Nieuwe Leidse Conraiiit Massamoord dreigt op geheel Cyprus Muur Pasen met ook open BOOT MARELEZ23ËSEÜ3 Prij sontwikkeling verloopt volgens de verwachtingen Makanos stelt beslissing uit Gemenebesttroepen als politiemacht? Prinses Irene op Schiphol Wat zei staatssecretaris De Meyer over kerkelijk huwelijk prinses Irene? Rooms-katholieke actie tegen Franco's bewind Loongolf dit jaar 5 milj. Trein wordt duurder CIA ontkent relatie met Lee Oswald CALEX IEMCO N.V. Voor 25 miljoen pond een luchtkasteel CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghableven mijn hart in teghenspoet" Vrijdag 14 febrnari 1964, 44ste jaargang N Lichte vorst Veranderlijke bewolking en geen neer slag van betekenis. In het noorden en oosten van het land vannacht overwegend lichte vorst en morgenmiddag om het vriespunt, elders vannacht lichte vorst tot om het vriespunt en morgenmiddag tem peratuur enkele graden boven het vries- V.. (Zie ook pag. 7) Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 HET wordt hoog tijd, dat er een geallieerde politiemacht naar Cyprus wordt gezonden, of die nu onder auspiciën van de Navo staat of niet. Gisteren werd, zoals gemeld, de Turkse bevolkingsgroep in de aan de zuid kust van Cyprus gelegen havenplaats Limassol door de Griekse Cyprioten met uitroeiing bedreigd. Wat in Limassol dreigde, maar nog juist niet door ging, kan elk ogenblik het geval zijn in talrijke andere steden en dorpen op Cyprus. De Britse troepen zullen dan niet bij machte zijn, op tijd in te grijpen. De Griekse en Turkse troepen raken dan wellicht met elkaar in gevechten gewikkeld en een enorm bloedbad zou niet meer vermeden kun nen worden, met alle gevolgen bovendien voor de situatie in het oostelijke deel van het Middellandse Zeegebied. Zoals men weet, heeft aartsbisschop Makarios, de Cyprische president, tot dusver geweigerd akkoord te gaan met het toelaten op het eiland van een Navo-strijdmacht of een internatio naal politieleger, dat niet onder auspi ciën van de Veiligheidsraad opereert. De besprekingen, die de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, George Ball, met Makarios heeft ge voerd, hebben de aartsbisschop niet van gedachten kunnen veranderen. Wel zou hij zich thans onder de druk van de omstandigheden willen verenigen met een politiemacht, die bestaat uit troe pen van de landen van het (Britse) Ge menebest (waar Cyprus zelf ook nog deel van uitmaakt). Voor het eerst sinds lange tijd lijkt er dus een redelijke oplossing voor het conflict rondom het verzekeren van de veiligheid op het eiland aanwezig Minister Ball sprak gisteren tot vier maal toe met Makarios. Hij stelde zijn vertrek naar Ankara uit om ook vandaag Oost-Duitsland stelt voor: HET Oostduitse persbureau AD.N. meldt, dat de Oostduitse regering aan West-Berlijn voor Pasen een zelfde passenregeling heeft voorgesteld als voor de Kerstperiode gold. Deze regeling zou dan kunnen gelden van 21 tot 30 maart. Ook voor Pinksteren zou Oost-Duitsland tot een zelfde regeling bereid zün. De besprekingen tussen de vertegen woordiger van het Westberlijnse gemeen tebestuur Horst Körber en de Oostduitse staatssecretaris Erich Wendt over een mogelijke passenregeling voor West- berlijners, die op familiebezoek naar Oost-Berlijn willen, zullen volgende week in West-Berlijn worden voortgezet. De juiste datum van dit gesprek is nog niet vastgesteld Dit werd medege deeld door een woordvoerder van de Westberlijnse Senaat na terugkeer van Körber uit Oost-Berlijn. waar hij een onderhoud met Wendt heeft gehad- ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Vraagt geïllustreerde prijslijst In één oogopslag Nieuwe aanval op geloof in Sowjetunie pag. 2. Wat is „Opus Dei"? pag. 5. Interview met Kurt Thomas Pag. 7. Kamer akkoord over risico clausules pag. 7. Nieuwe serie reisreportages: jongeren-vrij willigere in Ka meroen pag. 9. Moet groentenhandelaar kwaliteit vermelden? pag. 9. Chef maakte hem zenuwziek pag. 9. zijn besprekingen met de Cyprische pre sident te kunnen voortzetten. Inmiddels heeft Turkije bij de Verenigde Naties ge protesteerd tegen de nieuwe „massa slachting van weerloze Turkse Cyprioten te