Krantenoorlog in Brabant HELMONOSE KOERIER POSTZEGELS visitekaartjes Ontslagen Paul Kuypers gaf eerste eigen blad uit zijn onze NIEUWE BOEKEN ZATERDAG 15 FEBRUARI 1964 BLAD VOOR HELMOND. MEIJER IJ EN PEELLAND (Van een onzer verslaggevers) WAT ZWOLSMAN in het westen deed, vindt na volging in het zuiden, zij het dan op ander gebied. Trok de miljonair-bouwer grote hotels, vermaakcentra en spectaculaire bouwwerken naar zich toe, in het zuiden speelt de strijd zich af in de krantenwereld. Een strijd, die al geruime tijd duurt, maar die eigenlijk pas in grote kring bekendheid kreeg door het rumoer rond de aankoop van de uitgave- rechten van de Helmondse Courant enkele weken gele den. Na in diep geheim ge voerde onderhandelingen gingen die van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij Helmond over in handen van de Cebema (Centrale Beleg gingsmaatschappij), die be hoort tot het Teulingscon- cern, eigenaresse o.m. van een aantal grote kranten in Noord-Brabant en de N.V. Geïllustreerde Pers (Mar griet en Revue) in Amster dam. Volgens insiders zou dit concern er op uit zijn op korte termijn het hele dagbladwezen in Noord- Brabant in zijn bezit te krijgen. Dat het met het uitvoeren van de ze plannen al een "héél eind op weg is, tonen de feiten. Had het Teulings-concern (waarin o.a. par ticiperen prof. Beel en De Gruy- ter) reeds de aandelen in handen van het Brabants Dagblad (Den Bosch), de Nieuwe Eindhovense Courant. Oost-Brabant en het Nieuw Helmonds Dagblad, een half jaar geleden kocht het voor het forse bedrag van 7,5 miljoen gulden het Eindhovens Dagblad op. waardoor het een monopolie positie in de lichtstad ging inne- Enkele weken geleden volgde de tweede slag toen de handteke ningen werden gezet onder een overeenkomst, waardoor het een maal per week verschijnende en goed renderende Groot Eindhoven en de Helmondse Courant, felle concurrent van het Nieuw Hel monds Dagblad, voor 2.5 mil joen in handen van de Cebema kwamen. En hiermee lijkt de kruistocht van de heren Teulings door het Brabantse niet te zijn beëindigd. Geruchten willen, dat zij ook een belangrijke rol achter de scher men hebben gespeeld toen enige tijd geleden de Nieuwe Tilburgse Courant werd opgekocht door het Nieuwsblad voor het Zuiden. Ter wijl volgens diezelfde geruchten ook het Brabants Nieuwsblad (verschijnend in Rozendaal en wijde omgeving) zou zijn bena derd. Dit laatste, aldus insiders, ken nelijk met het doel het in een groot deel van Noord-Brabant en Zeeland gelezen dagblad De Stem Rumoer te weinig zekerheid voor de toe komst. En wat die geheimhouding betreft: de aard van de onderhan delingen was zodanig dat men niets kón vertellen. Pas op het al lerlaatste moment viel het besluit. Ter geruststelling voegde dr. Van der Grinten daaraan toe, dat ook na 1 april alles bij het oude zou blijven. Hijzelf zou aanblijven en ook Paul Kuypers kon op zijn stoel blijven zitten. Hij zou zijn taak als hoofdredacteur op pre cies dezelfde vrije en onafhanke lijke wijze kunnen blijven vervul len. Maar Kuypers wilde dat niet geloven. Kunt ge me dat zwart op wit geven, vroeg hij. Daarop kon de directeur niet direct in gaan. Het gesloten contract was nog maar een raamcontract en moest nog in details worden uit gewerkt, zei hij. wist ook, dat ik contacten had ge had met het Helmondse bedrijfs leven. Voor hem was dat aanleiding me voor de keus te stellen: óf schorsing met