Nieuwe Leictse Courant Turkse legers gereed voor actie op Cyprus Bonn en Berlijn beslissen: geen pasjes met Pasen Situatie wordt steeds dreigender Spanje twist over don Carlos nationaliteit Plannen Oost- Duitsland niet aanvaardbaar Geen gelukwens van Leusden Zalcrdap 15 februari 1964. 44,-te jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vorst neemt af Veranderlijke bewolking met hier en daar tijdelijk mist en over het algemeen geen neerslag van betekenis. In het noorden en oosten van het land vannacht lichte vorst en morgenmiddag tempera tuur om het vriespunt. (Zie ook pag. 7) ONRUSTIG CYPRUS De situatie op Cyprus is gisteren aanmerkelijk slechter geworden nadat president Makarios het Amerikaans-Britse plan voor een internationale politiemacht voor het eiland heeft verworpen. Hardnekkige maar nog steeds officieuze berichten maken melding van Turkse troepenbewegingen op het vasteland tegenover Cyprus. Amerika en Engeland hebben op pre mier Inonu een beroep gedaan niet over te gaan tot interventie op Cyprus, een interventie waartoe Turkije meent gerechtigd te zijn krachtens de onafhaakelijkheidsovereenkomst van 1960. Uuit Ankara wordt echter ge meld dat de Turkse regering alle verloven voor de Turkse marine heeft ingetrokken. In berichten uit Iskanderun (zuidoost Turkije) wordt gemeld dat in Is kanderun en het nabij gelegen Mersin troepen aan boord van marinesche pen zijn gegaan, waarna de schepen de haven hebben verlaten. Prins Bernhard: geen behoefte r.-k. te worden Prins Bernhard heeft in een gesprek met een verslaggever van de Britse onafhankelijke televisie, dat gister avond is uitgezonden, gezegd dat hij nooit rooms-katholiek is geweest en er geen behoefte aan gevoelt het te worden. „Ik ga er ten volle mee ak koord dat mijn dochter Irene rooms- katholiek is geworden, want ik heb een groot respect voor dat geloof. Maar ik ben toevallig protestant en zal wel als zodanig sterven". De Prins zei naar aanleiding van ge ruchten over een gesprek met Franco .Jk heb nooit van mijn leven generaal Franco ontmoet. Ik zou ver buiten mijn boekje gaan als ik op eigen houtje stap pen op politiek terrein ging doen. Ik heb dat nooit gedaan en zal het ook nooit doen. Daar heeft nooit twijfel over bestaan". (Zoals bekend, heeft het Tweede Ka merlid de heer Harmsen van de Boeren partij dinsdag tijdens het debat over de verloving aan premier Merijnen desbe treffende vragen gesteld). De Turkse haven Iskanderun, op slechts 160 kilometer afstand van Cy prus. is zoals venmoed inder daad voor de burgerscheepvaart ge sloten verklaard. Rondom de stad zouden de Turkse divisies alarmposten hebben betrokken. Ook in de hoofdsteden van de andere betrokken landen heerst gorte onrust. In Athene zijn de leger leiders bijeen geweest met de Griekse premier. Onderminister van buiten landse zaken vliegt heen en weer tus sen Nicosia, Ankara en Athene. De Cypriotische minister van buiten landse zaken Kyppianoe zal dit weekein de naar New York vliegen om de kwes tie Cyprus te gaan voorleggen aan de Veiligheidsraad. (Zoals bekend wil Ma karios beslist dat een eventuele politie macht verantwoordelijk is tegenover de Veiligheidsraad en wenst hij garanties van dit VN-orgaan tegen eventuele ver deling en tegen mogelijke Turkse inter ventie). Kyprianoe zal waarschijnlijk spoedig gevolgd worden door ondermi nister Ball die via Londen naar Washing ton terug reist voor overleg met zijn regering. Voor die tyd is er geen nieuw Amerikaans initiatief te verwachten. Later werd