KAMEROEN Scharnier van Afrika Brigadier zenuwziek na reprimande van elief Moet groenteboer straks kwaliteit vermelden? GORILLA'S ZIJN HET DUURST Lonen: te grote wissel op produktiestijging feletccf VRIJDAG 14 FEBRUARI 19M ZOJUIST keerde uit Kameroen, Centraal-Afrika, terug een onzer verslaggevers. Hij is de eerste Neder landse journalist, die een bezoek heeft gebracht de jongens en meisjes van de Nederlandse Jongeren Vrijwilligers die nu bijna anderhalve maand metterdaad aan het werk zijn In het westen van het land. Nog tot in de poriën rood van het fijne allesdoor dringende stof dat hij op zijn tochten in open auto's of te voet bij wolken te slikken kreeg, sprak en leefde hij met de eenentwintig jongelui, die voor Kerstmis in hun standplaats Bambui arriveerden en die daar hoe kon 't anders een paar toestanden niet zo aantroffen als zij zich hadden voorgesteld. De toestanden zijn geleidelijk wat veranderd, maar er zijn nieuwe alarmerende situaties op gevolgd. Men leest daar al onmiddellijk van in de eerste speciale berichten, die wij vandaag publiceren. Tussen Den Haag en Bambui blijken enorm veel kilometers te liggen. Allerlei aspecten van het vrijwilligerswerk in Kameroen komen in de loop van de nu beginnende reportageserie aan de orde. En niet alleen van het werk zelf ook van de contacten die in dit land zijn gelegd. Hulp verlenen ki Kameroen een hard maar boeiend bedrijf I Nederlandse jongeren-vrijwilligers leveren bijdrage aan de landbouw Salaris met een derde ingekort Produktschap is unaniem tegen (Van onze sociaal-economische redactie) Als de Europese Commissie haar zin krijgt zullen de groenteboeren in de toekomst verplicht worden om elke groente- en fruitsoort, die zij ten verkoop aanbieden, te voor zien van kwaliteitsaanduidingen naar vastgelegde normen. Het Pro duktschap voor Groenten en Fruit heeft zich gisteren echter nadruk kelijk verzet tegen dit voornemen. Met algemene stemmen besloot het bestuur de minister van landbouw, mr. B. W. Biesheuvel, met klem te verzoeken om in Brussel te beplei ten dat de detailhandel niet in de kwaliteitsnormen-regeling wordt opgenomen, waarover de Raad van Ministers der E.E.G. binnen afzien bare tijd moet beslissen. Zoals bekend heeft de Europese Com missie naar aanleiding van in december te Brussel gevallen besluiten onlangs een onhverp-verordening ingediend met het doel te komen tot een geleidelijke toe passing van kwaliteitsnormen vooi groenten en fruit, die binnen de produ cerende lid-staten in de handel worden gebracht, teneinde de totstandkoming van de gemeenschappelijke markt voor groenten en fruit te vergemakkelijken. De commissie is van mening, dat deze normalisatie integraal moet worden 4 maart proefdraaien op tweede net? De NTS heeft minister Bot (onderwijs, kunsten en wetenschappen) toestemming gevraagd de experimentele periode var het tweede programma op 4 maart te la ten ingaan. De experimentele periode duurt tot 1 oktober 1964, op welke datum het tweede televisieprogramma begint. De aanduiding experimenteel houdt om. in dat niet op vaste dagen zal wor den uitgezonden, en ook het aantal zend uren per week telkens verschillend zal kunnen zijn. De programma's tijdens deze periode zullen o.a. bestaan uit Eurovisieprogram ma's, relays uit het buitenland, speel films en ander filmmateriaal, zoals tele- doorgevoerd voor alle stadia van de commercialisatie, d.w.z. vanaf het ogen blik, waarop de produkten op de markt worden gebracht tot het moment