waarschijnlijk daarop volgend ontslag, óf ont slag op staande voet. Ik heb toen gezegd: zegt u het maar. Dr. v. d. Grinten koos toen voor het laatste, zegt Paul Kuypers. cern, dat hij niet alleen als zijn concurrent ziet, maar ook als een gevaar voor de hele krantenwe reld. Een zo grote concentratie, zo als die zich op het ogenblik vol trekt, brengt gevaren mee voor de vrije meningsuiting, vindt Kuy pers, die voorspelt dat de kruis tocht van de Teulingsen nog lang niet is afgelopen. Nu beperkt het strijdtoneel zich nog tot Brabant. Maar wat zal er straks -gebeuren. Het is vrijwel zeker, zegt hij, dat zodra men in Brabant de 300.000 abonnees heeft dagblad zouden worden behar- veroverd, men Limburg in zal zakken. Maar ondanks deze onge lijke strijd handhaaft Paul Kuy pers zijn plannen. Ik blijf met mijn pen in Helmond, zegt hij, niemand kan mij daarvan tegen houden! ,Rond bedrag" Verbijsterd Na dat gesprek ben ik Helmond ingegaan, zegt Kuypers. Ik heb er contact gezocht met vrienden, mensen uit het bedrijfsleven. Men was verbaasd en verbijsterd. Het kan niet waar zijn, zeiden ze. Ze hebben me die eerste uren enorm geholpen, zegt Paul Kuy pers. Niet alleen moreel, ook daadwerkelijk. Toen ik vertelde over plannen een eigen krant te gaan oprichten, zegden ze mij on middellijk financiële steun toe. Dat gaf me nieuwe hoop en een idee: ik wilde een eigen krant be ginnen. Ik heb het 's nachts met mijn vrouw doorgesproken. En toen ik 's maandags na die be wuste zaterdag bij dr. Van der Grinten op kantoor was, stonden mijn plannen vast. me had geroepen naar aanleiding van de vele perspublikaties over de affaire. Hij wist dat die ver halen van mij kwamen en hij Paul Kuypers achter de schrijf machine in zijn als kantoor ingerichte uoning aan Hel monds Bakelsedijk. Als een ling vechtend tegen een op dringend mammoet-concern. Overigens was dit niet het laat ste contact. Ik heb daarna nog een gesprek gehad met mr. W. van der Grinten, broer van de directeur en juridisch adviseur van de Helmondse Courant. Hij vroeg of ik nog eens wilde komen praten, zegt Paul Kuypers. Sa men met mijn geldschieter Harry Hendriks, directeur van het groot ste Helmondse garagebedrijf ben ik toen gegaan. Mr. Hendriks sprak over een wachtgeldregeling, waarop mijn geldschieter het gesprek overnam en vroeg of daar geen rond be drag van kon worden gemaakt. In welke orde van grootte dacht u, vroeg mr. Van der Grinten. Als het geen bedrag is met vijf nullekes, vertrekken we terstond, zei Harry Hendriks. Volgens Paul Kuypers heeft mr. Van der Grin ten toen ,,ja" gezegd, maar onder voorwaarden. Kuypers moest zich onthouden van commentaar aan de pers en zou met zijn pen uit Helmond moeten verdwijnen. Het was duidelijk dat we daar niet op konden ingaan. Als ge wilt dat Kuypers uit Helmond ver dwijnt zult ge er nog een nulleke bij moeten doen, zei Harry Hen driks. Voor Paul Kuypers was inmid dels wel vast komen te staan dat hij zijn plannen zop uitvoeren. Hij zou blijven schrijven. Het Helmondse bedrijfsleven wist ik achter me, zegt hij. Dat voelde niets voor een krant die uit Eind hoven werd gedirigeerd. Want men begreep heel goed dat aller lei belangen In Helmond be stuurlijke en industriële nooit zo goed door een Eindhovense krant als door een Helmonds tigd. De steun, die Paul Kuypers werd toegezegd, was spontaan. Over de financiën zou ik me geen zorg hoeven te maken. Daarom besloot ik