Limassol door de Grieks-Cyprische po litie en terreurbenden". De Britse i mandant op Cyprus, generaal Peter Young, verklaarde dat tien Turken den gedood en acht gewóhd, maar gevreesd wordt, dat dit cijfer veel hoger ligt. De Grieken zouden gebruik hebben gemaakt van mitrailleurs, bazooka's ei mortieren. In Limassol wonen 38 000 Grie ken en 8000 Turken. Evacuatie Voordat het bestand was gesloten, had luchtmaarschalk Sir Denis Barnett de evacuatie bevolen van 104 Britse gezin nen uit de Turkse wijk van Limassol. In Londen werd bekend gemaakt dat de Britse burgers op Cyprus gereed staan om Cyprus te verlaten indien de toestand op het eiland verder verslechtert De Brit se commandant op Cyprus is gemach tigd, vrouwen en kinderen per vliegtuig le evacueren, zoals al eerder met de Amerikanen is gebeurd. Intussen doen geruchten de ronde, dat Russische wapens uit de Arabische landen Cyprus worden binnengesmokkeld. Ook zou een strijd macht van 5000 man onder leiding van Russische, Algerijnse en Egyptische offi cieren gereed staan om op Cyprus te landen, als Makarios er om vraagt. Deze strijdmacht zou beschikken over zes straaljagers van het type Mig en drie duikboten. Griekse Cyprioten vallen een van de sterke punten van de Turks Cyprioten aan in Limassol de ha venstad aan de zuidkust van Cyprus, waar gisteren na een „bestand' weer vuurgevechten uit- Schoonzusjes op bezoek Onverwacht is prinses Irene vanoch tend per hofauto naar Schiphol gereden, waar kort na tien uur per KLM-ljjntoe- stel uit Parijs twee van haar aanstaande sohoonzustrs aankwamen, t.w. de 28- jarige prinses Cecile en haar 35-jarige met de prins van Lobkowicz gehuwde zuster Marie Francoise. De laatste ont brak toen de familie De Bourbon Parma maandag op paleis Soestdijk de verloving vierde. Prinses Irene wandelde over het zon nige platform naar het vliegtuig en om helsde daar de beide zusters. Gedriën reden zij in een platformbus naar de ICA-hal en wachtten in de ontvangst kamer enkele minuten tot de koffers naar de wagen waren overgebracht. Zo dra dat was geschied, stapten de prin sessen in en vertrokken naar het pa leis. Voor zover bekend zullen de beide gasten reeds vanavond van Schiphol naar Parys terugkeren. KAMERLID WIL MEER WETEN Het Tweede Kamerlid drs. G. M. Nederhorst (soc.) heeft de minister president, mr. V. G. M. Marijneu schriftelijke vragen gesteld over de uitlatingen van staatssecretaris D« Meyer {sociale zaken en volksge zondheid) inzake het kerkelijk hu welijk van prinses Irene en don De vragen van het Kamerlid luiden als volgt: „Is het juist, dat de staatssecretaris, belast met aangelegenheden betreffende de bedrijfsorganisatie, de ondernemings raden, de arbeidsbescherming en de ar- Protest van 400 priesters Meer dan 400 Catalaanse priestei hebben hun handtekening gezet onder een stuk, dat dom Aurelio Es- carre, de abt van het klooster Mont- serrat, is aangeboden en waa priesters volkomen instemmen met de felle kritiek op het bewind var generaal Franco, die de abt heeft ge uit en waarin hij zei, dat de Spaanse regering geen christelijke politiek De priesters noemen de houding van de abt dapper en zeggen dat Montserrat. het geestelijke centrum en nationale hei ligdom van Catalonië. het „geweten en de hoop van de Catalanen" is. Drie maanden geleden heeft dom Aurelio Es- Afgeprijsde jurk... Minister Andriessen krijgt vee) J brieven over de prijsstijgingen Vooral van bejaarden. Die kun- soms ontroerend zijn, zei de bewindsman van economische za- ken gisteren in de Tweede Kamer moest echter ook melding ma- van zeer merkwaardige klachten over prijsdalingen. Zo had zich onlangs een dame t het volgende verhaal tot het üsterie gewend Ze had in een tielzaak een jurk van twee- honderd gulden gekocht en be- dongen dat ze die mocht ruilen, j Dat deed ze de volgende dag en nam toen een japon van honderd vijftig gulden. ..Dan krijg ik nog I vijftig gulden terug", liet ze de I leverancier weten. „Nee", luidde antwoord, ..want die eerste jurk is inmiddels vijftig gulden n prijs verlaagd Op de vraag van socialistische Kamerleden wie die leverancier ging de minister maar lie- Andriessen: Lof voor bedrijfsleven "P\E prijsontwikkeling heeft zich "-L-' eind vorig jaar en na 1 januari voltrokken zoals we hadden voor speld en ook konden en mochten verwachten." Dit zei minister An driessen (economische zaken) gister middag in de Tweede Kamer tijdens het debat over lonen en prijzen. Bij de prijsstijgingen in november-de- cember is volgens hem niet belang rijk op de loonsverhogingen vooruit gelopen. Over de toekomstige prijs ontwikkeling kon de bewindsman niets met zekerheid zeggen, maar hij rekende er wel op, dat half april het indexcijfei voor de kosten van le vensonderhoud opnieuw met twee punten zal zijn gestegen Het feit dat in januari zeer veel artikelen on danks grote kostenstijgingen in prijs gelijk zijn gebleven, was voor de minister aanleiding hulde te brengen aan het bedrijfsleven. Prof. Andriessen gaf de Kamer inter- ressante cijfers over de consequenties van de huidige loon- en prijsbeweging. De loongolf zal in 1964 volgens een gro ve schatting niet minder dan f 5 mil jard bedragen (f 4 miljard in het be drijfsleven, f 1 miljard in de overheids sector). Dat is dusf 3 miljard dan de f 2 miljard perjaar, de jaren 1960 tot en met 1963 de loonsom gemiddeld toenam. Dit heeft tot gevolg, dat de betalings- balansdit jaar ten opzichte van 1963 met bijna f 1,5 miljard zal teruglopen, het winstinkomen met een half tot 1 miljard zal dalen en de prijzen met 1 a 1.5 miljard zullen stijgen. De export stijgt met 6 pet. en de import met 11.5 pet. De daling van de winstmar ges gaat gepaard met een stijging van het werknemersaandeel van 2.5 a 3 pet Dit wijst op betere inkomens verhoudingen en kan bijdragen tot een verbetering van het sociale klimaat, maar het legt tegens een druk op de investeringen en de groei vande na tionale economie. De risico's van de aan de gang zijnde operatie zijn: te hoge particuliere bestedingen, te hoge prijzen, verzwakking van onze concur- rentie-positie (waaraan inderdaad niet te ontkomen is) en vermindering van de werkgelegenheid. De comclusie van de minister was, dat de loonbeweging een zeer zware lastvoor onze economie betekent. Maal ais de verdere ontwikkeling van de lo nen beheerst verloopt, is dielast niet tèzwaar. De bewindsman deelde niet de vrees van de heer Jongeling (g.p.v.) dat onze economie „van het carnaval in de Aswoensdag terecht zal komen". Ik begrijp niet hoe de heer Jongeling dit beeld vanuit zijn levenssfeer kan gebruiken. Ikzelf hoop op een Hervor mingsdag als eindpunt", zei de minis ter optimistisch. Prij zen Uitvoerig gingde minister in op het prijsbeleid en de verschillende soorten prijsgesprekken die methet bedrijfsle ven zün gevoerd. Het bedrijfsleven heeft zichvolgens de bewindsman in grote trekkenaan het prüsakkoord ge houden. Van de 4000 door de Economi sche Controledienst gecontroleerde ar tikelen, lag ln januari het aantal dat in prijs gelijk is gebleven, dichter bü de 80 dan büdc 60 pet. Van dc krui deniers artikclenlüst, die 10.000 num mers telt, ging slechts 10 pet. (1000) in prüs omhoog. Deze lijst bevat echter ook cosmetica en andere, niet-typische kruideniersartikelen. Van dc klassieke kruidenierslijst ging 18 pet. in prijs omhoog. Voor vervolg zie pagina 7 carré verklaard, dat Spanje 25 jaar na de burgeroorlog nog steeds ver deeld is en dat dit het grootste vraag stuk is, waarvoor het land zich geplaatst ziet. Hoewel de meeste Spaanse leiders eerlijk en overtuigd rooms-katholiek waren, begrepen zij niet goed wat het betekent, christen te zijn als er politieke principles in het geding zijn. De abt drong ook aan op persvrijheid, het verstrekken van gegevens over poli tieke gevangenen en een vrije ontplooiing van de Catalaanse cultuur. De verkla ring. gepubliceerd in het Franse blad Le Monde lokte een scherpe reactie uit van het weekblad El Espanol. dat ge woonlijk de mening van de Spaanse re gering weergeeft. Van betrouwbare zijde is inmiddels ver nomen, dat er een conflict gerezen is tus sen dom Aurelio Escarre en de aposto lische nuntius in Spanje, mgr. Antonio Riberi. Deze laatste zou de abt verzocht hebben, als zodanig af te treden. Dit ver zoek zou via een afgezant mondeling zijn afgedaan. De abt zou