Paul loket Het is zo fijn om fan te zijn Idealist VAN OOSTEN 'Ruimte voor ons. En dii zegf We'll always remember ZATERDAG 15 FEBRUARI 1964 een pagina voor de jeugd, samengesteld door een jongerenredactie zei Trini Lopez dit brengen de Beatles te weeg Die van CLIFF (zonder kunstgebit) Denk er om alleen bona fide bit? Antwoord: Nee. Cliff heeft geen kunstgebit. Wel een don kere bril af en toe. Adverten tie: Welke Cliff-fan ouder dan 22 jaar wil corresponderen met Edith Staal, die 1153 fo to's van Cliff heeft en nog steeds op zoek is naar meer, Dit kun je vinden in Dynamite, de gestencilde maandelijkse uitgave van de Cliff and the Shadows fanclub, postbus 4146 Amsterdam. Die fanclub telt op het ogenblik 650leden, ondanks het feit. dat er ver scheidene Cliff-en de Shadows fanclubs zijn. Behalve het blaadje geeft deze club ook nog een grammofoonplaatje uit. waarop Cliff zijn fans toe spreekt 1— „We hebben ook wel eens avonden georga niseerd", zeggen Rienie en FILM: Wenende tieners met doorlopende mascara-oogjes laten zich een flauwte nabij zoenen door Paul Anka. FOTO's: Krijsende, gillende fans storten zich, niet te stuiten door brave agenten, als hongerige hyena's op hun harige Beatle-kopjes om een das, een manchetknoop of een stukje pak te bemachtigen. Wie zijn die mensen, die met colaflesjes gooien? Wie zijn de mensen, die van de gelegenheden om met colaflesjes gegooid te kunnen worden dusdanig gebruik maken, dat zij in villawijken kunnen wonen? Wie zijn de dromerige meisjes, die genoeg hebben in hun leven aan een platen- rekje, een pickup en een muur om hun foto's op te hangen? In het woor denboek vonden we slechts: fan# geestdriftige liefhebber, ventilator. Om er nog meer over te weten heeft Ruimte een ploegje, vermomd met pruik en platte kuif, afgevaardigd. Tot nu toe keerden terug: Ma rianne van Raay (die diverse fanclubs bezocht, Kees van Alderwegen (interview met Paul Acket) en Fred van der Poel, een van onze foto grafen. De andere, Robert Collette, bleef veiligheidshalve rustig achter de beeldbuis zitten om zonder lijfsgevaar naar Trini te kunnen kijken. De neonverlichte kamer is behangen met affiches van re- klamezuilformaat: Cliff Richard broederlijk naast Count Basie. In de hoek van de kamer staat een radio aan: Veronica. Verder twee gerieflijke fau teuils, waarin wij plaatsnemen, een tafeltje, een beige haard, en een monumentaal bureaü met een groene en een witte telefoon erop, waarachter Paul Impresario en uitgever van Muziekexpress Paul Acket zelf, geen vertraag de kauwgom etende puber met zweefhemd, maar onberispelijk gekleed, maakte tijdens ons ge sprek een sympathieke en rusti ge indruk en ziet er beslist niet aardig, hoor, maar ben toch meer de jazz-liefhebber. Ik ben I dan ook met jazz begonnen. In de I oorlog was dat, op het lyceum zat j ik toen. Ik organiseerde zes jazz avonden, maar toen ging de orts- kommandantur zich ermee be moeien en dat was voorlopig het einde. Na de oorlog ben ik door gegaan, maar tegenwoordig is er nu eenmaal meer te doen in de teenagerwereld. Denk overigens niet dat ik dat erg vind. Integen deel, ik vind dit machtig werk. Enerverend en ik zou het ook voor geen geld van de wereld willen Soms flauwekul Wat ik mux»», ucawo. de smaak keihard uit als men misschien verwachten. p onze vraag of hij zelf liefhebber van teenagermuziek het algemeen