met een eigen krant t komen. En wel direct. Want on danks het feit dat ik nog geen ap paraat had kunnen opbouwen, moest ik onmiddellijk verschijnen om „in de running" te blijven. En zo kwam vorige week zijn eerste krant uit: de Helmondse Koerier. Twee pagina's tekst en twee pagina's advertenties. Op de voorpagina, die in de kop de ini tialen van Paul Kuypers draagt, zet hij uitvoerig de toedracht uit een van de geruchtmakende af faire, die in Helmond nog het derwerp van het dagelijks sprek vormt. De medewerking is enorm, zegt hij. Van journalisten uit het hele land heb ik al hulp toegezegd ge kregen. Hier heb ik een comple te vrouwenrubriek en zojuist komt een jeugdrubriek binnen. Maar of hij van alle aanbiedingen gebruik zal maken, weet hij nog niet. Mijn grote kracht wordt het stads- en streeknieuws, zegt hij. Daarop zal het accent komen te liggen. Paul Kuypers voert op het ogenblik nog een éénmansredac tie. In zijn woning aan de Ba kelsedijk heeft hij zijn kantoor gericht, waar hij dikwijls tot diep in de nacht achter zijn schrijf machine zit. terwijl zijn vrouw in vaste regelmaat zwarte koffie aandraagt. Zijn kantoor deelt hij met een kennis, die de (omvangrijke) ad ministratie bijhoudt. Daarnaast heb ik nog een man voor de pro paganda, zegt Paul Kuypers. Dat is alles. Maar binnenkort hoop ik te gaan uitbreiden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii GIJ LD BW ''iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Uitbreiding Heeft de vorming van deze kranten-mammoet zich steeds min of meer stilzwijgend voltrok ken, de laatste slag de aan koop van de Helmondse Courant heeft méér publiekelijk stof doen opwaaien. En wel met na me door het plotselinge ontslag van hoofdredacteur Paul Kuypers. die. na 18 jaar de leiding van het dagblad te hebben gehad. op straat werd gezet. In het tijdsbe stek van één weekend was de zaak beklonken. Het is allemaal nogal vreemd verlopen en Paul Kuypers zal de laatste zijn, die dat tegenspreekt. Ik moest het van een collega ho ren, zegt hij. Ik werd opgebeld: Paul weet je dat je krant is ver kocht. Natuurlijk geloofde ik dat eerst niet. Stel je voor, achttien jaar lang had ik tegen de Teu lings gevochten. Ze waren m'n felste concurrenten. Iedereen in Helmond weet dat. We leverden een gevecht op leven en dood met het Nieuw Helmonds Dagblad. En nu de hele zaak verkocht? Ik be schouwde het als een grap. Maar directeur dr. H. F. A. M. van der Grinten was ernstig. De krant is inderdaad verkocht, ant woordde hij een verbijsterde Paul Kuypers. Per 1 april zou alles in gaan. Het Nieuw Helmonds Dag blad zou verdwijnen. Dat kostte ieder jaar tonnen geld door de concurrentie van Kuypers. De Helmondse Courant zou als enig dagblad in Helmond en omgeving gaan verschijnen. Ik heb enkele ogenblikken geen woord kunnen uitbrengen, zegt Kuypers. Ik vroeg: hoe hebt ge dat toch kunnen doen? Hoe hebt ge mijn geesteskind aan de con current kunnen verkopen? En waarom is mij daar tijdens de onderhandelingen niets van ver teld? Het antwoord was kort. Het abonnementental bleef te stabiel op 10.500 hangen. Voor de 200 Werknemers in het bedrijf was er Paul Kuypers weet zich nog maar in het beginstadium. Nóg verschijnt hij eenmaal per week. Maar zijn streven is voor het eind van dit jaar dagelijks uit te komen. De eerste weken wordt de Helmondse Koerier in een op lage van 30.000 gratis huis aan huis verspreid. Daarna gaat