Prof. Van Iersel over de communicatie van dieren Eerste lammetjes waren op Leidse veemarkt J JCIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 FEBRUARI 1964 Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag Schouwburg, 8 uur: toneelavond Litte- ris Sacrum, opvoering van Blaffen tegen de Maan. Hevr. Jeugdgebouw, Moriaansteeg 2. 7.30 uur, sociëteitsavond. Dorpshuis Leiderdorp, 3 uur: jazz- sociëteit The Beat, combo Leo Wenink. Foyer Gehoorzaal, 3 uur: opening Fe- deratiedagen Christen-studentenassocia tie <NCSV en VCSB), referaat prof. dr. J. Sperna Weiland, hoogleraar te Amster- over Honest tot God, 8 uur forum met prof. dr. H. Berkhof (voorz.), prof. mr. W. H. Nagel en ir. J. van Lokhorst. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Horen en Zien. Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie-Orkest, m.m.v. solisten en Ned. Kamerkoor, uitvoering van de Hohe Messe van Bach. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Maria Feres, zang, m.m.v. harpist. Den Haag-Scheveningen: Op Gouden Wieken, 8.15 uur: toneelgroep Studio met „Pas op dat je geen woord zegt". Zondag Marekerk, 5 uur: herdenkingsdienst t.g.v. 40-jarig bestaan jongenswerk De Valkeniers (voorheen Phebe), voorg. ds. J. M. D. van den Berg. Marekerk, 7 uur: Open-Deur-dienst, voorg. dr. P. L. Schoonheim. Pieterskerk, 10 uur: kerkdienst ter ge legenheid van de Wereldstudentenge- bedsdag. voorg. ds. G. J. Bierenga en ds. J. A. Eekhof. Maandag Schouwburg. 8 uur: K. en O.-voorstel- ling, toneelgroep Centrum met Twee in Groot Auditorium Academiegebouw, 8.15 uur. uitvoering University of Sout hern Calfornia Singers, uitgaande van Instituut Ned.-Amerika en Leids Acad. Kunstcentrum. Remonstr. kerk, Hoogl Kerkgracht, 8 uur: jaarconcert afd. Leiden Kon. Ned. Toonkunstenaars-Vereniging. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Spaanse dansen. Den Haag: Diligentia. 8.15 uur: Donald Grobe, tenor, en G. van Renesse, piano. Dinsdag I Schouwburg, 8 uur: K. en O.-voorstel ling, toneelgroep Centrum met Twee in I een Klap. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Kantine Clos en Leembruggen, Korte Mare 28a, 7.15 uur: ruilavond De Filate list Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Spaanse dansen. Den Haag: Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Ned. Opera. Fidelio. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Allegri- kwartet concert doon Leids Studenten- I koor en -orkest Collegium Musicum, klassieke en moderne werken. De Lakenhal, Oude Singel 28. 7.30 uur: ledenvergadering Ver. Oud-Leiden, ge- j volgd door dia-vertoning. Old Dutch, Tweede Binnenvestgracht 15 (bij Steenstraat), 8 uur: afd. Leiden Ned. Ver. ex-poL gevangenen uit de be zettingstijd, filmavond Caltex. Schouwburg, 8 uur: opvoering van Blaffen tegen de Maan door Litteris Sa- Pieterskerk, 7.15 uur: studentenavond gebed. Rest. Van derHeyden, Breestraat 85. 3 tot 5 uur: receptie J. M. Heijn tg.v. 40- jarig jubileum bij NV Fabriek van ver duurzaamde levensmiddelen voorheen L. E, Nieuwenhuizen. u I Kerkekamers Lutherse kerk (Hoogl. Kerkgracht), 8 uur: zendingscommissie t Evang. Lutherse Gem., D. W. van der ;j I Schilden over de wereldreis van de Ka- i iel Doorman (met lichtbeelden). Prytaneum. Rapenburg 6, 8 uur: afd. j Leiden Tuinbouw en Plantkunde, film- e en dia-avond. e Zaal bij Zuiderkerk. Lammenschans- weg, 3 uur: AR kiesvereniging wijk III, j dr. J. Verkuyl. alg. seer. Ned. Zendings- raad, over Het Evangelie en de verhou- r ding tussen de Rassen. I. Den Burcht, 9.30 uur voorm.: algemene e jaarvergadering Coöp. vereniging voor Kunstmatige Inseminatie. Wassenaar: Dorpskerk (Plein, cen trum), 8 uur: uitvoering van Der Mes sias door Chr. Oratoriumver. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: N?d. Comedie met Dc Dans van de Rei- Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest voor K. en O., vierde concert in Meesterserie, m.m.v. Alexander Uninsky, Kleine zaal Gehoorzaal, 2.30 uur: afde ling Leiden Ned. Ver. van Huisvrouwen, J- W. Gosker over „Parapsychologie in de praktijk, met experimenten". Den Burcht. 8 uur: feestavond De Val keniers t.g.v. 40-jarig bestaan van jon genswerk. i Herv. wijkgebouw Het Boshuis (achter Hoflaan 76), 8 uur: jaarvergadering afd. Lciden-Zuid West van de Ncd. Christen vrouwenbond, filmvertoning. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met Tot elke Prijs. Vrijdag ^Stadsgehoorzal, 2.30 uur: Margriet- Oegstgeest: Rijnlands Lyceum, M. H. Tromplaan 1, 8 uur: afd. Oegstgeest K. e|) Ofilmavond. Faja Lobbi, Herman v. d. Horst Prijs de Zee (idem) en Zoo 'Hert Haanstra). Inauguratie Leidse universiteit LEIDEN Gistermiddag heeft prof. dr. J. J A. van Iersel zijn intreerede ge houden als gewoon hoogleraar in de experimentele dierkunde aan de Leidse universiteit. Deze inaugurele rede was getiteld: Aspecten van communicatie tus. Ethologie zo zei de hoogleraar, is de natuur-wetenschappelijke bestudering van het gedrag van dieren. Net als in elke biologische discipline zijn drie grote typen van vraagstellingen te onderschei den. De vraag naar het waardoor: de fysiologische verklaring: de vraag naar het waartoe, d.w.z. de functie van ge dragingen in verband met het voortbe staan van individu en soort, en ten derde de vraag naar het historisch ontstaan van gedrag in de evolutie. Aan de hand van een concreet veld van onderzoek het zo belangrijke gebied van de communicatie tussen individuen, werden deze vraagstellingen nader toe gelicht. 'Speciaal werd de aandacht ge richt op die elementen van communicatie die een duidelijk aangeboren basis heb ben. Besproken werd hoe de grote mate van specificiteit van een signaal, aanlei ding gevend tot bepaalde reacties van de ontvanger ervan, fysiologisch tot stand kan komen Toegelicht werd, dat ook het signaal zelf dikwijls bestaat uit een samenspel van aangeboren vastgelegde en door er varing bepaalde componenten. Het zal veel geduldig en kritisch experimenteren vergen, voordat deze samenhang ontra feld zal zijn. Vervolgens werd aandacht gewijd aan functionele aspecten van de structuur van signalen in zoverre ze dienstig zijn voor de opwekking van reacties, dan wel een oriënterend effect hebben op de bewegingen van de ontvanger in de ruimte. OVERGORDIJNSTOFFEN keuze uit méér dan 100 exclusieve dessins W. J. ZIRKZEE Oegstgeest: Scheepswerf Gebr. Aker boom, H. Morsweg. 3.30 uur: ingebruik stelling nieuwe scheepsbouwloods. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met De Maxibulen. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Ned. Kamerorkest. Den HaagSchevenlngen: Op'Gouden Wieken, 8.15 uur: Zuidhollands Orkest. Zaterdag (22 febr.) Stadsgehoorzaal, 8 uur: jeugdconcert Nat. Jeugdorkest, werken van Jul. Rönt gen, Ottmar Gerster, Hendrik Andries- F. H. Mendelssohn en Albert Rous- sel, solist Joop Stokkermans (in kader Koninkri j ksherden king Schouwburg, 8 uur: opvoering van Blaffen tegen de Maan door Litteris Sa- Geref. Jeugdgebouw, Breestraat 19, 8 iir: Geref. Jeugdverband. vertoning van film „De onzichtbare vijand" (in kader an „Atoomweekeinde"). Herv. Jeugdgebouw, Moriaansteeg 2. 