Akkoord wederinvoering van risicoclausules Kurt Thomas - Zwembad Gesprek met beminnelijk mens groot kenner van Bach Ontwikkeling van de prijzen Prinses zit in sectarisclie r.-k.-groep Personeel Euro woningen kiest commissarissen NIEUWE LEIDSE COURANT VRUDAG 14 FEBRUARI 1964 Bouwproduktie toegenomen Tussen regering en aannemersor ganisaties is gistermorgen overeen stemming bereikt over de wederin voering van de zg. risicoclausule in bouwcontraoten. Tegelijk zijn afspra ken gemaakt over het tijdig opleve ren van de werken. Een en ander is gistermiddag tijdens het Tweede- Kamerdebat over lonen en prijzen meegedeeld door de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid drs. Bogaers. Voor werken die na het ingaan van de nieuwe bouw-c.a.o. 11 maart a.s.) worden aanbesteed en die een contrac tuele looptijd hebben van één jaar. kan geen risicoclausule worden aan vaard. Voor werken die na de nieuwe c.a.o. worden aanbesteed en een loop tijd hebben van meer dan twee en een half jaar, kan een verrekeningsclausu le in het contract worden opgenomen Daarbij zullen wijzigingen die plaats vinden binnen een jaar na de prijsaan- bieding, uitgesloten worden. Voor na 1 maart aanbestede werken met een contractuele looptijd van meer dan een jaar en minder dan twee en een half jaar. zal van geval tot geval door de betrokken minister na overleg met het ministerie van economische zaken worden beslist of een verreke ningsclausule kan worden opgenomen. Richtsnoer voor een redelijke beoorde ling hiervan zal vooral het prijsverschil zijn tussen een contract zonder contract met een risicoclausule. Als bijzonder punt bij de ai ding van risicorcgelingen geldt, dat aan de gcreedkomingstermün boeteregeling voor te late oplevering strenger de hand zal moeten worden gehouden dan in de laatste jaren ge bruikelijk was. Minister Bogaers ver wachtte, dat dit de bouwproduktie ten goede zal komen. Wijziging in de prijzen van materia- sing is, altijd doorberekenbaar ge weest De mogelijkheid tot het opne men van een verrekeningsmogelijkheid blijft bestaan. In dit verband zal ten behoeve van bedrijven die zelf mate rialen in eigen fabriek vervaardigen, een clausule worden opgesteld, waarin de mogelijkheid is opgenomen de stij ging van de prijzen van die materialen te berekenen alsof zij door derden wa ren vervaardigd. Minister Bogaers onderstreepte, dat er van een aannemersstaking de laat ste tijd geen sprake is geweest. Wel van een zekere terughoudendheid, die verband hield met de onzekerheid over de ontwikkeling van lonen en prijzen. Die terughoudendheid deed automatisch de spanningen op de bouwmarkt ver minderen en had daarom best wat gro ter mogen zijn. Ze heeft niet geleid tot Lichte vorst f\CEAAN STORINGEN breiden hun m- vloed uit over Frankrijk en het Mid dellandse zeegebied. Als gevolg daarvan blijft in onze streken de lucht aanvoer overwegend uit oostelijke richting. Wol kenvelden zullen de nachtelijke afkoeling wat temperen, waarbij de komende nacht op de meeste plaatsen niet meer dan lichte vorst zal voorkomen en in de middag temperaturen om of even boven het vries punt. Uit de bewolking van de storingen boven Frankrijk valt hier en daar wat neerslag, maar in ons land is de neerslag van betekenis onwaarschijnlijk. In Zwe den, midden- en oost-Europa vriest liet nu streng met temperaturen van 15 tot 20 graden onder nul. Daarentegen bleef hei kwik in het grootste dec' van Engeland en Frankrijk dc afgelopen nacht boven het vriespunt. Samenhangend met deze temperatuurverdeling zullen in het noord- oosten van het land de temperaturen lager blijven dan In de zuidelijke provincies. ZON EN MAAN Zaterdag 15 februari: zon op 7.58, onder 17.52; maan op 9.14, onder 20.12. Donderdag 20 februari: eerste kwartier HOOGWATER SCHEVENINGEN 15 februari: 4.35 v.m.; 16.45 n.m. HET WEER ÜN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur «u s u Sa iS-c £b e-a is Zd.