waarop zij door de verbruiker bij de detailhan delaar worden gekocht. Genieten In haar toelichting zegt de Europese Commissie te menen, dat de normalisa- kwaliteiten „dient te worden ge handhaafd tot in het stadium van de de tailverkoop, opdat ook de consument er van kan genieten en bij zijn inkopen kan kiezen uit produkten. die behoorlijk zijn gesorteerd en aangeduid, en die in over eenstemming zijn met zijn eisen en fi nanciële mogelijkheden". Het Produktschap voor Groenten en Fruit blijkt het met deze zienswijze lang niet eens te zijn, hoewel het bestuur niet afwijzend staat tegenover bepaalde voor schriften voor de detailhandel, mits zij waarde hebben voor de consument en de detailhandel geen onevenredige lasten opleggen. Niet na te leven In _eeft o te kennen, dat mot betrekking tot vele bederfelijke produkten een voorschrift om de kwaliteitsklasse aan te duiden de praktijk niet na te leven is, omdat de uiterlijke kwaliteit in bepaalde omstan digheden in korte tijd sterk kan vermin deren; al behoeft dit nog niet te beteke nen, dat deze produkten een dienovereen komstige achteruitgang van de consump- tiewaarde zouden hebben ondergaan. Voorts wijst het produktschap op het gevaar dat reeds in een voorafgaande fase van het distributieproces opzettelijk een lage kwaliteitsklasse zal worden ver meld, ten einde te vermijden dat de de tailhandel genoodzaakt zou worden de aanduidingen te wijzigen. Het bestuur meent, dat de belangen van de consu ment niet in het gedrang zullen komen de detailhandel buiten de kwali teitsregeling zal worden gehouden. Het produktschap heeft in de brief aan de minister van landbouw een groot tal bezwaren tegen de ontwerp-verorde- ning en suggesties opgesomd. Het ligt in de bedoeling de kwaliteitsnormen in twee fasen door te voeren, nl. per 1 april 1 april 1966. Commentaar Slap aftreksel De bewerking van Sean O'Casey's „The shadow of a gunman", die Her man Fortuin donderdagavond als ver taler en regisseur voor de Vara op de beeldbuis heeft gebracht, zal weinig kijkers intens hebben geboeid. Zij hebben dan ook slechts een slap af treksel gezien van het in 1923 voor het eerst gespeelde stuk. Afgezien daarvan haperde de presentatie door ongeïnspireerd acteren van verschei dene spelers, die bovendien niet rol vast waren. De cameraregie was wei nig opvallend en het kwam ons voor dat het ook aan inventieve spelleiding heeft ontbroken. De Vara liet de kijkers in onwetend heid omtrent de in 1880 te Dublin geboren John Casside, die in armoede opgroeide, uit nationalistische over wegingen de naam O'Casey aannam, zichzelf opwerkte tot auteur (van tendensstukken) en via het socialisme in het communistische kamp terecht kwam. Nagelaten werd eveneens te vermel den, dat O'Casey zowel in de verwik kelingen als in zijn personages zeer veel autobiografisch materiaal en her inneringen heeft verwerkt. Het meisje Minnie Powell is in feite O'Casey's medestandster in de strijd, de mooie Kathleen, die zich tot O'Casey's verdriet liever in modieuze kleding stak dan in de dracht var proletariaat. Kitty Courbois gaf deze figuur dan ook natuurgetrouw gestalte. Julien Schoenaerts en Jan Retel dreven op routine als ondergedoken verzetsheld en marskramer. In deze laatste figuur spuide O'Casey zijn anti-clericale gevoelens. Goede bijrol len gaven Johan Fiolet en Lucas Wen sing te zien, doch het spel als geheel kwam niet tot de vereiste kleuring geladenheid. Het forum over de positie van de vrijgezellen, waarmee