van het teenagerpubliek ze zyn beslist wel kritischer dan wordt voorgesteld, hoor. Er zijn er natuurlijk wel die „c,™.. klakkeloos accepteren wrt antwoordt hij: och, wat zal ik >"in ster produceert. We ontvan- daarvan zeggen. Ik vind het wel Ecn bijvoorbeeld wel Ge(vraag)d gesprek met Verhalen standpunt veranderden, schenen mij altijd enigszins onwaarschijn- gen. Dat 1 overtrokken toe. Dat het van buiten die bin- veel over ons geschreven in de radikaal van kranten. Na ieder bericht kregen honderden nieuwe aanmeldin- fijn, want aanvragen land hebben niettemin mogelijk is. ondervond noeg. We werken bijna overal te- ik tijdens mijn gesprek met Wim genwoordig. Als de mensen ons van Oosten, o.m. gemeentespraak- schrijven kunnen we hen direkt leraar te Badhoevedorp, initia- helpen aan vrienden in Indonesië, tiefnemer van de vermaard ge- Zuid-Afrika, Suriname, Canada en worden Zeister sprekershoek, op- Engeland, richter van de vereniging ,,De beelden te Vriendschapsband", hoogspan- ben we da ningskabel boordevol energie, 't Was expres als aanraken levensgevaarlijk. opgesteld Na het in overspannen toon ge stelde manifest van „De Vriend schapsband" gelezen te hebben, (ondertekend W. L. K. van Oos ten; o.m. uitschreeuwend: „Vad sig, met de buik vol oliebollen, hebben zij die ons konden helpen, feestgevierd" en „Wat interes seert het hen die reeds met een been het graf staan, onze vriend- schapsaktie?") dacht ik in Bad hoevedorp een nog niet geheel uit de puberteit verloste H.B.s.'er te vinden, omdat men in school bladen en dergelijke instituten zich op soortgelijke wijze pleegt Daarom heb- dat manifest uitgegeven. noodkreet ;n wakker te schudden. Dan houden we op met praten. Het is half acht en Karei, de jong ste zoon van de heer Van Oosten heeft al een paar maal een steel se blik in de richting van de te levisie geworpen. Natuur lijk. Ivanhoe! Later, als mevrouw Van Oosten mij met de auto naar de bushalte rijdt, zegt hij: „Zet je mij ook in de krant?" Ik be loof het. HARRY V. D. BOUWHUYSEN Wie iets voelt voor korrespon- dentie kan zich wenden tot: Ver- door "de'^telefoon «niging -De Vriendschapsband", iir a;; "«7v.» o°° j. <n.h,i. ten getrouwd en in het dagelijks °I' u"r kcuz, m,m- Ieveu snraaklersar aan IwaVS 5» 1 htfplak- Bestuur Het is zijn vrouw die de deur open doet. „Mijn man is binnen", zegt ze, „hij vindt het fijn dat u gekomen bent. Het bestuur van „De Vriendschapsband" is er ook." In de kamer wordt ik o.m. voorgesteld aan een gebaarde An tilliaan, wiens gezicht me zeer be kend voorkomt. „Stanley Cras", zegt hij. „Ja het is best mogelijk dat u me kent. Voor de televi sie heb ik meegespeeld in de show van Max Woisky." Da heer Van Oosten het gesprek. Over „De Vriendschapsband" na tuurlijk. Waarom dit natuurlijk_is wordt mij al snel duidelijk, heer Van Oosten leeft nl. voor zijn „Band", hij is die band. Zijn kamers zijn herscha pen in kantoren, boordevol rek ken met mappen op de vereniging betrekking heeft, mét vragen naar de kleur ogen van een bepaalde ster e.d. flauwekul, maar die zijn toch ge loof ik, wel meer afkomstig van jongens en vooral meisjes van zo'n 12 a 13 jaar. Soms zijn er inderdaad wel ont zettend slechte platen, die tot ieders verrassing een hit worden. Zoals indertijd „Send me the pillow" van Lydia. Zelden hoor je iemand zo slecht zingen. Zang les zou aan haai-, zoals