gemeld dat onderminister Ball zeer onverwacht uit Ankara naar Athene gevlogen is nadat de berichten over Turkse militaire activiteit in de haven Iskanderun aanhielden. Turkse soldaten zouden zich aan boord van de marineschepen bevinden in afwachting van de ontwikkelingen op Cyprus. In Griekenland is het echter rustig, hoewel er berichten de ronde doen dat voor de strijdkrachten de alarmtoestand is afge kondigd. Intussen staan in Engeland 170 offi cieren en manschappen gereed om naar Cyprus te vertrekken, ter ver vanging van militairen die al sinds Kerstmis dienst doen. Zij staan on der commando van generaal-majoor Carver, die als commandant van de Britse troepen op Cyprus zal gaan op treden. Generaal Young blijft bevel hebber van het district Cyprus. In ant woord op een vraag of hij het aantal militairen op Cyprus 5000 vol doende acht, zei hij: „Ik betwijfel het". TS Carlos de Bourbon Parma een Spaanse prins? Is hij een prins? Is bij wel een Spanjaard? Als men met deze vragen bij de Spaanse autoriteiten komt, vindt men geen verantwoordelijke persoon die een ervan met een rechtstreeks ja of nee wil beantwoorden. De meesten willen helemaal geen ant woord geven. Aan het koninklijk bloed dat door zijn aderen stroomt wordt niet ge twijfeld, maar of dit ook Spaans bloed is in een mate die hem tot potentieel troonpretendent stempelt, indien en wanneer de Spaanse monarchie wordt hersteld, is nog niet zo zeker. De woordvoerder en de secretaris van de jonge edelman beantwoorden deze vraag bevestigend. Beiden zeggen met nadruk dat de in Parijs geboren Carlos juridisch een Spanjaard is. In één oogopslag Plaats en taak van de vak beweging pag. 2. Kardinaal blijft zwijgen pag. 2. Kan een rooms-katholiek vorst van ons land zijn? pag. 5. Chroesjtsjef: meer leren van het kapitalisme pag. 5. Erhard „tevreden" over ge sprek met De Gaulle pag. 5. Organisatie gesticht van ex en anti-rokers. pag. 7. en het ZONDAGSBLAD. ABC, de spreekbuis van de Alfonsisti- sche tak van de Spaanse monarchisten, verklaart even nadrukkelijk dat Carlos geen prins en geen Spanjaard is, Fransman die nu in Spanje woont." De aanval van ABC was zo fel, dat de hoofdredacteur op het matje is geroe pen b(j het Spaanse ministerie van i lichting en een uitbrander heeft gekre gen. zo delen hooggeplaatste zegslieden Justitie De nationaliteit van de in Parys ge boren don Carlos als zoon van de ir België geboren prins Xavier, blijft eer omstreden punt. Een woordvoerder var buitenlandse zaken zei dat zijn depar- it niets met de kwestie te maken heeft en dat justitie een antwoord moet kunnen geven op de vraag. Functionarissen van het departement in justitie verklaarden dat prins Car los de Bourbon Parma zij gebruikten de titel prins als in Parijs geboren van in het buitenland geboren ouders juridisch de Franse nationaliteit heeft, .tenzij hy de Spaanse nationali- it heeft aangevraagd." De archieven van het ministerie heb- ;n een dergelijke aanvrage niet opge leverd, maar de functionarissen wilden niet zeggen dat dit nu ook i tekenen dat Carlos onherroepelijk Fransman is. Verdwenen Don Carlos is zelf niet te bereiken )or een commentaar. Een medewerker .un hem zei in de flat te Madrid Carlos dat de jonge edelman niet bereik baar is en dit de komende dagen ook niet zal zyn. Ook zyn secretaris verdwenen. Volgens de naslagwerken is prins Xavier op 25 mei 1889 geboren in Bel gië. Zyn moeder werd omstreeks de zelfde tijd geboren in Parijs. Ook Juan Carlos de Bourbon, de pre tendent van de ..Alfonsisten" buitenland geboren in Rome, toen zyn vader prins Juan daar in balling schap verbleef. Zyn nationaliteit wordt echter niet in twyfel getrokken omdat zowel zyn vader als zijn moeder in Spanje zyn geboren. De Westduitse regering en de naat van West-Berlijn hebben door Oost-Duitsland voorgestelde passenregeling voor Pasen en Pink- Directeur legde spaargeld op fabriekszolder Een fabrieksdirecteur in Nij megen, die voor het opbergen van zijn spaargeld de rommel zolder hoger aansloeg dan de bank, is van inzicht veranderd, sinds hij een veertienjarige jon gen toestemming gaf oude kran ten van de fabriekszolder te ha len. De jongen die radicaal ging opruimen nam ook een pakje mee dat hij op zolder aantrof onder een oud dressoir- Thuisgekomen zag hij in het papier 14 bankbiljetten van dui zend gulden en 30 bankbiljetten van f 100. De schrik sloeg hem om het hart en hij moffelde het pakje met de f 17.000 direct weg onder het matras van zijn bed. Daar werd het donderdag aangetroffen door de politie, die jongen en de directeur op gelijke wijze de mantel uitveegde, maar van een proces-verbaal afzag. Nederland kant zich niet tegen diplomaat van Vaticaan bij EEG Een woordvoerder van het ministerie in buitenlandse zaken heeft in ant woord op een vraag verklaard dat indien een verzoek zal worden gedaan door het Vaticaan om een diplomatieke vertegen woordiger bij de Europese gemeenschap pen aan te stellen. Nederland daar tegen niet gekant zou zijn. Op de vraag of Nederland ook be- aar zou heffen tegen het doyenschap a het Corps Diplomatque. geachedi teerd bij de Europese gemeenschappen, dat de aanstelling van een nuntius zou meebrengen, meende de woordvoerder antwoord daarop prematuur zou zijn daar door het Vaticaan nog geen ver zoek tot de Europese gemeenschappen gericht was. In welingelichte Haagse kringen ver wacht men echter dat Nederland ook tegen een zodanig doyenschap geen be zwaar zou hebben, indien daarop zou worden aangedrongen door de andere landen in de Europese gemeenschappen. Ook Doornik wil aardgas uit Nederland Na de Belgische stad Turnhout wor den thans ook in Doornik de mogelijk heden overwogen van een aansluiting op het Nederlandse aardgasnet. De Doornikse gasmaatschappij heeft donderdag besloten een onderzoek in te stellen bij een duizendtal verbruikers om een beeld te krijgen van de consequen ties van de overschakeling van stadsgas op aardgas en de aanpassing van de huishoudelijke apparaten De aansluiting van Doornik op het Nederlandse aardgas zou mogelijk moe ten worden door een leiding, die via Turnhout naar het zuiden naar de streek van Maubeuge in Frankrijk zou gaan Terwijl Turnhout verwacht over twee jaar van aardgas te kunnen worden voorzien, zou dit voor Doornik eerst te gen 1970 het geval kunnen zijn. steren van de hand gewezen, donderdag door de Oostduitse staats secretaris Erich Wendt gedane vo stel is onaanvaardbaar, zo staat een gemeenschappelijk communiqué van regering en senaat. De federale regéripg en het Berlijnsi gemeentebestuur leggen er de nadruk op dat ten aanzien van de passenkwestie overeenstemming tussen hen bestaat. In Duitse perscommentaren was de laatste dagen ondanks tegenspraken van offi ciële zijde over een tegenstelling tussei i en Berlijn op dit punt gesproken, een gesprek met de vertegen woord i van het Westberlijnse gemeentebc Horst Korber, had de Oostduits< staatssecretaris donderdag voorgestelc net Pasen en Pinksteren Oostber gesproken, omdat een dergelijke regeliin lijnsc postbeambten