de Vara de avond opende, werd gevat en plezierig gepresideerd door Jaap Buys. In ,A-chter het nieuws" kregen we om trent don Carlos en Carlistische be weging beelden met nogal gekleurd commentaar en de rubriek „Uit" bood weinig interessants. De Amerikaanse marine heeft be kendgemaakt, dat aan „Westinghouse' is opgedragen, binnen zes maanden op de Amerikaanse basis Guantanamo op Cuba een fabriek in te richten voor de winning van zoet water uit zeewater. Bo vendien wil de Amerikaanse marine nieuwe reservoirs laten vervaardigen voor drinkwater dat afkomstig is van regenwater. BAMBUI. Om bij de Ne derlandse Jongeren Vrijwilli gers in West-Kameroen te ko men dat is een dikke drie honderd kilometer van de kust moet men door dichte oer wouden trekken of, zoals ik, er overheen vliegen. Daar leven dan alle „wilde beesten", die wij uit de dieren tuinen kennen. Aan de kust ko men krokodillen voor, en nijl paarden. In de jungle vooral veel roofvogels en insecten. Op de hoogvlakten worden gere geld kudden olifanten gesigna leerd, verder giraffen en buf fels. Het is niet toegestaan zonder speciale vergunning op deze fauna te jagen. Daarvoor zijn ministeriële akten nodig, waar voor buitenlanders maximaal tweehonderd gulden moeten betalen. En voor het neerleg gen van wild dienen premies te worden voldaan. Het schie ten van één olifant kost zestig gulden. De tweede is al duur der: honderd gulden. Meer dan vier mag men er niet doden. Voor elke giraffe-trofee dient f 300 neergeteld. Verreweg het duurst blijkt de jacht op go rilla's. Anderhalf duizend gul den per stuk (Van een onzer verslaggevers) SCHARNIER van Afrika zo noemt zich de jonge staat, waarheen ons eerste team van jongeren-vrijwilligers werd uit gezonden. Dat Kameroen ziet er op de kaart overigens meer uit als een wig, die van het westen uit tus sen noord en zuid in oostelijke richting naar het hart steekt van dit „ontwakend werelddeel". Deze ietwat gecompliceerde om schrijving lijkt een karakteristiek te zijn niets hier kan simpel worden aangeduid of verklaard. Elke situatie schijnt ingewik keld. Dat is historisch gegroeid. Eeuwenlang was dit land het eindpunt van allerlei migratie stromen. Daardoor ontstond hier een merkwaardig Babyion. Er leefden verschillende rassen en volken, die geen van alle dezelf de taal spraken elk onderhield een eigen godsdienst, met de daarbij behorende gebruiken. Dit heterogene gezelschap kwam pas betrekkelijk laat nog geen honderd jaar geleden onder „koloniaal be stuur" te staan: van Duitsland. Na de eerste wereldoorlog werd dat protec toraat verdeeld tussen Frankrijk en Engeland. Daarbij trok men „politie ke grenzen", waarbij niemand zich er om bekommerde dat die dwars door de verschillende stamgebieden liepen. Wat natuurlijk niet bepaald bevorder lijk was voor de toch al zo geringe samenhang. Het onder Frans beheer staande Kameroen werd onafhankelijk op 1 ja- 1960. Door de Verenigde Naties oen al een plan ontwikkeld om de Britse Cameroons te voegen bij Nigerië. Dat werd echter zelf snel auto noom. Besloten is toen een referen dum 'te houden, waarbij de bewi van bedoelde gebieden zich konden uitspreken naar welk buur zij aanslui ting wensten. De uitslag was verras send. De noorderlingen wilden horen bij Nigerië. En het zuiden verklaarde meer te voelen voor Kameroen. Aldus geschiedde. En in dat zuiden zitten nu onze vrijwilligers. Op 1 okto ber 1961 werd uitgeroepen de Fede rale Republiek Kameroen. President werd