Van de jongen, die in zeven sloten liep ZONDAGSBLAD ZATERDAG 15 FEBRUARI 1^4 Schrijvers in ballingschap. Uitgave Hcynis N.V., Amster dam. Een uniek boek: een verza meling verhalen, gedichten en es says van veertien nationaliteiten die van huis en haard zijn ver dreven. Auteurs van wie wel ge zegd is, dat zij lijden onder het verlies van hun lezers, van hun natuurlijk en nationaal gehoor De lezers die zij thans kunnen be reiken verschillen soms sterk van het publiek in eigen land. Wei nigen slagen erin, hun werk ver taald te krijgen in de meest gele zen talen van het Westen. De Hon gaarse schrijver Paul Tabori heeft geprobeerd, „gaten te boren ln de verstikkende gevangenismuren van deze ballingschap, teneinde een klein beetje lucht en licht bin nen te laten en als het mogelijk is, enkele bruggen te slaan tus sen lezers uit de vrije wereld en schrijvers in ballingschap". In het Engels verscheen „The P.E.N, in exile". Nu is dan een Nederlandse vertaling versche nen onder redactie van Anny Schuitema. Aan deze vertaling werkten bekende figuren mee als Hella S. Haasse, A. Roland Holst. Gabriël Smit en uiteraard ook Anny Schuitema. De bundel bestaat niet alleen uit vertellingen en verzen, die handelen over het land van herkomst van de auteur. Er zijn verscheidene verhalen uitgekozen, die de schrijver in zijn ballingschap laten zien. Het laatste woord, door C. B. GUford. Uitgave J. H. Gottmer, Haarlem. Een voortreffelijke roman van de Amerikaanse schrijver C. B. Gilford, die hier in een vertaling van H. A. Dirks-van Genderen is uitgegeven. Hoewel dit boek ster ke tendenzen heeft, komen er vra gen aan de orde, die de protes tanten interesseren. Het verhaal vertelt van de te rugkeer van soldaat Collin Brandt uit Korea. Op zijn terugweg be zoekt hij het huis van zijn gesneu velde kameraad Larry Noland in Holloway. Hij wordt tot dit bezoek gedreven, omdat hij zich in zeker opzicht schuldig voelt aan diens dood. In Holloway ervaart hij. dat Larry daar gezien werd als een heilige die maar één bestemming kon hebben, nl. priester worden. Maar Collin kent de achtergronden in Larry's leven die niemand kent doch die hem het aureool van hei lige in zijn ogen hebben ontnomen en eigenlijk zoekt hij nu in Lar ry's eigen omgeving de overtui ging, dat hij zich heeft vergist. Zelf een atheïst, komt hij nu in aanraking met de geestelijkheid en het vrome gezin Noland. en daar door ontstaat een harde strijd. Gil ford benadert in de nuchtere Col lin de algemene geloofswaarheden en beproeft ze op hun kracht met de ervaringen met Larry als wa- Hoe schrijft men over mu ziek? Opstellen over muziek, door Simon Vestdijk, Uitgave De Bezige Bij. Amsterdam, N'ijgh en DItmar, Den Haag. Simoin Vestdijk is een nijver auteur, dat weet men wel. Ook zijn ,,violon d'Ingres", de mu ziek, bespeelt hij ijverig, nadruk kelijk en uitvoerig. Want Vestdijk wil zo graag bewijzen, dat hij heel veel van muziek afweet, en hij wil iedereen daarvan overtui gen en beleren. Welnu zijn nieuwe boek over muziek draagt als titel „Hoe schrijft men over muziek" en het bevat een bundel opstellen, waarvan er een deze titel draagt. Wij zijn natuurlijk eerst dit op stel gaan lezen, maar... er niets wijzer van geworden. Vestdijk weet heus heel veel over muziek. Zijn kennis over de vorm. over de literatuur, kortom over alles wat er over te lezen en te leren valt, is werkelijk enorm. Soms kan hij heel amu sant uit de hoek komen, zoals bij zijn bespreking over Theodor Adorno en Mahler. Maar on danks het diep respect, dat wij voor Vestdijk's kennis koesteren, bekruipt ons steeds het gevoel, dat hij in de grond niet muzikaal is. Hij legt de muziek onder de loupe. analyseert haar ver schijnselen tot in de kleinste on derdeeltjes. rangschikt en or dent