in West-Berlijn pas e laten verstrekken aan Westberlii- die familieleden in het oostelijke stadsdeel willen bezoeken, zoals met Kerst het geval was. De Westduitse re gering had zich daar al eerder tegen uit- Hoofdagent in Culemborg geschorst De Culemborgse hoofdagent van de gemeentepolitie is door de waarnemend korpschef, voorlopig buiten functie ge steld in verband met eeu hangend on derzoek naar onlangs gepleegde onre gelmatigheden met een dienstpistool. Thans wordt onderzoch of de zoon van de betrokken hoofdagent, samen met andere schoolkinderen, be'rokken is ge weest by het schieten met dit dienst pistool. Deze zaak heeft niets uitstaande met de zogenaamde „positie-affaire" in Culemborg. Verdwenen Rus in Amerika Nossenko zag landgenoot De 36-jarige Rus Joeri Nossenko heeft gistermiddag in Washington een onderhoud gehad met iemand van de Russische ambassade. De voormalige Russische veiligheidsfunctionaris ver zekerde zijn landgenoot, dat hij asiel in de V.S. heeft gevraagd. Amerika liecft dit verzoek inmiddels ingewil ligd. Eerder op de dag was er sprake van dat de Russen overwogen de Russische delegatie naar de ontwapeningsbespre kingen in Genève terug te roepen, voor al nadat bekend werd dat minister Gro- miko ,.op scherpe toon" een gesprek had gevoerd met de Amerikaanse ambassa deur in Moskou, Foy Kohier Deze be richten bleken later voorbarig te zyn We hebben de Russen in een nota aan de Amerikaanse regering om inlichtin gen verzocht over de geheimzinnige ver- dwyning van hun landgenoot, van wie tot nu toe niet bekend was dat hy in Amerika was. De Russen vroegen bij die gelegenheid ook om een onderhoud met Nossenko, dat zowel door Nossenko zelf als door de Amerikaanse regering werd toegestaan, als behorende tot de normale diplomatieke gebruiken. In de Russische nota wordt geen mel ding gemaakt van een eventuele voering" van Nossenko, aldus woordvoerder van de Amerikaanse haar mening de oostelijke drie- gebiedenthese (Duitse bondsrepubliek, West-Berlijn en Duitse democratische publiek) schraagt. In de gemeenschappelijke verklaring van gisteravond wordt meegedeeld, dat men op 3 en 24 jan. aan Oost-Duitsland een voorstel voor een verdere regeling van de uitgifte van bezoekerspasjes overweging had gegeven. Dit voorstel hield rekening met de eisen van een itandige regeling in het belang va nwoners van de gedeelde stad. bondsregering en de senaat van Berlijn zijn het erover eens, dat dit aanbod ook bij verdere onderhandelingen de basis -ormen van de westelyke gedrags lijn", zo heet het in de verklaring. In het communiqué wordt voorts be klemtoond, dat de overeenkomst ov kerstpasjes uitsluitend het gevolg van overwegingen van menselyke aard. Desondanks is van oostelijke zijde ge tracht daaruit politieke munt te slaan, al lus de verklaring. Gewonden op Cyprus, samen met hur. familieleden, wachten op transpont naar veiliger plaatsen. Gezusters Zwolsman richten N.V. op De gezusters Anna en Tineke Zwols man hebben, blijkens het bijvoegsél var. de Staatscourant, opgericht schoonheids instituut Nefertete NV te Rijswijk (ZH) ten doel hebbende de uitoefening var kappersbedrijf en schoonheidsbehande- lingsinstituut. de handel in o.m. parfu merie-artikelen. cosmetica, enz. Hei maatschappelijk kapitaal bedraagt f 150.000. waarin de beide oprichtsters elk voor f 20.000 deelnemen. Haar aande len luiden op naam en zyn in contanten volgestort. De gezusters (dochters van de heer R. Zwolsman) zullen als comn deel uitmaken van het bestuur. Op een met