de Frans sprekende uit Oost- Kameroen afkomstige Ahmadoe Ahidjo. En vice-precident de Engels sprekende uit West-Kameroen stammende John Ngu Foncha. Zij kunnen elkaar niet ver staan en converseren via een tolk. Dit hele proces van eenwording ver liep natuurlijk niet zonder botsingen. In Frans Kameroen ontstond een open lijke opstand tegen het gezag medio 1958. (Toen hadden de Verenigde Naties nog voogdij over dit zogeheten trustee- gebied). Aan deze uitbarsting van politie B. Bonne veld is al sinds 18 december 1961 zenuw ziek omdat hij zich een opmer king van zijn chef, hoofdinspec teur P. L. Landman van het bu- jreau Overtoom, bijzonder heeft aangetrokken. „Ik zal je over plaatsing aanvragen, van die op ruiende gesprekken van jou ben ik beu. Teken er maar vast be roep tegen aan", zou de politie chef op de bewuste dag zijn on dergeschikte brigadier hebben toegevoegd. „Uitkafferen", noem de de brigadier deze uitlatingen, doch zijn chef had het over „ge decideerd toespreken". Het Amsterdamse ambtenarenge recht verdiepte zich gisteren langdu rig in de kwestie want de brigadier heeft beroep aangetekend tegen de beslissing van de hoofdcommissaris van politie die de bezoldiging van Bonneveld met ingang van 1 juli 1963 tot tweederde heeft teruggebracht, om dat de brigadier verhinderd is dienst te verrichten. BEVORDERING „Die ziekte is ontstaan door en in ver band met de dienst", meent de heer Bon neveld. die al jaren in conflict leeft met de korpsleiding. Hij is ook degene die het benoemingsbeleid bij de Amsterdam- politie aan de orde stelde nadat hij niet was bevorderd tot adjudant. Het ambtenarengerecht wees zijn klacht des tijds af, doch de centrale raad van be roep in Utrecht stelde hem in het gelijk. De heer Bonneveld meent nu dat de eerder genoemde opmerking chef in direct verband staat tot de vorige aanklacht. Hij noemt het een provocatie met het doel de inmiddels aangespannen bevorderingszaak te kun nen verzwakken. ZENUWARTS De voorzitter van het ambtenaren gerecht kon zich niet voorstellen dat de uitlatingen van de heer Landman de brigadier een zenuwinzinking zouden hebben bezorgd, maar de raadsman KAART: AFRIKA INSTITUUT de behandelende zenuwarts verklaarden dat de ziekte tengevolge van de repri mande moet zijn ontstaan, dit in tegen stelling tot een gemeentearts die aan nam dat de brigadier op pathologisch» wijze heeft gereageerd. Een zenuwarts die door het gerecht zal worden aangewezen, zal tot taak krijgen •n rapport over deze zaak op te stellen. Men kreeg nog even woorden over het feit of de hoofdcommissaris van po litie wel bevoegd was de brigadier mede deling te doen van de salariskorting. De voorzitter van het ambtenarengerecht vond van niet, aangezien de bekendma king van zo n beslissing door de burg meester dient te geschieden. (gr.). 7.45 MV-- weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip 8.20 Djinn: gevarieerd programma. 12.00 An gelus. 12.04 Liedjes over het verre Westen. 12.25 Platennieuws. 12.30 Mededelingen t.b.v. tuinbouw. 12.33 Licht instrumen taal kwartet en zangsoliste. 12.50 Kinder liedjes (gr.) 13.00 Nieuws. 13.16 Markt- "',en. 13.18 Musicerende dilettanten. 13.40 les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Ka- ;tiek: lichte muziek en praatje. 15.30 instrumentaal trio. 15.45 Lichte or kestmuziek. 16.00 Grensland, uitzending voor 17.00 Leiding geven (19). lezing. 17.10 grammofoonmuziek. 17.30 Boekbespre- 17.40 Instrumentaal Octet 18.00 Kunst kroniek 18.30 Lichte orkestmuziek. 