30 uur: sociëteitsavond. Aula Louise de Coligny-HBS, Kager- straat 7, 8 uur: Meisjes-HBS-vereniging Ende dispereert Niet, Schrikkelbal. Wijkgebouw De Goede Herder, Oude Vest 13, 8 uur: feestelijke ledenbijeen komst De Valkeniers t.g.v. 40-jarig be staan jongenswerk. Oegstgeest: Vormingscentrum Oud- Poelgeest, weekeinde over de nieuwe verhouding met Indonesië, thema: „Indo- esiëNederland, hernieuwd betrokken". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Het donker is licht Genoeg. Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concertgebouworkest m.m.v. Nikita Ma- galoff, piano. Welke apotheek? Geopend voor spoedgevallen: apotheek Kok. Rapenburg 9. tel. 24807 en de apo theek Van Breest, Smallenburg te Lei derdorp. Films Camera (2.30, 7 en 9.30 uur): Boccac cio '70 (18 jr.): woensdag: Eclips (18 jr.) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Dr. Mabuse contra Scotland Yard (14 jr.). Luxor (2.30, 7 en 915 uur): Alleman (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De laatste aanval (14 jr.): maandag lot en met woensdag: Ongehuwde moeders (18 jr.) Studio (2-30, 7 en 9.15 uur): De grote stilte (18 jr.). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Het een zame kasteel (14 jr.). Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van schil derijen en beeldhouwwerken uit ht be zit van de Kon musea vjnr Schone Kun sten van België (van 1 Cehr. tot 9 maart) Museum Oudbeden: tentoonstelling Romeinse mozaïeken uit Tunesië (tol 15 maart). Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tot 4 uur; openingsuren filiaal Plantage 6 dinsdag 3.30 tot 5.30 uur, donderdag t tot 830 uur en vrijdag van 10 tot 12 uur openingsuren filiaal lagere schoo> Obrechtstraat: dinsdag en donderdag var 630 tot 930 uur en zaterdag van 1 toi 4 uur, voor de Jeugd woensdag van 2 tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage 6 maandag en dinsdag van 4 tot 530 uur woensdag van 12 tot 4.30 uur en zaterdag van 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderer van 6.30 tot 8.30 uur; jeugdhonk Zwam Pad, Marnixstraat 102: vrijdag van 3.30 tot 5.30 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Wow ipitsj, 12 houtsnijders van Amanamkai (tot 1 maart). Rapenburg 73 (Academie): tentoonstel ling plastiek (Jos van Kessel) en schil derijen (Steven Kwint), van 24 jan -24 febr. (dagelijks van 10-5 uur zondag' gesloten. Ten slotte werd besproken op welke wijze een vergelijkende studie van het gedrag van verwante soorten ons verder kan brengen bij de beantwoording van de vraag of de richting, die de evolutionele ontwikkeling van signalen nam. begrij pelijk is. Het onderzoek hierover komt pas sedert kort op gang. Geconcludeerd wordt, dat gefundeerde uitspraken alleen mogelijk zijn, als naast studie van de functies van het signaal zelf gedetail leerde studies worden verricht van alle functionele systemen, die een organisme bezit en van de interacties tussen deze systemen. Leids Kamerkoor met Joh. Passion Op 25 febr. 