-Limb. Helsinki Stockholm Frankfort München Zürich Genève Alaccio Madrid Mallorca windstil 14 3 0.6 Strenger optreden bij te laat opleveren (Van onze parlementsredactie) een ongunstige beïnvloeding van de wo- ningwetbouw. De bewindsman noemde in dit ver band nog enkele cijfers over de bouwproduktie. Die was in het vier de kwartaal van het vorig jaar weer gunstiger dan in het derde kwartaal. De fysieke produktie lag in het der de kwartaal 13 pet., en in het vierde kwartaal zelfs 25 a 30 pet. hoger dan in de overeenkomstige kwartalen van 1962.De woningbouw heeft ten volle in deze vooruitgang gedeeld. De minister vertrouwde erop. dat het woningbouwprogramma voor 1964 ge heel zal kunnen worden gerealiseerd Huurverhoging Aan het verzoek van P.v.d.A.-fractie- leider Vondeling om de voorgenomen huurverhoging nog eens in overweging te nemen, wilde drs. Bogaers niet vol doen. H(j vond het onverantwoord om geen gebruik te maken van de gele genheid, die de algemene verhoging van het prijspeil biedt om de achter stand in de huren in te lopen. De kortgelegen gebouwde woningen met hoge huren zullen buiten deze huur verhoging vallen, maar wel zullen dc bewoners van dc huurcompensatie kun nen profiteren. De minister wilde ook niet weten van een wettelijke prijsbeheersmg van woningen, omdat in het verleden ge bleken is, dat de controle op de uit voering van dergelijke maatregelen uiterst moeilijk is. Tegen onverant woorde prijsstijgingen kan overigens worden opgetreden. De marktverhou ding kan positief worden beïnvloed door het aantal woningen te vergroten. De Kamer verwierp gistermiddag een communistisch-pacifistische motie, die van de regering verlangde dat zij geen gebruik zal maken van haar bevoegd heid om de nieuwe c.a.o. voor de bouw onverbindend te doen verklaren. Slechts P.S.P.. en C.P.N. stemden voor. Ook N.D.P. accepteert journalisten-c.a.o. In een buitengewone algemene leden vergadering van de vereniging De Ne derlandse Dagbladpers, de organisatie van de dagbladondernemingen, is het onderhandelingsresultaat inzake de c.a.o. voor dagbladjournalisten voor 1964 met meerderheid van stemmen goedgekeurd Een niet onaanzienlijke minderheid van de dagbladondernemingen stemde tegen. De nieuwe c.a.o„ die zal gelden tot 31 december, was reeds in de kringraden der journalistenorganisaties goedgekeurd Zij zal nu ter goedkeuring worden voor gelegd aan de bevoegde instanties in Den Haag. Geen Euromarktgeld voor Ford Antwerpen De Euromarkt heeft een Belgisch ver zoek om $27 miljoen uit het Europese sociale fonds voor veranderingen in de Fordfabrieken te Antwerpen afgewezen. Hierin zou een loongarantie voor 1600 arbeiders begrepen zijn. De bedoeling was de assemblage-inrichting van Ant werpen naar Gent over te brengen. De Euromarktcommissie verwierp het ver zoek omdat Antwerpen geen ontwikke lingsgebied is- Suriname krijgt nieuwe slatenvoorzitler De ministers en de statenleden van de Nationale Partij Suriname hebben be sloten de fractieleider van de Verenigde Hindostaanse Partij, de heer J Lachmon voor te dragen als voorzitter van de Staten. B. en W. van OEGSTGEEST Woningwetwoning kan niet aan weistandsgrens worden gebonden OEGSTGEEST. In hun memorie van antwoord op het algemeen verslag van het afdelingsonderzoek der gemeentebegroting 1964 schenken B. en W onder meer aandacht aan de financiële positie der gemeente. Zij verklaren een beleid te -willen voeren, dat er op is gericht het in de begroting naar voren gekomen evenwicht te handhaven. Daar het aantal inwoners op 1 januari j.l. 14.410 bedroeg, kan öc uitkering uit het Gemeentefonds f 