18.50 Lichtbaken, lezing. ersum n. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws. Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.30 Van de voorpagina). 8.00 Nieuws 9.00 Loon naai ag met het N.V.V. 9.10 Klassieke gram mofoonmuziek. VPRO: 9.40 Bijbelse minia- heeft vroeger en nu, lezing. VARA: 10.00 Buitenlands overzicht. 10.15 Geknipt herhaling. 11.00 Licht orkest en zang- lagers. 14.10 Voor de twin- dale Wetgeving. 16.00 De Metropolitan 1915- operaconcert (gr.). 17.10 Boekenwijs- 17.30 Salonorkest en zangsollst. GENOEMD NAAR GARNALEN KAMEROEN is ontdekt door de Portugezen, omstreeks 1525. Zij voeren toen de huidige Woeri op, waaraan thans de grootste havenstad ligt: Douala. Destijds vonden die „verken ners" daar in de monding grote hoeveelheden camaroës, ofwel garnalen. Hiermee is de naam verklaard, die daardoor werd gegeven aan het omringende vaartmaatschappijen. De te Amster- al „in het westen" organisaties dam gevestigde Holland-West-Afrika- den opgezet voor het verlenen van lijn heeft er zelfs een eigen kantoor, praktische hulp door het uitzenden 11C111_„ vrijwilligers. Het Amerikaanse Peace „-„hod werd een eerste team gese- Uit Kameroen wordt veel hout ge- Corps is misschien wel het meest be- lprtpprd door de rükS psychologische ar Nederland. Verder nog- kend. Na anderhalf jaar had deze ^enst Drk maandin dSurde de8 trai- het belangrijkste han- „onderneming" tegen de vijfduizend ning verieden jaar november yer- uc alle kandidaten op zich te nemen. Uit het overstelpende .Jj het werk in circa vijfen- noVstëeds 'nTet' erg 'overzïchteÜjk. ïn kunnen worden opgezet: koffie is er veertig landen. Kameroen zijn naar schatting wel hon- trouwens al. En de veeteelt zou met Qok bjj ons begon men aan deze derdveertig verschillende volkenkundi- name in het westen met succes kunnen mogelijkheid te denken onder an- ge groeperingen aanwezig. Deze elni- worden beoefend. Hooggekwalificeerde dere kringen van de Nederlandse sche versplintering was er oorzaak van, experts hebben daartoe geadviseerd. Jeugd Gemeenschap. November 1962 dat aanvankelijk hier meer dan tach- Maar hoe wordt die raad in praktijk werd opgerjcht de Stichting Jongeren tig partijen bestonden. Daarvan zijn er gebracht? De bevolking moet instruc- Vrijwilligers Corps. Het parlement nu nog zeven over. De twee belang- ties krijgen zonder dat het werk zelf uit bleek bij de behandeling van de nota rijkste hebben een politieke unie tot handen wordt genomen. Alleen mensen hulp aan minder ontwikkelde Ptot handen wordt genomen. Alleen u aal, WUB stand gebracht. Naar veler mening be- met praktische vakkennis kunnen dat gebieden grote belangstelling te heb- a^-,a.„0-Voi:iir ,Wn niA »iin som- deze uitzending. Waarna de VEERTIEN KEER daadwerkelijk doen. Die zijn migen al heel lang van missie en zending, van de Unesco bijvoorbeeld en er zijn plaatsen in Afrika waar al ver scheiden jaren jonge Nederlanders wer ken van de Katholieke Arbeiders Jeugd. Maar Afrika is onvoorstelbaar groot en de landen zijn er onafzienbaar. Er zijn veel meer mensen nodig, bij voorkeur specialisten op hun terrein. Er zijn Ministerraad op 8 februari sloot tot het stichten van een Neder lands Programma, onder auspiciën van het Ministerie van Buitenlandse jaar trok deze groep: tien meisjes, elf jon- De eerste ruk van de reis werd gemaakt per trein. In Marseille ging de équipe scheep naar Douala. Nog voor Kerstmis arriveerde het gezelschap op de