ze, maar het is alsof het le ven, de ziel van de muziek, hem voorbijgaat. Uiteraard brengt zo'n onderzoek zijn nut op, maar men moet toch ook nooit verge ten. dat muziek leeft, en om het leven te betrappen, daarvoor is iets nodig, dat Vestdijk mist Iemand als Matthijs Vermeulen b.v., bezit deze gave in hoge ma te en als men een beschouwing van Vermeulen (over Beethoven leest, dan is het alsof men met een schok tot herkenning komt van wat men altijd onbewust be seft heeft. Deze schok der ver wondering ontbreekt bij Vestdijk totaal. Leren?... maar dan zo, door W. ter Horst. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. De auteur van het 78-ste deel van de Boeket-reeks, zelf leraar opvoedkunde aan een kweekschool voor onderwijzers en een oplei ding voor kleuterleidsters is ver ontrust door het te lage studie rendement op alle scholen voort gezet onderwijs, hetgeen te wij ten zou zijn aan het feit dat men de leerlingen niet leert hoe ze het werk moeten aanpakken. In zijn pocketboek geeft hij ve le wijze raadgevingen, die bijzon der praktisch van aard zijn. Het boekje is eigenlijk een uitgewerkt schema, dat, ook al volgt men niet alle adviezen op, zoveel nut tige aanwijzingen bevat dat het de prijs dubbel waard is. Het buis der onbekenden en De croton. door Jos Yandeloo. Uitgave Manteau N.V., Brussel- Den Haag. Bij Manteau kwam van de Belgischè dichter Jos Vandeloo een roman. Het huis der onbe kenden. en een bundel. De croton en andere verhalen, van de pers. Zowel in de roman als in de bun del verhalen levert de auteur van de novelle De muur het hernieuw de bewijs van zijn schrijverschap. Overigens zijn beide werken on gelijk van kwaliteit; de bundel verhalen steekt met kop en schou ders boven de roman uit. Het bes te verhaal. De croton. heeft een beklemming die aan Kafka doet denken, maar de situatie is reë ler en de schriftuur directer. De croton is een tropische plant die in de kamer van een bezeten fa brieksdirecteur zo overdadig groeit, dat hij tenslotte alle om ringende leven verstikt. Het ver haal Ergens aan zee uit deze bundel is even voortreffelijk. De roman verschilt van de ver halen door de wel erg bedachte intrige. Een man verliest op een kwade dag het vermogen de men sen uit zijn omgeving te herken nen. Hij wordt behandeld als pa tiënt. Een kwaliteit van het boek zou kunnen zijn dat men gnui vend afwacht in welke wonderlij ke situaties de man nu weer zal tuimelen. Een gegeven dag, door Ro bert van Gulik. Uitgave W. van Hoeve, Den Haag. De gegeven dag is 29 februari. Een dag, of liever de nacht van 28 op 29. brengt een aantal men sen in donker Amsterdam bijeen die naar aard en omstandigheden geheel verschillend zijn. Zij ko men allen met elkaar in aanra king op de een of andere manier die zij zelf nooit hebben gedacht. Het is een detective-roman met oosterse mystiek als achtergrond. Het gehele verhaal laat Robert van Gulik (hij schreef de boeken over de oude Chinese rechter Tie) afspelen in nauwelijks twintig uur. Het boek is spannend en knap geschreven. Voor Van Gu lik is dit een geheel nieuw onder werp. Naar onze smaak heeft hij het er goed afgebracht. Deze reeds in 1959 in ons blad gerecenseerde roman van Piet van Aken is het ten volle waard thans in een pocketuitgave in de serie Donkerboeken te zijn verschenen. Op boeiende wijze schetst Piet van Aken de sociale onrust in ..Belle ville" in het Kongo van 1942. die tenslotte resulteert in een bloed bad, dat min of meer per vergis sing door de blanke bestuurders is aangericht. De hoofdfiguur-, bwana- administrateur Meersman, wordt door de provinciegouverneur ten onrechte voor de slachting aan sprakelijk gesteld. Gouverneur en echtgenote worden tenslotte dooi de negers vermoord. De goede re latie tussen de