7.000 hoger worden geraamd. Verder is in genoemde memorie onder meer te lezen: kenden moeten prevaleren boven het streven naar liberalisatie. Verder delen zij ten aanzien van dt Woningbouw mede. dat zü in het betrok ken uitbreidingsplan aandacht zullen schenken aan de mogelijkheid van bun- galowbouw nabij het Oegstgeester kanaal. Van de thans in aanbouw zijnde 264 woningen zijn er 247 voor de verhuur bestemd. Voor dit jaar bedraagt de wo ningtoewijzing: 30 woningwetwoningen, waarvan 10 voor de Marine; 27 premie- woningen (A-sector); 28 vrije-sectorwo- ningen, waarvan 17 voor de Marine. Voor de reconstructie van verschei dene wegen, waarvoor memorieposten zijn uitgetrokken, kan een afremming door G S. worden verwacht zodra de con crete kredieten ter goedkeuring worden voorgelegd, Zoals bekend, heeft de Vereniging van Ned. Gemeenten een advies uitgebracht over het schetsplan voor een nieuw zwembad. Dit advies is jn. handen gesteld van een architectenbureau, dat over de gemaakte opmerkingen nog overleg pleegt met de Vereniging. B. en W. heb ben aangedrongen op een spoedige af werking zodat een definitief plan met begroting kan worden gemaakt, waarna de raad een voorstel zal bereiken, B en W. kunnen nog niet mededelen, in welke maand de plannen voor de con structie van de weg Leiden—Rijnsburg tegemoet kunnen worden gezien Ook valt nog geen datum van overschakeling op aardgas te noemen. Vestigingsvergunningen B. en W. zouden het toejuichen indien bij het verlenen van vestigingsvergun ningen een zekere liberalisatie kon wor den toegepast. De verontrustende toene ming van het aantal woningzoekenden heeft het college voor de volgende, keuze geplaatst: a. toepassing van een zekere liberali satie zoals in het verleden gebeurde het geen betekende, dat vele hulzen, die leeg kwamen, werden betrokken door kopers van buiten de gemeente, die in staat wa ren een hoge prijs te betalen; b. bij het vrijkomen van een woning, in welke huurklasse ook, bevorderen, dat daarmee een woningzoekend gezin direct of indirect wordt geholpen B. en W. zijn van mening, dat de be langen van de ingeschreven woningzoe- Sclioohandverzorgiiig Ten aanzien van het onderwijs, schrij ven B. en W., dat er naar wordt ge streefd de zgn. schooltahdverzorging op 1 september a.s. doch uiterlijk op 1 ja nuari 1965 in te voeren, ttuim 1000 leer lingen, die in Oegstgeest wonen, bezoeken Britse bedrijven onder beheer in Indonesië Generaal-majoor Azis Saleh, Indone sisch minister van volksnijverheid, heeft thans dertien Britse bedrijven onder be heer geplaatst, namelijk behalve Unilever en haar zeep- en margarinefabrieken te Djakarta, de Colibri-soap and ferfume Company te Soerabaja de klapperolie- fabriek Archa te Djakarta, het hoofd kantoor van de British American To bacco aldaar en haar drie fabrieken op Java, de reukwaterfabriek Fraser and Neave en haar filiaal te Soerabaja, de textielfabriek Nebritex te Pasoeroean, het verkoop- en reclamekantoor van Unilever te Semarang en het hotel van de Br. Am.-Tobacco te Cheribon, Leidse scholen, terwijl ruim 275 Leidse kinderen scholen in Oegstgeest bezoeken. Verwacht wordt, dat het parkeerterrein bij de nieuwe sportvelden medio 1966 in gebruik kan worden genomen. Op deze baan zullen verscheidene balspelen kun nen worden beoefend. Over de verhuur van woningwetwonin gen delen B. en W. nog mee, dat er geen bepalingen zijn, op grond waarvan huur ders boven de zogenaamde welstands- grens niet in woningwetwoningen zouden mogen wonen. Integendeel, ook deze huurders kunnen zich op huurbescher- ming beroepen, aldus B. en YV. Een andere zaak is, dat aan personen, die een inkomen boven genoemde grens hebben, b(j voorkeur geen woningwetwoning moet worden verhuurd doch de huurders van