's avonds om acht uur za door het Leids Kamerkoor in de Stads gehoorzaal een uitvoering geven va Johannes Passion van J. S. Bach. De leiding berust bij Willem Mizée. Solisten zijn Ank Reinders (sopraan). Rijkje Wolfswinkel (alt), Herman Schey (Christuspartij), Chris van Woerkom (evangelist). Cornelis Kalkman (teno aria's )en Harry Blackmon (basaria's) Verder wordt medewerking verleend door het ResidentieKamerörkest, Bram Martijn (orgel) en Hans Schouwman (klavecimbel). Film in Volkenkunde LEIDEN Zondagmiddag om drie uur wordt in het Rijksmuseum voor Volken kunde. Steenstraat la. een kleurenfilm gedraaid over de Papoea-houtsnijder Matjemosh. N.V SLAVENBURG'S BANK Kort Rapenburg 20, telefoon 26405 BOUWKREDIETEN en HYPOTHEEKBEMIDDELING Nieuwjaarsavond van Grumiegerlaand LEIDEN Veel leden van „Ons Grun- negerlaand" waren gisteravond in de Ja- cobazaal van „Den Burcht" aanwezig om met elkaar, onder het genot van kouk en olie wieven. nieuwjaar te vieren, wel wat laat, maar door omstandigheden kon dit niet eerder. In zijn openingswoord wenste voor zitter L. Klevering de aanwezigen alsnog veel heil en zegen in het nieuwe jaar. Na het zingen van het „Grunnens Laid' werd de aanwezigen een attractief pro gramma aangeboden. De bekende Grun- neger goochelaar J. Nannenberg. nu woonachtig in Rotterdam, liet de leden meer dan een half uur van zijn goochel toeren genieten en nam het publiek er mooi tussen- De heer T. Kerkhoven uit Leiderdorp vertoonde vervolgens prachtige dia's van Griekenland en Joegoslavië, omlijst met muziek. Na de pauze trad nogmaals de heer Nannenberg op, ditmaal samen met Cobie, een namaakkoe, die hem melk le verde voor zijn trucs. Even aan de staart gezwengeld en er was melk in over- Maanclag concert in Rem. kerk Leiden LEIDEN De leden van de afdeling Leiden van de Koninklijke Neder- landsche Toonkunstenaars Vereeniging geven maandag om 8 uur in de Remon strantse kerk een concert Medewerken den zijn: Gerda Bromelow. viool. Piet Kunst, blokfluit. Thea Ekker van der Plas, sopraan, en Jan van der Meer. Wim van der Reyden en Fred, de Nie. orgel. Studiezaal Reuvens tijdelijk dicht theek „Reuvens". die ten doel heeft het publiek in de toekomst betere diensten te kunnen verlenen, wordt met ingang van maandag dc studiezaal tot nader be richt gesloten. Het uitlenen van boeken zal, onder enig voorbehoud, normaal doorgang vinden. Geref. Gemeente Leiden bracht beroep uit LEIDEN De Gereformeerde Ge meente van Leiden heeft een beroep uit gebracht op ds. J. van Haaren te Rijssen. J. W. v. d. Zon gaat ac. ziekenhuis verlaten LEIDEN De regelmatige bezoe kers en passanten bij het academisch ziekenhuis zullen na 29 februari het vertrouwde gezicht missen van de heer J. W. van der Zon. Op 28 februari zal Johannes Wilhelmus van der Zon uit zijn portiersloge worden gehaald voor een officieel afscheid in de aula van het ziekenhuis. Na 37 jaren trouwe dienst gaat voor hem de poort dicht wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd AI met al heeft hij er dan bijna 45 jaar in over heidsdienst opzitten. Ongetwijfeld zal er tijdens het af scheid wel het een en ander over zijn markante persoonlijkheid worden ge zegd. Dat kan moeilijk anders bij een man, die in de oorlogsjaren menig be zetter te erg was. De verhalen zullen loskomen over de feiten, dat hij Duit sers de toegang weigerde omdat ze kwa men zoeken naar verborgen zenders. De twisten tussen hem en de over heersers laaiden wel eens zo hoog op dat het ergste voor hem werd gevreesd. Maar het liep allemaal goed af. Sterker nog, er zijn zelfs bezetters geweest, die door zijn toedoen streng arrest kregen. Met het beëindigen van zijn werk zaamheden komt ook een einde aan zijn liefhebberijen. Zijn werk was zijn hob by. Dag en nacht stond hjj klaar om in de auto van het ziekenhuis te springen als zich ongelukken of andere ernstige voorvallen hadden voorgedaan. Zijn vrouw zal er echter wel wat op