negers en Meersman wordt hierdoor slechts verstevigd. Sesam Kunstgeschiedenis, de len III t.m. VI. Uitgaven Bosch Keuning N.V., Baarn. In de Sesamreeks vertalingen van de Zwitserse „Illustrierte Weltkunstgeschichte" die uit achttien delen zal bestaan zijn nu de afleveringen drie tot en met zes verschenen. Daarin wor den achtereenvolgens belicht: de Kretenzisch-Myceense en Griekse kunst en de Byzantijnse kunst. De toelichtingen hebben de be knoptheid en de gemakkelijk lees bare vorm van populair-weten- schappelijke werken, doch zij ver gen een reeds vertrouwd zijn met de cultuurhistorie. Als eerste ken nismaking daarmee zijn deze po ckets voor de leek te zware kost. De meer gevorderde lezer daar entegen krijgt met de Sesam reeks een goed bruikbaar naslag werk in handen, al zou ook hij duidelijker verband wensen tus sen tekst en illustratie. Harry „Rabbit" Angstrom, een halfvolwassen jonge vader, kan het eentonige bestaan bij zijn drinken de vrouw, zijn eigen enge omge ving met de vele gewoonte-banden, niet langer aan. Hij neemt de vlucht, maar keert terug naar een plaatsje bij zijn eigen dorp, waar hij bij een publieke vrouw gaat wonen. Hij kan nu helemaal ner gens meer houvast vinden, ook niet bij reverend Eccles, die de kloof tussen Harry én zijn omgeving tracht te overbruggen. Het is een boeiend geschreven roman, de eer ste grote van Updike. Het onspeelbare instrument, door C. C. van Rossem. Uitga ve L. J. C. Boucher, Den Haag. Het boekje „Het onspeelbare in strument" doet sterk denken aan het kostelijke werkje „Das spiel- vergnugte Streichquartett". Hier in wordt op luchtige, maar zeer deskundige wijze uitgelegd hoe moeilijk het is om strijkkwartet te spelen, en meteen krijgt de amateurkwartetspeler, voor wie het bestemd is, allerlei techni sche wenken en een bespreking van de geschikte literatuur. De heer Van Rossem heeft deze werkmethode nagevolgd en hij vertelt heel onderhoudend en wat badinerend het een en ander over zijn lievelingsinstrument, de cello, die zich zo weerbarstig kan ge dragen. Amateurcellisten zijn maar rare mensen, zegt hij, om dat zij des te fanatieker worden naarmate zij langer met de cello bezig zijn en de speeltechniek be ginnen te overwinnen. Zij trekken altijd gezichten onder het spelen hetgeen ook beroepscellisten plegen te doen. En zo wipt de heer Van Rossum van het een op het ander, maakt eens een uitstapje op muziekhisto risch terrein of geeft wenken bij de aanschaf en bij het uitvoeren van cellomuziek. Ach, het is aar dige leesstof, waarbij men hier en daar een vraagteken moet zet ten, als de heer Van Rossem even over^de grens van zijn kennis Mallorcanen, door Rie Cra mer. Uitgave H. P. Leopold N.V., Den Haag. Het derde boek van Rie Cra mer over haar geliefd eiland Mallorca. In dertien schetsen en negen illustraties vertelt zij van de mensen van Mallorca. En uit beide blijkt, hoe zij met een scherp maar mild oog haar Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Kleine werkjes op het bord, doch deze grens Is. zo als men zelf gemakkelijk kan waar nemen. toch niet opvallend overschre- welke in abcdefgh Hoe belet wit (aan zet) dat de rw: koning zich in veiligheid brengt? Kozma—Fabian De bundel korte verhalen van Chris Verheugd, getiteld Niets doen, een uitgave van Nijgh Van Ditmar, 's-Gra- venh a ge-Rotterdam, kan naar mijn mening niet tot de litera tuur worden gerekend. Ook de omslag beweert niet meer dan dat hij boeiend kan vertellen. De uitgever had eraan kun nen toevoegen, dat de auteur in de keuze van zijn onderwer pen een behoorlijk variatie heeft weten aan te brengen, want dit moet worden erkend. De thema's zijn: wat een ge wone soldaat doet, als een atoom oorlog is uitgebroken: de kijk doos van een kind wordt moed willig stukgemaakt; een