woningwetwoningen kunnen niet worden verplicht over hun inkomen ge gevens te verstrekken zodat B. en YV. niet bereid zijn daarnaar te laten vragen Hoger omzet bij De Wits Textiel De omzet van De Wits Textielnij verheid was in het 15 oktober geëin digde boekjaar f45.74 (vorig jaar 43.53) miljoen en het exploitatiesaldo ondanks kostenstijgingen en grote per soneelsproblemen f2.77 (2,41) min. te genover fl.5 (1,35) min. afschrijving, f 565.000 (450.000) belastingvoorziening, f 143.765 reservering diverse belangen en f561.678 609.230) te verdelen saldo. Voorgesteld wordt 10 (10) pet dividend De uitvoer bleef ongeveer 40 pet, waarvan meer dan de helft naar de Euromarkt. In het buitenland werd met de verkoop begonnen van de Hatema- automatische deken. De afzet van elek trische dekens is bevredigend, de om zet in gordijnstoffen stijgt regelmatig, de positie in kunststoffen meubelklc- ding is versterkt. Er is voor f 1,48 miljoen geïnvesteerd. Gemeenschappelij ke ondernemingen in Spanje zijn voor bereid. De loonstijgingen maken voor spellingen moeilijk, maar men hoopt op redelijk resultaat. De omzetten en de ordestand zijn hoger dan een jaar te- (Van onze muziekredaotrice) U*EN slanke, tenger gebouwde man met grijs haar, een smal, verfijnd kunstenaarsgezicht waarin gereser veerde maar toch vriendelijke ogen. staat op: Kurt Thomas stelt zich voor. Hij is net gereed gekomen met een koor- en orkestrepetitie voor Bach's Hohe Messe en heeft nu een ogenblikje voor ons vrij. Ja hij is dè Kurt Thomas uit Leipzig, niet alleen een van de grote Bachkenners en -interpreten maar ook een van de grote figuren uit de bewe ging van de nieuwe geestelijke muziek. Ên dit alles biedt stof genoeg voor een langdurig gesprek, dat evenwel kort gehouden moet worden! Door heel Duitsland Wij vragen dus naar zijn bevindin gen: nee, in Leipzig is hij niet meer. Hij woont in Detmold, leidt er het koor van de Bach vereniging en leidt ook de Frankfurter Kantorei. Aan het Det- molder Conservatorium is hij ook niet meer verbonden, maar hij geeft door heel Duitsland speciale cursussen voor koorleiding en z g ..Singwochen". waarop hij ook wel Nederlanders ont moet. En dan wordt hij eigenlijk door heel de muzikale wereld uitgenodigd om Bach te dirigeren en les te geven: in Brazilië, in de Ver. Staten, in Zuid- Afrika. In Engeland, waar pas de ver taling verscheen van zijn befaamde handboek over koordirectie, voerde hij pas de Johannes Passion uit en dan vertrekt hij binnenkort naar Japan om er in acht verschillende steden koordi rectie-cursussen te gevenen concerten Reuze bof Wat een bof voor het Residentie- Orkest om Kurt Thomas precies de énige week. die hij nog vrij had, te pakken te krijgen. Hij zelf vindt het een heerlijke opgave hier Bach' Hohe Messe te leiden (Hij vervangt de plotseling ziek geworden Boulez) en voor het Nederlands Kamerkoor en het Residentie-Orkest heeft hij woorden van grote lof. Ik vraag hem naar de bezetting: een koor van der tig zangers plus een kamerorkest „Dertig beroépszangers, zegt hij. gebruik nooit meer dan een koor vijftig: Anders hoor je niets van contrapuntische stemvoering. Overi gens ken ik de Nederlandse radioko ren heel goed. In Hilversum (voor dt N.R.U.) heb ik al eens de Maathaus Passion gegeven en kort geleden heb 78 „Hoe is de prognose?" vroeg Joost. Zijn hart ging uit naar de man tegenover hem. „O, de psychiater is nogal optimistisch. We hebben de zaak doorgepraat en in elk geval zet ten we door dat Lily weggaat. We vragen zelfs niet eens aan haar of ze wil blijven. Want, cn dat zei hij ook, er is kans dat ze toe stemt uit medelijden en dat is niet goed voor het kind zelf." „Maar als Lily hier weggaat met schuldge voelens, al zijn het dan ook meer verméén de opperde Joost, „is