trouwens aan velen, volkomen verspild zijn geweest. De verkoop van haar andere platen kan dan ook slechts in tientallen genoteerd worden. Maar dit nummer had kennelijk iets. Een andere zanger die het ook op de plaat bracht, kreeg de kous op zijn kop. En zo zijn er nog wel meer te noemen. Hier- op afgaande zou je geneigd zijn te zeggen dat de smaak niet zo geweldig is, maar aan de ande re kant weet men er de werkelijk goede nummers wel degelijk uit te pikken. Ik geloof daarom dat het moeilijk is te zeggen of de smaak van het teenagerpubliek nu over het algemeen goed of slecht is. In ieder geval ben ik het niet eens met de mensen dat waardering voor teenagermuziek van slechte smaak getuigt. De aandacht voor, laten we dat dan maar noemen „betere muziek" klassiek of jazz wordt inder daad hier wel vaak door afgeleid. Deze muziek is inderdaad zui ver amusement, slechts in enke le gevallen, zoals bij Nederland se „King Cole" bijvoorbeeld zou je misschien van kunst kunnen spreken, bij lieden als Elvis Presley en Bobby Rydell is hier beslist geen sprake van al weten ze een verdienstelijk stukje amu sementsmuziek te brengen. Maar tegen de tijd dat men twen gaat worden slaat de be langstelling toch wel meestal om naar klassiek of jazz, voor al moderne jazz." Jeugdig fan-echtpaar Nou da's een aardige knul Moeilijk Eigenlijk verwacht je een su perfan als je de voorzitter van Dan opent de een fanclub gaat interviewen. Je stelt maar weinig vragen op in de trein, omdat hij wel als een fontein zal opspuiten over werkt ziJn idool. Je denkt je een ka mer in, behangen met glanzen de foto's en hoezen en de moei lijkheid om er straks een leuk alles wat interview van te maken als hij werkelijk zo'n karikatuur blijkt Zij heeft tegen het' opklap- penRob^meTwnTanman" Jp6 kunt zonder «rapjes. "ik'vind''Rob de ..Je. d.t Is een Hg - al na televisie-uitzendingen krijgt hij zo'n 60 a 70 brieven per dag. Die liggen dan in zulke hij wijst een formidabele omvang aan stapels bij hem op de schoor steen. Ik help hem dan met foto's signeren en in de e nveloppen stoppen. Je krijgt er een lamme hand van. Op 't ogenblik hoeft e kunnen het nu Maar toch is hij het, die dan wij boven de Moerdijk blijven meer begint te vertellen. „Hoe we zij mee in 't Zuiden, ertoe gekomen zijn?" Hij wiebelt heen en weer tegen het opk' bed achter hem. „Ja, dat is lang verhaal. Ik had eerst met 'n vriend samen de Buddy Holly Appreciation Society opgericht, mar ik ben er uit gegaan toen ik in dienst moest. Nou en toen kwam zij van de zomer met het Rob de Nijs-fanclub. hel- ,.Dat moet je aa Is mijn ster i Carla vragen. Ou niet hoor. protesteert opgeborgen. „Ik ben begonnen {o i iiini 196(1" 7CCt hii De oor- le Zt">n* juni I960", zegt hij. „De spronkelijke bedoeling was om al le mensen op de wereld die de Nederlandse taal kunnen lezen en schrijven te helpen aan een Ne derlands korrespondentieadres. Nu hebben we dat in principe uit gebreid tot de hele wereld. Ja. (dit wordt met Rienie Ditzel (Rob de Nijs-fan club, Kramatweg 24III, Amster dam) heeft een grote donkere kuif. ziet er jonger ei achtiger uit dan hij spreekt onvervalst Amsterdams. ..De fanclub? Ja, dan moeten jul lie eigenlijk bij haar zijn. 