hierop slechts ge reageerd hebben met de woorden: „Der gelijke dingen verzoekt men schriftelijk". In Catalaanse kringen meent men, dat de nuntius tot deze stap is overgegaan, na dat de Spaanse regering geklaagd had over het optreden van de abt. De trein wordt duurder. In principe is tussen de Nederlandse Spoorwegen en het ministerie van verkeer en water staat overeenstemming bereikt over de prysverhoging van het spoorkaartje, na dat enige tijd geleden de prijzen van de abonnementen verhoogd zün. Hoeveel duurder de spoorkaartjes nu zullen wor den kon nog niet worden meegedeeld. Wel is het zeker, dat de nieuwe verho ging gedifferentieerd zal worden toege past. Volgende week hopen de NS het iverleg over de differentiatie afgesloten e hebben. Het hoofd van de Amerikaanse inlich- ingendienst. John McCone, heeft gisteren erklaard, dat Lee Oswald, de vermoe- delüke moordenaar van president Ken nedy. geen betrekkingen onderhield met de C.I.A. Mc.Cone's verklaring werd uitgegeven lar aanleiding van uitlatingen van mevr. Mararita Oswald, de moeder van Lee, die •erklaard had ervan overtuigd te zijn dat haar zoon als agent van de C.I.A. was aangewezen om zondebok te zyn voor de oord op Kennedy. Mevrouw Oswald zei dit na gisteren ■ie uur lang als getuige te zijn opge treden voor de presidentiële commissie en onderzoek instelt naar de moord op Kennedy. Busje verongelukt op Afsluitdijk De 21-jarige J Romkes uit Doniaga is gisteren omgekomen bij een verkeers ongeval op de afsluitdijk. De 54-jarige H. Negenman uit Sin>t Nicolaasga liep hersenschudding op. Zy maakten deel uit van een gezelschap van vijf met selaars en opperlieden, dat met een bus aar Wieringen werd gebracht Een vrachtwagen uit tegengestelde richting •eek uit en botste tegen het busje. De andere inzittenden van het busje kre gen lichte verwondingen De vijfjarige Tiny van Rooy uit Gra«- hem (L) is gisteravond om zes uur om het leven gekomen op d rijksweg tussen Grathem ei) Keipen ten oosten van Weert. Zy werd bij het oversteken ge grepen door een personenauto, bestuurd door een inwoner van Nederweert, en was op slag dood. beidsvoorziening, aan de pers te kennen heeft gegeven, dat hij er persoonlijk voor geporteerd zou zijn om het kerkelijk huwelijk van prinses Irene en don Car los te doen plaatsvinden in Breda? Heeft de staatssecretaris aan deze me dedeling toegevoegd: „Dat zal een feest voor ons worden, wanneer wy daar (te Breda dus) in de katholieke kathedraal het katholieke huwelijk van nabij kun nen meemaken?" In hoeverre heeft de keuze over de plaats waar het kerkelijk huwelijk van prinses Irene en don Carlos gesloten zal worden, iets te maken met de terreinen, waarmede de staatssecretaris politiek bemoeienis heeft en acht de minister president het juist, dat staatssecretarissen tegenover de pers uitspraken doen over kwesties, die in generlei verband staan met de deelgebieden van het politiek be leid, waarvoor deze staatssecretarissen bijzondere verantwoordelijkheid dra- Prins Bernhurcl De heer A. J. Bruggeman (pac.), eveneens lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van defensie schriftc- lijk gevraagd of het juist is, dat op don derdag 6 februari door de inspecteur- generaal van dc strydkrachten (prins Bernhard) aan de commandant van de vliegbasis Soesterberg instructie is ge geven om geen enkele inlichting te ver strekken m.b.t. een vlucht van het re geringsvliegtuig, zowel wat de inzitten den als de bestemming betreft? „Kan de minister eveneens mededelen of het juist is, dat de commandant van de vliegbasis geweigerd heeft om de chef staf van het leger toen deze hierom verzocht inlichtingen te verstrekken over het regeringsvliegtuig, zich beroe pend op de instructie van de inspecteur- generaal der strijdkrachten? Heeft de minister kennis genomen van het persbericht van 3 februari j.L, dat de regerings-Friendship in gereedheid wordt gehouden in Barcelona om, op na dere orders, welke prins Bernhard zal geven in zijn functie van inspecteur-ge neraal van de strydkrachten, de Prinses naar Nederland te brengen? Zo de minister bovengenoemde vragen bevestigend beantwoordt, is hij dan niet van