dat dan ook niet on gunstig?" Dokter Van Balen glimlachte mat. „De ze nuwarts heeft met Lly gepraat en haar voor gehouden, dat het een volslagen onmogelijkheid is om op alle onredelijke verlangens van gees teszieken in te gaan. En ik geloof dat ze dat wel geaccepteerd heeft. Anders doe jij maar eens je best," voegde hij er met een plotseling ontspannen van zijn trekken aan toe. „Ik?" schoot joost uit. „O, daar is niet veel kans op. Ze wilde nooit naar me luisteren, dat stuk eigenwijs!" Voor het eerst hoorde Joost dokter Van Balen in een hartelijke lach schieten. „Ik heb anders het hele jaar nog niets van die eigenwijzigheid gemerkt," zei hij. Maar Joost bleef ernstig. „Werkelijk niet? Dat vind ik dan nog veel verontrustender!" Van Balen lachte ook niet meer. „Ik weet niet, hoe ze was eer ze bij ons kwam," ont week hij. „Ik kan er dus niet over oordelen." Hij pauzeerde even „In elk geval was ikzelf al van plan om Lily dit weekend te laten gaan. Met de nadruk op: de afgesproken tijd is om. Ik heb alles al geregeld De nieuwe hulp komt maandagochtend. Het is een wat oudere vrouw met verpleegervaring. Na dat voorval van eergisteren wilde ik helemaal doorzetten. Neem jij haar mee. Joost? Nu gaat het het makke lijkst; de kinders heb ik met opzet weg laten gaan Joost keek hem aan. „Ik ben u heel dank baar," zei hij spontaan. „Zullen we dan nu maar opstappen?" stelde Van Balen voor. „Als Lily nog haar boeltje moet pakken, dan hebben jullie je tijd wel no dig." Joost stond op. Hij kreeg een acute aanval van plankenkoorts. „Goed," zei hij slapjes. deed, toen de auto Het grote M. C. LOONEN-VAN DER LINDEN „Had hij eigenlijk al geluncht?" ontdekte Van Balen opeens. „Ikzelf had thuis al gegeten. Doe me anders een plezier en bestel hier even De gedachte aan voedsel hield voor Joost op dat moment geen enkele aantrekkelijkheid in. „Het lijkt me beter om nu maar door te gaan naar uw huis," zei hij haastig. „Ik heb van morgen trouwens laat gegeten Hij hoopte dat hij overtuigend genoeg kon lie gen. Het was hem nooit al te goed afgegaan. HOOFDSTUK 32 Lily sloeg de Lindenweg in en keek op haar horloge. Het vooruitzicht van een leeg, doelloos weekend drukte loodzwaar op haar denken. Ze keek naar de kleine, vierkante tuintjes en haat te ze. Ze wilde naar haar dorp terug. Niet om er te blijven voorgoed, daarvoor was de ge meenschap te klein en te eng. Maar het dorp moest beschikbaar zijn om ernaar terug te ko men, elke keer dat je ernaar verlangde, dacht De gedachte hield haar zozeer bezig, dat ze met weemoed terugdacht aan kleine, zelfs on aantrekkelijke details van haar dorp, zoals de rommel op het erf vóór de benzinepomp en de spinnige overbuurvrouw, die er prat op ging dat 's maandags haar was het eerst aan de lijn hing. Opeens knipperde ze met haar ogen. Begon ze zich al dingen in te beelden die er niet wa ren? Even verderop stond, als logische voort zetting van haar gedachtengang, een donker blauwe auto, die sprekend leek op de wagen van de Reindersma's Ze realiseerde zich nauwelijks, wat begon te rennen. Er passeerde haar iemand, die bevreemd naar haar keek cn dat bracht haar weer de werkelijkheid terug. Ach, nonsens, dacht er reden in Amsterdam tientallen van zulke auto's rond Ze begon weer in een normaal tempo te lopen, terwijl in haar hart een felle teleurstelling wrong. Toen ze de grote blauwe wagen passeerde, kon ze het toch niet nalaten even naar binnen te kijken. Er stond een aesculaapteken op de voorruit. Ach, waarom ook niet, dacht ze. Er zullen allicht wel meer dokters zo'n wagen heb ben. Het autonummer? Ze kende het nummer van de Reindersma's niet. Je lette daar niet op, als je in een dorp woonde. De snelle' opeenvolging van hoop en teleur stelling maakte haar knieën slap. Ze