't Is Nijs de beste van de Nederland se zangers. Op internationaal ni veau moet je niet gaan vergelij ken. Onze ster is eigenlijk Elvis Presley, mar daar waren al al lemaal fanclubs voor. Ik vind ook niet alle nummers van hem even goed. Ja we hebben alle platen; „Ik" vind ik een heel goed num mer, 'k zal 't even draaien". uitgesproken) dat als per slot jouw fanclub". Die „haar vee^ eigenlijk w gemaakt. Het is eerst tuurlijk een heleboel gereken of 't niet het wel kan. Dan wat schrijven zelf weer af. Ifranfia naar Rob de Nijs. Toen hoorden ivranrje we dat hij al toestemming had Het zijn meest jonge fans van jongens- gegeven aan een meisje in Til- zon veertien, vijftien, zestien jaar. Het is een langspeelplaat, maar is (21). burg en dat hij ons aanraadde Ze schrijven de meest stomme de pickup wil echter niet op het met haar contact op te nemen, briefjes. Meestal is het zo van: vereiste joerental draaien en zelfs jast niet gelukt, want ze stelde mensen met elkaar brieven gaan wisselen ze elkaar leren kennen, leren waarderen. En wanneer de mensen vrienden zijn geworden, is de kans op een nieuwe we reldoorlog wel heel klein gewor- Twee kwartjes Intussen loopt hij telkens naar een van de kasten om mij te voor zien van dokumentatiemateriaal. Inschrijfformulieren, mappen met krantenartikelen, polemieken en ingezonden stukken. („De heer Carla (19). titiaanrood haar, oranje lippen, truitje en rok, zijn vtouw. „Zij is de baas, ik doe het werk". Wij zouden er eentje lezen, het is een naïef het apparaat-niet tot grotere spoed ve de contributie gevalletje in keurige blokletter- bewegen. Dan praat hij maar ze I ma de Lords, het gestencilde j^' van haar "krijgen en toch daar- fjgg m€t veel meesterlijk voor een krantje moeten uitgeven. goed erin. krantje, dat de fanclub Nu hebben we 't zo geregeld, dat Waarom nou juist Rob dc Nijs? maand uitgeeft en het lidmaat schap, dat 3,50 per jaar kost. Daarvoor krijgen de fans (op 't ogenblik 124) het krantje (waarin ze zelf ook mogen schrijven), zo veel mogelijk foto's en een lid maatschapskaart. Het doel? „Nou. ieel natuurlijk het bevorderen de populariteit van de ster. Maar voor mij persoonlijk meer een vrijetijdsbesteding". Er valt even een stilte en de heer Acket vraagt of we cola lus ten. Dat is het geval. En passant breekt hij een glas, excuseert zich even om de scherven op te ruimen en na dit intermezzo gaan we weer verder: hoe vindt u het teenagerpubliek bij het optreden van een bepaalde favoriet? „Kwaad zijn ze beslist niet, maar soms wel moeilijk." Hij spreekt rustig en terughoudend, stopt ondertussen een sigaret in zijn zilveren pijpje na ons voor zien te hebben. „Als eenmaal zo'n zaal in beweging komt is er meest al geen houden meer aan. Maar h.et is een kwestie van wennen. Vroeger waren er ook wel eens relletjes bij het optreden van de Dutch Swing College Band. In Haarlem en Groningen is het toen zelfs tot een verbod gekomen. Zo'n jaar of zeven geleden had Cliff in Engeland ook wel eens r dat gebeurt daar hu ook nooit meer. Men moet niet al tijd de teenagers de schuld ge ven; toen ik laatst die onderwij- 1 Utrecht bezig zag vroeg ook wel het een en ander af. Over fotografen bij zo'n op treden zullen we verder maar zwijgen. Soms lastig kontaktorgaan dat de vereniging uitgeeft iedere maal als zij dui zend gulden in kas heeft. „Over kas gesprokenzegt hij, ..voor ieder korrespondentieadres dat wij verstrekken vragen wij 50 cent h t d'e viif iaar dood is: het 1 luguber zijn als het niet