hij abonnees werven. Vaste lezers heeft hij overigens nu al. Enkele honderden hebben al ingetekend, zegt hij. De eer ste was Hein Fentener van Vlis- singen.... Paul Kuypers ziet de toekomst van zijn krant optimistisch in. Fi nancieel is er geen enkele moei lijkheid. zegt hij. We künnen ons veroorloven dagelijks te gaan draaien. Ook technisch is er geen probleem. We drukken in Utrecht en daar kan men er nog wel een dagblad bijhebben. De heren Teulings zijn nog niet van mij af, zegt hij. En wat dót wil zeggen, weet iedereen in Helmond, dat Kuy pers kent als een scherpslijper, als een man, die geen blad voor de mond neemt en er niet voor terugdeinst ook autoriteiten scherp te bekritiseren als hij zulks nodig vindt. Zijn strijd gaat door. Ook op juridisch niveau. Hij heeft al een proces aangespannen tegen zijn vroegere directie over zijn ont slag, dat volgens hem niet met redenen was omkleed. [I (Van een onzer verslaggevers) yAN postzegels weet ik niets, zegt Nederlands eerste postzegel-ontwerper S. L. Hartz, general art director" bij Joh. Enschedé in Haarlem. Ik ben graveur, geen verza melaar. Vraag hem dan ook niet naar series uit het ver leden, over kleuren en waar den of tandingen, bijzonder heden, die elke filatelist bij wijze spreken uit de mouw schudt. Hij moet er vrijwel altijd het antwoord op schul dig blijven en er zijn biblio theek op naslaan. Koninginnen poseerden voor ontwerper S. L. HARTZ .Erfvijand' Maar feller nog zal de strijd zijn in zijn krant. Zijn ..erf vijand" zal hij in eigen nest gaan bestoken: als een eenling tegen een mammoet-concern. Een con- voor u besproken Beelden en symbolen, een-vijf tal opstellen over symbolen in magie en godsdienst, door Mir- cea Eliade. Uitgave C. de Boer Jr. en Paul Brand, Hilversum. Van een figuur of afbeelding die een denkbeeld of begrip verzinne beeldt. het symbool daarvan is, heeft het mensdom zich van ouds her bediend. Naarmate zij diep gaander werd bestudeerd kwam duidelijker naar voren dat de symboliek aspecten van een (bijv. vroegere) werkelijkheid kan open baren die zónder symbolen volko men onkenbaar zouden zijn geble ven. De symboliek kan óók waar devolle diensten bewijzen als het erom gaat dat meerdere culturen, door de hedendaagse ontwikkeling daartoe gedwongen, elkaar moe ten trachten te begrijpen. Sterker nog: voor deze dialoog kan de symboliek van het grootste belang zijn. In zijn opstellen besteedt de schrijver ruime aandacht aan wat we nu maar eenvoudigheidshalve noemen de symboliek van het ver re ooste -terwijl aan het slot van dit boek diverse aspecten van de christelijke symboliek naar voren worden gebracht. Een interessant en nuttig studiegebied, dat echter in genoemde opstellen niet- z.g. po- pulair-wetenschappelijk wordt be treden. Wat u maar wilt, door Wil liam Shakespeare. Nederlandse tekst van Dolf Verspoor. Uit gave van Ditmar, Amster dam. Het verrukkelijkste blijspel, dat Shakespeare ooit schreef: ..Twelfth Night or What You Will", is nu door Dolf Verspoor in voortreffelijk Nederlands over gezet. Het beroemde begin „If „O als muziek voedsel kan zijn voor liefde, speel op, speel door dan, overdadig door, mateloos, dat ik mij oververzadig en dat mijn zin in liefde eraan vergaat." citeren Enfin, het is weer zc ling, waaruit men maï wil, maar dan kan mer de gang blijven, want van het uitermate interessant. Dolf Verspoor heeft zijn verta ling van een nabeschouwing