wierp nog een laatste blik in de wagen, beseffend, dat ze zich vrij dwaas gedroeg. Toen begon haar hart te bonzen als bezeten. Op de rechtervoorplaats lag een grote, schreeu wend-rode zakdoek. „Dag dokter!!" hoorde ze een kinderstem schreeuwen, een eindje voor haar uit. Ze keek snel op en zag een buurkind naar de overkant wuiven. Haar ogen flitsten mee die richting uit. Toen deed ze iets volslagen onzinnigs. Ze dook in een opwelling, die ze niet tijdig genoeg meer kon corrigeren, achter de blauwe auto weg en zag, toen ze langs een van de raampes gluurde, hoe dokter Van Balen joviaal naar het jongetje terugzwaaide. terwijl Joost als een droom beeld naast hem voortliep zonder op of om te Dit is té onwezenlijk, dacht Lily. Ze kon hier toch niet zo blijven staan Vluchten, dacht ze ik kan dit niet aan, eenvoudig Ze richtte zich op en begon snel in de rich ting te lopen waar ze vandaan gekomen was. De twee mannen aan de overkant liepen door en waren nu bijna op de hoogte van het huis van de Van Balens gekomen. Maar toen bracht de zaterdagmiddagdrukte, die zich zelfs tot aan deze stille nieuwbouwstraat had uitgestrekt, ongeweten uitkomst. Ze moesten oversteken en keken mechanisch naar beide kanten. (Wordt vervolgd) acht Bach- Interpretatie Bach En zo komt het gesprek op de Bach- interpretatie en op de grote Karl Strau- be. de vermaarde Tbomaskantoi Leipzig. Kurt Thomas, die in 1904 in Sleeswük-Holstein geboren is (toevalli gerwijze, zegt hü.mijn vader als ambtenaar overgeplaatst), eigenlijk uit het Rijnland, uit Lennep komt, kreeg zijn muzikale opleiding in Leipzig en kwam zo bij Straune. Wel nu, Karl Straube werd zijn mentor. En dan begrijpen w|j ook de grote van Kurt Thomas als Bach-interpreet. Straube Straube is immers degene geweest, die Bach gereinigs heeft van alle ro manticismen en gewezen heeft, eens deels op de muzikale waarden van d« Barok, anderdeels op de geestelijke waarden van Bachs kunst. De „expres- sief-geestelijke stijl" formuleert Kurt Thomas en in deze stijl, die nu alge- aanvaard wordt, werkt hij verder. Wat mij in Nederland opvalt, zegt Jïij. s het begrip voor deze moderne op- atting. Men begrijpt mij onmiddellijk n ik hoef eigenlijk niet veel meer te zeggen". Ik vraag hem of hij hier ook Bach-cursus kan komen geven. Niets liever antwoordt hij gretig. Het zou hier prachtig werken zijn! (Een idee voor de Kon.Bond van hr. Zang- en Orat. Ver.?). En dan vertel ik hem. hoe ik op het programma vsn een concert van de Geref. koren een van zijn composities vond. Hij toont zich verrast. „Compo- doe ik niet meer. De bron opgedroogd en ik forceer niet". standig, maar toch jammer. Want Kurt Thomas heeft zulke voortreffelijke gees telijke koormuziek geschreven, niet te moeilijk en helemaal gericht op teurkoren. Er bestaat zijn dubbelkorige solostemmen, zijn Marcus- Passion en dan de grote motetten cy- het geestelijk jaar. Het is modern geschreven, maar zonder eni ge extravagantie, en altijd goed van smaak en van een groot vakmanschap. .Hij kent Bach van binnen en buiten, 'an achteren naar voren en omge keerd". zegt de directeur van het Re sidentie-Orkest. Hans de Roo, met die pe bewondering en „Hoe hij met het koor en het orkest werkt. Dat be looft wat voor de uitvoering van za terdagavond". (Vervolg van pagina 1) In totaal houden zich 500 man plus een minister met de prijscontrole ber zig. Aan de verplichting om prijsver hogingen te melden voldoet het bedrijfs leven in het algemeen goed. Ook de Informaties. Daardoor kan het departe ment de prijsontwikkeling goed volgen. In de gevallen dat e£n prijsmaatregel moest worden afgekondigd, is het gros de prijzen prompt na afkondiging de beschikking aangepast. Toch zijn vanaf december ongeveer 200 pro cessen-verbaal opgemaakt. Ze