vinden, want hij is nog te vitaal en te levendig om hele dagen stil op een stoel te zit ten om van het verdiende pensioen te gaan genieten. Prinses Beatrix naar Leiden LEIDEN Prinses Beatrix heeft het oornemen een lezing bij te wonen, die de heer Philip C. Jessup, rechter van het internationale hof van justitie, op ver- van de Dag Hammerskjöld Foun dation te Stockholm, op donderdag 20 februari in het groot auditorium te Lei den zal houden. VOORSCHOTEN. In zijn pas in gebruik genomen atelier aan de Molenlaan ontmoette ik een ''gelUkttig man: %unHschilder Wil lem Schrofer (65), het nieuwe paradepaardje vaii Voorschoten. Gemeentebestuur, bevolking en vakbroeders hebben hem met enthousiasme begroet in de om streden, pittoresk gelegen voor malige bakkerij. Meer dan vier honderd handen kreeg schilder Schrofer op de openingszaterdag middag te drukken en in de korte tijd erna hebben jongere en oudere Voorschotenaren hun weg al gevonden naar het atelier, dat met zijn knusse kamertjes en zijn bar tevens een ontmoetingscen trum begint te worden van de kunstenaarswereld. Nu is Willem Schrofer ook niet de eerste de beste; zo was hij 25 jaar lang docent aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag en in die tijd maakte hij vele vrienden. Toch vond hij het een heerlijk moment toen hij on langs werd gepensioeerd. Einde lijk een vrij schilder! Toen ik hem sprak, verwachtte hij een gepensioneerd Franse ko lonel, die in Utrecht woont en ro mans schrijft. De man had schil der Schrofer opdracht gegeven een lepensgroot portret van hem te maken en hij kwam nu voor de laatste keer poseren. We dwaal den wat door winkel, kamers, keuken en atelier en van alle kan ten zagen de portretten, naakten, landschappen, stillevens en kran tenknipsels op ons neer. Een aantal aquarellen was ge signeerd met „Hannie Bal", de 42-jarige vrouw van de heer Schrofer. „Zij was een leerling bij mij op de academie," lichtte de schilder toe. „In 1948 zijn we getrouwd en we hebben vier kin deren van 7 tot 13 jaar. Ja, we wonen al een jaar of acht in Voor schoten, aan de Veurseweg." JYTEERSTRIJKEND bij de bar, 1 lichtte hij zijn verdere doopceel Geboren in Scheveningen, kweek school, één jaar als onderwijzer voor de klas gestaan, negentien jaar tekenleraar in Den Haag ge weest aan de academie. Dat was een leuke tijd en ik kon goed met de leerlingen opschieten doordat ik niet zo schools deed. Of het verstandig was ja, ik had nu eenmaal de middel bare akte gehaald en dan zit je t het schuitje. Want eigenlijk is Er is een nieuw element in de Voorschotense samenleving ge komen: kunstschilder Willem Schrofer, die 25 jaar docent is ge weest aan de academie in Den Haag en die nu een benijdenswaar dig atelier heeft gekregen in een voormalige bakkerij aan dc Molenlaan. Gemeentebestuur, bevolking en collega's hebben hem als een paradepaardje binnengehaald, zijn atelier is al bezig een artistiek ontmoetingscentrum te worden en zelf droomt hij al weer van een terrasje voor zijn winkeltje. ben ik lid van de Haagse Kunst kring (waarvan ook een aantal jaren als voorzitter) en verder ben ik lid van Pulchri Studio en „Kijk, ik ben acht jaar geleden in'Voor schoten komen wonen met de bedoeling een atelier te vin den," legde hij uit. „Mijn oude atelier in Den Haag lag in het saneringsgebied. Ik ben natuur lijk blij, dat het Voorschotense gemeentebestuur zoveel voor me heeft gedaan. Nu tras het hier wel een oude rotzooi, hoor! Onbe schrijfelijk gewoon, wat een pan en een keet! 