plaats van be stemming en kreeg er al gauw te horen, dat hun de Wateler-vredes- prijs was toegekend door de Car- negiestichting. De discussie daar over is in de kleine nederzetting bij Bambui nog niet gesloten. dan Nederland. Deze oppervlakte 474.000 vierkante kilometer wordt be woond door ruim vier miljoen mensen (onder wie vijftienduizend Europeanen). Verreweg de grootste groep wordt ge vormd door de 600.000 Bamiléké. Die le ven in de bergen aan de westkant. Zij zijn verwant met de 300 000 Tikar op dp Bamenda-vlakte, Zuid-Kameroen wordt bewoond door de 'Bantoe. Die heeft waarschijnlijk de oorspronkelijke be volking van pygmeeën verdrongen van dat dwergvolk zijn enkele duizenden nodig. Men i buiten: jonge- DE SLEUTEL Vooral na de tweede men hulpverlening as -. Noordelijk vindt wikkelde landen gaan z De Nederlandse vrijwilligers zitten in het westen dat was dus vroe ger Engels. Het is hun taak een bijdrage te leveren aan de landbouw daar, die sterk achterop raakte na het vertrek (in 1959) van de Britten. Het team heeft zich gevestigd gevorderde huisjes nabij Bambui. Dat dorp ligt niet ver van het strcck- centrum Bamenda. Er is daar zelfs een vliegveld, zodat van hier uit verbindingen bestaan naar de belang rijkste stad van Kameroen: Douala. Deze haven Is opgenomen in het in ternationale net van de grote scheep- essentieel onderdeel van internationa le betrekkingen. Ook door Nederland worden technici en wetenschapsmen sen uitgestuurd naar Afrika. Azië, La- tijns-Amerika. Daarnaast stelt de re gering grote sommen beschikbaar voor de ontplooiing van landbouw, dustrie en nijverheid in deze gebie den. Gebleken is, dat de kennis-over- wat dracht op middelbaar niveau ten ach ter bleef. En juist daar ligt vaak de sleutel voor een evenwichtig groei proces. Dat is dan ook de reden, dat De markt van Bambui: altijd een hele bedrijvigheid. Werkgevers metaal en hout Voor vakman veel interessants op Techni Show Werkgevers in de metaal- en houtbewerkingssector zijn van me ning dat met de jongste loonsver hogingen een te grote wissel is getrokken op de stijging van de produktiviteit. „Wij zijn bang voor inflatie; op langere termijn zelfs voor werkloosheid." Aldus gisteren ir. B. A. Kruithof, vice-voorzitter van het Technisch Cen trum op een persconferentie ter gc- Show, die als jaarsbeurs 01 1 Utrecht haar I, 402 m. KRO: 7.00 Nlcv Voor de kinderen. VMIMfOfldfl I, 402 m. KRO: 19.00 Nieuws: "25 Boekbespreking; Verzoekprogramma militairen; 20.20 Wie het weet, mag ■edstrijd in muziekliteratuur- king: 1835 Klassie grammofoonmuziek; 19.00 Kiosk: bespreking van artikelen uit zojuist verschenen weekbladen; 19.10 Jazzmuziek; 19.30 Uit de kunst: een veertiendaags Nieuws; 20.05 Kamerorkest: uziek; 20.50 Bèta: nieuws uit Klassieke 1 de wereld VARA: 21.00 Metropole orkest liste; 21.45 Zie de dijken, hoe sterk ze zijn. klankbeeld: 22.15 Grammofoonmuziek; 22.30 Nieuws; 22.40 Marimba: wekelijks vrij dagavond-magazine; 23.10 Lichte grammo foonmuziek: 23.45 Socialistisch nieuw* in Es peranto; 23.55-24.00 Nieuws. CRAMMOFOOS'PLATRNPROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND Van 18-20 UUR Francesco Cilea .Adriana Lecouvreur" Ope ra in 4 bedrijven. Libretto: Aruro Oolauttl nr. het spel van Scribe en Legouvé. Renata Re- baldi (Adriana Lecouvreur), Mario del Mo naco (Maurizio), Giulietta Simionato (Prin ses van Bouillon), Silvio Maionicr (Prins van Bouillon K Giulio Fioravantl (Michonnet), de Chazeuil), Dora mda Cadonl