voor zien, waarin enkele waardevolle opmerkingen worden gemaakt. Malmedy en de galgen van Landsberg, door Will Berthold. Uitgave Erven J. J. Tijl, Zwol le. De Bondsrepubliek gaat nog steeds gebukt onder het nazi verleden van vele harer onderda nen. Onlangs nog zag de minis ter van vluchtelingenzaken dr. Hans Krüger zich genoodzaakt, ontslag te vragen. Enkele dagen later pleegde dc chef van de lijf wacht van kanselier Erhard zelf moord. Juist in deze tijd heeft de Ne derlandse vertaling het licht ge zien van het nieuwste boek van de Duitse journalist Will Ber thold. Berthold. die drie jaar de veld tocht tegen de Sowjetunie als sol daat meemaakte, is fel anti-na zistisch. Ook in „Malmedy" schrikt hij er niet voor terug, zijn landgenoten aan het verstand te brengen, hoe groot hun schuld is. Hij heeft echter ook op een eer lijke manier getracht de Ameri kanen aan te tonen, dat er door alle volken in naam van het recht groot onrecht kan worden gedaan, wanneer wraakgevoelens een rol spelen. In zijn boek speelt een Ameri kaanse kolonel een belangrijke rol als verdediger van de Duitsers, die bij dat offensief waren betrok ken en van wie al bij voorbaat vaststaat, dat zij aan de galg zul len sterven. De kolonel slaagt er tenslotte in, enkele werkelijk on- schuldigen van de galg te redden. Tóch is hij de man, die door zijn ontwerpen tot ver over de grenzen bekendheid kreeg. Ster ker nog: door zijn ontwerpen werd hij zélf over de grens ge trokken. Want heeft de heer Hartz in Nederland al enkele honderden zegels 'op zijn naam staan, ook voor het buitenland voerde hij vele opdrachten uit. Op „de zaak" is hij ontwerper no. 1. Alle gemaakte ontwerpen gaan door zijn handen. Dezelfde handen, die werkten aan zegels die vele verzamelaars nu als kost bare kleinoden in hun albums hebben geplakt. Weinigen zullen er echter bij stilstaan welk een inspanning het kost voordat de eerste zegels in de roulatie ko men. Weinigen ook zullen besef fen dat het ontwerpen ervan kunstenaarschap van de eerste orde vereist. Graveren Enkele maanden duurt het al gauw voordat een zegel kan worden uitgegeven, zegt de heer Hartz. Als wij de opdracht van P.T.T. binnen hebben, beginnen we direct met het ontwerp. Dat sturen we dan terug om het te laten beoordelen door de esthe tisch adviseur van P.T.T. en daarna pas kunnen we met het eigenlijke werk beginnen: het graveren. Een karwei, dat preci sie tot in fracties van een milli meter vergt. En als men dan weet dat dit graveren meestal in staal gebeurt, wordt duidelijk, dat alleen de man met superieur vakmanschap in staat is een ont werp uit te voeren, dat straks in een „oplaag" van miljoenen naar alle delen van de wereld zal De heer Hartz doet dit werk zelf nog steeds, zij het, dat hij zo nu en dan de nodige variatie toepast. Want hij was de man, die een nieuwe techniek ontwik kelde die deskundigen overal ter wereld verraste. Na veel experimenteren vond hij een nieuw procédé uit, waar in plastic in plaats van staal een belangrijke rol speelt. Dit procédé wordt thans veel toege past. Een ander procédé staat ook op zijn naam: het in klei ge boetseerde ontwerp, waarvan een foto wordt gemaakt. Door bepaalde lichteffecten ont staan dikwijls de meest onver wachte nuances, zegt hij. Koninginne-series De nieuwe zegel, waaraan hij thans bezig is en die binnenkort in de roulatie zal komen een serie met koningin Juliana en profile erop