katho liek vorst van Nederland kan I zijn is de afgelopen week, in het I Kamerdebat dat iedereen op zijn jtv-scherm heeft kunnen volgen, jaan de orde gesteld. Prof. Von deling van de Partij van de Ar beid bracht haar, uit politieke overwegingen, te berde waarna is gebleken dat regering en pro testantse politici uiterst voor zichtig waren met en in hun re acties erop. In het verdere ver- look van de week is met betrek king tot deze zaak het woord „kabinetscrisis" zelfs enkele malen gevallen. Wat is er met deze vraag aan de hand? En wat zegt de Wet erover? Om maar met dat laatste te beginnen: in artikel 4 van de Grondwet wordt gesproken over de gelijkheid van allen voor de Wet, en een uitwerking die art. 5 hiervan is, namelijk: ..Ieder Neder lander is tot elke landsbediening be noembaar" spreekt in ons geval nog duidelijker taal. Bekijken we voorts het achtste Hoofdstuk van de Grondwet, dat over de godsdienst gaat en wel in het bij- - on ae mei-ivau»u«icivc -- zonder art. 183 waarin (nog duidelij- lang ook meespreekt bij meerdere of de inc}ruk. Het is de eerste keer dat ker) staat: ..De belijders der onder- mindere bruikbaarheid in hoogste func- de bisschoppen zich op directe wijze scheid ene godsdiensten genieten allen ties, dezelfde burgerlijke en burgerschaps rechten en hebben gelijke aanspraak op het bekleden ten en rooms-kathollekcn totaal van el kaar afwijkende Inzichten bestaan; dat indien een zuiver katholieke overheid spreekt óók de „herder en leraar" meespreekt; dat kort en goed een pro- cstant er huiverig voor kan zijn de hoogste macht van zijn land in han den te leggen van een persoon, die in laatste instantie ondergeschikt is aan kerkelijke functionarissen. Ter ondersteuning van deze gedach- tengang worden passages aangehaald uit de dissertatie van de (r.k.) dr. J. P. Gribling, die een uitstekende bio grafie van de ir.k.) staatsman P. J. M. Aalberse schreef, een uitgave die mede mogelijk werd dank zij steun van de KAB! Het gaat om de geschiedenis rond de instelling van de Hoge Raad van Ar beid in 1919, een instituut waarmee mi nister Aalberse „zijn departement met de maatschappij wilde verbinden", en waarin vertegenwoordigers van werk levers, werknemers alsmede enkele deskundigen zitting zouden nemen. Een onaangename verrassing was het voor Aalberse. aldus de dissertatie, toen Ruijs de Beerenbrouck hem een schrij ven van de aartsbisschop overlegde, waaruit bleek dat het Episcopaat ver tegenwoordigers van de standsorgani saties in de Hoge Raad van Arbeid wenste (blz. 342). Letterlijk citeert de schrijver dan uit het dagboek van Aalberse: „Ik zat, eerlijk gezegd, paf over deze brief. In waardigheden, bedieningen", dan kan met de Wet tó de hand toch moeilijk „neen" gezegd worden op bovenge noemde vraag, eenvoudig, omdat die Wet geen discriminatie op dit punt toelaat. Is het dus enerzijds de politieke praktijk die bij benoemingen terdege uan nan met met religieverschillen rekening houdt; toch moeilijk is het anderzijds de Wet die zich tegen 1 moeuijK „t-n pt verzet. bedoelde gang van zaken niet verzet, deze misschien wel wil bevorderen, de richting kan wijzen van grote mate van bedachtzaamheid alvorens men zich gaat uitspreken over vrijheids- Nederlands koningschap Sterker: dit gelijkheids- - beginsel werd en wordt in ons land dere dan de door het vorstenhuis thans terecht steeds zeer hoog aangeslagen; beleden religie, er zijn nog enkele, wel licht veel zwaarder wegende factoren ongevraagd met regeringszaken be moeien. Een leliik antecedent waarin grote gevaren schuilen". Even verder stelt de schrijver, dr. Gribling, vast, dat Aalberse geen ge hoor gaf aan de wens van het Epis copaat, „een pijnlijke zaak voor de man, die steeds had gezegd dat een katholiek vóór alles aan zijn bisschop moest gehoorzamen", aldus dr. Grib ling in zijn