meisje, op een avontuurtje uit. wordt door de man aan wie ze zich wil toevertrouwen, ten slotte netjes nar de tram gebracht: een voor malige (Zweeds» student, gees tesziek geworden, beklimt een ruine en valt in de diepte; 'een losgeslagen meisje van nog geen achttien woont de begrafenis bij van de jongen van wie ze een kind verwacht; een vroeg-middel- eeuwse zanger bevrijdt een dorp van de Noormannen: een pas ont slagen gevangene, een inbreker, vervalt tot moord; een jongen wordt valselijk van diefstal be schuldigd: een vrouw, door een auto-ongeluk vereenzaamd en geestelijk gestoord, bezoekt eën concert: een wanhopige moeder wil haar kind, een jongetje met een waterhoofd, van het leven be roven maar doet dit op het nip pertje niet. Het zijn lugubere, tragische, realistische onderwerpen. be schreven in een goedlopende stijl en met psychologisch inzicht, met als uitschieter de novelle De teenager-idylle, over dat meis je bij die begrafenis. Dit verhaal heeft voor mijn besef het onde finieerbare. dat men literaire kwaliteit noemt Het is misschien niet overbodig erop te wijzen, dat de erkenning van literaire kwaliteit (in dit ge val dus bij die ene novelle: an dere recensenten zullen mogelijk guller met hun lof zijn) niet be tekent: dit is een boek voor de huiskamer, ga heen en koop het. In het algemeen kan worden vastgesteld dat de hedendaagse Nederlandse literatuur voor de huiskamer en voor niet-geschool- de lezers in de meeste gevallen ongeschikt is. Dat ze toch be sproken wordt, komt voort uit de overweging dat een kritiék op christelijke grondslag de publi caties moet blijven begeleiden en daarbij moet streven naar een rechtvaardige, dat betekent ook: een genuanceerde, beoordeling. Ondergetekende adviseert nim mer. noch tot kopen, noch tot niet-kopen, want een advies van deze strekking moet een eind- weegs individueel zijn en het ge- iedere flonkering geniet. Het verhaal over de vie ring van Driekoningen spant de kroon. Het is zo beeldend, dat men zich al lezend onder de me nigte in Calvia waant om de Los Reyes te bejubelen. Voor de school voor Taal- en Letterkunde te Den Haag zijn gedurende het cursusjaar 1962- 1963 zes lezingen gehouden met als thema „Schrijver en volk". Deze lezingen zijn opgenomen in een Servire-poeket. Prof. dr. H. Wagenvoort gaf een verhandeling over Horatius, de bewogen dich ter in bewogen dagen; prof. dr. H. Brugmans over Charles Pé- guey, een dichter uit het Fran se volk; prof. dr. A. G. H. Bach- rach sprak over kroon en kruis bij Shakespeare, en prof. dr. J v. d, Eng ging nader in op het oeuvre van Dostojewski. Vooral belangwekkend zijn de bijdragen van drs. G. Kamphuis over „Dich ter en volk in het werk van Mar- tinus Nijhoff" en van prof. dr. C. Soeteman over „Thomas Mann en Duitsland." Ook deze pocket is een waardevolle uitgave van MAN TEGEN MAN, DOOR Errel Brathwalte. Uitgave J. H. Gott mer, Haarlem. Damiatereeks 12 Het verhaal van een Japanse patrouille, die op het eiland Bou gainville (nabij Nieuw-Guinea) in het oerwoud zoekt naar een paar gevallen geallieerde vliegers, daarbij bruut optreedt tegen de bevolking, maar eindelijk over wonnen wordt door het consequen- te christendom van een dorps hoofd. Het verhaal doet denken aan een reeds oud boek over een droom van generaal Moltke voor dat deze in 1870 Frankrijk binnen viel, een Frankrijk dat God lief had gekregen, de vijand vriende lijk ontving en daardoor de Prui- siche discipline van binnen uit aantastte. Dit was een droom die verstoord werd door de schoten op Graf von Zeppelin gelost, iqaai- de Japanse kapitein wordt werke lijk overwonnen en pleegt seppuku (harakiri). Het is jammer dat we niet raden kunnen of dit verhaal geschreven is door iemand die de strijd heeft gevoerd op dit aan een beroemde ontdekkingsreiziger en prachtige bloemen herinnerende eiland, dat echter een vreselijk-? wildernis is. Heeft hij de bevol king gekend, heeft hij een derge lijk type ontmoet als het dorps- b cd e f g h ren om de winst te forceren? (4). Studie van Kasparian uit 1931. i w mm* m a m i w s' m m m m m ia si m t w w m Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der opgaven, u in onze rubriek van 1 februari tl voorgezet onder de titel ïaakprobleem". La8. 