ontwerpt hij vol gens deze laatste methode. Al vele Koninginne-zegels heeft hij ontworpen. Vlak voor de laat ste oorlog ontwierp hij al een ze gel van koningin Wilhelmina. Die is toen nog uitgekomen, maar al gauw in beslag genomen door de Duitsers, die de zegels in klei ne partijen in de handel wilden brengen in de hoop er goed geld aan te verdienen. De heer Hartz glimlacht: het is ze niet gelukt. Daarna heeft hij vele audere ko ninginne-series gemaakt. En voor elke nieuwe zegel moest hU naar het Hof, want, zo zegt hij, ik ont werp het liefst naar de natuur. Een moeilijke opdracht: het ont werp van zegels met de prinsesjes erop. Dat vergde eindelóbs geduld. Terwijl ik zat te tekenen moest ik ook nog met ze spelen, want kin deren vervelen zich nu eenmaal gauw als ze moeten poseren. Ook van koningin Juliana heeft de heer Hartz verscheidene series op zijn naam staan. De Koningin wil er liefst zo eenvoudig mogelijk op. Zonder kroon, zonder juwelen ook. Eenmaal heeft dat nog eens een probleempje opgeleverd, ver telt hij. Hare Majesteit poseerde even Voordat zij naar een gala voorstelling moest en voor die ge legenheid had zij een diadeem in het haar. Omdat een diadeem geen kroon is, had ik het in mijn ont werp opgenomen. Ik had de zegel al gegraveerd toen de Koningin wier goedkeuring nodig is voor het drukken van de zegels me verzocht het diadeem weg te ha len. Het ontwerp vond zij goed. maar juist dat ene detail.... We hebben het diadeem inderdaad weggegraveerd. Maar een deskun- Onlwerper S. L. Hartz beslu- deert een proef van een door hem ontworpen postzegel. Met behulp van een sterk vergro tende loep, die hij altijd bij zich draagt, wordt elk detail nauwkeurig bekeken. Strak* immers, als ze in een „oplaag" van miljoenen naar alle delen van de wereld zullen gaan, moeten ze feilloos zijn. want. zegt hij, dr postzegels zijn ons dig oog kan dat nog altijd op de zegels zien (de zegel, die rond 1950 in de 1 gulden-waarde uitkwam)... Buitenland Overigens is het Nederlandse Koninklijk Huis niet het enige waar de heer Hartz schetste. Ook in Luxemburg maakte hij tal van ontwerpen. Vrijwel elke postzegel die er verschijnt met de beeltenis van de groothertogin, van prins Felix en van erfprins Jean zijn van zijn hand. Daarnaast vervulde hij opdrachten van landen uit vrijwel alle delen van de wereld. Een greep: Tunesië (Bourguibai, Per- zië. Ghana. Ecuador. En dat zijn er nog maar enkelen. Voor de meeste brengt hij per soonlijk een bezoek aan het land, want zijn principe naar de natuur te ontwerpen laat hij niet makke lijk los. Overigens zijn het niet alleen de postzegels, die hem over de gren zen voeren. Ook vele bankbiljet ten werden door hem ontworpen. Onder meer die van Indonesië. Een week lang heb ik doorge bracht in het presidentieel paleis van Soekarno in Djakarta om een schets van het staatshoofd te ma ken zegt hij. Waarom zovelen een beroep doen op een Nederlands ontwerper? Over zijn eigen bekendheid over de hele wereld, zwijgt deze be scheiden man. Onze drukkerij heeft een uitstekende naam, zegt hij. Het is de enige die alle tech nieken en procédé's kan uitvoeren. En dat is overal bekend. Daarom zitten we ook nooit om een op dracht verlegen. Waardigheid Wij streven ernaar onze post zegels eenvoudig maar toch waar dig te houden, zegt de heer Hartz. Dat eenvoud echter het werken tot in de details niet uitsluit toont hij met dc loep, die hij altijd bij zich draagt. Hij legt enkele postzegels op ta fel. Kijk, zegt hij, bekijk deze eens. Door het vergrootglas komt dan een netwerk van voor het blote oog onzichtbare fijne lijntjes naar voren. Lijntjes, die stuk voor stuk met de hand zijn gegraveerd. Al leen de postzegels in de hogere waarden (nu .