'k Heb het gekregen op voorwaarde, dat ik het zelf in orde zou maken en ik moet er per jaar achthonderd gulden huur voor betalen. 'k Ben fantastisch blij met dit huisje. Om te beginnen kan ik hier lekker schilderen en verder kan ik hier contacten leggen met mensen uit het dorp en de omge ving. Bovendien schijnt de bur gemeester in zijn achterhoofd een plannetje te hebben om van dit hele hoekje een soort artistiek centrum te maken. De commerciële kant, die door het winkeltje aan dit atelier zit geplakt, nou ja, daar ik heb ik niet om gevraagd maar dat neem ik maar op de koop toe. Er zitten ook nog wel leuke kanten aan. Maar 't is juist zo heerlijk, dat je hier midden in de gemeenschap zit. Dominees en zusters zijn al bij me geweest met kinderen en scholieren, die eens in de keuken van een schilder willen kijken. Dat vind ik een goede en gezon de popularisering van je werk. TEDERE zaterdagmiddag kun- *- tien belangstellenden van 2 tot 5 uur bij me terecht en verder na telefonische afspraak. Als ik werk, doe ik dat wat men noemt gepassioneerden ik weet wel, dat het gepassioneerde element in de hedendaagse schilderkunst in ons land weinig meer voor komt. Misschien is er daardoor nogal belangstelling voor m'n werk." Nadat we elkaar de hand ten ken, zoals mijn vrouw bijv beeld. Ik ben nogal wispelturig afscheid hadden gedrukt, liep schilder Schrofer met me nog niet ■n werk bij vlagen. Ja, 'k heb van 1926 tot 1946 naar buiten alsof hij de „Vereniging van beoefenaars abstract geschilderd en daarmee los kon laten en me- op zijn be van momentale kunst". Vele ke- heb ik naam gemaakt. Geometri- daarde manier nog meer wilde ren heb ik geëxposeerd, ook in sche abstracten waren het, een vertellen. Hij peuterde wat daarna 25^jaar"docent het buitenlandin Spanje, Frank- soort constructivisme dus. Daar- rijk en Egypte bijvoorbeeld. Ne- door wordt ik derland is een slecht land voor buitenlandse boeken de verkoop, 't Wordt gelukkig nu Portretten maakte ik eerst ook koplamp van m'n Eend en verscheidene keek toen met kennelijk plezier vermeld, naar de twee schilderijen in zijn 'talage. min of meer abstract maar nader- jk wil hiervóór nog hand ben ik dat vrijer gaan doen." rasje maken," mijmerde hij. ffEN jongeman brengen en iets beter, nu je bij aankoop Maar een wervan een bonaf'de kunst schilder 35 procent subsidie kar krijgen. Mijn voorkeur? Portretten, gesprek op het atelier, waarover het natuurlijk zo: je bent schilder wordt over het algemeen beweerd nogal wat te doen is geweest, of leraar maar niet alle twee te- maar toch maak ik ook veel land- Aanvankelijk zou het immers gelijk. Een leraar zei eens tegen schappen en stillevens. Voor por- worden gesloopt en toen werden °P bezoek heb. me: je moet tien jaar hongerlijden tretten kan ik veel opdrachten de plannen ineens veranderd, en dan ben je erdoor. Eigenlijk krijgen maar ik neem er weinig Zelfs Monumentenzorg kw heb ik dus een heel grote omweg aan omdat het je nekt. Het is een vrij vermoeiende bezigheid kwam foto's Daar is net no9 ruimte voor, dat bracht ons dacht kEn dan een Vaar van die ranke, ijzeren Franse stoel tjes. Kunnen we lekker een per- nodje drinken als ik een collega gemaakt om te worden wat ik ben: vrij schilder. Al vele jaren bovendien kan ik niet altijd wer- nog aan te pas. Schilder Schrofer heeft deze storm slechts als toe schouwer meegemaakt. laten dc grote aanvoeren nog op zich wachten, trouwens het Is ook nog vroeg In de tijd, toch bleek gisteren dat het voorjaar In het zicht was: de eerste