1. d3, Kc3: 2. d4 en*. Kf4Maar 1. Tg2! e4. 2. Tgl! e3; e3 3. T4g2 enz. 4. N.N.: 1. Th2 a3; 2. Kc5. «2: 3. Kd4. Kbl; 4. Kc3 (Indien nu 4. alDt dan 5. Kb3 en de dame moet vallen wegens de matdreiging. Indien pion a6 er niet was zou zwart deze matdreiging kunnen pareren met 5 Da8!). 4. alP: De enige kans, maar het paard staat hier zeer onge lukkig. Toch moet wit nog heel pre cies spelen). 5. Tb2t. Kcl: 6. Ta2. Kbl; 7. Txa6. Pc2: 8. Te6 Telt. Ka2; 10. Te2t. Kal; PUZZEL VAN DE WEEK Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. jachthond, 4. populier, 8. torenkraai (gewestelijk), 12. lichaamsdeel, 13. kan men op zitten, 14. deel van Engeland. 15. eerwaarde heer (afk. Lat.), 16. gemeente in Utrecht. 17. me taalsoort, 18. in loco (afk.), 19. duinvallei. 21. gewicht in Denemar ken en Noorwegen. 22. soort van hond, 24. de opperste rand van een dak. 26. badplaats In Z. Tirol, 28. klap, 31. kreet, 33. optelling, 34. wijnsoort. 36. gewicht (afk.), 38. landtong, 40. schilderstuk op hout, 41. vlaktemaat. 43. roofvogel. 44. meisjesnaam, 45. Myth, fi guur. een der drie Gorgonen, 47. niet harde slag, 49. scheik. element (afk.). 50. kubieke meter. 51. gewicht, 53. vordering, 55. meisjesnaam. 56. wat niet kan gemist worden. 58. bekziekte het pluimgedierte. 61. kledingstuk, 62. onbep. voo stronkje, 66. soort onderwijs (afk.), 68. stukje land koeien" melkt. 69 lans, 70. lidwoord (Fr.). 71. enig. 73. waakzaam, levendig. 74. boom, 75. vrucht, 76. mesthoop, 77. inwendig lichaams deel. Vertikaal: 1. eetgerei. 2. gemeente in Drente. 3. slede. 4 kleinste deeltje van een scheikundig element. 5. hoge stoep voor de ingang van een gebouw. 6. telwoord. 7. oude lengtemaat. 8. zoon van Jacob, 9. aardrijkskundige aanduiding (afk.), 10. steensoort, 11. zijtak Douro, 13. muzieknoot, 14. keg. 17. houten vat, 20. plomp. 22. waterkering, 23. gemeente in Gelderl., 25. deel van het gelaat, 27. aandoenlijk, 28. onbep. voornaamw., 29. dichter, 30 was pre sident van Amerika, 32. water in België, zijtak Maas. 34. meis jesnaam, 35. voorkeurrecht bij uitgifte van nieuwe aandelen, aan oude aandeelhouders toegekend, 37. meisjesnaam, 39. plaats in België, 40. hoofddeksel, 42 nobele, 46. kanton in Zwitserland. 48 hoenderachtige vogel. 51. tevens. 52. eenvoudig, 54. verlegen. 56. knopje op een priktol. 57. meisjesnaam of Jongensnaam, 59. land in Europa, 60 opschik. 61. kledingstuk. 83. keurig, 65. soort van kabeljauw, 67 telwoord (Eng.). 68. vruchtje. 69. groente, 72. titel (afk.), 73. water in N. Brabant, 74. muzieknoot. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HoriionUal: 1. Verden. 6. aal, 8. orgaan, 13. ergens, 14. indien. 15. R. B 17. Age. 18. set, 20. een. 21. bv. 22. lel, 24. kaper, 26. are, 27. Eris, 28. lamprei. 30. elan, 31. tas, 32. fijn. 33. Noë. 35. Ens.. 36. genot, 38 bende, 40. ïdres, 42 Nogat, 44. Elden, 47. arts, 48.' mal. 49. algo, 50. lasso, 52. malie. 54. Eelde, 56. teken. 58. erker. 60. sté. 62. log. 64. eer. 65 Oss, 67. Oise. 68. melodie. 71. nota. 72. met. 74. Niers. 76. men. 77. B*. 78. bot. 80. sta. 81. Ops, 83. Ld. 84. paleis. 85. merite, 87. Res- sen. 88. eva. 89. klaver. Vertikaal: 1 verlet. 2. re. 3. dra, 4. egge. 5. nee. 6. Assam. 7. liter. 8 ode. 9. riet. 10. Gen. 11. An. 12. nevens, 16. beraad. 