knipperlichten bevei ligde spoorwegovergang tussen Heer- hugowaard en Obdam, is gisteravond de 22-jarige J. Hooyboer uit Hoogwoud mei zijn bromfiets gegrepen door een trein, die op weg was naar Hoorn. De bromfiet ser werd gedood. De knipperlichtinstal latie werkte normaal. De trein kreeg 10 vertraging. Invalide man bij brand omgekomen Bij een brand in de Assiesstraat in Zwolle is gisteravond omstreeks half elf de 55-jarige invaldie heer A Schipper in de vlammen omgekomen. De heer Schipper die met anderen de eerste verdieping van een onbewoonbaar verklaard huis bewoonde, had een bran dende petroleumkachel omgestoten. En kele ogenblikken later stond het huis in lichterlaaie. Het vuur breidde zich bij zonder snel uit doordat in de gang tien tallen liters petroleum waren opgeslagen. Het inwonend echtpaar G. Koster wis* zich te redden door via het keukenraam over een schot, dat redders buiten tegen de muur hadden gezet, naar beneden te glyden. De heer Koster moest met brand wonden in een ziekenhuis worden opge- Een 55-jarige inwonende transportar beider wist zich nog via de trap in vei ligheid te stellen. Huis en inboedel gingen geheel ver- Maureen Doughty, secretaresse bij de Kayser Bondor fabrieken in Bal- dock, heeft een nylon windzak ge- hesen ter voorbereiding van een helikopterlanding- De helikopter onderhoudt speciaal voor poten tiële kopers een verbinding tussen de fabriek en Londen, waar de kousen modeweek in voorberei ding is. Vraag blijft of de gasten van de fabriek behalve in de windzak ook een been zien in een Commentaren A/TEER christen-vrouwen dan ooit in de geschiedenis van de Vrouwen wereldgebedsdag kwamen gisteren bijeen om te bidden. Zullen morgen meer studenten dan ooit hun knieën buigen om samen hun verlangens aan de Here kenbaar te maken? Naast de biddag voor het gewas kennen wij tegenwoordig de oecumenische Week der Gebeden, de Gebedsweek van de Evangelische Alliantie, de Vrouwen wereldgebedsdag, de gebedsdag van christen studenten (morgen) en nog andere gebedsdagen. Terwijl de biddag voor het gewas de gelovigen in hun eigen kerken samen bracht, brengen deze gebedsdagen gelovigen uit verschillende kerken samen. Hoe ver wij soms ook van elkaar lijken te staan, hoe groot de onderlinge verschillen soms ook blij ken te zijn, wij zijn bezig samen te leren bidden- De techniek heeft ons voor problemen geplaatst als nooit tevoren. De poli tiek heeft e~n bijna onoverbrugbare kloof tussen de volkeren geschapen. De toekomst openbaart zich beurte lings als een technisch paradijs en als het politiek schrikbeeld van George Orwell, geschilderd in zijn boek „1984". Wij kunnen klagen over het traditio nalisme van de oudste, het materia lisme van de middelste en de ver dwazing van de jongste generatie. Niet ten onrechte worden handen soms in ontzetting opgeheven. Maar laten wij dan niet vergeten dat te gelijkertijd „heilige handen" in gebed worden opgeheven tot God, smekend om genade. Velen hebben het gebed weer ontdekt. Daarover mogen we ons verblijden. TJET personeel van de Naamloze J-J- Vennootschap Eurowoningen heeft de gelegenheid gekregen de derde commissaris te kiezen. Daar mee is (voorzover wij kunnen na gaan) deze naamloze vennootschap de eerste in ons land, die deze be langrijke stap heeft ondernomen. Be langrijk, omdat hier zeer concreet de mensen, die aan de onderneming als werknemers verbonden zijn, de kans krijgen mede te beslissen over de vraag wie als commissaris tot de leidinggevende groep van het bedrijf zal