ook veel over andere ar- dan ben je waar je wezen wil. Je in ons blaadje, deze maand doet het toch allemaal om op te b.v. Jacques Brei. Gekke reac- vallen, nozem. Dat Engels van ties? Niet zoveel, soms een enke- jou zal ook wel wat moois we- „Rob is t Dat men een bepaalde zanger of zangeres een beetje op handen draagt vind ik heel normaal. Zo- aardige knul zegt dra bet dan echter buitensporig ne even wee is. ..hu i:_x j_u r Maar de fanclub bestaat, al le, die nogal vreemd aandoet, 1961, ze telt ongeveer 350 le den en geeft elke blaadje uit, de Buddy Holly Appreciation Society (Vro- likstraat 86, Amsterdam), opge richt door Jan Schijff en Rienie Ditzel, die dank zij de gelijk- ontwaardigd door de lucht.) Hier narnige vereniging in Engeland Niet allemaal juich-post dus maand een „Als je wat ziet in die dooie voor een fanclub, al schijnen ve- dat ronduit het mooi- Buddy Holly (scheldwoord) waar- len juist deze Buddy Holly Club alle fanclubs nrn oojj - krijgt veel op z'n duvel moeder, omdat hij zo onvoorzich tig rijdt. Je staat doodsangst uit als je bij hem in de auto zit. Hij rijdt rustig 80 met losse han- ga je dan niet nog al te appreciëren... goed woord i vendien zijn ze soms wat lastig. Maar nogmaals: dat komt echt minder voor dan gesuggereerd wordt." -Dan wijst de klok ons erop dat 't begin vond ik het hardstikkc de tijd is verstreken. Paul Acket niet kunnen zeggen. In kommerciële instelling zijn. Kom- mercieel! (Zijn hand zwaait de medewerking van Joop Spie- gelberg. reproduktiefotograaf Dat wordt steeds met 'n keurig verzorgd blad voor de dag kan komen. „We zijn al een paar jaar gele schap kan blijkbaar niet worden den begonnen", zegt Jan Schijff pen (18) gestimuleerd. Hier hebt u de brief (19) die A~ HAN (van de Beatles) mei spandoek naar Schiphol meesterlijk en fantastisch, nu weet ik niet meer wat ik zeggen moet. Ik kan geen hebt u drukwerk porti. Ziet i we aan het eind telkens met groot tekort zitten, door ons persoonlijk bijgepast. Subsidie krijgen we niet. Vriend- Jan als we het zo over de fi nanciën hebben. „Niet in Am sterdam, je kunt hier niet dan- I sen op amateurbandjes, maar wel in. de randsteden en Hoorn en zo. Soms hadden we pech maar soms ging het goed en was er weer geld om de club I een tijdje draaiende te hou den. Geloof maar niets van die verhalen dat fanclubs zul- ke winsten maken. Er moet geld bij. Niet die clubs die ad- i verteren: stuur twee vijftig en zo. Daar hoor je als je ge gireerd hebt niets meer van. i Wij hebben de Federatie van I Fanclubs opgericht en die zijn allemaal bonafide". Beladen met folders, exempla- ren van krantjes. foto's met handtekeningen en de beste I wensen laten ze ons, tenslotte I uit. Allemaal gratis. Terwijl ze toch al zo krap zitten.... I het het ministerie." Ik lees: „Het wil mij voorkomen dat eer overheidsbijdrage, in welke ook, afbreuk zou doen aai spontane karakter van uw aktie. Overigens: alle sympathie n: tuurlijk. Tegenwerking niets op de bijnaam niets, dat Holy Buddy Holly lijkt, den zijn stem meer populariteit geven. Hij was in 1959 omgeko- vestigd hier nog weinig bekend. j, de Beatles Er hangt een papier voor het lijsten lopen trouwens ook achter, raam met er op: wordt een Winst? Nee, we komen op 't Beatlefan en een grote foto, als ogenblik net uit. Vaak moet er aanbellen bij Han van Ful- geld bij. Trouwens, ik ben niet zo Leiden. Verder is er eentje, die advertenties zet: op wijst dat hier het stuur 2,50 Wat ze doet als maal niets meer aan Rob vindt? „O nee, dat zal niet gebeuren", eenmaal een drukbezette 2.. 