zijn in handen van de justitie gesteld, die ze verder afhandelt Het nemen van prij maatregelen noemde de minister „verdrietig": werpen ten slotte ook een smet op het beleid. Gelukkig overheerst de disci pline in hetbedrijfsleven, wat echter niet tot de veronderstelling mag leiden, dat we er nu zijn. Een strak prijsbe leid blijf gteboden. De stijging van de kosten van levensonderhoud met 2 pun ten achtte de minister aanvaardbaar. In ander verband deelde hij tot veler verrassing mee, dat hij zelfs met de sprek" had gevoerd over het voorne men van de bond de contributies te ver hogen. Het onderhoud had verhelderend gewerkt, evenals het gesprek met de middenstandsorganisaties. Bij die ge legenheid zijn veel misverstanden weg genomen. Minister Andriessen waarschuwde ten slotte tegen het ontstaan van een „nieuw sprookje van Andriessen", na melijk dat zijn departement een produ centendepartement is. Het dient het al geméén belang, ten behoeve van produ centen. hande, en consumenten. „Het bedrijfsleve kent de weg naar het de partement, de consument moet hem lé- kennen". Met de consumentenorga nisaties vindt thans nader beraad plaats waarbij vooral aandacht wordt besteed prijsaanduiding en vergelijking. Nagegaan wordt of prijsaanduiding per slandaardhoeveelheid en publlkatle van zekere prijsvergelijkingen mogelijk en wenselijk is. 1 De N.V. Texels eigen stoomboot on- lerneming (TESO) heeft van het mi- listerie van economische zaken toe stemming ontvangen om met ingang 15 februari de tarieven voor het personenvervoer op de veerdienst Texel-Den Helder met 20 pet te verho gen. Dit is het percentage, dat door de De Tijd/Maasbode: Een bijzonder belangwekkend commentaar op het debat in de Tweede Kamer over de verloving van prinses Irene vonden wij in het rooms-katholieke blad De Tijd- Maasbode Hierin wordt uitvoerig ingegaan op de verhouding tussen de protestanten en de kerk van „De kloof tussen protestanten en rooms-katholieken is ook op politiek terrein ondanks alle eensgezindheid over de conclusies breder geworden en dc heer Vondeling heeft die situatie uitgebuit op de wüze die men van een oppositioneel politicus mag en moet verwachten. Uiteraard zün wü met deze gang van zaken niet zó gelukkig. Nee, want zelfs al ging het met de C.D.U.-gedachte in Nederland blijk baar om een dode mus, het js nooit prettig te zien hoe de kat er mee op de loop gaat". „De P.v.d.A. is er uitstekend in ge slaagd politieke winst te puren uit het Kamerdebat dank zü het optreden van de heer Vondeling. Winst van tweeëer- lei aard. namelijk een demonstratie van ruimdenkendheid op religieus ge bied en het aantonen van de afwezig heid daarvan bü de protestants-chris- telijke partijen. Hoezeer ook dit laatste ais socialistische winst beschouwd kan worden, blükt, als men bedenkt hoe keer op keer de gedachte aan een nauw politiek samengaan van rooms-katholie ken en protestanten in christen-demo cratisch verband vooral door de K.V.P. naar voren wordt geschoven als een nieuwe vorm van samenwerking waar van men iets mag verwachten. Welnu, het debat heeft die hoopvolle ver wachting enorme schade toegebracht". De Tüd wil nog aannemen dat het uit eerlüke bezorgdheid voor het geluk van dc Prinses voortkwam dat de heren Smallcnbroek en Beernink het niet opbrachten een pcrsoonlüke felicitatie aan het adrea van prinses Irene te richten. „Ook wü zijn niet zonder beden kingen. Daar is ten eerste de vreemde voorrang die voor don C'arlos zün „illusoire ambities" hebben boven de reële tweede plaats die prinses Irene innam in de rij van troonopvolgers. Deze voorkeur voor een in onze ogen folkloristische aangelegenheid bewijst weer eens dat Bourbons niets vergeten en niet* bijleren". Er zün volgens dit blad steeds dui