mening, dat er niet voldoende duide lijkheid bestaat aangaande de hiërarchie ke verhouding tussen de inspecteur-ge neraal der strijdkrachten en de chef-staf van het leger, zowel ten opzichte van elkaar als ten opzichte van de minister, en aangaande dc bevoegdheden van de inspecteur-generaal der strijdkrachten?" zo vraagt het Kamerlid. Op de Nieuweweg onder Breukelen is gisteren de 14-jarige P. Verhoef ve gelukt toen hü op weg was van school Eind maart zullen in de V-S. ne gentig miljoen halve-dollar-munt- stukken in omloop worden ge bracht mei de beeldenaar van wijlen president Kennedy. De keerzijde draagt het zegel van de Amerikaanse president en de waarde-aanduiding. Commentaren rrOCH nog is de regering losgeko- men met de verzekering, gekant te zijn tegen televisieuitzendingen vanuit zee en ijverig te zullen stre ven naar verhindering daarvan De verzekering was niet overbodig. Reeds had de pacificatiecomnussie doen weten, dat zij weinig waarde zag in doorvergaderen zolang er op dit punt geen zekerheid bestond. Waarom zou zij een regeling zien te bereiken die van tevoren al werd doorkruist? Reeds ook waren gegadigden bezig, sommen gelds te steken in soms op zienbarende projecten. Het had er al op geleken, of we hier een herhaling zouden krijgen van radio Veronica, die alle protesten ten spijt werd doorgezet en die nu wel lijkt op een voldongen feit. De verzekering van de regering maakt, althans in beginsel, een einde aan veel onzekerheid. De gegadigden weten nu beter nog dan tevoren dat wat zij ondernemen geheel geschiedt op eigen risico. Ja, men kan stellen dat het nu wel volop een riskante zaak wordt- Elders, in België en in de Scandinavi sche landen, was reeds het bewijs ge leverd, dat een regering zeer wel iets tegen plannen als hier uitgedokterd kan ondernemen. Zij het heus niet te vroeg, gaat nu ook bij ons blijkbaar het noodzake lijke gebeuren. worden nog altijd pro- tegen lieden die zich in de nazi-tijd aan gruwelijke misdaden jegens de mensheid schuldig hebben gemaakt. Door verschillende omstandigheden, waarvan wij destijds een uiteenzetting hebben pogen te geven, komen deze processen laat en moeilijk op gang. Maar op gang komen ze. Thans moeten we ervaren, dat van de aangeklaagden zich verscheidenen aan een veroordeling trachten te ont trekken door zich van het leven te beroven. Wie zou de gemoedstoestand kunnen schetsen van wie tot zulk een daad overgaat? Wij willen geen poging daartoe doen. Maar het wijst op laf heid. Eens heette het, dat de daden die zij verrichtten werden ingegeven door een zekere overtuiging, een overtui ging overigens die niet anders dan verderfelijk moest worden genoemd. Wie echter de hand slaat aan zichzelf, onttrekt zich aan het oordeel van het Maar onttrekken zij zich wel? Zeker kunnen zij dat niet aan Hem van wie wij weten dat hij rechtvaardig oor deelt- Zouden ook misdadigers verzoend voor hem kunnen staan? Wij mogen ook weten:omnogelijk is het niet. iGnn IHMiliOMIIIIIL Official dealer Leiden e.o. Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES Wassenaar Arnhem ^^indhoveri ster en voordeliger autorijden Grootste sortering auto's in Nederland Rijksstraatweg 336-340, Tel. 01751- 2545 Boulevard Heuvelink 5a, Tel. 08300-36344 Blaarthemseweg 140, Tel. 04900-69266 JN ENGELAND wordt de ontwikkeling van het supersonische vliegtuig T 183 die tot nu toe al 25 miljoen pond heeft gekost stopgezet. Men wilde twee van deze vliegtuigen bouwen om de „hittebarrière" le overwinnen, die zich voordoet bij snelheden van mach 3 (meer dan 3000 kilometer per uur). Gewone straalvliegtuigen kunnen nauwelijks sneller vliegen dan 2500 kilo meter per uur wegens de wrijvingshitte met de lucht. Er was reeds een T 188 gereed gekomen en uitgerust met een Gyron Junior straalmotor. Dit vliegtuig ging echter niet harder dan 2000 kilometer per uur, terwijl onder andere de Lightning van de RAF sneller vliegt. Technici geven toe dat het mislukken van het project het gevolg is van het drie jaar geleden genomen besluit geen gelden meer beschikbaar te stellen voor de ontwikkeling van de Gyron Junior motor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1