6-.. kenman. Nog een laatste blik op op papier het moderne interieur met de dui zelingwekkende affiches, een handdruk en de deuren van het nfjf- impressariaat annex uitgeverij sluiten zich achter ons. KEES VAN ALDERWEGEN. Toen we begonnen zeiden gen elkaar: we mogen blij we tien leden krijgen; op 't ogen blik hebben we er over de drie honderd." ste fanclub" zegt Han (klein. weinig «.n TegenweSlng heb- boekje ..We'll always remember" leen maar fanclubs, die officieel mogen blij zijn als Jig, 'beslist) als *we° zijn" gezetenerkend zijn. Dan heb je contact .iigssan- Ik heb verschillende fanclubs: "iet de ster of z'n manager. Dat Jenny and the Pacemakers, the erkennen kost veel moeite. Van Tornados, the Bellboys en ver- mijn eigen favoriet, Roy Arbuson ïar. der wil ik ook nog fanclubs op- beb geen fanclub omdat het richten voor Imca Marina, Ciska ook genoeg gehad. Een Amsterdamse wethouder verbood kort geleden de verspreiding van onze uitnodigingen tot het bij wonen van de eerste jaarverga dering. Trouwens, de meeste van onze folders, die we zelf van moeizaam bijelkaar gespaarde kwartjes hebben kunnen stencill'en belanden in de prullenmand. Maar we hebben niet alleen tegenwer king, hoor. Op 28 januari 1963 werd onze vereniging officieel in geschreven in het Openbaar Cen traal Stichtingsregister. Ook Is er advertentie halen i l,„"Md? eeen antwoord krijg Peterse, Trini Lopez. Die ben ik °P„fruln brieven. "I0k vanochtend op Schiphol wezen af- Klassieke muziek? Nee. vind ik s.. hoion ™et een spandoek waardeloos, eerlijk. Jazz mis schien wel, hangt er van af wat aan Dit is het blad wat ik uitgeef, je er onder verstaat. The Dutch gro- je wordt lid voor 2,50 per jaar Swing College vind ik wel fijn. en de fanclub apart is dan nog Van teenagermuziek vind ik het vijftig cent. Het blad krijg je fijne het ritme. Daar voel ik me automatisch. Waarom dit blad? prettig bij. Toch houd ik ook van Nou de Nederlandse bladen wor- langzame nummers: ..niemand boekje voor 0,75, half En- den zolang van tevoren gemaakt, zal mijn tranen zien" vind ik bv. gels. half Nederlands met een he- die geven geen nieuws. Nu pas ko- geweldig. En „any one who had voor- men zo met stukjes over de a heart". Maar geen dreindeu- Buddy Beatles, terwijl die al een jaar nen van Cliff of Elvis. Misschien populair zijn. En dan nog die is teenagermuziek geen muziek, foto's: de Beatles in de tuin, de okay. Maar ik voel me er fijn jaar geleden rvoor niemand wilde geven. Nu is mei de tweede druk toe, mét te advertentie van de muziekhan del, omdat de eerste druk 1500 exemplaren is weggevlogen, zelfs voor een niet-fan le pagina zwart erin. woord van de ouders en een complete platenlijst. „Van Buddy zelf hebben wordt gelegd" Nadruk tuurlijk weinig nieuws. Daarom Beatles drinken thee.... Die hit- bij." Het Tweede-Kamerlid Harmsen heeft er in schriftelüke vragen aan dc minister van buitenlandse za ken op aangedrongen te zorgen, dat het Nederlands geen streek dialect wordt in liet Europese amb telijke verband. Er moet evenwel bij gezegd worden, dat de beer Harmsen lid is van.de Boeren- partij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 18