behoren. Waarschijnlijk zal bij sommigen de vraag leven, of dit wettelijk kan. Op deze vraag kan zonder meer bevesti gend worden geantwoord: artikel 50c van het Wetboek van Koophandel opent hiertoe de mogelijkheid. Daar in staat, dat een derde van de com missarissen door anderen dan aan deelhouders gekozen kan worden- Al is deze bepaling niet met de directe bedoeling personeelsleden bij die ver kiezing in te schakelen opgenomen, zij kan er zeer goed voor worden gebruikt. Het zou bepaald onjuist zyn te ver onderstellen, dat de door het perso neel gekozen commissaris als „arbei derscommissaris" moet worden be schouwd, zulks dan in tegenstelling tot de „kapitaalscommissarissen". Een raad van commissarissen is geroepen het belang van de onderneming en van allen, die daartoe behoren, te behartigen De commissarissen moe ten een team vormen. Het enige ver schil is, dat de een door de aandeel houders en de ander door het perso neel gekozen wordt- Omdat men niet mag spreken van „belangencommissa- rissen", dient er overeenstemming te bestaan tussen personeel en zittende commissarissen over de kandidaten lijst. Dat als voorwaarde voor het kiesgerechtigd zijn een dienstverband van twee jarr is gesteld ligt voor de hand: men moet een zekere binding met het bedrijf hebben en dat niet beschouwen als een soort duiventil. Eveneens is het logisch, dat bij het stellen van kandidaten de erkende vakorganisaties een voorname rol spelen. Zo zijn er nog enkele be palingen. die naar onze mening voor zichzelf spreken: commissaris kunnen niet zijn leden van het personeel der onderneming en bestuurders van vakbonden in dezelfde bedrijfstak, dit om tegenstrijdige belangen te voor- Dat in het onderhavige geval het personeel onze oud-minister van eco nomische zaken, drs J. W. de Pous. heeft aangewezen, is een compliment waard aan het adres van het perso neel, dat hem voorheen ook werk geverssecretaris! zijn vertrouwen wil geven. Wij moeten afwachten, of dit goede voorbeeld van de N.V. Eurowoningen navolging zal vinden. Wij hopen dat: op deze wijze kan het belang van het bedrijf en dus het welzijn van degenen, die erin werken alleen maar beter worden gediend. Suriname wil zen dei- zelf gebruiken De heer G. Hering, perschef van de Surinaamse minister-president zal vol gens het dagblad De West binnenkort naar Nederland vertrekken met het oog op aanschaffing van studio-apparatuur voor de Avros-zender, welke de regering voor eigen doeleinden wil gebruiken. VJ J\E GEMEENTERAAD van Leusden heeft gisteravond geweigerd een voorstel van de KV P-wethouder Zandbrink om een gelukstelegram te verzenden aan prinses Irene en don Carlos goed te keuren. Aan het einde van de raadsvergadering kwam de wethouder met het voorstel. Aanvankelijk koesterde de voorzitter geen bezwaar, maar toen kwam van de zijde van de heer Grootendorst (protestantse kiesvereni ging) de opmerking, dat men indertijd bij de verloving van prinses Juliana ook geen telegram had verzondenHij noemde het voorts een delicate zaak. De socialist Kuiper wilde evenmin met het voorstel akkoord gaan. Dit moeten wij niet doen, meende hij, terwijl hij verder de aandacht vestigde op de politieke verwikkelingen, die zijn ontstaan rond deze verloving. De voorzitter wilde geen openbare discussie over deze zaak en vroeg van de raad een duidelijke uitspraak: ia of nee. De raad zei ten slotte nee tegen het voorstel van de wethouder. De KVP-fractie mengde zich niet in de discussie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1