19. eppe. 21. branke, 23. lis. 24. kanon. 25. renet. 26. ale, 28. lijn. 29. ion. 32. festoen, 34. edeleer. 36. 'gerst, 37. toman, 38. balie. 39. elger, 40 aal. 41. ras. 43. gal. 45. del. 46. Noë. 51. antiek. 52. Megen. 53. ereis, 55. distel. 57. kom. 59. Kee, 60. somber, 81. Est, 63. koet, 65. oom, 66. sander, 59. Llsse, 70. drama, 73. dole, 75. spil, 78. bas, 79. ten, 81. ork, 82. sta. 84. p.s., 86. e.v. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donderdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de lin kerbovenhoek vermelden: ..Puz zeloplossing". Er zijn drie prij- 2,50. i 5.— en t VOOR DE JEUGD - VÖOR DE JEUGD - VOOR DE 'EÜGC - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JBUj ONZE BRIEVENBUS Dag nichten en neven, Hoe gaat het met jullie? Zijn we allemaal weer beter van onze griepaanvalletjes? Zijn er veel kaarten naar Gijsje in Kamerik verzonden? Liep de postbode écht helemaal scheef van al die kaarten die hij voor ons moest bezorgen? Fijn dat jullie het niet ver geten hebben! Wat zal Gijsje blij geweest zijn. Hebben jullie de prinses nog gezien op de tv of op de foto's in de krant? Hoe vinden jullie dat nu van onze prinses" Hebben jullie de sneeuwklokjes al gezien? Eén nichtje schreef me dat ze al katjes had borgen? Veel nichten en neven sohreven dat ze het niet zo heel erg vonden dat het ijs weer verdwenen is. Ze gaan nu heerlijk zwieren op de rolschaatsen. Fijn hoor, jullie doen maar goed je best, dan gaat volgend jaar (als er tenminste ijs is) het schaatsen ook veel beter. Schrijven jullie allemaal je geboortedatum vergeten hoor! de brief? Niet We gaan eerst kijken naar de oplossing van de puzzel voor we de brieven gaan be antwoorden. Hier komt ze: De grote stad waar die me neer naar toe moest was Ant werpen. De prijzen krijgen thuisge stuurd. Antje Nell Wassenaar cn Arie Noomen Alphen aan de Rijn. Rlni van Es. Frans Leer dam, Nelleke de Leeuw den Bouter en Ada v. d. Vlugt van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nich ten en neven. Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het vergeten Joke van der Lelie, Den Haag? Fijn dat ik nu weer een brief van je kreeg. Schrijf jij voortaan als je letter aan de beurt is dan kan je ook in aanmerking komen voor een prijs. Wat heb je ge scheeld? Ben je lang ziek ge weest? Bedankt voor je mooie kleurplaat. Grappig dat jullie mormel- tje hebben gebreid, Rijnic Meel Hazerswoude. Is hij leuk geworden? Welke kleur heeft hij gekregen? Wat doen jullie allemaal op het jaarfeest? Wat heb jij het druk met al het oefenen? Leuk dat jij al twee lintjes hebt. Wist jij werkelijk niets te schrijven, Albert Moerman, Delft? Volgende keer krijg ik een lange brief? Tante Jos vond de versjes ook mooi hoor Marrie Mole naar, Abbenes. Heb jij geen rolschaatsen? Dan kan je ook fijn zwieren! Grappig dat er een kalfje en een lam- Meisjes en jon gens, dit is wel een beetje vreem de puzzel met al die verschillende hokjes. Maar hij is hele maal niet moeilijk hoor! Als jullie de plaat goed be kijken dan zie je er hokjes met en Zonder zwarte stip in. Nu gaan we alle vakjes met de zwarte stip een kleurtje geven. Wat er te voor schijn komt? Ik weet het hoor! De oplossing moeten jullie in zenden roar dins- dap 18 februari. metje is geboren. Het begint echt al een klein beetje len te te worden. Fijn hoor! Jij was tante Jos ook al een klein beetje aan het ver geten Anneke Mos, Schevenin- gcn. Jammer hoor! Wacht je niet meer zo lang? Zo moei lijk is het toch niet om een briefje te schrijven? Als je het een paar keer hebt ge daan gaat het allemaal van zelf. Is je nieuwe jurk al klaar? Is hij mooi geworden? Heb jij een fijne verjaardag gehad? Zijn je vriendinnen nog geweest? Je schrijft er niets over. Prachtig dat je maaslap af is Antje