dissertatie. het geldt iedereen, de Koning niet uit gezonderd; het vormt als het ware het te bindende element, het cement van Nederlandse staat. Van oudsher bekend geweest. Van- geven. bepaalde protestant- kringen tot aarzeling inzake uit spraken over deze kwestie aanleiding Huiverig „„o In deze kringen wordt dan naar vo- die ren gebracht dat het in wezen volko- lere men onjuist is de onderhavige vraag I zaken, van oniwiKKeimgsnuip Werden beknot. Vandaar dat aldus te steden: Kan „een" rooms- den ie zeggea öp uc uc gezinszaken) hebben gisterenin de bezettingsjaren (1940-1945) Neder- katholiek Nederlands temog zun? Ge- hef gestelde, overigens academische, De vijf ministers die Erhard vergezel- daar, dat het vaak toevluchtsoord len (zij beheren de portefeuilles van bui- voor degenen buiten onze grenzen, tenlandse zaken, van defensie, van eco- j in hun vrijheid op de nomische zaken, van ontwikkelingshulp I manier Ook deze gesignaleerde tendens, boe- wel al weer veertig jaar geleden, als mede het veelbesproken mandement der bisschoppen, hoewel praktisch ter zijde gelegd (echter nimmer officieel ingetrokken) maken de door ons be doelde kringen huiverig om onomwon den „ja" ie zeggen op de tn de aan- bllaterale gesprekken gevoerd met hun landse communisten mede streden voor Franse ambtgenoten. gisteren de zeer goede sfeer die bij de verschillende besprekingen heerst. „Het FransDuitse overleg is een vanzelf sprekende zaak geworden", zo zei hij. Dit is het tweede bezoek dat Erhard aan Frankrijk brengt sinds hij het roer Adenauer vorig jaar september Kennedy-ronde de christelijke school. Niet naar 's Konings zin i wordt daarbij op de vele nuan ces van het katholicisme die zeer ver uiteen kunnen lopen: het katholicisme i Peru naast day van Engeland; het Inderdaad zien ook zij zich ver- Weliswaar is in het prille begin van het Koninkrijk korte tijd in de Wet de godsdienst van d-> Koning ter spra ke geweest, doch deze formulering: og ..De christelijke Hervormde godsdienst |j„g toCh allemaal vinden bij de paus. katholicisme van Columbia, naast dat blijdende veranderingen voltrek van Oostenrijk: het katholicisme afU Spanje, naast dat van Nederland.... ken in de rooms-katholieke kerk en verheugen zij zich mede in de SchnL7,° Vil tl pogingen die werden en worden is die van den soevereinen Vorst" kwam voort uit een compromis- binnen de commissie die de Grondwet tot stand moest brengen en was helemaal niet nering, bij Rome: katholiek is katho de i de Koning,- die moest constateren dat hij door dit artikel de enige Nederlander zou zijn die niet van godsdienst zou mogen veranderen.. De betreffende passage heeft het, zo als gezegd, zeer kort uitgehouden. Wordt de vraag louter van staats- rechtelijke kant benaderd, dan kan dus wafit dat niemand zeggen dat de Nederlandse Koning(in) niet rooms-katholiek zou mogen zijn. Echter: het staatsrechte- ondernomen om elkaar beter te verstaan. Echter willen zij in 'noemt? b\ijft'he","aldus de%ede- hun periodieken geven zij er regelmatig rekenschap van de ogen niet te sluiten voor op zijn minst vermoedens (zie boven) die Vraagstelling fout ministerraad der Europese vrijhandelsassociatie (EVA) ver nomen, dat de Amerikaanse rege ring heeft besloten de jongste voorstellen van de Europese eco nomische gemeenschap (EEG) ten aanzien van de vaststelling en de afschaffing van de tariefver- schillen in het kader van de god sdienstve r schillen "moet Kennedyronde niet te verwerpen, i dat het staatsöelan* Zij besloot de voorstellen van de; E.E.G. als werkbasis te nemen; Staatsbclail0' en er bepaalde verbeteringen en wijzigingen in aan te brengen, al dus de zegslieden in Genève. lijke aspect is niet het enige: ook een politieke kant aan deze zaak en het is op dit punt dat in bepaalde prot. chr. kringen een zekere beducht heid bestaat om