lammeren (6 stuks) waren er voor dit Aanvoeren: Rundvee ruim; vette kal veren. goed: nuchtere kalveren weinig: wolvee voor de tijd van het jaar aardig goed; lichte varkens en biggen, weinig. Van de gebruiksveemarkt valt niet zo veel nieuws te vertellen: de aanvoer was goed vooral vare- en melkkoeien. Onder invloed van de slachtveemarkt blijven de varekoeien duur en deze categorie zal wel duur blijven tot het voorjaar. Gis teren werden nogal enige dieren van deze diersoort boven de notering verkocht. Onze notering varieerde tussen 875/1350 per stuk voor de kalf- en melkkoeien en varekoeien f 675/1275 per stuk. Als men echter roodvee wil hebben, komt men voor laatst genoemd bedrag niet terecht. Op de slachtvee-afdeling van de Leidse veemarkt was het beeld weinig veranderd; de aanvoer was ruimer, de goede kwaliteit bleef constant in prijs. Het wil ons voorkomen, dat zelfs de prijs iets optrok. De tweede en derde soorten waren niet hoger in verband met het feit van de invoer van Deense en Engelse beesten op de slachthuizen. Notering: 2.90'3.70/4.20. Alleen op de vette kalverenmarkt wa ren de prijzen lager, de aanvoer was goed. normaal, de handel was traag. Barneveld met een kleinere aanvoer meldde nog een redelijke handel, toch geen hogere prijzen, zo is het voor onze afzet geheel gericht op Frankrijk, omdat Italië erg weinig afneemt. Notering: 3./3.40/3.80 per kg lev. gew. Waar blijven de nuchtere kalveren dit jaar? zou men kunnen vragen, de aan voeren blijven gering en op het handels- verloop is weinig staat te maken: het schijnt dat de boeren hun kalveren hou den om ze te mesten; afwachten is hier de boodschap. Notering: 1,20/1,50 lev. gew. per kg. Wolvee: de aanvoer neemt af ruim 800 stuks waren er gisteren op de markt het viel echt nog mee. De handel was goed en spoedig was alles verkodht tegen praktisch dezelfde prijzen als de vorige week. Vooral de goede kwaliteit is erg duur. Notering: vette schapen 110/130 150; fokschapen 140/180; vette lammeren 135/175/200. Kleine lammeren nog geen notering Varkens: Op de varkensmarkt is de situatie moeilijk en onoverzichtelijk. De binnenlandse vraag is niet groot, van wege de hoge prijzen en de concurrentie de eieren hoewel er wel veel export Frankrijk is. heeft dit toch voor de slachtvarkensmarkt niet de betekenis an veel lagere prijzen. Aangezien echter het aanbod gering bleven de noteringen op hetzelfde peil. De magere varkens en biggen ko- in klein getal op de markten, ook gisteren in Leiden hetzelfde beeld, weinig aanvoer, de handel was goed en de no tering hoog. alles werd verkocht voor: zeugen 550 600; lichte varkens 110/140, biggen 90//95/100. Hoe verder de ontwikkeling op deze afdeling zal zijn, is voor een ieder een grote vraag Covert van Collegium Musicum LEIDEN Woensdagavond 19 fe bruari concerteert het Leids studenten koor en -orkest „Collegium Musicum' om kwart over acht in de Doopsgezinde kerk. Voor het Collegium Musicum is het geven van een concert niet een hoofddoel, maar een middel om naar een zekere graad van afwerking van dc muziek te streven. Het concert beoogt tc laten horen welk resultaat men met dit streven heeft bereikt. Het staat onder leiding van dirigent André Kaart. Zangspelgroep opgeheven LEIDEN De zangspelgroep van de Hervormde wijkgemeente Kooiwijk is op geheven. De heer Ottenhof en mevrouw Du Pon hebben er de leiding van gehad. De laatste tijd werd het aantal kinderen dat de repetities bezocht, steeds kleiner.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3