Nell, Wassenaar. Grappig dat je nu schilderij tjes gaat borduren. Wat stel len ze voor? Leuk hoor van Harriët. Heeft ze veel pop pen? Geweldig dat jouw broer al katjes heeft geplukt. Ik heb ze nog niet gezien. Heb je al een wandeling door de duinen gemaakt? Ben je weer helemaal be ter Lowieke de Niet, Den Haag? Jullie krijgen zodoen de wel een gevulde spaarpot hoor! Prachtig! Jullie hebben het helemaal zelf verdiend! Mmm, wat hebben jullie ge smuld van het lekkers dat mamma heeft gebakken. Grappig dat jouw tand in de hoek van de kamer vloog. Gelukkig dat ik nu weer een brief van je kreeg Arie Noomen. Alphen aan de Rijn. 'k Dacht werkelijk dat jij tan te Jos aan het vergeten was. Is Marjoke helemaal beter? Het is morgen groot feest. Heb je de kamer mooi ver sierd? Fijn dat jij mamma zo goed helpt. Kan jouw klei ne broer al lopen? Schrijf jij voortaan als je letter aan de beurt is Marijke den Ouden, Den Haag? Je kan dan ook in aanmerking ko men voor een prijs. Jammer dat de poppenkast weg is. Speel jij vaak met je kleine broer? Hoe gaat het op school? Hoe gaat het met oma Ad- dy den Ouden, Den Haag? Is ze al een klein beetje beter? Ga jij vandaag bij haar kij ken? Hoe is het gisteren ge weest? Was het groot feest? Had jij mooie slingers ge maakt? Je kan toch wel te gen een beetje plagen, Addy? Daar word je groot van! Mmmm, wat heb jij gesmuld van het lekkers. Natuurlijk mag jij een nicht je worden Dieneke Parlevllet, Katwijk aan Zee. Hartelijk welkom bij de nichten en ne ven hoor! Schrijf jij voortaan als je letter aan dë beurt is dan kan je ook in aanmer king komen voor een prijs. Het adres had jij goed ge schreven. Krijg jij al zoveel huiswerk mee? Wanneer ben jij precies jarig en in welke klas zit jij? Prachtig dat jij pianoles krijgt. Uit welke boe ken moet je spelen? Heb jij genoten op de ver jaardag van je klasgenootje. Rita Perfors, Sassenheim? Hebben jullie leuke spelletjes gedaan? Is jouw pappa van daag jarig? Heb je zijn stoel mooi versierd? Prachtig dat je er goed aan gedacht hebt je naam onderaan de brief te schrijven. Keurig hoor! Waarom schreef jij niets, Fransje Prins, Den Haag? Volgende keer krijg ik een lange brief? Ook jij mag een neefje wor den hoor Johan Pijl Den Haag. Hartelijk welkom bij de nichten en neven. Jij bent al gauw jarig! Leuk dat Rick jouw vriend is. Heeft jouw opa een volière? Ga je dik wijls kijken? Grappig dat de parkiet op jouw vinger komt zitten. Hij kent jou natuurlijk op een prik. door Thea Beekman Wat dom van jouw vis om uit dp kom te springen, Kari- na Roest Den Haag. Fijn dat je al een nieuwe hebt gekre gen. Jij vond het zeker wel prachtig op de boerderij? Wat waren er veel koeien. Zou jij ook wel een poesje willen hebben? Jouw brief was nu keurig op tijd. Hoe kwam het dat jij viel met de fiets Margriet Riet veld Den Haag? Wat erg van jouw tand. Jammer dat zo iets niet te lijmen is. Is het een f;root stuk? Vond jij het wel nteressant in dat museum? Is het speelbroekje mooi ge worden? Heeft de dokter je veel pijn gedaan? Fijn dat je nu toch nog een ander instrument mag bespelen. Goed je best maar doen met sparen hoor! Je zult eens zien dan lukt he» best. Heerlijk zo'n feest op school. Hebben jullie spelle tjes gedaan? Pappa was zeker wel blij met jouw cadeau Koos Roos Den Haag? Prachtig dat jij al zoveel speldjes hebt gespaard. Was Corrie wel blij dat ze een prijs won. Heb je al ge oefend op de typemachine? Vind je het leuk? Ja, jouw versje is héél erg mooi, Koos, maar echt niet geschikt voor onze kinderrubriek. Daar is het echt een beetje te moei lijk voor. Tante Jos kende het al hoor! Oef, wat ben jij laat naar bed gegaan Anton Roos Den Haag. Heb je genoten op het feest? Jij hebt een mooie te- Vervolg) Toen de kamerjuffers en hof