al te gemakkelijk uit spraken te gaan doen. En het is uiter aard zaak. dat de grote prot. chr. par tijen met die kringen rekening houden, i Welke opvatting kan men nu in ge-j noemde kringen beluisteren? Wijzende1 op de politieke praktijk dat bijv. in Maastricht nimmer een SGP-burge-l meester kans zal maken en een KVP-j er nimmer in Zoutelande, wordt ge-1 steld, dat in zo'n geval de vervulling van de functie klaarblijkelijk preva-| leert boven het beginsel. Met andere woorden: dat in een bepaald ambts gebied de structuur van de bevolking zódanig kan zijn, dat daar bij benoe mingen terdege rekening mee dient te worden gehouden. Er is dan ook terecht, zo redeneert men verder, geen enkele bepaling in ,ons Nederlandse staatsrecht, die zich verzet tegen het in dit verband reke ning houden met godsdienst. Hetgeen betekent, dat het geenszins in strijd is met het Nederlandse staatsrecht indien gesteld wordt, dat openbare functies Zo bezien wordt de vraag dan: Kan huns inziens eerder tot grote be- in het algemeen gezegd worden dat dachtzaamheid dan tot spontaneï- t»r»«nth^taaohctamed- tegenover nhet» rooms-katho- licisme nopen. In dit verband ach ten zij het aansnijden van „Neder lands koningschap en religie" door prof. Vondeling heilzaam. ..cc., katholiek de functie derlands koning kunnen vervullen? En er wordt vervolgens geconcludeerd tot een foutieve vraagstelling, die om de ze reden al niet te beantwoorden is. Degenen die opmerken dat ln óns land toch geen gewraakte vormen van r.katholieke staatkunde bestaan wordt erop gewezen dat over de verhouding tussen kerk en staat, tussen protestan- (18O—1918), N.v. Uitgeverij De Lanteern "6 ■- Tijdens de bijeenkomst van de mi nisters van de Organisatie voor de Afri kaanse eenheid in Dar-es-Salaam is gis teren een resolutie aanvaard waarin Somali en Ethiopië wordt verzocht middellijk het vuren te staken, zich iedere vijandige propaganda te ont houden en hun geschil met vreedzame middelen te regelen. Tevens werd be sloten deze kwestie op de conferentie van ministers van buitenlandse zaken Na afloop van de zevende bijeenkomst van de ministers van de E.V.A. is een communiqué uitgegeven. Daarin wordt medegedeeld, dat de zeven landen van de E V A. geconstateerd hebben, dat de dispariteiten der invoerrechten een spe ciaal probleem vormen voor wat de Europese economische gemeenschap (E.E.G.) aangaat. De landen van de E.V.A. nemen, zo wordt verder gezegd, volledig deel aan het zoeken naar een aanvaardbare op lossing voor dit vraagstuk. Men kan nog ec stap verder gaan door te constateren dat de Wet zelfs over staatsbelang in verband met hoge functies spréékt en wel in art. 18 van de Wet op de ministeriële verantwoor delijkheid. waar de vervolging van mi nisters wegens strafbare feiten aan de orde is. Art. 18 luidt in de aanvang letterlijk: ,;De Tweede Kamer toetst de aangeklaagde feiten aan het recht, de billijkheid, de zedelijkheid en het Staatsbelang". Welnu, aldus de redenering, indien I waardoor deze Lancering zevende maanschot uitgesteld De NASA. het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, heeft bekend gemaakt dat de lancering van de „Ran- ger-7", die voor het eind van deze maand zou geschieden, voor onbepaalde tijd is uitgesteld. Het uitstel is veroorzaakt door het falen van de televisie-camera's van de „Ranger-6". De NASA wil grondig onderzoeken -mA 0p het laatste bij hoogste functionarissen het staats- ogenblik dienst weigerden. De zes televi- belang meetelt als het gaat om de be- sie-apparaten die in de Ranger-7 vv oordeling van hun strafwaardigheid, gemonteerd, zijn naar de fabrikant dau is het op zichzelf bepaald geen'onderzoek gezonden. Modelbouwersniet spinnende POLYSTYREENLIJM Ceta-Bever^P?" ht eeft feoft fce Kij. I Elke dag geld in handen te hebben werd Keith Rogers, ontvanger van het