delijker wordende aanwijzingen dat prinses Irene, die uit oecumenische belangstelling rooms-katholiek tg ge worden, „terecht ia gekomen in een van de weinige sectarische groepen die binnen het katholicisme bestaan". „Verder blükt zij niet opgewassen tegen krachten in haar omgeving, die een eigen spelletje met haar spelen, hetgeen o.m. blükt uit dc manier waarop zü de berichtgeving in handen hebben genomen. Dit alles geeft steun aan het standpunt van de regering, die besloten heeft geen wetsontwerp in te dienen tot goedkeuring van het huwelük". Kleine man kent belastingfoefjes niet - zegt CNV (Van i sociaal-economische redacticj Het Christelük Nationaal Vakverbond stelt in het orgaan van deze week het ministerie van financiën voor om ten be hoeve van ,de kleine man", die alleen loonbelasting betaalt, op de daarvoor ge- eigende tüdstippen een kort overzicht te verstrekken van de mogelükheden ter verkrijging van belastingaftrek met ver- wüzing naar de instantie waar men ver laging kan aanvragen. In „De Gids" wyst het C.N.V. er op, dat p een aantal regelingen zün waardoor len zijn inkomsten-(loon) belasting vol komen gewettigd omlaag kan brengen. „Nu is het zo, dat de grote belastingbe talers, althans hun belastingadviseurs, die regelingen goed kennen en eT dus ge bruik van maken, dooh de „kleine man" kent de „foefjes" niet of nauwelijks. Ook weet hij niet op welk tijdstip en waar !hlj de verzoeken om verlaging moet indie- aldus het C.N.V., dat hieraan toe voegt. dat de personeelsafdelingen van grote ondernemingen op dit punt voor veel werknemers gunstig werk doen. dooh dat velen niet in dergelyke onder nemingen wei-ken. Het ministerie van financiën zou velen, die alleen loonbelasting betalen, een dienst kunnen bewijzen, aldus het C.N.V. daarbij op wijzende dat dc aftrekrege lingen zo eenvoudig mogelijk moeten zijn. In het artikel (onder de titel „De lachende derde"), waarin de onlangs door de staatssecretaris van financiën, dr. W. d. Berge, uitgesproken rede over het bclastingklimaat in Nederland aan beschouwing wordt onderworpen, constateert het C.N.V. voorts dat de druk de inkomsten- en loonbelasing bo venmate Is gegroeid en dat daarom een verlaging gewettigd zou zijn. Het verbondsbestuur betreurt het, dat de minister een destijds ingediend ver zoek van de vakcentrales om alle bü een vakbond aangesloten werknemers zonder meer onder de 5 procent-aftrekregeling te doen vallen, heeft afgewezen. In de statuten van de N.V. Eurowo- ngen, die zich de bouw van goede en goedkope woningen ten doel stelt, is bepaald, dat éénderde van de commis- sen gekozen kan w orden door het personeel. Eurowoningen heeft derhalve ge bruik gemaakt van het bepaalde in ar tikel 50c van het Wetboek van Koop handel, dat het mogelijk maakt dat éénderde van de commissarissen be noemd wordt door anderen dan aan deelhouders. Tot dusver traden als commissaris op staatsraad M. Ruppert, tevens president commissaris, en drs. J. W. Janssen, direc teur van de Crediet- en Effectenbank te Utrecht. Het personeel heeft als derde commissaris gekozen drs. J. W. de Pous, oud-minister van Economische Zaken. In het reglement, waarin de bevoegd heid van het personeel nader is geregeld, is bepaald, dat het recht om aan de ver kiezing deel te nemen toekomt aan de personeelsleden, die meerderjarig zijn en tenminste twee jaren in dienst van de onderneming zijn. Voorts is bepaald, dat erkende vak organisaties bevoegd zyn tot het stellen van kandidaten. Over de kandidatenlijst dient overeenstemming te worden be reikt met de zittende commissarissen. Niet verkiesbaar zijn leden van het personeel van de eigen onderneming als mede bestuurders van vakbonden In de zelfde bedrijfstak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7