dames kwamen om de prinses sen te wekken, schrokken ze zich naar. De bedden waren leeg, de prinsessen nergens te zien. Ze holden gillend de gang op om de koning te roepen en van die verwarring maakten de prinsessen gebruik om naar buiten te glippen. Niemand her kende hen. omdat ze er als dienstmeisjes uitzagen. Ze slo pen het paleis uit, renden de tuin door, glipten larrgs de schild wachten en verlieten de stad. Ze bleven maar doorlopen, langs velden en wegen, in de richting van de heuvels, die ze zo vaak gezien hadden van hun kamers uit en waarnaar ze zo hevig verlangden. En zó ver dwenen zij." eisjes, dg boe: eens aan. Niemand lachte meer. .„Hoe.... hoe weet je dat alle maal"" vroeg Flavia eindelijk. Roeland ging gewoon door met zijn verhaal. „De koning was natuurlijk he vig ongerust en gat zijn solda ten bevel onmiddellijk naar de verdwenen prinsessen te zoeken. Dat deden ze. Maar ze zoch ten naar prinsessen, met gouden kroontjes en zilveren schoen- Hes en ze vonden niets. Ze dachten er niet aan te zoeken naar vijf gewone meisjes, die genoeg hadden van de gouden kooi, waarin ze leefden, en die misschien uitgeput langs de we gen zwierven: hongerig vuil en slecht gekleed. Tja, die vijf prin sessen zullen het de eerste dagen niet gemakkelijk gehad hebben. Want zij waren het zwervers leven niet gewend." „Zeg eens, wie heeft je dat al lemaal verteld?" vroeg Marina vijandig. „Niemand. Ik heb het gera- I den. Thuis, in het Hertenbos, heb ik vijf zusters. Toen ik een paar dagen geleden in het pa leis van de koning was en de i kamers van de prinsessen zag, i met tralies voor de ramen en al die deftige lakeien op de gangen, dacht ik: wat zouden mijn zusters gedaan hebben wanneer zij de prinsessen waren Seweest, en niets zelf mochten oen met al die vervelende, def- i tige mensen om hen heen? Mijn Zusters zouden gezegd hebben: j „Dat is niet uit te houden, we i lopen weg". Daarom dacht ik: i dat zullen onze prinsessen ook wiel gedaan hebben." Bella knikte begrijpend, maar Lena gaf haar boos een duw- j tje met de elleboog. „En verder? Weet je ook waarheen de prinsessen zijn ge- i gaan?" ..Ze ting „Waarom?" „Omdat hun tralievensters zo hoog liggen. Je kunt er over heel de stad en de velden heen kijken en dan zie je, ver weg, de golvende lijn van de heuvels. Dat is een prachtig gezicht Waarheen zouden ze anders ge gaan zijn? Ze kennen het land niet. ze zijn bijvoorbeeld nooit in het Hertenbos geweest en dat is het mooiste plekje ter we reld." (Volgende week verder) leening gemaakt hoor! Mam ma heeft jou erg verwend met zoveel mooie truitjes. Wat zal jij deftig zijn. Wordt de trui voor Thea mooi? Fijn dat jij elke dag naar school kan gaan. Jammer dat jij niets schreef Marry Rijkaart Ha zerswoude. Volgende keer krijg ik een lange brief? Van de hond en de kat. De poedel en de kater, De poedelende kat. Die lagen bij de kachel, Die rode wangen had. De kater lag te spinnen, Die spon een poeselied, Van dikke vette muizen En een kanariepiet. De poedel lag te dromen. Hij knorde nu en dan. Van afgekloven beentjes, Daar hield-ie zoveel van. Daar kwam een stoute bengel, Een kleine spring in 't veld. Die trok aan 't poesestaartje, Toen had je het geweld. De kater stond te blazen, En krabte naar de hond, Die, met zijn ruige poten, Stoof blaffend in het rond. De stoelen en de tafel, De matjes, het karpet, Geen ding bleef staan of lig gen, Waar het was neergezet. Dat was me een spektakel Zo erg was het nog nooit ge weest. De kleine staartetrekker, Hij schreeuwde nog het meest. Meisjes en jongens de brie venbus is helemaal leeg. Zor gen jullie voor een volle? De letters S t/m Z zijn deze week aan de beurt. Dag hoor, veel sterkte en tot de volgende keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 16