men, vindt ir. Kruithof. Doordat zij jong is en vooral na de Tweede Wereldoorlog haar aanschaffingen heeft gedaan derne machines), door de open r politiek en door goed Nederlands koop manschap, is een produktie-apparaat op gebouwd. dat de vergelijking met andere ianden uitstekend kan doorstaan, aldus Aan de voortzetting hiervan wil de Techni Show meewerken, een tentoon stelling waarop weer tal van produkten zullen te zien zijn, die aantonen dat Ne derland zeker niet tenachter staat bij het buitenland. Verscheidene nieuwtjes zal de bezoe ker op de expositie aantreffen. Interes sant is de electronenstraal, die langzaam maar zeker zijn intrede in de metaalbe werking gaat doen. Met behuip hiervan is men in staat ongelijke materialen aan elkaar te lassen zonder de eigenschappen van de metalen te beïnvloeden Op het gebied van de ruimtevaart wordt hier van al dankbaar gebruik gemaakt Een sterk tot de verbeelding spreken- Spreker achtte het noodzakelijk, dat in deze industrieën, waarvan alleen al de metaalverwerkende industrie 40 pro cent van onze beroepsbevolking een werkkring biedt, samenbundeling en 3De- cialisatie wordt doorgevoerd om de ge varen af te wenden en een tè zware con currentiedruk te voorkomen. Samenbundeling ziet spreker met na me als een noodzaak op het gebied van de research. TH en TNO kunnen daarbij, volgens hem, een belangrijke rol spelen. Specialisatie achtte hij een vereiste zo wel naar de produktie als naar de ver koopkant. Door deze maatregelen tijdig te nemen, zal men kosten kunnen bespa ren en de concurrentie-positie verstevi gen, aldus ir. Kruithof. OUTILLAGE Wat de outillage van de Nederlandse industrie betreft liggen er geen proble- fabelachtige energie, die al het materiaal waarop het valt, verdampt en verpulvert (als communicatiemiddel zou één laser straal in een luchtledige buis rond de aarde gestuurd, al het tegenwoordige te lefoon-, telex-, radio- en televisieverkeer kunnen dragen). WATERSTRAAL Wat prozaïsch steekt bij deze zelfs voor de vakman moeilijk begrijpbare techniek de mogelijkheid af om met een waterstraal bomen door te zagen Ook voor de bewerking van metalen zal deze waterstraal vele kansen bieden, zo wordt verwacht. Op het gebied van de houtbewerking zijn voor de vakman eveneens vele teressante uitvindingen r.e zien. In steeds toenemende mate blijkt mengeperste lucht een belangrijke rol te gaan spelen in deze sector. In totaal zullen ruim 200 exposanten deelnemen aan deze tentoonstelling, die tot en met 17 maart geopend zal zijn. 2000 Journaal en weerbericht; VPRO: iprek aan de schrijftafel; 20.30 Achter bamboe-gordijn, documentaire Eigen tv-station in Japans stadje De inwoners van de Midden- japanse stad Hachiman hebben in een boeddhistische tempel ter plaatse een televisiestation gesticht, waarbij de beelden per draad worden overge bracht. De uitzendingen zijn bedoeld voor de inwoners van Hachiman. Er wordt niet ge streefd naar het maken van winst. Men is met de uitzendingen in oktober 1962 begonnen. Het be sluit hiertoe is genomen om dat de ontvangst van de Japan se televisiestations in Hachi man. een stad met ongeveer 22.000 inwoners, slecht is. De 2.300 televisiebezitters in Ha chiman besloten toen, in juli 1962, een eigen televisiestation te stichten. De ontvangst is nu beter en de betrokken televi siebezitters, die ook de uitge zonden, in hun stad opgeno men programma's waarderen, zijn hier voldaan over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9