één gulden en meer) worden gegraveerd, zegt bij. De lagere waarden gaan in raster- diepdruk of in rotogravure. Met de loepis dat verschil duidelijk te zien. Dat deze details dc filatelist zei- den ontgaan, bewijzen de reacties, die bij elke serie opnieuw binnen komen. Ik had eens een zegel ge maakt van het paleis op de Dam, vertelt hij. Ter versiering had ik er de Koninklijke standaard bij getekend, al was hij dan maar zo groot als een speldeknop. Prompt kreeg ik een brief. Als de Koninklijke standaard op het paleis staat, aldus de schrijver, is de Koningin aanwezig. En als de Koningin binnen is staan er voor de ingang schildwachthuisjes voor de paleiswacht. Waarom staan die niet op de zegel? Ik heb toen ge antwoord, dat daar vanwege de tekst die er ook nog op moest geen ruimte meer voor was. Maar de schrijver had natuurlijk gelijk. De personen, die de heer Hartz op zijn postzegels vereeuwigde zijn talrijk. Hijzelf kan ze slechts met behulp van een boek opsommen. Hij doet een greep: de Koningen Willem I. II, III, de schilders Ja cob Maris, Jan Steen en Rem brandt, andere grote bekenden als Henri Dunant, Camerlingh Onnes, Erasmus, de dichter P. C. Hooft, de zeehelden De Ruyter en Corn. Evertsen. Ook maakte hij een ze gel van koningin Elizabeth van En geland en het Internationale Hof van Justitie. Er zijn er meer, maar de heer Hartz, die er zelf nooit toe kon komen een verzame ling aan te leggen, kan ze niet allemaal uit zijn herinnering naar boven halen. Letters In de wereld van de drukkunst geniet hij grote bekendheid. Door zijn activiteiten. Want naast zijn functie van „general art director" bij Joh. Enschede, bekleedt hij vele andere functies. Zo geeft hij in Antwerpen les aan het Hoger Instituut voor de Drukkunst (waar hij mede-oprichter van is). Voorts is hij lid van de Koninklijke Aca demie voor Wetenschappen in Brussel en ere-lid van de Double Crówn Club; een zeer exclusieve club op het gebied van de druk kunst in Engeland. Daar bewees hij, dat hij zich eveneens onderscheidt in het ont werpen van letters: Hij was een van de weinige buitenlanders die voor Engeland een nieuwe druk letter maakte. De letter, die thans veel bij het drukken van boe ken en vooral pockets wordt gebruikt, heeft hij de „juliana" ge noemd. Hij ontwierp voorts de letters op de nieuwe grafsteen van Frans Hals in de St. Bavo, de letters in de gedenkplaat in het ministe rie van defensie en alle letters op de Nederlandse oorlogsgraven, overal ter wereld. Opnieuw: het is maar een greep. Visitekaartje Ontwerper Hartz heeft liefde voor zijn vak. Daarom ook is hij er trots op dat Nederland het eer ste land is, dat een opleidingscur sus heeft voor jonge kunstenaars, die zich willen specialiseren in het ontwerpen van postzegels. Samen met de heer W. F. Gouwe, oud es thetisch adviseur van de P.T.T. richtte hij die school (in Den Haag) op. Het is belangrijk dat Nederland zijn naam op het gebied van de kunst handhaaft, zegt hij. We zijn tenslotte een land met een goede kunst-traditie. En de postzegel le ons visite-kaartje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13