graafschap Essex in Engeland, te veel. Hij bond een bedrag van 465 pond aan bankbiljet ten van vijf pond net jes bij elkaar, ging naar de kelder van zijn kan toor en stak het geld in brand. ..Ik kon gewoon geen geld meer zien en moest het wel in brand steken", zei hij tot zijn superieur en toonde hem de as van de bankbil jetten in de prullenmand. kend. Het zal wel niet... I Naar schatting honderd miljoen Amerikanen kij ken dagelijks naar tele visieprogramma's, die hun door drie grote en verscheidene kleinere maatschappijen op de schermen van zestig mil joen ontvangers worden voorgeschoteld. Gemid deld driehonderd recla meflitsen worden dage lijks de huiskamer van de Amerikaan binnenge- pompt. Hij heeft een „uitwijkmogelijkheid" van zeven kanalen, waaron der er een is die pro gramma's met een op voedkundige strekking en geen reclame uit zendt. Het station maakt geen winst en biedt zijn kijkers toneel, weten schap, muziek en be sprekingen van nationale en internationale vraag stukken. De Amerikaan kan praktisch dag en nacht televisie zien. On langs werden op één dag elf films met normale speelduur vertoond. 1 De Russische professor Boris Porsjnef heeft een nieuwe theorie ten bes te gegeven over de „ver schrikkelijke sneecw- man", die in de hoog ste delen van het Hi- malayagebergte verblijf houdt. Volgens Porsjnef is de „sneeuwman" een exemplaar van de oer mens. een soort Nean derthaler, die niet zou zijn uitgestorven. Er zou den twee takken van de Neanderthalers zijn; een die de aanleg voor ar beid heeft ontwikkeld en van wie de mens af stamt en een die dit niet heeft gedaan, en welks afstammelingen zich ten slotte geheel als dieren hebben ontwikkeld. Vol gens Porsjnef is de „ver schrikkelijke sneeuw man" van de laatste tak een afstammeling. len. Aan de grens tussen beide landen zijn de vijandelijkheden nog niet definitief gestaakt. Op twee fronten zouden ge vechten zijn uitgebroken. De Somali sche regering zou Ethiopië ervan be schuldigd hebben een oorlog tegen So mali tp hebben willen ontketenen. Een Ethiopisch vliegtuig zou Galkaayo. een plaats in Zuid-Somali op vijftig kilome ter van de grens, hebben gebombar deerd. Ook werd gemeld, dat de Ethio pische gouverneur van Ferfer tijdens de beschieting van het dorp is ont- Wereldraad bezorgd over Roeanda De Wereldraad van Kerken is bezorgd 'er de situatie in Roeanda. Vanuit Odessa, waar zij vergaderen met de Uitvoerende Raad van deze organisa tie hebben leden van de commissie voor internationale zaken een telegram ge richt tot de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, waarin wordt gezegd dat naar de mening van de kerkelijke leiders de situatie in Roeanda veel op zelfmoord begint te lijken. Het telegram werd opgesteld na een uitvoerige bespreking tijdens een offi ciële vergadering van deze commissie in Moskou, voor net begin van de Odes- sa-bijeenkomst. De commissie vervolgt het telegram met de woorden; „Wij stellen initiatieven van uw kant op prijs en vertrouwen er op dat de Verenigde Naties een effectieve actie zullen kun nen beginnen. De Wereldraad heeft zo juist besloten een bijzonder noodfonds 'na vier miljoen gulden voor Afrl- in het bijzonder voor Roeanda. dat reeds veel vluchtelingehulp heeft ontvangen, in te stellen. De uit 1857 daterende en in 1956 ge restaureerde Buurveensc molen te Kootwijkerbroek is gistermiddag door een felle brand totaal verwoest. In kor te tijd stond de met riet gedekte mo len in lichter laaie. Dc brandweren konden niet voorkomen dat de molen verloren ging. De schade bedraagt ze ker De Belgisch-Nederlandse zuiapool- expeditie heeft dezer dagen de gebou wen van de Koning Boudewijnbasis aan de Zuidpool betrokken. De gebouwen, zijn verwarmd en elk lid van de expe ditie beschikt over een eigen vertrek. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7